Mustafa Kemal Atatürk ölmedi, içimizde yaşıyor!
 Kadir Toprakkaya

Mustafa Kemal Atatürk ölmedi, içimizde yaşıyor!

Mustafa Kemal Atatürk ölmedi, içimizde yaşıyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Eski Kadıköylü Adnan Nur Baykal’ın “Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Sırları” adlı kitabının 25. baskısı yayımlandı. 10 Kasım’a ithafen “Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü mü?” diye soran ve “Mustafa Kemal Atatürk ölmedi, bizi motive etmek için içimizde yaşıyor” mesajını veren Baykal’ın kitabında şu anekdotlar yer alıyor:

10 Kasım… Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü mü? Mustafa Kemal insanüstü bir varlık mı? Bunun cevabını kendisi versin: Cumhuriyet’in on ikinci yıldönümü için birçok dövizler hazırlanmıştı. “Atatürk bizim en büyüğümüzdür”, “Atatürk bu milletin en yükseğidir”, “Türk milleti asırlardan beri bağrından bir Mustafa Kemal çıkardı” gibi dövizler listesini gözden geçiren Atatürk hepsini çizdi, şunu yazdı: “Atatürk bizden biridir.”

Mustafa Kemal Atatürk

MUSTAFA KEMAL ÖLMEZ!

Mustafa Kemal Atatürk bir göktaşı değil, bizden biri ama değerlisi. Peki, Mustafa Kemal öldü mü, yaşıyor mu? Zor bir soru. Bunun cevabını da kendisi versin: “İki Mustafa Kemal var; biri ben, fert olan, fani olan Mustafa Kemal. İkinci Mustafa Kemal’den ise ‘ben’ diye bahsedemem. Ondan ancak ‘biz’ diye bahsedebilirim. O Mustafa Kemal, yani sizler, etrafımda olanlar, memleketin her köşesinde çalışan köylüler, uyanık, münevver, vatanperver, milliyetperver vatandaşlar… İşte ben onların hayalini tespit ediyorum, onların hayalini gerçekleştirmeye çalışıyorum. O Mustafa Kemal ölmez! O, Türk milletinin ihtiyaçları ile beraber, giderek uyanan şuuru ile beraber gelişerek ebedi olarak yaşayacaktır. O, ‘biz’ diye ifade edebileceğim Mustafa Kemal’dir.”

Mustafa Kemal bana ne verdi? Size ne verebilir? Mustafa Kemal bana insanlığa faydalı olmayı, dünya çapında düşünmeyi ve davranmayı, kültür ve medeniyet yarışında ileriye koşmayı öğretti. Bu nasıl oldu? Bunu da Mustafa Kemal söylüyor: “Her gün, sabah, akşam, gece ne zaman sırasına getirebilirseniz; bir çeyrek, yarım saat, ne kadar vakit ayırabilirseniz kendi içinize çekilin. O gün yaptığınız işi göz önünden ve düşüncelerinizin tartısından bir defa geçirin. Ne ettiğinizi, ne işlediğinizi her gün bir defa kendi kendinize yoklayın. Şuurunuzdan alacağınız cevapların ne kadar faydalı olacağını tasavvur edemezsiniz.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir