Ödüllü Kaymakam çok hızlı; Kadıköy'e Hükümet Konağı geliyor!
 Haber Merkezi

Ödüllü Kaymakam çok hızlı; Kadıköy’e Hükümet Konağı geliyor!

Ödüllü Kaymakam çok hızlı; Kadıköy’e Hükümet Konağı geliyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün çeyrek asırdır kanayan yarasında çözüm, ilçenin yeni kaymakamı Tuncay Sonel’in adımı ile başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye “Kadıköy’ün acil Hükümet Konağı’na ihtiyacı var, vatandaşlar ayrı ayrı binalarda zahmet çekiyor” diyerek hazırladığı dosyasını elden teslim eden Kaymakam Sonel, Bakanlık görevlileri ile birlikte vatandaşın çilesini bitirecek projenin adımını atmak üzere alan tespiti yaptı. Kadıköy Life Dergisi, bölge özel haberleri için sahadayken tarihi adımla karşılaştı, Kadıköy adına çok önemli gelişme günyüzüne çıktı.

“Kadıköy’ün merkezinde yer yok” gerekçesinin sıkça duyulduğu uzun yıllardır ilçe sakinleri, mahalleden mahalleye koşturarak kamu işlerini çözümlemeye çalışıyor. Ancak Kadıköy’de göreve başlayalı henüz iki ay olan yeni Kaymakam Tuncay Sonel, ısrarcı bir şekilde sorunun üzerine gitti. Keşif çalışması esnasında bir sürpriz de yaşandı. Kaymakam Sonel’i, evlerine kahve içmeye davet eden mahalle sakini Aydan Serhatlioğlu’nun babası, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün emektar oyuncularından küçük Rıfkı lakaplı 95 yaşındaki çınar Rıfkı Serhatlioğlu karşıladı. Sonel, Hükümet Konağı’nın inşasına yönelik başlattıkları süreç hakkında köklü Kadıköylüye ve ailesine bilgi verdi. Kadıköy Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Faysal Akay da, Kadıköylülerin günlük yaşamına önemli katkı sağlayacak proje aşamasına şahitlik eden isimler arasındaydı.

VATANDAŞIN KAMU İŞKENCESİ BİTECEK…

İstanbul’un birçok ilçesinde modern hükümet konakları varken, megakentin en eski yerleşim birimlerinde yıllardır vatandaş adeta işkence çekiyor. Bahariye’de eski ve bitap düşmüş binada Kaymakamlık, Halitağa Caddesi üzerinde ve yanında Vergi Dairesi ile Nüfus Müdürlüğü, Sahrayıcedit Mahallesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ile birlikte kamu hizmet alanlarının dağınık durumu nedeniyle Kadıköylüler, yasal işlemleri için hem zaman kaybederek tüm günlerinden oluyor, hem de yol giderleri harcamak zorunda kalıyor. Kadıköy’ün Tapu Kadastro işlemlerinin bile Ataşehir’de gerçekleştirildiği “utanç verici manzara”, Hükümet Konağı ile birlikte sona erecek.

İŞTE AÇIKLIYORUZ, YENİ HÜKÜMET KONAĞI BURADA!

Göreve başladığı günden beri fizibilite çalışmalarını yürüten Kadıköy Kaymakamı Tuncay Sonel, Kadıköylülerin rahat ulaşabilmesi ve şehrin merkezi konumunda olabilmesi için ince eleyip sık dokudu. Mevcut yer tespiti, ilk duyanlarından büyük destek gördü. Sonel’in tespitine göre muhtemel hükümet konağı Kadıköy Belediyesi’ne yürüme mesafesinde sadece 2 dakika, minibüs yolu olarak bilinen Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’ne de 1 dakika kadar yakın. Eğitim Mahallesi’nde, minibüs yolu sınırında, Evlendirme Dairesi’nin karşı konumuna düşen bölgede inşa edilmesi planlanan Yeni Hükümet Konağı, ulaşım imkanları itibariyle de Kadıköylüler için büyük rahatlık sağlayacak.

KADIKÖY NÜFUS POTANSİYELİ İÇİN MÜSAİTLİK TAŞIYOR…

Hükümet Konağı, Kadıköy’ün kutupları için uygunluk taşıyan merkezi bir noktada bulunuyor. Rasimpaşa, Caferağa, Osmanağa, Hasanpaşa, yeniden yükselen Fikirtepe, Merdivenköy ve Göztepe Mahallelerinin çevrelediği lokasyon üzerinde ilçe nüfusunun önemli bir kısmına yakınlık arz eden yeni Hükümet Konağı’nın muhtemel arsası, kentsel dönüşümün küllerinden doğacak. Hatta yüzbinlerce kişi, Hükümet Konağı’na yürüme mesafesinde olacak. Metrobüs, hızlı tren ve banliyö, sarı dolmuş ile minibüsler de projenin yanıbaşında…

DEVLET KÂR EDECEK, VATANDAŞ KAZANACAK…

Kadıköy’de Hükümet Konağı bulunmaması, beraberinde kamu kurum ve kuruluşlarının dağınık noktalarda olması nedeniyle yıllardır her sene vatandaşın cebinden yaklaşık değerlerde 2 milyon TL kira bedeli çıkıyor. Ancak yeni Hükümet Konağı yapıldığında, sadece ilk 5-6 yılda maliyetini amorti edebilecek. Sonrasında ise devletin kasasından hiçbir bedel de çıkmadığı için vatandaşın yanına kar kalacak, Hükümet Konağı da kamunun eseri olarak yaşamaya devam edecek. Kadıköy Kaymakamı Tuncay Sonel, Hükümet Konağı inşası için ödenek çıkartılması üzerine İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde başlattığı temaslarına hız verdi.

KAYMAKAM TUNCAY SONEL: KADIKÖY’E HÜKÜMET KONAĞI YAKIŞIR, BÖYLE OLMAZ…

Kadıköy Life Dergisi’ne özel konuşan Kaymakam Sonel, Hükümet Konağı’na yönelik sorularımıza şu yanıtları verdi: “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, Kadıköy’ün Hükümet Konağı sorununa yönelik dosyamı teslim etmiştim. Hemen harekete geçtiler. Beraberinde bugün (13 Şubat 2017) bakanlıktan gelen görevliler ile birlikte muhtemel Hükümet Konağı arsasını gezdik, değerlendirmelerde bulunduk. Burada mevcut arsanın yanında, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak ilgili binalar yer alıyor. Olabildiğince kısa sürede Hükümet Konağı inşaatını başlatıp bitirmeyi arzuluyoruz. Böylece vatandaşlarımızın çilesi de sona erecek.”

AYRINTILAR, KADIKÖY LIFE DERGİSİ ÖZEL HABERİYLE GELİYOR…

Kadıköy’de göreve başladığı ilk 2 ayda büyük değişim adımları atan Kaymakam Tuncay Sonel’in başarıları, mesleki yaşamına çeşitli ödüller ile yansımış. Sonel ile ilgili bazı başarı ayrıntılarında ise şunlar yer alıyor:

1997-1999 Ankara-Güdül ile başlayan resmi görev hayatında Gümüşhane-Köse, Kırklareli-Vize, Şanlıurfa-Birecik, Trabzon-Of, Konya-Seydişehir ve son olarak Balıkesir’de Bandırma Kaymakamı olarak görev yapmasının ardından Kadıköy’ün Kaymakamı oldu. Bu süreçte Ankara, Gümüşhane, Kırklareli, Şanlıurfa, Trabzon, Konya, Balıkesir Valilerinden 15 başarı belgesi, Milli Eğitim Bakanı’ndan iki takdirname, Kırklareli Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Kaymakamı Ödülü”, 2005 yılında Anadolu Basın Birliği tarafından “Yılın Kaymakamı Ödülü”, 2006 yılında Yoksullarla Yardımlaşma ve Eğitim Vakfı tarafından “Yılın Yetim Babası Ödülü”, 2006 yılında Türk İdareciler Derneği tarafından “Vali Galip Demirel Sosyal Hizmet Ödülü” dalında “Yılın İdarecisi Ödülü”, 2007 yılında Siyaset Dergisi’nden “Yılın Kaymakamı Ödülü”, 2007 yılında Türkiye Çocuk Zirvesi tarafından “Çocuk Hakları Çocuk Dostu Ödülü”, 2008 yılında İZDER tarafından “Yılın Kaymakamı Ödülü” aldı.

Ayrıca İnfomag Dergisi’nin Mart 2009 sayısında “Türkiye’nin Geleceğine Yön Verecek 100 İsim” arasında gösterildi. Nisan 2009’da ise Güneydoğum Derneği tarafından bir önceki görev yeri olan Şanlıurfa-Birecik’te yaptığı çalışmalardan dolayı ödüle lâyık görüldü. 2011 yılında Türk İdareciler Derneği tarafından “Teşekkür Belgesi”, 2012 yılında Sosyal Gelişim Enstitüsü Merkezi tarafından “Yılın Kaymakamı Ödülü”, Mart 2013’te YÖK’e bağlı Türkiye Öğrenci Konseyi tarafından “Farkındalık Ödülü”, Eylül 2013’te Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı ile Selçuk Üniversitesi tarafından ortak düzenlenen “Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat Sosyal Sorumluluk Ödülü”, Nisan 2015’te Türkiye Diyanet Vakfı tarafından “İyilik Ödülü” verildi.

Kadıköy Life Dergisi, Mart & Nisan 2017 sayısında Hükümet Konağı’na yönelik önemli ayrıntıların yer alacağı özel haberini yayınlayacak…

Hükümet Konağı

Hükümet Konağı

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir