Moda Kayıkhane'de Grup Gündoğarken efsanesi
 Kadir Toprakkaya

Moda Kayıkhane’de Grup Gündoğarken efsanesi

Moda Kayıkhane’de Grup Gündoğarken efsanesi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kısa sürede İstanbul’un gözde eğlence mekanları arasında yerini alan Moda Kayıkhane, misafirlerine müzik ve eğlence ziyafeti sunmaya devam ediyor. Sevilen şarkılarıyla Grup Gündoğarken, 12 Ocak Cuma günü Moda Kayıkhane’de dinleyicisiyle buluşacak.

Grup Gündoğarken, 1983 yılında İlhan-Burhan-Gökhan Şeşen tarafından kuruldu. Grup, ismini Gökhan Şeşen’in aynı adı taşıyan bir şarkısından esinlenerek “Gündoğarken” koydu. Hodri Meydan Kültür Merkezi’ne verdikleri bir konserde kendilerini izleyen Levent Kırca’nın teklifi üzerine “Kadıncıklar” adlı oyunun müziklerini yaparak ve sahnede canlı icra ederek 1984 yılında profesyonel müziğe atılan grup, bir sene sonra da bu kez Ferhan Şensoy’un “İçinden Tramvay Geçen Şarkı” isimli oyunun müziklerini Hümeyra ile birlikte yaparak, yine tiyatro sahnesinde yer aldı. Aynı sene İstanbul’un canlı müzik yapılan ilk barlarından Ece Bar’da sahne aldı. Ve bir sezon boyunca burada her gün canlı performans sergiledi.

Grup GündoğarkenSEN BENİM ŞARKILARIMSIN, DERT OLUR, YAZ BULUTLARI…

Grup Gündoğarken, 1986 yılında ilk albümleri “Bir Yaz Daha Bitiyor”, Mehmet Horoz prodüktörlüğüne Doruk Onatkut’un yaptığı düzenlemelerle Balet Plak etiketiyle yayınlandı. Uzun süre liste başı kalan bu albüm sayesinde o senenin müzik dergileri tarafından Grup Gündoğarken, yılın grubu seçildi. İlk albümden söz ve müziği İlhan Şeşen’e ait olan “Sen Benim Şarkılarımsın” Ajda Pekkan, söz-müziği Gökhan Şeşen’e ait olan “Dert Olur” ise Banu Kırbağ tarafından seslendirildi. 1987 yılında Eurovision Türkiye elemelerine “Resimler Resimler” isimli şarkıyla katılan grup, bir sene sonra “Yaz Bulutları” adlı ikinci albümünü yine Balet Plak etiketiyle yayınladı. 1989 yılında Göksoy Plak’a geçen Grup Gündoğarken, bu firmadan da “Bir Günlük Aşk” albümünü çıkardı.

ANKARA’DAN ABİM GELDİ, RÜZGAR…

Bu dönemde Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu ile “Aşağı Yukarı”, “Gereği Düşünüldü” ve “Hangi Yüzle” isimli müzikli oyun ve müzikallere imza atan gruba, usta müzisyenler Gürol Ağırbaş, Erkan Oğur, Ozan Doğulu, Tahsin Endersoy, Cem Aksel, Aydın Karabulut ve Cem Erman eşlik etti. 1993 yılında bu sefer Kervan Plak’la anlaşan grup, düzenlemelerini Ozan Doğulu’nun yaptığı “Ankara’dan Abim Geldi” albümüyle oldukça geniş bir kitleye ulaşmayı başardı. Ardından birlikte çalışmaya ara veren grup elemanları, bu süreçte solo albümlere yöneldi. İlhan Şeşen, 1994 yılında “Aşk Haklı”, Burhan Şeşen ise 1995 yılında “Bir Düş Gördüm” albümlerini çıkardı. 1997 yılında Plaza Müzik’in önerisiyle tekrar araya gelen Grup Gündoğarken üyeleri, Yunanlı müzisyen Nikiforos Metaxas yönetiminde eski şarkıları bambaşka bir tarzda yorumladı ve ortaya “Mest of Gündoğarken” albümü çıktı. Bu albümden özellikle “Rüzgar” şarkısı milyonlarca dinleyici tarafından çok beğenildi. İki sene aradan sonra bu sefer Universal Müzik ile anlaşan grup, bu firmadan da “Gündoğarken 1999” ve kayıtları Atina’da gerçekleşen, Yunanlı müzisyenlerin eşlik ettiği 2001 yapımı “İstanbul-Atina-İstanbul” albümlerini çıkardı.

ELLERİMDE ÇİÇEKLER…

Söz-müziği İlhan Şeşen’e ait olan “Ellerimde Çiçekler” şarkısıyla her yaştan ve her kesimden dinleyicinin beğenisini kazanan grup, uzun konser ve turne programı sonucunda yollarını ayırmaya karar verdi. 2005 yılından bu yana Burhan ve Gökhan Şeşen tarafından yoluna devam ediyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir