Kadıköy'de kadınlar için dayanışma merkezi açılıyor
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’de kadınlar için dayanışma merkezi açılıyor

Kadıköy’de kadınlar için dayanışma merkezi açılıyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, Rasimpaşa’da restore ettiği tarihi bitişik iki binayı Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi olarak hizmete açıyor. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde açılışı yapılacak olan Sosyal Hizmet Merkezi’nde, başta kadınlar olmak üzere toplumun her kesimi için çalışmalar yürütülecek.

Rasimpaşa İskele Sokak’ta bulunan merkezin açılışı, 25 Kasım Cumartesi günü saat 13.00’de yapılacak. Kadınların ve kadın örgütlerinin katılımıyla açılışı yapılacak ve iki binada hizmet verecek olan merkezin ön binasında kayıt-kabul, etkinlik odaları, çok amaçlı salon, serbest etkinlik alanı ve arka binasında da oyun odası, bireysel görüşme odaları, sosyal servis, kadın dayanışma ve etkinlik odaları yer alıyor. Toplumun her kesimi için sosyo-kültürel faaliyetler, eğitim faaliyetleri, psikolojik ve hukuki danışmanlık, rehberlik ve yönlendirme, psiko-sosyal destek hizmetleri, farkındalık ve güçlendirme çalışmalarının yapılacağı Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi’nde, etkileşim ve paylaşım grup çalışmaları da yer alacak.

Rasimpaşa Sosyal Hizmet merkezi

KADIN DAYANIŞMASI İÇİN ÖZEL BİR KAT DÜZENLENDİ…

Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi’nin bir katı, özel olarak “Kadın Dayanışma” olarak planlandı. Burada kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığa karşı kadınların desteklenmesi, güçlenmesine yönelik çeşitli çalışmalar yapılacak. Çeşitli atölye, etkinlik ile kadınların güçlenmelerinin destekleneceği merkezde hak temelli eğitim faaliyetleri, psikolojik ve hukuki danışmanlık gibi kadını her alanda destekleyen hizmetler verilecek. Merkezi konumda olması nedeniyle kadınların kolayca ulaşabilecekleri “Kadın Dayanışma” birimi, hem bölge genelinde hem de İstanbul ölçeğinde hizmet verecek. Binada aynı zamanda çocukların zaman geçirebileceği bir çocuk oyun odası da yer alıyor.

ÇOCUKLAR VE ENGELLİLER DE DÜŞÜNÜLDÜ…

Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi’nde çocuklarıyla gelen kadınlar etkinlik ve atölyelere katılırken, ya da danışmanlık hizmeti alırken, çocukları da bilişsel ve psiko-sosyal gelişimlerinin destekleneceği çocuk oyun odasında vakit geçirebilecek. Engelli bireylerin erişimine uygun olarak yapılan binada, yaşlı bireylere ve yine toplumun her kesimine yönelik bilgisayar odası, serbest kullanım alanları, etkinlik odaları ve bir de kütüphane bulunuyor.

NUHOĞLU: İNSANLARIN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMALARINI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ…

Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi‘ne ilişkin konuşan Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Kadıköy Belediyesi olarak bireyin güçlenmesinin toplumsal güçlenmeyi ve dönüşümü sağlayacağını biliyoruz. Doğumdan başlayarak tüm yaşam boyu bireylerin gelişimlerinin desteklenmesi, kendi ayakları üzerinde durmalarının sağlanması için çalışmalıyız. Kentlerde insanların yaşamı kalabalık ailelerde sürmüyor. Aksine aileler küçülüyor, yalnız yaşayanlar artıyor. İnsanların kimseye bağlı kalmadan yaşayabilmesini sağlayabilmemiz gerekiyor. Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi de bu anlayışımızın ürünü olarak hizmete açılan yerlerden biri. Toplumun faydalanabileceği bu tür merkezler için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir