Moda Bostanı yeniden düzenleniyor
 Cenay Toprakkaya

Moda Bostanı yeniden düzenleniyor

Moda Bostanı yeniden düzenleniyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Moda’nın tek afet toplanma ve yeşil alanı olma özelliğini taşıyan, bir dönem betonlaşmaya karşı ciddi protestolara sahne olan Moda Bostanı, Kadıköy Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında yeniden düzenlenecek. Beton blokların arasında Modalıların gözü gibi koruduğu bostana yönelik gelişme, çevre sakinlerinin büyük memnuniyetiyle karşılandı.

Caferağa Mahallesi Şair Nefi Sokak’ta bulunan 3 bin 800 metrekarelik Moda Bostanı’nın yeniden düzenlenmesine ilişkin proje hakkında fikir alışverişinde bulunmak üzere 8 Şubat Perşembe günü Kadıköy Belediyesi’nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya katılanlar arasında belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman ile Kadıköy Kent Dayanışması, St. Joseph’liler Derneği ve bölgenin diğer sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, Moda Deniz Kulübü yönetimi, Moda Camii İmamı gibi pek çok isim yer aldı.

Moda Bostanı

PROJEDE NELER VAR?

Kadıköy Belediyesi öncülüğünde Moda Bostanı’na yönelik hazırlanan projede yok yok! Yeni muhtarlık binası, Aile Sağlığı Merkezi ek hizmet binası, çocuk yuvası, çocuk oyun alanı, 112 acil ambulans parkı, permakültür alanı, hobi bahçeleri, seyir terası, kümes ve kedi evlerinin yer aldığı projede her ayrıntı düşünülmüş.

HEM BOSTAN HEM YUVA…

Moda Bostanı Projesi’nin en önemli özelliklerinden biri, alana yapılacak Yeşil Yuva olacak. Üzeri çimen kaplı çelik prefabrik bina, 70 çocuğa hizmet verecek. 3-6 yaş arası çocukların hizmet alacakları yuva, yeşil bina özellikleri gözetilerek yapılacak. Çatısının çim olması nedeniyle çocukların çatısında da özgürce oynayabilecekleri yuvada, çevre dostu tasarımla yapılacak. Yuvanın yeşil çatısı, aynı zamanda seyir terası olarak düzenlenecek ve özellikle yaz aylarında mahalleli tarafından çeşitli forumların, etkinlik ve gösterimler yapılabileceği seyir terası da yapının keyifli yerlerinden biri olacak.

OTOPARK YAPIMI İÇİN İMAR DURUMU MÜSAİT DEĞİL…

Moda’ya gönül vermiş isimlerden Oğuz Sarıcaoğlu, proje ve toplantı hakkında şunları ifade etti: “Önemli bir sorunumuz çözülüyor. Sorularımız üzerine, arsanın Kadıköy Belediyesi tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bir yıllığına kiralandığı, ancak süre açısından gelecekte sorun yaşanmayacağını öğrendik. Moda Bostanı‘nda zemin altı otopark yapımının ise imar durumu açısından mümkün olmadığı ifade edildi. Başta belediyemize, muhtarımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, bölgemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.”

Bunu paylaş:
 • 202
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

5 Responses to Moda Bostanı yeniden düzenleniyor

 1. Elif Gökteke Şubat 9, 2018 at 3:07 am

  Bu alanda, Moda camii ile halihazırdaki yeşil alan arasında kalan jiletli tel çekili otopark olduğu gibi kalıyor belli ki, oysa asıl yeşillendirilmesi gereken yer orası ama herhalde mevcut bakir yeşil alan bu projeyle yapılaşmaya açılıyor. Muhtarlığın bulunduğu alan mahallelinin köpeklrini gezdiridiği, sokak hayvanlarının beslendiği bir mekandı. Sanıyorum yerlerinden edilecekler. Hem permakültür yapılan hem çocuk yuvası bulunan yerde sokak hayvanlarına yaşam hakkı tanınacağını sanmıyorum. Hijyen bahane edilecektir. Şimdiye kadar bu alana ilişkin gözlemlerim şöyle:
  1)Güvenlik amacıyla o kadar talep edilmesine rağmen kamera takılmadı.
  2) Ali İsmail Korkmaz anısına belediyece dikilen fidanlar bir kez bile sulanmadı, düzenli bakım yaptığını iddia eden belediyece bir gün hepsi söküldü.
  3) Gezi zamanı küçük bir alan bostan haline getirildi, doğrudürüst otları yolunup sulanmadığı için kurudu, çitleri de zamanla söküldü, bakımsızlıktan yokoldu.
  4) Bu alanın temizliği hiçbir zaman düzenli olarak yapılmadı.
  Şimdiye kadar gözlemlediklerimden yola çıkarak bu alan konusunda sadece ve sadece oranın asıl sakinleri olan kedilere üzüldüm. Zaten kendi apartman bahçesinde kedi istemeyenlerin getirip zavallıcıkları terk ettiği bir alandı, şimdi buradan da sürülecekler. Bakmayın siz “kedi evleri” yerleştirilecek müjdesine, deneyimli hayvan korumacılar belediyelerin bir yandan “kedi evi” yerleştiriyoruz diye reklam yaparken öbür yandan nasıl da “popülasyon kontrolü” yaptığını çok iyi bilir.
  Umarım bu projeye çok sevinen Modalılar, o alanda yaşayan ihtiyar köpeklerin ve biçare kedilerin de yaşam hakkına saygı duymaya ve onları yerlerinden etmemeye, yok edilmemeleri konusunda hassas birer takipçi olmaya özen gösterecektir.

  Cevapla
 2. Elif Gökteke Şubat 9, 2018 at 3:21 am

  Gezi döneminde bu alanda yapılan forumlardan birinde TMMOB Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı bu alanın hem yağmur suyunun emilmesi hem de depremde acil toplanma yeri olarak boş kalmasının, toprak olarak kalmasının önemini belirtmişti. Unutuldu.

  Cevapla
 3. Elif Gökteke Şubat 9, 2018 at 9:51 pm

  Yoğurtçu parkındaki kümesler halk sağlığına aykırı bulunduğu, kamusal alanda öyle kümes olamayacağı gerekçesiyle kaldırılmıtı, buraya nasıl ve neden kümes konulacağını anlayamadım.

  Ama asıl önemlisi afet toplanma alanı olan ve zemini gerçek toprak olan bir yerin o şekilde korunmasıdır. Yeşil alanımıza hiçbr surete dokunulmasını istemiyorum. Mevcut binaların büyütülmesi ve yuva inşaatı adı altında oranın yapılaşmaya açılmasını kesinlikle istemiyorum. Beton bina yapıp üstüne 5 santimlik toprakla çim ekince çevreci olunmuyor, mevcut toprak ve bitki örtüsü korununca çevreci olunuyor. Moda muhtarlık alanında düzenleme adı altında yapılaşmaya HAYIR DİYORUM.

  Cevapla
 4. İrem Ttnc Şubat 11, 2018 at 1:40 pm

  Sokak hayvanlarının beslendiği,mahalle köpeklerinin gezdirildiği bir yer.Eğer permakültür ve çocuk yuvası yaparsanız sokak hayvanlarını orda istemeyeceğinize adım gibi eminim.Moda muhtarlık alanında düzenleme adı altında yapılaşmaya bende HAYIR diyorum.

  Cevapla
 5. Elif Gökteke Şubat 11, 2018 at 3:41 pm

  Hafıza-yı beşer nisyan ile maluldür: Tarih 31 temmuz 2014

  http://www.anadoluyakasi.net/kadikoy-1-bostan-ayaklanmasi/

  Haberden alıntı: “Mahalle sakinleri tarafından başlatılan imza kampanyasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne; “Otopark veya kullanım amacı ne olursa olsun inşaat istemiyoruz” kararının altı çizildi.

  Bostan arsası için çalışma başlatan ve destek veren bazı sivil toplum örgütlerinin isimleri ise şöyle: Moda Muhtar Meclisi, Moda İlköğretim Okulu Mezunlar Derneği, St. Josephliler Derneği, Sivil Organize Semtler (SOS), Tarihi Çarşı Derneği, Moda Eğlence Yerleri Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Lokomotif Kültür Sanat Derneği, Moda Gönüllüleri, Caferağa Dayanışması…”

  Aynı oluşumlar bugün aynı yere Kadıköy Belediyesi inşaat yapacak diye olumlu görüş bildiriyorsa samimiyet ve hakkaniyetten söz edebilir miyiz?

  İBB de yapsa, Kadıköy Belediyesi de yapsa, huzurevi-otopark-yuva fark etmez, afet toplanma alanında hiçbir surette inşaat istemiyoruz!

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir