Mustafa Pilevneli, 77 yıllık sanat serüvenini kutluyor
 Kadir Toprakkaya

Mustafa Pilevneli, 77 yıllık sanat serüvenini kutluyor

Mustafa Pilevneli, 77 yıllık sanat serüvenini kutluyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çağdaş Türk resim sanatının en önemli sanatçılarından biri olan Prof. Mustafa Pilevneli, Kadıköy Bahariye’de çocukluk yıllarında başlayan 77 yıllık sanat serüvenini bir sergi ve kitap ile kutluyor.

Sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu’nun retrospektif bir yaklaşımla hazırladığı “Pilevneli’nin Dünyası” adlı kitapta, Mustafa Pilevneli’nin sergide yer alacak son çalışmalarının yanı sıra 77 yıllık sanat serüveni ve bu serüvenin köşe taşı eserlere de yer veriliyor. “Pilevneli’nin Dünyası” başlıklı sergi ise 24 Mayıs Çarşamba günü Galeri FE’de açılacak, 24 Haziran 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Mustafa Pilevneli

MUSTAFA PİLEVNELİ HAKKINDA…

Mustafa Pilevneli, 1961’de Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu Dekoratif Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra Almanya’dan DAAD bursu kazanarak, uzmanlık eğitimi için gittiği Stuttgart Akademisi’nde “Mağara Çağından Günümüze Duvar Resimleri ve Teknikleri” konusunda tez hazırladı. Dönüşünde mezun olduğu Tatbiki Güzel Sanatlar’ın öğretim kadrosuna girdi ve okulun sonraki adı olan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 2007 yılında emekli oluncaya kadar hocalık yaptı.

GÖRKEMLİ BİR İMAJLAR DÜNYASI…

Anadolu’nun mitolojik geçmişi, İstanbul ve Ege’nin kıyıları, özellikle de Fenerbahçe ve Bodrum konulu çalışmalarıyla tanınan sanatçı, tuval resminin yanı sıra cam, mozaik, vitray, seramik, ahşap ve beton gibi malzemeleri plastik sanatlarda büyük ustalıkla kullanır. 60 yılı aşkın bir zamandır görsel sanatların çeşitli dallarında sanatıyla kendini gösteren Pilevneli; duvar resminden seramik ve emay uygulamalarına, özgün baskıdan yağlıboya, akrilik ve suluboya resimlere, çeşitli malzeme ve tekniği pratik bir yetkinlikle uyguladığı çalışmalarıyla görkemli bir imajlar dünyası kurmuştur.

KENTİN GÜNDEN GÜNE KAYBOLAN GÜZELLİKLERİNİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRİYOR…

Mustafa Pilevneli, son yıllardaki büyük boyutlu akrilik düzenlemelerinde denizaltı derinliklerini, mağara ağızları ve içerilerinde gözlerden uzak kalmış, zor rastlanır güzellikleri yansıtıyor. Suluboyanın akıcı, spontan ve saydam özelliğini akriliğe de taşıyan sanatçı, geniş tuşlar ve duyarlı lekelerde doğanın yaşanmışlığını ustalıkla aktarıyor. Ayışığında, gökyüzünde balık ve bulutlarla kaynaşan doğayı bir düş adasına dönüştüren izlenimleri, arasında Moda ve Fenerbahçe’de sakız ağaçları, Çengelköy’de bir cami avlusu, iri gövdeli çınarlar gibi İstanbul’un değişik semtlerinden derlenmiş görünümlerle kentin günden güne kaybolan güzelliklerini ölümsüzleştiriyor.

FERİT EDGÜ: NESLİ TÜKENMİŞ RESSAMLAR SOYUNDAN BİRİDİR…

Ferit Edgü, Mustafa Pilevneli için “Çevresine bakmasını ve baktığını görmesini bilen, gördüğünü kendi resim dilinde yaratmasını bilen, hemen hemen nesli tükenmiş ressamlar soyundan biridir” diye tanımlıyor ve ekliyor: “Ama dünya var oldukça bu ressamlar ve bu resimler de olacaktır. Yalanı ve dolanı olmayan bir sevgi, bir aşk resimleridir bunlar. Sevdiklerini resmediyor o. Aslında bir tek sevdiği var; Bu dünya. Tüm resimleri de bu dünyanın çok renkli birer türküsü.”

HALDUN TANER: HER YAŞANTISINI CÖMERT BİR İNSANCILLIKLA BİZE İLETİR…

Haldun Taner ise Pilevneli’nin sanatçılığını şöyle değerlendiriyor: “Sanatçı vardır, ayağı yerden kesilmiştir. Bilineni, harc-ı alem sayıp küçümser. Yeni taze ufukların peşindedir, muhayyilesini, idrakini zorlayarak. Yine bazı sanatçı vardır, dünya ile kavgasını taşır eserlerine. Kendi kişisel yorumlarını aktarır bize. Bazı sanatçı da vardır ki, daha alçakgönüllü bir işleve adamıştır kendini. Ayağı yere basar. Önünden geçip de farkına varamadığımız nice küçük doğa nimetlerini taze bir çocuk duyarlılığıyla, yeni keşfedilmişçesine algılar. Her yaşantısını ‘Siz de tadın, benim tattığım mutluluğu’ diye, cömert bir insancıllıkla bize iletir. Mustafa Pilevneli, işte bu sanatçılardandır.”

Mustafa Pilevneli

Çağdaş Türk resim sanatının en önemli sanatçılarından biri olan Prof. Mustafa Pilevneli, Kadıköy Bahariye’de çocukluk yıllarında başlayan 77 yıllık sanat serüvenini bir sergi ve kitap ile kutluyor…

Bunu paylaş:
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir