Moda standından Erenköy dükkânına!
 Cenay Toprakkaya

Moda standından Erenköy dükkânına!

Moda standından Erenköy dükkânına!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadınların üretim ve dayanışma ağı Potlaç’ın katılımcılarından Yeşim Bilgi Yörükoğlu, Erenköy’de dükkân açtı. Yörükoğlu, 36 yaşında Kadıköylü bir kadın girişimci… 11 yıl kurumsal hayatta iletişim yöneticisi olarak çalıştıktan sonra, kızının doğumuyla birlikte biraz isteyerek biraz da zorunluluktan kariyerini bırakmış. Bir gün arkadaşının kızına hediye ettiği amigurumi (örgü) bebekten yapan Yeşim Bilgi Yörükoğlu, ardından kurbağa ve köpek figürleri derken yelpazeyi genişletmiş ve bu hobiyi bir işe dönüştürmüş.

Organik ip ve elyaf kullanarak yaptığı oyuncakları önceleri eşe dosta hediye ederken, zaman içinde siparişler de gelmeye başlamış. Kadıköy Belediyesi’nin ilçedeki kadın üreticiler için oluşturduğu Potlaç ağına dahil olan Yeşim Bilgi Yörükoğlu, yaptığı oyuncakları Moda’da açılan Potlaç standlarında satmış. Caddebostan’daki Potlaç Dükkân’da da ürünleri olan Yörükoğlu, Potlaç’tan aldığı cesaretle dükkan açmaya karar vermiş.

KENDİNE BENZEYEN BEBEK…

Yeşim Bilgi Yörükoğlu, 20 Ocak 2018 itibariyle Erenköy‘deki şirin dükkânında oyuncak, yelek, hırka, tulum, dönence, diş kaşıyıcı, emzirme kolyesi, bere, atkı gibi bebek ve çocuk ürünleri hizmeti veriyor. Dükkândaki en ilginç ürünlerden biri ise “kendine benzeyen bebek”. Yörükoğlu, bu ilginç bebek konseptini şöyle aktardı: “Bir gün arkadaşım kendi çocuğu için bebek yapmamı rica etti benden. Nasıl bir bebek olsun diye konuşurken, arkadaşım ‘Kızıma benzese ne güzel olur’ deyince, ‘Kendine benzeyen bebek’ fikri çıkmış oldu ortaya. Sadece çocukların değil, herkesin bebeğini üretebiliyorum. İnsanlar özel günlerde sevdiklerine (o kişiye benzeyen) bir bebek hediye edebiliyorlar.”

POTLAÇLI KADINLARDAN DESTEK…

Tüm bu süreçte Potlaç’ın manevi desteğini de arkasına alan Yeşim Bilgi Yörükoğlu; “Potlaç’ta pek çok kadınla tanıştım, arkadaş ve hatta dost oldum.  Şu an onlardan iki kişinin ürünleri de dükkânımda yer alıyor. Örgü sepet ve abajurlar Çiğdem Dalgıç’ın, yastıklar da Tülay Özdemir’in üretimi. Toplu sipariş aldığımda annem, ablam, kayınvalidemden destek alıyorum. Eşim örgü yapmayı bilmese de etiketleme ve paketleme konularında yardım ediyor. Yani aile dayanışmasıyla hallediyoruz. Fakat daha büyük, toplu siparişler olursa da Potlaçlı kadın arkadaşlarımla çalışmayı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

EV KADINLARI MUTLAKA ÜRETİME KATILMALI…

Evinde herhangi bir üretim yapan tüm Kadıköylü kadınları Potlaç’a katılmaya davet eden Yörükoğlu; “Bence ev kadınları mutlaka üretime katılmalı. Aslında çoğu bir şeyler üretiyor ama bunları aile bireyleri, eş dost için yapıyorlar. Potlaç sayesinde bu üretimlerin bir işe nasıl dönüştürülebileceğini öğreniyorlar. Kadınlar hem yetenekli hem de girişimci, bu güçlerini fark etmeliler. Potlaç bu açıdan kadınlara destek olup, motivasyon veriyor.”

erenköy

Bunu paylaş:
  • 175
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir