Rıhtım betonlaşıyor!
 Pınar Baltacı

Rıhtım betonlaşıyor!

Rıhtım betonlaşıyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Meydan Düzenlemesi Projesi kapsamında kıyı kesiminde yapılan dolgu alanların büyük kısmı tamamlandı, fakat Kadıköylülerin yıllardır beklediği çevre düzenlemesi henüz gerçekleşmedi. Yıllardır merak konusu olan projede gelinen nokta, Kadıköylülerin beklentilerinin çok altında kalarak tepki çekiyor.

İETT otobüs duraklarından Haydarpaşa’ya uzanan sahil yolunun yürüme ve seyir terasıyla betonlaşmasının ardından, halk uzun süredir yeşil alan olmasını ve gerekli güvenlik önlemlerinin acilen alınmasını istediği meydanın son halinden şikâyetçi. Havaların ısınmasıyla deniz kenarında gölgelik alanlara ihtiyaç duyduklarını da ifade eden Kadıköylülerin taleplerine kulak vererek, Kadıköy Meydanı’nda önümüzde günlerde gerçekleşmesi olası düzenlemeler için önerilere kulak veriyoruz.

“BOŞ BİR BETON YIĞININA BAKIYORUZ”

Rıhtım’daki otobüs duraklarının arkasında bulunan Hollan Gazete Bayi sahibi Genco Mihyaz, genel anlamda İstanbul’da beton yığınlarının bir hayli fazla olduğunu belirterek; “Tüm gün güneş ışınlarının altında boş bir beton yığınına bakıyoruz. Projeye tamamen faydasız diyemem tabi ki, faydalı tarafları var. Rıhtım kalabalığını hafifletmesi, insanların gün batımını izlemesi açısından çok iyi bir noktada ama geliştirilmesi gereken birçok yönü var. Biri de bu alanı yeşillendirmek. Proje hâlâ devam etmekte. Bu saatten sonra yeşillendirebilme imkânı var mı bilmiyorum, fakat büyük bir eksiklik. İnsanların yeşile ihtiyacı var, rant kapısı için doldurulmuş denizlere değil. Bununla beraber alanın güvenlik açısından eksiklikleri de çok fazla. Biz her gün buradayız ve düşme tehlikesi atlatan birçok insana şahit oluyoruz. Projenin insan odaklı geliştirilmesini istiyor ve destekliyoruz” şeklinde konuştu.

“SOSYAL ANLAMDA DEĞERLENDİRİLMELİ”

Röportajımız sırasında Kadıköy’den denizi seyreden Murat Gündüz ise projeyi yararlı bulduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti: “Denizin doldurulması haricinde bir zararı ya da kafada soru işareti bırakan bir noktası olduğunu düşünmüyorum. Alan, kalabalığı azaltma ve insanların yeni bir yürüyüş alanına sahip olabilmesi için yapıldı, fakat proje çok yarım gözüküyor. Alana daha sosyal anlamda da değerlendirilebilmek için güzel bir çay bahçesi, oturma alanı ve büfeler açılabilir. Hem insanların zaman geçirebileceği bir alan, hem de birçok aileye iş fırsatı sunar.”

Kadıköy Rıhtım
“MEYDAN KULLANMADIĞIMIZ BİR ALANA DÖNÜŞTÜ”

Bütün gün meydanda olmak zorunda olan temizlik işçileri de objektiflerimize takıldı. İnsanların gölgesinde oturup dinlenebileceği bir alan yaratılması konusunda hemfikir olan çalışanlar; “İnsanların Haydarpaşa manzarası izleyebileceği bir yeşillendirme çalışması yapılabilirdi. Bizim için yapılmış güzel bir çalışma olabilecekken, kullanamadığımız bir alana dönüşmüş durumda. Kadıköy Rıhtımı, insanların gelip geçtiği bir yerden ziyade güzel zaman geçirilebilecek bir alana dönüştürülebilir. Tek görmek istediğimiz, bu tarz beton alanlar yerine daha çok yeşil alan” yorumunda bulundu.

Bunu paylaş:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

One Response to Rıhtım betonlaşıyor!

 1. Ayhan Temmuz 31, 2019 at 2:26 pm

  Nerede eski hasır cafeler ağaçlar. Yeşilden korkmayın bu kadar

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir