O fotoğrafın öyküsünü bilmek ister misiniz?
 Kadir Toprakkaya

O fotoğrafın öyküsünü bilmek ister misiniz?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1953 yılında çekilip, dönemin ünlü HAYAT mecmuasında yayınlanan çok anlamlı bir fotoğraf vardı: Gururla Türk bayrağını tutan bir lise öğrencisi ve Cumhuriyetimizi gençlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ün bulutlarda beliren sureti… Herkesin sözleşmiş gibi dergiden kesip de sakladığı o fotoğraf; yıllarca evlerin, bakkal, manav, berber, kırtasiyeci gibi dükkanların, kamu alanlarının, Atatürk’ün Şişli’deki evinin duvarlarını süslemişti. O fotoğrafın öyküsünü bilmek ister misiniz?

o-fotografin-oykusu-1Bayrağımızı tutan delikanlı, özellikle Kadıköylülerin yakından tanıdığı eğitimci-yazar Prof. Dr. A. Didem Uslu’nun üçüncü göbekten kuzeni Güngör Bayer… Şans eseri Didem Uslu’nun benim de hocam olması sayesinde bu haber ortaya çıktı. Yıllarca turizm alanında başarılı işler yapmış olan Kadıköylü Güngör Bey ile telefonda konuşarak, ilk elden bilgi alma fırsatını buldum. Güngör Bayer’in Yozgat Lisesi’ndeki resim öğretmeni Kemal Aydoğan, fotograf çekmeye meraklıymış. 1953 yılının yılbaşı tatilini geçirmek üzere birlikte Yozgat’tan Güngör Bayer’in ailesinin o dönem yaşadığı İskenderun’a gitmişler. Zorlu yolculuklarının iki gün sürdüğünü düşünmek, o günlerdeki ulaşım hakkında fikir veriyor. Yol boyunca fotoğraf çeken öğretmen ile Bayer ailesinin dostlukları gelişmiş.

1953 yılının Nisan ayında Yozgat Lisesi Müdürü bayrak törenini idare ederken, Kemal Aydoğan bayrağı tutan öğrencisi Güngör Bayer’in fotografını çekmiş ve sonrasında öğrencisine “Çok güzel bir fotograf çektim, başında bulutlar var”  demiş. Güngör Bayer, Polatlı ve Erzincan’da askerliğini yapıp terhis olunca Almanya’ya gitmiş. İletişimin bugünden çok farklı, çok zor olduğu o yıllarda Kemal Aydoğan, Güngör Bayer’in ailesiyle mektuplaşmış, çektiği fotograf Hayat Dergisi’nde yayınlanmış, halktan büyük ilgi görmüş. Güngör Bayer, 1957 yılında tatil için Türkiye’ye gelene kadar hocasının çektiği fotoğrafın ünlü olduğunu bilmiyormuş.

Bir döneme damga vuran bu özel belgeyi, Kadıköy Life okurlarıyla paylaşmak istedik. O ünlü fotoğrafı ve deklanşöre tam zamanında basarak anı ölümsüzleştiren resim öğretmeni Kemal Aydoğan’ın öğrencisinin babasına yazdığı mektubu sayfamızda görebilirsiniz…

o-fotografin-oykusu-2

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir