Saffet Emre, Tepe Nautilus’a hayran kaldı
 Kadir Toprakkaya

Saffet Emre, Tepe Nautilus’a hayran kaldı

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dünyaca ünlü gezgin, seyahat yazarı ve turizm rehberi Saffet Emre Tonguç, İstanbulluların buluşma noktası Tepe Nautilus AVM’de sevenleriyle bir araya geldi. Etkinlik finalinde Tonguç ile fotoğraf çektirmek ve imza almak isteyenler yoğunluk oluşturdu, manzaralar ünlü pop sanatçılarının fan gruplarını aratmadı.Meraklı takipçilerinin önümüzdeki günlerde yeni eseri “İstanbul ve Gece”yi iple çektiği ünlü yazarın, Kadıköy’den Tarihi Yarımada’ya İstanbul’un dört bir köşesinde 8.500 yıllık tarihi seyir gezisi ilgiyle karşılandı. Aynı zamanda TOURMAG Turizm Dergisi yazarı da olan Saffet Emre Tonguç, etkinlik sonunda haber portalımıza şu değerlendirmelerde bulundu:

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-2

ÇOK BİLGİLİ BİR KİTLEYDİ…

“Kadıköy gerçekten bambaşka bir yer. Tepe Nautilus AVM’nin oturmuş, belirli bir kitlesi olduğunu söyleşimizde hissettim. Henüz sorumu tamamlamadan yanıtlarını heyecanla verenler olduğunu görünce bir hayli mutlu oluyorum ve bu daha da zor soruları sorarak, çok keyif alacağım anların kapılarını aralıyor.”

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-1

YANITLARI BİLENE KİTAP HEDİYE ETTİ…

Ünlü gezgin, dünya başkenti İstanbul’un tarihi değerlerine yönelik sorularına doğru yanıtları verenlere “İstanbul Hakkında Her Şey” adlı kitabını hediye etti. Bir şanslı aile de, Tonguç’un çok özel çalışmaları arasında yer alan, gece vakti Ayasofya’nın gezildiği özel bir tur kazandı. Tepe Nautilus AVM Müdürü Deniz Bozan, düzenledikleri etkinlikte İstanbul ve Türk turizmine katkılarından ötürü Saffet Emre Tonguç’a teşekkür etti.

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-6

ÇOK ENTERESAN YÖNLERİ VAR…

Saffet Emre Tonguç’un ilgi odağı olmasının birçok nedeninden bazıları da, bir hayli sıcakkanlı ve sempatik özellikleri olarak yorumlanıyor. Bir kere görüştüğü takipçilerini ve yeni tanıştığı kişilerin isimlerini de unutmaması yönüyle dikkat çeken ünlü gezgin, 100’ü aşkın ülkedeki macerasında İstanbul’un önemini anlata anlata bitiremiyor. Diğer yandan ünlü sanatçıların konser finallerini aratmayan görüntüler, Tonguç’un her etkinliğinde yaşanıyor.

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-5

HER ANISI KİTAP OLUR…

Saffet Emre Tonguç, birçok anısından bir kısmını da Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde sevenleriyle paylaştı. Bir gezisinde Amerikalı turistin; “Burası Avrupa Yakası ise, hemen karşısı da Çin mi oluyor” diye sorması üzerine Türkiye’nin yüzde 97’sinin Anadolu olduğunu ve Türkiye’nin özelliklerini altını çizerek aktarmış. Ancak sonrasında Amerikalı turist; “O zaman İstanbul’dan hemen sonra Çin mi geliyor” diye sorması üzerine Tonguç, Türkiye ve çevresinin tüm dünyaya anlatılabilmesinin önemini bir kez daha anlamış. Yine turistin Yeni Cami’nin 500 yıllık olduğunu öğrendiğinde “Neden yeni diyorsunuz ki” sorusuna ise şu yanıtı vermiş: “Bizim 8.500 yıllık öyle köklü bir geçmişimiz var ki, Ayasofya 1.500 yıllık iken 500 yıllık cami de haliyle yeni oluyor.” Finalde ise ünlü gezgin vurucu esprisini yapıyor: “300 yıllık tarihi olmayan Amerikalı, ne bilsin 8.500 yıllık tarihi!”

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-3

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-4

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-7

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-8

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-9

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-10

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-11

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-12

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-13

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-15

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-17

saffet-emre-tonguc-tepe-nautilus-avm-kadikoy-life-dergisi-14

Saffet Emre

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir