Osmanağa Gönüllüleri, sanatçı İkbal Kaynar'ı ağırladı
 Deniz İhsan Taşdelen

Osmanağa Gönüllüleri, yazar İkbal Kaynar’ı ağırladı

Osmanağa Gönüllüleri, yazar İkbal Kaynar’ı ağırladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Osmanağa Gönüllü Evi, aralıklarla gerçekleştirdiği etkinliklerine bir yenisini daha ekledi; Kadıköylü sanatçı-yazar İkbal Kaynar’ı konuk etti. Yeni çıkan “Düşleri Kaldı” adlı kitabı üzerine Osmanağa Gönüllüleri’yle keyifli bir söyleşide bulunan Kaynar, kitap tanıtımının ardından düzenlenen müzikli dinletiyle de katılımcıların beğenisi kazandı.

“Osmanağa Gönüllü Evi, Yoğurtçu Parkı’ndayken benim de bizzat içerisinde yer aldığım, emek verdiğim bir gönüllü eviydi. Özellikle şiir ve müzik birikimimden dolayı benden destek alırlardı. Onun için her kitabım çıktığında bana sağolsunlar böyle bir etkinlik düzenlerler” diyen İkbal Kaynar; “Düşleri Kaldı” kitabının Haziran ayında Kadıköy Kitap Günleri’ne yetişmek üzere çıktığını, ancak araya tatil girmesinden dolayı tanıtımlara yeni başladığını ve kendi gayretleriyle reklam faaliyetlerinde bulunduğunu belirtti. Yazar, açıklamalarına şöyle devam etti:

İkbal Kaynar

ŞİİRİ ÇOK SEVİYORUM, AMA İDDİALI DEĞİLİM…

“1980 sonrası müzikle başladım sanat yaşantıma. İngilizce öğretmeniyim. Popüler kültür hâkim olunca ‘Yasakları Kaldır Bana’ diye bir albüm yapmıştım. Fenerbahçe Lisesi’nde çalışırken, 1995 senesinde. Çok istediğim tepkiyi göremedim. Çünkü klip yok, tanıtım yok ve öğretmenim, hareketlerim kısıtlı. Her çağrılan yere gidemiyordum. Çocuğum var, dersler var, sonuç istediğim gibi olmadı. Yine yurtiçi ve dışında festivallere katıldım, ama popüler kültür de çok etkili oldu. 1990’larda pop furyasının alıp yürümesiyle popüler kültürü eleştiren yazılar yazmaya başladım Cumhuriyet Gazetesi’nde. Daha sonra orada yazdıklarım kitap oldu. Emekli olduktan sonra yaptım bunları. Dergilere yazılar yazdım, BirGün Gazetesi’nde yazmaya başladım. Hem deneme yazılarımı hem de röportajlarımı oraya vermeye başladım. Şiiri çok seviyorum, ama iddialı değilim. Fakat dinletilere çok katıldığım ve birçok şiir etkinliği yaptığım için insanlar benden şiir kitabı bekledi. Böyle olunca da şiirlerimi toplayayım dedim ve geçen Haziran ayında da kitabım yayımlandı.

ikbal kaynar

KADIKÖY’DE OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM…

Kadıköy’ü çok seviyorum. 20 yıldır Kadıköy’deyim. Fenerbahçe Lisesi’nde çalıştım 8 yıl. O zaman da Küçükyalı’da oturuyordum. Emekli olunca da Kadıköy’e geldim. Burada olmaktan gurur duyuyorum. Hiçbir yeri aramıyorum burada oturduğum için. Bana ekonomik de geliyor. Ulaşım derdim yok, bütün etkinlikler ayağımın altında.

İkbal Kaynar

İNSANLARA ULAŞTIRMAK İSTEDİĞİM MESAJLARIM VAR…

Ne kadar kalabalıkların içerisinde olsak da, sanatçı olarak ya da yapmak istediklerim açısından kendimi yalnız hissediyorum. Yazdıklarımı paylaşamıyorum. Beni anlayan ve beni destekleyecek kurum ve kuruluşlar arıyorum. Bu anlamda yalnız hissediyorum. Bu da sanatçı yalnızlığı olsa gerek. Ama mutluyum, güzel şeyler üretiyorum. İnsanlara güzel ve barış dolu bir dünyaya dair ulaştırmak istediğim mesajlarım var.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir