Ne yazık ki korkulan oldu!..
 Kadir Toprakkaya

Ne yazık ki korkulan oldu!..

Ne yazık ki korkulan oldu!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Soma’da yüzlerce maden işçisinin can verdiği büyük faciayı protesto eden gruplar ve emniyet güçleri arasında çıkan çatışmalar, Kadıköy’e cehennem gibi bir gece yaşattı.

Gün içerisinde gerçekleşen sessiz protestolar, akşam saatlerinde yerini olaylara bıraktı. Altıyol, Rıhtım, Moda ve Bahariye’de her dakika büyüyen olaylarda korkulan oldu.

Ne yazık ki kutuplaşmanın arttığı Kadıköy’de, karşıt görüşlü vatandaşlar birbirine girdi. Biber gazından etkilendiği gözlemlenen Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çetinkaya, olayları sakinleştirmek için büyük çaba sarf etti.

NEREYE GİDİYORUZ?

Otomobiller parçalandı, camekanlar aşağı indi, biber gazından insanlarla birlikte sokak ve evcil hayvanlar etkilendi; ancak en çok korkulan da ne yazık ki oldu. Toplumsal gerginlik, vatandaşların birbirine girmesiyle sonuçlandı. Karşıt görüşlü vatandaşların sözlü tartışmalarının boyutu büyüyünce, araya emniyet güçleri girdi. Ancak tartışmanın büyümesi üzerine Moda sakinleri, karşıt görüşlü vatandaşlar ve emniyet güçleri arasında gergin anlar yaşandı.

“EVİMİZDE RAHAT OTURMAK İSTİYORUZ, GİDİN BURADAN…”

Moda sakinleri, emniyet güçleri ve karşıt görüşlü vatandaşlara; “Yeter artık, mahallemizde rahat yürümek, evimizde rahat oturmak istiyoruz” diyerek tepki gösterdi. Karşıt görüşlü vatandaşların “Kırıyorlar, döküyorlar, görmüyor musunuz” sözleri üzerine tartışmaların fitili ateşlendi. Her geçen saniye gerilen ortamda vatandaşların tartışmaları, biber gazı ateşleyen silahların seslerini de bastırdı. Kadıköylüler olayları pencerelerinden dehşet ile izlerken, yaşananlar toplumsal kutuplaşmanın geldiği noktayı gözler önüne serdi.

KADIKÖY BELEDİYESİ’NİN ARACI KULLANILAMAZ HALE GELDİ…

Olaylarda Kadıköy Belediyesi Zabıta aracı büyük zarar gördü. Tüm camları kırılan ve kapıları kullanılamaz hale gelen araç, İskele Karakolu’na çekildi. Kadıköy  Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çetinkaya ve Zabıta Amiri Vedat Keskin, aracı yerinde izledi.

MUSTAFA ÇETİNKAYA, BAHARİYE’Yİ TERK ETMEDİ…

Olayları ilk anından itibaren takip eden Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çetinkaya’nın biber gazından büyük ölçüde etkilendiği görüldü. Zabıta aracını incelemesinin ardından vatandaşlar arasında meydana gelen kaosa da müdahale eden Çetinkaya, olayların durulmasıyla birlikte işletmeleri zarar gören esnafa ziyarette bulundu.

BİR KİŞİ YARALANDI…

Bir giyim mağazası, olaylar ile birlikte kullanılamaz hale geldi. Camekanları aşağı inen mağazada kaosu engellemek isteyen ve esnafa yardım ettiği öğrenilen bir kişinin ise, kırılması ile birlikte adeta “keskin bir silaha” dönüşen camlara başını çarparak yaralandığı öğrenildi.

ONLARCA EYLEMCİ GÖZ ALTINA ALINDI…

Saatlerin geceyarısına yaklaşması ile birlikte onlarca eylemci, emniyet güçleri tarafından ifadeleri alınmak üzere Kadıköy Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir