MAHALLELER – Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com Kadıköy'de yaşamanın ayrıcalık olduğunu hissedenlerin buluşma noktası. Haber Sitesi Fri, 23 Aug 2019 20:47:23 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1 https://www.kadikoylife.com/wp-content/uploads/2016/06/logo1-50x50.jpg MAHALLELER – Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com 32 32 Nakkaş lezzetleri Göztepe’de! https://www.kadikoylife.com/nakkas-lezzetleri-goztepede/ https://www.kadikoylife.com/nakkas-lezzetleri-goztepede/#respond Fri, 16 Aug 2019 21:45:33 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52868 Türk damak zevkinin önemli markaları arasında gösterilen Nakkaş Kebap, altıncı şubesini Göztepe’de açtı. Erenköy Kız Lisesi’ne çıkan Rıdvan Paşa Sokak üzerinde, önceki yıllarda Göztepe Et Lokantası olarak hizmet veren mekânda Ağustos ayı itibariyle lezzet tutkunlarını kabul etmeye başlayan Nakkaş Göztepe, 300 kişiye kadar konuk ağırlayabilecek.

YEŞİLLİKLER İÇİNDE BAHÇE KONSEPTİ…

Nakkaş Göztepe’nin en önemli özelliklerinden biri de yeşillikler içinde bir bahçesi olması. Yapay mini şelaler, çiçekler ile bezenmiş bahçesinin gerektiğinde üzerinin kapanabiliyor olması da ayrı birer tercih nedeni olarak görülüyor.

PAZAR GÜNLERİ DİLLERE DESTAN KAHVALTI…

Mekân, Nakkaştepe’de konuklarına servis ettiği, farkını ise ancak denediğinizde yorumlayabileceğiniz dillere destan Nakkaş serpme kahvaltısını Göztepe’de de verme kararı aldı. Kahvaltı içeriğinde en iyi peynir çeşitlerinin yanı sıra en iyi bal, kaymak, bahçeden domates, salatalık, biber ve diğer yeşillikler yanında omlet, menemen, gözleme ve pizza gibi çeşitler bulunuyor.

“GÖZTEPELİLER İSTEDİ, GELDİK”

Nakkaştepe, Çekmeköy, Feneryolu, Selamiçeşme ve Erenköy’den sonra açtıkları Göztepe şubesi için Kadıköy Life Dergisi’ne bir açıklamada bulunan markanın yaratıcısı Fahri Aydoğdu; “Bu mekânın yakınlarında yer alan üç şubemizin müdavimleri, bahçe konsepti de olan bir Nakkaş düşlediklerini bizlerle sürekli paylaşınca biz de arayışa girdik ve Rıdvan Paşa Sokak’ta bulunan bu güzel mekânı bularak Nakkaş dostlarının hizmetine sunduk” dedi.

Nakkaş
BİLENLER KAZANDI…

Geçtiğimiz hafta Nakkaş Göztepe’den sosyal medyada fotoğraflar paylaşmış ve “Bu mekan neresi?” diye sormuştuk. Ne var ki çok az kişi doğru cevabı verebildi. Facebook üzerinden doğru cevap verenler arasından çektiğimiz kurada Leyla Balta, Instagram üzerinden gelen cevaplarda ise Selin Şenyiğit doğru cevabı vererek kazanan isimler oldu. Leyla Balta ve Selin Şenyiğit’i yanlarında bir sevdikleriyle birlikte 18 Ağustos Pazar günü Nakkaş Göztepe kahvaltısına bekliyoruz.

Nakkaş
]]>
https://www.kadikoylife.com/nakkas-lezzetleri-goztepede/feed/ 0
Keller Williams’tan Cadde’ye görkemli açılış https://www.kadikoylife.com/keller-williamstan-caddeye-gorkemli-acilis/ https://www.kadikoylife.com/keller-williamstan-caddeye-gorkemli-acilis/#respond Thu, 08 Aug 2019 21:26:20 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52763 Uluslararası gayrimenkul şirketlerinden Keller Williams’ın Kadıköy Bölge Müdürlüğü Ofisi, Bağdat Caddesi’nde hizmete girdi. Cadde’nin Suadiye bölümünde 8 Ağustos Perşembe günü gerçekleşen görkemli açılışa 500’den fazla davetli katıldı.

Keller Williams Türkiye Direktörü Emre Erol’un da hazır bulunduğu etkinlikte ofise sığmayan davetliler, Bağdat Caddesi üzerindeki bina girişine taşarak renkli görüntüler oluşturdu. Cadde Çigan Grubu’nun da bina girişinde yer alarak konuklara ve Cadde’den geçenlere müzik ziyafeti verdiği açılışa, davetli olmayan ancak o sırada bölgeden geçmekte olan konuklar da katıldı.

MÜKEMMEL BİR OFİS…

Dünyanın pek çok ülkesinde 800 bölge müdürlüğü ve 140 bine yakın gayrimenkul danışmanı ile hizmet veren Keller Williams’ın Türkiye Cadde Ofisi, Bağdat Caddesi’nin en büyük ve görkemli ofisleri arasında yer alıyor. Sanlı Atalay, Simay Ünalan ve Yasin Özcan tarafından yönetilen ofis bünyesinde 100’den fazla gayrimenkul danışmanı hizmet veriyor.

Keller Williams Team Cadde
Keller Williams
]]>
https://www.kadikoylife.com/keller-williamstan-caddeye-gorkemli-acilis/feed/ 0
Moda Koyu’nda Zafer Bayramı sürprizi https://www.kadikoylife.com/moda-koyunda-zafer-bayrami-surprizi/ https://www.kadikoylife.com/moda-koyunda-zafer-bayrami-surprizi/#respond Thu, 08 Aug 2019 14:40:17 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52752 Üzerinde yaşadığımız toprakların yabancı güçlerin işgalinden kurtarılması anlamına da gelen 30 Ağustos Zafer Bayramı, her yıl olduğu gibi bu sene de yurdumuzun tüm yörelerinde, dış temsilciliklerimizde ve KKTC’de coşkuyla kutlanacak. Kadıköy’deki kutlamalara ise farklı bir sürpriz damgasını vuracak. Resmi kutlamaların dışında Moda Koyu’nda deniz üzerinde kurulacak su sahnesinde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmamış film kayıtları, sevdiği şarkılar eşliğinde gökyüzüne yansıtılacak.

Zafer Bayramı
İNGİLİZ VE FRANSIZ ARŞİVLERİNDEN…

Kadıköy Belediyesi’nin Moda Koyu’nda gerçekleştireceği 30 Ağustos Zafer Bayramı organizasyonunun sponsorluğunu Moda Kayıkhane yapacak. Gösterime sunulacak olan fotoğraf, belge ve filmlerin büyük bölümünün İngiliz ve Fransız arşivlerinden elde edildiğini dile getiren Moda Kayıkhane Yöneticisi Erkan Ulutaş, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Üzerinde bulunduğumuz mekân, 1935 yılında Atatürk’ün isteği doğrultusunda Moda Yat Kulübü adıyla kurulmuş bir yer. Ulu Ulu Önderimiz bu mekânda, aralarında İngiltere Kralı 8. Edward dahil pek çok devlet adamını ağırlamış. Şimdilerde çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz milli değerlerimizi korumak ve genç kuşaklara aktarmak adına bunu bir misyon kabul ederek bu özel organizasyonu üstlendik.”

Kadıköy’deki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına, farklı bir sürpriz damgasını vuracak…
]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-koyunda-zafer-bayrami-surprizi/feed/ 0
Kadıköy’den bir acı kayıp daha https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-bir-aci-kayip-daha/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-bir-aci-kayip-daha/#respond Tue, 06 Aug 2019 11:38:06 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52726 Kadıköy bir kayıp daha verdi. Hasanpaşa’daki ünlü Güler Osmanlı Mutfağı’nın kurucusu Muhittin Güler, 83 yaşında tedavi görmekte olduğu hastanede hayata gözlerini kapadı. O’nun bayrağını Hasanpaşa’dan uluslararası mutfaklara taşıyan oğlu İstanbul Lokantacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güler’i, dostları ve komşuları acılı gününde yalnız bırakmadı.

Muhittin Güler’in cenazesi, 5 Ağustos Pazartesi günü Hasanpaşa Camii’nde kalabalık bir cemaat eşliğinde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. Kadıköy Life Ailesi olarak Muhittin Güler’i kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içinde olduğumuzu bildiriyor, başta dostumuz Ali Güler olmak üzere aile üyelerine ve tüm sevenlerine baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz…

Güler Osmanlı Mutfağı
Ali Güler
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-bir-aci-kayip-daha/feed/ 0
Caddebostan’da Red Bull ile görsel şölen https://www.kadikoylife.com/caddebostanda-red-bull-ile-gorsel-solen/ https://www.kadikoylife.com/caddebostanda-red-bull-ile-gorsel-solen/#respond Sun, 04 Aug 2019 18:04:24 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52692 Havacılık tarihinin en eğlenceli etkinliği Red Bull Uçuş Günü, 6 yıllık bir aranın ardından İstanbul’a geri döndü. Caddebostan Plajı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte yaratıcı kostümleri, eğlenceli sahne şovları ve birbirinden ilginç el yapımı uçuş aracına sahip 35 takım yarıştı. Dereceye giren takımlara ödülleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı tarafından verildi.

Takımların 6 metrelik rampadan denize atlayarak en uzun mesafeye uçmaya çalıştığı Red Bull Uçuş Günü’nde ayrıca, Pilot Dario Costa tarafından Red Bull Air Race uçağı ile akrobatik uçuş şov gösterisi yapıldı. Kadıköy Life Fotoğraf Editörü Emin Küçükserim’in görüntülediği etkinliğe binlerce İstanbullu katılırken, olası acil durumlara müdahale edilebilmesi için ambulans ve sağlık ekipleri alanda hazır bulundu.

“ÇOK İYİ ÇAKILACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Takımlar arasından “Kahveciler” isimli takımın pilotu Çetin Gürer, yarışma öncesi yaptığı açıklamada tasarladıkları uçuş aracında espresso makinesinde kahve yaparken kullanılan filtreden esinlendiklerini söyledi. İlk defa Red Bull Uçuş Günü’ne katıldıklarını belirten Gürer; “Çok iyi çakılacağımıza inanıyoruz. Ona göre tasarladık uçağımızı da. Eğlenmek için geldik” dedi. “Vecihi Tim” isimli takımın pilotu Fırat Alkaya ise İzmir’den etkinliğe katıldıklarını dile getirerek; “Güzel bir organizasyon içerisindeyiz. Bize bu imkânı veren firmalara da çok teşekkür ediyoruz. Ekibimizin adı Vecihi Tim. Bizi buna teşvik eden, Yeşilçam’ın usta sanatçılarının bir arada bulunduğu Gülen Gözler filmi. Tabii ki uzağa gidersek mutlu olacağız. Fakat en önemlisi izleyicilerin ve herkesin keyif alacağı, kazasız belasız güzel bir organizasyonun geçmesi” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DA DÖRDÜNCÜ ORGANİZASYON…

İstanbul’da en son 2013 yılında gerçekleştirilen Red Bull Uçuş Günü, dünyanın birçok ülkesinde organize edilen ve milyonlarca kişinin ilgiyle izlediği uluslararası bir etkinlik olarak biliniyor. Portekiz, İspanya, İrlanda, Rusya, Amerika, Polonya ve Fransa gibi ülkelerin ardından etkinlik, İstanbul’da dördüncü kez düzenlendi.

Red Bull

REKORLARIN YARIŞMASI…

İlk olarak 1992 yılında Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen Red Bull Uçuş Günü, gördüğü büyük ilginden sonra tüm dünyaya yayıldı. Red Bull Uçuş Günü’nde en uzun mesafe rekoru, 78.6 metre ile California’da yapılan etkinlikte “The Chicken Whisperers” takımının olmuştu. Türkiye’ye ilk kez 2008’de “Flugtag” adıyla gelen Uçuş Günü, İstanbul’da en son 2013 yılında gerçekleştirildi. Caddebostan’da 140 bini aşkın kişinin takip ettiği etkinlikte, “Angara Börds” takımı 30 metreyle Türkiye rekoru kırdı.

Red Bull Air Race
Takımların 6 metrelik rampadan denize atlayarak en uzun mesafeye uçmaya çalıştığı Red Bull Uçuş Günü’nde ayrıca, Pilot Dario Costa tarafından Red Bull Air Race uçağı ile akrobatik uçuş şov gösterisi yapıldı…
Dereceye giren takımlara ödülleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı tarafından verildi…
Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, etkinlik sonrası yaptığı açıklamada “Böylesine güzel anların yaşandığı bir etkinliğe ev sahipliği yapmak, bizim için büyük keyifti. İlgi gösteren tüm İstanbullulara teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı…
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşi Dilek Hanım ile birlikte Red Bull Uçuş Günü etkinliğini isleyenler arasındaydı. Caddebostan sahilinde karşılaştığı Yonca Evcimik ile hatıra fotoğrafı çektiren İmamoğlu, “Her şey çok güzel olmaya devam edecek” mesajı verdi…
Red Bull Flugtag
]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostanda-red-bull-ile-gorsel-solen/feed/ 0
Feneryolu Sabit Pazarı ve çay bahçesi için güzel haber https://www.kadikoylife.com/feneryolu-sabit-pazari-ve-cay-bahcesi-icin-guzel-haber/ https://www.kadikoylife.com/feneryolu-sabit-pazari-ve-cay-bahcesi-icin-guzel-haber/#respond Thu, 25 Jul 2019 14:30:38 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52603 Yıllardır Feneryolu Mahallesi halkına hizmet veren sabit pazarda yenileme çalışmalarının oldukça uzaması, açılışı bir önceki belediye yönetimince yapılan alanın hâlâ hizmete girmemesi merak konusu olmuştu. Ayrıca, semt halkına hizmet veren ve adeta orada sosyal yaşamın bir parçası olan çay bahçesinin bir türlü açılamaması da semt sakinlerinin bir başka merak konusu. Beton yığınları arasında soluk alınan ve aralarında birçok yazar ve sanatçının da yer aldığı halkın dost ve edebiyat sohbetleri yaptığı çay bahçesinin açılması dört gözle bekleniyor. Bu konuda başta semt sakinlerinin Kadıköy Belediyesi’ne duyuruları ve istekleri oldu, bizler de haber yaptık.

Haziran ve temmuz aylarında Sayın Şerdil Dara Odabaşı’nın doğrudan e-postasına iletilerimize, 22 Temmuz 2019 tarihinde olumlu bir dönüş oldu. Kadıköy Belediyesi’nden Ece Çizer, bizzat telefon ederek bizi gayet güzel bir iletişim diliyle konu hakkında bilgilendirdi. Aldığımız bilgiye göre Kadıköy Belediyesi, Potlaç Kadın Kooperatifi ile yeni bir sözleşme, düzenleme yapmış. Buna göre iki dükkan Potlaç olarak orada yer alacak, cafe ve çay bahçesi işletilecek. Sabit pazar içinde bulunan dükkanlardaki inşaat küçük ayrıntılarla tamamlandıktan sonra, mekan en geç 2-3 ay içerisinde Feneryolu ve Kadıköy halkının hizmetine girecek. Bu süre belki daha da öne çekilebilir. Belediyeden güzel bir dönüş, güzel bir haber… Bize de semt halkını bilgilendirmek ve Kadıköy Belediyesi’ne teşekkür etmek düşüyordu, onu yaptık. Semte aidiyet duygusu gereği… Çünkü Kadıköy bizim için özel!

Feneryolu Sabit Pazarı
]]>
https://www.kadikoylife.com/feneryolu-sabit-pazari-ve-cay-bahcesi-icin-guzel-haber/feed/ 0
Kadın emeği pazarı Potlaç yeniden Moda’da! https://www.kadikoylife.com/kadin-emegi-pazari-potlac-yeniden-modada/ https://www.kadikoylife.com/kadin-emegi-pazari-potlac-yeniden-modada/#respond Wed, 24 Jul 2019 18:06:32 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52597 Kadıköy Belediyesi’nin kadınlar arasındaki dayanışma ve üretim ağını güçlendirmek üzere 2016 yılında kurduğu kadın emeği pazarı Potlaç, yaz döneminde açık havaya çıktı. Potlaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi öncülüğünde Moda’da Aile Çay Bahçesi’nin arkasında 19 Temmuz itibariyle kurulan Potlaç stantları, Kasım ayına kadar devam edecek. Kadın emeği pazarında Potlaçlı kadınların takıdan örgüye, seramikten ahşaba kadar el emeği göz nuru birbirinden farklı ürünlerini görmek mümkün.

BİRBİRİNDEN RENKLİ EL EMEĞİ ÜRÜNLER…

Potlaçlı kadınlar, bütün yıl Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki mağazalarında ürünlerini sergiliyor ve yaz ile birlikte ürünlerini açık havada da satışa sunuyor. Proje kapsamında kadınların birbirleriyle dayanışarak ürettikleri ürünler, Moda’da kurulan stantlarda cuma, cumartesi ve pazar günleri 11.00-23.00 saatleri arasında alıcı bulacak. Potlaç Kadın Emeği Pazarı’nın ziyaretçileri takı, örgü, tığ, dikiş, keçe, süsleme, boyama, çanta yapımı, bez bebek, oyuncak, kanaviçe, seramik, tahta işleri, cam, resim ve benzeri alanlarda üretilen birbirinden renkli el emeği ürünlere bu pazarda erişme imkânı bulacak.

DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK 39 TEZGAH KURULACAK…

Alanda kurulacak 39 standı, her hafta 75 kadın dönüşümlü olarak kullanacak. Böylece Kasım ayına kadar 500’e yakın kadın, ürünlerini meraklılarıyla buluşturma fırsatı elde edecek. Stantlar, kadın örgütlerinin de kullanımına açık olacak.

110 KADININ BAŞLATTIĞI ÖRGÜTLENME, BUGÜN 1210 KADINA ULAŞTI…

Potlaç Moda Satış Alanı, bireylerin ürünlerini sergiledikleri bir yerden ziyade kadınların birlikte hareket ettikleri, ürettikleri bir dayanışma ağının parçası. Kızılderililerin değiş tokuş bayramına verilen isim olan Potlaç’tan esinlenilerek ilk kez 2016 yılında 110 kadınla başlayan proje, bugün bin 210 kadına ulaştı. Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle Potlaç adı altında önce tezgâh, sonra da dükkan açan kadınlar, bir adım daha atarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Potlaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurdu.

Potlaç
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadin-emegi-pazari-potlac-yeniden-modada/feed/ 0
Merdivenköy halkı kurban satış alanından şikâyetçi! https://www.kadikoylife.com/merdivenkoy-halki-kurban-satis-alanindan-sikayetci/ https://www.kadikoylife.com/merdivenkoy-halki-kurban-satis-alanindan-sikayetci/#respond Wed, 10 Jul 2019 18:31:13 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52450 Kadıköy’ün en eski mahallelerinden Merdivenköy’ün sakinleri, mahalle sınırları içerisinde kalan boş bir arazinin kurban satış alanı olmasına tepkili. Kurban Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde şikâyetlerini Kadıköy Kaymakamlığı’na bildiren mahalle sakinleri adına açıklama yapan Merdivenköy Mahallesi Muhtarı Nazan Kuruçay Gürkan; “Kesilen hayvanların sakatatları yüzeyde çok uzun bırakıldığı için çevre kirliliği oluşturuyor. Bu durum mahallemizde sinek artışına sebep olduğu gibi kötü koku da yaratıyor. Arazi çok büyük bir alanı kapsadığı ve özel mülkiyet olduğu için de ne yazık ki temizlenmesi zaman alıyor” şeklinde konuştu.

Daha önceki yıllarda mülkiyeti Çocuk Esirgeme Kurumu’na ait olan arazi, şimdilerde Hollandalı “Mel 1” adlı bir gruba ait. Geçmişte yine kurban satış alanı olarak kullanılan araziden şikâyetçi olan mahalle halkı uygulamadan vazgeçilmesini sağlamayı başarmış. Yine ortak bir itirazla şikâyetlerini ileten vatandaşlar, Kadıköy Kaymakamlığı’na sundukları ortak dilekçede şu ifadelere yer verdi:

Merdivenköy
HEM ÇEVRE HEM GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ!

“Fikirtepe özel plan alanındaki kentsel dönüşüm bölgesinde zaten inşaat makineleri ve kamyonlar tarafından korkunç bir kirlilik yaratılmaktadır. Bir de buna hayvan taşıyan araçların katılması, yaşanmaz bir çevre yaratacaktır. Ayrıca arazi hiçbir altyapısı, elektriği ve suyu bulunmayan arsa konumundadır. Kurban satıcılarının çadırlarda kalarak sabahlara kadar gecenin sükûnetini bozması, arsaya yakın konutlar için büyük bir problem yaratmaktadır. Bütün bu olumsuzluklar göz önünde bulundurularak, söz konusu alanda kurban satışına izin verilmemesi konusunda gereğini arz ederiz.”

Merdivenköy
]]>
https://www.kadikoylife.com/merdivenkoy-halki-kurban-satis-alanindan-sikayetci/feed/ 0
Caddebostan İskele Sokak’ta hayat var https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokakta-hayat-var/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokakta-hayat-var/#respond Thu, 20 Jun 2019 10:15:19 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52294 Halk arasında “Barlar Sokağı” olarak bilinen, fakat gerçekte hiç de öyle olmayan Caddebostan İskele Sokak, bütün canlılığıyla her yaş aralığındaki Kadıköylülerin eğlence merkezi olma konumunu sürdürüyor. Geçtiğimiz akşam konuk olduğumuz bölgenin renkli mekânlarından birinde öylesine dolu dolu bir lezzet ve eğlenceye tanık olduk ki, burada siz değerli takipçilerimizle de paylaşmak istedik.

GÖÇMEN’S WORLD MUSIC…

Her biri aynı zamanda birer solist olan; gitarda Gürkan Bek, kemanda Tuğçem Arslan Kar ve akordiyonda Hakan Kaya’dan oluşan “Göçmen’s World Music” grubu öylesine güzel ve canlı bir performans sergiledi ki, konuklar adeta gece hiç bitmesin dedi.

“EĞİTİM ŞART” DEDİLER, 5 YILI KİTLEDİLER…

Mekânda objektiflerimize bazı kutlamalar da takıldı. Bunlardan biri, Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden bu dönem mezun olan grubun kutlamasıydı. Son sınavlarını başarıyla verip, aynı günün akşamında birlikte kutlamayı planlayan Abdülkerim Eser, Ceyda Çakır, Alp Öztemiz, Buse Durgun, Melis Kaya, Hilal Yıldız ve Gözde Özkurt, “Son derece isabetli bir seçim yapmışız” yorumunda bulundular. Grup, bu gece için Cemil Copy Center’da yaptırdıkları ve üzerinde “Eğitim şart dediler, 5 yılı kitlediler” yazılı postlarla espri anlayışlarının ne denli yüksek olması ile de dikkat çekti.

AHMET ÇAKAR’A NİCE YILLAR…

Mekânın bir başka masasında ise, doğum gününü kutlayan ünlü spor yorumcusu Ahmet Çakar vardı. Diğer konukların da nice yıllar dileklerini kabul eden Çakar, yeni kimyacılara da mezuniyetlerinin hayırlı olması dileklerini iletti.

caddebostan iskele sokak
Mekân ile orkestranın tanışmasını sağlayan Kadıköy’ün renkli isimlerinden Ferit Kasar, seslendirdiği iki şarkı ile geceye renk kattı. Kuyumcu ustalığı kadar müzik konusunda da olumlu not alan Kasar’a gelen alkışlar, orkestraya gelen alkışlar kadar fazlaydı…
Saki Balık
Ferit Kasar, Patryk Wojciechowski, Cenay Toprakkaya, Canan Toprakkaya ve Çağdaş Salman…
caddebostan iskele sokak'ta hayat var
Pelin Arslan, Zeynep Çetin…
]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokakta-hayat-var/feed/ 0
Akasya Acıbadem Evleri’nde Yaza Merhaba Festivali https://www.kadikoylife.com/akasya-acibadem-evlerinde-yaza-merhaba-festivali/ https://www.kadikoylife.com/akasya-acibadem-evlerinde-yaza-merhaba-festivali/#respond Mon, 17 Jun 2019 12:18:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52220 Ayrıcalıklı yaşamın adresi Akasya Acıbadem Evleri, Geleneksel Yaza Merhaba Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Geleneksel Yaza Merhaba Festivali ile her yıl bir adından sıkça söz ettiren Akasya Acıbadem Evleri; Kentsel Yönetim Hizmetleri A.Ş.’nin ana sponsorluğunda, başta Kadıköy Life Dergisi olmak üzere marka gücüne sahip birçok kurum ve kişinin katılımı ile muhteşem bir geceye imza attı.

ZUMBA SHOWLAR, DJ PERFORMANSLARI…

Sunuculuğunu Tuğçe Yulaç’ın üstlendiği etkinlik, zumba eğitmenleri Melek Ercan ve Eda Akın’ın müthiş zumba showları ile başladı. Ardından, 45’lik DJ performansları “Sister’s” ve “90’lar DJ Ali Taş” performansı sergilendi. Yeni Türkü konseri festivale damgasını vururken, eşsiz müzik ziyafetleriyle gece soluksuz devam etti.

1.500 KİŞİ KATILDI…

Festival, catering hizmetleri başta olmak üzere birçok sponsorun katılımı ile adeta bir şölene dönüştü. Çocuk oyun alanları, sürpriz çekilişler ve daha niceleri ile Akasya Acıbadem Evleri, “Yaza merhaba” dedi. Geleneksel Yaza Merhaba Festivali, 1.500 kişinin üzerinde katılım gerçekleşti.

KONUKLARDAN ORGANİZASYONA TAM PUAN…

Kentsel Yönetim A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Altunalan başta olmak üzere emeği geçen MYK üyeleri, Akasya Acıbadem Evleri İşletme Müdürü Tuba Patlar ve ekibi, bu güzel organizasyona imza attıkları için konuklar tarafından büyük takdir topladı. Altınbaş ve SO’U Spa Wellness & Beauty’nin çekilişi sahnede yapılırken; İşletme Müdürü Tuba Patlar, şanslı talihlilere hediyeleri bizzat takdim etti. Büyük ilgi gören Geleneksel Yaza Merhaba Festivali’nin önümüzdeki yıl organizasyonu şimdiden merak konusu oldu.

Akasya Acıbadem Evleri Geleneksel Yaza Merhaba Festivali’nin medya sponsoru Kadıköy Life Dergisi ve Kadıköy Gazetesi, bir hayli dikkat ekti. Özellikle Japon turistler standımıza uğrayarak, dergi ve gazetemizden edinmeyi ihmal etmedi…
Akasya Acıbadem
]]>
https://www.kadikoylife.com/akasya-acibadem-evlerinde-yaza-merhaba-festivali/feed/ 0
Mahmut Muhtar Paşa köşkü direniyor https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/ https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/#comments Mon, 10 Jun 2019 17:14:15 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52123 Moda’daki Gazi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, 19. yüzyıldan günümüze kalan tarihi bir miras… 1957’de Kadıköy Kız Lisesi olarak eğitim ve öğretime kapılarını açan ve çevrede “Mermer Konak” olarak da bilinen köşk, uzun süredir harap bir halde restore edilmeyi bekliyor.

Kadıköy’ün önemli simge yapılarından biri olan Mahmut Muhtar Paşa Köşkü‘nün acil olarak restorasyonu isteniyor. Bugünlerde 145 yaşında olan bina için restorasyon kararı alınmış, fakat gerekli çalışmaların tamamlanmış olmasına rağmen bir türlü uygulamaya geçilememişti. Şimdilerde aynı bahçedeki ayrı bir binada, İstanbul Kadıköy Lisesi olarak eğitim ve öğretime devam ediliyor.

Mahmut Muhtar Paşa
SESİMİZİ DUYAN YOK MU?

Okulun tarih öğretmeni ve araştırmacı-yazar Nusret Karaca, tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nün korunmasına ilişkin Kadıköy Life Dergisi’ne şu açıklamalarda bulundu: “Artık söz, yazı, hiçbir şey fayda etmiyor. Her gün önünden geçen, uzun yıllardır bu tarihi binanın içinde yer aldığı kurumda görev yapan bir eğitimci, tarihçi ve yazar olarak haykırıyorum; sesimizi duyan, yazımızı okuyan yok mu? İlgili ve yetkililer neredesiniz?!”

Mahmut Muhtar Paşa
]]>
https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/feed/ 1
Ragıp Paşa Köşkü çürümeye mi terk edildi? https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/ https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/#respond Wed, 29 May 2019 19:30:27 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52053 Caddebostan sahilinin incisi kabul edilen ve halk arasında “Beyaz Köşk” olarak da bilinen Ragıp Paşa Köşkü çürümeye mi terk edildi? Beyazlığından eser kalmayan köşkün çevresinde de deformasyonun başladığını gören Kadıköylüler, “Ne oluyor?” sorusunu sormaya başladı.

AKASYA, İNCİR, MANOLYA AĞAÇLARI İÇİNDE…

Kadıköylülerin çok iyi bildiği, sahilyolu yapılmadan önce denizden tekne ile gezerken, şimdilerde ise sahil şeridinde yürürken hayranlıkla seyrettikleri köşk, bulunduğu koruluk içerisinde asırlık çam ağaçlarının yanı sıra akasya, incir ve manolya ağaçlarıyla da dikkat çekiyor. Köşkte oturan kiracıların bugüne kadar binaya hiç bakmadıklarını dile getiren çevre sakinleri; “Bu yapı Kadıköy’ün, özellikle de Caddebostan’ın en önemli simgelerinden biri. Titizlikle korunması gereken, hem tarihi hem de mimari bir şaheser!” yorumunda bulundu.

Ragıp Paşa Köşkü
RAGIP PAŞA KÖŞKÜ HAKKINDA…

Caddebostan Cemil Topuzlu Caddesi’nde yer alan köşk, Osmanlı İmparatorluğu’nun Mabeyncisi Ragıp Paşa tarafından Sirkeci Garı’nın da mimarı olan Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund’a yaptırıldı. Yapımı 1906 yılında tamamlanan Ragıp Paşa Köşkü, büyük bir koruluk içinde yer alıyor.

KIRK BİN ALTINA YAPILDI…

Kadıköy’ün simgeleri arasında gösterilen Ragıp Paşa Köşkü, oldukça değişik bir mimari görüntüye sahip. Kırk bin altına mâl olduğu kayıtlarda yazılı olan köşkün tavanlarında eritilerek elde edilen altın varaklar kullanılmış, deniz tarafına ise bir kule yaptırılmış. Köşkün kara tarafına açılan çift kanatlı, büyük oymalı demir kapısının karşısında iki güzel bina inşa edilmiş. Bunlardan selamlık olarak kullanılan yapı son yıllarda yıkılmış, yerine apartmanlar yapılmış. Ancak yaverlerin oturması için yapılmış olan tek katlı taş bina, bugün hâlâ bütün güzelliğiyle yerinde durmakta.

Ragıp Sarıca Paşa Köşkü
KIZI TEVHİDE HANIM İÇİN DE KÖŞK YAPTIRDI…

Ragıp Paşa Köşkü’nün yanında ise, aynı korulukta Tevhide Hanım Köşkü bulunmakta. Tevhide Hanım, Ragıp Sarıca Paşa’nın kızı olup, onun köşkünü de Ragıp Paşa farklı bir mimari tarzda inşa ettirmiş. Altı dönümlük bir koruluk içerisindeki Ragıp Paşa Köşkü’nün bahçesinde uzun süredir yapılaşma sağlanması için etkin ve yetkin kişiler tarafından çalışmalar yapıldığı söylentileri ortalıkta dolaşmakta. Ancak, Kadıköy Belediyesi’nin internet sitesinden edinilen bilgiye göre koruluğun yer aldığı 119 parselin önemli bir kısmı “yerleşime uygun olmayan alan” sınırları içerisinde kalıyor ve anlaşıldığı kadarıyla parselde inşaat yapılması mümkün görülmüyor.

RODOS’A SÜRGÜN EDİLDİ…

Yıldız Sarayı’nın güvenilir bir mensubu olan Ragıp Paşa, devlet memuriyeti yanında ticaretle de uğraşmış; Beyoğlu’nda birbirine yakın Anadolu, Rumeli, Afrika Hanlarını yaptırmış, Umurca Rakı Fabrikası’nı kurmuş. 1908 Meşrutiyeti’nden sonra padişahın Selanik’te Alatini Köşkü’ne gönderilmesini takiben Rodos’a sürgün edilmiş, orada hastalanarak mide kanserine yakalanmış. Tedavi için İsviçre’ye giden Paşa, dönüşte çok yaşamamış ve 1920 yılında bu köşk içinde vefat etmiş. Paşa’nın ölümünden sonra yapı önce avukat İbrahim Ali Bey’e, daha sonra Sait Çiftçi’ye satılmış. Bir süre Yat Kulübü olarak kullanılan Ragıp Paşa Köşkü, 1. Dünya Savaşı yıllarında ise ordu tarafından İhtiyat Zabit Okulu ve hastane olarak hizmet verdi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/feed/ 0
Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü’nden yedinci sergi https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/#respond Mon, 20 May 2019 12:23:47 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51916 Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü, yedinci fotoğraf sergisini Caddebostan Kültür Merkezi’nde açtı. Beş yıldır Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle açılmış fotoğrafçılık kurslarından sertifikalarını alan kursiyerlerin çektiği fotoğraflar büyük ilgi gördü.

Çalışmalarını fotoğraf ve grafik eğitmeni Ahmet Tanju ile birlikte yürüten Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü’nün 35 katılımcısı tarafından çekilen 55 fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına; Ersin Alok, İbrahim Zaman ve Ali Ethem Keskin gibi ünlü isimler de katıldı. Sergide portre, macro, abstract, creatif, stillife, manzara, gece ve uzun pozlamalardan oluşan çekimler dikkat çekti. Özellikle fotoğrafa gönül vermiş meraklılar tarafından dikkatlice incelenen çalışmalar için olumlu yorumlar yapıldı. Fotoğrafçılık Kulübü’nün sekizinci sergisinin eylül veya ekim ayında açılması bekleniyor.

Fenerbahçe Gönüllüleri
]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/feed/ 0
Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü, CKM’de sergi açtı https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/#respond Mon, 20 May 2019 11:32:14 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51909 Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü eğitmenleri Tetiana Müsevitoğlu ve Çiğdem Aküzüm ile öğrencilerinin resim sergisi, Caddebostan Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu tarafından açılan sergi, 25 Mayıs 2019 tarihine kadar CKM’de ziyaret edilebilecek.

Resim Kulübü öğrencilerinin yanı sıra eğitmenler Tetiana Müsevitoğlu ve Çiğdem Aküzüm de sergide ikişer resim ile yer aldılar. Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nde eğitim alan öğrencilerin resimlerine, eğitmenlerinin tekniklerinin yansıdığı görüldü.

Caddebostan Gönüllüleri
TETİANA MÜSEVİTOĞLU HAKKINDA…

2009 yılında Nesibe Müsevitoğlu’nun oğlu Serkan Müsevitoğlu ile evlenerek Türkiye’de yaşamaya başlayan genç kuşak sanatçılarından Eğitmen Tetiana Müsevitoğlu, 1986 yılında Ukrayna Kherson’da doğdu. Kiev Kültür ve Sanat İdari Personeli Devlet Akademisi’nden mezun oldu. 2008’de Çek Cumhuriyeti’nde University of West Bohemia fotoğraf bölümünde eğitim programını tamamladı. 2016-2018 yılları arasında Kiev Reklam Enstitüsü’nde grafik tasarım alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Tetiana için İstanbul’da yeni bir yaşam sayfası açılmış, bir yandan dil öğrenirken; kişisel ve karma sergiler, magazin, kitap ve dergilerin kapak tasarım üzerine çalıştı. Yağlı boya, suluboya, karakalem, pastel gibi teknikler kullanan Tetiana’nın en sevdiği teknik, yağlı boya çalışmalarıdır. Yaptığı çalışmalarda akademik klasik resim eğitimi, kompozisyon, bileşimsel bütünlük ve renk zenginliği olarak yansımakta. Venüs Sanat Galerisi’nde, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüevi’nde resim atölyelerinde eğitmenlik yapmakta.

ÇİĞDEM AKÜZÜM HAKKINDA…

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nün diğer eğitmeni Çiğdem Aküzüm, 1977 yılında Kars’ta doğdu. Siyah Kalem Resim Atölyesi’nde desen dersleri aldıktan sonra, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü’nden 2013 yılında mezunu olup, 2017 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Pedegojik Formasyon eğitimini tamamladı. Kişisel ve karma sergiler ile sanatsal çalışmalarını sergileyen Çiğdem Aküzüm, grafik ve tasarım alanında da çalışmakta. Halen Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nde yağlıboya eğitimleri vermekte ve çocuklara yönelik resim çalışmaları da yapmakta.

]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/feed/ 0
Yardımlaşmayı öğrenmek için Fikirtepelilere iftar yemeği dağıttılar https://www.kadikoylife.com/yardimlasmayi-ogrenmek-icin-fikirtepelilere-iftar-yemegi-dagittilar/ https://www.kadikoylife.com/yardimlasmayi-ogrenmek-icin-fikirtepelilere-iftar-yemegi-dagittilar/#respond Wed, 15 May 2019 10:26:53 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51786 Marmara Üniversitesi “Topluma Hizmet” yüksek lisans öğrencileri, Türkiye’nin profesyonel ilk Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu’nun önderliğinde 13 Mayıs Pazartesi günü Fikirtepeli halka iftar yemeği dağıtarak, yardımlaşma duygusunu uygulamalı olarak öğrendi. 30 öğrenci, evden çıkamayan yaşlı ve hastaların evlerine yemek götürürken, Fikirtepe Yeni Cami’nin önünde de aynı zamanda mahalleliye iftar yemeği dağıttılar.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2019 yılını “Gönüllülük Yılı” ilan etmesiyle daha da anlam kazanan gönüllülük kavramı üzerine üniversitelerde de eğitimler veriliyor. Uzun zamandır “Topluma Hizmet” adı altında Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans dersi verilirken, dersin öğrencileri de öğrendiklerini uyguluyor. Bu anlamda Türkiye’nin ilk Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, 30 öğrencisine gönüllüğü daha iyi anlatabilmek, Ramazan ayıyla birlikte daha da anlam kazanan yardımlaşma duygusunu onlara yaşatabilmek için 13 Mayıs Pazartesi günü öğrencileri Fikirtepelilerle bir araya getirdi. Ramazan duygusunun maneviyatına uygun olarak öğrenciler, Fikirtepe Yeni Cami’nin önünden mahalleliye iftar yemeği dağıttı. Evden çıkamayan yaşlıların, hastaların ise bizzat evlerine giderek yiyecekleri verdiler.

ŞENLİK SOFRASI GİBİ…

Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Ramazan’ın rahmetini ve bereketini paylaşabilmek için bu camide toplandık. Fikirtepe, Kadıköy’ün ekonomik düzey olarak en altta kalan bölgesiydi. Burada halkımızla birlikte olmak, bir gönül birliğine ulaşabilmek, Ramazan’ın güzelliğini dostlarımızla birlikte paylaşabilmek istedik. Bunun için de Marmara Üniversitesi’nde ders verdiğim ‘Topluma Hizmet’ öğrencileri, mahalle halkına hizmet etmek üzere cami avlusuna geldi. 25’i aşkın öğrencim var. Çünkü onlar gönüllülük dersi okuyor, topluma hizmet etme dersi görüyorlar. Kendilerine bir görgü, bir eğitim alanı olarak seçtiler. Ben de onların varlığından, burada bulunmalarından, halkımızla birlikte olmalarından, onlara ikramda bulunmalarından, onların gönüllerini almalarından, aynı masada birlikte olmalarından büyük bir mutluluk duyuyorum. Böylece Ramazan’ın güzelliğini içimizde daha yakından hissediyoruz. Bereketi gönlümüzde daha yakından hissediyoruz. Bu bir yemek sofrası değil, şenlik sofrası gibi. Mahalleli gruplar halinde geliyor. Hem mahalleli kendi arasında bütünleşiyor, hem de bizim öğrencilerimiz onlarla birlikte olmanın sevincini ve kıvancını yaşıyor.”

“DAHA ÇOK İNSANA HİZMET İÇİN BURADAYIZ”

Öğrenciler adına açıklama yapan, aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde Sosyal Yardımlaşma Kulübü Başkanı Hakan Avinç ise; “Bu dersi aldıktan sonra bakış açımız ve çevreye duyarlılığımız çok değişti. Kulüp olarak Fikirtepeli arkadaşlarımızın durumunu göz önünde bulundurarak, onlara nasıl faydalı bir şey sunarız derken böyle bir organizasyonda yer alma kararını verdik. Şu an hem kendi sınıfımdan hem de kulübümden bir sürü arkadaşım burada. Umarım herkes için iyi olmuştur. İşi biz organize ettik ama finans noktasında bize destek olan tüm kurumlara ve özellikle hocamız İnal Bey’e teşekkür ediyoruz. Her zaman bizim ve kulübümüzün bir destekçisi oldu. Kulüp olarak aynı zamanda sosyal medya hesabımız üzerinden bize yazan herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Daha çok insana hizmet etmek için buradayız” derken, insanların yüzündeki gülümsemeyi görünce yardımlaşmanın önemini bir kez daha anladıklarını vurguladı. İftara katılanlar da gençlerin böyle bir organizasyonda yer almalarından büyük mutluluk duyduklarını ifade ederken, her zaman onların iyiliksever ve yardımsever olmalarını istediler. Öğrencilerin mahalleliye iftar yemeği dağıtımı sonrasında öğrenciler ve mahalleli hep birlikte iftar açtılar.

]]>
https://www.kadikoylife.com/yardimlasmayi-ogrenmek-icin-fikirtepelilere-iftar-yemegi-dagittilar/feed/ 0
Çengelköy Kokoreççisi, Bağdat Caddesi’nde! https://www.kadikoylife.com/cengelkoy-kokoreccisi-bagdat-caddesinde/ https://www.kadikoylife.com/cengelkoy-kokoreccisi-bagdat-caddesinde/#respond Sat, 04 May 2019 13:24:13 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51649 “Hopppp ne oluyor, bu da nereden çıktı şimdi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat hiç de öyle düşünmeyin… İstanbul’da en iyi kokoreç yapan yerlerin başında gelen “Meşhur Çengelköy Kokoreççisi”, Bağdat Caddesi’ne geldi.

Nam-ı diğer “Yediren Adam” olarak bilinen Mehmet Erözcan’ın Bağdat Caddesi’ne kazandırdığı mekân, geçtiğimiz hafta kapılarını açarak faaliyete başladı. 10 yılı aşkın süredir Halk Caddesi üzerindeki Üsküdar mekânları arasında yer alan Çengelköy Kokoreççisi, İstanbul’un her bölgesinden özel olarak gelen konuklarını ağırlamaktaydı.

CADDE’DE FARKLI KONSEPT…

Bağdat Caddesi’nde farklı bir konsept ile cadde sakinlerine hizmet vereceği bilgisini aldığımız Mehmet Erözcan; “Bağdat Caddesi’ne gelmemiz, dünyada tek olmak hedefimizin ilk basamaklarından biridir. Çengelköy Kokoreççisi zaten iyi bir markaydı, ‘Yediren Adam’ enerjisi ona da ruhunu katmaya başladı. Yediren Adam’ın renkli kişiliğini Bağdat Caddesi üzerinden dünyaya açmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Bağdat Caddesi’nin Suadiye bölümünde kapılarını açan Çengelköy Kokoreççisi, açılış nedeniyle caddeden geçenlere lezzetlerinden ikram ederek “merhaba” dedi…
Açılışa katılanlar arasında bölgenin ünlü gayrimenkul danışmanlarından Recai Tanıtkan da vardı…
Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Fahri Tekeşin, açılışın konukları arasındaydı. Mehmet Erözcan’ın yakın dostu da olan Tekeşin, davetlilere ev sahipliği de yaptı…
Ünlü futbol yorumcusu Ahmet Çakar da açılışta hazır bulundu. Mehmet Erözcan ve Ali Akhan ile birlikte TV’ye verdikleri röportajlarda, markanın özel lezzetlerini anlattılar…
çengelköy Kokoreççisi
Açılışa iş, spor ve magazin çevrelerinden çok sayıda davetli katıldı. Ünlü magazinci Salih Keçeci de bu isimler arasındaydı. Tabi yanından hiç ayırmadığı mankenleri de onunla birlikteydi…
Çengelköy Kokoreççisi
Kokoreçin ayrılmaz bir parçası olan motorcular grubu da motorlarıyla birlikte Çengelköy Kokoreççisi’nin açılışını renklendirenler arasındaydı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/cengelkoy-kokoreccisi-bagdat-caddesinde/feed/ 0
Caddebostan Muhtarlığı’ndan Bahar Şenliği https://www.kadikoylife.com/caddebostan-muhtarligindan-bahar-senligi/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-muhtarligindan-bahar-senligi/#respond Fri, 03 May 2019 08:53:04 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51623 Baharın gelişi ülkemizin her tarafında coşkuyla karşılanıyor. En küçük topluluk kabul ettiğimiz ailelerden mahallelere, ilçelere ve kentlere kadar her yerde yüzler gülüyor, aydınlığın yansımaları belirgin biçimde hissediliyor. Caddebostan Mahallesi’nin genç ve dinamik muhtarı Nihal Cengiz de bu düşünceye katılarak, mahalle sakinleriyle mini bir şenlik düzenledi.

Muhtarlıkta 2 Mayıs Perşembe günü gerçekleşen Bahar Şenliği’ne, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Anadolu Yakası Şubesi de bir stant açarak katıldı. Aynı zamanda geride bıraktığımız 31 Mart yerel seçimlerinde kendisine gösterilen teveccühe teşekkür anlamı da taşıyan etkinlikte, Caddebostan Mahallesi’nde önümüzdeki süreç içerisinde yapılması gereken çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Caddebostan
Buluşmaya Caddebostan’a komşu mahallelerin muhtarlarından Bostancı Muhtarı Yener Coşkun, Fenerbahçe Muhtarı Tuba Aldeniz ve Sahrayıcedit Muhtarı Seval Özkan da katıldı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-muhtarligindan-bahar-senligi/feed/ 0
Balığın lezzetine doyacağınız mekân; Marina Balık https://www.kadikoylife.com/baligin-lezzetine-doyacaginiz-mekan-marina-balik/ https://www.kadikoylife.com/baligin-lezzetine-doyacaginiz-mekan-marina-balik/#respond Thu, 02 May 2019 20:51:10 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51603 Tüm zamanların en iyi balık mekânları arasında yer alan Çapari, Vino Surf & Turf ve Marea’nın işletme müdürlüğünü yapan ünlü Şef Recai Ayçiçek, “Artık yeter” diyerek kendi yerini açtı. Kozyatağı Can Sokak üzerinde hizmete giren küçük, bir o kadar da sevimli ve tam bir lezzet noktası olan mekânın adı “Marina Balık”…

Recai Ayçiçek’in uzun yıllar birlikte çalıştığı Mutfak Şefi Ali Asker Ataş ile birlikte yürüdükleri lezzet yolculuğunda dostları da onları yalnız bırakmıyor, çok uzaklardan da olsa gelip Marina Balık’ın lezzetlerini test ediyorlar.

Levrek ızgara, minekop pirzola, balık köftesi ve balık çorbası gibi mekânın özel lezzetlerini mutlaka denemenizi tavsiye ediyor, tatlı olarak da ayva tatlısı ile kabak tatlısını yanında kaymakla birlikte istediğinizde “Böyle de olmaz ki” diyeceğinizi garanti ediyoruz.

Marina Balık
Adres: Can Sokak No:2/A Kozyatağı – Kadıköy
Tel: 0216 362 39 21

Kozyatağı Mahallesi’nde Kozzy Alışveriş Merkezi’ne çok yakın olan Marina Balık’ın lezzetlerini mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Ali Asker Ataş, Kadir Toprakkaya, Canan Toprakkaya ve Recai Ayçiçek…
Marina Balık
]]>
https://www.kadikoylife.com/baligin-lezzetine-doyacaginiz-mekan-marina-balik/feed/ 0
Erenköy Kız Liseliler, Mezunlar Günü’nde buluştu https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-liseliler-mezunlar-gununde-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-liseliler-mezunlar-gununde-bulustu/#respond Sun, 28 Apr 2019 18:25:06 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51491 Türkiye’nin en köklü eğitim kurumları arasında yer alan Erenköy Kız Lisesi’nin mezunları, son kez düzenledikleri geleneksel Mezunlar Günü’nde bir araya gelerek, hayli duygu yüklü anlar yaşadı. Mevcut binalarının yıkılıp yeniden yapılacak olması nedeniyle iki yıl sonra farklı bir yapı altında yeni Mezunlar Günü buluşmalarına merhaba diyecek olmalarına rağmen, etkinlikte gençlik dönemlerinin en güzel anılarının geçtiği binalarını bir daha göremeyecek olmalarının burukluğu vardı.

102 ÖNCÜ EKL’Lİ SERGİSİ…

Buluşma, 28 Nisan Pazar günü saat 12.00’de okul bahçesinde toplanmaya başlayan Erenköy Kız Lisesi mezunlarının “102 Öncü EKL’li” adlı sergiyi ziyaretiyle başladı. Erenköy Kız Liseliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güzin Övünç’ün açılış konuşmasının ardından, derneğin Kurucu Başkanı Dr. Mutlu Urcun Atagün’ün aynı zamanda ölüm yıldönümü olması nedeniyle anma töreni yapıldı.

KOLYE, KEP VE PLAKET TÖRENİ…

Daha sonra 50 yıllık mezunlar için bir kolye töreni düzenlendi. Sonrasında ise 25, 30 ve 40 yıllık mezunlar için plaket ve kep töreni gerçekleştirildi. Buluşmanın en renkli anı ise, Erenköy Kız Lisesi mezunları tarafından oluşturulan koronun performansı oldu. Okulun müzik öğretmeni Mustafa Yeleğen tarafından oluşturulan koronun seslendirdiği Yeşilçam şarkıları, etkinliğe katılanların adeta coşmasına neden oldu.

Erenköy Kız Lisesi Mezunlar Günü buluşmasında plaket alanlar arasında, ünlü suluboya ustası Ressam Neşe Gümüşcüoğlu ile gayrimenkul danışmanı Şen Özkenel de vardı…
İnşaat süresince “Genç Fidanlar” bahçesinden zorunlu olarak uzak kalacak Erenköy Kız Anadolu Lisesi öğrencileri ve mezunlar, nice başarılara imza atmış EKL’li kadınların yaktığı meşaleyi yeni okul binalarında buluşup ileriye taşımaya kararlı…
Erenköy Kız Lise
]]>
https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-liseliler-mezunlar-gununde-bulustu/feed/ 0
Göztepe’nin çınarından hayata veda https://www.kadikoylife.com/goztepenin-cinari-mustafa-toprakkaya-vefat-etti/ https://www.kadikoylife.com/goztepenin-cinari-mustafa-toprakkaya-vefat-etti/#respond Sat, 27 Apr 2019 18:37:37 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51458 Göztepe’nin asırlık çınarı, Toprakkaya Ailesi’nin büyüğü Hacı Mustafa Toprakkaya hayatını kaybetti. 26 Nisan Cuma akşamı, 101 yaşında hayata gözlerini kapayan Mustafa Toprakkaya, yaşlılığa bağlı solunum yetmezliği nedeniyle bir süredir Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

GÖZTEPE’NİN CANLI TARİHİYDİ…

Mustafa Toprakkaya, 1919 yılında Çankırı’da doğmuş, 1941 yılında yerleştiği Göztepe’den hiç ayrılmamıştı. İkinci Dünya Savaşı’nın Kadıköy ve Göztepe’deki etkilerine tanıklık etmiş, İstanbul’da yaşayan Rum azınlığa karşı 6-7 Eylül 1955’te gerçekleşen organize toplu saldırının Göztepe Çarşısı’ndaki faillerini sopayla kovalayan altı kişilik grubun içinde yer almıştı.

RIDVAN PAŞA’DAN NADİR AĞA’YA, ATLI MUAZZEZ’E…

Mustafa Toprakkaya, başta Kadıköy’ün Heredot’u olarak bilinen Dr. Müfid Ekdal olmak üzere, Göztepe hakkında ilk kitabı yazan Prof. Dr. Bedi Şehsuvaroğlu ile birlikte pek çok araştırmacıya anılarıyla kaynak olmuştu. İstanbul’un ilk belediye başkanı Rıdvan Paşa’dan, Sultan Abdülhamid’in harem ağalarından Nadir Ağa’ya, Atlı Muazzez Hanım’a kadar pek çok bilgi onda saklaydı.

Mustafa Toprakkaya
Mustafa Toprakkaya’nın cenazesi, 27 Nisan Cumartesi günü Sahrayıcedit Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı’na defnedildi.
Mustafa Toprakkaya

]]>
https://www.kadikoylife.com/goztepenin-cinari-mustafa-toprakkaya-vefat-etti/feed/ 0
Lokmacho, Kadıköy Bahariye Caddesi’nde! https://www.kadikoylife.com/lokmacho-kadikoy-bahariye-caddesinde/ https://www.kadikoylife.com/lokmacho-kadikoy-bahariye-caddesinde/#respond Fri, 26 Apr 2019 13:20:21 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51422 Geçtiğimiz ay Kadıköy Bahariye Caddesi üzerinde açılan Lokmacho, özel konseptiyle yağ çekmeyen hamuru ve en önemli tercih sebebi olan gerçek Belçika çikolatası ile Kadıköylülerin uğrak noktası olmaya hazırlanıyor. Bizi geleneksel lezzetimiz olan lokmanın Bavyera kreması ve Belçika çikolatasıyla harmanlanmış yepyeni yüzüyle tanıştıran Lokmacho, şimdiden farklı bir lezzet yaratmış durumda.

İKİ LEZZETİN TADILMASI İÇİN HARİKA BİR YOL!

Sekizli porsiyonlarda satılan lokmalarda şerbet yok. Lokmalar önce kızartılıyor, yağ çekmeden kızartılan lokmalara ardından dolgu yapılıyor. Dolgu olarak ise Bavyera kreması ve çikolata kullanılıyor. İsteğe bağlı olarak porsiyonun yarısına krema yarısına çikolata dolgu yapılabiliyor. Bu, iki lezzeti de tatmanız için harika bir yol! Daha sonra lokmaların üstüne gerçek Belçika çikolataları dökülüyor. Sütlü, bitter ve beyaz çikolata içinden seçiminizi yapıyorsunuz. Son olarak kuruyemiş, bisküvi ve meyve çeşitlerinden seçtiklerinizle lezzetinize lezzet katıyorsunuz. Oldukça popüler olan ve herkes tarafından çok sevilen bu yepyeni lezzeti tatmak isteyenler, böylece soluğu Lokmacho’da alıyor.

SANILDIĞINDAN ÇOK DAHA HAFİF VE ÇOK DAHA ORİJİNAL BİR LEZZET…

Lokmacho’nun sekizinci şubesi olarak Kadıköy Bahariye Caddesi’nde açılan ve caddenin yoğun temposunda soluk almak isteyenler için mükemmel bir konumda olan Lokmacho Bahariye, gerçek Belçika çikolatası ve yağ çekmeyen hamuru ile gelen misafirleri, sanıldığından çok daha hafif ve çok daha orijinal bir lezzetle karşılıyor. Özel olarak oluşturulmuş konseptiyle, birbirinden lezzetli ürünleriyle, güler yüzlü ekibiyle her anlamda iddialı olan Lokmacho, lokmaya farklı bir bakış açısı katan ve tatlı krizlerinin giderilmesi için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekân. Yolunuz düşerse, ki mutlaka düşecektir, bir uğramanızı öneririz…

Lokmacho Bahariye
Adres: General Asım Gündüz Caddesi No:17 Kadıköy
İletişim: (0216) 550 63 82

Lokmacho
]]>
https://www.kadikoylife.com/lokmacho-kadikoy-bahariye-caddesinde/feed/ 0
Erenköy Kız Anadolu Lisesi yıkılıyor https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-anadolu-lisesi-yikiliyor/ https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-anadolu-lisesi-yikiliyor/#respond Tue, 16 Apr 2019 17:45:27 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51170 Daha önce birçok sorunla karşı karşıya kalan Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin yıkılıp yeniden yapılması kararlaştırıldı. Valilik kararı ile önümüzdeki yaz yıkımına başlanacak olan okul, deprem riski taşıyor. 1945 yılında yanan ve 1953 yılında tekrar yapılan okul binası, 1974 yılında B Blok kısmı oluşturularak eğitim ve öğretime devam etti. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda deprem riski taşıdığı tespit edildiği için, yeni bir binanın yapılması kararı alındı.

Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin tarihini, mevcut durumunu, yeni bir okulun yapılma kararının nasıl alındığını ve yeni okulun nasıl bir proje ile hayata geçirileceğini konuştuğumuz Erenköy Kız Anadolu Lisesi Müdürü Saadet Berna Ocakcıoğlu; “Projenin teslim süresi 16 ay olarak belirlendi. Mevcutta olduğu gibi 33 tane dersliğimiz, 2 adet resim dersliğimiz, bir ritim atölyemiz, Türk Dili ve Edebiyatı bölüm odalarımız, 3 adet laboratuvarlarımız olacak. Şu anda en büyük eksikliğimiz olan ve bu işin olmasını en çok isteme nedenlerimizden birisi de konferans salonumuzun olacak olması” dedi. Ocakcıoğlu, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

İSTANBUL VE TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ OKULLARINDAN BİRİ…

“Hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin en güzel, en köklü okullarından birisi Erenköy Kız Anadolu Lisesi. Okulun en güzel yanı, şu anda 27 dönümlük bir alana sahip olması. Daha önce caddenin karşısında Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi yapılan okul, Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin yatılı kısmıydı. Orası da buraya dahilken kocaman bir koru içerisinde eğitim binası olarak köşkte eğitim-öğretim veriliyordu. 1945 yılında çok acı bir yangın geçiriyor okul ve şu an içinde bulunduğumuz bina tamamen kül oluyor. Yeniden okul çalışmaları başlıyor. 1953 yılında ise oturduğumuz bina yapılıyor ve eğitim-öğretime açılıyor. Yurt içinde talep fazla olduğu için B Blok dediğimiz bina, 1974 yılında yapılıyor. O tarihten bu yana da işlevine devam ediyor.”

DEPREM RİSKİ TAŞIYOR…

1999 depreminin ardından alınan tedbirler kapsamında okullarında depremsellik adına araştırmalar yapıldığını ve riskli okullar arasında yer aldıklarını ifade eden Berna Ocakcıoğlu; “Ben göreve geldikten sonra velilerden ve çevreden, okulun deprem riski taşıdığına dair söylentiler dolaşıyordu. Bu konuda bir şey biliyor musunuz, çocuklarımız güvende mi gibi sorular gelmeye başlayınca ben de gerekli yerlerle temasa geçtim. Okulun böyle bir tehlikesinin olduğunu ve Valilik çalışmalarının sürdüğünü öğrendim. Çalışmalar 2014 yılından bu yana devam etti ve geçtiğimiz sene bir grup okul Kadıköy’de yenilendi. Şu anda o okulları tamamlamak üzereler. Bunların içerisinde Atatürk Fen Lisesi, Melahat Şefikzade Ortaokulu ve Feneryolu Halk Eğitim Merkezi var. Onlar bizden önceki gruplardı. Onların işi bitmek üzere. Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin de Kadıköy ve Üsküdar’daki okullarla beraber yıkılıp yeniden yapılmasına İstanbul Valiliği tarafından karar verildi” şeklinde konuştu.

YIKIM YAZIN BAŞLAYACAK…

Şubat ayında gerçekleşecek yıkımın iptal edilerek yaz aylarına alındığını belirten Erenköy Kız Anadolu Lisesi Müdürü Berna Ocakcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıkımı yaza kadar durdurdular. Yıkım yazın başlayacak ve 16 ay sürecek. Eğer şubat ayında yıkım başlasaydı 12. sınıflarımız çok olumsuz etkileneceklerdi. En önemlisi de 12. sınıflar bahçede mezuniyet töreni yapmak istiyorlar haklı olarak. Çok güzel mezuniyet törenlerimiz oluyor. Sonuçta yaza kadar durduruldu yıkım kararı. Böylece hem öğrencilerimizin motivasyonu düşmemiş oldu, hem de plan ve programlama daha düzgün bir şekilde yapılarak, önümüzdeki sezonda bizi bir başka okul misafir ederek, geçici bir süre öğretmen kadrosu aynı, okulun adı aynı kalacak şekilde başka bir okulda misafir olacağız. Yeni okulumuz tamamlandığı zaman da okulumuza geri geleceğiz.

YENİ OKULDA B BLOK, TAMAMEN KONFERANS SALONU OLACAK…

Teslim süresi 16 ay olarak belirlendi. Mevcutta olduğu gibi 33 tane dersliğimiz, 2 adet resim dersliğimiz, bir ritim atölyemiz, Türk Dili ve Edebiyatı bölüm odalarımız, 3 adet laboratuvarlarımız olacak. Şu anda en büyük eksikliğimiz olan ve bu işin olmasını en çok isteme nedenlerimizden birisi de konferans salonunun olacak olması. Böylesine büyük, böylesine kapsamlı bir okulun konferans salonu yok. Çok fazla sayıda akademisyen geliyor, çok fazla sayıda konferansımız oluyor, tiyatro çalışan öğrencilerimiz oluyor. Bunu karşılayacak bir salonumuz yok. Yeni okulumuzda 1055 metrekare olan B Blok tamamen konferans salonu, A Blok ise eğitim-öğretim binası olacak. Yine B Blok’un olduğu yerde atölyeler ve kütüphanemiz olacak.”

AĞAÇLAR OLDUĞU GİBİ KALACAK…

Berna Ocakcıoğlu, Erenköy Kız Anadolu Lisesi öğrenci ve mezunlarına bir de müjde verdi: “En çok merak edilen konu ise bahçedeki ağaçlar. Ağaçlarımıza hiçbir şey olmayacak, hepsinin kaydı tutulmuş durumda. Hem biz envanterlerini çıkardık, hem de Kadıköy Belediyesi ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ağaçlarımız kayıtlandı. Zaten herkes bu projeye çok duyarlı. Duyarlılıklarımıza ve hassasiyetlerimize uygun bir süreç işleyeceğine eminim. Projeye bakıldığında da her şey net olarak gözüküyor. Erenköy Kız Anadolu Lisesi’ne yakışır bir kampüs havasında eğitim-öğretim binamız, konferans salonumuz çok iyi bir şekilde planlanmış olarak yapılacak.”

Necla Alpüstün
Kendisi de bir Erenköy Kız Lisesi mezunu olan Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün, okulun yıkılıp yeniden yapılması çalışmalarıyla ilgili dergimize şu açıklamalarda bulundu: “Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin yıkılıp yeniden yapılması kararı, bizim aldığımız bilgilere göre depreme dayanıklı olmadığı için İstanbul Valiliği tarafından onaylanmış, ihalesinin de yapıldığı söylendi. 16 ay içerisinde bitirilecek ve ağaçlara dokunulmayacak. Projede büyük bir kütüphanenin olacağı ve eğitim-öğretimin tek binada yapılacağı, büyük bir spor salonu da yapılacağı bilgisi iletildi.”
Erenköy Kız Anadolu Lisesi
]]>
https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-anadolu-lisesi-yikiliyor/feed/ 0
Moda Deniz Kulübü’nde iki ustadan meyhane kültürü https://www.kadikoylife.com/moda-deniz-kulubunde-iki-ustadan-meyhane-kulturu/ https://www.kadikoylife.com/moda-deniz-kulubunde-iki-ustadan-meyhane-kulturu/#respond Fri, 05 Apr 2019 09:53:04 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50962 Moda Deniz Kulübü’nün Gastro Kültür Etkinlikleri’nde Nisan ayının ilk konukları, Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal oldu. “Meyhane Kültürü ve Nereden Nereye?” başlığı altında gerçekleşen etkinlikte, Türk meyhane kültürünün 17. yüzyıldan günümüze uzanan öyküsü anlatıldı.

MEYHANE KÜLTÜRÜ BİZANS İLE BAŞLADI…

Meyhane kültürünün dünyaya Bizans ile yayıldığını dile getiren Mehmet Yaşin; “Kadıköy bölgesinde meyhanecilik vardı, ancak bu konuda Galata ve Tahtakale civarı çok daha yaygındı. O dönemde bölgede rakı satan 100’den fazla mekân, 300’den fazla çalışan olduğu kayıtlarda geçiyor” dedi.

EVLİYA ÇELEBİ’YE GÖRE 2600 YERDE ŞARAP SATIŞI VARDI…

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden örnekler veren Yaşin, İstanbul’da rakı ile birlikte şarap kültürünün de olduğunu, hatta bunun Galata bölgesinde oldukça yaygın bulunduğu bilgisini aktardı. “Halis ve Berrak Şarap” markasıyla 2600 civarında şarap satan yerin bulunduğuna değinen Mehmet Yaşin; “O zamanki şarapların bugünün kalitesinden çok uzaklarda olduğunu da eklemek isterim” şeklinde konuştu.

Mehmet Yaşin
KADIKÖY’DE MEYHANE KÜLTÜRÜ…

Kadıköy’de meyhane kültürünün İstanbul’un Avrupa Yakası’ndan hayli farklı olduğu bilgisini de paylaşan Yaşin; “İsimleri gözlerinizin önüne getirdiğinizde bu farkı bilenler çok iyi anlayacaklardır. İşte o isimlerden bazıları: Moda’da Koço, Kalamış’ta Vasil ve Todori, Fenerbahçe’de Belvü, Bostancı’da Gaskonyalı Toma” açıklamasında bulundu.

KEBAP KÜLTÜRÜNDE BİRA…

Mehmet Yaşin’in sunumu sırasında rakıya balık ve et ile eşlik edilebileceğini söylemesine karşı çıkan Teoman Hünal ise; “Biz 30 yıllık arkadaşız. Avusturalya hariç bütün dünyayı gezdik, yedik, içtik. Pek çok konuda anlaşamayız ama arkadaşlığımız güçlü biçimde sürüyor. Ben kebap kültüründe biranın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Hatta Osmanlı’nın son dönemlerinde bira hayli öne çıkmıştır. Adana’da çay bahçeleri gibi bira bahçeleri vardı” ifadelerini kullandı.

MODALI BAKKALDAN MODA RAKISI…

Hünal, rakının her daim Türkiye’nin gündeminde olduğunu, özellikle Kadıköy bölgesinde farklı bir yorumu bulunduğuna dikkat çekerek; “Moda’da bir bakkal tarafından üretilen, adı da Moda Rakısı olan içkinin oldukça popüler olması bu örneklerden biridir” diye konuştu.

Moda Deniz Kulübü
Moda Deniz Kulübü Genel Müdürü Ayhan Alpakın’ın açılış konuşmasıyla başlayan gecede, “Meyhane kültürü nereden nereye?” sorusu irdelendi…
Etkinliğin sonunda Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal’a, katkıları nedeniyle Moda Deniz Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Taşpınar tarafından teşekkür belgesi verildi…
Geceye katılanlar arasında KA.DER Kadıköy Şubesi Başkanı Arzu Nizamoğlu ile ünlü diyetisyen Murat Gökçen de vardı. Osman Nizamoğlu, Arzu Nizamoğlu, Aysun Gökçen ve Murat Gökçen…
Moda Deniz Kulübü’nün aktif üyelerinden ünlü mimar Ömer Tan, eşi İpek Hanım ile birlikte Mehmet Yaşin  & Teoman Hünal ikilisinin aktardığı bilgileri dikkatle izlediler. Soru-cevap bölümünde ise yaşamı sırasında edindiği bilgileri paylaşan Tan, Kadıköy’ün meyhane kültürü hakkında konuklara ek bilgi aktararak önemli katkı sağladı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-deniz-kulubunde-iki-ustadan-meyhane-kulturu/feed/ 0
Fenerbahçe Gönüllüleri’nde doğum günü coşkusu https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonullulerinde-dogum-gunu-coskusu/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonullulerinde-dogum-gunu-coskusu/#respond Sun, 31 Mar 2019 15:15:54 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50853 Kadıköy’ün sosyal faaliyetleriyle dikkatleri çeken sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Fenerbahçe Gönüllüleri, renkli bir etkinliğe daha imza attı. Her ayın sonunda o ay doğanların toplu doğum günü kutlamasına ev sahipliği yapan gönüllüler, bu kez mart ayında doğan Bilge Saraçoğlu, Gülay Tiryakioğlu, Osman Nasır (Merhum Remziye Nasır anısına) ve Sevinç Çolak için coşku dolu bir parti düzenledi.

Hafta sonu kahvaltısı şeklinde organize edilen ve keyifli anlara sahne olan etkinlik kapsamında ayrıca, edebiyatın bütün dallarında sekiz adet kitabı bulunan Fenerbahçe Gönüllüleri Kültür Komitesi Başkanı Yazar Cahide Yormaz Öz, kendi ölmüşleri adına gönüllü evinde hayır lokması dağıttırdı.

Kadıköy’ün etkin sivil toplum kuruluşlarından Fenerbahçe Gönüllüleri, renkli bir etkinliğe daha imza attı…
Fenerbahçe Gönüllüleri
]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonullulerinde-dogum-gunu-coskusu/feed/ 0
Muhtar Nihal Cengiz: Yeni bir platform oluşturacağım https://www.kadikoylife.com/muhtar-nihal-cengiz-yeni-bir-platform-olusturacagim/ https://www.kadikoylife.com/muhtar-nihal-cengiz-yeni-bir-platform-olusturacagim/#respond Sat, 30 Mar 2019 09:25:03 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50841 Caddebostan Mahallesi Muhtarı Nihal Cengiz, yerel seçimler öncesinde Kadıköy Life Dergisi’ne konuştu. Yeniden muhtar olmak istediğini söyleyen Nihal Cengiz; “Mahallemi seviyorum. Buralıyım. Burada oturuyor, burada yaşıyorum. Daha önce de mahallemde esnaftım. Bir şarküterim vardı. Dolayısıyla mahalle halkını çok iyi tanıyorum, tabi onlar da beni. İletişimimiz çok kuvvetli, iletişim açısından herhangi bir sorun yaşamıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL MAHALLELERİNDEN BİRİ CADDEBOSTAN…

Tüm dünyanın gözünde Kadıköy’ün özel bir yeri olduğunu ifade eden Caddebostan Muhtarı Nihal Cengiz, sözlerine söyle devam etti: “Kadıköy mükemmel bir konumda. Mahalle olarak ise hiç tartışmasız Türkiye’nin en güzel mahallelerinden birinde yaşıyoruz. Caddebostan Mahallesi özgürce yaşayabildiğiniz, kendinizi ifade edebildiğiniz, insanların birbirlerine günaydın dediği, çok rahat ve güzel bir mahalle ama tabi ki sorunlarımız da var. Fakat yavaş yavaş hepsini hallediyoruz. Ben insanların problemlerini, sokakta yaşadığı sorunları dinleyip onlara yardımcı olmayı çok seviyorum. Elimden geldiği kadar tabi… Çünkü muhtarların bir bütçesi yok ne yazık ki. Belediyemiz bize çok yardımcı oluyor, destek alıyoruz ama keşke kendi bütçemiz olsa da sorunlarımızı daha hızlı çözebilsek. Yine de belediye ve mahalle halkı arasında köprü görevi üstlenerek, sorunlara hızlı ve kalıcı çözümler bulmaya çalışıyorum.

Nihal Cengiz
GEÇTİĞİMİZ YAZ ÇOK İYİ ÇALIŞTIK…

Geçtiğimiz süreçte bazı sokaklarımızda sokak lambalarımızın elektrikleri yoktu. Bu aydınlanma konusuna çok dikkat ediyorum. Çünkü yaz aylarında bizim portföyümüzün birçoğu yazlıklarında oluyor. Dolayısıyla güvenlik açısından bir problem açığa çıkıyor. O sebeple şu an karanlık olan tüm sokakları aydınlattık. Bunun yanında bekçilerimizin sayısını yükselttik. Çünkü mahallemizde ne yazık çok sık rastladığımız araba hırsızlığı sorununa bir çözüm bulmamız gerekiyordu. Bekçi sayısının arttırılması bu anlamda işe yaradı. Yine yaz aylarında Caddebostan sahili, bizim nüfusumuzu neredeyse 5’e, 10’a katlıyor. Orada da yine aynı şekilde ciddi bir güvenlik açığa çıkıyor. Bu sebeple geçtiğimiz yaz bekçilerimiz ve polislerimizle beraber çok iyi çalıştık.

KAFAMIZDA PROJELER VAR, DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ…

Eğer seçimlerden sonra yola devam edecek olursam, yeni bir platform oluşturmayı düşünüyorum. Bu platform sayesinde mahallemizin tüm sorunlarını sakinlerimizle birlikte çözme şansı yaratmış olacağız. Bunlardan sadece birisinden bahsedeyim. Yaşlı nüfusumuz çok fazla. Bu yaşlı sakinlerimizin birçoğunun yakınları yurtdışında ya da il dışında yaşıyor. Sakinlerimizin çoğunun yanında yabancı uyruklu yardımcılar bulunuyor. Her konuda yardımcı olamayabiliyorlar. Yaşadıkları ve çözemedikleri bir problemde bize daha kolay ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla yeni bir platform oluşturmaya karar verdik. Bunun üzerinde ayrıntılı bir şekilde çalışıyoruz. Yani hedefimiz, Caddebostan’da yaşayan her sakinimizin bize ulaşabileceği bir sistem kurmak. Böylece sorun odaklı çalışıp, doğru çözümleri bulmamız daha da kolaylaşacak.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/muhtar-nihal-cengiz-yeni-bir-platform-olusturacagim/feed/ 0
Hayalden gerçeğe; Mimarca Pastry & Bakery https://www.kadikoylife.com/hayalden-gercege-mimarca-pastry-bakery/ https://www.kadikoylife.com/hayalden-gercege-mimarca-pastry-bakery/#respond Fri, 29 Mar 2019 17:24:39 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50827 Onların bir hayali vardı; bu hayali gerçekleştirmek için yıllanmış mesleklerini bıraktılar, yeniden eğitim alıp yola çıktılar. Kozyatağı’nda geçtiğimiz aylarda kapısını açan Mimarca Pastry & Bakery’nin sahiplerinden Öznur Şahin, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni iyi derece ile bitirmiş bir mimar. Eşi Serkan Şahin ise İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun, yıllarca önemli firmalarda çalışmış bir makine mühendisi.

Siz hiç ölçmesini biçmesini bilen insanların ürettiği poğaçayı ya da profiterolü yediniz mi? Şimdi kafanızda bu ne alaka diye bir soru uyanacak. Evet, bu cafede her şey bir mimar ve bir makine mühendisi tarafından üretiliyor. Öznur & Serkan Şahin çifti, ortak hayalleri olan butik cafe işini yapmaya Yunanistan’da bir tatil sırasında karar veriyorlar. Türkiye dönüşü hemen kolları sıvayıp, işe koyuluyorlar. Dedik ya ölçmesini biçmesini biliyorlar diye. Ciddi fizibilite çalışmaları sonucu “Mimarca Pastry & Bakery” adını verdikleri butik cafeyi açıyorlar. Bu arada ortaya çıkan sorunlar, Öznur Şahin’in aşçılık eğitimi alması ile çözülüyor.

Mimarca
UNLU MAMULLERDE HAYLİ İDDİALILAR…

Şimdi Mimarca, her gün ciddi bir kapasiteyle faaliyetini sürdürüyor. Tarzı butik olan bu cafede her gün müşterilerini iyi bir performansla misafir eden ikili unlu mamullerde, özellikle de ekmek konusunda iddialı. Hedeflerinde ise insanlara katkısız, saf ve temiz ürünler sunmak var. Bu amaçla hem hammadde hem de üretim aşamaları ile ilgili yoğun araştırmalar yapıyorlar. Öznur Şahin, çalışmalarıyla ilgili şunları anlatıyor: “Hikâye esasında bu işi sevip sevmediğimi anlayabilmem için workshoplara katılmamla başladı. Bu belki sadece İstanbul’un yoğunluğu ve temposundan kaçıştı. Geçen zaman içinde workshopların yetmediğini gördüm. Bir sonraki adımda profesyonel eğitimler almaya karar verdim. Her öğrendiğim ürünü üretmek adına değil, yorum yapabilmek adına öğrenmeyi kendime ilke edindim. Farklı tatlar, lezzetler ve tarifleri denemek tamamen benim hobim haline geldiğinde, iyi ki bu işi yapıyorum dediğim gün oldu.”

DOĞRU ÜRÜN, FARKLI LEZZET, MÜKEMMEL HİZMET…

Mimarca Pastry & Bakery’nin ikinci fikir babası Makine Mühendisi Serkan Şahin ise konuyla ilgili olarak şöyle konuşuyor: “İnsanlar belirli bir yaştan sonra sanırım hayallerinin peşinde koşmak, o hayalle yaşamayı istiyor. Butik anlayışımız sadece fiziki yapımızı değil, düşüncemizi ve hizmet tarzımızı da yansıtıyor. Doğru ürün, farklı lezzet, mükemmel hizmet anlayışımızı kafemize yansıttığımızı düşünüyorum.”

10 ÇEŞİT EKMEK, BİRBİRİNDEN ÖZEL KEK VE TATLILAR…

Mimarca, tam 23 doğal ve değişik ürünü müşterilerine sunuyor. Serkan Şahin, Mimarca Pastry & Bakery’de ekmeklerden sorumlu. 10 çeşit ekmek yapıyor. Bunlar sarı un, tam buğday ve beyaz undan üretilen Köy Ekmeği; sadece tam buğday unundan üretilen Tam Buğday Ekmeği; Çavdar Ekmeği; Siyez Ekmeği; Baguette Ekmeği; beyaz un, durum buğdayı unu, zeytinyağı, biberiye, kekik ve domatesle üretilen Foccacia Ekmeği; Kastamonu yöresinden getirtilen karakılçık unu ile yapılmış Karakılçık Ekmeği; ekmeklik un, tam buğday unu ve çavdar unundan üretilen Rustik Ekmek; siyez bulguru, yulaf, çavdar unu, tam buğday unu, beyaz un, kabak çekirdeği ve ay çekirdeği ile üretilen Alman Çiftçi Ekmeği; beyaz undan üretilen ve mayalanması özel olan Ciabatta Ekmeği. Öznur Şahin ise çeşit çeşit poğaçalar, gül böreği, tuzlu kek, bohça böreği, San Sebastian Cheesecake, özel yapım profiterol, çift çikolata ile yapılan pasta, Bavarian, Tiramisu, cup cake, muffin, çeşitli kekler, tartolet, mozaik pasta ve sütlü tatlıları üretiyor.

KENDİNİZİ EVİNİZDE HİSSEDECEKSİNİZ…

Hoşça vakit geçirilecek, müşterilerin gözünün önünde organik üretim yapılan bir ortamda bulunmak insana keyif ve güven veriyor. Siz de bu ayrıcalığı yaşamak isterseniz, Mimarca Pastry & Bakery‘yi mutlaka ziyaret edin…
Kozyatağı Mahallesi Dumankaya Sitesi Korkut Sokak Çağla Apartmanı No: 72/C Kadıköy

]]>
https://www.kadikoylife.com/hayalden-gercege-mimarca-pastry-bakery/feed/ 0
Muhtar Zeynep Ayman: Mahalle sorunlarına duyarlı olmak gerekiyor https://www.kadikoylife.com/muhtar-zeynep-ayman-mahalle-sorunlarina-duyarli-olmak-gerekiyor/ https://www.kadikoylife.com/muhtar-zeynep-ayman-mahalle-sorunlarina-duyarli-olmak-gerekiyor/#respond Fri, 29 Mar 2019 11:39:05 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50799 Yerel seçimlerin gerçekleşmesine çok az bir süre kaldı. Muhtar ve belediye başkan adaylarının seçim çalışmaları ise devam ediyor. Kadıköy Life Dergisi olarak, Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman ile yeniden muhtar adayı olmasıyla ilgili görüştük.

“10 yıldır muhtarım. Profesyonel bir çalışma hayatından sonra emekli oldum ve emekli olduktan 4-5 ay sonra da böyle bir görevde 10 yıldır çalışıyorum. Muhtar olduğum yıl itibariyle muhtarlık artık eskiden olduğu gibi para kazanılan, maddi getirisi yüksek bir görev olmaktan çıkmıştı” şeklinde konuşan Muhtar Zeynep Ayman, sözlerine şöyle devam etti: “Sosyal ilişkileri kuvvetli, bireysel bir sivil toplum kuruluşu gibidir muhtarlar. Mahallenizin sorunlarına duyarlı olmanız gerekiyor. Bu sorunlar için de bir şeyler yapmanız gerekiyor. O yapacağınız şeyin de ucu açık ama burada olması gereken ile olmayanlar genelde işi zorlaştırıyor. Gönül ister ki burada yetkimiz olsun. Muhtarların yetkisi yoktur, yaptırım gücü yoktur. Bu önemli bir detay, çünkü var olduğu sanılıyor. Bu böyle değil.

OLAYIN TAM ORTASINDA YER ALIYORUZ…

Bizim mahallemizin sorunları genelde belediye bağlantılı sorunlar. Yani şehirlerdeki mahalle sorunları, belediye merkezli sorunlar. Yolumuz, ağacımız, çiçeğimiz, temizliğimiz gibi mahallenin gündelik sorunları. İBB’den kaynaklı sorunlar bunlar. Yeri geliyor Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Sağlık ile de sorunlar yaşanabiliyor. Onlar arasında bir köprü oluyor muhtarlar. Muhtarların yaptıkları bu. İyi ilişkilerimiz doğrultusunda sorunu önce kabul ettirmeniz gerekiyor karşı tarafa. Bu büyük bir şey de olabilir, çok küçük bir kaldırım düzenlenmesi de olabilir. Önce sorunun kabul edilmesi gerekiyor. Sonra çözümün var olabileceği konusunda ikna olunması gerekiyor. Çözüm konusunda da adım atılması gerekiyor ve bütün bu aşamalarda muhtarın hiçbir yetkisi yok. Sadece ikili ilişkiler üzerinden götürülen bir çözüm süreci var. İşin en zor tarafı burada. Yetkisiz, elemansız ama olayın tam ortasında ve mahallinin sizden çözüm beklediği bir noktada yer alıyoruz.

Zeynep Ayman
10 YILDIR BU ÇABANIN İÇİNDEYİZ…

Deprem toplanma alanı ile ilgili şunu yaptık; bu alanı çok katlı binaya vermedik. İnşaatın önüne geçmek ve otopark yaptırmamakla 10 yılımız gitti. 10 yıldır bu çabanın içindeyiz. Hakikaten burası çok katlı bir bina olmadan, yani imar planında bir değişiklik olmadan kendini koruyabildi. Son zamanlarda ‘Moda Huzursuz’ ve Gezi olayları sırasında ‘Gaz Silahtır’ adlarında iki tane basın duyurumuz olmuştu. Özellikle ‘Gaz Silahtır’ çalışmamızdan sonra biraz gaz atılması azaldı. Çocukların derse girmesi bile zorlaşmıştı, astım hastaları çok sıkıntılı dönemler geçiriyordu. Bu sıkıntılı dönemleri atlattık.

BÜTÜN MAHALLEYE AÇIK BİR MÜZİK TOPLULUĞU…

23 Nisan, 19 Mayıs gibi bütün bayramlarda mahallenin bütününün içine katılabileceği özel bazı kutlamalar yaptık. Sponsorlar bulduk, mahallelimiz sponsor oldu. Kendi içimizde bandoyla yürüyüşümüzü tamamladık. Sonra bütün mahalleye açık bir müzik topluluğu kurduk mesela. Bununla ilgili iki senedir Cumhuriyet Konserlerimiz gerçekleşiyor. Sakinlerimiz ücretsiz olarak hem dinleyebiliyor hem de katılabiliyor.

GENÇLER ÇOK MERAKLI DEĞİL…

Engelli Okulu’nun özel eğitim şenliğine üç sene boyunca sponsor bularak katkı sağladık. Sonrasında yine bizim mahallenin geneline yönelik sorunlarımız var. Kadıköy Meydanı’ndaki cami inşaatına karşı geliyoruz. Kurbağalıdere’deki atıl sürece müdahil olmaya çalıştık. Moda İskelesi’nin bütün süreçlerinde sürekli olarak yer aldık. Bütün bunlarda sadece muhtarlık olarak değil, birçok kuruluşla beraber yer aldık. Bunun haricinde Moda Gençlik Forumu düzenlemeye çalıştık, fakat olmadı. Ben etrafımdaki 5-6 genci çağırdım. Fakat işlemedi süreç. Gençler çok meraklı değil.

HER MAHALLE KENDİ POTLAÇ’INI YARATABİLİR…

‘Düş Sandığı’ adında bir proje gerçekleştirdik. Moda’da oturup evinde bir şeyler üreten kadınların mallarını satabilecekleri bir ortam oluşturdum. Sonrasında bir yaz boyunca İstanbul Kadıköy Lisesi’nin bahçesinde pazar açtık. Sonra iş büyüdü, iş büyüdükten sonra da çok kabul görmedi. Şu anda Potlaç yapıyor bunu. Düş Sandığı’nın büyütülmüş bir şekli oldu Potlaç. Bizden örnek aldılar demiyorum ama bizim de tasarrufumuz oydu. Elimizde imkân ve yetki olsa, her mahalle kendi Potlaç’ını yaratabilir.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/muhtar-zeynep-ayman-mahalle-sorunlarina-duyarli-olmak-gerekiyor/feed/ 0
Muhtar Soner Arafal: Kadıköy’ün en güzel mahallesinde yaşıyoruz https://www.kadikoylife.com/soner-arafal-kadikoyun-en-guzel-mahallesinde-yasiyoruz/ https://www.kadikoylife.com/soner-arafal-kadikoyun-en-guzel-mahallesinde-yasiyoruz/#respond Fri, 29 Mar 2019 08:58:48 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50790 Seçime az bir zaman kala, 19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Soner Arafal ile bir araya geldik. Yeniden aday oluşuyla ilgili açıklamalarda bulunan Arafal; “Mahallemiz Kadıköy’ün en sakin, en nezih, sosyo-kültürel ve refah seviyesi yüksek bir mahallesi. Avrupa standartlarının üzerinde yeşil alana sahibiz. Bana göre Kadıköy’ün en güzel mahallesi” dedi. Muhtar Soner Arafal, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

“1992’den bu yana, yani mahallemiz kurulduğundan beri muhtarlık yapıyoruz. 1992’den 2014 senesine kadar babam hizmet ediyordu. Ondan sonraki seçimlerde babamın rahatsızlığı nedeniyle ben aday oldum ve 2014’ten 2019’a kadar hizmet ettim. Bu süreç içerisinde mahallemizde eskiden günümüze gelmiş yeşil alanlar, o dönemde mücadele ile kazanılmış. Yapılaşma olmaması için mahalle sakinleriyle birlikte kazanılan yerleri koruyarak yenileme yaptık. Kadıköy Belediyesi ile birlikte bu 5 sene içerisinde 5 tane parkımız A’dan Z’ye yenilendi. Oyun gruplarının aydınlatmaları LED oldu. Artık gece vakti de gündüz olduğu gibi parklarımızda rahat rahat gezebiliyoruz.

Alzheimer Merkezi
UMARIM HER MAHALLEDE AÇILIR BÖYLE BİR MERKEZ…

Mahallemizde Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi, yani şu anda muhtarlığın olduğu bina kuruldu ki, bu merkezde birlikte işler biraz değişti. Bu defa insanlar biz size ne katabiliriz diyerek gelmeye başladılar. Bu merkezin en büyük artılarından biri de bu. Çok da güzel gidiyor. Merkezde yaklaşık 80 tane Alzheimer hastası vatandaşa bakılıyor. Bu hastaların eskiye nazaran rehabilitasyonda iyiye gittiğini görüyoruz. Ailelerin geri dönüşleri çok güzel. Üst katta 65 yaş üstü Sosyal Yaşam Evimiz var. Orada da yaklaşık 1000’nin üzerinde üyemiz var. 1000 tane üyemiz buraya gelip, değişik sporları ve faaliyetleri yapıyorlar. Umarım her mahallede açılır böyle bir merkez.

KADIKÖY BELEDİYESİ İLE İYİ ORGANİZE OLDUK…

Mahallemiz Kadıköy’ün en sakin, en nezih, sosyo-kültürel ve refah seviyesi yüksek bir mahallesi. Avrupa standartlarının üzerinde yeşil alana sahibiz. Bana göre Kadıköy’ün en güzel mahallesi. Bu 5 sene içerinde seçimden arda kalan zamanlarda birçok şey yapmaya çalıştık Kadıköy Belediyesi ile birlikte. Çünkü yaklaşık 5 senede 5 seçim yaşadık. Seçim, ülkemizi çok fazla oyaladı. Arda kalan zamanlarda da belediye ile ikili ilişkilerimiz iyi gelişti. Mahalledeki sorunları tespit edip, iyi organize olduk. Bence iyi bir dönem geçirdik Kadıköy Belediyesi ile. Şu anda da rakibim yok. Bu da onu gösteriyor. Bu yüzden başarılı bir dönem geçirdiğimi düşünüyorum.

Soner Arafal
MEVCUDU KORUMAYA ÇALIŞACAĞIZ…

Önümüzdeki 5 senede de hangi başkan seçilirse, umarım bu 5 sene içerisinde yaşadığımız gibi, Aykurt Nuhoğlu’nda gördüğümüz gibi kamu arazilerini koruyarak, kamu arazilerini halka açarak, belediye yönetimi ile güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Şu anda büyük bir ihtimalle mevcudu korumaya çalışacağız. Hepimizin yaşadığı büyük bir ekonomik kriz var zaten. Seçimden sıkılmış durumda insanlar.

MAHALLEYE GİREN VE ÇIKANI BİLMEM GEREKİYOR…

Nüfus Müdürlüğü’nde yapılan her uygulamaya katılıyorum. Çünkü vatandaşın sistemde kaydı varsa, bir günde işlerini halledebiliyor. Eskiden bu böyle değildi. Fakat bu uygulamayı muhtarlıklarla entegreli bir şekilde yapabilseydik daha güzel olurdu. Mahalle kültürünü yaşatabilmek için mahalleye giren ve çıkanı bilmem gerekiyor. 30 bine yakın seçmenimiz var. 30 bine yakın kişinin oyunu almış bir kişi de bu sistemde bazı şeylere ulaşabilmeli.

SEVGİ, HER ŞEYİN BAŞINDA GELİYOR…

Bu 5 senelik yönetiminin başarılı olmasının en önemli sebebi ikili ilişkiler. Belediyenin personelleriyle, müdürlerimizle birlikte kurabildiğimiz ikili ilişkiler… Sevgi ve saygı çok önemliydi. Bu sevgi ve saygıyı gösterdiğimiz için de bu 5 seneyi böyle güzel ve başarılı geçirdik diyebilirim. İkincisi ise empati yapabilmek. Empati yaparak ve karşımızdakine sevgi ile bakarak sadece 5 seneyi değil, 1992’den bu yana bu işi sadece bu sebeple başardık. Çünkü biz her geleni ailemizden biri gibi gördük. Sevgi, her şeyin başında geliyor. İnsanlar severse, her şey daha kolay olacak diye düşünüyorum.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/soner-arafal-kadikoyun-en-guzel-mahallesinde-yasiyoruz/feed/ 0
Emel Perk Afacan: Amacımız, halkımıza ve mahallemize hizmet! https://www.kadikoylife.com/emel-perk-afacan-amacimiz-halkimiza-ve-mahallemize-hizmet/ https://www.kadikoylife.com/emel-perk-afacan-amacimiz-halkimiza-ve-mahallemize-hizmet/#respond Thu, 28 Mar 2019 21:14:55 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50777 Yerel seçimler öncesinde Suadiye Mahallesi Muhtarlığı’na yeniden aday olan Emel Perk Afacan ile buluştuk. “25 yılın ardından rahmetli babacığımdan sonra 2009 ve 2014 yılındaki yerel seçimlerde mahalle sakinlerimizin destekleriyle muhtar adayı oldum. İki dönem (10 yıl), toplamda da 35 yıldır mahallemize yakışır hizmetler vermeye çalışıyoruz” şeklinde konuşan Muhtar Afacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şükürler olsun ki sakinlerimizin kalbinde yer edinmişiz. Görev sürecimizde ‘Muhtar, mahallesinde her ailenin bir ferdidir’ ilkesini en temel prensibimiz olarak bildik. Muhtarlık kurumunu herkesin rahatlıkla her sorununu anlatabileceği; hepimizin acı tatlı, hüzünlü sevinçli anlarımızı birlikte paylaştığımız bir kurum olarak gördük. Böyle inandık, böyle davrandık. Allah kısmet ederse böyle de devam edeceğiz.

Emel Perk Afacan
HAYAT FELSEFEMİZ VE MUHTARLIK ANLAYIŞIMIZ: HİZMET

2007 yılı itibariyle Adrese Dayalı Kayıt Sistemi ‘Mernis’ sistemine geçilmesiyle birlikte aslında muhtarlıkların pek bir işlevi kalmadı. Beni üzen tarafı da saygınlığının kalmaması. Atanmış memurun, seçilmiş muhtarın önüne geçirilmesi ve yetkilendirilerek tüm bilgilerin muhtarlıklarda değil de nüfus müdürlüklerinde toplanması. Muhtarların, mahallesinde yaşayan sakinleriyle ilgili bilgilerden ve durumlardan yoksun bırakılması. Amacımız, mahallemizin sorunlarını ve çözümlerini yakından bilen biri olarak, hedefleri tespit edip gerek kendi bilgi birikimimiz gerekse yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak mahallemize katkı sunmak ve sakinlerimizin ihtiyaçlarına çözüm bulup onlara destek olmak, onların hayır dualarını almak. Bizim en büyük kazancımız, hayat felsefemiz ve muhtarlık anlayışımız bu.

KADIKÖYLÜLER CEZALANDIRILIYOR…

Suadiye Mahallesi, daha önce yazlıkçıların yaz aylarında gelip yazlık olarak kullandıkları, çok güzel köşklerin ve bahçelerin olduğu, Kadıköy’ün en nezih mahallelerinden biriydi. Ne yazık ki rant yüzünden bunlar yok edildi ve sayfiye yeri olan Suadiye’de şu an sadece bir adet küçük çocuk parkı mevcut, başka yeşil alan yok. İBB’ye ait olan sahil kesiminde belediyeden gerekli yer tahsisinin yapılarak gençlerimizi bir araya getirecek, sportif etkinlikler içinde olmalarını sağlayacak oyun sahalarının ve çocuk parklarının yapılması için 2009 yılındaki seçimlerde sakinlerime söz vermiştim. O zaman İBB Başkanı Sayın Kadir Topbaş idi. Çok sayıda sakinimin imzalı dilekçeleriyle birlikte bu durumu anlatan güzel bir yazı yazdım. Olumlu bir geri dönüş alamadık. Fakat bu konunun peşini bırakmayacağım. Yeni seçilecek olan İBB Başkanımıza yine durumu anlatıp, yapılana kadar konunun takipçisi olacağım.

YOLA TERK OLAN YEŞİL ALANLAR BİLE İMARA AÇILDI…

Son 5-6 senedir kentsel dönüşümden dolayı var olan yeşil alanımızın da büyük bir bölümü yok edildi. Yola terk olan yeşil alanlar bile imara açıldı, yerine beton yığınları yapıldı. 5 katlı binalar yıkıldı, 30 katlı binalar dikildi. Ne yazık ki doğamızı, denizlerimizi, yeşillerimizi katlettik. Yaz tatillerinde temiz denize girebilmek için hepimiz 900-1000 km yol kat ediyoruz. Oysa bizler çocukluğumuzda Moda’dan, Fenerbahçe’den, Caddebostan’dan, Suadiye’den, Küçükyalı’dan, Maltepe’den girerdik denizimize, tertemizdi o zamanlar. Umarım bundan sonra seçilenler daha duyarlı davranır.

MAKAMLA, KOLTUKLA BİZİM İŞİMİZ YOK…

Bizler bugün varız ama yarın olmayabiliriz. Fakat yaşadığımız yer çocuklarımıza kalacak. Onlara kalacak her şeyi çok hoyratça kullandık, bozduk, yok ettik. Kendi adıma söylemem gerekirse yaşadığım sürece, gücüm yettiğince elimden geleni esirgemeyeceğim ve bu konuda ne gerekiyorsa yapacağım. Amacımız, halkımıza hizmet, yaşadığımız yere hizmet, mahallemize hizmet! En önemlisi de görevi bıraktığınızda geride hoş bir seda bırakmak ve güzel anılmaktır. Bugüne kadar hep yanımda olan ve ailem olarak gördüğüm değerli sakinlerime, desteklerinden ve her zaman yanımda olmalarından dolayı teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

SONSUZ TEŞEKKÜRLER…

Sizlerin aracılığıyla bir teşekkürüm daha olacak, hem şahsım hem sakinlerim adına. Mahalleme kazandırdıkları muhtarlık binası için, Mehmet Karamanca İlköğretim Okulumuza kazandırdıkları konferans salonu için ve bu 5 yıllık süre zarfında mahalleme verdikleri hizmetten dolayı Kadıköy Belediye Başkanımız Sayın Aykurt Nuhoğlu’na, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Mehmet Şengün’e, diğer başkan yardımcılarımıza, birim müdürlerimize ve tüm belediye çalışanlarına sonsuz teşekkürler. Mutlu, huzur dolu, aydınlık yarınlar için seçimlerin hayırlı uğurlu olmasını dilerim.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/emel-perk-afacan-amacimiz-halkimiza-ve-mahallemize-hizmet/feed/ 0
Erenköy Muhtarı Necla Alpüstün: Sosyal projelere çok önem veriyorum https://www.kadikoylife.com/erenkoy-muhtari-necla-alpustun-sosyal-projelere-cok-onem-veriyorum/ https://www.kadikoylife.com/erenkoy-muhtari-necla-alpustun-sosyal-projelere-cok-onem-veriyorum/#respond Thu, 28 Mar 2019 11:44:44 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50602 Yerel seçimlere doğru gün sayarken, Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün ile bir araya geldik. 2014 yılında Erenköy Mahallesi’nin ilk kadın muhtarı olan Alpüstün, yeniden adaylığı ile ilgili “Erenköy Mahallesi’ni çok seviyorum. Burada muhtar olarak görev yaptığım için onur ve gurur duyuyorum. Bu sebeple de yeniden seçilmek ve görevime devam etmek istiyorum” dedi. Muhtar Necla Alpüstün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

EN BÜYÜK SORUN KENTSEL DÖNÜŞÜM…

“Sosyal projelere çok önem veriyorum. Yardımlaşma çok önemli. Erenköy halkı, çok yardımsever bir halk… Komşusuna yardım eder, herkese yardım eder, bir proje olduğu zaman bir araya gelirler. Biz burada Erenköy ve birtakım başka mahallelerden kullanılmayan temiz eşya ve kıyafetleri toplayarak, ihtiyacı olanlara aktarıyoruz. Bizim mahallemizin en büyük sorunu, kentsel dönüşümden kaynaklanan sorunlar. Sokaklarda birçok bina üst üste yıkıldı. Hal böyle olunca da çocuk ve yaşlılar yürümekte zorluk çekiyor. Bundan dolayı problemlerimiz var. Ayrıca bu sene ekonomik kriz ve kentsel dönüşümden dolayı mahallemizden taşınan birçok emekli kişi geri dönemedi. Çünkü müteahhitlerin çoğu işi yarıda bıraktı gitti. Tüm sorunların yakın zamanda çözülmesini umut ediyoruz.

Necla Alpüstün
VATANDAŞIN İLK ULAŞABİLECEĞİ YER MUHTARLIK…

Erenköy Mahallesi, Kadıköy Belediyesi ile ortaklaşa çevre, geri dönüşüm, atık toplama konularında pilot mahallelerden biriydi. İlk burada başladı çalışmalar. Mahallemiz buna çok duyarlı oldu, toplantılar yaptık. Ayrıca bizim muhtarlığımızda da atıklar, atık pil, geri dönüşüm için plastik ve kağıtlar da buraya gelmeye başladı. Biz vatandaşa kurumlarla iletişimi sağlıyoruz. Vatandaşın bir problemi olduğu zaman ilk ulaşabileceği yer muhtarlık. Yani biz muhtar olduktan sonra çok güler yüzlü ve ilgili olduğumuz için, mahalleli bizi evladı gibi gördü. Vatandaşımız gelir, derdini anlatır, çayını kahvesini içer, her türlü problemiyle ilgileniriz.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/erenkoy-muhtari-necla-alpustun-sosyal-projelere-cok-onem-veriyorum/feed/ 0
Kadıköy’de yangın paniği! https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yangin-panigi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yangin-panigi/#respond Wed, 27 Mar 2019 10:01:15 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50749 Kadıköy’de inşaat halindeki bir gökdelende çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Eğitim Mahallesi Hızırbey Caddesi’nde 3 bloktan oluşan ve inşaat halindeki sitede, 30 katlı binanın elektrik kablolarının bulunduğu enerji odası ve yanındaki malzeme deposunda yangın çıktı.

Haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Kadıköy, Maltepe, Üsküdar ve Ümraniye’den yaklaşık 20 itfaiye takımının müdahalesiyle kontrol altına alınan yangın söndürüldü. Ekiplerin binada duman tahliye çalışmaları sürüyor. Yangın nedeniyle polis ekipleri Hızırbey Caddesi’ni trafiğe kapatırken, sağlık ekipleri de olay yerinde hazır bekletildi.

yangın
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yangin-panigi/feed/ 0
Osman Erbil: Göztepe, hava kirliliğinde Türkiye’de en önde! https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-goztepe-hava-kirliliginde-turkiyede-en-onde/ https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-goztepe-hava-kirliliginde-turkiyede-en-onde/#respond Tue, 19 Mar 2019 12:05:21 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50588 TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın 2018 Hava Kirliliği Raporu açıklandı. Rapora göre Kadıköy’ün Göztepe Mahallesi, Türkiye’nin azot dioksit oranı açısından en kirli bölgesi. Raporu değerlendiren Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, sosyal medya hesabından açıklama yaparak şunları söyledi:

“Göztepe yine 1. oldu (!) Azot dioksit oranının en çok olduğu yer, yine Kadıköy-Göztepe olarak belirlendi. Hem İstanbul’u yönetenler hem Kadıköy’ü yönetenler, hâlâ sesiniz çıkmıyor. Sadece Göztepe mi? Hayır, Kadıköy’ün genelinde hava kirliliği üst seviyede. Kadıköylüler zehir soluyor!

Göztepe
YEŞİL VE DENİZCİ BİR KADIKÖY KURACAĞIZ!

Mevcut belediyelerin düzeni çevre düşmanıdır! Rantları bitecek, hedef tahtasına koyarlar diye seslerini çıkarmazlar. Bu düzeni değiştirmek için adayız! Hava kirliliği, Kadıköy’ün kaderi değil! Bu kadar inşaat, bu kadar trafik, zehir soluyan bir Kadıköy ortaya çıkarıyor. Bizim belediyeciliğimizde kaynaklar betona akmayacak, karayoluna akmayacak! Yeşil ve denizci bir Kadıköy kuracağız!”

SINIR DEĞERLERİN ÇOK ÜZERİNDE!

Rapora göre, NO2 (azot dioksit) oranının en yüksek olduğu yer Göztepe çıktı. Ayrıca aynı bölgede PM10 (partikül) değerlerinde de yılın 173 günü sınır aşıldı. Kadıköy genelinde de PM10 değerine göre yılın 82 günü sınır değeri aşıldı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-goztepe-hava-kirliliginde-turkiyede-en-onde/feed/ 0
Fenerbahçe Mahallesi’ne Boğaziçili muhtar adayı https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-mahallesine-bogazicili-muhtar-adayi-tuba-aldeniz/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-mahallesine-bogazicili-muhtar-adayi-tuba-aldeniz/#respond Mon, 18 Mar 2019 20:41:44 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50546 Yerel seçimlere sayılı günler kala muhtar adayları, mahalle sakinleriyle tanışmaya ve muhtar olmaları halinde gerçekleştirmeyi planladıkları projeleri son hızla tanıtmaya devam ediyor. Fenerbahçe Mahallesi Muhtar Adayı Tuba Aldeniz de “Vatandaşa, çevreye, dört ayaklı dostlara her koşulda güler yüzlü hizmet sözü veriyorum” sloganıyla adaylığını açıkladı.

1972 yılında dünyaya gelen Tuba Aldeniz, Kadıköy Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü mezunu. Sırasıyla Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü Avrupa Birliği Siyaset ve Uluslararası İlişkiler, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Avrupa Hukuku Sertifika Programı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkilapları Enstitüsü Kemalizm programında yüksek lisansı tamamlayan Aldeniz, “Seçilmem durumunda ‘sosyal muhtarlık’ anlayışını benimseyeceğim” diyor.

Tuba Aldeniz
“YAŞLI NÜFUSA DÖNÜK ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK”

Fenerbahçe Mahallesi Muhtar Adayı Tuba Aldeniz’in gerçekleştirmeyi hedeflediği projeler ise şöyle: “Öncelikle kıyafet ve eşya yardımına ihtiyacı olanları belirleyeceğim. Bu anlamda kullanmadığı eşya ve kıyafeti olan kişiler ile ihtiyaç sahiplerini buluşturmayı hedefliyorum. Ayda bir mutlaka atölye çalışmaları düzenleyeceğiz. Mahallemizin yaşlı nüfusu çok fazla, onlara dönük çalışmalarımız da olacak. Bayram kutlamalarına ileri yaşın getirdiği sağlık problemleri nedeniyle katılamayan mahalle sakinlerimizle alternatif kutlamalar organize edeceğiz. Fenerbahçe Parkı’nda sosyalleşmeyi teşvik ederek gönüllü evimiz, belediyemiz ve yerel medya ile yakın ilişkiler kuracağım. Muhtarlık hizmetlerine dair tüm güncel bilgilere de aktif olarak kullanacağım facebook sayfamızdan ulaşılabilecek. Bunun yanında sokak hayvanlarının barınak ve gıda ihtiyacının karşılanması konusunda süreklilik yaratacağız. Hemen hemen herkesin akıllı telefon kullandığı günümüzde telefonlara yüklenen bir ‘Fenerbahçe App’ uygulamasıyla, tek bir tık sayesinde herkes adına muhtarlığa gelen bir evrak olup olmadığını kontrol edebilecek.”

“BAHARA BOYANSIN GÜLÜŞLERİNİZ”

Son olarak “Fenerbahçe’de bahar bir başka güzeldir. Bahara boyansın gülüşleriniz” mesajıyla mahalle sakinlerine seslenen Tuba Aldeniz; “Her ne olursa olsun hizmet esnasında güler yüzden asla ödün vermeyeceğim. Diyalog mekanizması her zaman açık ve sürekli olacak” şeklinde konuştu.

Fenerbahçe Mahallesi Muhtar Adayı Tuba Aldeniz; “Vatandaşa, çevreye, dört ayaklı dostlara her koşulda güler yüzlü hizmet sözü veriyorum” sloganıyla adaylığını açıkladı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-mahallesine-bogazicili-muhtar-adayi-tuba-aldeniz/feed/ 0
Moda Deniz Kulübü’nde Georgia O’Keeffe Gecesi https://www.kadikoylife.com/moda-deniz-kulubunde-georgia-o-keeffe-gecesi/ https://www.kadikoylife.com/moda-deniz-kulubunde-georgia-o-keeffe-gecesi/#respond Thu, 14 Mar 2019 13:04:47 +0000 /?p=50435 Moda Deniz Kulübü, Hülya Botasun ile sürdürdüğü “Ressam Sofraları” etkinliklerinde bu kez “tuvale sığmayan ressam” olarak anılan Georgia O’Keeffe’yi konuk etti. Amerikan sanatının özgün ve önemli sanatçılarından biri olarak bilinen O’Keeffe’nin sosyal yaşamı, sanatı ve eserleri hakkında katılımcılara bilgi veren Botasun, sanatçının ilerici ve aktivist bir kadın olarak yaşama tutunuşundan da örnekler sergiledi.

AMERİKAN MODERNİZMİNİN TEMSİLCİLERİNDEN…

Hülya Botasun, Georgia O’Keeffe’nin Amerika’da birçok kadına ilham olduğunu dile getirdiği sunumunda şunları ifade etti: “Sanatçımız aynı zamanda Amerikan modernizminin temsilcileri arasında gösterilmektedir. Sıkça resimlediği kala zambağı, neredeyse sanatçının simgesi olmuştur. Georgia O’Keeffe, eserlerinde doğa temelli konuları tuvale aktarmayı tercih etmiş olsa da, daha sonraları seksüel çağrışımlarla feminist eserler de üretmeye başlamıştır. Doğa manzarasıyla kadını bütünleştirerek resme dahil eden sanatçı, adeta patriarkal dönemin eleştirisini de vermektedir.”

Moda Deniz Kulübü’ndeki Ressam Sofraları’nın hemen hepsini takip eden Berna İkbal, etkinliğe bu defa Beran Evgin ile katıldı. Sanatsever kişiliğiyle bilinen Berna Hanım, program öncesi Ressam Hülya Botasun ve Kadıköy Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya ile kısa bir söyleşide bulundu.
Moda Deniz Kulübü
Moda Deniz Kulübü üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği Ressam Sofraları etkinliğinin konukları arasında Teoman Akünal, Eldebran Akünal, Saliha Akmenek ve Aykut Akmenek de yer aldı…
Hülya Botasun, sanatçının doğa manzarasıyla kadını bütünleştirerek resme dahil edişini anlattı.
Georgia O’Keeffe
Moda Deniz Kulübü’nde geleneksel hale gelen ve büyük ilgi gören Ressam Sofraları’na konuk olan Georgia O’Keeffe’nin yaşamı, konukları hayli etkiledi…
Ressam Sofraları’nı büyük bir başarı ile sunan ve katılımcılara bambaşka ufuklar kazandıran Hülya Botasun’a, Moda Deniz Kulübü Genel Müdürü Ayhan Alpakın tarafından teşekkür mektubu takdim edildi. Daha önceleri verilen plaket yerine Darüşşafaka kurumuna yapılan bağış mektubunun tercih edilmiş olması, konuklar tarafından da büyük takdirle karşılandı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-deniz-kulubunde-georgia-o-keeffe-gecesi/feed/ 0
Kadıköy’de Potlaç Kadın Kooperatifi kuruldu https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-potlac-kadin-kooperatifi-kuruldu/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-potlac-kadin-kooperatifi-kuruldu/#respond Sat, 09 Mar 2019 17:51:47 +0000 /?p=50278 Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle “Potlaç” adı altında örgütlenerek takıdan ahşaba, el işlerinden yiyeceğe kadar birçok alanda üretim yapan kadınlar güçlerini daha da büyüttü, Potlaç Kadın Kooperatifi’ni kurdu. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Kadıköy Belediyesi’nin Feneryolu’nda kadın kooperatifine tahsis ettiği dükkanlar önünde şenlik düzenlendi.

Potlaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, kuruluşunu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde belediyenin Feneryolu’nda Potlaç’a tahsis ettiği 9 dükkanın bulunduğu pasajın önünde düzenlenen bir etkinlikle duyurdu. Törende konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kadıköy Belediyesi’nin yönetiminde kadınların ciddi bir paya sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:

POTLAÇ, YÖNETİM MODELİ OLARAK DA ÖRNEK BİR PROJE…

“Kadıköy’ün başarısında, Kadıköy Belediyesi yönetiminde çok sayıda kadın olması yatıyor. Belediye meclis üyelerimiz ve başkan yardımcılarımız arasında çok sayıda kadın var. Müdürlerimizin yüzde 70’ı kadın. Gördük ki kadınlar ne kadar nüfusları oranında temsil edilirse, bir yönetimde ne kadar kadın olursa; orada o kadar başarı, o kadar demokrasi, o kadar sevgi ve umut vardır. Potlaç, kadınlarla beraber başladı ve bu noktaya kadar geldi. Potlaç, kadınların sadece ekonomik olarak güçlenmesi, sosyalleşmesi, gelişmesi değil, yönetim modeli olarak da bir örnektir. Türkiye siyasetine ciddi şekilde yansıyacağını düşünüyorum. Yerel seçimlerle birlikte görev sürem doluyor. Böyle bir proje ile beraber bu dönemi kapatmak benim için de çok duygulu ve mutlu. Hepinizi çok seviyorum.”

Potlaç Kadın Kooperatifi
110 KADININ BAŞLATTIĞI ÖRGÜTLENME, BUGÜN 1050’YE ULAŞTI…

Kadıköy Belediyesi, 2015 yılında kadınlarla yaptığı toplantıda kadınlardan gelen talepler üzerine oluşturulan Kadın Dayanışma Ağı Potlaç’ı kurdu. Kızılderililerin değiş tokuş bayramlarına verilen isim olan Potlaç’tan esinlenerek ilk kez 2016 yılında 110 kadınla başlayan proje, bugün 1050 kadına ulaştı. İlk olarak Moda’da Potlaç Kadın El Emeği Satış Noktası’nda el emeği ve göz nuru ürünlerini sergileyen Potlaçlı kadınlar, daha sonra Caddebostan Kültür Merkezi’nde açılan Potlaç Dükkan’da da ürünlerini satışa çıkardı. Yazın Moda’da, kışın ise Potlaç Dükkan’da dayanışmanın en güzel örneklerinden birinin gösterildiği projede, Potlaç Atölye’nin de açılmasıyla kadınlar birbirleriyle kalıcı bağlar kurdu. Kadınların kalıcı bağlar kurmasının sonuçlarından biri olarak Potlaç Kadın Kooperatifi fikri doğdu. 2019 başında Potlaç Kooperatif Girişimi’ne hız veren kadınlar, Potlaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurdu.

Potlaç Kadın Kooperatifi
BELEDİYEDEN KADINLARA BÜYÜK DESTEK…

Kadıköy Belediyesi Meclisi, Mart ayı meclis toplantısında Potlaç Kadın Kooperatifi’ne mülkiyeti belediyeye ait olan 9 dükkanı oybirliği ile 3 yıllığına tahsis etti. 9 dükkanın bulunduğu pasajın, 280 metrekare koridor alanı olmak üzere toplam 814 metrekare kapalı alanı bulunuyor.

KADIN EMEĞİ BU PASAJDA OLACAK…

Potlaç Kadın Kooperatifi, belediyenin tahsis ettiği dükkanların bulunduğu pasajı Mutfak (cafe), Bakkal (gıda dükkanı), İkinci El Dükkanı, El Emeği Dükkanı, Atölyeler (workshop alanları), Mutfak Atölyesi, Sanat Atölyeleri (Seramik-Cam-Mine vb.) olarak düzenleyecek. Dükkanlarda üretici kadınların deneyimlerini aktarabilecekleri atölyelerin yanı sıra diğer kooperatiflerle işbirlikleri yapılarak ürün satış alanları oluşturulacak.

“Potlaç” adı altında örgütlenerek takıdan ahşaba, el işlerinden yiyeceğe kadar birçok alanda üretim yapan kadınlar güçlerini daha da büyüttü, Potlaç Kadın Kooperatifi’ni kurdu…
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-potlac-kadin-kooperatifi-kuruldu/feed/ 0
Hayati Ocakbaşı’nda lezzet yolculuğu sürüyor https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasinda-lezzet-yolculugu-suruyor/ https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasinda-lezzet-yolculugu-suruyor/#respond Sat, 09 Mar 2019 16:59:27 +0000 /?p=50263 Geçtiğimiz aylarda Kozyatağı’nda “Evinize hoşgeldiniz” sloganıyla kapılarını açan Hayati Ocakbaşı’nda lezzet yolculuğu sürüyor. Mekânda hem ev sıcaklığını hem de benzersiz lezzetleri test edebilme imkânı elde eden konuklar, “Artık adresimiz burası” diyor.

Neredeyse bir hafta öncesinden oturacakları masayı bile rezerve eden müdavimler, “En çok teşekkürümüz ise lezzeti tamamlayan taş fırın ustası Nurettin Demir’e” şeklinde konuşuyor.

Hayati Ocakbaşı
Hayati Ocakbaşı’nın müdavimlerine katılanlar arasında Danone çalışanları da vardı. Derya Özmalkoç, Nurcan Güler ve Sema Yıldız üçlüsü, uzun yıllar birlikte çalıştıkları arkadaşları Ayşen Pekyılmaz’ı konuk ettiler.
Hayati Ocakbaşı’nı Kozyatağı’na kazandıran isimlerden Tarık Erandan’ın konukları Özülkü ailesi idi. Tekden Koleji’nin başarılı öğrencileri arasında yer alan 9 yaşındaki kızları Alena Yağmur Özülkü ile birlikte mekânın lezzetleri için “Şahane” yorumunda bulunan Özülkü ailesi, “İyi ki varsınız” mesajı verdi. Tarık Erandan, Alena Yağmur, Burak, Sevil ve Atahan Özülkü…
Mekânda objektiflerimize takılanlar arasında, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü çalışanlarından Sedat Koç da vardı. Yeni yıl ile birlikte her iki haftada bir kez olmak üzere mekâna geldiğini ve lezzetlerine tam not verdiğini dile getiren Sedat Koç; “İyiler her zaman rağbet görür. Burası kesinlikle iyi bir mekân ve benden her defasında tam not alıyor” dedi. Sedat Koç, İlknur Kaynar, Birkan Güneş, Burcu Güneş, Nesrin Temiz, Emriye Koç… Fotoğrafa giremeyen henüz 3 aylık Azra Koç ile 8 aylık Azra Deniz Güneş ise arabalarında uykudaydı.
Hayati Ocakbaşı’na Hayati Demir önderliğinde ruh veren Demir Kardeşler; “Tek hedefimiz var, o da misafirlerimizin yüzde 100 memnuniyetle ayrılmaları” diyor…
Hayati Ocakbaşı
]]>
https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasinda-lezzet-yolculugu-suruyor/feed/ 0
Sakine Güvenç: Daha temiz, güvenli ve huzurlu bir Acıbadem için! https://www.kadikoylife.com/sakine-guvenc-daha-temiz-guvenli-ve-huzurlu-bir-acibadem-icin/ https://www.kadikoylife.com/sakine-guvenc-daha-temiz-guvenli-ve-huzurlu-bir-acibadem-icin/#comments Thu, 07 Mar 2019 17:12:46 +0000 /?p=50215 Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde muhtar adaylarını da kıyasıya bir yarış telaşı sardı. Kadıköy’ün Acıbadem Mahallesi’nden aday olan emekli bankacı Sakine Güvenç, tam 25 yıldır Kadıköy’de yaşamını sürdürüyor. Muhtar olmasının ardından “Acıbadem Günleri” adı altında kermes düzenleme fikri olduğunu ifade eden Güvenç, böylelikle Acıbadem’in marka değerini yükseltmeyi hedefliyor.

Öncelikle sizi tanıyalım?

1968 yılında Kars’ta doğdum. İlkokulu İstanbul’da, ortaöğretim ve bankacılık eğitimimi Amerika’da tamamladım. Sekiz yıl Amerika’da, devamında da İstanbul’da bankacı ve yönetici olarak çalıştım. Evli ve iki çocuk annesiyim.

Sakine Güvenç

Muhtar adayı bir kadın olarak, kadınların siyasetteki yeri konusunda neler söylersiniz?

Demokrasi, eşitlik ve özgürlük temelli bir yönetim anlayışıdır. Dolayısıyla ana ve eş olarak toplumun yarısını oluşturan kadınların sadece seçmen olarak değil, aynı zamanda yönetici olarak demokrasideki yerini alması gerektiğine inanıyorum. Türk kadınının haklarına sahip çıkması gerektiğine inanıyorum. Türk kadınının haklarına sahip çıkması ve koruyabilmesi için siyasetteki ağırlığının mutlaka artması gerektiğini düşünüyorum.

Peki, neden Acıbadem Mahallesi?

25 yıldır Acıbadem’de yaşıyorum. Acıbadem’i çok seviyorum. Kadıköy’ün en güzide semtlerinden birisi. İnsanlarının kültür düzeyi, çağdaş düşünce yapısı övgüye değer.

Muhtarlıktaki öncelikleriniz ve amaçlarınız nelerdir ?

Öncelikle güleryüzlü, tarafsız ve adaletli bir hizmet anlayışı… Kolayca ulaşılabilen, güvenilir muhtar azaları ile birlikte şeffaf, dürüst, katılımcı bir yönetim anlayışı… Amacımız, Acıbadem’in çağdaş kimliğinin, çevre ve insan bilincinin, mahalle kültürünün korunması.

Acıbadem Mahallesi’nin problemleri nelerdir? Sorunların çözüm yollarına yönelik projelerinizden bahseder misiniz?

Yasaların muhtarlığa tanıdığı yetkiler içerisinde ve belediyelerden alabileceğimiz desteklere dayanarak; Acıbadem’deki yaşlı, engelli, yardıma muhtaç komşularımızın hakkaniyet içerisinde yardımlardan yararlandırılması, yeşil alanların mutlaka korunması, tarihi ahşap yapıların yok olmaktan kurtarılması için ilgili kurumlar nezdinde girişimler, kadın potansiyelinin harekete geçirilerek Acıbadem’in temizliği, gençlerimizin kötü alışkanlıklara karşı uyarılması çalışmaları, deprem hazırlık çalışmalarının planlanması öncelikli hedeflerimizden.

]]>
https://www.kadikoylife.com/sakine-guvenc-daha-temiz-guvenli-ve-huzurlu-bir-acibadem-icin/feed/ 1
Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş! https://www.kadikoylife.com/leke-fikirtepe-platformu-lekeye-civi-cak-paylas/ https://www.kadikoylife.com/leke-fikirtepe-platformu-lekeye-civi-cak-paylas/#respond Wed, 06 Mar 2019 18:34:33 +0000 /?p=50178 Kentsel dönüşümde 2005 yılında pilot bölge seçilen Kadıköy Fikirtepe’de arsa ve konut sahibi 65 bin mağduru temsilen oluşturulan Leke Fikirtepe Platformu’nun “Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş!” konulu sanatsal kampanyası, üçüncü ayında da devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na seslerini duyurarak bölgedeki sorunların çözülmesinin hedeflendiği kampanyaya, halkın yoğun ilgisi dikkati çekiyor. 31 Mart yerel seçimlerinden önce bölge sorunlarının Bakanlık gündemine alınmasını talep eden hak sahipleri, çözüme yasal düzenleme ile başlanmasını bekliyor.

65 BİN ÇİVİ ÇAKILACAK…

Fikirtepe Mandıra Caddesi’nde sergilenen ‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon, bölge halkının uğrak noktalarından biri oldu. Kampanyaya özel tasarlanan enstalasyon üzerinde yer alan ev ikonuna, bölgede mağdur olan 65 bin kişiyi temsilen 65 bin çivi çakılacak. Gencinden yaşlısına her meslekten vatandaş; soğuk, yağmur, çamur demeden ev ikonuna çivi çakmaya devam ediyor.

Leke Fikirtepe
YABANCI BASIN DA İLGİ GÖSTERİYOR…

Vatandaşlar, “Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş!” diyerek çektikleri videoları, kampanyaya özel olarak açılan “facebook/lekefikirtepe, instagram/lekefikirtepe, twitter/lekefikirtepe ve change.org/lekefikirtepe” adlı sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyor. Kampanya kapsamında Türk basını ile birlikte İngiliz, Fransız ve Alman basını dahil çok sayıda yabancı basın; haber, makale ve televizyon çekimleri ile kentsel dönüşümde bölgede yaşanan süreci anlatıyor.

Leke Fikirtepe
TEK ÇÖZÜM ADRESİ BAKANLIK…

Düzenledikleri kampanyanın tek muhatabı ve bölgedeki sorunların tek çözüm adresinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğunu söyleyen Leke Fikirtepe Platformu Sözcüsü Engin Akgüzel, mümkün olan en çok imzayı toplayarak Bakanlığa sunacaklarını belirtti. Akgüzel; “Arsa ve konut hak sahipleri olarak, kentsel dönüşüm kapsamında yaşadığımız mağduriyetimizi sonlandıracak ve bölgedeki sorunları çözecek tek mercii olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir an önce hareket geçmesini ve konumuzu gündemine almasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/leke-fikirtepe-platformu-lekeye-civi-cak-paylas/feed/ 0
Cenap Şehabettin İlkokulu okuyor, boyuyor, paylaşıyor! https://www.kadikoylife.com/cenap-sehabettin-ilkokulu-okuyor-boyuyor-paylasiyor/ https://www.kadikoylife.com/cenap-sehabettin-ilkokulu-okuyor-boyuyor-paylasiyor/#respond Mon, 04 Mar 2019 21:15:11 +0000 /?p=50095 Cenap Şehabettin İlkokulu öğrencileri, Sınıf Öğretmeni Fatma Dilek Yangılı öncülüğünde kitap okumayı sevdirmek amaçlı çeşitli projeler üretiyor. Daha önce Kartal Masal Müzesi’ni ziyaret eden öğrenciler, şimdi Koşuyolu’ndaki okullarında bu zamana kadarki emeklerini sergiliyor. Sergi, 6 Mart Çarşamba gününe kadar görülebilecekken, başka okullara örnek olması açısından da önem taşıyor.

Projeyle ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Fatma Dilek Yangılı; “Ülkedeki okuma oranının çok düşük olması, beni çok üzen bir konu. Çocukların okumayı sevmemesi üzücü. Bu konuda çok düşündüm. 25 yıllık öğretmenim. Şimdiye kadar bu konuda çok çalışma yaptım ama herhalde yaptığım en güzel çalışma şimdi oldu” dedi. Yangılı, sözlerine şöyle devam etti:

Cenap Şehabettin
OKUMAYI SEVMEK, KİTAPLARDAN KORKMAMAK VE DAHA ÇOK MERAK ETMEK İÇİN…

“Bütün sınıf kitap alıyoruz, sonra o kitabı okuyoruz. Bazı kitapların resmini yapıyoruz, bazen maskelerle drama yapıyoruz, bazen şiir kitapları okuyoruz, şairleri araştırıyoruz. Bazı kitaplardan sonra kahramanın yerine kendimizi koyuyoruz, bazen de hikâyenin sonunu değiştiriyoruz. Hikâyelerle ilgili bir sürü çalışma yaptık. Tek amacımız okumayı sevmek, kitaplardan korkmamak ve daha çok merak etmek.

Cenap Şehabettin ilkokulu
OKUYORUM, PETEĞİMİ BOYUYORUM…

Projemizin ismi ise ‘Okuyorum, Peteğimi Boyuyorum’. Ayrıca arı kovanı yaptık. Her öğrencimizin kovanı var. Her 50 sayfada bir kovanı boyadılar. Bunu onları motive etmek için yaptık. Küçük yaşta bu isteği ve hevesi sonunda bir alışkanlık haline dönüşecek davranışı onlara kazandırmamız gerekiyor.

ADIYAMAN’DAKİ İLKOKUL İLE DAYANIŞMA…

Ekim ayından bu yana birçok şey yaptık ve onları sergiliyoruz. Bugün de bütün bu yaptıklarımızın sonucunu gösterme ve mutlu olma günü. 27 öğrencim var. Onlarla bir şeyler yapmaya çalıştık ama bu proje biraz daha gelişti. Okuduğumuz kitapları geri dönüşüme atmak istemedik ve hiç zarar vermeden biriktirdik. Sonra onları paketledik ve Adıyaman’da bir ilkokula gönderdik. Okuyoruz, okumayı sevmeye çalışıyoruz ve paylaşıyoruz şeklinde ilerledi ve ikinci bir proje doğdu; ‘Okuyorum, Paylaşıyorum’. Adıyaman’da ilkokuldaki çocukların öğretmenleriyle diyaloğa geçtim. Öğrencilerim onların öğrencilerine mektuplar yazdı, içine kalpler çizdi, küçük hediyeler koydular hatta. Sonra çok güzel bir şekilde paketlediler ve gönderdik. Sonra onlar da bize mektuplar yazdı.

HUZUREVİNE ZİYARET…

Tüm okulla iki gün boyunca bütün bu emeklerimizi paylaşıyoruz. Kadıköy Life’a haber vermek istedik ki her okul mutlaka önem veriyor ama biraz daha farkındalık yaratsın. İki gün sonra huzurevine gideceğiz, yine kahramanlar olarak. Büyüklerimize kitap okuyacak öğrencilerimiz. Bir başkasını da mutlu edebilmek önemli. Büyüklerle küçüklerin bir arada olması, hem çocuklara hem de yaşlılara iyi geliyor. Ülkemizde pek yok böyle projeler ama Avrupa’da çocuk esirgeme kurumlarıyla huzurevlerini yan yana yapıyorlar. Biz de yaşlılarımızı bir gün boyunca mutlu edelim ve bizim öğrencilerimiz de büyüklerine saygıyı öğrensinler diye düşündük.

HEP BİRLİKTE KİTAP OKUMAYA DEVAM…

Bu sürekli bir şey. Hep birlikte kitap okumaya devam edeceğiz. Çok güzel dönüşler aldık. Sene başında doğru dürüst kitap okumayan çocuklar, hem okumaya başladı hem de meraklandı. 100 petek boyadığımız öğrencimiz var. Onu da 50 ile çarparsak, ikinci sınıf öğrencisi için çok güzel bir rakam. Ayrıca bu proje kapsamında Kartal Masal Müzesi’ne bir gezi yaptık. Orada Yazar Yalvaç Ural ile etkinlik yaptık. Bize kitaplarını hediye etti ve imzaladı. Böylece bir yazarla da tanışmış oldu öğrencilerim. Bütün bunlarla beraber de okumayı sevmeye başladılar. Sevdiler diyemiyorum, çünkü bu çok uzun bir süreç.”

Cenap Şehabettin İlkokulu öğrencileri, Sınıf Öğretmeni Fatma Dilek Yangılı öncülüğünde kitap okumayı sevdirmek amaçlı çeşitli projeler üretiyor. Daha önce Kartal Masal Müzesi’ni ziyaret eden öğrenciler, şimdi okullarında bu zamana kadarki emeklerini sergiliyor
]]>
https://www.kadikoylife.com/cenap-sehabettin-ilkokulu-okuyor-boyuyor-paylasiyor/feed/ 0
Fenerbahçe Gönüllüleri’nden 17. yıl kutlaması https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonullulerinden-17-yil-kutlamasi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonullulerinden-17-yil-kutlamasi/#respond Sat, 02 Mar 2019 22:48:28 +0000 /?p=50059 Kadıköy’ün gönüllü hizmet ordusunun bir parçası olan Fenerbahçe Gönüllüleri, kuruluşunun 17. yılını coşku dolu bir geceyle kutladı. Khalkedon Fenerbahçe’de gerçekleşen kutlamaya yaklaşık 250 davetli katıldı.

ŞERDİL DARA ODABAŞI DA KATILDI…

Fenerbahçe Gönüllüleri’nin 17. kuruluş yıldönümü yemeğine katılanlar arasında, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ile CHP Kadıköy Belediye Başkan Adayı Şerdil Dara Odabaşı da vardı. Çok yoğun bir programı olmasına rağmen “Gönüllü çalışan arkadaşlarımızla olmayı özellikle arzu ettim” diyen Odabaşı, “31 Mart’ta seçilmem durumunda tüm gönüllü evleriyle faaliyetlerimizi artırarak sürdüreceğiz” mesajı verdi.

Fenerbahçe Gönüllüleri
Kadıköy’ün gönüllü hizmet ordusunun bir parçası olan Fenerbahçe Gönüllüleri, kuruluşunun 17. yılını coşku dolu bir geceyle kutladı. Khalkedon Fenerbahçe’de gerçekleşen kutlamaya yaklaşık 250 davetli katıldı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonullulerinden-17-yil-kutlamasi/feed/ 0
Osman Erbil: Fikirtepe atıktepeye dönüşüyor! https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-fikirtepe-atiktepeye-donusuyor/ https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-fikirtepe-atiktepeye-donusuyor/#respond Sat, 02 Mar 2019 16:04:22 +0000 /?p=50248 Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, kentsel dönüşüm mahallesi olan Fikirtepe’nin kağıt atıklarının depolama merkezi haline geldiğini açıkladı. Erbil, Fikirtepe’ye sahip çıkacaklarını belirterek, Kadıköy Belediyesi’ni görevini yapmaya çağırdı.

Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, Fikirtepe Mahalle Muhtarlığı’na ve Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği’ne yaptığı ziyaretlerden sonra atık kağıt depolarını yerinde tespit etti. Fikirtepe’deki tehlikeyi aktarmak için basın açıklaması yapan Erbil, şunları söyledi:

Osman Erbil
MAĞDURİYET BÖLGESİ HALİNE GELDİ…

“Bilindiği gibi Türkiye’de kentsel dönüşümün pilot bölgesi seçilen Fikirtepe’de 2011 yılından itibaren projeler bitirilmedi ve bu mahallemiz, 8 yılda mağduriyet bölgesi haline geldi. Mevcut duruma göre kentsel dönüşümdeki toplam 61 proje adasından ancak 16 proje bitmiş ve buralarda yaşama başlanmış. Devam eden 7 proje adası dışında 38 adada herhangi bir inşaat faaliyeti yoktur. Evleri yıkılmış ancak faal olmayan adalarda yaklaşık 10 bin vatandaş, kira yardımı alamadığı için mağdur durumdadır. Boşaltılmayan, yıkılmadığı için deprem riski taşıyan evlerde de 35 bin civarında vatandaş yaşamaktadır. Metruk durumdaki evlerinde yaşamak zorunda kalan çok sayıda vatandaş söz konusudur. Yine metruk durumdaki evler, sığınmacıların adresi haline gelmiştir.

KAĞIT ÇÖPLÜĞÜ!

Ranta kurban edilen ve sahipsiz bırakılan Fikirtepe’de son dönemde atık kağıt depoları çoğaldı. Özellikle metruk binaları kullanmak ve apartmanların dükkan kısmını kiralamak suretiyle çoğunluğu sığınmacı olan kişiler, Kadıköy veya Kadıköy’e yakın ilçelerden topladıkları kağıt atıkları burada depolamaktadır. Depolanan atık kağıtlar, daha sonra Maltepe’deki kağıt dönüşüm şirketlerine satılmaktadır. Fikirtepe’ye gittik ve durumu yerinde gördük. Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi evler, kağıt çöplüğü halindedir. Buralar yalnızca sığınmacıların yaşadığı metruk evler değildir. Fikirtepe sakinlerinin oturduğu evlerin hemen yanındadır, boşaltılmayan apartmanlarda olduğu gibi alt katındadır veya köprü altındadır. Toplamda 17 depo vardır. Bu depolar, halk sağlığını ciddi derecede tehdit etmektedir. Mikrop yuvası haline gelmiştir ve pis koku yaymaktadır. Kağıt toplama araçları, trafik sorununa neden olmaktadır. Ayrıca hırsızlık gibi olayların da artmasına neden olmuştur.

FİKİRTEPE İSYAN EDİYOR, KADIKÖY BELEDİYESİ’Nİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ…

Konu; Fikirtepe, Merdivenköy, Eğitim ve Dumlupınar muhtarlarımızın müşterek şikâyetleri üzerine Kadıköy Kaymakamlığı’na iletilmiştir. Kaymakamlık da depoların kaldırılması talimatını Kadıköy Belediyesi’ne vermiştir. Kadıköy Belediyesi Zabıta ekipleri de bunun üzerine adresleri belirli olan atık kağıt depolarına baskın düzenlemiş ve cezalar kesmiştir. Yapılan müdahale bununla sınırlı kalmıştır, dolayısıyla kağıt depolama işi son hızla devam etmektedir. Sorun, Fikirtepe sakinleri için dayanılmaz boyutlara varmıştır. Fikirtepeliler isyan etmektedir. Yapılması gereken, tartışmaya yer bırakmayacak şekilde depoların kapısına kilit vurulması ve denetimin sıkı bir şekilde yapılmasıdır. Kadıköy Belediyesi’ni göreve çağırıyoruz. Acilen zabıta ekiplerinizce seferberlik ilan edip, atık kağıt depolarını tahliye ediniz. Bölgede halk sağlığının, güvenliğin ve huzurun giderek bozulmasını durdurunuz.

TEMİZ VE HUZURLU BİR KADIKÖY İÇİN GÖREV BAŞINDAYIZ!

Fikirtepe’nin atık tepe haline getirilmesine sessiz kalmıyoruz. Vatan Partisi olarak Fikirtepelileri sahipsiz bırakmayacağız. Sonuna kadar sürecin takipçisiyiz! Temiz ve huzurlu bir Kadıköy için görev başındayız. Fikirtepelilerin sorunlarını biliyoruz. Kira yardımı istiyorlar, yarım kalan projelerin bakanlığın koordinasyonunda bitirilmesini istiyorlar. Kendilerini kandıran, dolandıran şirketlerin mal varlıklarının dondurulmasını, özellikle iş kabiliyetinde olmayan şirketlerin ayıklanmasını talep ediyorlar. Yenilenme projelerine imza atmayan vatandaşların, doğru ve güvenilir projelere imza atmaları için ortak bir sözleşmenin sunulmasını istiyorlar. Deprem riski yaşayanlar, binalarının hızla yenilenmesini talep ediyor. Metruk haldeki binalarda yaşayanlar, devletten yardım bekliyor. Kamunun şefkatli elini, kentsel dönüşümle ilgili mağduriyet yaşayan vatandaşlarımıza uzatacağız. Hukuki destek büroları açarak, vatandaşlarımızın ihtiyacı olan desteği sağlayacağız.

FİKİRTEPE’Yİ RANT CENNETİNE, YAPBOZA ÇEVİRDİLER…

Kentsel dönüşümle ilgili programımızın en temel ilkesi, öncelikle deprem riski olan alanların dönüştürülmesidir. Bu bakış, kentsel dönüşüme bakışımızda kırmızı çizgimizdir. Diğer türlü Kadıköy, kentsel dönüşüm adı altında rant cennetine dönüştürülüyor. Buna izin vermeyeceğiz. Vatan Partisi, bu sorunu çözebilecek tek partidir. Çünkü, bu zamana kadar mevcut sistem partilerinin, başta AKP olmak üzere Kadıköy ilçesini yöneten CHP de dahil, kentsel dönüşüm mağdurlarına söyleyebilecekleri hiçbir söz yoktur. Gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, gerek Kadıköy Belediyesi’nin, gerekse bakanlığın almış olduğu kararlarla Fikirtepe’yi yapboza çevirdiler. Vatandaşlarımızla müteahhitleri karşı karşıya getirerek vatandaşlarımızı mağdur ettiler. AKP, bu saatten sonra belediye başkan adaylığına talip olarak Fikirtepelilere ne vaat edebilecek? Aynı şey CHP için de geçerlidir. Kadıköy’ü yöneten CHP’li belediyesi, atması gereken adımları atmamıştır. Adeta bana bulaşmasın da ne yaparlarsa yapsınlar anlayışıyla bütün yetkilerin devrine sessiz kalmıştır. Vatandaşlarımızın ihtiyacı olan hukuki desteği sağlamamıştır. Halbuki göreve gelirken Fikirtepe’ye vaatlerde bulunmuşlardı, ancak sözlerini tutmadılar.

VATAN PARTİSİ, RANTA KARŞI MÜCADELENİN PARTİSİDİR…

Vatan Partisi, bu sistem partilerinden farklı olarak ranta bulaşmamış adaylarıyla ranta karşı mücadelenin partisidir. O yüzden sloganımız da ‘Rant değil, üretim için tek seçenek Vatan Partisi’. Bizim çevremizde sistem partilerinde olduğu gibi ranttan beslenen müteahhitler, inşaat firmaları yok. Bizde ranta karşı savaş açacak irade var, cesaret var. Çünkü bu zamana kadar bu kire hiç bulaşmadık. Bu güvenle Kadıköylülerimizden yetki istiyoruz.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-fikirtepe-atiktepeye-donusuyor/feed/ 0
Mehmet Günyeli ile Moda’da iki saat https://www.kadikoylife.com/mehmet-gunyeli-ile-modada-iki-saat/ https://www.kadikoylife.com/mehmet-gunyeli-ile-modada-iki-saat/#respond Wed, 27 Feb 2019 21:41:32 +0000 /?p=49967 Demokratik Sol Parti’nin Kadıköy Belediye Başkan Adayı Mehmet Günyeli, önceki akşam partinin Kadıköy ilçe yöneticileriyle birlikte yaşadığı semt Moda’ya konuk oldu. İlk özel röportajı salı günü piyasaya çıkacak olan Kadıköy Gazetesi’nde yayınlanacak olan Günyeli ve Kadıköy hakkındaki düşüncelerini çok beğenecek, bir o kadar da şaşıracaksınız.

Mehmet Günyeli
OĞUZ SARICAOĞLU YAZIYOR…

İşte, Kadıköy’ün bir başka değeri Oğuz Sarıcaoğlu’nun sosyal medya hesabında kaleme aldığı yazı: “Bugün Mehmet Günyeli ile Moda’da beş çayında birlikte olduk. Mehmet Bey, Moda’nın çocuğu. Annesi Moda İlkokulu’nu bitirmiş, babası Kadıköy’de doğmuş. Ressam Şeref Akdik Sokak’ta aile apartmanları var. Saint-Joseph Fransız Lisesi mezunu, çok donanımlı bir kimlik. Bizim de grup üyemiz. Ara sıra eski Moda ile ilgili paylaşımları oluyor. Meğer bir Moda kitabının da hazırlığı içindeymiş.

İÇİMİZDEN BİRİ…

Uzun lafın kısası; çakma değil, gerçek anlamda ‘içimizden biri’. Sorunlarımıza ilişkin çözümleri beni tatmin etti. Çok akılcı önerileri var. Onların odağında da kuralların ve kaçan ölçülerin yeniden egemen kılınması var. Kadıköy için düşündükleri de çok ilginç. Onlar arasında ilçemizin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması bile var. Mehmet Günyeli çok iyi niyetli, Kadıköy’e yakışan bir kişilik. Etkili mavi gözlerini nereden aldığını sormadım. Sosyal medyada kullanılan dilden şikayetçi. Bir de oyların bölünmesi konusundaki uyarıları haksız buluyor ve ekliyor: ‘Yoksa demokrasi nasıl işleyecek?’ Umarım başarılı olur…”

]]>
https://www.kadikoylife.com/mehmet-gunyeli-ile-modada-iki-saat/feed/ 0
Künefenin Rolls-Royce’u Acıbadem’de! https://www.kadikoylife.com/kunefenin-rolls-royceu-acibademde/ https://www.kadikoylife.com/kunefenin-rolls-royceu-acibademde/#respond Sat, 23 Feb 2019 13:52:15 +0000 /?p=49829 Güneydoğu’nun olağanüstü lezzeti olarak bilinen künefe ve beraberinde gelişen çeşitlerin oluşturduğu lezzet markası Özikizler, İstanbul’daki ikinci şubesini Acıbadem’de açtı. Lezzetini test edenler tarafından “Künefenin Rolls-Royce’u” olarak nitelendirilen markanın bu sözü hak edip etmediğine test ettiğinizde elbette sizler karar vereceksiniz. Ancak yıllar önce küçük bir dükkan ile başlayıp, bugün Türkiye genelinde dokuz şubeye ulaşması ve gördüğü büyük ilgi, markanın doğru yolda olduklarını gösteriyor.

Özikizler Künefe
USTA ELLERDEN SİZLERE…

Alanında 30 yılı aşkın süredir hizmet veren Özikizler Künefe’nin Acıbadem şubesinin açılış kurdelesini, Özikizler markasını temsil eden Durmaz kardeşler ve Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl birlikte kestiler.

Acıbadem Caddesi üzerinde, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yanında hizmete giren Özikizler Künefe’nin açılışına çok sayıda davetli katıldı.
İşte inanılmaz enerjileriyle markanın coşmasında büyük katkıları olan Durmaz kardeşler; Hüseyin, Hasan ve Mahmut Durmaz…
Açılışa katılanlar arasında, Amerika’dan gelen TOURMAG Turizm Dergisi Editörlerinden Filiz Baeira da vardı. Baeira; “Eğer bu marka Amerika’da olsa, her gün önünde 500 kişilik kuyruk olur” yorumunda bulundu.
İstanbul’un Avrupa Yakası’ndan sonra Anadolu Yakası’ndaki ilk şube olan Özikizler Künefe Acıbadem’in açılışı için markayı temsil eden Durmaz kardeşler çok yoruldu. Onlar kadar eşleri de yoruldu. Yorgunluğu gidermenin tek çaresi ise, açılış ile birlikte konukların yorumlarını almaktı. Alınan cevaplar, onların yorgunluğunun giderilmesinde önemli rol oynadı. Kadriye Aykılıç, Fehime Konar, Medine Uyumaz, Nur Durmaz, Canan Toprakkaya, Filiz Baeira, Fatoş Durmaz, Şükriye Arslantaş, Seher Kotan Oğuz ve Beyza Uyumaz…
özikizler
]]>
https://www.kadikoylife.com/kunefenin-rolls-royceu-acibademde/feed/ 0
Moda Gönüllüleri usta sanatçı Göksel Arsoy’u konuk etti https://www.kadikoylife.com/moda-gonulluleri-usta-sanatci-goksel-arsoyu-konuk-etti/ https://www.kadikoylife.com/moda-gonulluleri-usta-sanatci-goksel-arsoyu-konuk-etti/#respond Wed, 20 Feb 2019 21:54:46 +0000 /?p=49765 Moda Gönüllüleri, Sevgililer Günü’nde Moda Gönüllü Evi’nde sinemaseverlerin sevgilisi olarak yıllarca sanat dünyasında zirvede kalan Yeşilçam’ın usta oyuncusu Göksel Arsoy’u ağırladı. Söyleşi havasında geçen etkinlikte Arsoy, geçmişte yaşadığı eğlenceli anılarını ve zorlu süreçlerini anlattı.

Etkinliği organize eden Moda Gönüllüleri Başkanı Estella Eskenazi, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada “Değerli sanatçımız Göksel Arsoy’a bizleri kırmayarak konuğumuz olduğu için çok teşekkür ediyoruz. Bizlerle anılarını paylaşan, ‘Altın Çocuk’ adlı kitabını imzalayan Arsoy’un 14 Şubat’ta Modalılarla buluşması çok hoş bir etkinlik oldu. Tarihin 14 Şubat olması da tesadüfen gelişen bir durum oldu” dedi.

Göksel Arsoy
GÖKSEL ARSOY: BİR ŞİRKET KURDUM VE PARAMI SİNEMAYA YATIRDIM…

Usta sanatçı Göksel Arsoy ise şunları söyledi: “Benim bütün hayatım sporla geçti. Küçüklüğümden beri basketbol hariç bütün sporları yaptım. Haydarpaşa Lisesi’nde okurken burada Modaspor’un diğer kolu olan Yeldeğirmeni Gençlik Spor’da voleybol oynuyordum. Ardı ardına film çekip para da kazanınca, diğerleri gibi parayı alıp gitmedim. Bir şirket kurdum ve paramı tekrar sinemaya yatırdım. 12 tane film yaptım. Hepsi de çok değişik ve sinemaya hizmet eden hikâyelerdi.”

Moda Gönüllüleri, Sevgililer Günü’nde Moda Gönüllü Evi’nde sinemaseverlerin sevgilisi olarak yıllarca sanat dünyasında zirvede kalan Yeşilçam’ın usta oyuncusu Göksel Arsoy’u ağırladı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-gonulluleri-usta-sanatci-goksel-arsoyu-konuk-etti/feed/ 0
Fenerbahçe Gönüllüleri’nden “Manuel Terapi” etkinliği https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-manuel-terapi-etkinligi-gerceklestirdi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-manuel-terapi-etkinligi-gerceklestirdi/#respond Thu, 07 Feb 2019 20:32:03 +0000 /?p=49330 Kadıköy’ün etkin sivil toplum kuruluşlarından Fenerbahçe Gönüllüleri’nin sosyal sorumluluk faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor. Fenerbahçe Mahallesi ve çevresinde yaşayan Kadıköylüler tarafından yoğun ilgi gören gönüllülerin aktivitesi, bu defa “Manuel Terapi” üzerineydi. Fizik Tedavi ve Akupunktur Uzmanı Dr. Elmira Seferli’yi konuk eden Fenerbahçe Gönüllüleri, bu konuya ilgi duyan üyelerini ayrıntılı biçimde bilgilendirdi.

EKLEM KİREÇLENMESİ, OMURGA RAHATSIZLIKLARI…

Azerbaycan asıllı Dr. Elmira Seferli tarafından gerçekleştirilen sunumun konusu, eklem kireçlenmesi ve omurga rahatsızlıkları üzerineydi. Manuel Terapi’nin bu rahatsızlıklarda son derece başarılı sonuçlar verdiğini dile getiren Seferli; “Hayat enerjinizde saklıdır. Bu nedenle enerjinizi kaybetmeyin” mesajı verdi.

Fenerbahçe Gönüllüleri
Fenerbahçe Gönüllüleri’nin Fenerbahçe Yarımadası girişindeki lokalinde gerçekleşen “Manuel Terapi” etkinliğinin sonunda katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektiren üyeler, Dr. Elmira Seferli’ye teşekkürlerini iletti…
manuel terapi
Dr. Elmira Seferli, Fenerbahçe Gönüllüleri Başkanı Ayten Çokdan ve üyelere kendisine böyle bir fırsat sağladıklarından dolayı teşekkür etti…
Elmira Seferli
Dr. Elmira Seferli, yakın dostu olan ve buluşmanın gerçekleşmesini sağlayan Fenerbahçe Gönüllüevi Üyesi Necla Kargılı ile hatıra fotoğrafı çektirdi…
]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-manuel-terapi-etkinligi-gerceklestirdi/feed/ 0
Fenerbahçe Gönüllüleri, Prof. Dr. Kemal Bayülkem’i ağırladı https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-prof-dr-kemal-bayulken-agirladi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-prof-dr-kemal-bayulken-agirladi/#respond Sat, 02 Feb 2019 18:10:52 +0000 /?p=49057 Kadıköy’ün aktif sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Fenerbahçe Gönüllüleri, sosyal sorumluluk faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Alzheimer’dan sonra en çok görülen nörolojik hastalık Parkinson hakkında üyelerini bilgilendirmek amacıyla bir toplantı düzenleyen Fenerbahçe Gönüllüleri, bu konuda en etkili isimler arasında gösterilen Prof. Dr. Kemal Bayülkem’i konuk etti.

Oldukça kalabalık bir izleyici grubuna hitap eden Kemal Bayülkem; Parkinson hastalığının belirtileri, başlangıcı, tanısı, devamı, genç ve yaş alan insanlarda tedavi şekilleri, cerrahi ve tedavinin başarı oranları, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi hususları katılımcılarla paylaştı, akıcı konuşmasıyla hastalık hakkında bilgi verip soruları cevapladı.

Kemal Bayülkem
BAŞKAN AYTEN ÇOKDAN’DAN TEŞEKKÜR…

Etkinliğin sonunda Fenerbahçe Gönüllüleri Başkanı Ayten Çokdan tarafından yapılan teşekkür konuşmasında; “Fenerbahçe Gönüllüleri olarak alanında uzman kişileri mahalle sakinlerimizle buluşturmaya ve bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bugün burada bizleri yalnız bırakmayan ve tecrübelerini aktaran değerli hocamız Prof. Dr. Kemal Bayülkem beyefendiye katkılarından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Fenerbahçe Gönüllüleri
Fenerbahçe Gönüllüleri, Parkinson hastalığı konusunda en etkili isimler arasında gösterilen Prof. Dr. Kemal Bayülkem’i konuk etti. ..
]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-prof-dr-kemal-bayulken-agirladi/feed/ 0
Acıbadem Lions ve Gökhan Sezen’den eğitime destek https://www.kadikoylife.com/acibadem-lions-ve-gokhan-sezen-den-egitime-destek/ https://www.kadikoylife.com/acibadem-lions-ve-gokhan-sezen-den-egitime-destek/#respond Sat, 26 Jan 2019 21:20:03 +0000 /?p=48851 Anadolu Yakası’nda örnek sosyal sorumluluk projeleriyle dikkatleri çeken Acıbadem Lions Kulübü, eğitime destek amaçlı Gökhan Sezen konseri düzenledi. Sanatçının hiçbir ücret talep etmediği konser, Caddebostan Kültür Merkezi’nde hayli keyifli geçti.

Acıbadem Lions Kulübü Başkanı Fatma Ok ile Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ertuğrul Yıldız, anlamlı desteğinden dolayı Gökhan Sezen’e teşekkürlerini ileterek plaket takdim etti. Sanatçı Gökhan Sezen ise sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu, özellikle eğitim gibi temel bir konuda elinden gelen tüm desteği her zaman göstereceğini ifade etti.

Gökhan Sezen
]]>
https://www.kadikoylife.com/acibadem-lions-ve-gokhan-sezen-den-egitime-destek/feed/ 0
Hasanpaşa Gazhanesi seçimlerden önce açılacak https://www.kadikoylife.com/hasanpasa-gazhanesi-secimlerden-once-acilacak/ https://www.kadikoylife.com/hasanpasa-gazhanesi-secimlerden-once-acilacak/#respond Sat, 26 Jan 2019 17:19:35 +0000 /?p=48834 İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan ile Kadıköy’ün mevcut çevre sorunlarını masaya yatırdık. İlçenin gündemini uzun süredir meşgul eden Hasanpaşa Gazhanesi Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Şahan, Gazhane’nin geniş yeşil alanlarıyla herkes için nefes alınacak bir yer olacağını ve yerel seçimlerden önce hizmete gireceğini müjdeledi.

“Kentte yaşayan herkes, o kentle alakalı bütün değerlerin sahibidir. Beşikteki çocuktan yaşlı insanlara kadar… Medeniyet de böyledir. Medeniyetlerin sahibi bir şahıs olamaz, sahibi toplumdur. Hasanpaşa Gazhanesi de böyle bir yer. Bu sebeple özellikle bulunduğu alanda, Hasanpaşa’da yeşil alanlarıyla birlikte herkes için nefes alınacak bir yer olduğunu düşünüyorum” diyen Ömer Şahan, şunları ifade etti:

Hasanpaşa Gazhanesi
OSMANLI DEVLETİ’NDEN MİRAS…

“Öncelikle Hasanpaşa Gazhanesi, bize Osmanlı Devleti’nin mirası. Sultan Abdülhamit Han zamanında, 1891 yılında yapılmış bir yer. Bunu çok iyi bilmek lazım. Cumhuriyet’ten sonra 1925-26 yıllarında Fransız bir firma tarafından işletilmeye devam edilmiş, 1945 yılında da İETT’ye devredilmiş. Yani İBB’nin olmuş. 1945’ten sonra da üretime devam etmiş Gazhane. 2001 yılında İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklar Koruma Kurulu’nun ayrıntılı bir değerlendirme yapması ve korunma kararının alınması teklif edilmiş. 2001 yılında Koruma Kurulu kararıyla, Hasanpaşa Gazhanesi’nin kültür merkezi ve Enerji Müzesi’yle beraber geniş bir restorasyonuna karar verilmiş.

İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan
AÇILIŞA HAZIR HALE GETİRİLDİ…

2001 yılından bu yana uzun bir süre boyunca Gazhane’ye herhangi bir şey yapılmadı. 2014 yılında biz meclis üyesi olduk. Bu dönemde Gazhane ile ilgili o günkü AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Av. Hurşit Yıldırım, buranın bir kültür merkezi olmasıyla ilgili yoğun çaba gösterdi. Bunun akabinde o dönemin yetkilileriyle uzun süren görüşmeler sonucunda Hasanpaşa Gazhanesi’nin ciddi bir projeyle Kadıköy özelinde İstanbul’a kazandırılması noktasında karar alındı. Böylece, 2014 yılında ilk restorasyon çalışmaları başladı. İlk ihale 73 milyon TL değerindeydi. Sonra güzel adımlarla ilerlenirken, buradaki yapının tarihi olmasından kaynaklı yapılan her işte karar alınması gerektiği için çalışma yavaş ilerledi. Fakat tarihi yapıya hiçbir zarar verilmeden restorasyon tamamlandı. Akabinde 53 milyon TL’lik ikinci bir ihaleyle Gazhane’nin içinin tefrişatı, peyzaj düzenlemesi ve Enerji Müzesi’nin yapılmasıyla ilgili bir çalışma başlatıldı. Hasanpaşa Gazhanesi’nin tarihi bu şekilde. Şu anda ise Gazhane açılışa hazır hale getirildi. Kadıköylülere seçimden önce müjdeyi veririz diye düşünüyorum.”

ENERJİ MÜZESİ VE ENERJİ SANTRALİ…

Hasanpaşa Gazhanesi’nin içerisinde kullanılacak alanların da belli olduğunu söyleyen İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan; “Beltur’un kullanacağı alanlar mevcut. Ayrıca, İSMEK’in atölyeleri, uluslararası sergi salonu, Şehir Tiyatroları’nın kullanacağı bir tiyatro salonu, çok güzel bir kütüphane, otopark ve insanların manzarayı seyredebilecekleri seyir terası olacak. İSMEK’teki kursiyerlerimizin yaptığı ürünleri sergileyebildiği pazar yerinin yanında, Şehir Tiyatroları’nın hediyelik eşya sunum alanı, Çocuk Bilgi Evi ve Enerji Müzesi de olacak. Enerji Müzesi’nin özellikle çok önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü sonuçta bu yer bir gazhane. Dolayısıyla buradaki çalışmanın sürecini çocuklar, gençlere ve Kadıköylülere anlatabileceğimiz bir projemiz var. Aynı zamanda Hasanpaşa Gazhanesi’nde enerji santrali de olacak. Güneş enerjisiyle kendi enerjisini kendisi üretmeye devam edecek. Yaklaşık 39 bin metrekarelik bir alan burası. Şehrin göbeğinde böylesi büyük bir alanı restore edip, Kadıköy’e kazandırmak çok güzel bir şey. Eğer bu proje kendini turizm anlamında iyi anlatabilirse, turistlerin de ciddi anlamda ilgi göstereceklerini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan, Hasanpaşa Gazhanesi’nin geniş yeşil alanlarıyla herkes için nefes alınacak bir yer olacağını ve yerel seçimlerden önce hizmete gireceğini müjdeledi.
]]>
https://www.kadikoylife.com/hasanpasa-gazhanesi-secimlerden-once-acilacak/feed/ 0
Hotel Suadiye Genel Müdürü Murat Yumak görevinden ayrıldı https://www.kadikoylife.com/hotel-suadiye-genel-muduru-murat-yumak-gorevinden-ayrildi/ https://www.kadikoylife.com/hotel-suadiye-genel-muduru-murat-yumak-gorevinden-ayrildi/#respond Tue, 22 Jan 2019 23:08:19 +0000 /?p=48726 Türk turizminin tarihi otellerinden Hotel Suadiye’nin 15 yıllık başarılı genel müdürü Murat Yumak, yeni ufuklara doğru yolculuk için görevinden ayrıldı. Görev aldığı süre içerisinde birçok başarıya imza atan Murat Yumak‘ın ayrılmasıyla İstanbul turizmi değerli bir genel müdürünü kaybederken, Yumak’ın gerçekleştireceği yeni projelerle Türk turizmine yeni değerler kazandıracağı bildirildi.

“BİRİKİMLERİMİ DAHA GENİŞ ALANDA DEĞERLENDİRECEĞİM”

Murat Yumak, aileden turizmci olarak verdiği hizmetleri uluslararası alana taşımak için yeniliklerin peşinde olduğunu belirterek; “Türkiye’nin otel yöneticileri, dünyaya ‘Türk tipi’ otel yöneticiliğini öğretti. Bu çalışmada hepimizin olduğu kadar benim de payım olduğunu ve otel yönetimindeki birikimlerimizi daha geniş alanda tanıtırken, Türk turizminin tanıtımına katkımız da olacağını düşünüyorum” dedi.

Murat Yumak
“HOTEL SUADİYE, AYRILSAK DA BENİM İÇİN DEĞERLİDİR”

Murat Yumak, 15 yıl boyunca çalıştığı İstanbul’un tarihi Suadiye Oteli’nden ayrılışını duyururken şu ifadelere yer verdi: “Hotel Suadiye, Türk turizmi için olduğu kadar benim için de çok değerli bir yuvadır. Hotel Suadiye’nin Türk turizminin yıldızı olarak yaşaması ve gelişmesi için ayrılsak da beraberliğimiz sürecektir. Ben her zaman kendimi Hotel Suadiye ailesinin bir ferdi olarak görüyorum. Meslek yaşantımın çok büyük bir dönemini geçirdiğim, ‘beni ben yapan’ ve birçok kazanımımı borçlu olduğum Hotel Suadiye ailesine, bu uzun yolculukta beni ve ekibimi her zaman destekleyen, başta Erkan Sadıkoğlu olmak üzere Sadıkoğlu Ailesi’ne, benimle birlikte yaklaşık 15 yıldır çalıştığım arkadaşlarıma ve bu uzun yolda yanımda olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Kontrolörler Kurulu’na, ayrıca değerli camianın takdirleriyle görev aldığım turizmin çok değerli sivil toplum kuruluşları, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TÜROYD), turizmin profesyonellerini bir çatı altında toplayan uluslararası kuruluş SKAL bünyesinde birlikte çalıştığım tüm arkadaşlarıma ve sektörün diğer paydaşlarına sonsuz minnet ve teşekkürlerimi sunarım.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/hotel-suadiye-genel-muduru-murat-yumak-gorevinden-ayrildi/feed/ 0
Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi’nde yüzler gülüyor https://www.kadikoylife.com/engelsiz-sosyal-hizmet-merkezinde-yuzler-guluyor/ https://www.kadikoylife.com/engelsiz-sosyal-hizmet-merkezinde-yuzler-guluyor/#respond Fri, 04 Jan 2019 22:45:13 +0000 /?p=48295 Sosyal sorumluluk projeleriyle adından sıkça söz ettiren Karaköy Rotary Kulübü, yeni yılın ilk aktivitesini 4 Ocak Cuma günü Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi‘nde gerçekleştirdi. Merkez bünyesindeki 50 engelli birey, aileleri ve görevli personel için yemekli, müzikli ve hediyeli bir yılbaşı partisi düzenlendi. Müzik eşliğinde dans ederek keyifli dakikalar geçiren katılımcıların yüzlerindeki gülümseme ve coşku görülmeye değerdi.

Karaköy Rotary Kulübü’nün 2018-2019 Dönem Başkanı Ecz. Osman Nizamoğlu, engelli vatandaşların toplumdan uzak olmaması, aksine sosyalleşmesi için keyifli bir etkinliği daha hayata geçirdiklerini belirtti. “Bütün bunları yaşamak lazım. Tarifi hayli zor. Çok mutluyuz. Bundan sonra da bu tarz etkinlikler yapmaya devam edeceğiz” diyen Başkan Nizamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi
İNSANLARA DOKUNMANIN, BİR ŞEYLER PAYLAŞMANIN MUTLULUĞU…

“Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi’nde güzel bir sinerji yakaladık. İlk olarak eylül ayında yaklaşık 50 gencimizle yelken aktivitesi yaptık ve onları ilk defa denizle tanıştırdık. Çok mutlu oldular, hepsi kaptan belgelerini aldılar. Şimdi birbirlerine ‘Kaptanım’ diye hitap ediyorlar. Yılbaşı için de ‘Eğlence, yemek ve hediyeden oluşan bir paket yapar mısınız’ şeklinde teklif gelince, zaten biz de daha önce böyle etkinlikler yapmış ve çok mutlu olmuştuk, hemen kabul ettik. Bu aktivite kapsamında insanlara dokunmak, onlarla birlikte olmak, bir şeyler paylaşmak, bize hem insanlığımızı hatırlatmış hem de bir işe yaramanın ve bir şeyler yapabilmenin mutluluğunu yaşatmış oldu. Burada son derece keyifli bir ortamda eğleniyorlar, içten ve samimi bir şekilde sarılıyorlar. Devamlı fotoğraf çektirmek istiyorlar, teşekkür ediyorlar.

ENGELLİ BİREYLERİMİZİN HAYATIN İÇİNDE OLMALARI GEREKİYOR…

Önümüzdeki süreçte gençlerimizi ata bindirmeyi planlıyoruz. Bunun dışında görme engellilere yüzme kursu ve eğitimi verdireceğiz. Onların bir şekilde hayatın içinde olmalarını sağlayacağız. İnsanlara dokunmak lazım. Klasik, sıradan şeylerin dışında bir şeyler yapmak gerektiğine inanıyorum. Her ne kadar bilinmese de toplumumuzda maalesef yüzde 11 oranında engelli vatandaşımız var. Bu insanların bir şekilde hayatın içinde olmaları gerekiyor. Hayatı onlarla paylaşmak için böyle bir misyon edindik. Haziran sonuna kadar 5-6 farklı aktivite yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca onlardan gelen talepleri de gücümüz, zamanımız dahilinde karşılamaya çalışacağız.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/engelsiz-sosyal-hizmet-merkezinde-yuzler-guluyor/feed/ 0
Tarihi Göztepe İstasyonu kültür merkezi oluyor https://www.kadikoylife.com/tarihi-goztepe-istasyonu-kultur-merkezi-oluyor/ https://www.kadikoylife.com/tarihi-goztepe-istasyonu-kultur-merkezi-oluyor/#respond Sat, 22 Dec 2018 19:47:56 +0000 /?p=48011 19. yüzyılda yapımına başlandığı tahmin edilen ve 1871 yılında inşası tamamlanan 91 kilometrelik Haydarpaşa-Pendik banliyö tren hattının tarihi yapılarından biri olan Göztepe İstasyonu ‘kültür merkezi’ oluyor.

Göztepe Mahallesi Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi üzerinde yer alan, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1988 yılında korunması gerekli kültür varlığı olarak kabul edilen Tarihi Göztepe Tren İstasyonu’nun restorasyon çalışmaları hızlandı. İstanbul için önemli bir ulaşım projesi olan Marmaray’ın bu etabında hem yeni hat sisteminin teknik gereklerini yerine getirecek hem de demiryolu mirası ve Göztepe semtinin, yıllardır yapıyı kullanan semt sakinlerinin kollektif hafızasındaki yerini koruyacak şekilde restore edilen Tarihi Göztepe Tren İstasyonu’nun, 2019 yılında yeniden semt sakinleriyle kültür merkezi olarak buluşması bekleniyor.

ÖNERİ YILLAR ÖNCE SUNAY AKIN’DAN GELMİŞTİ…

Osmanlı döneminde 19. yüzyılda inşasına başlanan ve 1872 yılında işletmeye açılan Anadolu Demiryolu’nun Haydarpaşa-İzmit Hattı’nda yer alan Göztepe Tren İstasyonu, eski istasyonun yüksek kotta kalması nedeniyle mevcut hattın üzerine köprü yapısı olarak 1915 yılında inşa edilmişti. Çatısına şimdilerde koruma kubbesi yerleştirilen istasyonun kültür merkezi olma fikri, Araştırmacı-Yazar Sunay Akın tarafından Kadıköy Belediyesi’ne önerilmiş, dönemin Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de durumu o zamanki Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a iletmişti.

Göztepe istasyonu

İSTASYON FONKSİYONU DEVAM ETMEYECEK…

Projeye dair aldığımız bilgilere göre; İstanbul Gebze-Haydarpaşa-Sirkeci-Halkalı Banliyö Hattının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Geçişi Projesi (Marmaray) kapsamında tarihi Anadolu Demiryolu’nun bir parçası olan bu güzergahta, mevcutta iki hatlı olan sistem üç hatta çıkarılacak. Yeni sistemde teknik gerekçeler nedeniyle ise Göztepe İstasyonu, özgün istasyon fonksiyonuna devam etmeyecek.

Göztepe İstasyonu

Marmaray Projesi Ulaştırma Bakanlığı AYGM tarafından yürütülülen proje, Göztepe Tren İstasyonu Restorasyon Projesi Koruma Uzmanı Y. Mimar Mehmet ÜNAL (MVG Mimarlık) tarafından hazırlanırken, projenin bilimsel danışmanlığını Yıldız Tenik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal yürütüyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/tarihi-goztepe-istasyonu-kultur-merkezi-oluyor/feed/ 0
Kadın Adayları Destekleme Derneği üyeleri Fenerbahçe’de buluştu https://www.kadikoylife.com/kadin-adaylari-destekleme-dernegi-uyeleri-fenerbahcede-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/kadin-adaylari-destekleme-dernegi-uyeleri-fenerbahcede-bulustu/#respond Mon, 17 Dec 2018 10:09:04 +0000 /?p=47912 Kısaca “KA.DER” olarak anılan Kadın Adayları Destekleme Derneği üyeleri, Türkiye’nin gündeminde olan yerel seçimlerde daha fazla kadın adaya şans verilmesini sağlamak adına buluşmalarını sürdürüyor. Bu etkinliklerden biri, 15 Aralık Cumartesi günü Khalkedon Fenerbahçe’de gerçekleşti.

KA.DER Kadıköy Şubesi Başkanı Arzu Nizamoğlu’nun ev sahipliği yaptığı buluşmaya, KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu da katıldı. Eski Devlet Bakanlarımızdan Önay Alpago’nun da onur konuğu olarak hazır bulunduğu programda, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinin belediye başkan aday adayları ile meclis üyesi aday adayları da vardı.

KADINLARIN MECLİSTEKİ TEMSİL ORANI YÜZDE 17…

Ülkemizde kadınların 5 Aralık 1934’ten bu yana TBMM’de seçme ve seçilme hakkına sahip olduklarına, 1935 seçimlerinde 17 kadının ilk kez meclise girdiğine, 1936 yılında yapılan ara seçim sonucunda bu sayının 18’e yükseldiğine dikkat çeken KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, programda yaptığı konuşmada “Üzülerek belirtiyoruz ki geçen 84 yıl içinde kadınlar, TBMM’de en fazla yüzde 17,8 oranında temsil edildiler. Kadınlar şu anda mecliste yüzde 17,48 oranında temsil ediliyor, yani 595 milletvekilinin yalnızca 104’ü kadın. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az. 2014 yılı yerel seçim sonuçlarına göre bin 396 belediye başkanının yalnızca 40’ı (yüzde 2.9), 20 bin 498 belediye meclis üyesinin yalnızca 2 bin 198’i (yüzde 10.7), bin 251 il genel meclisi üyesinin yalnızca 60’ı (yüzde 4.8), 50 bin 292 muhtarın sadece 674’ü (yüzde 1.3) kadın” dedi.

ANA HEDEF, SİYASETTE EŞİT TEMSİLİN SAĞLANMASI…

KA.DER olarak kadınların siyasette neredeyse yok sayıldığı bu durumda, siyasetin toplumsal yaşam üzerindeki tayin edici özelliğini göz önünde bulundurarak öncelikle siyasette eşit temsilin sağlanmasını ana hedef olarak belirlediklerini dile getiren Karaoğlu; “Çünkü siyaset alanında sağlanacak eşit temsil, kadın-erkek eşitliğinin her alanda gerçekleşmesini kolaylaştıracaktır. Kadınların hayatın her alanında eşit haklara ve fırsatlara sahip olduğu, her türlü şiddetin ortadan kalktığı, barıştan ve özgürlükten yana bir yaşam için daha çok kadının karar alma mekanizmalarında olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Her seçim döneminde siyasi partilerin kadın aday göstermede isteksiz ve kadın adayları listelerde seçilebilir sıralara yerleştirmeme konusundaki ısrarlı tutumlarının değişmesini talep ediyoruz. Bunun için tüm partilerin genel başkanlarından, aday belirleme komitelerindeki görevlilerden ve parti örgütlerinden kadınların adaylaşması noktasında gereken siyasi iradeyi göstermelerini ve bu konuda ısrarla oluşturdukları bariyerleri ortadan kaldırmalarını bekliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği)

KA.DER’in buluşmasına, Kadıköy Belediye Başkan Aday Adayı Esat Temimhan da katıldı. Temimhan ile birlikte Ataşehir’den Aysemin Gülmez ve Şişli’den Muammer Keskin de katılımcılar arasındaydı. Kadıköy ve Ataşehir için belediye meclis üyesi adaylığına aday olan isimler ise Ferah Diba Yeğin, Sabiha Çarmıklı, Deniz Baydar, Saadet Garan ve Sibel Çolpan Öner olarak objektiflerimize takıldı…

KA.DER HAKKINDA…

KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği), kadınların ve erkeklerin her alanda eşit olarak temsil edilmelerini savunan bir kadın örgütüdür. Toplumu ve bireyleri ilgilendiren kararların alındığı, seçim ve atama ile oluşan tüm karar organlarında kadın-erkek eşitliğini demokrasinin bir gereği olarak kabul eder. Türkiye’de kadınlar farklı sosyal alanlarda varlıklarını kanıtladıkları halde üst düzey yönetimlerde, özellikle de siyasette eşit temsilden hala çok uzak bir konumdadırlar. Bu eşitsizliği gidermek, tüm yurttaşların kararlara katılımını sağlamak, kadın deneyimi ve çözüm üretme yeteneğini sosyal ve siyasal alanlara kazandırmak amacıyla Mart 1997’de kurulan KA.DER, seçimle ve atamayla gelinen tüm karar organlarındaki kadın temsil oranlarını yükseltmek için çalışmaktadır. Kadın Adayları Destekleme Derneği, 21 yıllık deneyim ve birikimiyle alanında tek dernek olarak Türkiye genelinde çalışmalarını yürütmektedir.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadin-adaylari-destekleme-dernegi-uyeleri-fenerbahcede-bulustu/feed/ 0
Türk Eğitim Vakfı, 14. şubesini Kadıköy’de açtı https://www.kadikoylife.com/turk-egitim-vakfi-14-subesini-kadikoyde-acti/ https://www.kadikoylife.com/turk-egitim-vakfi-14-subesini-kadikoyde-acti/#respond Thu, 13 Dec 2018 19:34:56 +0000 /?p=47849 Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) 14. şubesi Kadıköy’de açıldı. Aynı zamanda Anadolu Yakası’nın merkezi olma özelliği de taşıyan birimin açılışı nedeniyle, Suadiye Otel’de bir tören düzenlendi. Açılış törenine Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan İğnebekçili, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, TEV Anadolu Yakası Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Seda Ekincioğlu’nun yanı sıra Türk Eğitim Vakfı bağışçıları ve bursiyerleri katıldı.

30’A YAKIN EĞİTİM TESİSİ, 3 ÖĞRENCİ YURDU, 250 BİN EĞİTİM BURSU…

Açılışta bir konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı; “Hizmetlerimizi genişleterek, artan eğitim desteği ihtiyacına cevap verebilmek için durmadan çalışıyoruz. Bu genişlemenin ve büyümenin en güçlü etkisini de varlığımıza güçlü katkı sağlayan şehirlerimizdeki temsilciliklerimiz oluşturuyor. Türk Eğitim Vakfı’nın başarı hanesinde bugün Türk milli eğitiminin hizmetine sunduğu 30’a yakın eğitim tesisi, 3 kız öğrenci yurdu ve sağladığı 250 bin eğitim bursu bulunmaktadır” dedi.

İSTANBUL BAĞIŞÇILARININ YÜZDE 50’DEN FAZLASI ANADOLU YAKASI’NDA…

Anadolu Yakası’nın bağışçı potansiyeli açısından artan etkisinin TEV’in stratejik planında çok önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Yırcalı; “Anadolu Yakası’nın bizler için önemi ve potansiyeli çok büyük. Varlıklarını TEV’e vakfeden çok sayıda hayırseverimiz bu bölgede ikamet ediyor. 2017 yılında İstanbul’dan aramıza katılan 22 yeni bağışçımızın 14’ü Anadolu Yakası’nda ikamet etmekteydi. Bu, 2016 yılına göre yüzde 100’lük bir artış demekti. Aynı yıl hazırlanan stratejik planda 2018 yılı içinde açılacak iki yeni şubeden birinin Anadolu Yakası’nda açılmasını kararlaştırdık. 2018 yılında 20 yeni İstanbul bağışçımızın 11’i Anadolu Yakası’ndan aramıza katıldı. Bu bölgede her yıl gördüğümüz bağışçı artışı, bölgemizin potansiyelini ve ne kadar doğru bir karar aldığımızı bize bir kez daha göstermiş oldu” diyerek sözlerine devam etti.

“YOKSULLUĞU AŞMANIN YOLU CEHALETLE MÜCADELEDEN GEÇER”

Daha sonra söz alan Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Yoksulluğu aşmanın yolunun cehaletle mücadeleden geçtiğine inanıyoruz ve bu konuda tüm gücümüzle çalışıyoruz. Fakat bu alanda devletin tek başına çalışması yeterli değildir. Sivil toplum kuruluşları bu konuda en büyük paydaşlarımızdır. Türk Eğitim Vakfı’nın bu bölgede şube açmasıyla başlayacak işbirliğimizin, çalışmalarımızı geliştirerek topluma ve ülkemizin geleceğine fayda sağlayacağına inanıyoruz. Biz de vakfın faaliyetlerine elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Hayırlı olmasını dilerim.”

Türk Eğitim Vakfı TEV

“YAPTIĞINIZ BAĞIŞLAR FEVKALEDE ÖNEMLİDİR”

Açılışın en anlamlı katılımcılarından biri, Türk Eğitim Vakfı’nın kurulduğu yıl olan 1967’deki ilk kız bursiyeri olan Raset Soyer’di. TEV bursiyerlerinden Özge Keleş’in TEV kız öğrenci yurtlarından gelen el yapımı bilekliği Soyer’e takdim etmesi duygu dolu anlar yaşattı. “Türk Eğitim Vakfı’nın hayatımdaki yerini açıklamak için sizi 40 sene öncesinin Türkiye şartlarına götürmek istiyorum. 17 yaşındaydım, babamın vefatı ve değişen şartlar nedeniyle aileme yük olmamam gerekiyordu. Bir gün adını saygıyla andığım bir aile büyüğüm, üniversite öğrencilerine burs verecek bir vakfın kurulduğunu söyledi. Türk Eğitim Vakfı ile böylece tanışmış oldum. TEV’in sunduğu sadece maddi destek değil, verdiği ışık büyüyerek yıldız halinde topluma döndü. Okulumu bitirdikten sonra sivil toplum örgütlerinde sürdürdüğüm profesyonel hayatımdan 2015 yılında emekli oldum” diyen Raset Soyer, sivil toplum örgütlerinin önemine de değindi: ”Ümitsizsiniz, çaresizsiniz, birine muhtaç olmak istemiyorsunuz ve bir kurum size el uzatıyor. Bu en güzel duygu bence. Türk Eğitim Vakfı, bana sivil toplumda gençlerin elinden tutma, bursiyerleri tanıma, onlara burs verme imkanı sağladı.”

“GELECEK ADINA PLANLADIĞIM ÇOK SAYIDA FAALİYET VAR”

Ev sahibi olarak hoş geldiniz konuşması yapan Anadolu Yakası Şube Yürütme Kurulu Seda Ekincioğlu da şu açıklamalarda bulundu: “51 yıllık eğitim seferberliğinin bir parçası olmaktan ve Türk Eğitim Vakfı ailesine katılmaktan duyduğum gururu belirtmek isterim. 18 yıllık profesyonel iş yaşantım sonrası Türk Eğitim Vakfı’nda hizmet verecek olmaktan ve bu kutsal görevde yer almaktan dolayı çok mutluyum. Eğitime duyarlı dostlarımızın her zaman şubemize destek olacağını ve çocuklarımıza umut olacağımıza yürekten inanıyorum. En başta küçük bir organizasyon yapısıyla hizmet verecek olan şubemizin, bölgesel potansiyel açısından gelişime açık olduğuna inanıyoruz. Gayemiz sizleri çalışmalarımızdan haberdar etmek ve bu suretle daha ahenkli ve sürekli bir şekilde çalışarak, aramızdaki iletişimi yoğunlaştırmaktır. Bir süre tek başıma bu çalışmaları sürdüreceğimden desteklerinize ihtiyacımız olacak. Bölgede gelecek adına planladığım çok sayıda faaliyet var. Eğitim için daha çok insanımızın seferber olmasını sağlamayı hedeflediğimiz bugünlerde Anadolu Yakası şubemiz, umuyoruz bu niyetimizin, ümidimizin ve gayretimizin bir adımı olacak.”

Türk Eğitim Vakfı’nın 14. şubesinin açılış törenine ev sahipliği yapan Suadiye Oteli Genel Müdürü Murat Yumak, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’ya TEV’in hizmetleri için değerler adına teşekkürlerini iletti…

]]>
https://www.kadikoylife.com/turk-egitim-vakfi-14-subesini-kadikoyde-acti/feed/ 0
Kalamış Limanı’nda balıkçılar kazandı https://www.kadikoylife.com/kalamis-limaninda-balikcilar-kazandi/ https://www.kadikoylife.com/kalamis-limaninda-balikcilar-kazandi/#respond Wed, 12 Dec 2018 20:18:24 +0000 /?p=47818 Özelleştirme kapsamına alınan Fenerbahçe-Kalamış Limanı’ndan çıkarılmak istenen 11 balıkçıdan ikisinin davasında tahliye kararı iptal edildi, birinde yürütmeyi durdurma kararı verildi, diğer yargılamalar ise devam ediyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan 6 Kasım 2017 tarihinde onaylanan 1/5 bin ve 1/bin ölçekli imar planında değişiklik yapılarak, mevcut balıkçı barınağına yer verilmedi. Fenerbahçe barınağında bulunan ruhsatlı balıkçı tekne sahiplerine, limanı boşaltmaları için İstanbul Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından tebligat gönderildi. Tebligatta 11 balıkçının bir ay içinde limanı terk etmesi ve Bostancı, Salacak ile Küçükyalı’da bulunan kooperatiflerin bünyelerine geçmeleri istenmişti.

Kalamış Limanı

11 RUHSATLI BALIKÇI DAVA AÇTI…

Kadıköy Kent Konseyi’nin desteğiyle İdare Mahkemesi’ne dava açan 11 balıkçıdan iki tanesinde, yetki yönünden hukuka aykırı bulunarak tahliye kararının durdurulması ve iptali, birinde ise yürütmeyi durdurma kararı verildi. Sekiz balıkçının iptal davası ise sürüyor.

Aykurt Nuhoğlu

AYKURT NUHOĞLU: TEK BİR SANTİMETREKARE YOĞUNLUK ARTIŞI İSTEMİYORUZ…

Mahkeme kararına ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Balıkçılar uzun yıllardır yaşamlarını Kalamış Koyu’nda devam ettiriyor. Her ne kadar bugün küreklerini az da görsek, Kalamış Koyu uzun yıllardır balıkçılara ev sahipliği yapmış bir yer. Geçmişimizi korumak istiyoruz. Çünkü geçmişini hatırlamayan, geleceğini de önemsemez. Fenerbahçe-Kalamış Limanı‘nda mevcut durumun korunmasını istiyoruz. Marinanın yenilenmesi mümkün, ancak tek bir santimetrekare yoğunluk artışı olmasını istemiyoruz. Oradaki yeşil alanlar korunmalı. İnsanlar sahillerinde, kıyılarında kimseden izin almadan yürüyebilmeli. Burası kamuya ait, dokunulmaması gereken bir alan” dedi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kalamis-limaninda-balikcilar-kazandi/feed/ 0
Moda-Söğütlüçeşme dolmuş seferleri başladı https://www.kadikoylife.com/moda-sogutlucesme-dolmus-seferleri-basladi/ https://www.kadikoylife.com/moda-sogutlucesme-dolmus-seferleri-basladi/#respond Tue, 11 Dec 2018 13:37:20 +0000 /?p=47797 Kadıköylüleri Avrupa Yakası’na bağlayan ana ulaşım alternatiflerinden metrobüsü kullanan yolcular için Moda-Söğütlüçeşme arasında sarı dolmuş seferleri başladı.

Uzun süredir gelen yoğun istekler üzerine başlatılan Moda-Söğütlüçeşme seferleri büyük ilgi görüyor. Durağın daha önceden de var olduğunu fakat kullanılmadığını söyleyen Söğütlüçeşme Durak Sorumlusu Fatih Mehmet Çeler; “Müşteriler Moda’ya gidiyor musunuz diye sormaya başladılar. Baktık talep geliyor, biz de durağımızı kullanalım dedik. Şu an seferlerimiz tam oturmadı ama oturacak. Arabaları çoğaltmaya çalışıyoruz” dedi. Çeler, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

Moda-Söğütlüçeşme

ARZ-TALEP İLİŞKİSİ…

“Daha önce metrobüs durağında az araç vardı, şimdi 22 araç var. Arz-talep ilişkisi bu. Ne kadar yolcu gelirse, araç sayısı da artıyor. Bizim amacımız, caddedeki arabaları azaltmak ve alternatif duraklara araçlarımızı kaydırmak. Araç buraya geliyor ve yolcuyu çok fazla bekletmeden hareket ediyor. Bir yolcunun en fazla beklediği süre 10 dakika. Buradan Moda’ya gidiyor, sonra Rıhtım’a. Rıhtım’da da bir 10 dakika bekledikten sonra tekrar buraya, Söğütlüçeşme’ye geri geliyor. Yolcunun durumuna göre Moda Burnu’na kadar gidebiliyoruz. Sistem bu şekilde işliyor.”

“METROBÜSÜN YANINDA OLMAMIZ DAHA AVANTAJLI”

Yakın bir mesafe olmasına rağmen Moda’nın ters bir yönde olduğunu ifade eden Fatih Mehmet Çeler; “Moda’ya yürümek kolay gözüküyor ama epey zaman alıyor. Zaten Moda yolcularımızın da birçoğu orta yaşlı insanlar. Sabahları öğrenciler de geliyor, öğleden sonra da orta yaşlı insanlar kullanıyor. Tramvaydan farklı olarak ise şunu söyleyebilirim, tramvay Moda’nın içerisinden işlev görüyor, Bahariye üzerinden. Bizim metrobüsün yanında olmamız daha avantajlı” şeklinde konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-sogutlucesme-dolmus-seferleri-basladi/feed/ 0
Madame Margot efsanesi geri döndü https://www.kadikoylife.com/madame-margot-efsanesi-geri-dondu/ https://www.kadikoylife.com/madame-margot-efsanesi-geri-dondu/#respond Mon, 10 Dec 2018 10:28:52 +0000 /?p=47877 Broadway şovlarının büyülü dünyasını İstanbul’a getiren Hotel Suadiye’nin Kadıköy ve Anadolu Yakası’nın eğlence alanında da markalaşması adına geliştirdiği projelerden biri olan Madame Margot programları yeniden başladı. İlki geçtiğimiz hafta sergilenen performans büyük ilgi görünce, 15-22 ve 29 Aralık 2018 tarihleri arasında özel şovun tekrarlanması istendi.

Dünyaca ünlü isimlerin kostüm ve makyajları ile yeniden hayat bulduğu Madame Margot’un performans ustaları, sahnede seyirci ile iç içe sergileyecekleri şovlarıyla bütünleşerek, sizleri büyülü bir yolculuğa çıkaracak. “Gourmet Theatre” konseptinde seyircisiyle buluşacak Madame Margot etkinliklerinde, Hotel Suadiyenin özel lezzetleri fiks menü uygulamasıyla konuklara takdim edilecek.

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için: (0216) 409 10 47

Madame Margot

]]>
https://www.kadikoylife.com/madame-margot-efsanesi-geri-dondu/feed/ 0
Hayati Ocakbaşı akşamlarına yoğun ilgi https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasi-aksamlarina-yogun-ilgi/ https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasi-aksamlarina-yogun-ilgi/#respond Sun, 09 Dec 2018 12:10:23 +0000 /?p=47765 Geçtiğimiz ay Kozyatağı Nida Kule yanında açılan Hayati Ocakbaşı adlı mekânı siz okurlarımıza ve takipçilerimize duyurmuş, mekan ve lezzetleri hakkında pek çok övgü dolu mesajlar almıştık. Bunun üzerine hafta sonunda mekanı tekrar ziyaret ettik. Konuklar arasında şehir dışından gelenlerin yanı sıra Kadıköy Life Dergisi okurlarından bazı dostlara da rastladık. Final Okulları Yönetim Kurulu Üyesi Mete Murat, Bilgitek Sigorta’dan Şenol Düvenci ve Adnan Durmaz, bunlardan sadece bazılarıydı.

MEZE DOLABINDAN SEÇİM YAPILIYOR…

Hayati Ocakbaşı’nda lezzetlere lezzet katan iki önemli özellik var. Birincisi, son derece usta isimler tarafından hazırlanan zeytinyağlılar ve meze çeşitleri, ki bunları dilerseniz meze dolabından kendiniz seçiyor ve masanıza gelmesini istiyorsunuz. Bir diğeri ise, taş fırın ustası Nurettin Demir’in harikalar yaratarak pişirdiği lahmacun ve küçük pideler… Bu lezzetler, Hayati Ocakbaşı’nın olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

ÇOCUKLARINIZ OYUN ODASINDA GÜVENLİ ELLERDE…

Mekanda yaşanan bir başka güzellik ise, çocukların hem olağanüstü özel lezzetlerle tanışması hem de kendilerini son derece rahat hissedebilecekleri oyun odasında vakit geçirmeleri. Tabi görevli nezaretinde…

Nevin Durmaz, Sevinç Düvenci, Şenol Düvenci, Adnan Durmaz ve Evren Durmaz…

Pelin Karagöz, Kader Karagöz, Ömer Karagöz, Behçet Uzduvar, Habibe Uzduvar, Merve Uzduvar, Ahmet Uzduvar…

Sarp Demir, Aslı Demir, Sezen Murat, Ayfer Kahraman, Murat Demir ve Mete Murat…

Metalurjik hammaddeler yanında demir çelik sektörüne de hizmet veren Aveks İç Ticaret Müdürü Bülent Ovacık, eşi Çiğdem Hanım ile birlikte Hayati Ocakbaşı’nın konukları arasındaydı. Yakın dostları Yılmaz & Çiğdem Şahin ve Nihat & Aysun Karul çifti de onlara eşlik ediyordu…

Hayati Ocakbaşı‘nın konseptinde cumartesi ve pazar günleri için verilmekte olduğu kahvaltı programı var ki, mutlaka denenmesi gerektiğini düşünüyoruz. İşte o kahvaltılardan birinde objektiflerimize takılan Kırtan ve Erke aileleri: Kerem Kırtan, Fevziye Kırtan, Nural Erke, Okan Erke, Şive Erke, Arife Kökten ve Tuncay Kökten…

Hayati Ocakbaşı

]]>
https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasi-aksamlarina-yogun-ilgi/feed/ 0
“Four Winds” davasında kazanan taraf Kadıköylüler! https://www.kadikoylife.com/four-winds-davasinda-kazanan-taraf-kadikoyluler/ https://www.kadikoylife.com/four-winds-davasinda-kazanan-taraf-kadikoyluler/#comments Thu, 06 Dec 2018 18:39:55 +0000 /?p=47728 Kadıköy Göztepe’deki Meteoroloji arsasına “ayrıcalıklı imar hakkı” kullanarak “Four Winds” adlı dört tane gökdelen yapan ve büyük tepkilere neden olan Taşyapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne açtığı rekor tazminat davasında kazanan taraf Kadıköylüler oldu. Yargıtay, belediyenin bir kamu tüzel kişisi olduğunu belirterek, işlem ve eylemlerinin kamusal nitelik taşıdığına dikkat çekti; 44 milyon 159 bin 487 lira tazminatı, belediyenin kamu gücüyle çalıştığını anımsatarak bozdu.

Taşyapı, Kadıköy Belediyesi’ne Kadıköy’ün en önemli arazilerinden Meteoroloji arsasına yaptığı “Four Winds” projesinin “inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurarak kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle dava açmıştı. İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, şirketi haklı bularak belediyeyi 101 milyon 859 bin 43 TL maddi tazminata mahkûm etmişti. Firma, mahkeme kararının ardından icra yoluna başvurarak, belediyenin birçok taşınır ve taşınmazına haciz uygulatmak istemişti.

KAMU GÖREVİNE DİKKAT ÇEKİLDİ…

Kadıköy Belediyesi, tazminat kararına itiraz ederek davayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Taşyapı’nın işin tamamına yakınını kredi kullanarak yaptığı ve finansman gider artışından kaynaklı zarar istemesinin mümkün olmadığını belirterek maddi tazminat talebinin kısmen kabulüne, manevi tazminat talebinin ise reddine karar verdi. Daha önce 101 milyon 859 bin 43 TL lira olan tazminat miktarı, 44 milyon 159 bin 487 liraya indi. Dava, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’ne taşındı. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Kadıköy Belediyesi’nin kamu tüzel kişisi olduğu, işlem ve eylemlerinin kamusal nitelik taşıdığı ifade ederek, alt mahkemenin kararını bozdu. Bunun üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Yargıtay’ın kararına uyarak ilçe belediyenin işlem yaparken kamu gücü kullandığını anımsattı ve 10 Ekim’de oy çokluğuyla kararı kaldırdı.

Four Winds

AYKURT NUHOĞLU: KADIKÖYLÜLER KAZANDI…

Kararı değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Haksız yere açılan bir davaydı, adaletin geç de olsa yerine gelmesi iyi oldu. Bu sadece belediye için değil, tüm Kadıköylüler için sevindirici bir haber. Halkımızın malını ve parasını kimseye vermeyeceğiz dedik, hukuki mücadelemizi sürdürdük. Sonunda Kadıköylüler kazandı. Bu kararla birlikte kamunun haklarının korunmasının ne kadar önemli olduğu konusundaki güven yeniden tazelendi. Kamu kurumları, kamuyu savunurken eğer bu denli hırpalanırsa, vatandaş adına yapması gereken hizmetleri sağlıklı yapamaz. Kimse kendini hukukun üstünde göremez. Adaletin, hukukun, hakkın olduğu bir sistem, her zaman insanları geleceğe daha sağlıklı taşır” dedi.

Taşyapı

Kadıköy Göztepe’deki Meteoroloji arsasına “ayrıcalıklı imar hakkı” kullanarak “Four Winds” adlı dört tane gökdelen yapan ve büyük tepkilere neden olan Taşyapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasında kazanan taraf Kadıköylüler oldu…

]]>
https://www.kadikoylife.com/four-winds-davasinda-kazanan-taraf-kadikoyluler/feed/ 2
Kadıköylülerin damak zevkine yeni bir mekan; Hayati Ocakbaşı https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerin-damak-zevkine-yeni-mekan-hayati-ocakbasi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerin-damak-zevkine-yeni-mekan-hayati-ocakbasi/#respond Sun, 02 Dec 2018 15:43:40 +0000 /?p=47672 Kadıköylülerin damak zevkine yeni bir mekan daha katıldı. Geçtiğimiz ay Kozyatağı Nida Kule yanında açılan Hayati Ocakbaşı’nın, lezzet tutkunları için tam bir buluşma noktası olduğunu söylemek mümkün.

Sektörün tanınan isimlerinden Hayati Demir tarafından kazandırılan mekanın özellikleri bir hayli fazla. Tescilli Adana kebabının en iyi yapılıp servis edildiği Hayati Ocakbaşı’nda zeytinyağlılar ile birlikte tüm meze çeşitleri, Şütte Şarküteri’nin ünlü meze ustası Rıfat İkizer tarafından hazırlanıyor. Kebap çeşitlerinin lezzetini tamamlayan pide ve lavaş ekmekler ise, taş fırın ustası Nurettin Demir tarafından pişiriliyor.

MAÇ KEYFİ VE ÇOCUK OYUN ODASI…

Toplamda 350 kişiye kadar hizmet verebilme kapasitesine sahip Hayati Ocakbaşı’nın bir başka özelliği ise; misafirler geniş LED ekranlarda gönül rahatlığıyla maç keyfini sürerken, çocukların modern oyun sistemlerinin yer aldığı oyun odasında vakit geçirmelerinin sağlanması.

OCAKBAŞI KÜLTÜRÜNÜ YAŞAMAK İSTEYENLERE…

Hayati Ocakbaşı’nın en önemli özelliği, son yıllarda trend olan ocakbaşı kültürünü yaşamak isteyenler için düşünülmüş ocakbaşı sistemi. Ustalar tarafından özenle hazırlanan lezzetler, iki metre uzunluğundaki dev mangalda gözünüzün önünde pişilerek tabağınıza geliyor.

KAZASKER ASMAALTI’NDAN HAYATİ DEMİR…

Mekanı Kadıköy’e kazandıran Hayati Demir’in, aralıksız olarak 16 yıl boyunca Kazasker’in ünlü kebapçısı Asmaaltı’ndan geldiğini notlarınıza eklemenizi tavsiye ediyoruz. Zira, bu mekanın o yıllarda dillere destan lezzetlerini bilenler, vazgeçilmez olduğunu da hatırlayacaklardır.

“KALİTE VE SINIRSIZ HİZMET İÇİN SÖZ VERİYORUZ”

Hayati Demir’in bu kadar başarılı olmasının nedenlerinden birinin de kalite ve hizmette sınır tanımaması olduğunu dile getiren dostları Serdar Toycu, Alper Özdemir, Nurettin Demir ve Erdal Bayır; “O ve arkadaşları her sabah çekirdek kadro ile toplantı yaparak, kalite ve hizmette olabildiğince kusursuz olmak adına söz verirler” şeklinde konuştular.

Hayati Ocakbaşı

Maya Çamcı, Özlem Çamcı, Özkan Tekçe, Onur Tuğrul ve Engin Çamcı…

İSPANYA’DA BİR ŞUBE NEDEN OLMASIN?

Hayati Ocakbaşı’nın ilk konukları arasında Çamcı Ailesi de vardı. İspanya’da “Spain Homes” adlı gayrimenkul şirketinin ortakları arasında yer alan Özkan Tekçe’yi konuk eden Engin Çamcı; “Dostlarım mekanın olağanüstü lezzetleri karşısında İspanya’da bir şube fikrine sıcak bakmaya başladı” dedi. Biz de “Neden olmasın?” dedik.

İşte Hayati Demir’i Asmaaltı Kebapçısı’ndan tanıyan ve takip eden müdavimler grubu: Gizem Esil, Burcu Aslan, Gözde Aras, Mehmet Özgüllü, Ebru Önçlü ve Alper Kömür…

Hayati Ocakbaşı yönetimini ilk kutlayan isim Furkan Albayrak oldu. “Hayati Bey’i Kazasker Asmaaltı’ndan tanıyorum. Oradaki lezzetler burada da devam edecekse, bundan böyle buralıyız” diyen Albayrak, Hayati Demir ve markanın yatırımcılarından Tarık Erandan’ı tebrik ederek, hayırlı olsun dileklerini iletti…

Mekanda kebap çeşitlerinin lezzetini tamamlayan pide ve lavaş ekmekler, taş fırın ustası Nurettin Demir tarafından pişiriliyor…

Tescilli Adana kebabının en iyi yapılıp servis edildiği Hayati Ocakbaşı’nda zeytinyağlılar ile birlikte tüm meze çeşitleri, Şütte Şarküteri’nin ünlü meze ustası Rıfat İkizer tarafından hazırlanıyor…

Toplamda 350 kişiye kadar hizmet verebilme kapasitesine sahip Hayati Ocakbaşı’nda misafirler geniş LED ekranlarda gönül rahatlığıyla maç keyfini sürerken, çocukların modern oyun sistemlerinin yer aldığı oyun odasında vakit geçirebiliyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerin-damak-zevkine-yeni-mekan-hayati-ocakbasi/feed/ 0
Rumeli Göçmenleri’nde Bağımsızlık Günü coşkusu https://www.kadikoylife.com/rumeli-gocmenlerinde-bagimsizlik-gunu-coskusu/ https://www.kadikoylife.com/rumeli-gocmenlerinde-bagimsizlik-gunu-coskusu/#respond Fri, 30 Nov 2018 08:54:54 +0000 /?p=47635 Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği, Arnavutluk’un 28 Kasım Bayrak ve Bağımsızlık Günü’nü büyük bir coşkuyla kutladı. Derneğin Merdivenköy’deki merkez binasında gerçekleşen etkinliğe, dernek üyeleri yoğun katılım gösterdi.

Kutlamalar öncesinde Arnavut modacı Stela Skenderaj’ın üç boyutlu ve Arnavut bayraklı kumaş sergisi büyük ilgi gördü. Dünya Rekorlar Kitabı başvurusu yapılacak olan çalışma, sanatçı tarafından dört yılda bitirilmiş. Amerikan saten kumaş üzerine 180 adet mitolojik desenden oluşan üç boyutlu kumaş, Arnavutluk ve insanlık tarihinin çeşitli dönemlerini anlatan hikâyeler barındırıyor. Toplam 45 metrelik kumaşın kullanıldığı eserin eni 4 metre, boyu ise 10 metre civarında.

Dilaver Aşan

FOLKLOR KURSLARI YAKINDA BAŞLIYOR…

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği Başkanı Dilaver Aşan, Bayrak ve Bağımsızlık Günü ile ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada bağımsızlığın Arnavutlar için çok önemli olduğunu belirterek, katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti. Rumeli kültür ve geleneklerini yaşatmak için öncelikle dernekte dil kursu açtıklarını ifade eden Aşan; “En yakın zamanda da folklor kurslarına başlayacağız. Yeni kurulmuş bir dernek olmamıza rağmen, birçok ülkeden kardeş dernek olmak için teklif geliyor. Bu da bizleri çok memnun ediyor” şeklinde konuştu.

ŞİİR DİNLETİLERİ VE YEREL MÜZİK GÖSTERİLERİ BÜYÜLEDİ…

Konuşmalardan sonra Arnavutça şiir dinletileri ve yerel müzik gösterileri yapıldı. Özellikle Türkiye’de yüksek lisansını yapan oyuncu Kremim Krasniqi’nin Arnavut dilinin korunması ile ilgili dededen bugüne mektupları konu alan gösterisi izleyenleri büyüledi. Dört işilik Grup Basa ise, Arnavutça söyledikleri yerel halk türküleriyle büyük ilgi gördü. Davetlilere Rumelililerin ünlü pırasalı ve ıspanaklı börekleri ikram edildi.

TUĞRUL KİHTİR’DEN SOYDAŞLARINA DESTEK…

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği’nin Arnavutluk Bayrak ve Bağımsızlık Günü kutlamasına, Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Opr. Dr. Tuğrul Kihtir de katılım gösterdi. Hekim kimliğinin yanı sıra Balkanlar-Selçuklu tarihçisi de olan Vodinalı (Edessa) Tuğrul Kihtir, etkinlikte imzaladığı kitaplarını Dernek Başkanı Dilaver Aşan’a hediye ederek, “Soydaşlarımızın bu anlamlı gününü canı gönülden kutluyorum” dedi. Kihtir’in; “Balkanlar’ın Osmanlı Tarihi 1352-1913”, “Anadolu’da Bizans Haçlılar ve Selçuklular”, “Selçuklu’dan Osmanlı’ya Bu Toprağın Öyküsü 1000 Yıl”, “Beylikler ve Eserleri Anadolu’nun Beyleri” isimlerinde dört kitabı var.

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği‘nde kutlanan Arnavutluk Bayrak ve Bağımsızlık Günü’ne, derneğin yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Nuh Sav, Talia Pemra Özer, Dilaver Aşan, Ziya Şenkardeş, Gülden Bayraktar, Fahri Tekeşin, Hikmet Çakıcı ve Ali Kurt…

Arnavut moda tasarımcısı Stela Skenderaj’ın üç boyutlu 10 metre uzunluğundaki devasa kumaş sergisi, etkinliğe katılanları büyüledi. İnsanlık tarihinin çeşitli bölümlerinin resmedildiği 180 parçadan oluşan ve zamanı simgeleyen bir kadın manken üzerinden tek parça olarak imal edilen kumaş tasarımının hazırlık çalışması 10 yıl, yapılması da 4 yıl sürmüş. Eser, kendi kategorisinde Dünya Rekorlar Kitabı’na girmek için hazırlanıyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/rumeli-gocmenlerinde-bagimsizlik-gunu-coskusu/feed/ 0
Kozyatağı Kültür Merkezi’nde kadına şiddet masaya yatırıldı https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-kadina-siddet-masaya-yatirildi/ https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-kadina-siddet-masaya-yatirildi/#respond Sat, 24 Nov 2018 22:54:51 +0000 /?p=47582 Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) Kadıköy Şubesi ve Karaköy Rotary Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği “Kadına Yönelik Şiddeti Önleme ve Arabuluculuk” başlıklı toplantı, Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın, belediye olarak bu tarz etkinlikleri çok yararlı bulduklarını, çıkan sonuçları ve istatistikleri değerlendirdiklerini belirtti.

10 YILDA 2 BİN 337 KADIN ŞİDDET KURBANI…

Yalçın’dan sonra söz alan Uzman Eczacı Belkıs Ünver, aile içi şiddetin dört ana gruptan oluştuğunu; bunları ekonomik, fiziksel, cinsel ve psikolojik olarak ayırdıklarını ifade etti. Kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye’de değil, dünyada da önemli bir sorun olduğunun altını çizen Ünver; “Türkiye’de 2017 yılında 400’ün üzerinde kadın cinayete kurban gitti.  2018’in ilk 28 gününde 47 kadın yaşamını yitirdi. Son 10 yılda, 2 bin 337 kadın şiddete kurban gitti” diye konuştu.

ANLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR…

Arabulucu Avukat Handan İlağa ise, anlaşmazlıkların çözüm yöntemlerinin özellikle kadınlara anlatılmasının, toplumsal barışa katkı sağlanması açısından çok büyük önem taşıdığını söyledi. İlağa, katılımcıları olası şiddet vakaları karşısında ne gibi önlemler alabilecekleri ve hangi kurumlara başvuracaklarına dair bilgilendirdi. Bir şiddet vakasında yapılacakları sıralayan Av. Handan İlağa, şöyle devam etti:

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İLE GETİRİLEN KOLAYLIKLAR…

“İstanbul Sözleşmesi, kadınların en büyük koruyucusu durumda. Eskiden bir şiddet vakasında birçok belge talep edilirdi, olmayınca da dava açılamaz, mecburen mahkemeye yansımazdı. İstanbul Sözleşmesi sonrası bunlara gerek kalmadan, ilgili mercilere doğrudan belgesiz başvurabiliyorsunuz. Devletten sığınak talep edebilirsiniz; geçici koruma, evden uzaklaştırma, silahı varsa teslim etmek zorunluluğu gibi birtakım maddeler var. Ayrıca tedbir nafakası, geçici ödeme, oturulan konuta aile konutu şerhi konması gibi bazı yasal düzenlemeler yapıldı. Şiddete uğrayan kadınlar, ifade tutanağına mutlaka yaşadıkları her şeyi yazdırmak zorundalar. Yazılmadığı durumda imzalamak durumda değiller.”

KADIN İŞE ALIMLARINDA YÜZDE 50’LİK DİLİM…

Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Keriman Nalbant da Kadıköy Belediyesi’nde 7 kişilik encümenin 6’sının kadınlardan oluştuğunu  paylaşarak, Kadıköy Belediyesi’nin insan kaynakları olarak işe alımlarda yüzde 50’lik bir dilimi kadın personele ayırdığını söyledi. Toplantıda son olarak söz alan Karaköy Rotary Başkanı Osman Nizamoğlu, 50 yıllık bir erkek derneğinin bu toplantıyı düzenlemesinin çok anlamlı olduğunu kaydederek, katılımcılara teşekkür etti. Kozyatağı Kültür Merkezi‘ndeki toplantı sonunda katılımcılara plaketleri verildi ve hatıra fotoğrafı çektirildi.

Kozyatağı Kültür Merkezi

]]>
https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-kadina-siddet-masaya-yatirildi/feed/ 0
Yeni nesil mutfak keyfi Silverline, Erenköy’de açıldı https://www.kadikoylife.com/yeni-nesil-mutfak-keyfi-silverline-erenkoyde-acildi/ https://www.kadikoylife.com/yeni-nesil-mutfak-keyfi-silverline-erenkoyde-acildi/#respond Fri, 23 Nov 2018 18:55:36 +0000 /?p=47533 Yeni nesil mutfak keyfinin önde gelen markalarından Silverline ürünlerinin sergileneceği showroom, Erenköy’de hizmete girdi. Ethemefendi Caddesi üzerinde 23 Kasım Cuma günü kapılarını açan mağazada, Seramiksan ürünlerinin de satışı gerçekleştirilecek.

Renker Yapı Çözümleri tarafından Kadıköy’e kazandırılan mağazanın açılışına yaklaşık 300 davetli katıldı. Açılış kurdelesini, Silverline CEO’su Mustafa Laçin ile birlikte Seramiksan Türkiye Satış Müdürü Süreyya Çağlar, bölge müdürleri, saha müdürleri ve Renker Yapı yöneticileri birlikte kestiler.

Silverline

]]>
https://www.kadikoylife.com/yeni-nesil-mutfak-keyfi-silverline-erenkoyde-acildi/feed/ 0
Beton santralleri TBMM gündeminde! https://www.kadikoylife.com/beton-santralleri-tbmm-gundeminde/ https://www.kadikoylife.com/beton-santralleri-tbmm-gundeminde/#respond Thu, 22 Nov 2018 18:49:20 +0000 /?p=47511 Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Üyesi Mimar Ülkü Koçar, Kadıköylülerin son dönemde başlıca şikayet konuları arasında yer alan beton santrallerini TBMM gündemine taşıdı. Hazırladığı yazılı soru önergesini Meclis toplantısında okuyan Koçar; “Kadıköy’de okulların ve konutların yakın mesafelerinde kurulan ve yüksek gürültü yapan 11 tane beton santralinin tozları, öğrencilere ve vatandaşa nefes aldırtmıyor. Okulların yakın mesafesine bir büyük santral daha yapılıyor. Buna DUR denilsin” mesajı verdi.

CHP’li Meclis Üyesi Ülkü Koçar, İBB Meclis gündemine getirdiği yazılı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Kadıköy İlçesi Merdivenköy Mahallesi’nde, Yumurtacı Abdi Bey Caddesi ile Çömlekçi Çukuru sokak arasında bulunan 1174 adanın tamamına yakın parsellerin içinde Mustafa Saffet Anadolu Lisesi’ne, Hacı Mustafa Tarman Kız Öğrenci Yurdu’na, konutlara ve çocuk yuvalarına komşu arazide beton santrali yapılma izninin İBB tarafından verilmesi ile ilgili olarak, söz konusu alanda başlamış olan kazı işlemleri nedeniyle mahalle halkının haklı tepkilerini iletmek isterim. Kadıköy’de kangren olan Fikirtepe kentsel yenilemesi gerekçesiyle yapılmış 11 adet beton santrali ile artan hava kirliliğine ilave olarak yeni bir beton santralinin, üstelik de okulların ve konutların dibinde yapılmasına izin verilmesinin sebebi nedir?

beton santralleri

40 BİN KİŞİNİN SAĞLIĞI RİSK ALTINDA…

Hollanda firması Mel 1 Gayrimenkul’e ait arazide beton santrali yapılma izninin bir yandan konut alanlarına olan yakınlığı, diğer yandan hemen yakınındaki okullar göz önünde tutulduğunda çocuklarımızın ve mahallede yaşayan insanlarımızın, beton santrali kazısının sebep olduğu 7/24 toz ve gürültü altında olmaktan mağdur olmuşken, beton santrali tamamlandığında 1 kilometre çapındaki alanı etkileyecek ve havada uçuşan partiküllerin nefes yoluyla hastalıklara sebep olmasının geri dönüşü yoktur. Sağlığımızın tehlikeye atılmasına İBB neden göz yummaktadır? Özel müülkü koçarlkiyette ve kent yaşamının ortasındaki bu alanda İBB Göztepe Metrosu için beton ihalesini alan Demirtaş firmasının ısrarla ruhsatsız çalışmaya devam etmesi nedeniyle verilen bu izin belgesinin çevredeki okullardaki çocukların ve mahallede yaşayan 40 bin kişinin sağlığı düşünülerek iptal edilmesi gereklidir.

İZNİN İPTALİ GEREKİYOR…

İmar planında sanayi alanına ayrılmamış taşınmaz üzerine beton santrali yapılmasına imar mevzuatı uyarınca olanak bulunmamasına rağmen, aynı zamanda meri planda da konut ticaret alanı üzerinde bu tesisin kurulma izni neye dayanarak verilmiştir? Kadıköy İlçe Belediyesi’nin ruhsat vermemesi ve mühürlemesine rağmen gece mühürlerin sökülerek çalışma yapılması gücü nereden alınmaktadır? Tüm bunlar bile İBB’nin verdiği iznin iptalini gerektirmektedir. Bu konuda gereken yapılacak mıdır? Beton santralleri için kamu arazilerinde kamu yararı gerekçesi ile belli sınırlarda izinler verilebilir. Bu konularda gereken hassasiyetlerin gösterilmediği  ve gereken mesafelere uyulmadığı görülmekte iken, bu izin neden verilmiştir? ÇED raporu istenmiş midir?”

]]>
https://www.kadikoylife.com/beton-santralleri-tbmm-gundeminde/feed/ 0
Sahipsiz hayvanların da artık merkezi olacak https://www.kadikoylife.com/sahipsiz-hayvanlarin-da-artik-merkezi-olacak/ https://www.kadikoylife.com/sahipsiz-hayvanlarin-da-artik-merkezi-olacak/#respond Mon, 19 Nov 2018 17:19:14 +0000 /?p=47462 Sokak hayvanlarının tanı, tedavi, operasyon, aşılama, kısırlaştırmasını yapan ve çeşitli kampanyalarla sokak hayvanlarına farkındalık yaratan Kadıköy Belediyesi, Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi binasının temelini hayvanseverlerle birlikte attı. Renkli görüntülerin oluştuğu törende sahne alan “İstanbul Band” adlı perküsyon grubu, müzik aletleri yerine mama kapları, su kapları ve kedi evleriyle müzik yaptı.

Merdivenköy Mahallesi’nde yapılacak Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’nin temeli; Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Aykut Erdoğdu, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ile Kadıköylülerin katıldığı törenle atıldı. Törene; İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Bana Göz Kulak Ol Derneği Başkanı Özge Özder, sanatçı Yeliz, Japon sanatçı Ayumi Takano, Sinan Güleryüz ve Burak Arslan’ın yanı sıra çok sayıda hayvan hakları temsilcisiyle hayvanseverler de katıldı. Yoğun programı nedeniyle temel atma törenine katılamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise mesajı okundu.

“HER KESİMİN İHTİYAÇLARINI ÇÖZMEKLE YÜKÜMLÜ HİSSEDİYORUZ”

Temel atma töreninde konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Doğada tüm canlıların eşit yaşama hakkı olduğunun bilincindeyiz. Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’ni hayvan dostlarımızın bakımlarının yapılabileceği, kısırlaştırılabilecekleri, eksiklerinin tamamlanabileceği, sahiplendirilecekleri bir yer yapacağız. Beş yıl içerisinde 40 bine yakın hayvanın ihtiyaçlarını karşıladık. Yerel yönetim sadece insan değil, doğadaki tüm canlıları kapsar. Bizler bulunduğumuz bölgede her kesimin ihtiyaçlarını, sıkıntılarını çözmekle kendimizi yükümlü hissediyoruz” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise; “İnsani Kalkınma Vakfı’nın kriterlerine göre gelişmişlik düzeyi olarak Türkiye’de ilk on belediye, sosyal demokrat belediyeler, bunların içinde Kadıköy de var. Kadıköy Belediye Başkanımızı ve Kadıköylüleri bize bu onuru yaşattıkları için kutluyorum” şeklinde konuştu.

HAYVANLARIN ÖZGÜRCE DOLAŞABİLECEKLERİ ALANLARI OLACAK…

Bin 970 metrekarelik alanda üç kat olarak hizmet verecek binada, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu sağlanacak. Muayene, operasyon ve acil müdahale odalarının yanı sıra hayvanların dolaşabileceği, yaklaşık bin metrekarelik yeşil alanı da olacak. Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi; acil, ilkyardım gibi hızlı ve anlık müdahaleleri yapılan hayvanların barınağa sevki konusunda da ara istasyon olma özelliğine sahip. Merkezde muayene, acil müdahale, tanı ve tedavi, operasyon, kısırlaştırma, aşılama, aşılanan ve kısırlaştırılan hayvanların tanınmasını sağlamak amacıyla işaretleme, kimliklendirme, sahiplendirme ya da alındıkları ortama geri bırakılma gibi hizmetler yürütecek.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN EĞİTİMLER DÜZENLENECEK…

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi, aynı zamanda bir eğitim merkezi olma özelliği de taşıyor. Merkezde kanun kapsamında sahipsiz hayvanlar hakkında genel bilgilendirmenin yanı sıra hayvanların yaşam hakları, sokak hayvanları için neler yapılabileceği, fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı gibi konularda eğitimler düzenlenerek, bilinçlendirme çalışmaları da yapılacak.

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi binasının temeli, hayvanseverlerle birlikte attı…

]]>
https://www.kadikoylife.com/sahipsiz-hayvanlarin-da-artik-merkezi-olacak/feed/ 0
Ömür Erdoğan, Fenerbahçe Rotary’de! https://www.kadikoylife.com/omur-erdogan-fenerbahce-rotaryde/ https://www.kadikoylife.com/omur-erdogan-fenerbahce-rotaryde/#respond Thu, 15 Nov 2018 23:18:02 +0000 /?p=47406 Kadıköy’ün renkli simalarından Ömür Erdoğan, Fenerbahçe Rotary Kulübü’nün yeni üyesi oldu. Bir süredir üyelik çalışmaları devam Erdoğan’ın kesin kabul ve rozet takma işlemi, 15 Kasım Perşembe akşamı Büyük Kulüp’te düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Törene, Rotary Guvernörü Hasan Akbayrak da katılım gösterdi. Interact Kulübü Başkanı Irmak Genç ve Rotaract Kulübü Başkanı Erim Hurda’nın da hazır bulunduğu törende bir konuşma yapan Guvernör Akbayrak; “Ömür Erdoğan arkadaşımızın bundan böyle Rotary camiasında Fenerbahçe Rotary Kulübü üyesi olarak yer almasından büyük mutluluk duyacağım” dedi.

“GELİN, İNSANLARA İLHAM KAYNAĞI OLALIM”

Uluslararası Rotary’nin son dönem için belirlediği “İlham Kaynağı Olalım” mottosunun, tüm zamanları anlatan en anlamlı tema olduğunu belirten Hasan Akbayrak; “İlham kaynağı olmak, tüm dünyada toplumlara hizmet üreterek, değişen dünyanın yeni gereksinimlerine yanıt vermek üzere projeler üretip, harekete geçmeyi hedeflemektir. Söylemesi çok kolay ancak uygulaması pek o o kadar kolay değildir. Özveri ister, emek harcamak ister. Fakat sonuçlarını gördüğünüzde buna değer diyeceksiniz. Gelin, dünyamızın en fazla ihtiyacı olan dönemde insanlara ilham kaynağı olalım” ifadelerini kullandı.

“ULUSLARARASI ROTARY KULÜPLERİ İLE İLİŞKİLER KURACAĞIZ”

Ömür Erdoğan’ın rozet takma töreni öncesinde Fenerbahçe Rotary Kulübü’nün çalışmaları hakkında bir sunum yapan Başkan Emrah Kınav ise; “Önümüzdeki dönem içinde Uluslararası Rotary kulüpleriyle ilişkiler kurma ve geliştirme yönünde önemli adımlar atacağız” açıklamasında bulundu. Erdoğan’ın rozetini Rotary Guvernörü Hasan Akbayrak taktı. Tören sonrasında Emrah Kınav, Ömür Erdoğan ve Hasan Akbayrak, Kadıköy Life objektifleri için bu hatıra karesini verdiler.

Tören sonrasında bir konuşma yapan Ömür Erdoğan; “Rotary’de, özellikle Fenerbahçe Rotary Kulübü’nde olmak benim için büyük bir onur kaynağı olmuştur. Önerenlere ve kabul edenlere teşekkürüm sonsuzdur” şeklinde görüşlerini paylaştı…

Etkinlik  sonrasında tüm katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektiren Ömür Erdoğan, Büyük Kulüp Genç Girişimciler Komitesi Başkanlığı yanında gayrimenkul danışmanlığı da yapmakta. Erdoğan’ın çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak yaptığı çalışmaları da mevcut…

Fenerbahçe Rotary Kulübü‘nün etkinliğine, Fındıklı Rotary Kulübü’nden Av. Mustafa Duman da katıldı…

ömür erdoğan

Ömür Erdoğan

]]>
https://www.kadikoylife.com/omur-erdogan-fenerbahce-rotaryde/feed/ 0
Kadıköy’de sahipsiz hayvanlara müjde! https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-sahipsiz-hayvanlar-rehabilitasyon-ve-egitim-merkezi-aciliyor/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-sahipsiz-hayvanlar-rehabilitasyon-ve-egitim-merkezi-aciliyor/#respond Wed, 14 Nov 2018 19:50:46 +0000 /?p=47383 Kadıköy Belediyesi; çevre, sağlık, eğitim alanlarında olduğu gibi hayvan dostlarına yönelik çalışmalarına da yeni projeler ekliyor. Geçici Hayvan Bakım Merkezi ile sokak hayvanlarının tanı, tedavi, operasyon, aşılama, kısırlaştırmasını yapan ve çeşitli kampanyalarla sokak hayvanlarına farkındalık yaratan belediye, “Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi” binasının temelini atıyor.

17 Kasım Cumartesi günü tüm hayvanseverlerin katılımıyla temeli atılacak olan Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sahipsiz hayvanların rehabilitasyonunu sağlayacak. Merkezde muayene, acil müdahale, tanı ve tedavi, operasyon, kısırlaştırma, aşılama, aşılanan ve kısırlaştırılan hayvanların tanınmasını sağlamak amacıyla işaretleme, kimliklendirme, sahiplendirme ya da alındıkları ortama geri bırakılma gibi hizmetler yürütülecek.

Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi

EĞİTİMLER DÜZENLENECEK, BİLİNÇLENDİRME YAPILACAK…

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi, aynı zamanda bir eğitim merkezi olma özelliği de taşıyor. Merkezde kanun kapsamında sahipsiz hayvanlar hakkında genel bilgilendirmenin yanı sıra hayvanların yaşam hakları, sokak hayvanları için neler yapılabileceği, fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı gibi konularda eğitimler düzenlenerek, bilinçlendirme çalışmaları da yapılacak. Merdivenköy Mahallesi Merdivenköy Caddesi’nde, 1.970 metrekarelik alanda üç kat olarak projelendirilen yapıda depo alanlarının yanı sıra muayene, operasyon ve acil müdahale odaları ile eğitim odaları yer alacak. Projenin 1.000 metrekarelik alanı, hayvanların dolaşabileceği yeşil alan olarak tasarlandı. Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi; acil, ilk yardım gibi hızlı ve anlık müdahaleleri yapılan hayvanların barınağa sevki konusunda da ara istasyon olma özelliğine sahip.

AYKURT NUHOĞLU: SOKAK HAYVANLARININ YAŞAM HAKKI İÇİN SOMUT ADIMLAR ATIYORUZ…

Projeye ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Doğada insanlardan başka canlıların da olduğunu bildiğimiz bir duyarlılıkla yaşadığımızda, hayatımız hem kendimiz için anlamlı hale gelecek, hem de sokakta yaşayan hayvanlar için yaşam çok daha güvenli olacaktır. Kadıköy, bu konuda duyarlılıkları yüksek olan bir ilçe. Hayvan hakları konusunda mücadele veren birçok sivil toplum kuruluşu ve gönüllü ile bir araya gelerek sokak hayvanlarının yaşam hakkı, sahiplendirilmesi için somut adımlar atıyoruz. Bu adımlarımızdan biri de Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi oldu. Temel atma törenimize herkesi bekliyoruz” dedi.

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi

17 Kasım Cumartesi günü tüm hayvanseverlerin katılımıyla temeli atılacak olan Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sahipsiz hayvanların rehabilitasyonunu sağlayacak.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-sahipsiz-hayvanlar-rehabilitasyon-ve-egitim-merkezi-aciliyor/feed/ 0
Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri’nin genel kurulu yapıldı https://www.kadikoylife.com/anadolu-yakasi-rumeli-gocmenlerinin-genel-kurulu-yapildi/ https://www.kadikoylife.com/anadolu-yakasi-rumeli-gocmenlerinin-genel-kurulu-yapildi/#respond Mon, 29 Oct 2018 21:13:35 +0000 /?p=47064 Geçtiğimiz yıl kurulan Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği’nin genel kurulu yapıldı. Derneğin kurucuları arasında yer alan ve kurucu başkanlığını yürüten Dilaver Aşan, Merdivenköy’deki dernek merkezinde 28 Ekim Pazar günü gerçekleştirilen Genel Kurul’da üye oylarının tamamını alarak yeniden başkan seçildi. Aşan, yaptığı konuşmada “Bizi seçerek duyduğunuz güvene teşekkür ediyoruz” dedi.

SEVGİ, SAYGI, DOSTLUK VE KARDEŞLİK…

Derneğin, çoğunluğu Anadolu Yakası’nda yaşayan Rumeli göçmenlerinin önerisi ve belirginleşen bir ihtiyaçtan dolayı kurulduğunu dile getiren Dilaver Aşan; “Öncelikle derneğimizin kuruluş aşamasında maddi manevi yardımlarını esirgemeyerek bana yardım eden Süleyman Tunç, Taner Türker, Zekeriya Doğan, Eşref ve İbrahim Şenkardeşler’e özel teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

ARNAVUTÇA DİL KURSU…

Yeni dönemde özellikle gençlerin bir araya gelmesi ve yeni fikirler üretip projeler geliştirmelerini arzu ettiklerini beliten Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği Başkanı Dilaver Aşan; “Kadın Kolları bölümünü oluşturacağız. Arnavutça Dil Kursu açtık ve 7’den 70’e kadar dil öğrenmek isteyenlerle karşı karşıya kaldık. Kursumuz büyük ilgi gördü. Yakında yurtdışından Marmara Üniversitesi’ne eğitim için gelen öğrencilerimize üst katımızda bir butik misafirhane düzenleyeceğiz ve konuk edeceğiz” şeklinde konuştu.

YENİ YÖNETİM KURULU 13 KİŞİ…

Dilaver Aşan başkanlığında oluşan Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği’nin yeni yönetim kurulu, 13 kişi olarak belirlendi. Divan Başkanlığı’nı Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Vakfı (RUTEV) Başkanı Kemal Baltepe’nin yaptığı Genel Kurul’a; Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, CHP 24. Dönem İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, RUTEV Kurucu Başkanı ve Mütevelli Heyeti Başkanı Melek Aras, Rumeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal da katılım gösterdi.

FAHRİ TEKEŞİN, YÖNETİM KURULU’NDA…

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği’nin yönetim kurulunda, Kadıköy Belediye Meclis Üyesi Fahri Tekeşin ile yazar Talia Pemra Özer de yer aldı. İşte yeni Yönetim Kurulu Üyeleri: Dilaver Aşan (Başkan), Talia Pemra Özer, Fahri Tekeşin, Kamil Kuşkondurmaz, Nuh Sav, Adnan Şenkardeş, Ziya Şenkardeş, Macit Gür, Ümit Gülbay, Gülten Demirdöven, Ali Kurt, Hşkmet Çakıcı ve Gülden Bayraktar. Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği’nin Denetim Kurulu Üyeleri ise Serhat Aşan, Can Aşan ve Kemal Aktaş olarak belirlendi.

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği’nin 1. Genel Kurulu’na, CHP 24. Dönem İstanbul Milletvekili ve Kadıköy Belediye Başkanı Aday Adayı Kadir Gökmen Öğüt de katıldı. Öğüt’ü, daha önce Rumeli TV’de programlarına konuk eden Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal karşıladı.

Babaannesinin Selanik göçmeni olduğunu dile getiren Kadir Gökmen Öğüt; “Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği’nin yaşadığım bir ilçede kurulmuş olması, benim için ayrı bir değer. Son derece yararlı çalışmalar yapacağına yürekten inanıyorum. Ben de elimden geldiği ölçüde destek olma yolunda çaba harcayacağım” dedi.

Genel Kurul’a, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da katıldı. Sözlerine 29 Ekim törenleri nedeniyle geç kaldığı için üzüntüsünü dile getirerek başlayan Nuhoğlu; “Sivil toplum örgütleri, toplumumuzun temel taşları durumundadır. Son derece faydalı hizmetlere aracılık ediyorlar. Derneğin hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği Başkanı Dilaver Aşan, özel teşekkürlerini ilettiği isimlerle bir hatıra fotoğrafı çektirdi. İbrahiç Şenkardeş, Süleyman Tunç, Dilaver Aşan ve Taner Türker…

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği

Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Derneği‘nin 1. Genel Kurul’una, Arnavutların Sesi radyosunun sahibi Linda Güler de katıldı. Güler; “Derneğin kurulması ile Arnavutların sesinin daha fazla kitlelere duyurabilme olanağı doğmuştur. Emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/anadolu-yakasi-rumeli-gocmenlerinin-genel-kurulu-yapildi/feed/ 0
Erenköy Kız Liseliler Derneği’nden 29 Ekim kutlaması https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-liseliler-derneginden-29-ekim-kutlamasi/ https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-liseliler-derneginden-29-ekim-kutlamasi/#respond Sat, 27 Oct 2018 16:45:06 +0000 /?p=47040 Erenköy Kız Liseliler Derneği üyeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasını yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip Adile Sultan Kasrı Validebağ Öğretmenevi’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirdi.

Dernek Başkanı Güzin Övünç’ün günün anlam ve önemine yönelik gerçekleştirdiği konuşma ile başlayan etkinlik, mezunlardan Zişan Topakoğlu’nun Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdiği konserle devam etti. İzmir Marşı eşliğinde kesilen kutlama pastasından sonra, Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden Erenköy Kız Lisesi’nin mezunları, Cumhuriyet değerleri hakkında konuşmalar gerçekleştirdi.

Erenköy Kız Liseliler Derneği

“GENÇ FİDANLAR MENTORLUK PROGRAMI” TANITILDI…

Erenköy Kız Liseliler Derneği tarafından desteklenen üniversite öğrencileri ve EKAL lise son sınıfta okuyan bursiyerlerle mentor üyelerin birlikte çalışmalar yapacağı ve 3 Kasım’da lansmanı yapılacak olan “Genç Fidanlar Mentorluk Programı” hakkında bilgilerin verilmesini takiben etkinliğin sonunda tüm misafirler, Türk bayraklarıyla çektirdikler toplu fotoğraf ile günü ölümsüzleştirdi.

Erenköy Kız Lisesi

Erenköy Kız Liseliler Derneği üyeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasını yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip Adile Sultan Kasrı Validebağ Öğretmenevi’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirdi…

]]>
https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-liseliler-derneginden-29-ekim-kutlamasi/feed/ 0
Kadıköy’de fantastik bir hayal dükkanı; Özgür Takıl https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-fantastik-bir-hayal-dukkani-ozgur-takil/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-fantastik-bir-hayal-dukkani-ozgur-takil/#respond Wed, 24 Oct 2018 14:23:54 +0000 /?p=46979 Kadıköy’ü Kadıköy yapan biraz da sosyal hayatın farklı, çeşitli ve özgür olması. Biz de Kadıköy Life olarak yaklaşan Cadılar Bayramı kutlamalarına binaen, Kadıköy’ün en fantastik dükkanlarından Özgür Takıl Kostüm & Maske’ye yolumuzu düşürdük; bu hayal ve masal dünyasının kostüm, maske ve aksesuarlarını yaratan Özlem ve Özgür Öztel kardeşlere konuk olduk.

Bahariye Caddesi’nin hareketli ruh halinden Moda’ya çıkarken sağ tarafta yer alan Özgür Takıl’dan içeri giriyoruz. Girer girmez fantastik bir dünyanın içinde buluyoruz kendimizi. Süpermen, King Kong kostümleri, binbir çeşit maske ve sayısız aksesuarlar, insanın içindeki çocuğu bir anda ortaya çıkarıyor. Heyecanla söyleşimize başlıyoruz. Darth Vader, göz ucuyla bizi izliyor sanki sessizce.

özgür takıl

ÖZGÜN TASARIMLARLA DOLU FANTASTİK BİR DÜNYA…

Özlem Öztel; “Dört yıllık Kadıköylüyüz ama tarihçemiz 15 yıl öncesine, Taksim Atlas Pasajı’na dayanıyor” diyor. Taksim’in o bohem ortamında kostümcü açma fikri o zaman belirmiş akıllarında. Daha sonra kendi atölyelerini açmış ve kendi ürünlerini tasarlamaya başlamışlar. Kliplere, dizilere kostüm vermeye kadar gidince, işler Kadıköy’de şube açmaya kadar gelmiş. Özgür Öztel, ailece çalıştıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Birçok kostüm, annemizin elinden çıkmış bir sanat eseri. Annemiz zaten ressam. Özgür Takıl ismini de ailece bulduk. Özgürlükten geliyor. Atölyemiz şu anda Ayvalık’ta üretimine devam etmekte. Tasarımlarımız son derece özgün ve aslında zor eserler. Fakat işi sevince zor diye bir şey kalmıyor.”

HER İNSAN, DOĞRU YER VE DOĞRU ZAMANDA İÇİNDEKİ ÇOCUĞU ÇIKARIYOR…

Biz söyleşirken yaşları 35’ün üstünde iki müşteri geliyor. Bir vampir ve Azrail kostümünü zevkle deneyip, şapka ile kombinliyorlar. Keyifle onları izliyoruz. Müşteriler gittikten sonra Özlem Öztel’e soruyoruz; “İnsanların istedikleri karakterlere bürünmelerini görmek nasıl bir duygu?” Özlem Hanım, her insanın doğru yer ve doğru zamanda içindeki çocuğu çıkarabildiğini söylüyor: “Önümüzde Cadılar Bayramı (Halloween) var. Bizim aslında en yoğun olduğumuz dönem. Tabi birçok eğlence mekanı, bizi bildikleri için işbirliği yapıyor. Koca koca insanları Pamuk Prenses, samuray kostümlerinde görmek ilginç oluyor.”

Özgür Takıl

KADINLAR CADI, ERKEKLER İSE KORKU FİLMİ KARAKTERLERİNİ TERCİH EDİYOR…

Bu fantastik hayal dükkanının farklı yerlerini geziyoruz. Renk renk ilginç maskeler, sinema tarihine damga vurmuş karakterler her yerden fışkırıyor, insanın tekrar çocukluğuna dönmesi harika oluyor aslında. “Peki, kimler neleri tercih ediyor” diye meraklı bir soru yöneltiyoruz Öztel kardeşlere. Kadınlar genelde cadı kostümünü, erkekler ise bazı korku filmlerinden esinlendikleri karakterleri tercih ediyormuş. “Erkekler vampir, Drakula, Freddy, Frankenstein olmak istiyor. Kimileri ise Süpermen, Iron Man, Batman ve astronot olmak istiyor” diyor Öztel kardeşler. Kadın-erkek ilişkilerinin ironisi buradaki kostüm seçimlerinde bile geçerli diye düşünüyoruz, hafifçe gülümseyerek. Ortalama kostüm kiraları 100 TL’den başlıyor, aksesuarlar ise 30 TL civarlarından başlıyor Özgür Takıl‘da.

Söyleşimize son verirken, hafif hayranlık duyduğumuz bu dükkandan çıkmak ister gibi değiliz ama artık ayrılmamız gerekiyor. Bahariye’nin karanlık sokaklarında çocukluğumuzu düşünerek, yüzümüzde bir gülümsemeyle yeni bir habere gitmek üzere kayboluyoruz.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-fantastik-bir-hayal-dukkani-ozgur-takil/feed/ 0
Erenköy Çarşısı yeniden canlandırılacak https://www.kadikoylife.com/erenkoy-carsisi-yeniden-canlandirilacak/ https://www.kadikoylife.com/erenkoy-carsisi-yeniden-canlandirilacak/#comments Mon, 15 Oct 2018 19:06:19 +0000 /?p=46815 Erenköy’ün tam göbeğinde bulunan ve bünyesinde toplam 14 dükkanı barındıran Tarihi Erenköy Çarşısı yenilenmeye hazırlanıyor. İçerisinde tarihi bir cami ve çeşme de yer alan çarşı, “Tarihi Çarşıyı Kalkındırma Projesi” kapsamında Kadıköy Belediyesi’nin önderliğinde yeniden canlandırılacak ve cazibe merkezi haline getirilecek. Projede tarihi çeşme de çarşıya dahil edilirken, meydana bir de İstiklal Savaşı kahramanlarından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Kazım Karabekir Paşa heykelinin yapılması düşünülüyor.

Kadıköy Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Mukadder Çetiz, söz konusu bölgenin Kadıköy’ün işlevsel ve simgesel özel alanlarından biri olduğunu dile getirerek, Kadıköy Life Dergisi’ne projeye dair şu açıklamalarda bulundu: “Bu alan için hazırladığımız projemizde hedefimiz, çarşının tarihi özelliklerine uygun olarak korunmasıdır. Alanda mevcut anıt ağaçlara ilave ağaçlandırma yapılacak; kent mobilyası, sanat öğeleri vb. araçlar ile alanın nitelik ve konforu arttırılacak. Böylece bütün yaş grupları, alanı farklı amaçlarla kullanacak. Tüm yurttaşlarımızın etkin şekilde dahil olacağı bir kamusal alana sahip olacağız.

MEYDAN ÖZELLİĞİ KAZANDIRILACAK…

Projemiz ile Zihni Paşa Camii ve dükkânların bulunduğu yapı adası çevresinde, kısmi yayalaştırma önerisiyle birlikte alana istasyonu da kucaklayan bir meydan özelliği kazandırılacak. Çarşıdaki dükkân cephelerinin, alanın tarihi niteliğine uygun hale getirilmesi gibi çarşı dokusunu güçlendirecek uygulamalar yapılacak. Projemiz aynı zamanda Erenköy’ün fazlasıyla ihtiyaç duyduğu nitelikli açık ve yeşil alanı kazandırmayı amaçlıyor. Uygulama öncesi son aşamadayız, proje şu anda yayalaştırma kararı için onay sürecinde. Kurum onaylarının tamamlanmasını takiben, yatırım planlarına dâhil edilerek uygulaması yapılacak.”

Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün

“TRAFİK SORUNU KONUSUNDA ÇEKİNCELERİMİZ VAR”

Projeye ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün ise projeyi desteklediklerini vurgularken, semt sakinleri ve esnafın çekincelerini de şöyle anlattı: “Tarihi Çarşıyı Kalkındırma Projesi’ni destekliyoruz. Son derece güzel ve Erenköy’ü cazibe merkezi haline getirebilecek bir proje. Proje kapsamında çarşı merkezine İstiklal Savaşı kahramanlarından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Kazım Karabekir Paşa’nın heykeli konulacak ve tarihi çeşme, çarşıya dahil edilecek. Fakat, trafik konusunda doğacak sıkıntılardan dolayı kaygılıyız. Erenköy esnafı ve halkımızın bölgenin trafiğe kapatılması konusunda çekinceleri var. Bu noktayı esnaf ve semt sakinlerimizin yorumuna bırakmayı doğru buluyorum. Trafiği rahatlatacak ve herkesi mutlu edecek bir düzenleme yapılacağına inanıyorum.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ANKET YAPTI…

Çarşıya girildiğinde hemen sağ tarafta bulunan Sırma Pastanesi’nin sahibi Birsen Yalçın da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, burada olası proje için anket yapılmasını istendiğini ve anket sonucunun yüzde 90’a yakın bir oranda “Hayır” çıktığını belirterek; “Erenköy Çarşısı içinde yaklaşık 14 dükkanın bulunduğu küçük bir çarşı. Müşterilerimiz genelde burada oturan semt sakinleri oluyor. Çoğunun yaş ortalaması yüksek olduğu için de araç kullanarak çarşıya ulaşım sağlıyorlar. 23 senedir bu çarşıda esnafım. Eğer çarşımızı güzelleştirmek istiyorlarsa, önce çöplerimizi temizleyerek, elektrik sistemlerimizde oluşan sorunlara çözüm bulsunlar. Bir düzenleme şart, fakat buranın trafiğe kapatılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

Erenköy Çarşısı

]]>
https://www.kadikoylife.com/erenkoy-carsisi-yeniden-canlandirilacak/feed/ 3
Kadıköy’de tırtıl istilası! https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-tirtil-istilasi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-tirtil-istilasi/#comments Thu, 11 Oct 2018 18:00:05 +0000 /?p=46747 Kadıköy’de son aylarda sıkça görülen tırtıl popülasyonunun aşırı derecede artması, Kadıköylüleri hem korkutuyor hem de tepkilere yol açıyor. Ağaçlardaki yaprakları yiyerek zarar veren tırtıllar, artık insanların da ciddi sorunlarından biri olmuş durumda.

Bostancı Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Sokak’ta Kadıköy Life objektiflerine yansıyan görüntülerde, neredeyse her evin tırtıl istilası altında olması dikkat çekiyor. Evlerin dış duvarları ve pencereleri, hatta evin içlerine kadar giren tırtıllar sorunlara yol açıyor. Kadıköy Belediyesi’ni arayıp yardım istediklerini söyleyen vatandaşlar, konuyla ilgili fazla ilgilenilmediğinden şikayetçi. Birçok kişi, ilaçlamanın da işe yaramadığını ifade ediyor. Tırtıllar insanlara zarar vermemekle birlikte alerjik reaksiyonu olanlarda ciddi rahatsızlıklar verebiliyor.

kadıköy tırtıl

KİMYASAL DEĞİL, BİYOLOJİK ÇALIŞMA YAPILIYOR…

İklim değişikliği ve kentsel dönüşüm yüzünden tırtılların sayısının arttığını belirten Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Başar Necipoğlu, son aylarda giderek artan tırtıl sayısıyla ilgili ekiplerin yoğun bir şekilde çalıştığını, toplamda 15 bin ağaçta çalışma yapıldığını aktardı. Kimyasal değil, biyoloik olarak çalışma yaptıklarını açıklayan Necipoğlu, Kadıköylülerden biraz anlayış beklediklerini dile getirdi.

Bostancı Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Sokak sakinlerinden Nurten Omnacıbaşı, tırtılların son zamanlarda çok arttığını ve artık evlerine kadar girdiğini paylaşarak, Kadıköy Belediyesi’nin konu hakkında ciddi önlem almasını istedi…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-tirtil-istilasi/feed/ 2
El ve gönül birliğinin adresi: Fenerbahçe Gönüllüleri https://www.kadikoylife.com/gonul-birliginin-adresi-fenerbahce-gonulluleri/ https://www.kadikoylife.com/gonul-birliginin-adresi-fenerbahce-gonulluleri/#respond Sat, 06 Oct 2018 13:00:18 +0000 /?p=46653 16 yıl önce kurulan Fenerbahçe Gönüllü Evi, o zamandan bu yana semtin genel sorunlarını mercek altına alarak, Kadıköy Belediyesi’nin de destekleriyle çözüm sunmaya çalışıyor. Yeni döneme geçtiğimiz gün düzenlenen açılış etkinlikleriyle başlayan Fenerbahçe Gönüllüleri, çevre sakinlerinin de katılımıyla ikramlar eşliğinde uzun sohbetler ederek hem geçmiş dönemlerdeki etkinlik ve çalışmalarını değerlendirdi, hem de önümüzdeki sezonda gerçekleştirmeyi hedefledikleri projeleri konuştular.

Kadıköy Life Dergisi’ne gönüllü çalışmalarına dair açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Gönüllüleri Başkanı Ayten Çokdan; “Kurulduğumuz ilk dönemlerden bugüne özveri ve gayretle geldik. Mükemmel bir bahçesi olan yapımızla Fenerbahçelilerin sorunlarına çözümler üretmeye devam ediyoruz. Her sene Ekim ayında yeni döeneme giriş yapıyoruz. Tüm Fenerbahçelileri çatımız altında birleşmeye bekliyoruz” dedi.

Fenerbahçe Gönüllüleri

“MAHALLEYİ BİR ARADA TUTMAYI HEDEFLİYORUZ”

Eski halk evlerinin görevini üstlenen gönüllü evlerinde, haftanın belirli günlerinde söyleşiler yapılıyor. Alanında uzman kişilerin katılımıyla düzenlenen bu söyleşilerle halkın farklı konularda bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Fenerbahçe Gönüllüleri olarak Kadıköy Belediyesi’ne ait sosyal hizmet binalarının da tanıtımını yaptıklarını ifade eden Başkan Çoktan; “Mahalleliyi bir arada tutmak temel amacımız. El birliği ve gönül birliğiyle hareket ediyoruz. Her yıl talebimiz doğrultusunda halk eğitim merkezlerinden hocalarımız gelerek, burada ücretsiz dersler veriyor. Bireysel olarak yardıma ihtiyacı olan kişilere de destek sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

16 yıl önce kurulan Fenerbahçe Gönüllüleri, o zamandan bu yana semtin genel sorunlarını mercek altına alarak, Kadıköy Belediyesi’nin de destekleriyle çözüm sunmaya çalışıyor.
]]>
https://www.kadikoylife.com/gonul-birliginin-adresi-fenerbahce-gonulluleri/feed/ 0
Moda Kayıkhane’de muhteşem performanslar https://www.kadikoylife.com/moda-kayikhane-muhtesem-performanslara-ev-sahipligi-yapiyor/ https://www.kadikoylife.com/moda-kayikhane-muhtesem-performanslara-ev-sahipligi-yapiyor/#respond Wed, 03 Oct 2018 09:30:15 +0000 /?p=46614 İstanbul’un eğlence hayatına büyük bir ivme kazandıran Moda Kayıkhane, denizle müziğin buluştuğu anlarda romantizmi doruğu çıkartırken, birçok ilke de sahne oldu. Barlas Tan Özemek, bu sonbaharda yayınlanacak yeni albümünün lansman konserini “Burada Müzik Var” etkinliği kapsamında Moda Kayıkhane’de verdi.

Moda Kayıkhane Barlas Tan Özemek

Sinema oyuncusu Berrak Tüzünataç ile söz yazarı ve şarkıcı Ceylan Ertem’in de izlediği Barlas Tan Özemek, yeni albümünde yer alan şarkılarını ilk kez dinleyicisiyle buluştururken; sahnede kendisine Bartu Küçükçağlayan, Gaye Su Akyol ve Özge Fışkın eşlik etti. Barlas Tan, aralarındaki özel hikayesine ithafen Gaye Su Akyol ile Zeki Müren’in “Bir Demet Yasemen”, Bartu Küçükçağlayan ile Timur Selçuk’un “Pireli Şarkı”sını seslendirdi.

Gürol ağırbaş

20 YILLIK AŞK, KENDİNİ BOĞAZ’IN SERİN SULARINA BIRAKTI…

Moda Kayıkhane’deki etkinliklerin dördüncü gününde bir başka konserde ise, müzik tutkunları Gürol Ağırbaş ile buluştu. 1995 yılında yayınlanan ilk albümü “Bas Şarkıları” ve 1998 yılında yayınlanan “Bas Şarkıları 2” adlı ikinci albümünden tam 20 yıl sonra “Bas Şarkıları 3” albümü yayınlanan Ağırbaş; sahnede Birsen Tezer, Hüsnü Arkan, Gaye Biçer ve Güvenç Dağüstün ile en güzel şarkılarını seslendirdi. Tezer ve Dağüstün’ün birlikte söylediği Ahmet Kaya şarkısı “Mahur Beste”,dinleyicilerden büyük alkış aldı.

MODA KAYIKHANE, “KESMEŞEKER” TADINDA…

Gecenin son konserinde Kesmeşeker, Cenk Taner kaptanlığında Kadıköy dinleyicisiyle buluştu. Taner’e gitarda Cihan Tanrıverdi, bas gitarda Demirhan Baylan, vurmalı çalgılarda ise Gökhan Özcan eşlik etti. Moda Kayıkhane‘de düzenlenen “Burada Müzik Var” etkinlikleri için biletler biletix.com ve etkinlik günleri kapı girişlerinden temin edilebiliyor.

Kesmeşeker

]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-kayikhane-muhtesem-performanslara-ev-sahipligi-yapiyor/feed/ 0
Karikatür Evi iki yaşında https://www.kadikoylife.com/karikatur-evi-iki-yasinda/ https://www.kadikoylife.com/karikatur-evi-iki-yasinda/#respond Fri, 28 Sep 2018 12:57:44 +0000 /?p=46550 Bu yıl ikinci yaşını kutlayan Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi, yeni sezonu karikatür sanatçısı Sami Caner çizgilerinin yer aldığı “Demode: Sami Caner Karikatürleri” sergisiyle 29 Eylül Cumartesi günü açacak. Sanatçı sade çizgisini, gündelik hayatı moda ve tasarım dünyası üzerinden eleştirmek için kullanıyor.

Açıldığı günden bu yana 30 binin üzerinde yurttaşın çizgi evi olan, çizgi dünyasına önemli katkılar sağlayan, sergileri ve söyleşileriyle önemli bir kültürel odak haline gelen Karikatür Evi’nde bu yıl da çizerler eşliğinde atölyeler ve söyleşiler düzenlenecek.

YENİ SEZON, SÖYLEŞİ VE ATÖLYELERLE BAŞLIYOR…

Sezon açılışı etkinlikleri kapsamında 30 Eylül Pazar günü, Sergi Salonu’nda Devrim Kunter moderatörlüğünde çizgi roman sanatçısı Yıldıray Çınar ile söyleşi düzenlenecek. Ayrıca, 29-30 Eylül Cumartesi ve Pazar günlerinde 13.00-16.00 saatleri arasında farklı yaş gruplarına hitaben birer saatlik periyotlarla atölyeler gerçekleştirilecek. Karikatür Evi çizerleri İlker Altungök, Nuhsal Işın, Ayşe Işın, Anıl Gürak ve Sibel Bozkurt eşliğinde düzenlenecek atölyelere önceden kayıt yaptırılmasına gerek yok. Atölye başlangıcından 15 dakika önce Karikatür Evi’nde olmak yeterli.

Karikatür Evi

]]>
https://www.kadikoylife.com/karikatur-evi-iki-yasinda/feed/ 0
“MEET LAB Coffee” Kozyatağı açıldı https://www.kadikoylife.com/meet-lab-coffee-kozyatagi-acildi/ https://www.kadikoylife.com/meet-lab-coffee-kozyatagi-acildi/#respond Mon, 24 Sep 2018 21:35:02 +0000 /?p=46470 Dünyanın en lezzetli kahvelerini kimyagerliğin ustalığını kullanarak buluşturup eşsiz tatlar yaratan ve ziyaretçileri tam bir kahve tiryakisi haline getiren kahvenin laboratuvarı “MEET LAB Coffee” Kozyatağı, Atatürk Caddesi’nde hizmete girdi. Çok sayıda davetlinin katılımıyla 23 Eylül Pazar günü kapılarını açan mekan, gün boyu konuklarını olağanüstü lezzetleriyle buluşturdu.

Caddebostan ve Polonezköy’den sonra üçüncü şube olarak lezzetini Kozyatağı’na taşıma kararı alan MEET LAB Coffee’nin kurucuları, Okan Üniversitesi’nden okul arkadaşları ve aile fertlerinden oluşuyor. Emre Kurtuluş, Berk Can Kurtuluş, Eda, Cenk ve Sema Kayhan’ın isimlerinden oluşan MEET LAB Coffee’nin ayrnıtılı hikayesini, Kadıköy Life Dergisi sayfalarında sizlere aktaracağız.

TÜRKİYE’NİN MARKASI HALİNE GELMEK HEDEFLENİYOR…

Şimdilik, MEET LAB Coffee’de mekanların tasarımının kimyagerlerin kullandığı “erlenmayer” denilen cam tüplerden esinlenerek yapıldığını, duvarların molekül motifleri ve tavanların kahvenin kimya formülleriyle süslendiği notlarını ekleyelim. Bir başka önemli not ise, kurucuların hedefinin MEET LAB Coffee’yi Türkiye’nin markası haline getirmek olduğu şeklinde.

Meet Lab Coffee

MEET LAB Coffee‘de kahve çeşitleri Honduras, Meksika, Etiyopya, Guatemala, Kosta Rika, Kenya Malawi’den gelen kahve çekirdeklerinin harmanlanmasıyla konuklara sunuluyor. Kekler ve pastalar ise anneanne mutfağından…  

]]>
https://www.kadikoylife.com/meet-lab-coffee-kozyatagi-acildi/feed/ 0
Bağdat Caddesi’nde taksi takla atar mı? https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesinde-taksi-takla-atar-mi/ https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesinde-taksi-takla-atar-mi/#respond Sat, 28 Jul 2018 11:51:18 +0000 /?p=45754 Başlığımız için cevabınız elbette “hayır” olacaktır, ancak maalesef “evet” demek zorundayız. Bugün (28 Temmuz Cumartesi) öğlen saatlerinde Bağdat Caddesi’nin Feneryolu bölümünde bir ticari taksi, hiç beklenmedik bir anda sanki gökyüzünden düşercesine yolun ortasına düştü. Yaralı sürücü, çevreden yetişen esnaflar tarafından araçtan çıkartılarak, gelen ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesinde-taksi-takla-atar-mi/feed/ 0
Kadıköy’de şüpheli ölüm! https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-supheli-olum-3/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-supheli-olum-3/#respond Thu, 26 Jul 2018 18:55:51 +0000 /?p=45703 Kadıköy’de bir sitenin bahçesinde ceset bulundu. Acıbadem Caddesi Hukukçular ve İdareciler Sitesi’nin bahçesinde kanlar içerisinde yatan bir kişiyi gören apartman görevlisi, durumu polis ve sağlık ekiplerine haber verdi.

Olay yerine gelen sağlık ekipleri, cesedin Atilla Kerem Tongal’a (24) ait olduğunu tespit etti. Cumhuriyet Savcısı’nın olay yerindeki incelemesini tamamlamasının ardından Tongal’ın cesedi, otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Olaya ilişkin soruşturma sürüyor.

Kadıköy'de şüpheli ölüm - Atilla Kerem Tongal

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-supheli-olum-3/feed/ 0
BARKER Kırtasiye, 6. şubesi ile Kozyatağı’nda! https://www.kadikoylife.com/barker-kirtasiye-subesi-ile-kozyataginda/ https://www.kadikoylife.com/barker-kirtasiye-subesi-ile-kozyataginda/#respond Wed, 18 Jul 2018 22:37:29 +0000 /?p=45648 Kadıköy merkezli ünlü kırtasiye markası BARKER, Erenköy Ethem Efendi Caddesi’nden sonra altıncı şubesini Kozyatağı’nda açarak, ürün ve hizmet kalitesini çevre halkı ile tanıştırdı. 18 Temmuz Çarşamba günü itibariyle kapılarını açan BARKER Kozyatağı, Bayar Caddesi üzerinde 99 numarada yer alıyor. Yüksek kaliteli kırtasiye ürünlerinin yanı sıra kitap, dergi, oyuncak ve çocuklar için birçok araç gerecin satıldığı mağaza, zengin ürün çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor.

KALİTELİ HİZMET, SAĞLIKLI ÜRÜNLER, MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ…

Kozyatağı mağazasının açılışı nedeniyle Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamada bulunan BARKER Kırtasiye kurucularından Faruk Çelikten; “Altıncı şubemiz Kozyatağı ile çok değer verdiğimiz müşterilerimizin güvenilir kırtasiye markası olarak, bizleri görmek istedikleri yerlerde faaliyet göstermeye devam ediyoruz. Kaliteli hizmet, sağlıklı ürünler ve müşteri memnuniyeti, bu şubemizde de olmazsa olmazlarımız arasında. Büyümemizde emeği olan başta sadık müşterilerimiz olmak üzere tüm dostlarımıza, çalışanlarımıza ve markalarımıza sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

ORTA VADEDE 10 ŞUBE HEDEFLENİYOR…

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde şube sayısını 10’a çıkartmayı hedefledikleri bilgisini de aktaran Çelikten; “Mağazaların müşteriye yakın olması son derece olumlu karşılanıyor. Bunda bilinilirlik ve kazanılan güven duygusu da önemli elbette. Müşterilerimize yaklaştıkça kendimizi daha huzurlu hissediyoruz. Bundan sonraki BARKER şubemiz muhtemelen Fikirtepe’de olacak. Hasanpaşa ve Acıbadem bölgeleri de planlarımız arasında” şeklinde konuştu.

Barker Kırtasiye

]]>
https://www.kadikoylife.com/barker-kirtasiye-subesi-ile-kozyataginda/feed/ 0
Cadde’nin üçüncü Caffe Nero’su Göztepe’de! https://www.kadikoylife.com/caddenin-ucuncu-caffe-nero-subesi-goztepede/ https://www.kadikoylife.com/caddenin-ucuncu-caffe-nero-subesi-goztepede/#respond Thu, 12 Jul 2018 07:47:17 +0000 /?p=45548 Türkiye’nin elli yedinci, Bağdat Caddesi’nin üçüncü Caffe Nero’su Göztepe’de hizmete girdi. 12 Temmuz Çarşamba günü itibariyle kapılarını açan Caffe Nero Göztepe, açılış öncesi başta komşuları olmak üzere Bağdat Caddesi sakinlerine satışını yaptığı kahve çeşitleriyle birlikte tüm lezzetlerinden ikram etti.

Etkinlikte harika bir performans sergileyen Ardıç Duygu ve Efe Demiral ikilisi ise, konuklara müzik dolu dakikalar yaşattı. Son derece renkli bir açılışın yaşandığı organizasyon, akşam saatlerine kadar sürdü.

Caffe Nero

Caffe Nero Göztepe’nin açılışına katılanlar arasında, çevre apartmanlarda yaşayan komşular da vardı. Fatma Solmaz, Şirin Cıbıroğlu, Vesile Karabol, Sevgi Tanyol ve Vural Tanyol…

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/caddenin-ucuncu-caffe-nero-subesi-goztepede/feed/ 0
Hayalden gerçeğe; Erenköy Şerbet ve Meşrubat https://www.kadikoylife.com/hayalden-gercege-erenkoy-serbet-ve-mesrubat/ https://www.kadikoylife.com/hayalden-gercege-erenkoy-serbet-ve-mesrubat/#respond Sun, 08 Jul 2018 21:41:31 +0000 /?p=45502 Geleneksel yöntemlerle üretilen yenilikçi içecekler tasarlayan Mustafa Pektaş’ın 2018 yılı başlarında Kadıköy Feneryolu’nda açtığı Erenköy Şerbet ve Meşrubat, yoğun ilgi görüyor. Özellikle Anadolu Yakası’nda önemli bir takipçi kitlesine ulaşan ve kısa zamanda İstanbul dışına da kargoyla gönderim yapmaya başlayan Pektaş’ın çıkış noktası şerbet olsa da, asıl düşüncesi insanların içinde oturup kaliteli müzikler eşliğinde içeceklerini yudumlayacakları bir şerbetçi dükkanı…

Erenköy Şerbet ve Meşrubatİçecek konusunda çıkış noktasını/yerelliği vurgulamak isteyen Mustafa Pektaş, bu sebeple markasının adını bir bahar ayında Erenköy’de aldığı iş kurma fikriyle “Erenköy” olarak seçmiş. İşe ilk olarak üretim noktasını kurmakla başlayan Mustafa Pektaş, 45 çeşit şerbet üretimi yapıyor. 2016’dan itibaren menüsüne gazozları da ekleyen Erenköy Şerbet ve Meşrubat’ta, 5 çeşit de benzeri olmayan katkısız gazozlar üretiyor. Şimdilik tek fermente içeceği ise, Trakya Bölgesi’nde yapılan “tükenmez şerbeti”.

MEVSİMİNDE, TAKVİMİNE ÖZEL ÜRETİM…

Pektaş, meyve şerbetlerini mevsiminde, her yıl takip ettiği takvime göre üretiyor. Mekanın şerbet menüsünde demirhindi, acıbadem, kuşburnu, reyhan, meyankökü, biberiye, tükenmez ve limonataların yanı sıra meyve şerbetleri olarak da çilek, şeftali, susamlı vişne, frambuaz, karadut, kaktüs, kızılcık, nar, ayva, mandalina, nane portakal, hurma, erik, üzüm yer alıyor. Lavanta, yasemin, gül, mürver, gelincik gibi çiçek şerbetlerine ek olarak; şekersiz şerbetler kategorisinde ballı zencefilli nane limon, pekmezli zencefilli incir ve su şerbeti bulunuyor. Erenköy Şerbet ve Meşrubat’ın gazoz menüsü de hayli zengin. Bunlar arasında kakule limon, anason, defne, muskat cevizi, vanilya gibi çeşitler dikkat çekiyor.

KENDİNE HAS İÇECEKLER…

Öncelikle kendi topladığı meyve ve çiçekleri içeceklerinde kullanmayı tercih eden Mustafa Pektaş, kimi zaman yerel üreticilerden ürün alırken, kimi zaman da semt pazarları ve halden ürün temini yaparak, tamamen katkısız ve koruyucusuz, kendine has içecekler üretmeye özen gösteriyor.

ŞERBETE YEPYENİ BİR BAKIŞ AÇISI…

Erenköy Şerbet, ilk kurulduğu dönemde cafeler, restoranlar, oteller ve toplu yemek organizasyonlarına içecek vermeye başladı. Bireysel müşterilerine de katıldığı organizasyonlar ve sosyal medyadan ulaşarak, özellikle Anadolu Yakası’nda önemli bir takipçi kitlesine ulaştı ve kısa zamanda İstanbul dışına da kargoyla gönderim yapmaya başladı. Yenilikçi ürünleri ve şerbete getirdiği bakış açısıyla geleneksel saray içecekleri kategorisinden her kesime hitap eden bir dili benimseyerek, şerbetseverlerle birlikte şerbeti hiç tatmamış veya tercih etmemiş bir müşteri profiline de ulaştı.

BİR HAYAL İLE BAŞLADI, HİKAYELERLE BÜYÜYEREK BUGÜNLERE GELDİ…

Mustafa Pektaş, içecekleri kendi deyimiyle olabilecek en ilkel şekilde hazırlanan ambalajlı ürünler olarak tanımlıyor. Cam şişede, katkısız, tamamen el yapımı hazırladığı içeceklerde yüzde 100 pancar şekeri, bal veya pekmez kullanırken; tamamen meyve ve baharatlarla hazırlanan, ekstra tatlandırıcı içermeyen şekersiz içecekler de yapıyor. Beş yaşındaki bir çocuğun, dünyanın tüm meyvelerinden yapılmış içeceklerin satıldığı dükkan hayaliyle başlayan ve hikayelerle büyüyerek bugüne gelen Erenköy Şerbet, hikayelerini biriktirmeye devam ederken yeni içeceklerini de bu hikayelerden yola çıkarak tasarlamayı sürdürecek.

]]>
https://www.kadikoylife.com/hayalden-gercege-erenkoy-serbet-ve-mesrubat/feed/ 0
Tarihi Salı Pazarı, Hasanpaşa’ya dönüyor https://www.kadikoylife.com/tarihi-sali-pazari-yuvasina-donuyor/ https://www.kadikoylife.com/tarihi-sali-pazari-yuvasina-donuyor/#comments Sat, 07 Jul 2018 18:37:13 +0000 /?p=45487 Kadıköy’ün simgelerinden olan “Tarihi Salı Pazarı”, yeni düzenlemelerin ardından Hasanpaşa’daki eski yerine dönmeye hazırlanıyor. Olası bir depremde toplanma yeri olarak da belirlenen 32 bin 465 metrekarelik alana, pazarın Temmuz ayı içerisinde taşınması öngörülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Salı Pazarı olarak bilinen alanda başlattığı “Kadıköy Hasanpaşa Pazar Yeri Zemin Altı Otopark ve Meydan Düzenleme” projesi çalışmalarında sona gelindi. İnşaatına 2015 yılının Ekim ayında başlanan projenin detaylarına göre; alanın altı otopark, üstü meydan ve yeşil alan olarak planlandı. Alan, Cuma ve Salı günleri pazar yeri, diğer günlerde ise zemin altı otopark olarak kullanılacak.

BİN 368 ARAÇLIK YENİ OTOPARK…

Tarihi Salı Pazarı içerisinde bin 368 adet araç kapasiteli, 7/24 hizmet verecek iki katlı otopark bulunuyor. İki kat zemin altı otoparkı, bir kat pazar alanı olacak. Üst katta 2 bin metrekaresi yeşil alan olmak üzere, 18 bin 200 metrekare de sosyal sonatı alanı mevcut. Bu alanda insanların rahat rahat zaman geçirebileceği çocuk oyun alanları, su şelaleleri, yeşil alanlar, oturma bankları yer alıyor.

Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar,

MEHMET EMİN YARAR: 100 BİN KİŞİYE HİZMET VERECEĞİZ…

Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar, hiçbir pazarcının mağdur kalmayarak yeni alana yerleştireceğini ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu: “Yakın zamanda her Salı ve Cuma günleri yeni alanda olacağız. Bu bölge zaten ‘Tarihi Salı Pazarı’nın eski alanı. Alanın yüzde 75’i tekstil esnafı için, geri kalanı ise sebze ve meyve satan esnafımıza ayrılacak. Sadece Kadıköylülere değil, tüm Marmara Bölgesi’nde toplam 100 bin kişiye kaliteli hizmet sunacağız.”

Tarihi Salı Pazarı Hasanpaşa

]]>
https://www.kadikoylife.com/tarihi-sali-pazari-yuvasina-donuyor/feed/ 2
Tarihi Cavit Paşa Köşkü, VitrA’ya ev sahipliği yapıyor https://www.kadikoylife.com/tarihi-cavit-pasa-kosku-vitraya-sahipligi-yapiyor/ https://www.kadikoylife.com/tarihi-cavit-pasa-kosku-vitraya-sahipligi-yapiyor/#respond Mon, 25 Jun 2018 09:39:49 +0000 /?p=45299 VitrA’nın Suadiye’deki yeni mağazası, Bağdat Caddesi’nde sağ kalan nadide tarihi eserlerden biri olan Cavit Paşa Köşkü’nde hizmet vermeye başladı.

Türkiye çapında 122 satış noktası bulunan VitrA’nın Suadiye’deki mağazası, Bağdat Caddesi’nin simgelerinden asırlık Cavit Paşa Köşkü’ne taşındı. Yepyeni bir müşteri deneyimi sunan mağazanın açılışı, köşk bahçesinde düzenlenen kalabalık bir davetle yapıldı.

Cavit Paşa Köşkü

“ASIRLIK KÖŞK YENİDEN HAYAT BULDU”

Ünlü mimarların katıldığı açılışta konuşma yapan Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Ali Aköz; “Cavit Paşa Köşkü, başarılı bir restorasyon çalışmasıyla yeniden hayat buldu. 21 yıldır hizmet verdiğimiz Bağdat Caddesi’nde yepyeni bir müşteri deneyimini, bu değerli köşkün büyülü atmosferiyle birleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

“VİTRA’DAN DOLAYI İÇİMİZ RAHAT”

Erkân-ı Harbiye mezunu Mirliva Cavit Paşa tarafından 19. yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen ve 1. derece tarihi eser olan Cavit Paşa Köşkü’nün mirasçısı Ceylan Daş ise, köşkün dedesi Tahsin Coşkan’dan kaldığını dile getirerek, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Annemin babası Tahsin Coşkan, Atatürk döneminde Gümrük’te Tekel Bakanlığı görevini üstlenmiş ve Ankara’daki Orman Çiftliği’ni yapmış kişidir. Köşk ona aittir. O vefat edince anneme, ardından da ben ve abime kaldı. Çocukluğumuz burada geçmişti bizim. Fakat biraz masraflı olduğu için uzun yıllar ne yazık ki biz yenileyemedik. Sonrasında Berkolon İnşaat ile anlaştık. Onlar da çok guzel bir iş çıkardılar. Köşkün kapısından girer girmez gözlerim doldu. VitrA’dan dolayı da içimiz çok rahat…”

Berkolon inşaat osman çilsal

“UZUN VE ZORLU BİR SÜREÇTİ”

Köşkün tadilatını üstlenen Berkolon İnşaat adına konuşan Osman Çilsal, çalışmaların köşkün aslına uygun olarak sürdürüldüğünü beliterek; “Bu bir restorasyon projesi, her şey aslına uygun olarak yapıldı. Tabi ki süreç çok uzun ve zor geçti. Çünkü çeşitli özellikleri ve detayları olan bir bina burası. Özellikle dış cephe çok zorladı bizleri. Yaptığımız her uygulama kayıt altına alındı. Caddenin en büyük problemi, eski binaların yıkılıp yerlerine yenilerinin yapılması. Biz eski binayı restore ettik, diğerlerinden çok daha iyi oldu. Caddelilerden de bu anlamda olumlu tepkiler alıyoruz. VitrA ekibi de çok emek verdi. Güzel bir ortaklığa imza attık” şeklinde konuştu.

GELENEKSEK BANYO, TERRI PECORA İLE YENİDEN YORUMLANDI…

19. yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen ve 1. derece tarihi eser olan Cavit Paşa Köşkü, VitrA’nın modern koleksiyonlarına ev sahibi oldu. VitrA, ilk olarak Suadiye mağazasında sergilenen en yeni koleksiyonuyla, banyoyu evin yeni bir odası olarak kabul ediyor. Geleneksel banyoyu yeniden yorumlayan tasarımcı Terri Pecora’nın imzasını taşıyan VitrA Plural koleksiyonu da asırlık Cavit Paşa Köşkü’nde müşterilerle buluşuyor.

VitrA’nın Suadiye’deki mağazası, Bağdat Caddesi’nin simgelerinden asırlık Cavit Paşa Köşkü‘ne taşındı. Yepyeni bir müşteri deneyimi sunan mağazanın açılışı, köşk bahçesinde düzenlenen kalabalık bir davetle yapıldı…

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/tarihi-cavit-pasa-kosku-vitraya-sahipligi-yapiyor/feed/ 0
Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi açıldı https://www.kadikoylife.com/kemal-sunal-parki-ekolojik-yasam-merkezi-acildi/ https://www.kadikoylife.com/kemal-sunal-parki-ekolojik-yasam-merkezi-acildi/#respond Tue, 05 Jun 2018 14:20:35 +0000 /?p=44927 Kadıköy Belediyesi, projelerine bir yenisini daha ekledi. Ekolojik yaşama ilişkin farklı yaş gruplarının çeşitli eğitimler alabileceği, atölyelerin yapılacağı Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde açıldı.

Kadıköy Belediyesi, Eğitim Mahallesi Hakkı Bey Sokak’ta bulunan alanı Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi’ne dönüştürdü. Kadıköy Belediye Meclisi kararı ile plan değişikliği yapılarak bitişiğindeki parselle birleştirilen bin 520 metrekarelik yeşil alan, permakültür ilkeleri doğrultusunda planlanarak projelendirildi. Açılışta konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, doğada diğer canlıların da haklarına saygı duyarak yaşamak gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:

ARTIK DEĞİŞİM VE YENİLEŞME ZAMANI…

“Bundan yüz sene önce hava, deniz, su konusunda sorun yaşanmayan ve çevremizdeki bütün canlıların hayatlarını rahatlıkla devam ettirdiği bir dönemden, şu anda türlerin risk altında olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Kimyasallardan kaynaklı gıdalar artık sağlıksız bir hale geldi ve bundan dolayı hastalıklar giderek çoğalıyor. Örneğin, Marmara Denizi’nde yaklaşık 180 çeşit balık çeşidi varken, şu an 8-10 çeşide düştü. Tüm bunlarla ilgili olarak dünya çok konuşuyor. Ama Türkiye’de bu konuya ilişkin tartışmalar yüzeysel kalıyor. Yaşamımız için temiz toprağa, temiz suya, temiz havaya ihtiyacımız var. Tüm bunları birlikte el ele verirsek, çok rahat hayata geçirebiliriz. Artık hem değişim zamanı, hem yenileşme zamanı; güçlü ve sağlıklı bir çevre için ileriye adım atma zamanı. Hepimizin çevre konusunda daha dikkatli, üretken, kolektif çalışacağına eminim.”

HER YAŞ İÇİN KOMPOST EĞİTİM MERKEZİ…

Ekolojik Yaşam Merkezi’nde başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın katılabileceği eğitim ve atölyelerin olduğu bir Kompost Eğitim Merkezi de yer alıyor. Kompost Eğitim Merkezi binası, ekolojik bilinç kazandırmaya katkıda bulunmak amacıyla geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Matthieu Pedergnana ve Ece Aslan Pedergnana’nın proje danışmanlığında, 40 kişinin gönüllü çalışmasıyla yapıldı. 60 metrekare olan bina, solucanla kompost eğitimlerine uygun şekilde ekolojiyi gözeten, sürdürülebilirliğin sağlandığı, biyo-iklim odaklı tasarım ilkeleri doğrultusunda tasarlandı. Bu nedenle bina yapımında doğal, sağlıklı, ısı performansı ve enerji verimliliği yüksek, depreme ve yangına dayanıklı, ekolojik ayak izi düşük olması nedeniyle saman balyası tercih edildi ve doğal sıva kullanıldı. Permakültür ilkeleri doğrultusunda tasarlanan Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi‘nde kelebek bahçesi, koku bahçesi, tematik bitki alanları, biyolojik gölet ve kümes de yer alıyor. Parktaki çocuk oyun alanlarında kullanılan malzeme ise ahşap.

EKOLOJİK YAŞAM MERKEZİ’NDE NELER OLACAK?

Ekolojik Yaşam Merkezi’nde 3 aylık programlarla web sitesi üzerinden duyuruya açılan, farklı yaş gruplarına yönelik sürekli eğitim ve atölyeler olacak. Hafta içi sabah 09:00-12:30 saatleri arası ilçe okullarındaki öğrencilere, program dahilinde “Muhteşem Dönüşüm Esencan” ve “Adımını Yeşil Atan Okullar” eğitimleri verilecek. Hafta içi öğleden sonra ya da hafta sonu ise, yetişkin ve dışarıdan katılıma açık eğitim ve atölyeler planlanacak. Ekolojik Yaşam Merkezi’nde ekolojik yaşam ile ilgili farklı konularda eğitimler verilmesi, daha fazla eğitimci ve katılımcıya ulaşılması için 2017 Çevre Festivali’nde yer alan sivil toplum kuruluşları, inisiyatifler ve platformlardan destek alınacak.

Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi

]]>
https://www.kadikoylife.com/kemal-sunal-parki-ekolojik-yasam-merkezi-acildi/feed/ 0
La Reine, ikinci şubesini Erenköy’de açıyor https://www.kadikoylife.com/la-reine-ikinci-subesini-erenkoyde-aciyor/ https://www.kadikoylife.com/la-reine-ikinci-subesini-erenkoyde-aciyor/#respond Tue, 29 May 2018 21:31:01 +0000 /?p=44769 Orhan Belli’nin Gözde Kayhan ile birlikte Kadıköy’ün prestijine kazandırdığı La Reine Cafe & Patisserie, ikinci şubesini Erenköy’de açıyor. İlk kez 2015 yılı sonlarında Suadiye Eminali Paşa Caddesi üzerinde hizmete giren marka, ürettiği yüksek kaliteli pasta ve çikolatalı ürünleriyle büyük ilgi görmüş, kısa sürede asırlık markaların önüne geçerek iddialı bir konuma gelmişti.

MAHALLEYE FRANSIZ GELİYOR…

Konu ile ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamada bulunan Orhan Belli, Erenköy ve çevresinden gelen talepler doğrultusunda kayıtsız kalamayarak, Kaşaneler Sokağı üzerindeki bir dükkanı kiraladıklarını ve La Reine’nin ikinci şubesini açma kararı aldıklarını ifade etti. Ürünlerinin imalatında ve diğer konsept çalışmalarında Fransız teknolojisi ve kültüründen yararlandıklarını dile getiren Belli; “Burada ikinci şubemizin açılacağını duyan çevre sakinleri, ‘Mahallemize bir Fransız geliyor’ şeklinde sosyal medyada paylaşımlar yapmaya başlayınca bizler de bu olaya Fransız kalmayalım dedik ve ‘Mahalleye Fransız geliyor’ sloganını benimsedik” şeklinde konuştu.

La Reine

Yüksek kaliteli pasta çeşitleri üreten La Reine, aynı zamanda sosyete düğünleri ve önemli toplantıların aranan catering & event markası olarak da dikkat çekiyor. Markanın Erenköy Kaşaneler Sokağı üzerindeki ikinci şubesi, Haziran ayı sonlarına doğru kapılarını müşterilerine açmış olacak…

]]>
https://www.kadikoylife.com/la-reine-ikinci-subesini-erenkoyde-aciyor/feed/ 0
Kadınların ortak emeği Moda’da! https://www.kadikoylife.com/kadinlarin-ortak-emegi-modada/ https://www.kadikoylife.com/kadinlarin-ortak-emegi-modada/#respond Fri, 25 May 2018 12:54:42 +0000 /?p=44652 Kadıköy Belediyesi’nin kadınlar arasındaki dayanışma ve üretim ağını güçlendirmek üzere kurduğu kadın emeği pazarı “Potlaç”, Kadıköy Moda’da açıldı. Kadınların el emeklerini sergileyecekleri stantların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da stantlarının yer alacağı Potlaç Moda Satış Alanı’nda takıdan örgüye, seramikten ahşaba kadar birbirinden farklı ürünlere ulaşmak mümkün.

Moda

DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK 80 TEZGAH KURULACAK…

“Potlaç” projesi kapsamında kadınların birbirleriyle dayanışarak ürettikleri ürünler, Moda’da kurulan stantlarda 25 Mayıs’tan itibaren her cuma, cumartesi ve pazar günü 11.00-22.00 saatleri arasında Moda Aile Çay Bahçesi’nin arka tarafında alıcı bulacak. Kadın örgütlerinin omuz omuza ürünlerini sergileyecekleri Moda’da takı, örgü, tığ, dikiş, keçe, süsleme, boyama, çanta yapımı, bez bebek, oyuncak, kanaviçe, seramik, tahta işleri, cam, resim ve benzeri alanlarda üretilen birbirinden renkli ürünler görücüye çıkacak. Her hafta açılacak 39 stant, dönüşümlü olarak yaklaşık 80 kadın ve kadın örgütü tarafından kullanılacak. Potlaç Moda Satış Alanı, Kasım ayına kadar açık olacak.

KADIN ÖRGÜTLERİ DE MODA’DA…

Potlaç Moda Satış Alanı, bireylerin ürünlerini sergiledikleri bir yerden ziyade kadınların birlikte hareket ettikleri, ürettikleri bir dayanışma ağının parçası. Sivil toplum örgütlerinin de kendilerine alan bulabildikleri Moda‘daki stantlarda Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV), Sardunya El Emeğini Değerlendirme Derneği, Mor Çatı, Mor Dayanışma, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Spod, FeminAmfi, Yoğurtçu Kadın Forumu, Barış İçin Kadın Girişimi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Sınır Tanımayan Kadınlar, Kampus Cadıları, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, Göçmen Kadınlar, Kader Kısmet Atölyesi, Yeryüzü Kadınları Dernek Girişimi, İstanbul Feminist Kolektif, Halkevci Kadınlar, Genç Hayat Vakfı, Hanımgiller gibi çok sayıda STK yer alacak.

850 KADIN ÜRETİYOR…

Kadıköy Belediyesi’nin organize ettiği kadın emeği pazarı Potlaç’ın adı, Kızılderililerin değiş-tokuş bayramlarından geliyor. Potlaç, tek başına değil kolektif olma, rekabet değil dayanışma, üretmekten ve alışverişten öğrenme, birbirini tanıma ve birbiriyle bağlar kurmayı hedefliyor. Kadıköy Belediyesi’nin “Kadıköylü kadınlar için gelir yaratılması” hedefini gerçekleştirebilmek amacıyla başlattığı Potlaç ağında halihazırda 850 kadın bulunuyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadinlarin-ortak-emegi-modada/feed/ 0
Brezilya’nın ünlü kahve markası Göztepe’de! https://www.kadikoylife.com/brezilyanin-unlu-kahve-markasi-santa-clara-goztepede/ https://www.kadikoylife.com/brezilyanin-unlu-kahve-markasi-santa-clara-goztepede/#comments Sat, 19 May 2018 23:11:41 +0000 /?p=44467 Okur uyarısı ile yayından kaldırılmıştır…

]]>
https://www.kadikoylife.com/brezilyanin-unlu-kahve-markasi-santa-clara-goztepede/feed/ 2
Fortis Sinanlı Yeni Kadıköy’de özel fırsatlar https://www.kadikoylife.com/fortis-sinanli-yeni-kadikoy-projesinde-ozel-firsatlar/ https://www.kadikoylife.com/fortis-sinanli-yeni-kadikoy-projesinde-ozel-firsatlar/#respond Thu, 17 May 2018 20:53:09 +0000 /?p=44415 Kadıköy’ün kalbinde yer alan “Fortis Sinanlı Yeni Kadıköy”, Fikirtepe’de yeni bir yaşam vaad ediyor. Fortis Sinanlı’nın sunduğu konforlu yaşam alanında yer alabilmek için İş Bankası ile yapılan özel anlaşmayla, tüketicilere daha cazip faiz oranı sunuluyor. Haziran ayı sonuna kadar geçerli olacak satış kampanyası kapsamında, konut ve home ofislerde yüzde 0,99 faizle kredi ve tercihe göre 72 ay faizsiz şirket vadeli ödeme planlarından faydalanabilirsiniz.

AVRUPA’NIN EN İYİ KARMA YAŞAM PROJESİ…

Fortis Sinanlı Genel Müdürü Tuğba Adıbelli Yetişen, Fikirtepe’de yer alan projelerinin Avrupa’nın en iyi karma yaşam projesi seçildiğine dikkat çekerek; nitelikli konut, ofis, cadde mağaza konseptli projeler oluşturmaya devam edeceklerini ve lokasyon olarak tercihlerini her zaman şehrin merkezinden yana yaptıklarını belirtti. Yetişen, sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul gibi bir metropolde artık lüks yaşam; iş, eğitim, sağlık merkezlerine ve sosyal hayatınızdaki tüm önemli noktalara sizi trafik derdinden kurtaracak kadar yakın ve ulaşılabilir bir mesafede olmaktır.”

BİLAL İDİKURT: KADIKÖY’DEKİ SATIŞLARIN SEBEBİ BİZİZ…

İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm projesi olan ve pilot bölge ilan edilen Fikirtepe’de yer alan “Fortis Sinanlı Yeni Kadıköy” projesinin ortağı Fortis İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bilal İdikurt ise, İstanbul’un Kadıköy bölgesinde konut talebinin büyük oranda kendi projelerine yöneldiğini ifade ederek; “Bağdat Caddesi’nde müşterilerin ihtiyaçlarını tam karşılayacak nitelikli konutların az sayıda olması sebebiyle bölgede talep görmeyen stok fazlası oluştu. İnsanlar artık verdiği paranın karşılığını tam olarak almak istiyor. Örneğin 1-2 milyon lira verip, tek otoparkı ve havuzu olmayan ev almak istemiyor. Artık konuttan öte, yaşam alanı sunan projeler tercih ediliyor. Bizim projemiz işte bu ihtiyacı karşılıyor. Kadıköy’e çok yakın mesafede, adeta ayaklarının dibinde olduğumuz için bizi tercih ediyorlar. Projemizin kaba inşaatı bitti, ince işleri başladı. Teslimat yaklaştı, 2019’da teslimlere başlayacağız’’ dedi.

Fortis Sinanlı Yeni Kadıköy

YASİN SİNANLI: BURASI KADIKÖY’ÜN MANHATTAN’I OLACAK!

Bölgeye inançlarının tam olduğunu vurgulayan Sinanlı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Sinanlı da teslimde müşterilerine 1’e 1 kazandıracaklarını söyleyerek, şu açıklamalarda bulundu: “İstanbul’un tam merkezinde olmamız sebebiyle, bölgede teslim edilen proje sayısının artmasıyla birlikte fiyatların tavan yapacağına hiç şüphemiz yok. Bulunduğumuz konum itibariyle İstanbul’da hayatın nabzının attığı iş ve yaşam merkezlerine, hastanelere, okul ve üniversitelere, köprülere, Bağdat Caddesi’ne, prestijli AVM’lere, Avrasya Tüneli’ne ve metroya 5 dakikada ulaşmanızı vaad ediyoruz. Metrobüs durağı projemizden 20 adım ve her iki havaalanına da sadece 20 dakikalık mesafedeyiz. Ayrıca projemize çevreyolundan Fikirtepe bağlantısı yapılmakta olup, 2018 yazında hizmete başlayacak bu bağlantı yolu sayesinde civar sokak ve caddeleri hiç dolaşmadan, vakit kaybetmeden direkt Fortis Sinanlı Yeni Kadıköy projemize ulaşım sağlanabilecek.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/fortis-sinanli-yeni-kadikoy-projesinde-ozel-firsatlar/feed/ 0
Moda’da çocuklar için Bahar Şenliği https://www.kadikoylife.com/moda-kosan-kaplumbaga-anaokulunda-bahar-senligi/ https://www.kadikoylife.com/moda-kosan-kaplumbaga-anaokulunda-bahar-senligi/#respond Wed, 16 May 2018 14:24:43 +0000 /?p=44399 Kadıköy Moda’da farklı bir eğitim hayali kuran ebeveynler tarafından 2016’da kurulan Koşan Kaplumbağa Anaokulu, yenilenen bahçesinde 20 Mayıs Pazar günü 12.00-18.00 saatleri arasında çocukları ağırlıyor. Anaokulunun öğretmenleri eşliğinde düzenlenecek Bahar Şenliği kapsamında çocuklar; deney atölyesi, tuz seramiği atölyesi, bahar taçları, stres topları, isimli bileklik yapımı gibi etkinliklerden istediklerine katılabilecek.

Kadıköy Life Dergisi’ne etkinlikleriyle ilgili açıklamada bulunan Okul Müdürü Neslihan Sağır, şunları ifade etti: “Dileklerimizi dilek ağacına bağlayacağız. Okulun yoga eğitmeni Merve Taymen, anne-baba ve çocuklarla yoga yapacak. Yine Koşan Kaplumbağa Anaokulu eşlikçileri, anne-baba-çocuk oyunları kurgulayacak.

Bahar Şenliği

OYUNLAR, ATÖLYELER, MÜZİK VE EV YAPIMI YEMEKLER…

Saat 16.00-17.00 arasında ise Çok Amaçlı Salon’daki tırmanma duvarında profesyonel dağcı, eşlikçiler ve çocuklar için tırmanış atölyesi düzenleyecek. Okul yönetimi, öğretmenleri ve kurucu aileler eşliğinde düzenlenecek tanışma toplantısı ise saat 14.00’da gerçekleşecek. Moda’da Emin Onat Sokak Numara 11’deki okulun bahçesinde ev yapımı yemekler ve müzik, çocuklar ve ailelerini bekliyor.”

Koşan Kaplumbağa Anaokulu

Moda’da farklı bir eğitim hayali kuran ebeveynler tarafından 2016’da kurulan Koşan Kaplumbağa Anaokulu, 20 Mayıs Pazar günü çocuklar ve aileleri için Bahar Şenliği düzenliyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-kosan-kaplumbaga-anaokulunda-bahar-senligi/feed/ 0
Müjde! Kalamış Yat Limanı özelleştirme ihalesi geri çekildi https://www.kadikoylife.com/mujde-kalamis-yat-limani-ozellestirme-ihalesi-geri-cekildi/ https://www.kadikoylife.com/mujde-kalamis-yat-limani-ozellestirme-ihalesi-geri-cekildi/#respond Sun, 29 Apr 2018 11:50:23 +0000 /?p=44000 Kadıköylülere Kalamış’tan bir tatlı haber geldi. Yeşil alanı yok edecek, sahilde yapılaşmayı artıracak imar planına Kadıköy Belediyesi’nin; Kadıköy Kent Konseyi, sivil toplum kuruluşları ve duyarlı Kadıköylülerle birlikte yaptığı itirazlar sonucunda Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı özelleştirme ihalesi geri çekildi. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, müjdeli haber sonrası yaptığı açıklamada “Kamu varlıklarını savunmaya devam edeceğiz” mesajı verdi.

Hürriyet Gazetesi’nden Jale Özgentürk’ün haberine göre, Kadıköy Belediyesi’nin yoğunluk artışı ve siluet tartışması nedeniyle açtığı yeni davalar neticesinde Özelleştirme İdaresi’nin satışa çıkardığı en değerli varlıklardan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı ihalesi geri çekildi. Yeterli talip çıkmadığı için ertelenen özelleştirme süreci, davaların çözümlenmesini bekleyecek. Özgentürk, yazısında şu ifadelere yer verdi:

Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı

SON TEKLİF SÜRESİ DE ÖNCEKİ GÜN DOLDU…

“İhaleye girilen proje tamamen değişmiş, Kalamış Yat Limanı’nın doldurularak büyütülmesine karar verilmişti. Bilindiği gibi Kadıköy Belediyesi ise bu projeye karşı çıkmıştı. Belediyeye göre yeni plan; yapı, nüfus ve trafik yoğunluğunu arttıracak, kıyı silueti bozulacaktı. Belediyenin dava açması üzerine Koç Grubu ihaleden çekildi. Uzun bir sessizlik döneminden sonra Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı‘nın özelleştirilmesi için yeni hareket, geçen yıl Kasım ayında başladı. 16 Kasım’da yeni bir özelleştirme planı yayınlandı. Yeni sürecin gerekçesi, plan tadilatının yapılmasıydı. Özelleştirme İdaresi’nin plan tadilatı olarak planın genelini koruyan değişiklikle başlattığı yeni süreçte ilk teklif verme tarihi 15 Şubat 2018 olarak belirlenmişti. Özelleştirme İdaresi, bu tarihi daha sonra 27 Nisan 2018’e erteledi. Son teklif süresi de önceki gün doldu.”

KADIKÖY KENT KONSEYİ NÖBETTE!

Kadıköy Kent Konseyi üyeleri, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’ndaki kara ve deniz alanlarının yapılaşmaya açılarak özelleştirilmesini protesto etmek için her cumartesi günü Kalamış Atatürk Parkı’nda bir araya gelmiş, yat limanındaki özelleştirme kararı iptal edilene kadar nöbetlerini sürdüreceklerini dile getirmişti. Üyelere, Kadıköylüler de büyük destek vermişti.

]]>
https://www.kadikoylife.com/mujde-kalamis-yat-limani-ozellestirme-ihalesi-geri-cekildi/feed/ 0
Caddebostan İskele Sokak trafiğe kapatılacak https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokak-trafige-kapatilacak/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokak-trafige-kapatilacak/#comments Fri, 20 Apr 2018 17:08:40 +0000 /?p=43589 Kadıköy’de sık sık tartışmalarla gündeme gelen, müşteriler ile valeler arasında çıkan ölümlü kavgalar nedeniyle “Cinayet Sokağı” olarak anılmaya başlanan Caddebostan İskele Sokak trafiğe kapatılacak.

CHP’li Kadıköy Belediyesi ve İBB Meclisi Üyesi Hüseyin Sağ, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunup, bir şeridi valeler tarafından işgal edilen İskele Sokak’ın trafiğe kapatılmasını istedi. BİMER’den gelen yazıda, Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucunda vale cinayetlerinin yaşandığı Caddebostan İskele Sokak‘ın araç trafiğine kapatılmasının “olumlu” olacağı yönünde raporun Kadıköy Kaymakamlığı’na gönderildiği bildirildi.

caddebostan İskele sokak

HÜSEYİN SAĞ: VALELERE DENETİM GETİRİLMELİ…

Yeni cinayetler işlenmesi muhtemel bir yerin de Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal’daki restoranlar olduğunu ileri süren Hüseyin Sağ; “Yine valeler var ve aynı şeylerin yaşanması an meselesi. Kolluk kuvvetleri, çok kolaylıkla bu kaçak çalışan valeleri bulabilir. Eğer bir işletmenin valesi varsa önce izni olmalı ve işletmede sigortalı olarak çalışmalı” ifadelerini kullandı.

Barlar Sokağı

]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokak-trafige-kapatilacak/feed/ 4
Erenköy’deki Tarım İl Müdürlüğü arazisi otopark oluyor! https://www.kadikoylife.com/erenkoydeki-tarim-il-mudurlugu-arazisi-otopark-oluyor/ https://www.kadikoylife.com/erenkoydeki-tarim-il-mudurlugu-arazisi-otopark-oluyor/#comments Mon, 26 Mar 2018 13:24:06 +0000 /?p=43298 Dört yıl önce özelleştirme kapsamına alınan ve Mihrimah Sultan’ın bağı olarak bilinen Erenköy’deki İstanbul İl Tarım Müdürlüğü arazisinin kaderi belli oldu. Üzerinde 370 adet ağaç bulunan tescilli bağ arazisinin altına İBB tarafından otopark yapılacak; üstünde ise ticari birimler, yürüyüş yolu, dinlenme alanları ve evcil hayvanlar için bir bölüm oluşturulacak.

Tarım İl MüdürlüğüKadıköy Life Dergisi, 2016 yılının Ocak ayında konuyu kapak dosyası olarak ele almış; arazinin Bağdat Caddesi ve çevresinin konseptine uygun, Amerika’daki “Central Park” benzeri çok amaçlı bir park olarak düzenlenme önerisini gündeme getirmişti. Kadıköy Erenköy’de İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün bulunduğu yaklaşık 22 bin metrekarelik arazinin mülkiyeti Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait ve tapu kayıtlarında “bağ” olarak tescilli. Çünkü arazi, 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından ipekçiliği teşvik için dut fidanı dikilerek, bağcılığı geliştirmek üzere vakfedilmişti. Arazi, son sahibi 1927’de ölünce kadastro çalışmaları sırasında aynı amaçla kullanılmak üzere Tarım Bakanlığı’na tahsis edilmişti.

ÖN TAHSİSİ İBB’YE YAPILDI…

Üzerinde 370 adet ağaç bulunan yeşil alan, 2000’li yılların başından beri imara açılmaya çalışılıyordu. 23 Ağustos 2004’te araziye konut ve ticari birimler inşa etmek üzere açılan ihale, meslek odaları tarafından açılan dava sonucu iptal edilmişti. Ancak, 2014 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararı ile aralarında Mihrimah Sultan’ın bağının da bulunduğu İstanbul’daki 71 taşınmaz için özelleştirme kararı alındı. Buna göre özelleştirme işlemi iki yıl içerisinde tamamlanacaktı. Karardan dört yıl sonra CHP’li İBB Meclis Üyeleri Ülkü Koçar ve Hüseyin Sağ, Tarım İl Müdürlüğü arazisinin ön tahsisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapıldığını ortaya çıkardı.

BAĞIN ALTINA OTOPARK, ÜSTÜNE TİCARİ BİRİMLER VE YÜRÜYÜŞ YOLU…

Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, İBB Etüt Projeler Daire Başkanlığı’na bağlı Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından yürütülen projeye göre arazinin zemin altının otoparka dönüştürüleceğini, üstünde de ticari birimler, yürüyüş yolu, dinlenme alanları ve evcil hayvanlar için bir bölüm oluşturulacağını anlattı. Sağ, rant odaklı otopark projesine tepki göstererek; “İBB geliştirdiği projeyi çevre halkına, Kadıköy Belediyesi’ne sordu mu? Bağdat Caddesi, gece 01.00 kadar trafik yoğunluğunun yaşandığı bir cadde. Eğer zemin altı otopark yapılırsa, araç giriş çıkışları nedeniyle Bağdat Caddesi trafiği de tamamen durma noktasına gelir. Çevre halkı, bu alanın tamamının yeşil alan olmasını istiyor. İBB, otoparktan banka gibi para kazanacak. ‘Sürekli para gelsin’ zihniyeti tarih, yeşil, ağaç tanımıyor” dedi.

SON YEŞİL ALANI KORUYALIM…

CHP’li Meclis Üyesi Ülkü Koçar ise, Kadıköy’de bütün yeşil alanların tek tek yok edildiğini vurgulayarak; “İlçemizde kalan 22 bin metrekarelik son yeşil alanı koruyalım. Yüzlerce ağacın altını oyup otopark yapmak, bu alanın kaybedilmesi demek. Bırakın böyle kalsın. Toprak suya kavuşsun, ağaçlar köklerini toprağa salsın. Bu proje tarihe de saygısızlık! Yeri gelince Osmanlı’yı kimseye bırakmıyorsunuz. 22 dönümlük bu arazi, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından ipekçiliği teşvik için bağ çubuğu yetiştirilmek üzere vakfedilmedi mi? Niye saygı göstermiyorsunuz” diye sordu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/erenkoydeki-tarim-il-mudurlugu-arazisi-otopark-oluyor/feed/ 1
Erenköy Kız Anadolu Lisesi ve Kızılay’dan örnek etkinlik https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-anadolu-lisesi-ve-kizilaydan-ornek-etkinlik/ https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-anadolu-lisesi-ve-kizilaydan-ornek-etkinlik/#respond Sat, 17 Mar 2018 16:22:04 +0000 /?p=42968 Erenköy Kız Anadolu Lisesi, Kızılay işbirliğiyle “Vatana Canım, Kızılay’a Kanım Feda” adlı örnek etkinliğe imza atarak; öğrenciler, öğretmenler, okul personeli ve velilerle birlikte kan bağışı gerçekleştirdi. Vatan uğrunda, birlik ve beraberliğimize kast edecek düşmanlarımıza karşı bedenini siper edip, şanlı toprağımıza şan katan Afrin şehitlerimizin dualarla anıldığı, ebedi aleme uğurlanan her bir şehidimiz adına bedenleriyle şereflendirdikleri toprağa birer zeytin ağacının dikildiği etlinliğe katılanlar arasında şu isimler yer aldı:

Erenköy Kız anadolu lisesi

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hacı Hasan Kozan ve Bünyamin Köse, Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Kızılay Kadıköy Başkanı Numan Hocaoğlu, TÜGVA Kadıköy Şube Başkanı Zakir Şahin, Gezici Valfı Başkanı Ahmet Rıdvan Gezici, Türkiye Genç Girişimcilik Platformu Başkanı Ahmet Doğan, Narkotikçi Bağımlılık Uzmanı Gazeteci-Yazar İsa Altun, Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün, Erenköy Kız Anadolu Lisesi müdire ve yardımcıları, veliler ve sosyal medyada şehitlerimiz ile ilgili yaptığı matematiksel sosyal deneyle gündeme gelen Ali Muhdin Atam.

kızılay

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI…

Erenköy Kız Anadolu Lisesi Müdürü Saadet Berna Ocakcıoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı program, Kızılay Kadıköy Başkanı Numan Hocaoğlu ve Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun konuşmalarıyla devam etti. Ardından şehitlerimizin ruhu için Kuran-ı Kerim okunarak dua edildi. Teşekkür ve plaket takdiminden sonra Erenköy Kız Anadolu Lisesi öğrencilerinin İstiklâl Marşı söz korosu sırasında duygusal anlar yaşandı.

AFRİN ŞEHİTLERİMİZ İÇİN 42 ZEYTİN FİDANI DİKİLDİ…

Etkinlik kapsamında tüm katılımcılar, öğrencilerle beraber veliler Ayşe Yanık ve Saim Oral tarafından Erenköy Kız Anadolu Lisesi‘ne alınan 42 adet zeytin fidanını Afrin şehitlerimiz için okul bahçesine diktiler. Fidan dikiminden sonra Kızılay çadırlarında kan bağışı yapıldı. İlk kez kan bağışında bulunan 32 öğrenciye Kızılay tarafından teşekkür belgesi ve hediyeler verildi. Türkiye Genç Girişimcilik Platformu ve Kızılay tarafından misafirlere yiyecek ve içecek ikramının yapıldığı programda, Bağımlılık Uzmanı-Yazar İsa Altun tarafından öğrencilere bağımlılıkla ilgili seminer verildi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-anadolu-lisesi-ve-kizilaydan-ornek-etkinlik/feed/ 0
Haldun Taner Müze Evi açıldı https://www.kadikoylife.com/haldun-taner-muze-evi-acildi/ https://www.kadikoylife.com/haldun-taner-muze-evi-acildi/#respond Fri, 16 Mar 2018 12:20:52 +0000 /?p=42953 Kadıköy Belediyesi, sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimlerini ilçede yaşatmaya devam ediyor. Uzun yıllar boyunca Kadıköy’de yaşayan, eserlerini burada üreten Haldun Taner’in edebi ve insani kişiliğinin belleklerde diri kalmasını sağlayacak Haldun Taner Müze Evi, usta ismin 103. doğum gününde açıldı.

Fenerbahçe Mahallesi’nde bulunan ve Kadıköy Belediyesi’ne ait ikinci derece tarihi eser olan bina, restorasyonu yapılarak müze evi haline getirildi. Haldun Taner Müze Evi, 16 Mart Cuma günü büyük yazarın eşi Demet Taner, yakın dostları Metin Akpınar, Gülriz Sururi, Can Gürzap, Mustafa Pilevneli, Salih Kalyon, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Kadıköylülerin katılımıyla hizmete girdi. Sanat ve edebiyat dünyasına ilgi duyan herkesin ilgi göstereceği Haldun Taner Müze Evi’nde, usta yazarın kişisel eşyaları ve eserlerinden örnekler sergilenecek.

AYKURT NUHOĞLU: BİR TOPLUM, SANATÇISINA DEĞER VERDİĞİ ÖLÇÜDE GELİŞİR…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Haldun Taner Müze Evi’nin açılışında yaptığı konuşmada; “Kadıköy’deki kültür sanat mekanlarımızdan birini daha açmaktan çok mutluyum. Bir toplum yazarlarına, düşünce insanlarına, sanatçılarına değer verdiği ölçüde gelişir. Haldun Taner, edebiyat ve tiyatromuzun çok değerli isimlerinden. Onu, eserleri ve değerleriyle yaşatmak istedik. Ailesinin desteği ve katılımıyla ikinci derece tarihi eser olan binamızı Haldun Taner Müze Evi haline getirdik.  Özellikle Demet Hanım’a çok teşekkür ediyorum. Ciddi bir mücadele verdi, çok uğraştı.Bu yerin genç yazarlarımıza ufuk açacağına, buradan çok değerli oyunlar çıkacağına inanıyorum” dedi.

Demet Taner

DEMET TANER: HAYALLERİM GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ…

Eşi Demet Taner, Haldun Taner’in doğum gününde böyle bir projenin hayata geçirilmesinden mutluluk duyduğunu belirterek; “Sayın Aykurt Bey göreve geldikten sonra yaptığı icraatlar içinde ilk iş olarak bu engelleri ortadan kaldırarak, burayı Haldun Taner Müzesi olarak hayata geçirdi. Yıllardır arzu ettiğim bir şey gerçekleşti. Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eder, Haldun Taner Müze Evi’nin Haldun Taner’in anısına olduğu kadar kültür hayatımıza da katkı sağlamasını dilerim” şeklinde konuştu.

GENÇ YAZARLAR ARŞİV/KİTAPLIĞI…

Haldun Taner’in anısını yaşatacak afişler ve fotoğrafların da yer aldığı tarihi binada, aynı zamanda edebiyat ve tiyatro sanatına dair etkinlikler gerçekleştirilecek. Haldun Taner Müze Evi’nde özellikle genç yazarlar için hikaye ve oyun yazarlığı kursları düzenlenecek. Edebiyat ve tiyatro ile ilgili sergiler düzenlenmesini, eksikliği duyulan yepyeni ve faydalı bir hizmet olarak genç yazarlarla tiyatro icra topluluklarını, yani tiyatro sanatının iki temel ayağını buluşturmayı hedefleyen Haldun Taner Müze Evi’nin bir başka projesi de “Genç Yazarlar Arşiv/Kitaplığı”. Müze Evi bünyesinde yeni ve yerli tiyatro oyunlarından oluşturulacak kitaplık kurulacak.

Haldun Taner Evi

Haldun Taner Müze Evi

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/haldun-taner-muze-evi-acildi/feed/ 0
Moda Rotary Kulübü’nden Betül Mardin’e anlamlı ödül https://www.kadikoylife.com/moda-rotary-kulubunden-betul-mardine-anlamli-odul/ https://www.kadikoylife.com/moda-rotary-kulubunden-betul-mardine-anlamli-odul/#respond Sat, 10 Mar 2018 00:23:50 +0000 /?p=42745 Moda Rotary Kulübü, Rotary çevresinin en prestijli ödülleri arasında gösterilen Meslekte Üstün Hizmet Ödülü’nü Betül Mardin‘e verdi. Mardin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenle ödülünü alacaktı ancak, rahatsızlığı nedeniyle fiziki olarak katılamadığı törene Skype ile bağlandı ve ödülünü kendisi adına Gültekin Çizgen aldı.

“KADININ GÜCÜ” FOTOĞRAF SERGİSİ…

Etkinlik, restorasyonu Yüksek Mimar Aylin Kepenç Engin ve Orhan Engin tarafından yapılan ve şimdilerde kültür merkezi olarak kullanılan Tarihi Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı’nda gerçekleşti. Moda ve Suadiye Rotary Kulüplerinin organizasyonu ile hayata geçen buluşmada bir de fotoğraf sergisi vardı. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı yararına düzenlenen “Kadının Gücü” fotoğraf sergisi, katılımcılardan büyük ilgi gördü. Gültekin Çizgen’den Alev Özgül’e, Adnan Sokol’dan Bekir Ormancı’ya kadar tam 56 fotoğraf sanatçısının fotoğraflarından elde edilen gelirin vakıf yararına kullanılacağı bildirildi.

16 MART’TAN SONRA KADIKÖY’E GELİYOR…

Türkiye Fotoğraf Müzesi kurucusu Gültekin Çizgen’in katkı ve katılımlarıyla düzenlenen sergi, 10-16 Mart 2018 tarihleri arasında Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı’nda, 17-31 Mart 2018 tarihleri arasında ise Kadıköy Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde ziyaretçilere açık olacak. Tepe Nautilus’ta ayrıca, kadınların toplum içindeki yeri ve kadına yönelik şiddete ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli söyleşi, paneller ve workshoplar da düzenlenecek.

MİMAR SİNAN ESERİ KÜLTÜR MERKEZİ…

Bir Mimar Sinan eseri olarak bilinen Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı, Beşiktaş Belediyesi tarafından “Ortaköy Kethüda Beşiktaş Kültür Merkezi” olarak kullanılmakta. Yapının restorasyon projesi, Kadıköylü Y. Mimar-Restorator Aylin Engin ve Y. Mimar Orhan Engin tarafından yapıldı. Ortaköy Meydanı’nda 1550 yılında Sadrazam Kara Ahmet Paşa’nın kethüdası tarafından Mimar Sinan’a inşa ettirilen yapı, 300 yıl boyunca hamam olarak işletilmiş. Hüsrev Kethüda Hamamı, 2001 yılında yapılan restorasyon sonrası lokanta ve bar olarak kullanılmış. 2011 yılında geçirdiği restorasyon sonrası tekrar özgün haline kavuşan yapı, günümüzde bu tür özel etkinliklere ev sahipliği yaparak geçmişe de anlamlı bir gönderme yapıyor.

Son derece renkli geçen buluşmada bir de tango gösterisi vardı. Akademia Del Tango Atölyesi’nde eğitmen olarak çalışan Fatima Azizova ve Hakan Ateş’in “La Comparsita” eşliğindeki dansı görülmeye değerdi…

Moda Rotary Kulübü‘nün etkinliğine ünlü isimler de renk kattı. Türk Ytong’un efsane ismi Fethi Hinginar, manevi desteğinin yanında sponsorluğu ile de “Yanınızdayım” derken, Bennu Yıldırımlar ve Bilal İnci’nin torunu Ayça İnci de katılımcıılar arasındaydı…

moda rotary

Katılanların bir teşekkürü de, yapının son derece başarılı restorasyonunu gerçekleştiren Aylin & Orhan Engin çiftine oldu. Onların bu başarısından gurur duymak keyfi ise ağabeyi Ömer Engin, yengesi Şükran Engin ve yeğeni Ayşegül Engin’e düştü…

betül mardin

Kadıköylü Y. Mimar-Restorator Aylin Engin ve Y. Mimar Orhan Engin çifti, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptıkları açıklamada şunları ifade etti: “Yapının bir Mimar Sinan eseri olması, her hareketimizi en az üç defa düşünmeye sevk etti. Adeta nakış işler gibi işledik ve olabilecek maksimum dikkat ve özeni gösterdik. Çok yorulduk ama şimdi böylesine anlamlı ve özel buluşmalara ev sahipliği yaptığını görmek, bütün yorgunluğumuzu alıp götürüyor.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-rotary-kulubunden-betul-mardine-anlamli-odul/feed/ 0
Köşkler diyarı Göztepe’nin ünlü köşkü satılık https://www.kadikoylife.com/goztepe-abdullah-galip-pasa-kosku-satilik/ https://www.kadikoylife.com/goztepe-abdullah-galip-pasa-kosku-satilik/#respond Thu, 08 Mar 2018 19:37:09 +0000 /?p=42698 Göztepe’nin ünlü köşklerinden biri daha, yeni sahibini beklemek üzere satılığa çıktı. Göztepe ile Feneryolu Mahallesi sınırları arasında kalan ve çevrede “Abdullah Galip Paşa Köşkü” olarak bilinen yapının en ilgi çeken tarafı, mimari özellikleri olarak biliniyor.

ABDULLAH GALİP PAŞA’YA DÜĞÜN HEDİYESİ…

Kayıtlarda II. Abdulhamid’in Mabeyincisi Hakkı Bey tarafından yaptırıldığı bilgisinin yer aldığı köşk, çevresindeki apartmanlar ve ağaçlar nedeniyle çok fark edilmiyor. Ancak dikkatli bakıldığında, hele içine girildiğinde bambaşka bir dünyaya açıldığınızı fark ediyorsunuz. Köşkün bir başka ilginç hikayesi de Müşir Mehmet Hayri Paşa’nın, kızı Azize Dürnev ile evlenen Abdullah Galip Paşa’ya bu köşkü düğün hediyesi olarak hediye etmiş olması.

VEDAT AKKAŞ: MİMARİ YAPISI BENİ ÇOK ETKİLEDİ…

Köşkün satışına yetkili kılınmış isimlerden biri, gayrimenkul danışmanları arasında “köşk uzmanı” olarak anılan Vedat Akkaş. Daha önceleri yine Göztepe’nin bir başka ünlü köşkü olan Zülüflü İsmail Paşa Köşkü’nün kiralanması işlemini gerçekleştiren Akkaş; “Pek çok köşkün satışına ve kiralanmasına aracılık ettim. Ancak bu köşkün mimari yapısı beni çok etkiledi” şeklinde konuştu.

Abdullah Galip Paşa Köşkü

Köşkün mimari özelliklerinden bazıları sivri külahlı cihannuması, orijinal kalem işçiliği olan tavan işlemeleri, yüksek tavan, giyotin pencere ve fresklerle bezenmiş olması…

ABDULLAH GALİP PAŞA KÖŞKÜ HAKKINDA…

Göztepe Abdullah Galip Paşa Köşkü, İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında, Kadıköy Göztepe tren yoluna paralel Hat Boyu ile Nadir Ağa sokakların kesiştiği yapı adasında inşa edilmiştir. Köşk, eski Selanik Valisi Abdullah Galip Paşa’nın ismiyle anılır. Köşkü esas yaptıran ise Sultan II. Abdülhamit’in mabeyncisi Hakkı Bey’dir. Köşkün mimarı ve yapılış tarihi bilinmemektedir. Köşkün yanında ise kayınpederi Müşir Mehmet Hayri Paşa’nın köşkü bulunur. Müşir Mehmet Hayri Paşa, Selanik’te bulunan III. Ordu Komutanı idi.

Abdullah Galip Paşa Köşkü, çift kırma çatılı ahşap bir yapıdır. Yapı normal iki kat ve çatı arası katıyla üç katlıdır. Çatılar oldukça dik olup kiremit kaplıdır. Yapının girişi merdivenli bir giriştir. Girişin üst katı bir balkondur. Burada çok güzel ahşap oymalar ve desenler bulunur. Yapının ikinci katında, giriş simetrisine göre sağda ve solda iki çıkma balkon vardır. Bu balkonlarda ve çatı alnında ahşap işçilikleri dikkat çekicidir.

Müşir Mehmet Hayri Paşa’nın Seniye Hanım ile evliliğinden iki kızları vardı; Azize Dürnev Hanım ve Emine Nazmiye Hanım. Mehmet Hayri Paşa, Azize Dürnev Hanım’ı Selanik’te III. Ordu Komutanlığı yaptığı sırada Selanik Valisi (Ağustos 1886-Ağustos 1891) olan Abdullah Galip Paşa ile evlendirmiş ve kendi köşklerinin hemen yanında bulunan iki buçuk katlı ahşap köşkü, ilk sahibi olan Sultan II. Abdülhamid’in mabeyncilerinden Hakkı Bey’den satın alarak, kızı Azize Dürnev Hanım’a düğün hediyesi olarak vermişti. Böyle olmasına rağmen köşk, hala güvey Abdullah Galip Paşa’nın adıyla anılmaktadır.

Ağustos 1886’da Selanik’e atanan Abdullah Galip Paşa, memleketin dertlerini ve ihtiyaçlarını anlayıp, münevver bir fikir ile çalışmış ve kıymetli eserler bırakmış, Sabri ve Mithat Paşa’lardan sonra yenilik taraftarı ilk valiydi. Yaşına rağmen genç fikirliydi, milli onur ve haysiyetine düşkündü. İri yarı vücuduyla ağırbaşlı görünür, şefkatli ve kibar davranışlarıyla bir hanımefendi yumuşaklığına sahip sanılsa da hiddetlendiği anda kalın ve gür sesi ile kükrer, karşısındakileri titretirdi. Bembeyaz sakalları ve koyu mavi iri gözleri vardı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/goztepe-abdullah-galip-pasa-kosku-satilik/feed/ 0
Acıbadem’de toprak kayması! https://www.kadikoylife.com/acibademde-toprak-kaymasi/ https://www.kadikoylife.com/acibademde-toprak-kaymasi/#respond Thu, 01 Mar 2018 09:59:06 +0000 /?p=42542 Kadıköy’de yanında inşaat bulunan bir sitenin otoparkında toprak kayması meydana geldi. Acıbadem Mahallesi Faik Ali Sokak’ta, yan tarafında inşaat çalışması süren bir sitenin otopark olarak kullanılan bahçesinde toprak kayması oldu. Toprak kayması sonucu site bahçesinin duvarı çökerken, park halindeki iki otomobil de çukura kaydı.

Olay yerine gelen itfaiye ve polis ekipleri bölgeye güvenlik şeridi çekip, araçları kurtarma çalışması başlattı. Ekipler, araçları çukura tamamen düşmemesi için halatla ağaçlara bağladı. Araçlar vinç yardımıyla kurtarılırken, site sakinleri ise inşaat çalışmalarına tepki gösterdi.

toprak kayması

]]>
https://www.kadikoylife.com/acibademde-toprak-kaymasi/feed/ 0
Feneryolu’nda “külliye” inşası paniği! https://www.kadikoylife.com/feneryolunda-kulliye-insasi-panigi/ https://www.kadikoylife.com/feneryolunda-kulliye-insasi-panigi/#respond Tue, 27 Feb 2018 16:24:44 +0000 /?p=42520 Feneryolu’nda geçtiğimiz süreçte yoğun tartışmalara neden olan Tuğlacıbaşı Hacı Mustafa Şevki Efendi Camii’nin yanıbaşındaki 5,5 dönümlük arazide gerekli önlemler alınmadan gerçekleştirilen “külliye” inşası çalışmaları, semt sakinlerinin korku içerisinde yaşamasına ve paniğe neden oluyor.

Betonarme yapıların yoğunlukla bulunduğu Feneryolu’nun tek ‘yeşil bahçesi’ Kuyubaşı Fidanlığı’nın külliye projesi için imara açılması ciddi tepkilere yol açmış, fidanlık arazisinde bulunan tarihi Tuğlacıbaşı Hacı Mustafa Şevki Efendi Camii’nin yanıbaşındaki 5,5 dönümlük arazi üzerinde inşa edilecek ikinci bir cami, öğrenci yurdu, meşruta, kütüphane ve otopark projesi için onay çıkmıştı. Proje kapsamında yapılan hafriyat çalışmaları ve temel atma süreci sonrasında ise, söz konusu alana bitişik binaların otoparklarında çatlaklar meydana gelmeye başladı ve devrilen ağaçlar objektiflere yansıdı.

Feneryolu

İHBAR VE ŞİKAYETLER ARTIYOR…

Semt sakinlerinde korku ve paniğe neden olan çalışmalar dolayısıyla Feneryolu Muhtarlığı, Kadıköy Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yapılan şikayet ve ihbarlar artarken, birkaç haftadır maddi yetersizliklerden ötürü inşaat çalışmalarının durduğu bildirildi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/feneryolunda-kulliye-insasi-panigi/feed/ 0
Kadıköy’de bağımlılıkla mücadelede önemli adım https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-bagimlilikla-mucadelede-onemli-adim-cematem/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-bagimlilikla-mucadelede-onemli-adim-cematem/#respond Fri, 23 Feb 2018 15:53:48 +0000 /?p=42414 Madde bağımlılığı olan çocuk ve ergenleri tedavi etmek amacıyla Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Çocuk ve Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) hizmete alındı. Açılış törenine katılanlar arasında İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadrettin Pençe, İl Sağlık Müdürlüğü 2. Bölge Kamu Hastaneleri Başkanı Prof. Dr. Kamil Özdil yer aldı.

Hastanenin çalışmalarına ilişkin ilgililerden bilgi alan ve daha sonra ÇEMATEM binasını gezen Kemal Memişoğlu, esas amaçlarının çocuk yaştaki kişilerin bağımlılıkla tanışmasının engellenmesi olduğunu belirterek; “Ancak birey bağımlılıkla tanıştıktan sonra da bu çocukları kurtarmak bizim görevimiz. Gerçekten çok ihtiyaç olan Çocuk ve Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi’yle tedavi tamamen tamamlanmış olacak. Esas fonksiyon, tedaviyle beraber bu çocukların bir daha bağımlılıkla muhatap olmamalarını sağlamak. Bağımlılığı, ülkenin genç nesline bir saldırı olarak görüyorum. Bunu da hep beraber püskürteceğiz diye düşünüyorum” dedi.

Çocuk ve Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi (Çematem)

KAYMAKAM ÖZARSLAN: SAHADAKİ ARZ TAMAMEN YOK EDİLMELİ…

Kadıköy Kaymakamı Özarslan ise bağımlılıkla mücadele kapsamında sahada arzın tamamen yok edilmesi ve talebi durdurmak için çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini aktararak; “Şu bahçe duvarlarının dışında hükümetimizin iradesi, toplumumuzun desteğiyle gelen büyük bir güçle emek sarf ediyoruz. İnşallah bu merkezimize ihtiyaç duyan insanlarımızın sayısı az olur. Ancak buraya gelenlerin de bambaşka bir ruh haliyle, buradan tedavi olarak ayrılmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

BİLİMSEL VE KAPSAYICI TEDAVİ HİZMETİ SUNACAK…

İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki ilk ve yataklı tek ÇEMATEM servisi olan merkez, bağımlılıkla mücadelede önemli bir misyonu da üstlenecek. Merkezde çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları öğretim üyesi, uzman hekim, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve deneyimli hemşirelerden oluşan ekip, bilimsel ve kapsayıcı tedavi hizmeti sunacak. ÇEMATEM’de 12 hasta yatarak takip edilebilirken, iki hasta da yakın bakım odasında izlenebilecek. Hastalar serviste geçirdikleri dönemde hem madde bağımlılığından arınacak, hem de ek ruhsal bozukluklar açısından değerlendirilebilecek. Ayrıca hastalara aile sorunları, mesleki eğitim zorlukları ve sosyal beceriler açısından da düzenli grup ve bireysel terapiler verilecek.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-bagimlilikla-mucadelede-onemli-adim-cematem/feed/ 0
Acıbadem’de 2 bin yıllık lahit bulundu https://www.kadikoylife.com/acibademde-bin-yillik-lahit-bulundu/ https://www.kadikoylife.com/acibademde-bin-yillik-lahit-bulundu/#respond Thu, 22 Feb 2018 16:33:39 +0000 /?p=42389 Acıbadem’de yenilenmek üzere yıkılan General Ali Rıza Ersin Teknik ve Mesleki Lise’nin arazisinde yapılan temel kazma sırasında, 2 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen iki adet lahit bulundu.

Görgü tanıklarının polise ve müze müdürlüğüne haber vermesi üzerine olay yerine gelen ekipler, inşaatı durdurarak işlemlere başladı. İki gündür koruma altına alınıp emniyet güçleri tarafından nöbet tutulan alana hiç kimse yaklaştırılmıyor. Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gelecek onay sonrasında lahitlerin müzeye taşınması işlemi gerçekleştirilecek.

lahit

]]>
https://www.kadikoylife.com/acibademde-bin-yillik-lahit-bulundu/feed/ 0
Feneryolu Alt Geçidi trafiğe açıldı https://www.kadikoylife.com/feneryolu-alt-gecidi-acildi/ https://www.kadikoylife.com/feneryolu-alt-gecidi-acildi/#comments Mon, 19 Feb 2018 21:05:50 +0000 /?p=42323 Hızlı tren ray çalışmaları kapsamında yürütülen yol ve geçit düzenlemeleri, Kadıköy genelinde tüm hızıyla sürüyor. Erenköy, Göztepe, Selamiçeşme, Kızıltoprak derken Feneryolu Alt Geçidi de tamamlanarak önce yaya, sonra da araç trafiğine açıldı.

Bu arada çalışmalar sırasında yayaların yönlendirildiği eski yaya alt geçidi de yıkıldı. Ayrıca, eski tren istasyonuna yakın yeni bir istasyon kurma çalışmalarına başlandı ve iskeleti ortaya çıktı. Yeni yapılan Feneryolu Alt Geçidi’ne, eskiden yayaların geçtiği tüp geçit yerine geniş kaldırımlar yapıldı, yol asfaltlandı. Böylelikle Kadıköy trafiğinde çalışmalar tamamlanana ve kentsel dönüşüm rayına girene kadar az da olsa geçici bir rahatlık sağlandı.

Feneryolu Alt Geçidi

]]>
https://www.kadikoylife.com/feneryolu-alt-gecidi-acildi/feed/ 1