Moda Deniz Kulübü 75 yaşında…
 Kadir Toprakkaya

Moda Deniz Kulübü 75 yaşında…

Moda Deniz Kulübü 75 yaşında…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1935 yılında bizzat Atatürk’ün talimatıyla kurulan; İsmet İnönü’nün Onursal Başkanlık, Celal Bayar’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Moda Deniz Kulübü, 75. yılını muhteşem bir davet ile kutladı.

75 yıllık bir zaman diliminde 4.300 üyeye ulaşan, ailelerle birlikte yaklaşık 13 bin kişilik bir camia haline gelen ve kuruluş amacı; deniz sporları ve yatçılığı geliştirmek, Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet değerleri doğrultusunda çağdaş, sosyal ve kültürel yaşama katkıda bulunmak olan Moda Deniz Kulübü’nün “75. Yıl Daveti”, piyanist Murat Tuğsuz’un flüt ve yaylı quartetten oluşan orkestrasının klasik müzikleri eşliğinde kutlandı.

Resepsiyonda tüm davetlileri duygulandıran bir konuşma yapan Moda Deniz Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Taşpınar, konuşmasının başında tek bir soru sordu: “Moda Deniz Kulübü denince aklınıza ne geliyor?” Sorunun cevabı, “ATATÜRK!” oldu.

MDK

Başkan Teoman Taşpınar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Moda Deniz Kulübü’ne baktığımızda, Atatürk’ün direktifleri ile kurulan bir yat kulübü görürüz. Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, cumhuriyetimize özen gösteren, kanunlara saygılı bir dernek görürüz. Zaman içinde amaçlarından uzaklaşmış, ama altyapı çalışmalarını tamamladıktan sonra tekrar kuruluş amaçlarını hedefleyen, yaşayan bir dernek görürüz. Üyeleri seçkin insanlardan oluşan sosyal bir kulüp görürüz. Dil, din, ırk ayırımı yapılmadığını görürüz.

Üyelerinde siyasi bakış ve görüş ayrılıkları olmasına rağmen, kati surette hiçbir dönemde politize olmamış bir dernek görürüz. Sadece derneğin amaçları doğrultusunda yaşadığını görmek isteyen, sosyal, iyi niyetli, kurallara uyan, uymayanları uyaran bir üye topluluğu görürüz. Yönetim Kurulu Başkanı olarak beşinci senemi sürdürüyorum. İnsanın yetiştiği kurumda başkanlığa uygun görülmesinin, bu güvene layık görülmenin onurunu ve gururunu taşıyorum.”

Davetlilerin arasında İstanbul Valisi Muammer Güler, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, İstanbul Defterdarı Bekir Bayraktar, Kadıköy Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Canbaz, İstanbul Boğaz komutanı Tuğamiral Levent Erkek, ABD Konsolosu Sharon Winner, Avusturya Konsolosu Yen Heniwin, Bosna Hersek Konsolosu Nidzard Ercan, Slovakya Konsolosu Jasef Sestak, Macaristan Konsolosu Dr. Andras Gyenge, TİSK ve MESS Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Erol Evgin, Esra Akkaya ve Zeyno Eracar gibi isimler bulunuyordu…

Resepsiyon, 75. yıl anısına özel bir müzik ve ışık seli gösterisi eşliğinde yapılan, Kulübün geleneksel tatlısı parfe servisiyle sona erdi.

MDK (2)

MDK (3)

MDK (4)

 

 

 

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir