Kadir Toprakkaya

Milletvekili Öğüt’ten Marmaray önergesi…

Milletvekili Öğüt’ten Marmaray önergesi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Başbakan Erdoğan, bu ayın başında Marmaray’ın makinist koltuğuna oturup, İstanbul Boğazı’nın altından Avrupa Yakası’na geçti. Erdoğan, yüzyılın projesi olarak açıkladığı Marmaray’ın 29 Ekim’de açılacağını söyledi; ancak proje ile ilgili şaibe ve iddialar bitmek bilmiyor.

Daha önce de kamuoyuna yansıyan çeşitli iddiaları Başbakan Erdoğan’a soran CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, bu kez de milim sapma olmaması gereken tünel ünitelerinden birinde düşey sapma olduğu yönündeki iddiaları sordu.

Geçtiğimiz Mayıs ayında sunduğu önergesindeki sorulara hala yanıt alamadığını ifade eden CHP’li Öğüt, bunlara ilaveten ulusal bir gazetenin yazarının elindeki belgelere dayandırarak, Marmaray Projesi ile ilgili köşesine taşıdığı iddiaları gündeme getirdi.

Tamamı 11 üniteden oluşan tüp tünelin 7. ünitesinde 15 santimlik düşey sapma olduğu bilgisinin doğru olup olmadığını soran Öğüt, önergesinde ayrıca şu soruları yöneltti:

1-) 7. ünitedeki düşey sapma ile ilgili DLH İstanbul Bölge Müdürü Haluk İbrahim Özmen’in hatalı yerleştirilen ünitenin sökülüp yenisinin konmasını istemesine rağmen, neden yapımcı şirketler gereğini yapmamış ve üniteyi baştan yapmak yerine doldurma yoluna gitmiştir?

2-) Tüneldeki ekleme ve yerleştirmelerin kusursuz olması ve milim sapmaması gerektiği bilgisi ışığında, bu şekilde bir sapmanın ne tür sonuçlar doğuracağı hesaplanmış mıdır?

3-) 7. ünitedeki düşey sapma, ne zaman ve hangi madde ile doldurulmuştur? Bu dolgu malzemesinin güvenilirliğine ilişkin uzman kişilerce hazırlanmış raporlar var mıdır? Varsa kimler tarafından hazırlanmıştır?

4-) Yapılan hatanın baştan düzeltilmesi yerine doldurma yöntemiyle düzeltilmesine ve bunun ilerinde herhangi bir soruna (kaza vs.) yol açmayacağına ilişkin ulaşım, tünel, deprem kürsülerinden uzman profesörlerden veya TMMOB’den alınmış bir onay olmadığı doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir