Moda sahilinde açık havada dans!
 Mörfi Menahem

Moda sahilinde açık havada dans!

Moda sahilinde açık havada dans!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Moda sahilinden Yoğurtçu Parkı istikametine yürüdüğünüzde Moda’ya daha yakın bir yerde, ahşap bir pergola etrafında her Çarşamba akşamı saat 21:30’da (havalar müsaade ettikçe devam edecek) Moda Dans’ın öncülüğünde cıvıl cıvıl bir dans buluşması gerçekleştiriliyor. Bir kısım insan yol üstünde dans ediyor, bir kısmı çimlerin üstüne serilip dans ve müziğin zevkine varıyor; en tuhafı ise oradan tesadüfen geçerken gördüklerine şaşıranlar, hemen cep telefonlarına sarılıp resim çekenler… İstanbul’da nadiren rastlayabileceğiniz bu harikulade etkinlik, geçtiğimiz seneden bu yana yapılıyor.

Hava müsait olduğunda 700 kişiyi aşkın, ağırlığını gençlerin oluşturduğu bir topluluk, sesi rahatsız etmeyen bir müzikle çoğu Latin olan parçalarla deniz kenarında dans ederek, göze çok hoş gelen bir ambiyans sergiliyorlar. Dans seviyeniz hiç önemli değil; çok güzel dans eden çiftler de var, o anda çalınan dansı bilmeyen fakat etraftakileri taklit etmeye gayret edenler de var. Genellikle saat 23:00 civarı bir show oluyor; bu show salsa, tango, hip hop, hatta Hint dansları da olabiliyor. Herkes yanında kendi içecek ve yiyeceklerini taşıyor. Etkinlik ücretsiz, her hafta değişik DJ’ler çalıyor.

Moda sahilinde açık havada dans

DANSIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ…

Salsa; Latin Amerikan bir sokak dansı… Bu dansın Moda’da sokakta icra edilmesi ise ayrı bir hoşluk. Gecede ayrıca bachata, tango ve hip-hop çalınıyor, dans ediliyor. Fotoğraflarda görülebileceği gibi bazen de grup dansları icra ediliyor. Moda Dans Okulu’nun kurucusu ve eğitmeni Muhittin Gürkaynak ile yaptığımız kısa söyleşide, kendisi dansın iyileştirici gücü olduğunu vurgulayarak, Kadıköy Life Dergisi’ne şunları ifade etti:

STRES VE GÜVENSİZLİKTEN DANS İLE KURTULUN…

“İlk gece yaklaşık 500 kişilik bir grup olarak başladık. Cebimizdeki paralarla hoparlör ve jeneratör aldık. Dans ettiğimizi gören insanlar da bize katıldı. Dansın iyileştirici yönünü biliyoruz ve herkes bundan faydalansın istiyoruz. Gelip ilk adımlarını bizimle atsınlar istiyoruz. Amacımız, daha çok insana dansı tanıtmak. İnsan yaşantısı, stres ve güvensizlik içinde… Dans ile bu sorunların altından kalkabileceğimizi görüyoruz.

SADECE PARASI OLAN DEĞİL, İSTEYEN HERKES KATILABİLİYOR…

Birbirlerini tanımayan insanların dans ettiklerinde birbirlerine bakış açıları olumlu yönde değişiyor. Etkinlikte evlenen çiftleri de kutluyoruz, asker uğurlaması da yapıyoruz. Dans etkinliklerine sadece parası olan insanların değil, olmayanların da katılabileceği bir ortam oluştu. Bu taşın altına elimizi koyduk. Havalar bozana kadar etkinliği devam ettireceğiz. İnsanları birlik olmaya davet ediyoruz.”

Eğer bir çarşamba akşamı saat 21:30 sonrasında Moda civarında iseniz, bu etkinliği kaçırmamanızı öneririz. Dansla kalın…

Moda Dans Okulu’nun kurucusu ve eğitmeni Muhittin Gürkaynak, dansın iyileştirici gücü olduğunu vurgulayarak, tüm Kadıköylüleri her çarşamba akşamı gerçekleştirdikleri etkinliklerine davet etti…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir