Öğrenciler yeşilin yanında korkuluk olmaya devam ediyor
 Deniz İhsan Taşdelen

Öğrenciler yeşilin yanında korkuluk olmaya devam ediyor

Öğrenciler yeşilin yanında korkuluk olmaya devam ediyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Sonbaharın gelmesiyle beraber Fenerbahçe Parkı’ndaki topluluk bahçesini yeni sezona hazırlayan gönüllüler, ilk olarak sonbahar etkinliğinde bir araya geliyor. 16 Eylül Cumartesi günü 14:00-17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikte hem yeni sezonun plan ve programını yapmak, hem de kendi doğal gıdasını üretmek isteyenler, düzenli ve aktif gönüllü olmaya çağrılıyor.

Ardından 30 Eylül-1 Ekim 2017 tarihlerinde Bursa Belentepe Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği’nde “Sürdürülebilir Yaşam ve Permakültüre Giriş” kursu yapmayı planlayan topluluk, çocuklarımıza doğduğumuz topraklara karşı sorumluluğumuzun olduğunu söyleyerek; “Doğanın bir parçası olduğumuzu fark ederek doğanın işleyişini, dilini öğrenerek, doğanın bereketini sürdürecek, gelecek nesillere aktaracak şekilde yaşamayı öğrenmek zorundayız” diye ekledi.

FENERBAHÇE PARKI TOPLULUK BAHÇESİ GÖNÜLLÜLERİ…

İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi’nden 5 öğrenci Defne Aksel, Alp Bolluk, Defne Anlaş, Serra Özsoy ve Melis Severcan, danışman öğretmenleri Şükran Toy ile beraber şehrin ortasında bir topluluk bahçesi oluşturdu. Fenerbahçe Parkı’nda 900 metrekarelik bir alana yayılan bu bahçede, yakın çevrede oturan insanları aynı amaç etrafında bir araya getirerek, topluluk bilincinin oluşmasını sağlayan ve insanların yardımlaşarak doğal ürünler yetiştirmelerine olanak veren, Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle bahçenin ilk temellerini geçtiğimiz sene 26-27 Mart’ta atan öğrenciler, ikinci çalışmalarını Nisan ayının son haftasında gerçekleştirdi. Bahçedeki son hazırlıkları tamamladıktan sonra ise, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun da katılımıyla 8 Haziran 2016’daki açılış töreninde kapılarını bütün gönüllülere açtı. “Şehirde yaşayan bizler, kendimiz ve yakın çevremiz için kendi doğal gıdamızı yetiştirmek üzere, yardımlaşarak ve paylaşarak bu bahçeyi kuruyoruz” diyen Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi gönüllüleri, bizlere yeşilin önemini anlatmaya devam ediyor.

Permakültür: Bilinçli olarak, doğal ekosistemlerdeki gibi çeşitliliğe, denge ve dirence sahip, tarımsal anlamda bereketli ekosistemler tasarlama ve sürdürebilme çalışmalarıdır. Permakültür ile arazi ve insanların ahenk içinde var olması; gıda, enerji, barınma gibi insan temel ihtiyaçlarının sürdürülebilir ve etik bir şekilde karşılanması hedeflenir…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir