Kadir Toprakkaya

Mostari Sergisi’ni kaçırmayın…

Mostari Sergisi’ni kaçırmayın…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi işbirliği ile düzenlenen Mostari / Bir Köprü Bekçisinin Günlüğü Sergisi, sanatseverleri Bosna Savaşı dönemine götürüyor.

Resim sergisi, yazar ve psikolog Gündüz Vassafın Mostar’da geçirdiği ayları ve bir türlü ayrılamadığı, her gün başında beklediği Mostar Köprüsü’nü anlatıyor. Sergi, 31 Ağustos tarihine kadar gezilebilecek.

İŞTE ÖZEL SERGİNİN TÜM AYRINTILARI…

Gündüz Vassaf, 24 Ekim-30 Kasım 2011 tarihlerinde Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nde çalışırken, Bosna’da yaşayan kuzeninin Mostar’daki evinde kalır. Mostar’a varışının ertesi günü, dünyanın dört bir yanından gelen herkes gibi, evrensel ününe savaş acıları da eklenmiş olan Mostar Köprüsü’nün yolunu tutar.

Köprü’ye vardığında yanında taşıdığı küçük defterini çıkarıp, birkaç gözlemini yazar. Bu durum, daha sonra yazarda bir tutku halini alır ve Vassaf’ın Mostar’daki günleri, bir türlü ayrılamadığı Köprü başında geçer. Anı diye yazmaya başladığı notlar, bir süre sonra bir köprü bekçisinin nöbet defterine dönüşür.

Most, Boşnakça köprü demektir. Mostari’de köprü bekçisi Vassaf, bazen yüzlerce turist arasında, bazen gece saatlerinde tek başına Köprü’yü bekler. O, Köprü’yü sahiplendikçe; Köprü onu zapt eder. Köprü ona ne yaşattıysa; o da dünyasını, duygularını, düşünce ve hezeyanlarını Köprü’yle paylaşır. Ta ki bir gün Köprü onu azat edene kadar.

Gündüz Vassaf, Mostari / Bir Köprü Bekçisinin Günlüğü sergisine yazarın şiirsel roman diye nitelediği, bu yılın başlarında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ve sergiyle aynı adı taşıyan kitabı yol gösteriyor. Sergi; fotoğraflardan, görselleştirilmiş metinlerden, yazarın kitaptan bölümler okuduğu videodan ve yazarın Mostar’dan topladığı nesnelerden oluşuyor.

Küratörlüğünü ve tasarımını Sadık Karamustafa’nın üstlendiği sergideki fotoğraflar Tolga Bermek, Mehmet Umur, Gündüz Vassaf ve William Özkaptan’a, Mostar illüstrasyonları ise Ersu Pekin’e ait…

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir