Moda Deniz Kulübü'nde Salvador Dali gecesi
 Kadir Toprakkaya

Moda Deniz Kulübü’nde Salvador Dali gecesi

Moda Deniz Kulübü’nde Salvador Dali gecesi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Moda Deniz Kulübü’nde düzenlenen ve büyük ilgi gören “Hülya Botasun ile Ünlü Ressamların Sofraları” etkinliği devam ediyor. Son programda Salvador Dali’ye yer veren Botasun, gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiş bu dehayı en iyi anlatabilecek isimlerden biri olarak konuklara hem ünlü ressamın hayatını, hem de ürettiği eserleri harika bir sunumla aktardı.

Sanatçının 1931 yılında tamamladığı ve en iyi eserleri arasında gösterilen “Belleğin Azmi” hakkında az bilinen bilgileri de paylaşan Hülya Botasun; “Dali hakkındaki belki de en olağandışı gerçek, doğmadan önce annesinin Salvador Dali isimli başka bir çocuğu doğurmuş olmasıdır. Ne yazık ki ilk Salvador ölür ve dokuz ay sonra ikinci Salvador doğar. İlk Salvador’a çok benzediği ve tam dokuz ay sonra doğduğu için, ailesi aslında oğlunun yeniden doğduğuna inanıyordu” dedi. Salvador Dali’nin cinsel hayatı hakkında da konuşan Botasun, hayatı boyunca karısı Gala ile sadece bir defa seviştiğini, bunun dışında cinsellik yaşamayan ünlü ressamın kadınlardan sürekli kaçındığını dile getirdi.

SALVADOR DALİ SOFRASI…

Salvador Dali’nin resim, sinema ve modanın yanı sıra aşçılık ile de ilgilendiğini belirten Hülya Botasun, Dali’nin henüz 6 yaşındayken aşçı olmak istediğini, bu hayalini ise 1973’te basılan “Les Diners de Gala” (Gala ile Akşam Yemeği) adlı yemek kitabıyla kısmen gerçekleştirdiğini ifade ederek; “Kitabında yemeğin hayatındaki yerini ‘Ağız, felsefi bilgiyi kavramak için en iyi aracımızdır’ diye tanımlayacak kadar ileri gitmiştir” dedi.

Salvador Dali

MÜKEMMEL ORGANİZASYON…

Moda Deniz Kulübü, katılımın sadece 80 kişi ile sınırlandırıldığı bu özel etkinliğe öylesine iyi hazırlanmıştı ki, katılımcılar hayranlıklarını her fırsatta Kadıköy Life objektiflerine aktardılar. Dali’nin en sevdiği kırmızı ve siyah renklerinin hakim olduğu gecede menü de son derece ilginçti. Ünlü ressamın hemen her akşam tercih ettiği deniz mahsülleri, deniz kabuğunda konuklara ikram edildi. Ardından Salvador Dali‘nin deniz mahsülleri dışında tek tercihi olan fırında kuzu kafes, taze kuşkonmaz ve safranlı risotto ile servis edildi. Gecede ayrıca konuklara ünlü butik şarap üreticisi Mustafa Çamlıca’nın üretttiği Felix Culpa, Chamlija Rose ve Chamlija Cabernet Sauvignon şarapları ikram edildi.

Etkinliğe yönelik ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin Mayıs & Haziran 2018 sayısı sayfalarında yayınlanacak…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir