Kadir Toprakkaya

Müzisyenler ağlıyor, kaçakçıların keyfi yerinde!

Müzisyenler ağlıyor, kaçakçıların keyfi yerinde!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Aklımızdaki Kadıköy bu değil!.. Kadıköy’de sokakların tadını kaçıran gelişmeler rahatsızlık vermeye başladı. Son 24 saat içerisinde Kadıköy Life Dergisi’nin ulaştığı iki önemli ayrıntı, “Neler oluyor” sorusunu akıllara getiriyor. Bir yandan halkın can ve mal güvenliğini tehdit eden kaçak günlük kiralık daireler “engellerle karşılaşmadan” göz göre göre hızla yayılırken, diğer yandan zabıta ekipleri şehrin göbeğinde müzisyenleri “püskürtme” derdinde… Peki doğru olan nedir; “kaçakçıların” elini kolunu sallaya sallaya harekete edebilmesi mi, müzisyenlere imkanların sağlanarak özgüvenlerinin zarar görmemesi mi?..

“Daha güzel, yaşanabilir, mutlu Kadıköy böyle mi oluşacak? İnsanlar, Kadıköy’de huzuru böyle mi bulacak” dedirten görüntüler, Kadıköy Life Dergisi’ne özel… Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, vatandaşın güvenliği ve huzuru için birlikte çalışmasının gerekliliği bir kez daha ortaya çıktı. ”Sokakta müzik sorun mu özgürlük mü; önce Kadıköy sokaklarının içler acısı haline bakın” dedirten, ortak paydada buluşan iki farklı gelişmenin ayrıntıları şu şekilde:

KARADENİZLİ MÜZİSYENLERE KADIKÖY’ÜN GÖBEĞİNDE ENGELLEME!..

Karadenizlilerin sevilen ismi kemençe sanatçısı Coşkun Tiryakioğlu, Rıhtım’da müzik yaparken Kadıköy Belediyesi zabıta ekipleri tarafından uyarıldı. İddiaya göre sanatçıya destek vermek isteyen genç Karadenizli müzisyenler; Grup Nayla üyeleri Mert Armağan ve Mehmet Kalaycı, Grup Patuli üyesi Mehmet Şimşek, performansına mikrofonsuz devam eden Tiryakioğlu ve gitarist Volkan Buğdaycı ile birlikte şarkılarını söyleyeme başladı. Ardından zabıtanın engelleme girişimi ile birlikte sözlü tartışmalar yaşandı. Kadıköylülerin gözleri önünde dakikalarca süren tartışmalarda ısrarcı zabıta ekipleri, Karadenizli müzisyenleri uzaklaştırmaya çalıştı. Müzisyenler ise “Biz kötü bir şey mi yapıyoruz” diyerek tepki gösterdi. Daha önce de vapurlarda müzik tartışması kamuoyunun gündemine oturmuş, vapur yolcularının destek vermesi nedeniyle güvenlik görevlileri müzisyenlerin hakkını kısıtlayamamıştı. İstanbul’da daha çok Kadıköy’de olmak üzere müzisyenlere sık sık müdahale olduğu dikkat çekiyor. Yine geçtiğimiz aylarda bir grup müzisyenin enstrümanlarına el konulmuş, yaşananlar ciddi tepki çekmişti. Sanatçılar; “Sokakta müzik haktır, buna hakkınız yok. Bakın Kadıköy’ün dört bir yanı sorunlarla boğuşuyor. Bizimle mi uğraşıyorsunuz” diyerek tepkilerini ortaya koyuyor. Sokaklarda ortak huzuru sağlayacak radikal bir düzenlemenin gerekliliği, hem zabıtalar hem de müzisyenler için büyük bir önem taşıyor.

GÜNLÜK KİRALIK DAİRE TERÖRÜNE DİKKAT!..

Görüntüler, Kadıköy’ün en yoğun yerleri arasında yer alan Söğütlüçeşme Caddesi ve Altıyol’dan… Gündüz vakti hiçbir engelle karşılaşmayan “Günlük Kiralık Daire” pazarlamacısı, ilanları vatandaşların en yoğun olduğu noktalara, direk ve duvarlara yapıştırıyor. Peki günlük kiralık daireler neden sakıncalı? İşte o tüyler ürperten gerçeklerin ayrıntıları: Günlük kiralık daireler kaçak, vergilendirilmeyen, denetleme dışı bir eylem. Otel ve pansiyonlardan oldukça ucuz olması ile birlikte kullanım amacı dışına çıkma ihtimaliyle büyük bir tehdit. Yasalarda yeri olmayan günlük kiralık daireler, daha önceki emniyet kayıtlarına göre de fuhuş amaçlı kullanılabiliyor. Beraberinde bu dairelere ustalıkla konulabilen gizli kameralar, özel hayata müdahaleyi getirebiliyor. Odalarda saklanabilecek gaspçıların, kiracı kişi ya da kişileri kolayca hedefine oturtmaları da mümkün. Fuhuş anlaşması ile daireye getirilen erkeklerin gasp edilmesi, İstanbul’da defalarca yaşanan olaylardan…

YAŞANANLAR İÇ AÇICI DEĞİL!..

Otellerde resmi kayıtlara düşmek istemeyen teröristler, saldırganlar, canlı bombalar ve toplum için tehdit oluşturan kişiler, metropollerde konaklayabilmek için günlük kiralık dairelere yönelebiliyor. İstanbul’un bazı kesimlerinde talebin çok yüksek olması nedeniyle günlük kiralık dairelerin fiyatı, otellerin de üzerine çıkabiliyor. Kadıköy’de bir otel fiyatı minimum 80 – 100 TL arasında iken, 120 TL’den satışa sunulan günlük kiralık daireler dikkat çekiyor. Yasak olmasına rağmen direk ve duvar gibi göz önündeki noktalara sıkça yapıştırılan ve günlerce yerinde kalan ilanlar, beraberinde ciddi görüntü kirliliği oluşturuyor. Bu görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak faktörler ise, zabıta ekipleri başta olmak üzere emniyet güçlerinin ortak çalışmasıyla hayata geçirilecek önleyici çözüm eylemleri… Hiçbir engelle karşılaşmadan gün ortasında rahatça Kadıköy’ün dört bir yanına yapıştırılan günlük kiralık daire ilanları, ciddi derecede rahatsızlık verici. Daha önce birçok oteller ve beraberindeki oluşumlar, toplumu baltalayan ciddi sorun için girişimlerde bulunmuştu. Ancak Kadıköy başta olmak üzere İstanbul genelinde yaşananlar hiç iç açıcı değil!..

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir