Kadir Toprakkaya

Onlara bayram yok…

Onlara bayram yok…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün acı gerçeği, dilendirilen çocuklar… Rıhtım’dan Bahariye’ye ilçenin dört bir yanında, hemen her sokakta dilendirilen çocukları görmek mümkün… Bazıları “göbek atarak” para kazanıyor, bazıları da elinde “açım” yazısı ile… Peki, kimse neden buna “dur” demiyor?..

Çocukların içler acısı hali, Kadıköy’ün olağan bir görüntüsü halini almış. İlçeye gelen turistlerin gözleri önündeki tablo, Türkiye’nin imajı için bir hayli olumsuz…

BU ÇOCUKLARIN YERİ SOKAKLAR DEĞİL…

Okuması, eğitim alması ve topluma yararlı bireyler olarak yetiştirilmesi gereken çocuklar, saatlerce kaldırımlarda dileniyor. Bazen para almak için yetişkinlerin peşinden giden çocuklar, kimi zaman da saatlerce kaldırımda ellerinde karton kağıda yazılmış “açım” yazısı ile para umuduyla bekliyor. Bayram, birçok çocuk için eğlence ve mutluluk iken; henüz yaşadıklarını anlayamayan “dilenci çocuklar” ise mesailerini aralıksız sürdürüyor.

GELECEKTE NE BEKLERSİNİZ?..

Sokaklarda dilendirilen çocukların, yetişkin olduğu dönemlerde gerek mesleki, gerekse de manevi olarak topluma nasıl bir katkı sağlayabileceği ise merak konusu…

PARALARINI KİM ALIYOR?..

Kadıköy’de genelde Barlar Sokağı ve çevresinde dilendirilen çocukların, yakın çevresinde aile büyüklerinin olduğu tahmin ediliyor. Küçük yaşta ev ekonomisine katkı sağlaması amacıyla sokaklarda çıplak ayak dolaştırılan çocuklar yürek burkmaya devam ederken, benzer manzaraların her akşam ardı ardına yaşanması ise bir hayli düşündürüyor.

PARA VERMEK İYİLİK Mİ KÖTÜLÜK MÜ?..

Dilendirilen çocuklara para vermek kimileri tarafından “destek” olarak görülse de, çocukların sokaklara alışması ve yetişkinliklerin bu durumu alışkanlık haline getirmesi nedeniyle, çoğu çevrelerce de bu yaklaşım olumsuz olarak değerlendiriliyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir