Obezite ile mücadelede “Ulusal Parklar”…
 Kadir Toprakkaya

Obezite ile mücadelede “Ulusal Parklar”…

Obezite ile mücadelede “Ulusal Parklar”…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Son zamanlarda çocukluk obezitesi ile ilgili bazı pozitif haberler duysak da, bu artan trendin geri çevrilmesi için gidilecek daha çok mesafe var. Yaşları 02-19 arası olan erkeklerin yüzde 5,1′i ile kadınların yüzde 4,7’den fazlası şu an obez…

Tüm çocukların sağlığını düzeltmek ve salgın hastalık haline gelen obeziteyi durdurmak için, çocuk ve yetişkinlerin düzenli olarak fiziksel aktivite yapabilme fırsatlarına ulaşabilmeleri gerekiyor. Obezitenin en büyük nedeni, fiziksel aktivite yapılamamasıdır.

Çocukların daha aktif hale getirilmesi gerektiğinin önemi uzun süredir bilinmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki ulusal park hizmetlerine göre, ulusal düzeyde yetersiz olan park ve dinlenme alanları için hükümetler ile yerel yönetimlerin mutlaka planlama ve harcama yapmaları gerekiyor.

Devletin milyonlarca çocuğa oyun ve egzersiz ihtiyacı için güvenli ve yeterli alanları yeterince sağlayamamış olması, maalesef ülke olarak gerçeğimizdir. Parkların korunması ve kurulması için ülkemizin yönetiminin mutlaka bir fon oluşturmasında fayda vardır. Özellikle çevreyi kirleten sarf unsurlarına veya yatırımların ürünlerine; örneğin sigara, alkol, petrol ürünleri vs. ilave edilecek küçük vergilerle bu fonlar desteklenebilir.

Çok gelişmiş ulusal parkları olan ülkelerden biri ABD’deki tüm yerel ve ulusal hükümet idareleri; park, yüzme havuzları, bisiklet yolları, futbol sahaları, beyzbol sahaları ve diğer imkanlar için bu tür fonları desteklemektedir ve kullanmaktadır. Bunun yanı sıra, kırsal vahşi yaşam alanlarının korunmasında da bu fonlar kullanılabilmektedir ki, bu fonlarla desteklenen parkların çevresindeki yaşam alanlarının sakinlerine dinlenme ve eğitim fırsatı da sağlayarak, çocukların yaşamında pozitif yönde önemli gelişmeler yaratacağı düşünülmektedir.

Kısaca belirtmek gerekirse, gelişmiş ülkelerdeki parkları koruyan fonların; ülkedeki bazı değerli kamusal alanların korunmasında, kamusal alanların koruma ve gelişimlerinin dengede tutulmasında ve ailelerin bu alanlardan faydalanmasında katkılarının büyük olduğunu gösteriyor. Fon yöneticileri, birçok sağlık ve gençlik organizasyonları ile iletişime geçerek, bu fonların desteklenmesini ve desteğin gelişmesi halinde gelişmiş fonların çocukluk obezitesiyle savaşta anahtar rol oynayacağını fikrinde birleşiyorlar.

Kamu sağlığı açısından bakıldığında, olay oldukça basit… Çocukluk obezitesi krizini çözebilmek için, güvenli ve bakımlı sosyal alanların olması gerekmektedir. Eğer çocuklar oyun için alan bulamıyorsa, hiçbir zaman fiziksel aktivite yapma imkânı bulamayacaklar demektir.

Ülkesinin sağlığını geliştirmek isteyen politikacıların, bürokratların ve sorumluluk duyan tüm bireylerin ulusal parklarla ilgili fikirlerin oluşturulmasından, parkların yaratılmasına ve genişletilmesine kadar tüm süreçleri desteklemeleri gerekiyor. O nedenle ülkemiz için gelecek düşünüyorsak, çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük ulusal hediye ulusal parklarımızdır. 

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ  

[email protected] 

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir