Omurilik felçlileri ile el ele engellere yelken açalım!
 Pınar Baltacı

Omurilik felçlileri ile el ele engellere yelken açalım!

Omurilik felçlileri ile el ele engellere yelken açalım!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Uluslararası Lions Kulüpleri’ne bağlı 118-Y Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu 17. Bölge Kulüpleri Kuzguncuk Lions, Metropolitan Kandilli Lions, Beylerbeyi Lions, Vaniköy Lions Kulübü ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi’nin işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte 24 engelli vatandaş, yelkenli yat ve deniz ile tanıştı.

Kalamış Marina’da “Omurilik Felçlileri ile El Ele Engellere Yelken Açalım” sloganıyla gerçekleşen programda, deneyimli kaptanlar tarafından “Yelkenli Yatçılık Temel Eğitimi” ana unsurlarıyla verildi. Eğitimde temel olarak güvenlik, dikkat, denizde dümen ve yelken kullanımı konuları işlendi. Etkinlik sonrasında katılımcılar, Lions 118-Y Genel Yönetmeni Mahmut Tanyol tarafından birer katılım belgesi ile ödüllendirildi.

omurilik felçlileri

“ENGEL BEDENİMİZDE DEĞİL BEYNİMİZDE”

Lions 17. Bölge ortak projesinin mimarlarından Kuzguncuk Lions Kulübü Başkanı Ayla Zübeyde Ünal, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada “Amacımız, 24 tane omurilik felçli arkadaşımıza Marina’da temel tekne ve denizcilik, yatçılık eğitimi verdikten sonra her yelkenlide 6 kişiyi organize ederek, tekne içerisinde de temel eğitim vermek. Onlara hem sürüş keyfini yaşatacağız, hem de engelin bizim bedenimizde değil beynimizde olduğunu ortaya koyacağız. Çünkü, hiç engeli olmayan insanlar bile bunları yapamıyor ve anlayamabiliyor. Aslında temelde vurgulamak istediğimiz nokta, öğretilirse ve sistem bilinirse herkes her şeyi yapabilir. Onlara hayatları boyunca unutamayacakları bir an yaşatmak istiyoruz” dedi.

omurilik felçlileri

“BİZİM İÇİN İLK OLACAK”

Etkinlik öncesinde görüşlerini aldığımız Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Saniye Efe ise, bugünün kendileri için bir ilk olacağını ve heyecan duyduklarını dile getirerek; “Daha önce dört arkadaşımız yelkenliye binmenin güzelliğini yaşadı ama, biz ilk defa deneyimleyeceğiz. Denizle iç içeyiz aslında, Beykoz’da yaşıyoruz. Fakat ulaşım sıkıntısı ve çeşitli olumsuzluklar yüzünden böyle bir geziye çıkamamıştık. Tüm olumsuzluklara rağmen birlikte olmak güzel” şeklinde konuştu.

“HER TÜRLÜ ENGELİ AŞABİLECEĞİMİZİ GÖSTERDİK”

Katılımcılardan Gülnar Aşçıoğlu da etkinliğe dair şunları söyledi: “İlk başta korktum ama bindikten sonra çok beğendim. Bu sayede korkumu da yenmiş oldum. İlk deneyimimdi. Sadece iniş ve binişlerde zorluk yaşadım. Tahmin ettiğimden daha güzeldi.” Akülü sandalyelerle tekneye inip çıkmanın zorluklarından bahseden bir diğer katılımcı Zülfüye Ünal; “Teknelerin akülü sandalyelere göre yapılması lazım. Bizim en büyük sıkıntımız, akülü sandalyelerle tekneye inip çıkmak oldu. Onun dışında her şey çok güzeldi. Omurilik felçlileri olarak her türlü engeli aşabildiğimizi gösterdik” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK FİRMA SPONSOR OLDU, KAPTANLAR DESTEK VERDİ…

Akzo-Nobel, Tekkaya Yatçılık, Setur Kalamış Marina İşletmesi, Cardia Tekstil, Osman Nizamoğlu – Musetta Teknesi, HNC Otomotiv, Ünitur Turizm, Papağanlı Beykoz Şubesi’nin sponsorluğunda; Kaptanlar Cenk Tekkaya, Bartu Özsoy, Murat Çağıl, Onur Elmas ve Okan Meşe’nin destekleriyle gerçekleşen etkinliğe yönelik ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin Kasım & Aralık 2017 sayısında yayınlanacak…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir