Modalı canından bezdi!..
 Kadir Toprakkaya

Modalı canından bezdi!..

Modalı canından bezdi!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Bir zamanların rüya semti Moda, bugünlerde trafik keşmekeşine teslim oldu. Moda sakinleri, yetkililere “Ya artık şu trafik sorununu çözün, ya da yerimizden yurdumuzdan taşınacağız” diyerek isyan etti. Bölge sakinleri, Moda ve çevresine yeraltı otoparkları yapılmasını istiyor.

Moda Platformu kurucuları arasında yer alan Yahya Uray, Kadıköy Life’a konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yeraltı otoparkının acilen hayata geçirilmesinin gerekliliğine dikkat çeken Uray, semtte trafik çilesinin had safhaya çıktığının altını çizerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

ARAÇ SAYISI ARTIYOR, YOLLAR KABUS…

“Moda’nın yeraltı otoparkı ihtiyacı son derece acildir. Otomobillerin taksitli satışları da beraberinde araç sayısının artışını getirdi. Moda sokakları, arabaları ve trafiği kaldırmıyor. 7-8 sene öncesine kadar Moda’da trafik sorunu bu boyutlarda değildi, araçlar rahatlıkla park edilebiliyordu. Şimdi ise bir kişi aracını park edebilmek için en az yarım saat boyunca Moda’yı turlamak zorunda, bir araç çıkacak da kendi arabasını park edecek diye…

Artık ben de ya aracımı satacağım ya da Moda’dan taşınacağım, ne yapayım? Yaşayamıyorum burada… Moda’nın çevresinde de otopark alanları yetersiz… Aracını İspark’a bıraksan, yüzlerce metre yokuş yukarı yürümek zorunda kalacaksın. Yeni yönetmeliğe göre yapılan apartmanların alt katına otopark inşa edilmesi gerekiyor, ancak bunun uygulanmadığını da görüyoruz.

GÜVERCİNLİK MEYDANI, YERALTI OTOPARKINA MÜSAİT…

Moda’da otopark sorununu giderecek en önemli yer, beş ayrı yolun birleştiği kavşak noktası Güvercinlik Parkı’dır. Bu alana Moda İlkokulu’nun bahçesi de dahil edilerek, bölge trafiğinin önemli ölçüde rahatlaması sağlanabilir. Yerin altına en az 2-3 kat inilebilir. Trafik akışına göre otopark giriş ve çıkışları düzenlenerek, bölgenin rahat nefes alması sağlanabilir. Bununla birlikte Moda’nın başka kesimlerinde de benzer bir çalışma yürütülebilir. Moda Camii’nin yanındaki Sağlık Ocağı’nın arka kısmındaki büyük meydanın altı ve üstü otopark için son derece müsait…

TAV YAPMAK İSTEDİ, OLMADI!..

Bu noktada yöneticilere büyük görev düşüyor. TAV Otopark Yapım, geçtiğimiz günlerde bu bölgeye otopark yapmak istemiş, bu yönde de projelerini hazırlamışlardı. Proje, İBB’den de onay görmüş, ancak Kadıköy Belediyesi ile anlaşma sağlanamadığı kamuoyuna yansımıştı. Bu bölgede otopark ihtiyacı had safhadadır; acil olarak yapılması, bölge genelinde trafiğin rahatlamasını da beraberinde getirecektir. Ayrıca, Güvercinlik Parkı ve Moda İlkokulu’nun bahçesi sit alanı da değildir. Geçtiğimiz süreçte bu konuda çalışma yapıldı, kazıldı ve bakıldı, sit alanı olmadığı anlaşıldı.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir