Okul sıralarındaki bulaşıcı hastalıklarla savaşın
 Haber Merkezi

Okul sıralarındaki bulaşıcı hastalıklarla savaşın

Okul sıralarındaki bulaşıcı hastalıklarla savaşın
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yeni eğitim ve öğretim döneminin başlaması ile birlikte okullardaki bulaşıcı hastalıklar da kapıya dayandı. 1,5 milyon minik öğrencinin okul sıralarına merhaba demesiyle, en büyük tehlike de onları bekliyor.

Okullarda en sık görülen, çocukların birbirlerine bulaştırdıkları Hepatit A (sarılık), grip, bağırsak solucanları, uyuz ve kabakulak gibi hastalıklardan basit tedbirlerle korunmak elinizde. Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Şal, özellikle ilkokula yeni başlayan çocuklarda beslenme saatinden ve tuvaletten sonra ellerin sabunla yıkanmasının önemini vurgulayarak, bu hastalıkları ve korunma yöntemlerini anlattı.

bulaşıcı hastalıklarBULAŞICI HASTALIKLAR SİNSİ SEYİRLİDİR…

Okulların açılmasıyla birlikte bazı bulaşıcı hastalıkların sinsi seyirli olduğunu ve öğrencilerin birbirlerine çok fazla hastalık bulaştırdığını ifade eden Dr. Ali Şal; her gün 6-8 saat bir arada yaşayan çocuklarda hastalıkların görülme oranının çok sık olduğunu ve bunların başında da döküntülü hastalıklar, hepatit, menenjit, grip, bronşit ve parazit enfeksiyonlarının geldiğini belirtti. Şal, açıklamalarına şöyle devam etti:

OKULLARIN AÇILMASIYLA HASTALIKLAR BAŞLAR…

Okulların açılmasıyla birlikte çocukların farklı hastalıklarla karşılaşma tehlikesi de başlamış olur. Başarılı bir eğitim ve öğretim için çocukların sağlıklı olması şarttır. Bazı bulaşıcı hastalıklar çok sinsi seyirlidir. Çocuğun kendisi hasta olmamasına rağmen, taşıdığı hastalığını diğer öğrencilere geçirebilir. Okulların açıldığı dönemde havaların serinlemeye başlamasıyla, çocukların okula ve mevsime adaptasyonu da güçleşir. Çocukların okulda koşup oynamaları sırasında terleme ve üşümeleri, sınıfların yeterince havalandırılmaması, sınıf içinde tozların ve mikropların çoğalmasına yol açabilir. Özellikle astım, böbrek ve kalp hastalıkları, anemi gibi kronik hastalığı olan çocuklar, bu anlamda sıkıntı yaşayabilir. Her gün 6-8 saat bir arada yaşamak zorunda olan kalabalık öğrenci nüfusu, bulaşıcı hastalığı olan bir çocuğun hastalığının, okuldaki diğer öğrencilere kolayca geçmesine neden olabilir. Okullarda en sık rastlanan bulaşıcı hastalıklar; döküntülü hastalıklar, hepatitler, menenjit, grip, bronşit ve parazit enfeksiyonlarıdır. Bu hastalıkların bazıları aşıların uygun ve tam olarak uygulanması, bazıları da hijyen şartlarına dikkat edilmesiyle önlenebilir.

KIZAMIK, SUÇİÇEĞİ, KIZAMIKÇIK, KIZIL…

Okul çağı çocuklarında görülen döküntülü hastalıklardan kabakulak, kızamık, suçiçeği, kızamıkçık, aşı ile önlenebilir. Kızıl ise boğaz ağrısı, ateş, döküntü ile seyreden bir hastalıktır. Aşısı yoktur ve antibiyotik tedavisiyle düzelir. Boğaz kültürleri ile taşıyıcı çocuklar saptanıp, tedavi edilebilir.

KABAKULAK…

Çocukluk çağı hastalığı olan kabakulak da aşılama ile önlenebilir. Bir veya her iki kulak arkasında şişlik ve ateş ile kendini gösterir. Bu hastalıkları geçiren çocukların okula gönderilmemesi gerekir. Çünkü bu hastalıklar, damlacık yolu ile bulaşır. Şişlikten 2 gün önce ve şişlikten 4-5 gün sonra bulaşıcıdır.

HEPATİT A’YA DİKKAT…

Çocuklarda önemli olan bir diğer hastalık Hepatit A’dır (sarılık). Özellikle kirlenmiş yiyeceklerle dışkı-ağız yoluyla bulaşan A tipi Hepatit (sarılık), okul çocuklarında sık görülmektedir. Sarılıktan korunmanın yolu aşılama, gıda ve el temizliği ile mümkündür. Çocuklara mutlaka her gün okula gitmeden, el temizliğinin önemi anlatılmalıdır. Özellikle ilkokula yeni başlayan çocukların beslenme teneffüsünün ve tuvaletin ardından mutlaka ellerinin yıkanması sıkı sıkı öğütlenmelidir.

MENENJİT SOLUNUM YOLUYLA BULAŞABİLİR…

Menenjit de solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bazen grip, üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlayıp, daha sonra menenjit gelişebilir. Menenjit, beyin zarının iltihabına denir. Farklı mikroplarla meydana gelen tipleri vardır. Zamanında ve uygun tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara yol açabilmektedir. Komplikasyonları çok ağırdır.

BAĞIRSAK SOLUCANLARI…

Çocuklarda tuvalet ve el temizliğine yeterince dikkat edilmediği durumlarda bağırsak solucanları (parazitler) da görülebilmektedir. Açıkta uygun olmayan gıdaların satışı da bağırsak solucanlarının ( parazit) bulaşmasına neden olur. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, zaman zaman karın ağrısı, kilo alamama, iştahsızlık gibi belirtiler görülür. Tespit edilirse tedavisi mümkündür. Korunmada tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması önemlidir.

UYUZ VE BİT…

Uyuz, bitlenme gibi hastalıklar da okul çocuklarının karşılaştığı önemli sorunlardandır. Bu hastalıkları önlemek için çocukların kişisel hijyen koşullarını yerine getirmelerinin sağlanması, hastaların saptanarak tedavi edilmeleri gerekir.

EN YAYGIN HASTALIK GRİP…

Grip, solunum yoluyla bulaşan öksürük, ateş, halsizlik, nezle ile seyreden bir hastalıktır. Hasta çocukların okula gönderilmemesi, kapalı alanların havalandırılması ile önlenebilir. Grip aşısı, 6 aylıktan itibaren doktor önerisiyle yapılabilir.

BU HASTALIKLARA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER…

1. Okula başlamadan önce çocuklar genel bir muayeneden geçirilmeli.
2. Her öğrencinin sağlık dosyası tutulmalı ve mevcut hastalıkları, hastalık için yatkınlık yaratan özellikleri, yıl içinde görülen sağlık sorunları ve aldıkları tedavilerin bu dosyaya işlenmesi gerekir.
3. Okullarda belirli aralıklarla taramalar yapılmalı. Bu özellikle görme, işitme, bulaşıcı hastalıklar gibi sağlık sorunları için çok faydalı olur.
4. Çocuklara doğru duruş ve oturuş, biçimleri öğretilmeli ve çocuklar kendi ilgi alanındaki sporlara yönlendirilmelidir.

BULAŞICI HASTALIKLAR SIRASINDA NE YAPILMALI?

1. Bulaşıcı hastalık tanısı konan çocuklar, doktorun önerdiği süre kadar okula gönderilmemeli.
2. Okul bu hastalıklardan haberdar edilmelidir.
3. Hastaya yakın olan çocuklar, bu hastalıklar açısından takip edilmelidir.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir