Moda Rotary Kulübü'nden Betül Mardin'e anlamlı ödül
 Kadir Toprakkaya

Moda Rotary Kulübü’nden Betül Mardin’e anlamlı ödül

Moda Rotary Kulübü’nden Betül Mardin’e anlamlı ödül
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Moda Rotary Kulübü, Rotary çevresinin en prestijli ödülleri arasında gösterilen Meslekte Üstün Hizmet Ödülü’nü Betül Mardin‘e verdi. Mardin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenle ödülünü alacaktı ancak, rahatsızlığı nedeniyle fiziki olarak katılamadığı törene Skype ile bağlandı ve ödülünü kendisi adına Gültekin Çizgen aldı.

“KADININ GÜCÜ” FOTOĞRAF SERGİSİ…

Etkinlik, restorasyonu Yüksek Mimar Aylin Kepenç Engin ve Orhan Engin tarafından yapılan ve şimdilerde kültür merkezi olarak kullanılan Tarihi Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı’nda gerçekleşti. Moda ve Suadiye Rotary Kulüplerinin organizasyonu ile hayata geçen buluşmada bir de fotoğraf sergisi vardı. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı yararına düzenlenen “Kadının Gücü” fotoğraf sergisi, katılımcılardan büyük ilgi gördü. Gültekin Çizgen’den Alev Özgül’e, Adnan Sokol’dan Bekir Ormancı’ya kadar tam 56 fotoğraf sanatçısının fotoğraflarından elde edilen gelirin vakıf yararına kullanılacağı bildirildi.

16 MART’TAN SONRA KADIKÖY’E GELİYOR…

Türkiye Fotoğraf Müzesi kurucusu Gültekin Çizgen’in katkı ve katılımlarıyla düzenlenen sergi, 10-16 Mart 2018 tarihleri arasında Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı’nda, 17-31 Mart 2018 tarihleri arasında ise Kadıköy Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde ziyaretçilere açık olacak. Tepe Nautilus’ta ayrıca, kadınların toplum içindeki yeri ve kadına yönelik şiddete ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli söyleşi, paneller ve workshoplar da düzenlenecek.

MİMAR SİNAN ESERİ KÜLTÜR MERKEZİ…

Bir Mimar Sinan eseri olarak bilinen Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı, Beşiktaş Belediyesi tarafından “Ortaköy Kethüda Beşiktaş Kültür Merkezi” olarak kullanılmakta. Yapının restorasyon projesi, Kadıköylü Y. Mimar-Restorator Aylin Engin ve Y. Mimar Orhan Engin tarafından yapıldı. Ortaköy Meydanı’nda 1550 yılında Sadrazam Kara Ahmet Paşa’nın kethüdası tarafından Mimar Sinan’a inşa ettirilen yapı, 300 yıl boyunca hamam olarak işletilmiş. Hüsrev Kethüda Hamamı, 2001 yılında yapılan restorasyon sonrası lokanta ve bar olarak kullanılmış. 2011 yılında geçirdiği restorasyon sonrası tekrar özgün haline kavuşan yapı, günümüzde bu tür özel etkinliklere ev sahipliği yaparak geçmişe de anlamlı bir gönderme yapıyor.

Son derece renkli geçen buluşmada bir de tango gösterisi vardı. Akademia Del Tango Atölyesi’nde eğitmen olarak çalışan Fatima Azizova ve Hakan Ateş’in “La Comparsita” eşliğindeki dansı görülmeye değerdi…

Moda Rotary Kulübü‘nün etkinliğine ünlü isimler de renk kattı. Türk Ytong’un efsane ismi Fethi Hinginar, manevi desteğinin yanında sponsorluğu ile de “Yanınızdayım” derken, Bennu Yıldırımlar ve Bilal İnci’nin torunu Ayça İnci de katılımcıılar arasındaydı…

moda rotary

Katılanların bir teşekkürü de, yapının son derece başarılı restorasyonunu gerçekleştiren Aylin & Orhan Engin çiftine oldu. Onların bu başarısından gurur duymak keyfi ise ağabeyi Ömer Engin, yengesi Şükran Engin ve yeğeni Ayşegül Engin’e düştü…

betül mardin

Kadıköylü Y. Mimar-Restorator Aylin Engin ve Y. Mimar Orhan Engin çifti, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptıkları açıklamada şunları ifade etti: “Yapının bir Mimar Sinan eseri olması, her hareketimizi en az üç defa düşünmeye sevk etti. Adeta nakış işler gibi işledik ve olabilecek maksimum dikkat ve özeni gösterdik. Çok yorulduk ama şimdi böylesine anlamlı ve özel buluşmalara ev sahipliği yaptığını görmek, bütün yorgunluğumuzu alıp götürüyor.”

Bunu paylaş:
  • 120
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir