Ödüllü yönetmen Tolga Karaçelik,Tasarım Atölyesi Kadıköy'de!
 Deniz İhsan Taşdelen

Ödüllü yönetmen Tolga Karaçelik,Tasarım Atölyesi Kadıköy’de!

Ödüllü yönetmen Tolga Karaçelik,Tasarım Atölyesi Kadıköy’de!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Marmara Üniversitesi Sinema Kulübü, 24. Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan “Kelebekler” filminin gösterimini gerçekleştirdi. Ev sahipliğini Tasarım Atölyesi Kadıköy’ün yaptığı etkinlik, filmin yönetmeni Tolga Karaçelik söyleşisiyle devam etti.

Daha önce “Gişe Memuru”, “Sarmaşık” gibi filmlerden tanıdığımız ödüllü yönetmen Karaçelik, “Kelebekler” filminin senaryo sürecini, çekim aşamalarını, oyuncu kadrosunun nasıl oluşturulduğunu anlatırken, yönetmen olmak isteyen gençlere de tavsiyelerde bulundu. Soru ve cevaplarla interaktif bir şekilde gerçekleşen etkinlik, katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılandı.

Tolga Karaçelik

“İLK KISIM BİTTİKTEN SONRA, SENARYO DA BİTMİŞTİ BENİM İÇİN”

Yönetmen Tolga Karaçelik, “Kelebekler” filminin senaryosunun nasıl şekillendiğini şu cümlelerle anlattı: “Amcam Mazhar Candan’ı kaybettim ben, şairdi kendisi. Bana 11 yaşında Kafka okumamı sağlayan insandı. Hayatımı mahveden insandır kendisi. Öldü, resmen ölmeyi seçti. O zamanlar ben fanzinlerde ve dergilerde şiirlerimi yayınlatıyordum, fakat kendi ismimle yayınlatmıyordum. O da benimle dalga geçiyordu, ‘Ben de senin gibi yeraltı şairi olmak istiyorum’ diye. Cenazesinde bana konuşma yaptırdılar. ‘Mazhar’ dedim, ‘Yeraltı şairi olmak istiyordun. Helal olsun, oldun valla’ dedim. Kimse gülmedi. Ondan sonra 1,5 ay geçti. Dayım aradı, ‘Mazhar’la balıkçıdayız, gel’ dedi. Ben de 1,5 aydır göremiyorum deyip, koşa koşa gittim. Bir adam arkası dönük oturuyordu, tam karşısına geçtim oturdum. Bir baktım ki Hasan’mış. Dayımın başka bir arkadaşı. Mazhar değilmiş yani yanlış duymuşum. Sonra eve doğru koşmaya başladım. Ağlaya ağlaya eve doğru gittim. Ondan sonra oturdum ve senaryonun ilk kısmını yazdım. O an anladım Mazhar’ın öldüğünü ve o ilk kısım bittikten sonra, senaryo da bitmişti benim için.”

Tasarım Atölyesi Kadıköy

Ödüllü yönetmen Tolga Karaçelik’i ağırlayan Tasarım Atölyesi Kadıköy, katılımcıların yoğun ilgisiyle doldu taştı… 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir