Saffet Emre Tonguç'un 15. kitabı "İstanbul ve Gece" çıktı
 Kadir Toprakkaya

Saffet Emre Tonguç’un 15. kitabı “İstanbul ve Gece” çıktı

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Tarihçi-seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç’un 15. kitabı “İstanbul ve Gece”nin lansmanı gerçekleştirildi. Boyut & One’s Media tarafından yayınlanan ve koleksiyon eseri niteliğinde olan kitabın tanıtım gecesinde online sesli tur uygulaması Piri, “Ayasofya’da Bir Gece” turu eşliğinde tanıtıldı.

saffet-emre-tonguc-son-kitabi-istanbul-ve-gece-cikti-2

Son 3 yıldır İstanbul’un her yerinde gece yarısından sonra ve sabaha karşı çekilen fotoğraflarla hazırlanan “İstanbul ve Gece” kitabı, okuyucuları ile buluştu. Aynı zamanda TOURMAG Turizm Dergisi yazarı da olan Saffet Emre Tonguç’un 15. kitabında, şehrin iki yakasını bir baştan bir başa gösteren gece fotoğrafları ile mekanların ya da şehrin tarihinden bilgiler ve hikayeler yer alıyor. 456 sayfalık kitap, İstanbul’un 7 tepesinin gökdelenler tarafından değiştirilen yeni yüzünü de anlatıyor.

saffet-emre-tonguc-son-kitabi-istanbul-ve-gece-cikti-3

AYASOFYA’DA BİR GECE…

15 Aralık Perşembe akşamı gerçekleştirilen tanıtım gecesine cemiyet, sanat ve medya dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Konuklarına özel izinle Ayasofya’yı açtıran Tonguç, kitabının başlangıcı için seçtiği mekanı birbirinden ilginç bilgiler eşliğinde anlattı. Gecede, kısa süre önce kullanıma açılan online sesli yürüyüş turu uygulaması Piri’nin de tanıtımı yapıldı. Piri’de yer alan dört rotadan biri olan Tarihi Yarımada, konuklar tarafından bizzat deneyimlendi. Konuklar, açılış kokteylinin verildiği Four Seasons Sultanahmet’ten turun yapılacağı Ayasofya’ya geçerken Piri’yi kullandı.

saffet-emre-tonguc-son-kitabi-istanbul-ve-gece-cikti-4

ONLINE TURLAR İLE İSTANBUL’U TANIYABİLİRSİNİZ…

İş Bankası’nın desteği ve YGA oluşumunun işbirliğiyle hazırlanan projenin çalışmaları bir yıl sürdü. Telefon ya da tabletlere indirilebilen online turlar sayesinde, dileyen herkesin İstanbul’u gerçekten tanıması amaçlanıyor. Profesyonel Rehber Saffet Emre Tonguç’un anlatımı eşliğinde şehrin keşfedilmesini sağlayan Piri’nin içinde şu anda Karaköy, Tarihi Yarımada, Cihangir-Çukurcuma ve Galata-Beyoğlu olmak üzere 4 tur kullanımda. Hem İstanbul, hem de Türkiye ve dünyadan yeni rotaların eklenmesine yönelik çalışma da devam ediyor.

saffet-emre-tonguc-son-kitabi-istanbul-ve-gece-cikti-6

TONGUÇ: BUGÜNLERDE DAHA DA ANLAMLI…

Gecenin kapanışı, ünlü besteci piyanist Anjelika Akbar’ın verdiği konser ile yapıldı. Konuklarıyla tek tek ilgilenen ve imzalı kitap hediye eden Saffet Emre Tonguç ise, hem İstanbul ve Gece’nin hem de Piri’nin şimdilerde daha çok anlam kazandığını söyledi. Tonguç; “Öyle zor zamanlardan geçiyoruz ki, en büyük umut ışığının ne büyük zenginliklere sahip olduğumuzu hatırlamaktan geçtiğine inanıyorum. Türkiye muhteşem bir ülke, İstanbul da onun hazine dairesi gibi… Anlatmakla bitmeyecek hikayeler saklayan bir şehri ve görkemli tarihini tanıtmaya yönelik her girişimin pozitif karşılığı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

saffet-emre-tonguc-son-kitabi-istanbul-ve-gece-cikti-5

saffet-emre-tonguc-son-kitabi-istanbul-ve-gece-cikti-8

İstanbul ve Gece

İstanbul ve Gece

İstanbul ve Gece

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir