Nereye gidiyorsun Suriyeli kız?..
 Kadir Toprakkaya

Nereye gidiyorsun Suriyeli kız?..

Nereye gidiyorsun Suriyeli kız?..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy sokaklarında yöresel entarisi, örgülü kızıl saçlarıyla Suriyeli bir kız… “Neredeyim, neden ve nasıl” dercesine düşünceli, avuçlarına sıkıştırılmış bozuk paralara bakarak… Belki utanıyordu, belki de hayat koşulları, utanç duvarlarını çoktan yıkmıştı.

Boşlukta süzülürcesine yavaş yavaş, anlamsızca yürüyor Söğütlüçeşme’den Hasanpaşa’ya… Suriye’den Kadıköy’e yolculuğunun ardından uzun Kadıköy kaldırımları pek de yorucu olmasa gerek…

SÜREÇ NEREYE GÖTÜRÜRSE…

Suriyeliler, göçlerinin ilk haftalarında coğrafi olarak ülkelerine yakın olan güneydoğu illerine yerleşti. Ancak ilerleyen aylarda tüm Türkiye’ye yayılan Suriyeli ailelerin bu kez dramı başladı. Çadırlarda, köprü altlarında yatan, dilenen Suriyeliler…

AÇLIK, KURŞUNDAN İYİDİR…

Hepsinin ortak bir fikirde buluştuğu kesin… Bombaların, kurşunların altında hayatlarını kaybetmektense, bilmedikleri sokaklarda dilenip açlıklarını gidermek, hayatta kalabilmeleri için ilk aşamada yapabilecekleri arasındaydı.

GELECEKLERİ ADINA TARTIŞMALAR DİNMEK BİLMİYOR…

Suriyelilerin Türkiye’deki pozisyonları, toplumun çeşitli kesimlerinden farklı tepkileri de beraberinde getirdi. “İlerleyen süreçte ülkelerine nasıl dönecekler? Gitmek istemezlerse Türkiye’nin dinamikleri Suriyelileri kaldırır mı? Türk toplumuna entegre olabilecekler mi” gibi sorular, Suriyelilerin geleceği için tartışmaya açıldı. Farklı kesimlerin ise, “Savaş ve ölümden ülkemize sığınan Suriyelilere kapılarımızı kapatamazdık” tezini savunuyor. Bu süreçte Suriyelilerin “yaşam” ile mücadelesi sürüyor.

KADIKÖY’DE NÜFUSLARI BİR HAYLİ ARTTI…

Kadıköy’de net olarak bilinmese de, Suriyeli nüfusunun bir hayli arttığını gözlemlemek zor değil… Hemen her prestij caddesinin bir köşesinde, toplu ulaşım araçlarında ve günlük yaşamda savaş göçmenleri ile karşılaşmak mümkün… İstanbul trafiğini ve semtleri iyiden iyiye öğrenen Suriyeliler, gün içerisinde sıklıkla Kadıköy’ü de uğrak listelerine almış.

Kış koşullarını atlatan Suriyelilerin, önümüzdeki haftalarda bu kez yaz sıcakları ile mücadelesi başlayacak. İklimleri itibariyle sıcağa alışık olan göçmenleri, daha çok yaşamsal koşulları zorlayacak.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir