Moda İskelesi resmen yapboza döndü!
 Kadir Toprakkaya

Moda İskelesi resmen yapboza döndü!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Anadolu Yakası’nın simgesi haline gelebilecek kadar güzel ve büyülü Moda İskelesi, son yıllarda insanlardan gördüğü darbeyi ciddi yıkıma neden olan büyük fırtınalardan bile görmedi. Üzerinde uygunsuz değişiklikler yapılarak, zarar meydana getirilerek hizmet veren kafeteryanın kapısına kilit vuruldu, yeniden tadilat dönemi için geri sayım başladı.

Kadıköylülerin yıllardır şöyle bir özgürce gezemediği, sürekli ticaretin belkemiği haline dönüşen Moda İskelesi, sancılı günler geçiriyor. Bir dönem restoran olan tarihi yapının dokusuna uygun restore edilmediği sık sık gündeme gelmiş, konu mahkemelere de taşınmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Koruma Uygulama Denetim Müdürlüğü’ne gerçekleştirilen başvuru sonucu iskeledeki kafeterya kapatıldı, tabelası da indirilerek geceleri karanlığa büründü.

Bu fotoğraf karesini çeken gence, mendirek üzerine çekilmiş çirkin tenteler yerine keşke güzel bir Kadıköy manzarası, görkemli bir iskeleyi verebilseydik...

Bu fotoğraf karesini çeken gence, mendirek üzerine çekilmiş çirkin tenteler yerine keşke güzel bir Kadıköy manzarası, görkemli bir iskeleyi verebilseydik…

KADIKÖY’E BİR ÖDÜL İKEN “İNSAN” FAKTÖRÜYLE SARSILIYOR…

Uzun zamandır restoran ve kafeterya gibi ticari faaliyetlerin yürütüldüğü tarihi Moda İskelesi, hizmet veren her firma değiştiğinde yenilenme sürecine giriyor. Bunun üzerine yer yer meydana gelen şiddetli fırtınaların yıkıcı etkisi de eklenince Moda İskelesi, vatandaşın tamamına hizmet vermek yerine sancılı günler ile anılıyor. Birçok fotoğraf sanatçısının arşivini süsleyen, İstanbul’un siluet değerleri arasında yerini alan ve Anadolu Yakası’nın simgesi haline gelebilecek kadar önem taşıyan tarihi iskele huzurlu günlerini arıyor.

Kadıköy Life Dergisi arşivinden muhteşem bir kare daha... Tarihi Moda İskelesi ışıl ışıl yanıyor, parlıyor...

Kadıköy Life Dergisi arşivinden muhteşem bir kare daha… Tarihi Moda İskelesi ışıl ışıl yanıyor, parlıyor…

Yine Kadıköy Life Dergisi arşivindeki bu karemizde Moda İskelesi'nin gece yarısı, Kadıköy ile bütünleştiği o an yer alıyor.

Yine Kadıköy Life arşivindeki bu karemizde Moda İskelesi’nin gece yarısı, Kadıköy ile bütünleştiği o an yer alıyor…

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir