Muammer Ketencoğlu ile Balkan Trio Konseri
 Sedef Turan

Muammer Ketencoğlu ile Balkan Trio Konseri

Muammer Ketencoğlu ile Balkan Trio Konseri
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Sanat eğitiminde dünya standartlarını ülkemize getirme vizyonuyla Ani ve Çağlar Arsu tarafından kurulan Arsu Güzel Sanatlar Akademisi, yurtdışındaki akademik kurumlarla işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor, alternatif eğitim metotları ve programlarla çeşitli branşlarda sanat eğitimine devam ediyor. Fenerbahçe’deki merkezinde düzenlenen konserlerle de sanatseverleri bir araya getiriyor.

Arsu Sahne, bu hafta ilginç bir konsere ev sahipliği yaptı. Rum, Türk ve Yahudi türküleri, Balkan müzikleri, Anadolu kadın ağzı şarkıları, zeybek havaları ile farklı kültürlerin aynı dilde anlaştığı müzikleri derleyen, seslendiren kıymetli etnomüzikolog, akordeonist Muammer Ketencoğlu’nu izleme şansına sahip olduk. Açık Radyo’da 1995 yılından itibaren her çarşamba “Tuna’nın Beri Yanı” adlı programla dinleyiciyle buluşan Ketencoğlu’nu, Şule Kocaman Saraç ve Selda Koçak Uzuntaş ile oluşturduları Balkan Trio konserinde izlemek öyle güzel bir duygu verdi ki… Akordeon, güzel insanların sesleri, duygusal jestleri, değişik dillerde aşk şarkıları… Küçük, sıcacık salonu dolduran izleyiciler ne ülkemizin içinde bulunduğu karanlık günleri, ne de kişisel sorunlarını akıllarına getirmeyip, kendilerini Balkan müziklerinin ezgilerine verdi.

Muammer Ketencoğlu

MUAMMER KETENCOĞLU HAKKINDA…

1964 yılında İzmir Tire’de doğan Muammer Ketencoğlu, 1993’te “Sevdalı Kıyılar” albümünü çıkardı. Onu izleyen yıllarda rebetiko müziği albümleriyle tanındı. 1995’te yayınladığı “Halklardan Ezgiler” dizisiyle Ermeni, Gürcü, Azeri, Orta Asya geleneksel müziklerinden örnekler sundu. Etnomüzikolog Ketencoğlu, “Klezmer Müziğinin Öncüleri” adını verdiği albümü ile kökleri Orta Avrupa geleneksel müziğine dayanan, Amerika’da gelişen bu ilginç türü dinleyiciyle buluşturdu. 2003 yılında Zeybek Topluluğu’nu, üç sene sonra Kadın Sesleri Topluluğu’nu kurdu. Zeybek havalarından oluşan “Karanfilin Moruna” ve Bir Balkan Yolculuğu grubuyla kaydettiği “Ayde Mori” albümleri ile adını geniş kitlelere duyurdu. Muammer Ketencoğlu, geleneksel müziği miras kabul ediyor ve en doğru şekilde değerlendiriyor, tanıtıyor. Balkanlar’dan Orta Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyanın halk türkülerini en yalın haliyle sunmakla tanınıyor.

Muammer Ketencoğlu

KONSER SONRASI SEYİRCİYLE SAMİMİ SOHBET…

Balkan Trio, Arsu Sahne’de minimal müzik anlayışıyla gerçekleştirdikleri konserde Balkanlar’ın her yanından aşk şarkıları ve baladlarla, dünyanın en çok yinelenen hikayesi aşka dair şarkılar seslendirdiler. Duygu dolu geçen konserin ardından seyircinin sanatçıyla sohbet edebildiği sıcak ortamda değerli müzisyen Ketencoğlu’nun müzik yolculuğu, dünya halk müziği arşivini nasıl oluşturduğu, farklı dillerdeki şarkıları nasıl orijinal telafuzu ile icra ettikleri, bir arada çalıştığı müzisyenler, yurt dışındaki konserleri hakkında samimi bir sohbet gerçekleşti.

Muammer Ketencoğlu

Farklı kültürlerin aynı dilde anlaştığı müzikleri derleyen, seslendiren kıymetli etnomüzikolog, akordeonist Muammer Ketencoğlu, Arsu Sahne’de unutulmaz bir dinletiye daha imza attı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir