Minibüslere sivil trafik polisi denetimi!
 Cenay Toprakkaya

Minibüslere sivil trafik polisi denetimi!

Minibüslere sivil trafik polisi denetimi!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ü de derinden etkileyen metropolün kangreni minibüs terörüne yönelik umut verici bir proje daha hayata geçirildi. Yeni uygulamayla birlikte İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı sivil trafik polisleri; Kadıköy-Kartal-Pendik, Harem-Gebze, Bakırköy-Topkapı, Şişli-Karayolları, Küçükçekmece-İkitelli, Topkapı-100. Yıl Mahallesi gibi 100’ün üzerinde güzergahta günde yaklaşık 2 milyon yolcu taşıyan minibüsleri farklı yöntemlerle denetliyor.

Uygulama noktalarında Sivil Trafik Ekipler Amirliği’ne bağlı 140 sivil trafik polisi, yolcu gibi bindikleri toplu taşıma araçlarında kural ihlallerine göz açtırmıyor. Sivil ekipler sürücülerin kırmızı ışıkta geçip geçmediğini, fazla yolcu alıp almadığını, güzergah dışına çıkıp çıkamadığını, araç kullanırken cep telefonu ile konuşup konuşmadığını inceleyerek, sürücülerin riskli ve dikkatsiz araç kullanımını fotoğraf ve video ile belgeliyor.

sivil trafik polisi

SON BİR YIL İÇERİSİNDE YAKLAŞIK 40 BİN CEZA UYGULANDI…

Son bir yıl içerisinde hatlı yolcu minibüslerine yönelik yapılan denetimlerde; tescil plakası eksikliği veya ikiz plakadan 399, sürücü belgesiz araç kullanmaktan 587, yetersiz ehliyet ile araç kullanmaktan 4, tehlikeli şerit değiştirmekten 225, kırmızı ışık ihlalinden bin 443, trafik işaretlerine uymamaktan 4 bin 579, alkollü araç kullanmaktan 45, yolcu indirme bindirme kurallarına uymamaktan 10 bin 134, fazla yolcu almaktan 18 bin 408, seyir esnasında cep telefonu ile konuşmaktan 810, emniyet kemeri takmamaktan 207, korsan taşımacılıktan 175 olmak üzere sürücülere 37 bin 16 ceza uygulandı.

sivil trafik polis

VATANDAŞLARIN GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE SEYAHAT ETMELERİ HEDEFLENİYOR…

Anadolu Yakası Pendik-Kartal-Kadıköy hattında yapılan denetim sonrasında bilgi veren sivil trafik polisi Ali Altın, uygulamayı yaklaşık 4 aydır gerçekleştirdiklerini söyledi. Farklı güzergahlarda minibüsler, ticari taksiler ve halk otobüslerinde denetlemeler yaptıklarını belirten Altın; “Sivil trafik polisleri olarak araçlara yolcu gibi binerek, yolculuk esnasında sürücülerin yapmış olduğu kural ihlallerini tespit ediyoruz. Bu ihlalleri görüntüleyerek belgeliyoruz. Uygulama noktalarımızda da resmi polis ekiplerimiz, gerekli cezai işlemleri uyguluyor. Amacımız, bu araçlarda yolculuk eden vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini, güvenli bir şekilde seyahat edebilmelerini sağlamak. Bu tür uygulamalarımız, sürekli olarak seçilen farklı güzergahlarda gerçekleştiriliyor” şeklinde konuştu.

sivil trafik polis

KURALSIZLIK, AŞIRI HIZ, HAKARET VE ARGO…

İstanbul’da milyonlarca yolcu, yıllardır kontrol altına alınamayan minibüs şoförleri nedeniyle büyük kaos yaşadı. Bazen ehliyeti olmayan sürücülere teslim edilen yolcular hayatını kaybetti, bazen de argo ve saldırgan yaklaşımları nedeniyle birçok yolcu kavgalarda yaralandı, ölümle yüz yüze gelenler oldu. Klasik önlemler trafikte minibüs terörünü azaltmaya yetmedi, sorunun kaynağı olan şoförlerin megakente uyumsuzluğu giderilemedi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir