Rakı, rakı olalı böyle akşam görmedi
 Haber Merkezi

Rakı, rakı olalı böyle akşam görmedi

Rakı, rakı olalı böyle akşam görmedi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

En az 500 yıllık geçmişi olan rakı, İstanbul’un yıldızlı lezzet noktası Moda Sahil Restoran’da dile geldi. Birbirinden lezzetli peynir çeşitleri rakıya arkadaş oldu, tatlı sohbete restoranın spesiyal menüleri de eklenince gurmeler için Moda’da unutulmaz bir akşam hafızalara kazındı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yedi kez gerçekleştirdiği Kadıköy ziyaretinin tamamına yakınında ayak bastığı ve kuruluşunu sağladığı Moda Deniz Kulübü’nün eski binasının yıllara yenik düşmesinin ardından ünlü işadamı Erkan Ulutaş’ın orijinal büyük mimari düzenleme sonrası Moda’ya kazandırdığı lezzet durağı, başta gurmeler olmak üzere ağzının tadını bilenlerin uğrak yeri haline dönüştü.

Moda Sahil Restoran

PEYNİRİ UZMANINDAN, RAKIYI ÜSTADINDAN…

Ünlü Alkollü İçkiler Eksperi Mehmet Başkaya ile Antre Gurme sahipleri, “Peynir Aşkına” kitabının yazarları Neşe Aksu Biber ve Berrin Bal Onur’un konuşmacı olarak katıldığı buluşmada, magazin camiasının tanınmış simaları da yer aldı. Türkiye’nin yedi bölgesinde lezzet noktalarını kitlelerle buluşturan TOURMAG Turizm Dergisi adına tanınmış gezgin, yazar ve lezzet avcısı Yaprak Gürdal da “Peyniri Uzmanından, Rakıyı Üstadından” renkli buluşmasındaydı.

RAKI İLE PEYNİRİN DANSI…

Ömrünün tamamına yakını alkollü içecekler ve rakıların test edilmesi, daha kaliteli hale getirilmesi ve lezzetin sınırlarını zorlaması için üretim tesislerinde geçiren Alkollü İçkiler Eksperi Mehmet Başkaya, rakıya dair tüm merak edilenleri karşılıklı sohbet eşliğinde aktardı. Davetlilerin önüne konulan çeşit çeşit rakılar sırayla tadıldı, “Hangi peynir hangi rakı ile yenir” uygulamalı olarak test edildi. Davetliler rakı ile birlikte peynirleri yerken, “peynir uzmanları” Neşe Aksu Biber ve Berrin Bal Onur’dan muhteşem lezzetlerin nasıl üretildiği ve püf noktaları hakkında bilgi edinme şansını buldu.

MODA SAHİL RESTORAN’IN SIRRI DEŞİFRE OLDU…

Tüm lezzetleri yöresinden, doğal ve usulüne uygun koşullarda üretilmesi sonrası Moda Sahil Restoran’a taşıyan Erkan Ulutaş, mekanın daha çok balık ve mezeleri yönüyle öne çıkmasına rağmen müdavimlerinin diğer menüleri de hayli çok tercih ettiklerini açıkladı. Kokorecin sadece anne sütü ile beslenmiş ve hiç yem yememiş kuzudan yapılması, Türkiye’de çok nadir bulunan sübye yumurtası gibi spesiyaller, restoranın sadece küçük ayrıntıları arasında. Bunun gibi sayısız gizli lezzet, gurmelerin listelerinde önemli bir değişikliği beraberinde getirmiş. Toros Keçi, Divle Obruk, Bergama Tulum, Trakya Kaşar, Diyarbakır Örgü, Erzincan Tulum gibi peynir çeşitlerinin tamamen doğal malzemelerinden ve yerinde üretim olmasıyla damaklarda bıraktığı tat, buluşmada keyifli yorumları masaya taşıdı. Dünyada 2 bin, Türkiye’de de 200 çeşit peynir bulunduğu da açıklanan notlar arasındaydı.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Uzmanlarının, peynirin mayalanma sürecine yönelik bir notu, davetliler arasında büyük hayret uyandırdı. Anadolu’da üreticilerin maya bulamaması halinde toprağa düşen çiğ tanesini maya olarak kullanabildiği ve bu çiğ tanelerinin son derece kaliteli bir mayalama meydana getirdiği açıklandı. Alkollü İçkiler Eksperi Mehmet Başkaya da, rakı ile birlikte ayran ve şalgamın içilebileceğini ancak, kesinlikle soda katılmaması gerektiğini belirtti. Sodanın hemen sarhoş olma etkisi yarattığına dikkat çeken Başkaya, sahte rakıya yönelik de çağrıda bulundu. “Sahte rakı içerken kesinlikle anlaşılamaz ve çok ciddi risk oluşturur. Bu şüphe vücutta oluşmaya başlandığında su içmek gibi davranışlar bir fayda getirmez. Yapılacak şey, etil alkol almak ve sahte rakı oranını hızla düşürmektir. Bu noktada kişi en fazla çok sarhoş olur ama kurtulur” diyen Mehmet Başkaya, rakı içmenin bir kültür olduğunun da altını çizdi.

MODA’NIN KİMLİĞİNE KATILAN DEĞER, YAVAŞ YAVAŞ ANLAŞILACAK…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vesile olduğu Moda Deniz Kulübü’nün eski yeri, dokusu ile restore edildikten sonra yeniden vücut buldu. Moda İskelesi’nin tam karşısında, mendireğin yanında bulunan Moda Sahil Restoran’ın ikinci katı, Atatürk’ün dinlendiği ve yemek yediği yer olarak kayıtlarda yer alıyor. Ulu Önder’in, İngiliz Kralı’nı Moda İskelesi’nde karşıladıktan sonra ikinci katta karşılıklı oturdukları da biliniyor. Uzun yıllardır harabe olarak sosyal yaşamdan uzak duran Moda Deniz Kulübü’nün ilk kurulduğu nokta, şimdilerde canlanmaya başladı. Ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında yer alacak…

Ünlü oyuncu Özgür Çevik de özel etkinliğin davetlileri arasındaydı. Yıllar önce “Yabancı Damat” dizisinde Niko karakteri ile milyonların sevgilisi haline dönüşen Çevik, şimdilerde “Kırgın Çiçekler” dizisinin başrollerinde Toprak başrolüyle büyük ilgi çekiyor. Davet ile birlikte Özgür Çevik de yolu Moda Sahil Restoran’dan geçenler kervanına katılmış olurken, yakışıklı oyuncu peynir çeşitleri ve restoran spesiyallerine tam not verdi…

Türkiye’nin “Rakı Eksperi” olarak bilinen Mehmet Başkaya, üretiminden tüketilmesine tüm püf noktaları lezzet şöleni eşliğinde paylaştı…

Moda Sahil Restoran

“Peynir Aşkına” kitabının yazarlarından Neşe Aksu Biber…

Moda Sahil Restoran

“Peynir Aşkına” kitabının yazarlarından Berrin Bal Onur…

Moda Sahil Restoran

Moda’ya prestij katan mekanı kazandıran ünlü işadamı Erkan Ulutaş, eşi Seher Hanım ve kızları Zeynep ile birlikte Kadıköy Life Dergisi objektiflerinde…

Moda Sahil Restoran

Moda Sahil Restoran’ın Genel Koordinatörü Danış Yıldırım…

Moda Sahil Restoran

Moda Sahil Restoran

Moda Sahil Restoran

Moda Sahil Restoran

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir