Kadir Toprakkaya

Moda’da tarihi köşk için toplandılar…

Moda’da tarihi köşk için toplandılar…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Moda’da 19. yüzyıl sonlarından günümüze kadar gelen tarihi mirasımız Gazi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, Kadıköy’deki en önemli birkaç yapıdan biri…

1957 yılında eğitim-öğretime başlayan ve 2000′li yılların başına kadar Kadıköy Kız Lisesi olarak bilim, sanat, edebiyat, spor dallarında önemli başarılara ve etkinliklere adını yazdırmış bu bina, çürüme ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya… Başta bir tarihçi ve yazar olarak ben Nusret Karaca, mezunlar ve bu camiaya aidiyet duygusuyla bağlı olanlar bu duruma sessiz kalmayarak, başta bu sayfalarda bize katkı sağlayan dergimiz ve yerel basınımız ile bir mücadeleye giriştik.

Mezunlar Derneği üyeleri, duyarlı eğitimciler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şimdi İstanbul Kadıköy Lisesi olarak yine etkin bir eğitim kurumumuz olan mekanın bahçesinde bulunan bu tarihi yapı için bir araya geldi. Köşkün durumu için önerilerin sunulduğu buluşmada ayrıca slayt gösterisi yapıldı, gazete haberlerinden örnekler verildi ve yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

KÖŞKÜN KURTARILMASI ÇABASI SONUNA KADAR SÜRDÜRÜLECEK…

Bu anlamlı buluşmada yazar Süleyman Dama, “Bir Asırlık Hüzün” isimli konusu köşkte geçen romanını imzaladı. Etkinliği organize eden Mezunlar Derneği üyeleri ve diğer katılımcılar, bu konuda çeşitli etkinliklerle köşkün kurtarılması çabasını sonuna kadar sürdüreceklerini vurgularken, katılımcılar tadilat sonunda binanın farklı kurumlar tarafından kullanılmasından ve okulun bünyesinden çıkarılmasından endişe ettiklerini, buna sonuna kadar karşı koyacakları vurgusunu yaptılar.

MÜCADELE ETMEYEN ZATEN BAŞTAN YENİLMİŞTİR…

Brecht; “Mücadele eden yenilgiye uğrayabilir, ancak mücadele etmeyen zaten baştan yenilmiştir” demiş. Çok haklı… Biz de zaten Kadıköy’de böyle mücadelelerle tarihi ve kültürel miraslarımızı koruyabiliriz. Hep birlikte el ele vererek!..

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir