Medicana Kadıköy diyabete karşı pedal çevirdi
 Ceyhun Diribaş

Medicana Kadıköy diyabete karşı pedal çevirdi

Medicana Kadıköy diyabete karşı pedal çevirdi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Medicana Kadıköy Hastanesi, “Sağlığın için Harekete Geç” etkinliklerinin sonuncusunda “Diyabete karşı pedal çevir” mesajı verdi. Kadıköy Belediyesi, Bisikletliler Derneği ve Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu’nun katkılarıyla diyabet hastalığına karşı farkındalık yaratmak hedefiyle düzenlenen organizasyon kapsamında; Kızıltoprak, Kalamış, Caddebostan, Suadiye ve Bağdat Caddesi’nde Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz önderliğinde bisiklet turu gerçekleştirildi.

Etkinliğin başlangıcında katılımcılar, uzmanlar tarafından diyabet hastalığıyla ilgili bilgiler alarak, şeker ölçümlerini yaptırdı. Kan şekeri yüksek çıkan katılımcılara Medicana Kadıköy Hastanesi tarafından ücretsiz check-up verilerek, diyabet tedavilerinin yapılması hedeflendi. Diyabet bilgilendirme toplantısında katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunulurken, Medicana Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Semiha Ayaydın Kaplan, hastalık hakkında genel bilgi verdi. Diyetisyen Maria Tanoğlu da hastaların beslenme alışkanlıkları hakkında uyarılarda bulundu. Etkinliğe, Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ertuğrul Yıldız ve Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz da üyeleriyle katılarak destek verdi.

HER 6 SANİYEDE 1 DİYABET HASTASI ÖLÜYOR…

Diyabet hastalığının çocukluk yaşlarında da başlayabileceğini dile getiren Dr. Semiha Ayaydın Kaplan, obezitenin de diyabete zemin hazırladığı vurgusunu yaptı. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 verilerine değinen Kaplan; “Buna göre her 11 hastadan 1’i diyabet hastası. Tanı konulmuş her iki hastadan birinin de diyabet hastası olduğunu bilmediği görülüyor. 7 gebeden 1’ine diyabet tanısı konulmakta ve her 6 saniyede 1 diyabet hastası ölüyor. Bu verileri düşünürsek, diyabet hastalığını çok önemsemeliyiz. Her zaman erken tanı ve tedavi bizim için çok önemli.  Diyabeti reddeden hastalar var. Farkındalar ama bunu reddetmek için doktora gitmiyorlar. Oysa ki bunu ilk başta tespit edebilirsek, diyabetin ilerlemesinin önüne geçebileceğiz. Hastaları bilinçlendirerek, tedaviyi reddetmesinin önüne geçebiliriz” dedi.

NİŞASTA ORANI YÜKSEK BESİNLERE DİKKAT!

Medicana Kadıköy Hastanesi Diyetisyeni Maria Tanoğlu ise, insanların beslenme düzeninin diyabet tedavisinin yüzde 50’sini oluşturduğunu söyledi. Doğru ve dengeli beslenmenin önemini vurgulayan Tanoğlu; “Diyabete karşı pedal çevir etkinliği ile halkımızı bilinçlendirmeyi hedef alıyoruz. Sağlıklı öğünler tercih etmeli, yeterli ve dengeli beslenmeli, ana ve ara öğünlerimizin saatlerine dikkat etmeliyiz. Diyabet hastalarında en önemli problem, uzun süre aç kalmaktır. Uzun süreli açlıklarda hastalar kan şekerlerinin düştüğünü zannediyor, ancak uzun süreli açlıklarda kan şekerlerimiz yükseliyor. Bunu engellemek için yapmamız gereken en önemli şey, her üç saatte bir yiyecek tüketmektir. Glisemik indeksi yüksek besinleri hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Bunlar nişasta oranı zengin ve lif oranı düşük olan besinlerdir. Beyaz ekmek, pirinç, beyaz makarna, şeker, bezelye, patates, mısır gibi nişasta oranı yüksek olan besinleri hayatımızdan uzaklaştırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Medicana Kadıköy Hastanesi

TOPLUM SAĞLIĞI ADINA FARKINDALIK YARATILDI…

Medicana Kadıköy Hastanesi Kurumsal İletişim Müdürü Ceylan Kıstak da “Sağlığın için Harekete Geç” etkinlikleri kapsamında birçok organizasyon yaptıklarını, “Diyabete karşı pedal çevir” kampanyasının da bunların sonuncusu olduğunu belirtti. Kıstak, düzenlenen etkinliklerle önemli bir farkındalık yarattıklarının altını çizerek, Medicana Kadıköy Hastanesi olarak toplum sağlığını çok önemsediklerini söyledi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir