Nazmi Durbakayım: Konutta KDV ve faiz indirimi önemli bir hamle
 Kadir Toprakkaya

Nazmi Durbakayım: Konutta KDV ve faiz indirimi önemli bir hamle

Nazmi Durbakayım: Konutta KDV ve faiz indirimi önemli bir hamle
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Konut satışlarındaki düşüşü durdurmak için geçtiğimiz gün KDV ve tapu harcında indirime giden hükümet, bugün de başta Ziraat Bankası olmak üzere büyük bankalara düşük faizli konut kredisi talimatı verdi. Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Ziraat Bankası’nın konut sektöründe stokları azaltmaya yönelik bir kampanya başlatacağını duyururken, bankacılık kaynakları Ziraat Bankası ve sektörün önde gelen bankalarının da yer alacağı bir eylem planının birkaç gün içinde açıklanacağını ve konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1 civarına indirileceğini söyledi.

İNDER (İstanbul İnşaatçılar Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise, konuyla ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Gayrimenkul sektöründeki durgunluğun ana sebeplerinden biri, konut kredisi faiz oranlarının yüksek olmasıdır. Konut ihtiyacı halen çok fazla olmasına rağmen, faizlerdeki aylık bazda 1,3 seviyelerindeki yüksek oran ve belirsizlik, alım kararlarının ertelenmesine neden oluyor.

inder başkanı Nazmi Durbakayım

KONUT ALICILARI, FAİZ ORANLARINA SON DERECE HASSAS YAKLAŞIYOR…

Kredi faizlerinin konut satışlarını ne ölçüde olumsuz etkilediğini görmek için ‘ipotekli satışlara’ bakmak yeterli olur. Yılın ilk çeyreğinde ipotekli satışların yüzde 45 oranında azalması, konut alıcılarının faiz oranlarına ne kadar hassas yaklaştığının bir göstergesidir. Faizlerin yüksekliğinin ötesinde bankaların kredi verme şartlarında zorlayıcı davranmaları da ipotekli satış oranlarının dip seviyeleri inmesine neden olmaktadır.

ÇOK ÖNEMLİ BİR HAMLE…

Diğer taraftan faizlerin daha da yükselmesi, ekonominin dinamosu olan inşaat sektörüne sarsıcı bir darbe indirmek anlamına gelir. Yüksek faiz oranları, alımlar üzerinde baskı yatırken konut üretimindeki maliyetleri de artırmaktadır. Aynı zamanda konut üreticilerinin yatırım maliyetlerini de olumsuz etkilemektedir. Tamamen durgunluğa giren arz ve talep dengesi, Türk ekonomisindeki dengeleri de alt üst etmektedir. Sonuç olarak, kamu bankalarının faiz indirimi ve konut alımı için kampanya başlatmaları çok çok önemli bir hamle. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve özel bankaların bu kampanyaya dahil olması gerekir.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir