SAĞLIK – Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com Kadıköy'de yaşamanın ayrıcalık olduğunu hissedenlerin buluşma noktası. Haber Sitesi Tue, 16 Jul 2019 13:52:31 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1 https://www.kadikoylife.com/wp-content/uploads/2016/06/logo1-50x50.jpg SAĞLIK – Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com 32 32 Fenerbahçe Gönüllüleri, Dr. Ayça Kaya’yı ağırladı https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-doktor-ayca-kayayi-agirladi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-doktor-ayca-kayayi-agirladi/#respond Wed, 03 Apr 2019 20:25:51 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50934 Renkli etkinlikleriyle adından söz ettiren Fenerbahçe Gönüllüleri, bu kez Caddebostan Kültür Merkezi’nde İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ayça Kaya’yı ağırladı. Büyük beğeniyle karşılanan etkinlikte kalıcı kilo kontrolünün püf noktalarını anlatan ve yanlış diyet uygulamalarına değinen Kaya, ayrıntılı sunumu ile katılımcılardan tam puan aldı.

İNSAN BEYNİ İLE DOYAR, MİDESİ İLE DEĞİL…

Dr. Ayça Kaya, Fenerbahçe Gönüllüleri’ne nazik davetleri için teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu hususlara değindi: “Bir canlı ne kadar az yerse, o kadar çok yaşar. Sağlıklı ve kalıcı olarak zayıflamak akılda başlar. İnsan beyni ile doyar, midesi ile değil. Yaptığımız yanlışlardan biri, kendimizi başkalarıyla kıyaslamaktır. Bunu asla yapmamalıyız.

MİKTAR AZ, ÇEŞİT BOL YİYİN…

Yardımcı yemekleri önce, ana yemekleri sonra yemeliyiz. Tartıdan korkmamalıyız. Türk toplumu olarak yaptığımız en büyük yanlış, karbonhidratı çok tüketmektir. Beslenmemizde karbonhidratı sadeleştirmeli ve kontrollü tüketmeliyiz. Kilo kontrolü için en çok dikkat edilmesi gerekenler tahıl, yağ ve porsiyondur. Az miktarlarda, fakat bol çeşitli bir beslenme anlayışını benimsemeliyiz. Fazla kiloların sebebi her zaman çok yemek değildir, kilo aldıran başka sebepler de vardır. Bunların iyi tespit edilmesi gerekir.

3D KURALI…

Beslenme alışkanlıklarımızda ‘3D’ (Dur, Düşün, Davran) kuralı büyük önem taşır. Kilo kontrolü için bu kuralı uygulamalı ve gerçekten gerekliyse yemek yemeliyiz. Nasıl alışveriş yaparken düşünmeden her şeyi almıyorsak, beslenirken de düşünmeden her şeyi yememeliyiz. Aşırıya kaçarsak bitti artık diye pes etmemeli, sonraki öğün kalorimizi kısıtlayarak dengeli beslenmeliyiz.”

Ayça Kaya
HER GÜN YENİDEN BAŞLAYIN…

İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ayça Kaya, yanlış diyetin hayati sorunlara yol açtığını da belirterek; “Dünyadaki bütün diyetlerin başarısızlığının sebebi, listeyi bir süre uygulayıp daha sonra kontrolü kaybetmektir. Sağlıklı beslenmeyi hayatımızın bir parçası haline getirip bunun dışına çıkmak zorunda kaldığımızda, pes etmeden ertesi gün yediklerimize dikkat ederek sağlıklı beslenmeye devam etmemiz gerekir” açıklamasında bulundu.

SAYARAK ZAYIFLA…

Sunumunun ardından katılımcıların sorularını uzun uzun cevaplayan “Sayarak Zayıfla” adlı kitabını okurları için imzalayan Dr. Ayça Kaya’ya, etkinlik sonunda Fenerbahçe Gönüllüleri Başkanı Ayten Çokdan tarafından sahnede çiçek takdim edildi.

DR. AYÇA KAYA’DAN ERTESİ GÜN DİYETİ…

Sabah: 3 kaşık yulaf ezmesi, 1 kase yoğurt, meyve
Öğle: 4-5 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği, salata, yoğurt, 1 dilim ekmek
İkindi: 1 bardak süt, meyve
Akşam: Öğle menüsü

]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-doktor-ayca-kayayi-agirladi/feed/ 0
Dünyanın diş hekimleri Yeditepe’de buluştu https://www.kadikoylife.com/dunyanin-dis-hekimleri-yeditepede-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/dunyanin-dis-hekimleri-yeditepede-bulustu/#respond Fri, 15 Mar 2019 21:57:26 +0000 /?p=50502 “Dünyanın Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri Yeditepe’de Buluşuyor” sloganıyla dünyanın pek çok ülkesinden Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin birbirinden iddialı bilimsel çalışmalarıyla yer aldığı Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 6. Uluslararası & 8. Ulusal YUDSA Kongresi, 15 Mart Cuma günü Bağdat Caddesi’ndeki Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde başladı.

17 Mart Pazar gününe kadar sürecek kongre; bu yıl İngiltere, Makedonya, Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Mısır, Fransa, İsviçre, Bosna Hersek ve Türkiye olmak üzere 10 farklı ülkeden yaklaşık 300 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) da destekçileri arasında yer aldığı kongreye; uluslararası bilim insanları Prof. Dr. Nagihan Bostancı, Dr. Mario Rui Araujo, Dr. Moustafa Aboushelib, Dr. Vincenzo Ippolito, Prof. Dr. Mazen Tamimi, Marco Mazevet ve ünlü eğitmen Erdem Ercan konuşmacı olarak katılıyor.

Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 6. Uluslararası & 8. Ulusal YUDSA Kongresi, 15-17 Mart tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde gerçekleşecek…
]]>
https://www.kadikoylife.com/dunyanin-dis-hekimleri-yeditepede-bulustu/feed/ 0
Avrupa Radyoloji Kongresi’nden yenilikler https://www.kadikoylife.com/avrupa-radyoloji-kongresinden-yenilikler/ https://www.kadikoylife.com/avrupa-radyoloji-kongresinden-yenilikler/#respond Sun, 03 Mar 2019 16:43:28 +0000 /?p=50074 Her yıl Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen Avrupa Radyoloji Kongresi’nde yeni gelişmeler masaya yatırıldı, cihazların tanıtımı yapıldı. Tüm dünyadan binlerce radyoloji uzmanı ve tıbbi görüntüleme firmasının katıldığı organizasyonda Türkiye de vardı.

Önde gelen markalarımızdan Kadıköy merkezli Sonomed’in kurucu ortağı ve CEO’su Dr. Ayhan Cingi, Avrupa Radyoloji Kongresi’ni hem kendi firması hem de Kadıköy Life Dergisi adına izledi. Aynı zamanda yazarımız da olan Cingi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Bu kongreye Sonomed olarak her yıl düzenli bir şekilde katılmaktayız. Deneyimli uzmanlar ve meslektaşlarımızla bir araya gelip, dikkatlice panelleri izlemekteyiz.”

Ayhan Cingi
“KONGREDEN BÜYÜK YARAR SAĞLIYORUZ”

Avrupa Radyoloji Kongresi boyunca uzmanlarla dünyanın farklı bölgelerindeki vakaları da inceleme ve tartışma fırsatı bulduklarını dile getiren Dr. Ayhan Cingi; “Bununla birlikte dünyanın en gelişmiş cihazlarını öncelikle görerek, bu kongreden büyük yarar sağlıyoruz. Ayrıca, burada yeni geliştirilmiş cihazları da inceleme ve öncelikli sipariş verme şansı da elde edebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Avrupa Radyoloji Kongresi
Her yıl Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen Avrupa Radyoloji Kongresi’nde yeni gelişmeler masaya yatırıldı, cihazların tanıtımı yapıldı. Tüm dünyadan binlerce radyoloji uzmanı ve tıbbi görüntüleme firmasının katıldığı organizasyonda Türkiye de vardı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/avrupa-radyoloji-kongresinden-yenilikler/feed/ 0
Kleopatra Gençlik İksiri ile 10 yaş gençleşin! https://www.kadikoylife.com/kleopatra-genclik-iksiri-ile-10-yas-genclesin/ https://www.kadikoylife.com/kleopatra-genclik-iksiri-ile-10-yas-genclesin/#respond Sat, 23 Feb 2019 19:56:29 +0000 /?p=49847 Brad Pitt, Angelina Jolie gibi Hollywood yıldızlarının genç kalma sırrı Kleopatra Gençlik İksiri’nde yatıyor. İnsan cildi, birçok hastalıkla ilgili haberci görevini de üstleniyor. Bunun dışında yaşlanmaya ve diğer etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan deformasyonlar, insanlar üzerinde büyük baskı oluşturuyor. İşte tüm bunları yok etmek için yeni teknoloji ürünü ilaçlar ve yöntemler kullanılmaya başlandı.

Konuyla ilgili araştırmalar yapan Çukurova Tıp Fakültesi mezunu Medikal Estetik Uzmanı Dr. Biran Ekici, şunları söylüyor: “Geçen zaman içinde ya da bulunduğumuz ortamlardan dolayı cildimizde belli deformasyonlar oluşuyor. Bunların insan psikolojisi üzerinde ciddi baskısı var. Bu durum, insanın kendine güvenini kaybetmesine neden oluyor. Böylece yaşam kalitemiz düşüyor. Öncelikle meslek dallarına göre sıralama yapıldığında genelde gazetecilerde, siyasilerde, oyuncularda ve yoğun iş temposuna maruz kalan kişilerde, yorgun yüze bağlı ifade bozukluğu ortaya çıkıyor. Bu konuda dünya çapında yapılan araştırmaları takip ediyorum. Amerikalı bilim insanları tarafından FDA onaylı Kleopatra Gençlik İksiri adlı bir kokteyl geliştirildi. Bu kokteyl sayesinde yorgun yüze sahip kişilerde ve dış etkenlerden zarar görmüş ciltlere büyük kazanımlar sağlanıyor. Kleopatra Gençlik İksiri’nin iyi sonuçlar verdiğini gördük.”

Kleopatra Gençlik İksiri
SAĞLIKLI CİLDİN GERİ KAZANILMASINDA ETKİLİ…

Öte yandan Dr. Biran Ekici, yaşlanmaya bağlı oluşan cilt hasarlarının dışında güneş ışınlarının zararlı etkileri ile dış radikallerin de cilde zararlı etkilerinin olduğunu, ayrıca stres ve kötü beslenmenin de cilt hasarlarına neden olduğunu belirtiyor. İşte tüm bu nedenlerden dolayı oluşan cilt hasarları, insanlarda olumsuz etkiler ortaya çıkarıyor. Cildimizde meydana gelen hasarların giderilmesi ve sağlıklı cildin geri kazanılması için de Kleopatra Gençlik İksiri kullanılabiliyor.

ETKİSİ 5 YILA KADAR SÜREBİLİYOR…

Birçok ünlü de Kleopatra kokteylini kullanarak genç kalıyor. Kleopatra Gençlik İksiri, Brad Pitt ve Angelina Jolie gibi Hollywood yıldızlarının tercihi. İksirin etken maddesi ise, yaraların hızlı ve düzgün iyileşmesini sağlayan tb-500. Bu etken madde, sağlık sektöründe pek çok dalda kullanılmakta. Aynı zamanda güçlü bir peptit ile antienflamatuar özelliğine sahip. Yaraları, onaran dokuların yenilenmesinde ve elastikiyeti toparlamada etkili olan bu madde ile hazırlanan Kleopatra kokteyli ile gençleşmek mümkün. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Biran Ekici, Kleopatra Gençlik İksiri’ni hastalarına 10 dakika süreyle 2 veya 3 seans uyguluyor. Uygulama sonrası yüzde herhangi bir morluk ve hasar oluşmuyor. 20 ile 60 yaş aralığındaki herkese uygulanabilen Kleopatra Gençlik İksiri’nin etkisi, duruma göre 5 yıla kadar sürebiliyor. Ayrıca uygulama bir ay içerisinde maksimum etkiyi gösteriyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kleopatra-genclik-iksiri-ile-10-yas-genclesin/feed/ 0
Fenerbahçe Gönüllüleri, Prof. Dr. Kemal Bayülkem’i ağırladı https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-prof-dr-kemal-bayulken-agirladi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-prof-dr-kemal-bayulken-agirladi/#respond Sat, 02 Feb 2019 18:10:52 +0000 /?p=49057 Kadıköy’ün aktif sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Fenerbahçe Gönüllüleri, sosyal sorumluluk faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Alzheimer’dan sonra en çok görülen nörolojik hastalık Parkinson hakkında üyelerini bilgilendirmek amacıyla bir toplantı düzenleyen Fenerbahçe Gönüllüleri, bu konuda en etkili isimler arasında gösterilen Prof. Dr. Kemal Bayülkem’i konuk etti.

Oldukça kalabalık bir izleyici grubuna hitap eden Kemal Bayülkem; Parkinson hastalığının belirtileri, başlangıcı, tanısı, devamı, genç ve yaş alan insanlarda tedavi şekilleri, cerrahi ve tedavinin başarı oranları, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi hususları katılımcılarla paylaştı, akıcı konuşmasıyla hastalık hakkında bilgi verip soruları cevapladı.

Kemal Bayülkem
BAŞKAN AYTEN ÇOKDAN’DAN TEŞEKKÜR…

Etkinliğin sonunda Fenerbahçe Gönüllüleri Başkanı Ayten Çokdan tarafından yapılan teşekkür konuşmasında; “Fenerbahçe Gönüllüleri olarak alanında uzman kişileri mahalle sakinlerimizle buluşturmaya ve bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bugün burada bizleri yalnız bırakmayan ve tecrübelerini aktaran değerli hocamız Prof. Dr. Kemal Bayülkem beyefendiye katkılarından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Fenerbahçe Gönüllüleri
Fenerbahçe Gönüllüleri, Parkinson hastalığı konusunda en etkili isimler arasında gösterilen Prof. Dr. Kemal Bayülkem’i konuk etti. ..
]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-prof-dr-kemal-bayulken-agirladi/feed/ 0
T&M’den yaşlanmaya karşı yeni ürün; Linerase https://www.kadikoylife.com/tm-firmasindan-yaslanmaya-karsi-yeni-urun-linerase/ https://www.kadikoylife.com/tm-firmasindan-yaslanmaya-karsi-yeni-urun-linerase/#respond Mon, 07 Jan 2019 22:01:34 +0000 /?p=48475 Kozmetik-estetik sektöründe genç görünmek ve gençleşmek için her geçen gün yeni ürünler piyasaya çıkıyor. Bunlardan biri de “Linerase” isminde bir kolajen aşısı. Halk arasında gençlik aşısı olarak da bilinen bu özel ürün ile ilgili T&M şirketinden Taner Şentürk’ün kapısını çaldık. Uzun bir süre tıbbi mümessilik sektöründe yöneticilik yapan Şentürk, artık kendi kanatları ile uçmaya karar vermiş ve 2015’de kendi şirketini kurmuş. “Yenilikçi ve takip edilen bir markayız diyen” Taner Şentürk’ten Linerase ile ilgili kısa bilgiler aldık.

Kolajenin organik bir madde olarak üretildiğini belirten Şentürk, insan vücudunda ilerleyen yaşlarda kolajen üretiminin yavaşlaması ile cildin kırışık hale geldiğini ve yaşlılık belirtilerinin başladığını kaydetti. Cildin 25 yaşından itibaren her yıl yüzde 1,5 oranında kolojen eksikliği yaşadığını belirten Taner Şentürk şu açıklamalarda bulundu:

Linerase
ESTETİK TIPTA DEVRİM NİTELİĞİNDE YENİ NESİL BİR TEDAVİ…

“İnsan vücudunda kaybedilen kolajeni dışarıdan verdiğinizde, bağ dokusunun yeniden yapılandırılması ve yenilenmesi gerçekleşiyor. Linerase; cildin yenilenmesi, parlaklık ve esneklik sağlanması, kırışıklıkların azaltılması için amaçlanmış, cilt altı uygulama ile modern ve güvenli tedavi seçeneği sunan, estetik tıpta devrim niteliğinde yeni nesil bir tedavi. Vücut ve yüz chrono, foto-aging ve skar (akne izleri) tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca yara tedavisinde de doktorlar tarafından onarıcı olarak zaman zaman tercih ediliyor.

Linerase
25 YAŞINDAN İTİBAREN HERKESE UYGULANABİLİYOR…

Uygulandığında cildi 5 yıl geriye götürüyor. 25 yaşından itibaren herkese yapılabiliyor. İğne ile gerçekleştirilen uygulamanın ardından, 7 gün içerisinde değişiklik gözle görülebiliyor. Linerase ürününün kullanım süresi ise 12-18 ay arasında değişiyor.”

Uzun yıllar tıbbi mümesillik yapmış olan bir ekipten oluşan T&B firması; Taner Şentürk, Mislinur Şentürk ve Tanju Acar yönetiminde bir ekiple çalışmalarına devam ediyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/tm-firmasindan-yaslanmaya-karsi-yeni-urun-linerase/feed/ 0
Sağlıklı beslenmenin önemini dans ederek öğrendiler https://www.kadikoylife.com/saglikli-beslenmenin-onemini-dans-ederek-ogrendiler/ https://www.kadikoylife.com/saglikli-beslenmenin-onemini-dans-ederek-ogrendiler/#comments Mon, 07 Jan 2019 11:16:11 +0000 /?p=48451 Medicana Kadıköy Hastanesi’nin ana sponsorluğunda, Ess Medya öncülüğünde hayata geçirilen “Sağlıklı Yarınlar için Harekete Geç” adlı sosyal sorumluluk projesi, Kadıköy Zühtüpaşa İlkokulu’nda ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kadıköy Kaymakamlığı destekli proje kapsamında çocuklara sağlıklı beslenmenin gereklilikleri anlatılırken, dansın insan sağlığına olan faydaları da uygulamalı olarak gösterildi.

Kadıköy ilçesindeki 29 resmi ilkokulda organize edilecek sağlıklı beslenme konulu sosyal sorumluluk projesi, toplamda 12 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Her okula iki kere gidecekleri için yıl sonunda 24 bin öğrenciyi bilgilendireceklerini ifade eden Ess Medya Proje Koordinatörü Esra Kayabaşı, Kadıköy Life Dergisi’ne şunları aktardı:

sağlıklı beslenme
İL GENELİNE YAYGINLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

“Bu proje kapsamında ana sponsorumuz Medicana Kadıköy Hastanesi’ndeki diyetisyenler, çocuklara sağlıklı beslenmenin öneminden bahsederek, obeziteden korunmak için yapılması gerekenleri anlatıyor. Projemizin bir diğer ayağı ise dans. Sağlıklı beslenme ve hareketin önemli bir ayağı olan dans ile çocuklar hem projeye daha katılımcı oluyor hem de eğleniyor. Şu an Kadıköy’deki okullarda düzenlediğimiz projemizi, il geneline yayarak yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”

Ess Medya Proje Koordinatörü Esra Kayabaşı…
Kadıköy ilçesindeki 29 resmi ilkokulda organize edilecek sağlıklı beslenme konulu sosyal sorumluluk projesi, toplamda 12 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor…
]]>
https://www.kadikoylife.com/saglikli-beslenmenin-onemini-dans-ederek-ogrendiler/feed/ 1
Bayındır Sağlık Grubu’ndan yeni yıl kutlaması https://www.kadikoylife.com/bayindir-saglik-grubundan-yeni-yil-kutlamasi/ https://www.kadikoylife.com/bayindir-saglik-grubundan-yeni-yil-kutlamasi/#respond Thu, 27 Dec 2018 20:23:52 +0000 /?p=48086 Ülkemizin önde gelen sağlık kuruluşları arasında yer alan Bayındır Sağlık Grubu, uğurlamaya hazırlandığımız 2018 yılının yorgunluğunu düzenlediği yılbaşı partisi ile giderdi. Kurumun geleneksel hale getirdiği etkinlik, 27 Aralık Perşembe akşamı Sheraton Grand Ataşehir Hotel’de gerçekleşti.

5, 10, 15 VE 20 YIL ÇALIŞANLARA ÖDÜL…

Otelin balo salonunda gerçekleşen buluşmaya, grubun Ankara ve İstanbul hastanelerinden olmak üzere yaklaşık 300 çalışan katıldı. Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin’in de hazır bulunduğu gecede 5, 10, 15 ve 20 yıl çalışanlara ödül verilerek teşekkür edildi.

Bayındır Sağlık Grubu’nda 15. hizmet yılını dolduran yöneticiler, arasında daha genç görünmelerine rağmen Elçin Özince ve Cem Talas da yer aldı…

Bayındır Sağlık

Ödül töreni sonrasında Bayındır Sağlık Grubu‘nun yeni yıl pastası kesildi. Ardından çılgınca eğlenmeye başlayan çalışanlar, bütün bir yılın yorgunluğunu geride bıraktı…

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/bayindir-saglik-grubundan-yeni-yil-kutlamasi/feed/ 0
Medicana Kadıköy’den “Bebeğinize Sağlıkla İyi Bakın” etkinliği https://www.kadikoylife.com/medicana-kadikoy-bebeginize-iyi-bakin-etkinligi/ https://www.kadikoylife.com/medicana-kadikoy-bebeginize-iyi-bakin-etkinligi/#respond Sun, 09 Dec 2018 19:35:28 +0000 /?p=47781 Medicana Kadıköy Hastanesi ve Pink Blue Baby işbirliğiyle düzenlenen “Bebeğinize Sağlıkla İyi Bakın” etkinliği, anne babaların beğenisiyle karşılandı. Bebeğim Geliyor Merkezi Kurucusu-Emzirme Danışmanı Esra Ertuğrul ile Medicana Kadıköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin Özbek’in sunumuyla gerçekleşen “Yenidoğan Sağlığı ve Bakımı” semineri ilgiyle dinlendi.

Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Müdürü Dr. Yalçın Gürsoy Yıldırım, Genel Müdür Yardımcısı Özlem Bilgili, Dr. Belgin Özbek, Pink Blue Baby yönetimi, anne babalar ve anne baba adaylarının katıldığı etkinlikte; başta yenidoğan sağlığı olmak üzere göbek bakımı, yenidoğan sarılığı, bebek alt değişimi, bebeği tutma ve taşıma, bebeği giydirme, yenidoğan refleksleri, bebeğin yıkanması, bebeğin gaz çıkarması, rahatlatma masajı, bebek aşıları, bebek uyku düzeni, tırnak kesimi ve bakımı, ağlama sırasında sakinleştirici püf noktalar, bebek alışverişi ipuçları, bebek odası hazırlama, mobilya seçimi, bebek arabası ve oto koltuğu seçimi, bebek bakımı hakkındaki tüm detaylar konuklarla paylaşıldı.

Medicana Kadıköy

“RUTİN DOKTOR MUAYENELERİ İHMAL EDİLMEMELİ”

Medicana Kadıköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin Özbek, buluşmada şu hususlara dikkat çekti: “Her anne babanın arzusu, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Bebek dünyaya geldikten sonra takibi, bakımı, gelişimi de bir o kadar önemlidir. Çocuklar sağlıklıyken de izlenmeli. Böylece sağlığıyla ilgili tam fikir sahibi oluyorsunuz. Eksik ya da yanlış giden zamanlarda, erken dönemde müdahale çok önem kazanıyor. Hiçbir anne baba, nasıl olsa sağlıklı diye çocuklarını rutin doktor muayenelerine götürmeyi ihmal etmemeli.

Medicana Kadıköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin Özbek

“GÜNÜMÜZDE ANNELER DAHA BİLİNÇLİ”

Yenidoğan bakımı hakkında bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşan Bebeğim Geliyor Merkezi Kurucusu Esra Ertuğrul ise şunları söyledi: “Bebek, bir anne ve baba adayının hayatındaki en önemli dönüm noktsıdır. Bu dönüm noktalarının en iyi şekilde olması ve destek vermek için bir eğitim planladık. Bu eğitimdeki amaç, bebeğin dünyaya geldikten sonra ebeveynlerin evdeki düzeni kolayca kurabilmesine yardımcı olabilmektir. Doğum öncesinde nasıl doğum planı yapıyor ve ona göre hareket etmeye çalışıyorsak, evdeki ilk günler için de bu tip bir plan yapmanın yararlı olacağını düşünüp, bu eğitim programını hazırladık. Bebek banyosundan alt değiştirmeye, günlük rutin bakım, bebek giydirme, bebek alışverişi, bebek odasını hazırlama gibi pek çok konuda hamile, anne ve babalara bilgiler verdik. Günümüzde anneler daha bilinçli. Çok verimli ve keyifli bir toplantı oldu.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/medicana-kadikoy-bebeginize-iyi-bakin-etkinligi/feed/ 0
NB Kadıköy Hastanesi muhtarlarla bir araya geldi https://www.kadikoylife.com/nb-kadikoy-hastanesi-muhtarlarla-bir-araya-geldi/ https://www.kadikoylife.com/nb-kadikoy-hastanesi-muhtarlarla-bir-araya-geldi/#respond Thu, 22 Nov 2018 21:05:27 +0000 /?p=47518 Türk Diyabet Cemiyeti ile Türk Diyabet ve Obezite Vakfı’nın hastanesi olarak kâr amacı gütmeden, topluma sağlık hizmeti sunma misyonu ile kurulan NB Kadıköy Hastanesi, Kadıköylü ve Üsküdarlı muhtarlarla bir araya gelerek, diyabet konusunda mahallelerde farkındalık yarattı.

Nazif Bağrıaçık

Nazif Bağrıaçık

1955 yılından bugüne Türk Diyabet Cemiyeti ile Türk Diyabet ve Obezite Vakfı’nın hizmet bayrağını taşıyan Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık’ın ismini taşıyan hastane, 2015’ten beri Kadıköy’de hizmet veriyor. Bu yıllar içerisinde Acıbadem Mahallesi ve birçok çevre mahalledeki vatandaşların sağlık sorunlarına duyarlılık gösteren NB Kadıköy Hastanesi, bu kez muhtarlarla bir araya geldi. Diyabete karşı farkındalık yaratılmasının hedeflendiği etkinliğe, hastaneye ismini veren İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, NB Kadıköy Hastanesi İcra Kurulu Başkanı A. Serpil Bağrıaçık, İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Danacı, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Kihtir konuşmacı olarak katıldı.

Serpil Bağrıaçık

Serpil Bağrıaçık

DİYABETTE FARKINDALIK ÖNEMLİ…

Açılış konuşmasını yapan A. Serpil Bağrıaçık, hekim kadrosunu tanıttıktan sonra sözü Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık’a bıraktı. Muhtarların devleti temsil ettiğini dile getiren Bağrıaçık; “Muhtarların ulaştığı insanlar, aynı zamanda devletten de yardım bekleyen insanlar. Beraber yapacağımız işbirliğiyle her insana ulaşacağımıza inanıyorum. Diyabet hastalığından muzdarip çok insan var, farkındalık yaratarak hepsine yardımcı olmamız gerekiyor. Tüm muhtarlarımızı selamlıyorum, katılımları için teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Mehmet Danacı

Mehmet Danacı

SORU-CEVAPLARLA İNTERAKTİF SÖYLEŞİ…

Prof. Dr. Mehmet Danacı ve Op. Dr. Tuğrul Kihtir ise, NB Kadıköy Hastanesi’nde hizmet veren diğer birimlere dikkat çekerek, uzmanlık alanları doğrultusunda birer sunum gerçekleştirdiler. İnteraktif bir şekilde gerçekleşen etkinlik, soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

NB Kadıköy Hastanesi Op. Dr. Tuğrul Kihtir

Tuğrul Kihtir

]]>
https://www.kadikoylife.com/nb-kadikoy-hastanesi-muhtarlarla-bir-araya-geldi/feed/ 0
Kalamış Körfez Lions’tan meme sağlığı semineri https://www.kadikoylife.com/kalamis-korfez-lionstan-meme-sagligi-semineri/ https://www.kadikoylife.com/kalamis-korfez-lionstan-meme-sagligi-semineri/#respond Thu, 25 Oct 2018 19:59:17 +0000 /?p=47006 Sosyal sorumluluk projeleriyle adından söz ettiren Kalamış Körfez Lions Kulübü; Ataşehir Belediyesi, Lions Ataevi Komitesi ve Atlas Yardım Derneği işbirliğiyle “Meme Sağlığı Bilinçlendirme ve Farkındalık Semineri” düzenledi. Ataşehir Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere, Ataevleri ve Atlas Yardım Derneği’nden gelen 150 kadın katılım gösterdi.

“Kendimden sorumluyum, kendime bakmalıyım” mesajının verildiği etkinlik kapsamında kadınlarda meme kanserine yönelik farkındalık yaratmak ve dikkat çekmek amacıyla pembe atkılar dağıtıldı. Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Aylin Acar’ın kadınlara görsellerle sunum yaptığı seminerde, konuk konuşmacılar Göknur Nogratlı ve Zerrin Atuk Tanyolaç da meme kanseriyle ilgili yaşadıklarını paylaştılar. Duygusal anların yaşandığı etkinlik sonunda Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ertuğrul Yıldız, Atlas Yardım Derneği Başkanı ve Kalamış Körfez Lions Kulübü Başkanı Yıldız Sarı, katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Kalamış Körfez Lions

Sosyal sorumluluk projeleriyle adından söz ettiren Kalamış Körfez Lions Kulübü; Ataşehir Belediyesi, Lions Ataevi Komitesi ve Atlas Yardım Derneği işbirliğiyle “Meme Sağlığı Bilinçlendirme ve Farkındalık Semineri” düzenledi.

meme sağlığı

]]>
https://www.kadikoylife.com/kalamis-korfez-lionstan-meme-sagligi-semineri/feed/ 0
Medicana Kadıköy diyabete karşı pedal çevirdi https://www.kadikoylife.com/medicana-kadikoy-diyabete-karsi-pedal-cevirdi/ https://www.kadikoylife.com/medicana-kadikoy-diyabete-karsi-pedal-cevirdi/#respond Sun, 21 Oct 2018 20:21:16 +0000 /?p=46899 Medicana Kadıköy Hastanesi, “Sağlığın için Harekete Geç” etkinliklerinin sonuncusunda “Diyabete karşı pedal çevir” mesajı verdi. Kadıköy Belediyesi, Bisikletliler Derneği ve Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu’nun katkılarıyla diyabet hastalığına karşı farkındalık yaratmak hedefiyle düzenlenen organizasyon kapsamında; Kızıltoprak, Kalamış, Caddebostan, Suadiye ve Bağdat Caddesi’nde Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz önderliğinde bisiklet turu gerçekleştirildi.

Etkinliğin başlangıcında katılımcılar, uzmanlar tarafından diyabet hastalığıyla ilgili bilgiler alarak, şeker ölçümlerini yaptırdı. Kan şekeri yüksek çıkan katılımcılara Medicana Kadıköy Hastanesi tarafından ücretsiz check-up verilerek, diyabet tedavilerinin yapılması hedeflendi. Diyabet bilgilendirme toplantısında katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunulurken, Medicana Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Semiha Ayaydın Kaplan, hastalık hakkında genel bilgi verdi. Diyetisyen Maria Tanoğlu da hastaların beslenme alışkanlıkları hakkında uyarılarda bulundu. Etkinliğe, Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ertuğrul Yıldız ve Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz da üyeleriyle katılarak destek verdi.

HER 6 SANİYEDE 1 DİYABET HASTASI ÖLÜYOR…

Diyabet hastalığının çocukluk yaşlarında da başlayabileceğini dile getiren Dr. Semiha Ayaydın Kaplan, obezitenin de diyabete zemin hazırladığı vurgusunu yaptı. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 verilerine değinen Kaplan; “Buna göre her 11 hastadan 1’i diyabet hastası. Tanı konulmuş her iki hastadan birinin de diyabet hastası olduğunu bilmediği görülüyor. 7 gebeden 1’ine diyabet tanısı konulmakta ve her 6 saniyede 1 diyabet hastası ölüyor. Bu verileri düşünürsek, diyabet hastalığını çok önemsemeliyiz. Her zaman erken tanı ve tedavi bizim için çok önemli.  Diyabeti reddeden hastalar var. Farkındalar ama bunu reddetmek için doktora gitmiyorlar. Oysa ki bunu ilk başta tespit edebilirsek, diyabetin ilerlemesinin önüne geçebileceğiz. Hastaları bilinçlendirerek, tedaviyi reddetmesinin önüne geçebiliriz” dedi.

NİŞASTA ORANI YÜKSEK BESİNLERE DİKKAT!

Medicana Kadıköy Hastanesi Diyetisyeni Maria Tanoğlu ise, insanların beslenme düzeninin diyabet tedavisinin yüzde 50’sini oluşturduğunu söyledi. Doğru ve dengeli beslenmenin önemini vurgulayan Tanoğlu; “Diyabete karşı pedal çevir etkinliği ile halkımızı bilinçlendirmeyi hedef alıyoruz. Sağlıklı öğünler tercih etmeli, yeterli ve dengeli beslenmeli, ana ve ara öğünlerimizin saatlerine dikkat etmeliyiz. Diyabet hastalarında en önemli problem, uzun süre aç kalmaktır. Uzun süreli açlıklarda hastalar kan şekerlerinin düştüğünü zannediyor, ancak uzun süreli açlıklarda kan şekerlerimiz yükseliyor. Bunu engellemek için yapmamız gereken en önemli şey, her üç saatte bir yiyecek tüketmektir. Glisemik indeksi yüksek besinleri hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Bunlar nişasta oranı zengin ve lif oranı düşük olan besinlerdir. Beyaz ekmek, pirinç, beyaz makarna, şeker, bezelye, patates, mısır gibi nişasta oranı yüksek olan besinleri hayatımızdan uzaklaştırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Medicana Kadıköy Hastanesi

TOPLUM SAĞLIĞI ADINA FARKINDALIK YARATILDI…

Medicana Kadıköy Hastanesi Kurumsal İletişim Müdürü Ceylan Kıstak da “Sağlığın için Harekete Geç” etkinlikleri kapsamında birçok organizasyon yaptıklarını, “Diyabete karşı pedal çevir” kampanyasının da bunların sonuncusu olduğunu belirtti. Kıstak, düzenlenen etkinliklerle önemli bir farkındalık yarattıklarının altını çizerek, Medicana Kadıköy Hastanesi olarak toplum sağlığını çok önemsediklerini söyledi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/medicana-kadikoy-diyabete-karsi-pedal-cevirdi/feed/ 0
Hayat kurtarmak için yarıştayız! https://www.kadikoylife.com/medicana-hayat-kurtarmak-icin-yaristayiz-kosusu/ https://www.kadikoylife.com/medicana-hayat-kurtarmak-icin-yaristayiz-kosusu/#respond Wed, 17 Oct 2018 11:33:32 +0000 /?p=46837 Medicana Sağlık Grubu’nun organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediği “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” etkinliği, 4 Kasım Pazar günü Caddebostan’da gerçekleştirilecek. Halka açık olarak bu yıl dördüncü kez organize edilecek koşuda yüzlerce İstanbullu, Türkiye genelinde organ nakli bekleyen 25 bin kişi için yarışacak, gönüllüler tarafından organ bağışı da yapılabilecek.

Her yıl İstanbulluların geniş katılımı ve desteğiyle hayata geçirilen koşuya, bu yıl profesyonel bisiklet sürücüleri İbrahim Talha Pınar ve Osman Şirin, pedal çevirerek destek verecek. Profesyonel bisikletçiler, gönüllü olarak 2 Kasım Cuma günü Medicana International Ankara Hastanesi’nin önünden hareket ederek, İstanbul’a kadar bisiklet sürecek. Ankara’dan İstanbul’a kadar Medicana Sağlık Grubu’nun organ nakli manifestosu taşıyacak olan ikili, 4 Kasım Pazar günü Caddebostan’a varacak ve manifestonun okumasının ardından koşuya start verecek.

5 KİLOMETRELİK PARKURDA KOŞACAKLAR…

Medicana Çamlıca Hastanesi’nin önderliğinde bu yıl dördüncü kez gerçekleştirilecek etkinlik; Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Türkiye Atletizm Federasyonu, Türk Kızılayı, TÜRKÖK ve Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle düzenlenecek. “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” etkinliğinde katılımcılar, 4 Kasım Pazar günü Caddebostan sahilinde kurulacak 5 km’lik bir parkurda koşacak. Yarışı ilk üçte tamamlayan katılımcılara altın, bronz ve gümüş madalya sunulacak.

Medicana Sağlık Grubu koşu

]]>
https://www.kadikoylife.com/medicana-hayat-kurtarmak-icin-yaristayiz-kosusu/feed/ 0
Medicana’dan “Obeziteye Karşı Ritmi Yakala” etkinliği https://www.kadikoylife.com/medicanadan-obeziteye-karsi-ritmi-yakala-etkinligi/ https://www.kadikoylife.com/medicanadan-obeziteye-karsi-ritmi-yakala-etkinligi/#respond Fri, 14 Sep 2018 08:09:56 +0000 /?p=46296 Medicana Kadıköy Hastanesi ve Kadıköy Belediyesi’nin, çağımızda en çok rastlanan sağlık problemlerine dikkat çekmek amacıyla Eylül ve Ekim ayları boyunca düzenleyeceği “Sağlığın İçin Harekete Geç” etkinlikleri, “Obeziteye Karşı Ritmi Yakala” ile başlıyor. 15 Eylül Cumartesi günü, sunucu ve oyuncu Okan Karacan ile Türkiye Salsa Şampiyonu ve Dünya Salsa 4.’leri Bülent Okan ve Şebnem Okan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlikte, obezitenin önemine dikkat çekilecek.

Medicana Sağlık Grubu, en sık rastlanan ve giderek artan sağlık problemlerine karşı farkındalık yaratmak amacıyla Eylül ve Ekim ayları boyunca düzenlenecek “Sağlığın İçin Harekete Geç” etkinliklerinin ilki olan “Obeziteye Karşı Ritmi Yakala” ile halk arasında giderek artan obeziteye dikkat çekecek. Medicana Kadıköy Hastanesi’nin önderliğinde düzenlenecek etkinlik; Kadıköy Belediyesi, Anadolu Yakası Lions Kulüpleri Federasyonu, Grena Güzellik Merkezi, Gano Organik Kahve ve Es Medya işbirliğiyle hayata geçirilecek.

ÖZEL DANS GÖSTERİSİ, WORKSHOP, UZMAN DOKTORLARLA SOHBET…

“Obeziteye Karşı Ritmi Yakala” etkinliği, 15 Eylül Cumartesi günü Kadıköy’de yapılacak. Halkın katılımına açık olacak organizasyon, saat 15.00’te Medicana Kadıköy Hastanesi’nden Kadıköy Belediyesi Kalamış Spor Merkezi’ne yapılacak olan yürüyüşle başlayacak. Kalamış Spor Merkezi’nde uzun yıllar obezite ile mücadele eden sunucu ve oyuncu Okan Karacan’ın konuşması ile devam edecek etkinlikte, Türkiye Salsa Şampiyonu ve Dünya Salsa 4.’leri Bülent Okan ve Şebnem Okan, özel bir dans gösterisi ve workshop gerçekleştirecek. Katılımcılar ayrıca, etkinlik kapsamında Medicana Kadıköy Hastanesi‘nin uzman doktorlarıyla obezite üzerine sohbet etme imkanı bulacak.

Medicana Kadıköy Hastanesi obezite

]]>
https://www.kadikoylife.com/medicanadan-obeziteye-karsi-ritmi-yakala-etkinligi/feed/ 0
Dent Okyanus Diş Kliniği, Kadıköy’de hizmete girdi https://www.kadikoylife.com/dent-okyanus-dis-klinigi-kadikoyde-hizmete-girdi/ https://www.kadikoylife.com/dent-okyanus-dis-klinigi-kadikoyde-hizmete-girdi/#respond Tue, 08 May 2018 12:13:47 +0000 /?p=44219 Uzun yıllar Kadıköy Kuşdili Caddesi’nde hizmet veren Diş Hekimi İsmail Hakkı Bayraktar’ın yeni diş kliniği Dent Okyanus, Misk-i Amber Sokak’ta açıldı. İmplant alanında uzman olan Bayraktar, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“30 yıllık diş hekimi hayatımın 22 yıllını Kuşdili Caddesi’ndeki muayenemde bitirmiş bulunup, daha kapsamlı bir klinikle Kadıköylüleri yeni adresimiz Dent Okyanus’a bekliyoruz. Dent Okyanus’ta implant konusunda çığır açıyoruz. Kapalı teknikle, dikişsiz, kansız olarak 1 hafta içinde komple bir ağzı implant yapabiliyoruz. Ayrıca tekli implantları da 12 dakika içinde bitiriyoruz. Bunula birlikte diş sağlığına dair tüm hizmetleri hijyenik bir şekilde ve uzman kadromuzla birlikte veriyoruz.”

Dent Okyanus Diş Kliniği‘nde verilen hizmetler:

– Dental İmplant
– Estetik Diş Hekimliği
– Çene Cerrahisi
– Periondontoloji (Diş Eti Hastalıkları)
– Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)
– Endodonti (Kanal Tedavisi)
– Ortodonti
– Protez

  

Dent Okyanus Diş Kliniği

]]>
https://www.kadikoylife.com/dent-okyanus-dis-klinigi-kadikoyde-hizmete-girdi/feed/ 0
MedAmerikan’dan sünnet kampanyası https://www.kadikoylife.com/medamerikan-sunnet-kampanyasi-mayista-sona-eriyor/ https://www.kadikoylife.com/medamerikan-sunnet-kampanyasi-mayista-sona-eriyor/#respond Tue, 24 Apr 2018 15:16:22 +0000 /?p=43921 MedAmerikan Tıp Merkezi, anne ve babaların büyük titizlik gösterdiği, çocuklar için ise oldukça stresli geçen sünnet dönemine yönelik özel bir kampanya düzenledi. 31 Mayıs 2018 tarihine kadar devam edecek kampanyadan faydalanmak için ailelerin kayıt yaptırması tavsiye ediliyor.

KANAMASIZ, GEREKTİĞİNDE DİKİŞSİZ…

Sünnet operasyonunun modern tıbbi donanıma sahip ameliyathanelerde kanamasız, gerektiğinde dikişsiz ve lokal anesteziyle gerçekleştiğine dikkat çeken yetkililer, ancak işlemlerin belli bir düzen içerisinde ve mutlaka önceden belirlenmiş randevu ile olması gerektiğinin altını çiziyor.

Detaylı bilgi için: 0216 468 25 55  –  www.medamerikan.com

]]>
https://www.kadikoylife.com/medamerikan-sunnet-kampanyasi-mayista-sona-eriyor/feed/ 0
Juan Castellano, Medicana Kadıköy Hastanesi’nde! https://www.kadikoylife.com/juan-castellano-medicana-kadikoy-hastanesinde/ https://www.kadikoylife.com/juan-castellano-medicana-kadikoy-hastanesinde/#respond Sat, 17 Mar 2018 20:07:05 +0000 /?p=43006 Dünyaca ünlü fizyoterapist Juan Castellano, Medicana Kadıköy Hastanesini’ni ziyaret etti. Bir konferans için geldiği İstanbul’da Medicana Kadıköy’ün özellikle fizik tedavi alanında çok başarılı olduğu bilgisinin kendisine ulaştığına değinen Castellano, burada Fizik Tedavi Bölümü Başkanı Dr. Ruhsan Cihan ile görüştü.

Ziyareti sıırasında 14 Mart’ın aynı zamanda Tıp Bayramı olduğunu öğrenen Juan Castellano; “Buradan tüm Türk doktorların bu özel gününü kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. Daha sonra Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Müdürü Yalçın Gürsoy Yıldırım ile de görüşen Castellano; “Medicana Kadıköy Hastanesi’ni bu kadar modern beklemiyordum. Avrupa standartalarının da üzerinde olduğunu gördüm. Emeği geçen herkesi tebrik ederim” şeklinde konuştu.

Dünyaca ünlü fizyoterapist Juan Castellano, Medicana Kadıköy Hastanesi Fizik Tedavi Bölümü Başkanı Dr. Ruhsan Cihan ve ekibiyle bir araya gelerek, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla tebriklerini iletti…

Juan Castellano

Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Müdürü Yalçın Gürsoy Yıldırım ve Juan Castellano

]]>
https://www.kadikoylife.com/juan-castellano-medicana-kadikoy-hastanesinde/feed/ 0
Kadıköylü Dr. Nevit Dilmen’den büyük başarı https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-dr-nevit-dilmenden-buyuk-basari/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-dr-nevit-dilmenden-buyuk-basari/#comments Wed, 21 Feb 2018 20:20:41 +0000 /?p=42369 Gelişen teknoloji ve yaygın internet kullanımı sayesinde dünyamız artık çok küçüldü. Adeta “küresel köy” haline gelen dünyamızın bir ucunda olan gelişme ya da olay, doğrudan dünyanın diğer ucuna kısa süre içerisinde ulaşabiliyor. Bunun bir örneği, Kadıköylü doktor Nevit Dilmen’in ABD’ye uzanan başarı hikayesinde yaşandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bütün dünyada dağıtılmakta olan haftalık haber dergisi Newsweek, Kadıköy’ün dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen sağlık kuruluşu Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı hekimlerinden Dr. Nevit Dilmen’in bir çalışmasına makalesinde yer verdi. Yaklaşık iki senedir MR ve tomografi görüntülerinden üç boyutlu organ modelleri üreten Dilmen’in çalışmaları, bilim dünyası tarafından beğeniyle takip ediliyor.

KADIKÖY’Ü VE ÜLKEMİZİ GURURLANDIRDI…

Üretilen modeller, gerçeğe en yakın insan anatomisi modellerini oluşturuyor.   Modelin gerçeğe yakın olması için kaliteli bir çekim ve çekim sonrası uzun, zahmetli bir işleme süreci gerekiyor. ABD Sağlık Bakanlığı (NIH) işbirliğiyle eğitim amaçlı üretilen bu modellerden biri, Newsweek Dergisi editörlerinin dikkatini çekti ve beyin hücreleriyle ilgili yayınlanan bir makalede kullanıldı. Kadıköy Life Ailesi olarak Dr. Nevit Dilmen‘i tebrik ediyor, ülkemizi gururlandıran başarılarının devamını diliyoruz.

Nevit Dilmen

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-dr-nevit-dilmenden-buyuk-basari/feed/ 1
Amerika’da doğum ve tedavinin adresi: North American Medical Group https://www.kadikoylife.com/amerikada-dogum-tedavinin-adresi-north-american-medical-group/ https://www.kadikoylife.com/amerikada-dogum-tedavinin-adresi-north-american-medical-group/#respond Sun, 11 Feb 2018 13:05:20 +0000 /?p=41994 Amerika’da doğum ve hastalıkların tedavisi için tüm Dünya ve Amerika arasında hasta transferi yapan North American Medical Group, 2013 yılında kurulmuş profesyonel bir şirket. Amerika’da doğum ve tedavi konusunda yasal işlemleri bir Amerikan şirketi olarak yasalara uygun şekilde hazırlayan firmanın temel ilkesi, Amerika’da yaşam standartlarını en üst seviyede tutarak, bireylerin mutlu bir şekilde Türkiye’ye dönmesini sağlamak.

North American Medical Group Yöneticisi Ercan Kurt ile Amerika’da doğumun avantajlarını ve şirketin bu konuda verdiği hizmetleri konuştuk. Amerika’da birden fazla hastane ile anlaşma halinde olduklarını dile getiren Kurt; “Şirketimiz dilediğiniz eyalette uygun standartlardaki hastanelerle bağlantı kurarak, doğum ve tedavinizin gerçekleşmesine katkıda bulunmakta ve gerekli organizasyonları yapmaktadır” şeklinde konuştu.

“AMERİKAN VATANDAŞI OLUYORLAR”

Amerika’da doğum yapmanın avantajlarından da bahseden Ercan Kurt, şunları söyledi: “Amerika’da doğan çocuk, herhangi bir özel şart aranmaksızın Amerikan vatandaşı oluyor. Bununla beraber hem Amerika’da hem de Türkiye’de eğitim alanında birçok avantaj kazanıyor. Amerika’da çalışma, vizesiz seyahat etme gibi haklara da sahip olacak çocukların ebeveynlerine de ileriki yıllarda Amerika’da oturma şansı tanınıyor.”

North American Medical Group Yöneticisi Ercan Kurt ile özel röportajımızın ayrıntıları, Kadıköy Life Dergisi’nin Mart & Nisan 2018 sayısında yayınlanacak…

North american medical group North American Medical Group

]]>
https://www.kadikoylife.com/amerikada-dogum-tedavinin-adresi-north-american-medical-group/feed/ 0
Kadıköy’de ücretsiz sağlık hizmetleri https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-ucretsiz-saglik-hizmetleri/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-ucretsiz-saglik-hizmetleri/#respond Wed, 07 Feb 2018 10:41:15 +0000 /?p=41833 Kadıköy Belediyesi; Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Çocuk Sağlığı Merkezi, Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi, Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi, Sosyal Yaşam Evi, Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Polikliniği, Dr. Rana Beşe Polikliniği, Alzheimer Merkezi, “Hasta Nakil” ve “Evde Girişimsel Hemşirelik” hizmetleri de dahil olmak üzere pek çok alanda, her yaştan Kadıköylü için ücretsiz sağlık hizmeti veriyor.

Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri dışında hem çocuk hem de yetişkin sağlığına yönelik kontrol, tedavi ve bilgilendirici seminerler gibi birçok projeyi hayata geçiren Kadıköy Belediyesi’nin sağlık hizmetlerinden 2017 yılında 70 bin kişi faydalandı. Belediyenin sağlık hizmetleri hakkında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, koruyucu sağlık hizmetlerini temel aldıklarını belirterek, şunları ifade etti:

kadıköy ücretsiz sağlık hizmetleri

SAĞLIKLI BÜYÜYEN ÇOCUK, SAĞLIKLI TOPLUMU OLUŞTURUR…

“Bizim yapmaya çalıştığımız şey, daha çok insanların sağlıklı kalması, yani hastalık öncesi insanların ihtiyaçlarını karşılamak. Çocukların sağlığı ve mutluluğuna büyük önem veriyoruz. Sağlıklı ve mutlu büyüyen çocuk, sağlıklı toplumu oluşturur.” Yerel yönetimlerin sağlık hizmetlerini tek başına karşılamasının mümkün olmadığının bilincinde olduklarını ifade eden Nuhoğlu, yerel yönetimler tarafından yapılan çalışmaların ciddi anlamda destek olacağının altını çizdi.

KADIKÖY SAĞLIKLI YAŞ ALIYOR…

Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Filiz Ünlü ise, Kadıköy’de verilen sağlık hizmetlerini şöyle anlattı: “Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Polikliniği’nde kadın doğum uzmanı, diş sağlığı, çocuk sağlığı, dahiliye gibi birimlerle ücretsiz muayene hizmeti veriyoruz. Özellikle de kadın doğum üzerine bilgilendirici seminerler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, Korkmaz Altuğ Polikliği’nde 2016 yılında başlatılan Sağlıkla Yaş Alalım Projesi ile yaşı ilerlemiş bireylerin sağlıklarını korumak, sosyal yaşamdan kopmadan sağlıkla yaş almalarını sağlayacak seminerler yapıyoruz. Seminerler kapsamında yaş almış bireylere yaşadıkları sağlık sorunları, fonksiyon kayıplarını hafifletmek için destek ve pratik bilgiler veriliyor.

ENGELLİ BİREYLERE ÜCRETSİZ AMELİYAT…

Çocuk Ağız ve Diş Polikliniği’nde binlerce çocuğun muayenesini ve tedavisini gerçekleştirdik. Diş Polikliniği’nde engelli çocuklarımıza ücretsiz tedavi imkanı sağlıyoruz. Ayrıca semtimizdeki okulları tek tek gezerek, ilköğretim seviyesindeki çocukların kontrollerini sağlıyoruz. Dr. Rana Beşe Polikliniği ise gelişmiş bir sağlık hizmeti veriyor. Merkezimizde kardiyoloji, çocuk sağlığı, kulak burun boğaz, göz, dahiliye gibi alanlardaki uzmanlarımızla geniş bir alanda hizmet verebiliyoruz.

hasta nakil ve ambulan hizmeti

HASTA NAKİL VE AMBULANS HİZMETİ…

Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği bünyesinde sürdürülen ‘Gebe Okulu’ projesine, büyükanne ve büyükbabalar için ‘Torunumu Beklerken’ projesini de ekledik. Torun sahibi olmaya hazırlanan büyükanne ve büyükbabalara, kuşaklar arası çocuk bakımında yaşanan anlaşmazlıkları en aza indirmek amacıyla ücretsiz eğitimler veriyoruz. Ayrıca, burada hasta nakil ve ambulans hizmeti de sağlama imkanımız bulunuyor. İhtiyacı olan Kadıköylüler, 444 0 197’ı arayarak evlerinden sağlık merkezine ve sonra tekrar evlerine ücretsiz transfer imkanı yakalayabiliyor.

ÇOCUKLAR İÇİN ÖNLEYİCİ HİZMETLER…

Kadıköy Belediyesi olarak çocuklarda obezite ve diyabeti önlemeye, tespit etmeye yönelik ‘Şeker Okul’ projesi başlattık. Okullarda gerçekleştirdiğimiz muayenelerle, obezite ya da şeker hastalığına yatkınlığı olan çocukları diyetisyen eşliğinde kontrol altına alıyoruz. Bu proje aynı zamanda, çocukların sağlıklı beslenmeyi kendi istekleriyle tercih etmelerini sağlayacak uygulamalar da içeriyor. Marmara Üniversitesi ile bir protokol dahilinde çocuklar için fen atölyeleri de oluşturacağız. Çocukları bilimsel araştırmalar ve deneyler yapmalarını konusunda desteklemek istiyoruz. Hatta sosyal yaşam merkezlerimizde yaşlılarımızla da bu çalışmaları yapıp, yazın ortaklaşa bir Bilim Şenliği düzenleme hedefimiz var. Bunların yanında Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi’nde önemli bir proje başlatacağız. 18 ve 36 aylık arasındaki bebeklerin otizm testine tabi tutulmalarını sağlayacağız. Aile hekimlerinden de destek alacağımız projede, otizm tanısı alan çocukların rehabilitasyon hizmeti almalarını sağlamak en önemli amacımız.

ALZHEİMER YAŞAM MERKEZİ…

Geçtiğimiz eylül ayında Alzheimer Yaşam Merkezi’ni hizmete açtık. Bu merkezde 80 Alzheimer’lı hastaya hizmet veriliyor. Sabah onları evlerinden alıp, önce kahve eşliğinde sohbet ettiriyoruz, sonra onlara özel fiziksel aktivite yaptırıyoruz. Satranç, örgü, hobi bahçesi, zeka oyunları gibi etkinliklerimizle onların hem sosyalleşmelerini hem de hastalıklarının ilerlemelerini yavaşlatmayı hedefliyoruz. Burada ilk ve ikinci aşamadaki Alzheimerlı hastalar, uzmanlar eşliğinde hoş vakit geçirme imkanı buluyor. Hasta yakınları da bu sürede içleri rahat bir şekilde kendilerine vakit ayırabiliyorlar. Hasta yakınlarından çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Hastalarının Alzheimer Merkezi’ne büyük bir istekle geldiklerini ve burada olmaktan çok mutlu olduklarını söylüyorlar.”

alzheimer merkezi

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-ucretsiz-saglik-hizmetleri/feed/ 0
Medicana Kadıköy, ünlü radyocu Cem Arslan’ı ağırladı https://www.kadikoylife.com/medicana-kadikoy-unlu-radyocu-cem-arslani-agirladi/ https://www.kadikoylife.com/medicana-kadikoy-unlu-radyocu-cem-arslani-agirladi/#respond Thu, 25 Jan 2018 14:02:10 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=41417 Medicana Kadıköy Hastanesi ve Yaşam Dergisi’nin düzenlediği Yaşam Tadında Buluşmalar’ın bu ayki konuğu, Best FM’in sevilen programı Gazoz Ağacı ve Gazor’un yapımcısı ve sunucusu Cem Arslan’dı. Radyoculuğa nasıl başladığını ve meslekte karşılaştığı durumları anlatan Arslan, katılımcıları da esprili konuşmasıyla sık sık güldürdü.

Ünlü radyocu; “24 yıllık radyo programcısıyım. Best FM’de çalışıyorum, televizyon programları da yaptım. Aslında esas kariyerim televizyon. Radyo çok tesadüfi bir şekilde başladı. O zamanlardan bu yana gerçekten güzel yayınlar gerçekleştirdik” dedi. Konuşmasının devamında Arslan, şunları söyledi:

Cem arslan

İLK ULUSAL YAYINDA ANLADIM Kİ BEN BU İŞİ YAPMALIYIM…

“Radyo çok gizemli bir şey. Dinliyorsunuz ama kimi dinlediğinizi görmediğiniz bir şey olduğu için gizemini hala devam ettiriyor. Radyo programı yapmaktan çok keyif alıyorum. 1992-2002 yılları arasında ATV’de çalıştım. Esas kariyerim, televizyonda program planlama departmanında başladı. Radyoculuk kariyerim ise 1994 yılında Radyo Fener’de başladı. İlk kez ulusal yayına girdik ve ilk ulusal yayında anladım ki ben bu işi yapmalıyım. O günden beri de radyoculuğa devam ediyorum.

Cem Arslan

HERKES DOKTOR, HERKES YORUMCU…

Radyo programı yapmak çok keyifli bir iş olmasına rağmen, aynı zamanda çok da zor bir iş. Çünkü karşınızda kimse yok, karanlık bir oda. Orada sizi dinleyenlere güzel bir şeyler vermeniz lazım. Bu her zaman çok kolay olmuyor. Bir de tabi çok çeşitli konulardan bahsediyoruz. Programı dinleyenler bilirler, bizim esas programımız Gazoz Ağacı. Amiral gemimiz o. Akşamları da bir programa başladık Gazor adında. Orada da bir şeyler yapıyoruz ama Türkiye’nin sokaktaki gerçekleriyle yayındaki gerçekleri birbirine çok fazla uyuşamayabiliyor. Bizim görevimiz de aynen sağlık sektöründeki gibi. Sokaklar başka telden çalıyor, gerçekler başka telden çalıyor. Sağlık sektöründe de gri alan çok, medya sektöründe de. Çünkü herkes doktor, herkes yorumcu.

Cem Arslan

TÜRKİYE’DE HER ŞEY SİYASİLEŞTİ…

Sokaktaki insanın adını acil koyduğu şey ile tıp dünyasının acil olarak nitelendirdiği şey aynı değil. Zaten buraya birisi geldiğinde hayatta kalmak için dakikaları varsa, kimse kimseye bir şey sormadan müdahalede bulunur. Yani bu işler böyle dönüyor ama sokaktaki insana bunu böyle anlatmak sizin için ne kadar zorsa, bizim yayınımızda da bazı şeyleri anlatmak o kadar zor oluyor. Çünkü artık Türkiye’de her şey siyasileşti. Her şeyin siyasi bir boyutu var.”

Cem Arslan

Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Müdürü Dr. Yalçın Gürsoy Yıldırım, keyifli etkinlik için ünlü radyocu Cem Arslan’a teşekkürlerini iletti…

Cem Arslan

]]>
https://www.kadikoylife.com/medicana-kadikoy-unlu-radyocu-cem-arslani-agirladi/feed/ 0
Murat Nuhoğlu, şifasını Medicana Kadıköy’de buldu https://www.kadikoylife.com/murat-nuhoglu-sifasini-medicana-kadikoyde-buldu/ https://www.kadikoylife.com/murat-nuhoglu-sifasini-medicana-kadikoyde-buldu/#respond Sat, 30 Dec 2017 15:11:13 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40728 Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun yeğeni Murat Nuhoğlu, beyin kanamasına bağlı olarak geçirdiği rahatsızlıktan dolayı Medicana Kadıköy Hastanesi’nde görmüş olduğu fizik tedavi ve rehabilitasyon sonrasında eski sağlığına kavuştu. Ciddi bir sağlık sorununu atlatan Nuhoğlu için, Medicana Kadıköy Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde bir kutlama yapıldı. Yeni yıl öncesinde moralleri yerine getiren etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu.

DR. RUHSAN CİHAN: UYGULADIĞIMIZ PROGRAM NETİCELERİNİ VERDİ…

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, kutlama esnasında Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Murat Nuhoğlu, yaklaşık üç hafta önce sol kol ve arka bacağında güçsüzlük şikâyetiyle hastanemize geldi. Nöroloji doktorumuz, bu güçsüzlüğün beyindeki bir kanama odağına bağlı olarak geliştiğini söyledi. Hastamızı yaklaşık 20 seans süren bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programına aldık. Tamamen yatağa bağımlı gelen, yürüyemeyen ve kas gücü kaybı olan hastamız, uyguladığımız program neticesinde kas gücünde iyi bir ilerleme kaydetti. Kendisini çok az bir kayıpla ve yürüyerek, denge kaybını da minimize etmiş bir şekilde taburcu etmekteyiz.”

Murat Nuhoğlu

MURAT NUHOĞLU: EKİBİMİZLE BERABER ÇOK İYİ ÇALIŞTIK VE BAŞARDIK…

Murat Nuhoğlu ise kendisini çok iyi hissettiğini, tedavi sürecinin hayli verimli geçtiğini belirterek; “Ekibimizle beraber çok iyi çalıştık ve başardık. Eşim de aynı şekilde yardımcı oldu. Şu anda sorunumuz yok. Yatar vaziyette geldim ve kısa sürede ayağa kalktım. Medicana Kadıköy Hastanesi yönetimine, başta değerli doktorum Ruhsan Cihan olmak üzere tüm Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ekibine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/murat-nuhoglu-sifasini-medicana-kadikoyde-buldu/feed/ 0
Yılbaşı detoksu ile yeni yıla sağlıklı girin https://www.kadikoylife.com/yilbasi-detoksu-ile-yeni-yila-saglikli-girin/ https://www.kadikoylife.com/yilbasi-detoksu-ile-yeni-yila-saglikli-girin/#respond Mon, 25 Dec 2017 10:11:12 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40636 Yılın son gününü geride bırakıp, ilk gününe hoşgeldin diyeceğimiz bu özel güne sayılı zaman kaldı. Bir söz vardır, yeni yıla nasıl girersen öyle devam eder diye. Medicana Kadıköy Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Maria Tanoğlu, yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapmanız için sizlere özel tavsiye ve detoks programı hazırladı. İşte ayrıntılar:

BOL SU…

Güne su içerek başlayın ve gün içerisinde yaklaşık 10-15 bardak su içmeye özen gösterin. Bu sayede alkolün diüretik etkisi sonucu kaybettiğiniz suyu telafi etmiş, metabolizmanızın daha iyi çalışmasını sağlamış ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmuş olacaksınız. Suyunuza biraz limon ilave ederek de alkol ve yorgunluğun etkilerini bariz bir şekilde azaltabilirsiniz.

Medicana Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Maria Tanoğlu Detoks ProgramıDETOKS ÇAYI…

Kahvaltıda siyah çay ya da kahve yerine, detoks çayı veya yeşil çay tercih edebilirsiniz. Bu çaylar metabolizmayı hızlandırarak, ödem atmanıza ve midenin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

KARACİĞER İÇİN ZERDEÇAL…

Fazla alkol tüketimi karaciğeri yorabilir. 1/2 çay kaşığı zerdeçal ,1/2 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı zeytinyağı karışımını gün boyunca aralıklarla tüketin. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi karaciğerin kendini yenilemesine de yardımcı olacaktır.

İYİ NEFES ALIN…

Bütün gün kanepede uzanıp halsizliğinizin geçmesini beklemek yerine kısa bir yürüyüşe çıkın. Biraz hareket ve bol oksijen, kan dolaşımınızı düzenleyip daha zinde hissetmenizi sağlayacak.  Özellikle alkolün etkilerinden üzerinizden atmak istiyorsanız, muhakkak temiz hava alın. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, üç oksijen molekülü bir alkol molekülünü yok etmek için yeterli.

HAFİF YİYECEKLER TÜKETİN…

Zeytinyağlı sebze yemekleri ve salata yiyin.  Zeytinyağlı yiyecekler hem tok tutar, hem de daha az kalori içerir. Yeşil salata ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olurken, sindirim sisteminizin de düzene girmesini sağlar.

İLK GÜN DETOKSU YAPIN…

Yeni yılda daha enerjik, daha zinde, formda ve mutlu olabilmek için, yılbaşı gecesi sonrası alınan fazla kalori ve alkolün etkilerini azaltmak üzere vücudunuzun içsel arınmasına yardım ederek, hafiflemesini sağlayan detoks programını uygulayın.

YILBAŞI SONRASI DETOKS PROGRAMI…

Uyanınca 2 bardak limon ilaveli su

– SABAH:

1 yumurta ile yapılmış omlet, 1 dilim beyaz peynir, 2 adet ceviz içi, bol yeşillik, 1 adet kırmızı biber

– ARA:

1 fincan detoks çayı

– ÖĞLEN:

1 kase sebze çorbası
4-5 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze veya kurubaklagil yemeği
Salata (limon /sirke ilaveli)
1 kase yoğurt (1 çay kaşığı zerdeçal ilaveli)

– ARA:

1 bardak detoks çayı , 2 adet grisini

– AKŞAM:

1 kase sebze çorbası
Zerdeçal karışımı
Salata (limon /sirke ilaveli)
1 kase yoğurt

ARA:

1 dilim ananas (tarçın ilaveli), 1 adet maden suyu

DETOKS ÇAYI MALZEMELER:

4 yemek kaşığı yeşil çay
5-6 dilim taze zencefil
1 adet kırmızı elma
1-2 dilim limon
1,5 litre su

TARİF:

Suyu kaynattıktan sonra demliği ocaktan alın. 5-6 dilim taze zencefil ve 4 yemek kaşığı yeşil çayı, limon dilimlerini ve 1 adet elmayı kabuğunu soymadan demliğe atın. 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra zencefil dilimlerini ve yeşil çay yapraklarını süzün.

Yeni yıl sağlığınızda, ailenizde, eğitim hayatınızda, işinizde, her alanda sizlere mutluluklar getirsin…

]]>
https://www.kadikoylife.com/yilbasi-detoksu-ile-yeni-yila-saglikli-girin/feed/ 0
Dr. Ruhsan Cihan: Medicana’da hizmet vermek bir ayrıcalık! https://www.kadikoylife.com/dr-ruhsan-cihan-medicana-da-hizmet-vermek-bir-ayricalik/ https://www.kadikoylife.com/dr-ruhsan-cihan-medicana-da-hizmet-vermek-bir-ayricalik/#respond Sun, 26 Nov 2017 21:53:56 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=39766 Geçtiğimiz ay hasta kabulüne başlayan ve Medicana Sağlık Grubu’nun 12. hastanesi olarak hizmete girdiği günden bu yana yoğun ilgiyle karşılanan Medicana Kadıköy Hastanesi’nden Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan ile Kadıköy Life Dergisi olarak keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Medicana Sağlık Grubu’ndan hastalarla olan ilişkisine, sağlıklı yaşam hakkındaki düşüncelerinden ekip çalışmasına uzanan sohbetimizde Cihan, insanları mutlu etmeyi sevdiğini ve onların yüzündeki gülümsemenin sebebi olmanın çok hoşuna gittiğini söyledi.

“Biz sıradan bir ekip değiliz. Evet, ben fizik tedavi doktoruyum ama aynı zamanda arkadaşlarımın hakkını vermek zorundayım. Çünkü bizim branşımız bir ekip işi. Ne ben tek başıma bir şey yapabilirim, ne de onlar tek başlarına bir şeyler yapabilirler” diyen Dr. Ruhsan Cihan, daha önce başka bir sağlık kurumunda görev yapmakta iken özel hastaneciliğin en büyük gruplarından biri olan Medicana Hastanesi’nin teklifini hiç tereddütsüz kabul ettiğini, burada hizmet vermenin bir ayrıcalık olduğunu ifade etti. Cihan, sözlerine şöyle devam etti:

Ruhsan Cihan

BÖLGE HALKINA DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN…

“Kızıltoprak’ta açılan yeni Medicana Kadıköy’e hem bölge halkına daha iyi hizmet verebilmek, hem de ekibimizle birlikte neler yapabileceğimizi gösterebilmek için mutlulukla geldim. Bölge olarak da çok hoşuma gitti. En önemli sebebi ise, dürüst olmak gerekirse Gürsoy Bey. Çünkü çalışması çok keyifli, çok pozitif bir genel müdür. O güveni hissedebiliyorsunuz onunla çalışırken, sıkıntılarınızı rahatlıkla paylaşabiliyorsunuz. Ben ve ekibim bu sebeple buradayız.”

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan

İNSANLARIN MUTLULUĞUYLA MUTLU OLUYOR…

Hastalarıyla ilişkilerinin çok güzel bir şekilde geliştiğinden bahseden Dr. Ruhsan Cihan, bu enerjinin nereden geldiğini sorduğumuzda şu yanıtı verdi: “Kişiliğimden geliyor herhalde. Empati yeteneğim çok fazladır. Kendimi gündelik hayatımda insanların yerine koymayı iyi biliyorum. Onların tarafından görmeyi, düşünmeyi çok iyi öğrenmişim veya öğretilmiş. Annem matematik öğretmeni. O öğretmiş olabilir ama çok mütevazilikten bazen de şikayetçi olmuyor değilim. Ego yerlerde oluyor bazen. Sonuç olarak bu empatiden kaynaklanıyor. Bir de insanları mutlu etmeyi seviyorum. Onların yüzündeki gülümsemenin sebebi olmak hoşuma gidiyor.”

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan

SAĞLIKLI YAŞAMIN OLMAZSA OLMAZI SPOR…

Medicana Kadıköy Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, sağlıklı yaşam hakkındaki düşüncelerini ve önerilerini ise şöyle paylaştı: “Sağlıklı yaşam deyince tabi ki öncelikle, yaz da olsa kış da olsa kişilerin mutlaka sportif faaliyetleri ihmal etmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Bizim bir hasta grubumuz var, Fibromiyalji hastaları. Artık çağımızın hastalığı bu. Herhalde İstanbul’da yaşayan kişilerin büyük bir kısmında görülen bir hastalık. Stres baş faktör. Mesela ben bu hastalara yaz-kış demeden karda bile açık havada yürüyüş yapın diyorum. Yani sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı spor. Onun dışında streslerini kontrol altına alabilmeleri için birtakım hobiler edinmelerini mutlaka öneriyoruz hastalarımıza. Yani bu bir yerlere gidip, çok fazla paraya kayıt olmak anlamına gelmesin. Çok basit şeylerle de uğraşabilirler. Ayrıca beslenmelerine de çok dikkat etmeleri gerekiyor. Daha çok Omega3 içeren balık türü yiyecekler, bol sebze, günde en az iki litre su. Bunlar sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları.”

Dr. Ruhsan Cihan ile özel röportajımızın ayrıntıları, Kadıköy Life Dergisi’nin Ocak & Şubat 2018 sayısında yayınlanacak…

]]>
https://www.kadikoylife.com/dr-ruhsan-cihan-medicana-da-hizmet-vermek-bir-ayricalik/feed/ 0
Ani Bebek Ölümü Sendromu nedir? Nasıl önlenebilir? https://www.kadikoylife.com/ani-bebek-olumu-sendromu-nedir-nasil-onlenebilir/ https://www.kadikoylife.com/ani-bebek-olumu-sendromu-nedir-nasil-onlenebilir/#respond Sat, 25 Nov 2017 12:40:38 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40442 Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS), bebeklerin genellikle ilk yıllarında görünürde sağlıklı olmalarına rağmen açıklanamayan nedenlerle ve çoğunlukla uyku sırasında ani şekilde bebeğin beşiğinde ölü bulunması olarak ifade ediliyor ve çocuklarda ölüm nedenleri arasında kazalardan sonra ikinci sırada yer alıyor. Konuyla ilgili olarak Florence Nightingale Kadıköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Lale Seren, Kadıköy Life Dergisi’ne şu açıklamalarda bulundu:

FİZİKSEL VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER BU SENDROMDA ETKİLİ MİDİR?

Ani Bebek Ölümü SendromuBebeğin çok sıcak ortamda bulunması, bebeğin kalın giydirilmesi, anne-baba ile aynı yatakta yatması, sigara dumanına veya kokusuna maruz kalması, yatağının yumuşak olması, yastıkla yatırılması, yatağın içinde oyuncak bulunması, yüz üstü uyku pozisyonu beşik ölümü riskini oluşturan durumlardır.

ANNE VE ÇOCUĞA AİT RİSK FAKTÖRLERİ VAR MIDIR?

Anneye ait nedenler: Annenin gebelik süresince ve doğum sonrası sigara içmesi, çok genç yaşta anne olması (20 yaş altı), sık aralıkla doğum yapmış olması, doğum öncesi sağlık bakımının yetersiz olması risk faktörleri arasındadır. Bebeğe ait nedenler: Erken doğan bebekler (prematüre), düşük doğum ağırlığı olanlar, erkek bebekler, kış aylarında doğanlar ve anne sütü emmeyen bebekler riskli bebeklerdir.

ABÖS’Ü ÖNLEMENİN YOLLARI…

Bebeğinizi yastıkla uyutmayın. Yatağına yumuşak obje, oyuncak koymayın. Sırtüstü yatırın. Uykuda bebeğinizin yüzünü örtmeyin. Sert zeminde yatırın. Çarşafı gergin ve temiz olsun, lastikli çarşaf kullanın. Karyolanın alt ucuna yatırın ve parmaklıklarının 5 cm’den geniş olmamasına dikkat edin. Uyurken belli aralıklarla kontrol edin.

BUNLARI ÖNEMSEYİN:

 • Mutlaka sırt üstü uyutulmalı.
 • Bebek kendi yatağında, ebeveynlerinle aynı odada kalmalı.
 • Oda ısısı ve bebeğin kıyafetleri ideal olmalı ve bebek uykuda terlememeli.
 • Sigara ve dumanından uzak tutulmalı.
 • Bebek mümkün olduğunca uzun süre anne sütü ile beslenmeli.

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/ani-bebek-olumu-sendromu-nedir-nasil-onlenebilir/feed/ 0
Hayat kurtarmak için yarıştılar! https://www.kadikoylife.com/hayat-kurtarmak-icin-yaristilar/ https://www.kadikoylife.com/hayat-kurtarmak-icin-yaristilar/#respond Sun, 05 Nov 2017 14:51:56 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=39124 Medicana Sağlık Grubu’nun Çamlıca Hastanesi tarafından düzenlenen “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” temalı koşu, 5 Kasım Pazar günü Caddebostan’da gerçekleşti. Organ nakli konusunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinliğe yaklaşık 600 kişi katıldı.

Sabah saat 10:00’da sahilyolunun Caddebostan bölümünde start alan koşu Suadiye’de sona ererken; birinciliği 363 numara ile koşan Yalçın Doğu, ikinciliği 445 numara ile koşan Ahmet Yılmaz, üçüncülüğü ise 380 numara ile koşan Kemal Pekdemir kazandı. Bayanlarda ise ilk üç derece Esra Özcan, Sezen Aslantepe ve Ayşe Candan olarak neticelendi.

GELENEKSELLİK KAZANDI…

Bu yıl üçüncü kez yapılan ve tamamen halka açık organize edilen etkinlikte, Türkiye genelinde organ nakli bekleyen yaklaşık 25 bin kişinin hayata dönmesine olanak sağlayacak organ bağışının önemine dikkat çekildi. Koşu öncesinde Kadıköy Life Dergisi’ne bir açıklama yapan Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü Murat Kaya; “Organ bağışı konusunda bu yıl vatandaşlar ve katılımcılarımızın daha bir duyarlı olduğunu gördük. Bu durum sevindirici bir gelişme. Buradan yola çıkarak etkinliğimizi geleneksel hale getirdik. İnşallah gelecek yıl ve daha sonraki yıllarda katılımcı sayımızı arttırarak sürdüreceğiz” dedi.

KURUMLARDAN TAM DESTEK…

Medicana Çamlıca Hastanesi’nin ev sahipliğinde, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında gerçekleştirilen “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” koşusuna Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Spor Genel Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Türkiye Atletizm Federasyonu, Türk Kızılayı, TÜRKÖK ve Kadıköy Belediyesi destek verdi.

ORGAN NAKLİ BEKLEYEN BİNLERCE KİŞİ İÇİN YARIŞTILAR…

“Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” etkinliği için Caddebostan sahilinde kurulan 4 kilometrelik parkurda koşan katılımcılar, aynı zamanda organ nakli bekleyen binlerce kişi için de birer umut kaynağı oldu. Yarışı ilk üçte tamamlayan erkek ve kadın katılımcılara altın, bronz ve gümüş madalya ile plaket takdim edildi. Medicana Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt ile Medicana Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Reha Özkaya’nın da hazır bulunduğu koşuya; Türkiye’de yaşayan Japon, Afrikalı ve Arap vatandaşlardan da katılanlar oldu.

Hayat kurtarmak için yarıştayız

Koşunun ev sahibi konumunda olan Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü Murat Kaya, etkinliğe 10 yaşındaki oğlu Adlen ile katıldı. SEV Koleji 4. sınıf öğrencisi olan Adlen Kaya; “Gelecek yıl 11-15 yaş arası çocuklar da yarışa dahil edilecekmiş. O zaman ben de koşacağım” şeklinde konuştu…

Hayat kurtarmak için yarıştayız

Etkinliğin gülen yüzü seçilen Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Müdürü Dr. Yalçın Gürsoy Yıldırım, ailesiyle birlikte koşuya en önde başladı, ancak son sıralarda bitirebildi. Fakat hastane yönetimi ve ülke genelinde liderliğini sürdürmeye de kararlı görünüyordu. Yalçın Gürsoy Yıldırım, Elif Ecem Yıldırım ve Figen Yıldırım…

Hayat kurtarmak için yarıştayız

Türkiye’nin konusunda en ünlü isimleri arasında gösterilen Kalp, Damar ve Akciğer Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Arman da koşanlar arasındaydı. Ancak o da koşuyu bitiremedi ve güzellerle sohbet ederek, onları bir sonraki koşuya ikna etti…

Kadıköy Belediyesi, koşuya destek veren kurumlarımızın başında geldi. Hatta Spor Müdürü Zafer Şeref’in de etkinliğe katılarak koşması istendi. Zafer Bey’in gösterdiği performans, konuklar tarafından alkışlandı…

Hayat kurtarmak için yarıştayız

Koşunun yıldızı Japon Keiji Iwakiri oldu. Üç yıldır Türkiye’de yaşayan ve Türk-Japon dostluğunu yüreğinde hisseden Keiji, yarışı orta sıralarda tamamladı. Ataşehir’de oturan ve Ülker Grubu’nda çalışan Keiji Iwakiri ile Kadıköy Life Dergisi sayfalarında yayınlanacak söyleşiyi okumanızı tavsiye ediyoruz…

Hayat kurtarmak için yarıştayız

Medicana Sağlı Grubu üst yönetimi, etkinlikte aileleriyle birlikte hazır bulundu. Berk Bozkurt, Hüseyin Bozkurt, Nazan Bozkurt, Murat Kaya, Reha Özkaya, Kurtuluş Okutan, Gülşah Sadık ve Hacer Özkaya…

Hayat kurtarmak için yarış

]]>
https://www.kadikoylife.com/hayat-kurtarmak-icin-yaristilar/feed/ 0
Bonzai kullananlar daha çok suça itiliyor https://www.kadikoylife.com/bonzai-kullananlar-daha-cok-suca-itiliyor/ https://www.kadikoylife.com/bonzai-kullananlar-daha-cok-suca-itiliyor/#respond Thu, 26 Oct 2017 21:42:46 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38838 Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi, bonzai kullananların diğer madde kullananlara oranla daha çok suça itildiğini açıkladı. Merkez tarafından yapılan araştırmada, bonzai kullanıcılarının diğer uyuşturucu madde kullanıcılarıyla benzer olduğu, sadece ekonomik düzeylerinin daha düşük ve suç işleme düzeylerinin daha yüksek olduğu ifade edildi.

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi uzmanlarından Dr. Cavid Guliyev, araştırma ve sonuçları hakkında şunları söyledi: “Yapılan araştırmada bilimsel olarak sentetik kanabinoid olarak adlandırılan ve halk arasında bonzai ismiyle bilinen uyuşturucu madde kullanıcıları ile diğer uyuşturucu madde kullanıcıları karşılaştırıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre bonzai kullanıcılarının ekonomik düzeyi, diğer uyuşturucu kullananlara göre 4 kat daha düşük. Ötbonzaie yandan bonzai kullanıcılarında cezaevi yaşantısı öyküsü, diğer uyuşturucu madde kullananlar ile karşılaştırıldığında 3 kat daha fazla.”

TEDAVİYE MOTİVASYONLARI ARTIRILMALI…

Dr. Cavid Guliyev, sorunun çözümü için ise şu açıklamalarda bulundu: “Bonzai kullanımının ciddi bir tıbbi sorun olduğu açıktır. Bonzai kullananlar, maddeyi temin etmek için gerekli parayı ailelerinden ve çevrelerinden temin etmeye çalışmakta, bulamadıkları taktirde ise suça itilmeleri neredeyse kaçınılmaz olmaktadır. Krize giren bağımlıların, gasptan hırsızlığa kadar suça karışabildiklerini görüyoruz. Bu maddeleri kullananlara yönelik yapılacak tedaviler, diğer uyuşturucu bağımlılarından farklılık göstermiyor. Bonzai kullanıcılarının tedaviye motivasyonları artırılmalı, ekonomik sorunlarının giderilmesine ve suç işleme ihtimallerinin azaltılmasına yönelik girişimlerde bulunulmalıdır.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/bonzai-kullananlar-daha-cok-suca-itiliyor/feed/ 0
Kadın Milliler, Medicana Çamlıca’da sağlık kontrolünden geçti https://www.kadikoylife.com/kadin-milliler-medicana-camlicada-saglik-kontrolunden-gecti/ https://www.kadikoylife.com/kadin-milliler-medicana-camlicada-saglik-kontrolunden-gecti/#respond Wed, 04 Oct 2017 08:10:05 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38318 2016-2017 sezonunda Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi, Türkiye Kupası ve Kadınlar Avrupa Kupası’nı kazanarak tarihi bir sezon geçiren Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı oyuncularından Bahar Çağlar, Olcay Çakır, Cansu Köksal, Kuanitra Holingsvorth ve Gökçe Doğan, Medicana Çamlıca Hastanesi’nde muayene edildi. Sezon öncesi çeşitli testlere tabi tutulan oyuncularda herhangi bir soruna rastlanmadı.

KAPTAN BAHAR’DAN MEDİCANA ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR…

Milli oyuncu ve kaptan Bahar Çağlar, muayene sonrası yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz sezon bizler için çok iyi geçti. Üç kupayı da kazanarak, tarihi bir sezona hep beraber imza attık. Sezonun sonra ermesinin ardından birçoğumuz Milli Takım ile Avrupa Şampiyonası’nda mücadele ettik. Şimdi de yeni sezona başlıyoruz. Medicana Çamlıca Hastanesi çalışanlarına gösterdikleri ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz” dedi.

SPORCULARIN PERFORMANS VE DAYANIKLILIĞI ÜST DÜZEYDE…

Sporcuların yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir sağlık problemi olmadığı belirlendi. Basketbolcuların sağlık durumu ile yakından ilgilenerek bilgi veren Medicana Çamlıca Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hüseyin Çetinalp ise; “Her bir oyuncu geniş kapsamlı sağlık muayenesinden geçti. Basketbolcuların yapılan tetkiklerde sağlık durumlarının çok iyi olduğu gözlenmiş olup, efor sırasında göstermiş oldukları üstün performans ve dayanıklılıkları da bizleri çok şaşırttı. Tüm sporcularımıza yeni sezonda başarılar dileriz” açıklamasında bulundu. Hastane yöneticilerinden, doktorların ve personelin ilgisinden son derece memnun olan kadın basketbolunun çok önemli isimleri arasında yer alan oyuncular, Medicana Çamlıca Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hüseyin Çetinalp ve tüm ekibe teşekkür ederek hastaneden ayrıldı.

BASKETBOLDA TÜRKİYE VE AVRUPA’NIN FAVORİLERİNDEN…

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, 2016-2017 sezonunda Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi, Türkiye Kupası ve FIBA Kadınlar Avrupa Kupası’nı kazandı. 2017-2018 sezonu için de iddialı bir kadro kuran Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, yine Avrupa ve Türkiye’de mücadele ettiği kulvarlarda basketbol otoriteleri tarafından favori takımlar arasında gösteriliyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadin-milliler-medicana-camlicada-saglik-kontrolunden-gecti/feed/ 0
Kadıköylüler sağlıklı yaş alıyor https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-saglikli-yas-aliyor/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-saglikli-yas-aliyor/#respond Tue, 03 Oct 2017 16:45:40 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38287 Kendilerini eve kapatmıyor, tansiyon ve şekerini ölçsün diye komşuyu ya da çocuklarını beklemiyor, ilaçlarını nasıl kullanmaları gerektiğini kendileri biliyorlar. Kadıköy Belediyesi tarafından başlatılan “Sağlıkla Yaş Alalım” projesine katılan Kadıköylü yaşlılar, sağlıklı yaş alıyor.

Kadıköy Belediyesi’nin yaşı ilerlemiş bireylerin sağlıklarını korumak, sosyal yaşamdan kopmadan sağlıkla yaş almalarını sağlamak için başlattığı “Sağlıkla Yaş Alalım” projesinin seminerleri başladı. İlki geçtiğimiz yıl Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniği’nde gerçekleştirilen projeye ilgi büyük. Seminerler kapsamında yaş almış bireylere yaşadıkları sağlık sorunları ve fonksiyon kayıplarını hafifletmek için destek ve pratik bilgiler veriliyor.

Kadıköylüler sağlıklı yaş alıyor

UZMAN DOKTORLAR TARAFINDAN EĞİTİMLER VERİLİYOR…

Proje kapsamında 8-10 kişilik gruplar halinde uzman doktorlar tarafından verilen eğitimler iki gün sürüyor. Eğitimlerin ilk gününde katılımcılara kronik hastalıklarla ilgili bilgilendirme yapılıyor, bu hastalıklarda düzenli ilaç kullanımı anlatılıyor. Ağız ve diş sağlığı, protez bakımı gibi konularda bilgi verilen seminerlerde ayrıca, beslenmede nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler aktarılıyor. İlk gün verilen eğitimlerden bir başka başlık da ev kazalarından korunma ve ilkyardım bilgileri. İkinci gün ise uygulamalı eğitimler yapılıyor. Katılımcılar, bu eğitimlerde tansiyon aletleri ve şeker ölçüm cihazlarının nasıl kullanıldığını öğreniyor.

Kadıköylüler sağlıklı yaş alıyor

EV KAZALARINDA İLKYARDIM…

Evde kullanılan aletlerin aynı zamanda kontrollerinin de yapıldığı eğitimlerde, katılımcılara poliklinikte hazırlanan ilkyardım kitleri ve “Ev Kazalarında İlkyardım” kitapçığı dağıtılıyor. 8-10 kişilik gruplarla halinde 15 günde bir düzenlenen eğitimlere katılmak için Yeldeğirmeni’nde bulunan Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniği’ni (0216 565 13 44 ve 0216 565 25 94) arayabilir, proje hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kadıköylüler sağlıklı yaş alıyor

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-saglikli-yas-aliyor/feed/ 0
Medicana’dan Kadıköy’e dev sağlık yatırımı https://www.kadikoylife.com/medicana-hastanesinden-kadikoye-dev-saglik-yatirimi/ https://www.kadikoylife.com/medicana-hastanesinden-kadikoye-dev-saglik-yatirimi/#respond Thu, 28 Sep 2017 09:57:22 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38196 Sağlık sektörüne yaptığı önemli yatırımlarla adını duyuran, Türkiye’nin ilk 500 şirketi sıralamasında yer alan, özel hastaneciliğin öncülerinden Medicana Sağlık Grubu, İstanbul’un Anadolu yakasında önemli bir sağlık yatırımını daha hayata geçirdi. Kadıköy Kızıltoprak’ta, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’na komşu olan Medicana Kadıköy Hastanesi, dünya standartlarında sağlık hizmeti ve güçlü akademik hekim kadrosu ile tüm Anadolu yakasına sağlık getiriyor.

Medicana Sağlık Grubu’nun 50 milyon dolar yatırımla hayata geçen ve 12. hastanesi olan Medicana Kadıköy, 9 Ekim itibariyle hasta kabulüne başlayacak. Öncesinde Medicana Sağlık Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Kurtuluş Okutan, Medicana Sağlık Grubu Tıbbi Hizmetler Direktörü ve Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Müdürü Dr. Yalçın Gürsoy Yıldırım, Medicana Kadıköy Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Oğuzhan Cücü’nün katılımlarıyla basın mensuplarına yönelik tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

YENİ HASTANELERLE MEDİCANA HALKASI GENİŞLEYECEK…

15 bin metrekare kapalı alana sahip hastane, Medicana stratejisinde hizmet vererek bu anlamda duyulan büyük bir eksikliği giderirken, Anadolu yakası sakinlerinin deneyimlediği ve beğendiği seçkin akademik kadroyu bünyesinde barındırıyor. 25 yıllık doktor ve yöneticilik tecrübesiyle Kadıköy ve Anadolu’nun çeşitli illerinde başarılı çalışmalara imza atan Dr. Yalçın Gürsoy Yıldırım, Özel Medicana Kadıköy Hastanesi’nin genel müdürlüğüne getirildi. Yıldırım, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada İstanbul ve Anadolu’da yeni yatırımlara hız verdiklerini, iki ay içerisinde 30 bin metrekare kapalı alanıyla Bursa’da, sonrasında ise İstanbul’da Ataşehir ve Zincirlikuyu ile İzmir’de yeni hastanelerini Medicana halkasına ekleyeceklerini belirtti.

İSTİHDAMA ÖNEMLİ KATKI…

Dr. Yıldırım, çok hassas ve komplike sağlık sorunlarının aynı çatı altında tedavi edilebildiği sistem için bir hayli çaba sarf ettiklerini, Medicana zincirinin uzun yıllardır birikim ve tecrübelerinin yeni ve donanımlı bir hizmet binasıyla sağlık sektöründe ve hasta memnuniyetinde çıtanın yükselmesine bir tık daha katkı sağladığına vurgu yaptı. Fenerbahçe Stadyumu ve Bağdat Caddesi’nin başladığı nokta arasında önemli bir lokasyonda, Kızıltoprak’ta inşa edilen hastane binası fiziki nitelikleri ve tasarımlarıyla da ayrıcalıkları barındırırken; sağlık kuruluşu 9 Ekim 2017 tarihi itibariyle hasta kabulüne başlamasıyla birlikte doğrudan yaklaşık 500, dolaylı olarak da binlerce kişiye istihdam sağlıyor.

ANADOLU YAKASI’NDA SAĞLIĞIN YENİ ADRESİ…

Alanında uzman ve seçkin hekim kadrosuna, hem modern tıp teknolojisi hem de konforlu ve güler yüzlü sıcak Medicana ilgisi eklenince Medicana Kadıköy Hastanesi, tüm İstanbul için sağlıkta önemli bir merkez haline gelecek. 12 kat olan Medicana Kadıköy Hastanesi; 81 yatak kapasitesi, 60 hasta odası, 7 süit oda, 3 engelli hasta odası, 6 ameliyathane, 3 izolasyon odası ve 500 deneyimli personeliyle ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda olacak.

Medicana Sağlık Grubu

HASTA ODAKLI HİZMET ANLAYIŞI…

SGK ve özel sağlık sigortalarıyla anlaşmaların geçerli olacağı Medicana Kadıköy Hastanesi’nde, tüm Medicana Hastaneleri gibi en önemli öncelikler hasta güvenliği, hizmet sürekliliğinin ve bütünlüğünün sağlanması, tedavi alanlarında maksimum konfor ve kalitenin sunulması. Son dönem hastane mimarisinin seçkin özelliklerini bünyesine toplayan Medicana Kadıköy Hastanesi; hasta odaları, bekleme ve poliklinik alanları, teşhis ve tanı ünitelerinde, hasta ve hasta yakınlarının beklentileri temel alınarak tasarlandı.

ÜST DÜZEY HASTA KONFORU VE BAKIM KALİTESİ…

İç mimari, hastaların duygu durumları göz önüne alınarak, pozitif çağrışımlar yapacak görseller ile dizayn edildi. Otopark, ulaşım, acil erişim, özellikli hasta odaları, hasta yakınlarının konforuna yönelik alanlar titizlikle planlandı. Sağlık hizmetinin 7 gün 24 saat aynı nitelikte sunulması, değişik uzman ve meslek gruplarının tedavi ve bakım süreçlerinde birbirleriyle iletişim halinde olmaları, konsültasyon isteklerine en kısa sürede yanıt verilmesi, üst düzey hasta konforu ve bakım kalitesinin sağlanması gibi birçok nokta, Medicana kalitesiyle ele alındı. Hastanenin en ilginç özelliklerinden biri de, bina içerisindeki su buharından beslenen, duvarlarını sarmış yeşil örtü ve bitkiler.

ÇAĞDAŞ BİLİMSEL GELİŞMELERİN YENİ UYGULAMA ALANI…

Sürekli gelişim içinde olan, kanıtlara dayalı sağlık hizmeti sunan, bilgi ve veri paylaşımına açık, kişiye özel tedavi programlarıyla kaliteli hizmet anlayışını birleştiren, hem hasta hem de hasta yakınlarının ayrıcalıklı ve güvende hissedecekleri, kendilerinin ve yakınlarının sağlıklarını emanet edecekleri yepyeni bir sağlık merkezi olan Medicana Kadıköy Hastanesi, çağdaş bilimsel gelişmelerin yeni uygulama alanı olacak.

Medicana Kadıköy Hastanesi; 81 yatak kapasitesi, 60 hasta odası, 7 süit oda, 3 engelli hasta odası, 6 ameliyathane, 3 izolasyon odası ve 500 deneyimli personeliyle 9 Ekim 2017 tarihi itibariyle hasta kabulüne başlıyor…

      Medicana Kadıköy Hastanesi

]]>
https://www.kadikoylife.com/medicana-hastanesinden-kadikoye-dev-saglik-yatirimi/feed/ 0
Kadıköy’e Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi https://www.kadikoylife.com/kadikoye-alzheimer-merkezi-ve-sosyal-yasam-evi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoye-alzheimer-merkezi-ve-sosyal-yasam-evi/#respond Tue, 19 Sep 2017 08:11:29 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38011 Kadıköy Belediyesi, Alzheimer hastalarının sosyal yaşama katılmalarını sağlayacak yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Yapımına geçtiğimiz yıl başlanan Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde hizmete açılıyor. 19 Mayıs Mahallesi’nde yapılan iki katlı binanın ilk katında Alzheimer hastalarına hizmet verilirken, ikinci katı ise Sosyal Yaşam Evi olarak kullanılacak.

Alzheimer hastalarının tüm gün yararlanacağı merkezde hastaları yaşama bağlamak, yaşam enerjisi vermek, günlük yaşam faaliyetlerini keyifli geçirmelerini sağlamak ve zihinsel rehabilitasyon çalışmalarıyla hastalığın evre atlamasını geciktirmek amaçlanıyor. Merkezde çorap eşleştirme, pirinç, nohut, fasulye ayıklama gibi zihinsel aktiviteler, düğme dikme, sulu boya, hamur yoğurma gibi psiko-motor aktiviteleri ve ahşap boyama, çiçek yapımı gibi sanat aktiviteleri yapılacak. Bunun yanı sıra germe-gevşeme egzersizleri, yürüyüş programları, top egzersizleri gibi eksersizlerle hastaların bedensel sağlıkları korunacak, ancak Alzheimer Merkezi’nde “tıbbi bakım hizmeti” verilmeyecek.

Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi

TAMAMEN ÜCRETSİZ BİR HİZMET…

Merkezden hizmet alabilmek için hastanın Alzheimer hastalığı olduğunu gösteren tıbbi belgesinin olması, Kadıköy’de ikamet etmesi ve hastalığın birinci veya ikinci evresinde olması gerekiyor. Hastalar, talep halinde refakatçisi eşliğinde evinden araçla alınıp merkeze getirilecek, öğle yemeklerini merkezde yiyecekler. Tümüyle ücretsiz olan bu hizmetten olabildiğince fazla Alzheimer hastasının yaralanması için, bir kişi haftada en fazla iki gün merkezden gün boyu yararlanabilecek.

aykurt nuhoğlu

AYKURT NUHOĞLU: ÖRNEK OLMASINI İSTİYORUZ…

Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi projesine ilişkin konuşan Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Kadıköy’ün nüfusunun büyük bir kısmını yaşlı vatandaşlarımız oluşturuyor. Yaşlı vatandaşlarımızın yaşamla olan bağlarını güçlendirmek ve sosyalleşme dönemlerini uzatmak istiyor, bunun için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızdan biri de Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi. Bu proje ile ilgili olarak birçok kurum ve üniversite ile görüşmeler yaptık. Bu kurumlardan biri de Türkiye Alzheimer Derneği Kadıköy Şubesi oldu. Dernek verilerine göre, Türkiye’de 800 bin Alzheimer hastası var. Alzheimer hastalığının ilerlemesini önlemek için sosyal hayata katılım çok önemli. Sosyal yaşama katılmak, üretmek ve paylaşmak, hastalığı tamamıyla ortadan kaldırmasa da ilerlemesini ve ağırlaşmasını önleyebiliyor. Alzheimer hastalarının bakımını da çok zor ve yorucu. Biz hem hastalar için bu hastalığın daha yavaş ilerlemesini sağlamayı ve onların yaşamla olan bağlarını güçlendirmeyi, hem de hasta yakınları için kendilerine vakit ayırabilecekleri ve aynı zamanda destek alabilecekleri bir yer olarak Alzheimer Merkezi’ni tasarladık. Umarım bu proje başka yerlere de örnek olur ve çoğalır” ifadelerini kullandı.

Alzheimer Merkezi

HASTA YAKINLARINA DESTEK EĞİTİMLERİ…

Engelli bireylerin erişiminin gözetildiği binanın bodrum katında iki seminer odası yer alıyor, bu alanda hasta yakınlarına hizmet verilecek. Alzheimer Merkezi‘nde hasta yakınları için rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilecek; bireysel-grup psikoterapileri, eğitimler ve seminerlerle hasta yakınlarına destek olunacak. Hasta yakınlarına pek çok hasta yakının ihtiyaç duyduğu Alzheimer hastalarında beslenme, Alzheimer hastasının ev güvenliği, hastalığın hukuksal boyutu konularında bilgiler ve eğitimler verilecek.

Alzheimer Merkezi

SOSYAL YAŞAM EVİ…

Binanın ikinci katında yer alacak Sosyal Yaşam Evi’nde ise 65 yaş ve üzerindeki yurttaşların aktif ve sağlıklı yaş almalarına yardımcı olmak, psikolojik destek sağlamak, sosyalleşmelerine ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunarak koruyucu, önleyici ve destekleyici hizmetler sunulacak. Sosyal Yaşam Evi’nin çatısında ayrıca, küçük tarımsal faaliyetlerin yapılacağı bir permakültür bahçesi hazırlanıyor. Merkezde verilecek hizmetler ise şu şekilde:

– Sağlık hizmetleri (tansiyon ölçümü, şeker ölçümü, vb.)
– Kişisel bakım hizmetleri (saç kesimi, sakal tıraşı, el-ayak tırnak bakımı)
– Kişisel gelişim faaliyetleri (seramik, resim, dans, pilates, bilgisayar, türk sanat müziği, takı tasarım, vb. kurslar)
– Sosyo-kültürel faaliyetler (tiyatro, konser, kültürel gezi, piknik, vb.)
– Psiko-sosyal destek hizmetleri (bireysel psikolojik danışmanlık, grup terapisi)
– Eğitsel hizmetler (diyabet, kalp ve damar sağlığı, ağız ve diş sağlığı, kadın sağlığı vb. konularda sağlık seminerleri)

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoye-alzheimer-merkezi-ve-sosyal-yasam-evi/feed/ 0
Okul sıralarındaki bulaşıcı hastalıklarla savaşın https://www.kadikoylife.com/okul-siralarindaki-bulasici-hastaliklarla-savasin/ https://www.kadikoylife.com/okul-siralarindaki-bulasici-hastaliklarla-savasin/#respond Mon, 11 Sep 2017 08:18:27 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=37798 Yeni eğitim ve öğretim döneminin başlaması ile birlikte okullardaki bulaşıcı hastalıklar da kapıya dayandı. 1,5 milyon minik öğrencinin okul sıralarına merhaba demesiyle, en büyük tehlike de onları bekliyor.

Okullarda en sık görülen, çocukların birbirlerine bulaştırdıkları Hepatit A (sarılık), grip, bağırsak solucanları, uyuz ve kabakulak gibi hastalıklardan basit tedbirlerle korunmak elinizde. Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Şal, özellikle ilkokula yeni başlayan çocuklarda beslenme saatinden ve tuvaletten sonra ellerin sabunla yıkanmasının önemini vurgulayarak, bu hastalıkları ve korunma yöntemlerini anlattı.

bulaşıcı hastalıklarBULAŞICI HASTALIKLAR SİNSİ SEYİRLİDİR…

Okulların açılmasıyla birlikte bazı bulaşıcı hastalıkların sinsi seyirli olduğunu ve öğrencilerin birbirlerine çok fazla hastalık bulaştırdığını ifade eden Dr. Ali Şal; her gün 6-8 saat bir arada yaşayan çocuklarda hastalıkların görülme oranının çok sık olduğunu ve bunların başında da döküntülü hastalıklar, hepatit, menenjit, grip, bronşit ve parazit enfeksiyonlarının geldiğini belirtti. Şal, açıklamalarına şöyle devam etti:

OKULLARIN AÇILMASIYLA HASTALIKLAR BAŞLAR…

Okulların açılmasıyla birlikte çocukların farklı hastalıklarla karşılaşma tehlikesi de başlamış olur. Başarılı bir eğitim ve öğretim için çocukların sağlıklı olması şarttır. Bazı bulaşıcı hastalıklar çok sinsi seyirlidir. Çocuğun kendisi hasta olmamasına rağmen, taşıdığı hastalığını diğer öğrencilere geçirebilir. Okulların açıldığı dönemde havaların serinlemeye başlamasıyla, çocukların okula ve mevsime adaptasyonu da güçleşir. Çocukların okulda koşup oynamaları sırasında terleme ve üşümeleri, sınıfların yeterince havalandırılmaması, sınıf içinde tozların ve mikropların çoğalmasına yol açabilir. Özellikle astım, böbrek ve kalp hastalıkları, anemi gibi kronik hastalığı olan çocuklar, bu anlamda sıkıntı yaşayabilir. Her gün 6-8 saat bir arada yaşamak zorunda olan kalabalık öğrenci nüfusu, bulaşıcı hastalığı olan bir çocuğun hastalığının, okuldaki diğer öğrencilere kolayca geçmesine neden olabilir. Okullarda en sık rastlanan bulaşıcı hastalıklar; döküntülü hastalıklar, hepatitler, menenjit, grip, bronşit ve parazit enfeksiyonlarıdır. Bu hastalıkların bazıları aşıların uygun ve tam olarak uygulanması, bazıları da hijyen şartlarına dikkat edilmesiyle önlenebilir.

KIZAMIK, SUÇİÇEĞİ, KIZAMIKÇIK, KIZIL…

Okul çağı çocuklarında görülen döküntülü hastalıklardan kabakulak, kızamık, suçiçeği, kızamıkçık, aşı ile önlenebilir. Kızıl ise boğaz ağrısı, ateş, döküntü ile seyreden bir hastalıktır. Aşısı yoktur ve antibiyotik tedavisiyle düzelir. Boğaz kültürleri ile taşıyıcı çocuklar saptanıp, tedavi edilebilir.

KABAKULAK…

Çocukluk çağı hastalığı olan kabakulak da aşılama ile önlenebilir. Bir veya her iki kulak arkasında şişlik ve ateş ile kendini gösterir. Bu hastalıkları geçiren çocukların okula gönderilmemesi gerekir. Çünkü bu hastalıklar, damlacık yolu ile bulaşır. Şişlikten 2 gün önce ve şişlikten 4-5 gün sonra bulaşıcıdır.

HEPATİT A’YA DİKKAT…

Çocuklarda önemli olan bir diğer hastalık Hepatit A’dır (sarılık). Özellikle kirlenmiş yiyeceklerle dışkı-ağız yoluyla bulaşan A tipi Hepatit (sarılık), okul çocuklarında sık görülmektedir. Sarılıktan korunmanın yolu aşılama, gıda ve el temizliği ile mümkündür. Çocuklara mutlaka her gün okula gitmeden, el temizliğinin önemi anlatılmalıdır. Özellikle ilkokula yeni başlayan çocukların beslenme teneffüsünün ve tuvaletin ardından mutlaka ellerinin yıkanması sıkı sıkı öğütlenmelidir.

MENENJİT SOLUNUM YOLUYLA BULAŞABİLİR…

Menenjit de solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bazen grip, üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlayıp, daha sonra menenjit gelişebilir. Menenjit, beyin zarının iltihabına denir. Farklı mikroplarla meydana gelen tipleri vardır. Zamanında ve uygun tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara yol açabilmektedir. Komplikasyonları çok ağırdır.

BAĞIRSAK SOLUCANLARI…

Çocuklarda tuvalet ve el temizliğine yeterince dikkat edilmediği durumlarda bağırsak solucanları (parazitler) da görülebilmektedir. Açıkta uygun olmayan gıdaların satışı da bağırsak solucanlarının ( parazit) bulaşmasına neden olur. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, zaman zaman karın ağrısı, kilo alamama, iştahsızlık gibi belirtiler görülür. Tespit edilirse tedavisi mümkündür. Korunmada tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması önemlidir.

UYUZ VE BİT…

Uyuz, bitlenme gibi hastalıklar da okul çocuklarının karşılaştığı önemli sorunlardandır. Bu hastalıkları önlemek için çocukların kişisel hijyen koşullarını yerine getirmelerinin sağlanması, hastaların saptanarak tedavi edilmeleri gerekir.

EN YAYGIN HASTALIK GRİP…

Grip, solunum yoluyla bulaşan öksürük, ateş, halsizlik, nezle ile seyreden bir hastalıktır. Hasta çocukların okula gönderilmemesi, kapalı alanların havalandırılması ile önlenebilir. Grip aşısı, 6 aylıktan itibaren doktor önerisiyle yapılabilir.

BU HASTALIKLARA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER…

1. Okula başlamadan önce çocuklar genel bir muayeneden geçirilmeli.
2. Her öğrencinin sağlık dosyası tutulmalı ve mevcut hastalıkları, hastalık için yatkınlık yaratan özellikleri, yıl içinde görülen sağlık sorunları ve aldıkları tedavilerin bu dosyaya işlenmesi gerekir.
3. Okullarda belirli aralıklarla taramalar yapılmalı. Bu özellikle görme, işitme, bulaşıcı hastalıklar gibi sağlık sorunları için çok faydalı olur.
4. Çocuklara doğru duruş ve oturuş, biçimleri öğretilmeli ve çocuklar kendi ilgi alanındaki sporlara yönlendirilmelidir.

BULAŞICI HASTALIKLAR SIRASINDA NE YAPILMALI?

1. Bulaşıcı hastalık tanısı konan çocuklar, doktorun önerdiği süre kadar okula gönderilmemeli.
2. Okul bu hastalıklardan haberdar edilmelidir.
3. Hastaya yakın olan çocuklar, bu hastalıklar açısından takip edilmelidir.

]]>
https://www.kadikoylife.com/okul-siralarindaki-bulasici-hastaliklarla-savasin/feed/ 0
Prof. Dr. Demet Ofluoğlu, Medical Park Göztepe’de https://www.kadikoylife.com/prof-dr-demet-ofluoglu-medical-park-goztepede/ https://www.kadikoylife.com/prof-dr-demet-ofluoglu-medical-park-goztepede/#respond Tue, 05 Sep 2017 21:28:38 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=37633 Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Demet Ofluoğlu, Medical Park Hastaneler Grubu’nun Göztepe Yerleşkesi’nde hastalarına hizmet vermeye başladı.

Yürüme ve hareket bozuklukları başta olmak üzere spastisite tedavisi, nörolojik-ortopedik rehabilitasyon dallarında uzmanlığı bulunan Demet Ofluoğlu, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, aynı klinikte öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etti. 2010-2017 yılları arasında Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi’nde çalıştı ve Nisan 2017’den bu yana Medical Park Göztepe Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği’nde çalışmakta.

ABD’DE FELÇ VE YÜRÜME BOZUKLUKLARI ÜZERİNE ÇALIŞMALARDA BULUNDU…

Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Demet Ofluoğlu, 2002 ve 2009 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde Thomas Jefferson Üniversitesi MossRehab Rehabilitasyon Hastanesi’nde spastisite, felç ve yürüme bozuklukları konularında çalışmalarda bulundu.

Demet Ofluoğlu Medical Park

Prof. Dr. Demet Ofluoğlu’nun temel uğraşı alanları şöyle: Ağrı ve rehabilitasyonu, çocukluk ve erişkin çağı felçleri, ortopedik yaralanmaları ve rehabilitasyonu, yürüme bozuklukları, omurilik ve omurga sorunlarının cerrahi dışı tedavisi ile elektrofizyoloji…

]]>
https://www.kadikoylife.com/prof-dr-demet-ofluoglu-medical-park-goztepede/feed/ 0
Özel Medicana Kadıköy Hastanesi hizmete giriyor https://www.kadikoylife.com/ozel-medicana-kadikoy-hastanesi-hizmete-giriyor/ https://www.kadikoylife.com/ozel-medicana-kadikoy-hastanesi-hizmete-giriyor/#respond Thu, 24 Aug 2017 13:30:36 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=37340 Türkiye’nin modern, son teknoloji ve nitelikli sağlık personelleriyle gelişmiş yeni hastanesi Özel Medicana Kadıköy, Kızıltoprak’ta hizmete giriyor. 20’nin üzerinde branşta her bölümdeki uzman doktorların mutlaka bir akademik profesör ile desteklenmesi, öne çıkan birçok yönü dışında sağlık kuruluşunu diğer hastanelerden ayıran en önemli özelliği oldu. Böylece daha başarılı ve güvenli tedavi imkanları sağlanabilecek.

25 yıllık doktor ve yöneticilik tecrübesiyle Kadıköy ve Anadolu’nun çeşitli illerinde başarılı çalışmalara imza atan Dr. Yalçın Gürsoy Yıldırım, Özel Medicana Kadıköy Hastanesi’nin Genel Müdürlüğü’ne getirildi.

Medicana Kadıköy Hastanesi

İSTİHDAMA ÖNEMLİ KATKI…

Fenerbahçe Stadyumu ve Bağdat Caddesi’nin başladığı nokta arasında önemli bir lokasyonda, Kızıltoprak’ta inşa edilen hastane binası fiziki nitelikleri ve tasarımlarıyla da ayrıcalıkları barındırırken; sağlık kuruluşu Eylül ayı itibariyle hizmete girmesi ile birlikte doğrudan yaklaşık 500, dolaylı olarak da binlerce kişiye istihdam sağlayacak.

YILDIRIM, KADIKÖY LIFE DERGİSİ’NE KONUŞTU…

Kadıköy Life Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Kadir Toprakkaya’ya hastaneyi tanıtan Genel Müdür Dr. Yalçın Gürsoy Yıldırım, çok hassas ve komplike sağlık sorunlarının aynı çatı altında tedavi edilebildiği sistem için bir hayli çaba sarf ettiklerini, Medicana zincirinin uzun yıllardır birikim ve tecrübelerinin yeni ve donanımlı bir hizmet binasıyla sağlık sektöründe ve hasta memnuniyetinde çıtanın yükselmesine bir tık daha katkı sağladığına vurgu yaptı.

DÜNYA STANDARTLARININ ÜZERİNDE…

Türkiye genelinde 65 yaş üstü yaş oranı yüzde 8 iken Kadıköy’de bu rakam, Avrupa’da olduğu gibi yüzde 16’larda tespit edildi. Bu nedenle sadece yenidoğan, çocuk, genç ve orta yaş için değil, Özel Medicana Kadıköy Hastanesi ileri yaş da olmak üzere tüm yaş grupları için tasarlanmış. Zemine doğru inen donanımlı alanları ile birlikte hastane, 12 katlı bir tesis olarak hayata geçirilmiş. Her biri ayrı materyal ve malzemelerle donatılmış 6 ameliyathanesi ve çeşitli görüntüleme sistemleri, hastanenin dünya standartlarındaki özelliklerinden sadece bazıları. Hastanenin en ilginç özelliklerinden biri de, bina içerisindeki su buharından beslenen, duvarlarını sarmış yeşil örtü ve bitkiler. Hasta için ayrı, refakatçileri için ayrı giriş kapıları ve oturma alanları da bulunabilen hasta odaları, teknik içerikleriyle dünya standartlarının da üzerinde görülüyor.

Medicana Kadıköy Hastanesi

ADETA “SAĞLIK ÜSSÜ”

Medya ve turizm faaliyetleri nedeniyle sık sık Türkiye ve çeşitli ülkelerde seyahat eden Kadıköy Life Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Kadir Toprakkaya; “Hastanenin özelliklerinden çok etkilendim, bir sağlık üssü gibi olmuş adeta. En gelişmiş ülkelerdeki hastane manzaraları buraya taşınmış. Yıllar öncesi ile kıyasladığımızda bu görüntüler, zamanda yolculuk gibi” diyerek, Özel Medicana Kadıköy Hastanesi’nin Türkiye’de sağlık hizmetlerine Kadıköy merkezli katkı sağlayacak olmasından ötürü mutluluğunu dile getirdi.

Özel Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Müdürü Dr. Yalçın Gürsoy Yıldırım özel röportajı ve sağlık kuruluşuna yönelik ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin Eylül & Ekim 2017 sayısında yer alacak.

Medicana Kadıköy Hastanesi

Özel Medicana Kadıköy Hastanesi, zemine doğru inen donanımlı alanları ile birlikte 12 katlı bir tesis olarak hayata geçirilmiş…

Özel Medicana Kadıköy Hastanesi’nin en ilginç özelliklerinden biri de, bina içerisindeki su buharından beslenen, duvarlarını sarmış yeşil örtü ve bitkiler…

]]>
https://www.kadikoylife.com/ozel-medicana-kadikoy-hastanesi-hizmete-giriyor/feed/ 0
Yaz aylarında mutlaka bu sebze ve meyveleri tüketin! https://www.kadikoylife.com/yaz-aylarinda-mutlaka-sebze-meyveleri-tuketin/ https://www.kadikoylife.com/yaz-aylarinda-mutlaka-sebze-meyveleri-tuketin/#respond Tue, 04 Jul 2017 21:40:16 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=36337 Bu yıl yaz biraz geç de olsa etkisini göstermeye başladı. Yılın bu en sıcak zamanında vücudunuzu daha iyi hissettirmek ve korumak için en iyi yardımcınız, mevsim sebze ve meyveleri… Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Gülşen Kadri, sizin için özellikle yaz mevsiminde tüketilmesini önerdiği meyve ve sebzeleri seçti. Hepsi hem lezzetli, hem de birer doğal şifa kaynağı…

Yaz ayları stresi bir kenara atmanın, güneşin ve denizin keyfini çıkarmanın en güzel zamanı. Bununla birlikte beslenme şeklinizi de değiştirmenin en doğru zamanı. Açık havada, güneş ışınlarının altında daha sık vakit geçirmek, vücuttaki su kaybını artırarak dehitratasyona sebep olabiliyor; cilt hassasiyetlerinin artmasına, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Yılın en sıcak zamanında vücudunuzun en iyi şekilde görünmesine, kendinizi daha enerjik hissetmenize ve vücudunuzun daha iyi korunmasına yardımcı olacak mevsim meyve ve sebzelerinin tüketimi büyük önem kazanıyor. Peki, gün ışığı saatlerinin ve güneşte harcanan zamanın arttığı bu dönemlerde hangi besinler size nasıl fayda sağlar?

KARPUZ İLE CİLT HÜCRELERİNİZ GÜNEŞ HASARLARINDAN KORUNUR…

Sıvı kaybının arttığı yaz mevsiminde karpuz tam bir hidrasyon kahramanı. Yüzde 92 su içeriği ile sizi serinletir ve artan su ihtiyacınıza destek olur. Bir yaz bonusu olarak karpuz, içeriğindeki likopen sayesinde cilt hücrelerini güneş hasarlarından korur.

KAYISI VE ŞEFTALİ, YAZ MEVSİMİN EN GÜÇLÜ DESTEKLEYİCİLERİ…

Taze veya kurutulmuş kayısı ve şeftali, güçlü bir besin lifi kaynağı. Şeftali bol miktarda C vitamini içerirken, hem şeftali hem de kayısı A vitamini ve güçlü bir antioksidan olan beta karoten içerikleri sayesinde bu mevsimin güçlü destekleyicileri.

KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN KABAK TÜKETİN…

Yaz ailesinin bir parçası olan kabak, kalp sağlığının ve kolestrolün düşürülmesinde rolü olan pektin lifini içeriyor.

YEŞİL YAPRAKLI SALATA TÜKETİMİNİZİ ARTIRIN…

Bu aylarda cildiniz ve genel sağlığınız için salata tüketiminizi artırabilirsiniz. Özellikle taze çiğ ıspanağı ve kıvırcık lahanayı salatalarınıza ekleyin. Turuncu ve koyu yeşil yapraklı besinlerde bulunan ve vücudun vitamin A’ya dönüştürdüğü karotenoidler, cildi güneşe karşı hasarlardan korur. Bununla birlikte  UV ışınlarına duyarlılığı azaltır, pul pul ve kuru cildi onarır, cildin zararlı ışınlara karşı savunmasını güçlendirirler. Salatanızı ve menülerinizi, yüksek karotenoid içerikli farklı besinler ekleyerek zenginleştirin. Havuç, kayısı, elma, karpuz, domates, pembe greyfurt, somon, süt, yumurta sarısı ve karnabahar gibi yüksek karotenoid içerikli besinlerle daha sağlıklı bir yemek menüsü hazırlayın.

HASTALIK SAVAŞÇILARI ÇİLEK VE YABAN MERSİNİ!

Çilek ve yaban mersini, birçok meyve ve sebzede bulunan hastalık savaşçıları olan flavonoidlerden zenginler. Bu meyveler, ciltteki kan akışını artırıyor ve ışığa karşı hassasiyeti azaltarak cildin görünümünü, yapısını ve dokusunu geliştiriyor. Yeni yapılan bir araştırma, yüksek flavonoid içeriğine sahip çilek ve yaban mersininin bilişsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olabileceklerini gösteriyor. Cildi zenginleştiren diğer flavonoid içerikli besinler ise muz, narenciye, brokoli, enginar, ceviz, antep fıstığı, kaju, dereotu, kekik.

SIVI İHTİYACINIZ İÇİN SAĞLIKLI BİR ALTERNATİF: YEŞİL ÇAY

Vücudun gerekli duyduğu su ihtiyacını karşılamak için su dışında daha farklı tatlar arıyorsanız, cevabı yeşil çayda bulabilirsiniz. Yeşil çay, dışarıdaki sıcak havaya karşı su alımını tamamlamak için sağlıklı bir çözüm. Çalışmalar, yeşil çayın kanser ve kalp rahatsızlığıyla mücadelede, kolestrolü düşürmede, metabolizmayı hızlandırmada etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca, zihinsel becerilerin azaldığı demans hastalığı için de olumlu bir kaynak olarak gösteriliyor. Sıcak bir ayda sıcak bir içecek yudumlamak size göre değil ise, yeşil çayınıza buz ekleyerek içmeyi deneyebilirsiniz. Çaydaki bu sıcaklık değişimi, içeriğindeki besinsel faydalarına zarar vermez.

]]>
https://www.kadikoylife.com/yaz-aylarinda-mutlaka-sebze-meyveleri-tuketin/feed/ 0
Kiloyla birlikte kas kazanımı https://www.kadikoylife.com/kiloyla-birlikte-kas-kazanimi/ https://www.kadikoylife.com/kiloyla-birlikte-kas-kazanimi/#respond Sat, 17 Jun 2017 20:38:40 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=35940 Standartlara göre çok daha az kiloda olan kişiler, bunun sorunlarını çok ciddi biçimde yaşıyor. Bu sebeple de bu kişilerin kontrollü bir şekilde kilo almayı amaçlarken, sürekli olarak doğru hamleler yapmaları gerekiyor. Genel olarak spor yapmadan alınan tüm kilolar, kişiler için zararlı oluyor. Bu doğrultuda eğer kişiler spor yapmadan kilo almaya başlarlarsa, bu kiloları her zaman vücutlarına yağ olarak alıyorlar. Bu durumda da kişilerin vücutlarının şekli bozulmaya başlarken, kilo alarak daha sağlıklı hale geldiklerini düşünseler de mutlu olamıyorlar. Bu sebeple de kişiler spor ile birlikte kilo alırken, kas kütlelerinin de artmasını sağlıyor. Böylece hem kilo alarak daha sağlıklı bir hale geliyorlar, hem de vücutları çok daha iyi bir görünüme kavuşuyor.

Birçok insan sporu kilo vermek için yaparken, ciddi biçimde kalori yakarak bunu gerçekleştiriyorlar. Ancak buna karşın kişiler hem spor yapıp hem kilo almak istiyorlarsa, bu çok zorlayıcı olabiliyor. Bir yandan enerji harcayan kişiler, bir yandan daha fazla sağlıklı gıda tüketerek kilolarını arttırıyorlar. Ancak öncesinde çok fazla yemeye alışık olmayan kişiler, büyük zorluklar yaşıyor. Bu sebeple de Optimum Mass Gainer gibi profesyonel ürünler kullanılıyor. Bu ürünler ile birlikte kişiler spor yaparken, kilo alımlarını çok daha kolay bir biçimde gerçekleştiriyor. İçeriğinde yer alan mineraller ile birlikte vücudu destekleyen bu ürün, kişilerde kas oluşumunu çok üst seviyede tetikliyor.

kas kazanımıBu ürün İngiltere merkezli olarak üretilirken, bu alanda da birçok ürüne göre farklılık gösteriyor. Genel olarak Amerika, Almanya ya da Türkiye merkezli ürünler tercih edilmesine rağmen bu ürünün gösterdiği üst seviye etkiler, ürünün popüler bir hale gelmesini sağlıyor.  Toz halinde bir yapısı olduğu için sıvılar ile karıştırılarak kullanılan bu ürünün, spor yapılmaya başlandıktan sonra her gün düzenli olarak kullanılması gerekiyor. 1 servis kullanım için kişilerin 2 ölçek ürün eklemesi gerekiyor. Bu ürünler 500 ile 700 ml arasında değişen sıvılara eklenirken, sıvı seçimleri tamamen damak tadına göre kullanıcıların seçimi oluyor. Yağsız sıvılar olması üreticiler için yeterli oluyor. Aksi halde ürünün emilimi zorlaşıyor.

Bu doğrultuda kişiler, spor yaptıkları günlerde spordan hemen sonra bu ürünü tüketebiliyorlar. Eğer ürünü spor yapmadıkları gün içerisinde tüketeceklerse, ara öğünler en uygun zaman olarak görülüyor. Gün içerisinde tek sefer tüketilmesi, her zaman insanlar için yeterli bir miktar olarak görülüyor. Kişilerin spor yaparken kilo almasını sağlamak amacıyla içeriğinde karbonhidrat bulunduran ürün, ciddi miktarda proteine de ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple kişiler ürünü satın aldıklarında kas oluşumlarını da ciddi biçimde tetiklemiş oluyor. Optimum Nutrition ürünleri arasında zirvede yer alan bu ürün birçok noktadan kolaylıkla satın alınırken, 2 bin 727 gram ağırlığındaki ambalajlar ile birlikte 9 defa kullanım için uygun oluyor.

Bu tarz kilo aldırıcı ürünler genel olarak çok yüksek miktarlarda kullanıldığından servis sayıları düşük oluyor. Bu da kişilerin servis başına ödedikleri ücretlerin diğer ürünlere göre daha yüksek olmasına sebep olabiliyor. Ancak bu aşamada kişiler doğru adreslerden ürünleri satın alırlarsa, bu sorunu olabildiğince ortadan kaldırmış oluyorlar. Eğer kişiler bu ürünü Fitbull sitesinden satın almayı düşünürlerse, yalnızca 129 TL ödeyerek satın alma işlemini gerçekleştirebiliyorlar. Buna ek olarak kişilerin kredi kartlarına taksit yapma imkânı da bulunduğu için ödemeler tamamen bir sorun olmaktan çıkıyor. Sonrasında da kişiler sağlıklı bir biçimde kilo alırken, vücutları da istenilen seviyeye gelmeye başlıyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kiloyla-birlikte-kas-kazanimi/feed/ 0
Ünlü sağlık yöneticisi Murat Kaya, ulusal çapta onurlandırıldı https://www.kadikoylife.com/unlu-saglik-yoneticisi-murat-kaya-ulusal-capta-onurlandirildi/ https://www.kadikoylife.com/unlu-saglik-yoneticisi-murat-kaya-ulusal-capta-onurlandirildi/#comments Wed, 05 Apr 2017 19:07:30 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=33677 Alanında uzmanlaşan başarılı bir doktor olduktan sonra “Bir de sağlık işletmesini okuyacağım” diyerek meslektaşları arasında hayretle karşılanan ve kariyer dolu bir mesleki yaşama imza atan doktor Murat Kaya, dünyaca ünlü Oxford Yayınları tarafından yayımlanan “Successful People in Turkey” ansiklopedisinde saygın isimler listesine girdi.

Türkiye genelinde 11 hastane ve 5 bin çalışanıyla Medicana Sağlık Grubu’nda Çamlıca Hastanesi’nin Genel Müdürlüğünü yürüten Dr. Murat Kaya, “Türkiye’deki Başarılı İnsanlar” ansiklopedisinin tıp branşı ile ilgili kısmında örnek gösterilerek gurur kaynağı oldu.

Murat Kaya

BAŞARININ SIRRI, LİDER OLABİLMEKTE…

1999 yılında bir sağlık kuruluşunda başlayan tıp hayatı 2001 senesinde Türkiye İş Bankası/Anadolu Hayat Emeklilik ile çok farklı bir boyut kazanan Kaya, ardından çeşitli sağlık kuruluşlarına donanım ve başarılar kazandırarak büyümesini sağladı. 2012 yılında Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü olarak İstanbul’da yeni bir sayfa açan Dr. Murat Kaya, 5 yıldır görevini büyük bir keyifle yürütmeye devam ediyor. Kaya; “Medicana olarak büyük bir aileyiz. Sadece Çamlıca Hastanemizdeki 500 çalışanımız ile kusursuz bir uyum içerisinde olmaya büyük önem gösteriyoruz. Sağlık sektöründe ‘özür dilerim’ ve geri dönüş yoktur, bu nedenle hatanın oluşabileceği tüm ihtimallerin önünü kapatıyoruz. Şunun da altını çizmek istiyorum, doktor gülerse hastalar iyileşir. Tüm çalışanlarımızın mutluluğunu, hasta memnuniyeti kadar önemsiyoruz” mesajı verdi.

“KADIKÖY ÇOCUĞUYUM…”

Haydarpaşa Lisesi mezunu Dr. Murat Kaya; “İşimiz gereği İstanbul, Türkiye, bazen de dünyayı geziyoruz ama dönüp dolaşıp Suadiye’ye, evime geliyorum. Kadıköy’ü çok seviyorum ve ben de Kadıköy çocuğuyum. Kadıköy’ün her anını takip etme gereği duyuyorum, Kadıköy Life Dergisi’ni sayfası sayfasına sonuna kadar okuyorum” şeklinde konuştu.

ÖZEL AYRINTILAR GELİYOR…

Medicana Sağlık Grubu; Kadıköy, Ataşehir ve Bursa’da inşaları devam eden hastanelerini yakın zamanda açmaya hazırlanırken; zincirin halkalarından biri olan Çamlıca Hastanesi’nin başarılı sağlık yöneticisi Dr. Murat Kaya ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajın tüm ayrıntıları, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında yer alacak…

Medicana Sağlık Grubu’nda Çamlıca Hastanesi’nin Genel Müdürlüğünü yürüten Dr. Murat Kaya, “Türkiye’deki Başarılı İnsanlar” ansiklopedisinin tıp branşı ile ilgili kısmında örnek gösterilerek gurur kaynağı oldu…

]]>
https://www.kadikoylife.com/unlu-saglik-yoneticisi-murat-kaya-ulusal-capta-onurlandirildi/feed/ 1
Smileistanbul Ortodonti sevgisi, çocukları güldürdü https://www.kadikoylife.com/smileistanbul-ortodonti-sevgisi-cocuklari-guldurdu/ https://www.kadikoylife.com/smileistanbul-ortodonti-sevgisi-cocuklari-guldurdu/#respond Tue, 03 Jan 2017 12:46:40 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18437 Doğru ve uygun anlatılamadığında kaygıya dönüşen diş hekimi koltuğunda bu kez mutluluk ve heyecan hakimdi. Maltepe’de tüm bölgeye hizmet veren Özel Smileistanbul Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, 70 çocuğa daha diş hekimi sevgisi aşıladı. Tüm minik hasta ve hasta adaylarının dişlerini tek tek inceleyen doktorlar ile çocukların sıcak diyalogları, sağlık alanında bir örnek olarak kayıtlarda yerini aldı.

Dr. Ebru Özcan Satır, Dr. Nejla Ertekin ve Dr. Anıl Yavuzyılmaz birlikteliği ile çalışmaları yürütülen Smileistanbul Ortodonti’de Ataşehir Özel Naz Anaokulu öğrencileri, etkinlikten günübirlik tatil gezisi kadar keyif aldı.

Smileistanbul Ortodonti

Çocuklar diş kliniklerinde korku ve ağlama yerine, gülmeyi ve mutluluğu öğrendi…

TEMEL AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ…

Smileistanbul Ortodonti’nin güleryüzlü hekimleri, “Nasıl diş fırçalanır? Çürüklerin oluşmaması için nelere dikkat edilmelidir” gibi erken yaşlarda verilmesi gereken temel eğitimleri klinikte gösterdi. Diş sağlığı taraması esnasında yapısal bozuklukları ve çeşitli diş sorunları tespit edilen çocuklara, erken müdahale fırsatı da sunuldu. Diş fırçaları ve macunları ile birlikte muayeneleri yapılan aynaları da kendilerine takdim edilen çocuklar, böylece en değerli hediyelerinden birini de almış oldu.

Minik Bahar, annesinin izinde...

Minik Bahar, annesinin izinde…

DİŞ SAĞLIĞI, GÜNLÜK YAŞANTI VE BAŞARIYI ÇOK ETKİLİYOR…

Dişlerinde sorunları bulunan ancak kendilerini tam anlamıyla ifade edemeyen, sorunları ötelenen çocuklarda derslere karşı ilgisizlik, dikkat dağınıklığı ve moral bozukluğu görülebiliyor. Diş çapraşıklığına bağlı rahat gülemeyen ve psikolojik olarak bunu sorun haline getirmiş çocuklarda 7 yaş ve sonrasında uygulanabilecek bir ortodonti tedavisi (halk arasında tel takılması), çapraşık ve bozuk dişlerden kurtulup ömür boyu sağlıklı ve estetik bir gülümsemeyi de beraberinde getiriyor.

ozelsmileistanbul-ortodonti-agiz-ve-dis-sagligi-poliklinigi-cocuklar-saglik-taramasi-maltepe-anadolu-yakasi-kadikoy-life-dergisi-11

Smileistanbul Ortodonti Polikliniği’nin renkli isimlerinden minik Uzay, babasının mesleğini şimdiden benimsemiş ve yaşıtlarına “Bu koltuğu sevin” diyor…

DİŞ HEKİMİ KORKUSU NORMAL, GİDERİLMEMESİ OLAĞAN DIŞI…

Dr. Ebru Özcan Satır, Dr. Nejla Ertekin ve Dr. Anıl Yavuzyılmaz’ın ortak mesajında, tüm mesleki alanlarda olabileceği gibi diş hekimleri için de çocukların kaygı duyabilmesinin oldukça normal olduğu, bunun küçük yaşlarda sevgi ve diyalogla anlatılarak çocuklara diş bakımı ve kontrolü sevgisinin aşılanması gerektiğine dikkat çekildi. Her yıl veya 6 aylık düzenli hekim kontrolü, çocukların ağrı yaşamadan çürüklerinin erken tespiti ve tedavisi, diş hekimi korkusunu yenmesi için de çok önemli bir alışkanlık. Bu dönemde diş fırçalama alışkanlığı doğru yapılmadığında, çürükler nedeniyle diş kayıplarına çok sık rastlanmakta. Bu çürükleri önlemek için koruyucu hekimliğin bir parçası olan flor vernik ve fissür örtücü uygulamaları yapılabilmekte. Smileistanbul Ortodonti’yi gezen çocukların bir kısmının kaygılarının dakikalar içerisinde mutluluğa dönüşmesi, gezinin amacına ulaştığının en açık belirtisi oldu.

ozelsmileistanbul-ortodonti-agiz-ve-dis-sagligi-poliklinigi-cocuklar-saglik-taramasi-maltepe-anadolu-yakasi-kadikoy-life-dergisi-3

Fedakar Kaan, yaşıtlarını görebilmek ve kliniklerinde atmosferi yaşayabilmek için hasta yatağından kalktı, annesi ile birlikte güzel bir geçirdi…

ŞİMDİDEN MESLEĞE KOLLARI SIVADILAR…

Dr. Ebru Özcan Satır’ın kızı Bahar, Dr. Nejla Ertekin’in oğlu Kaan ve Dr. Anıl Yavuzyılmaz’ın oğlu Uzay, kendilerinden sadece 1-2 yaş büyük olan abi ve ablalarını kapıda karşıladı. Anne ve babalarının muayeneleri esnasında yanlarından ayrılmayan Bahar, Kaan ve Anıl, gelecekte diş doktoru olmaya bir hayli hevesli olduklarını gözler önüne serdi.

ozelsmileistanbul-ortodonti-agiz-ve-dis-sagligi-poliklinigi-cocuklar-saglik-taramasi-maltepe-anadolu-yakasi-kadikoy-life-dergisi-7

ozelsmileistanbul-ortodonti-agiz-ve-dis-sagligi-poliklinigi-cocuklar-saglik-taramasi-maltepe-anadolu-yakasi-kadikoy-life-dergisi-15

ozelsmileistanbul-ortodonti-agiz-ve-dis-sagligi-poliklinigi-cocuklar-saglik-taramasi-maltepe-anadolu-yakasi-kadikoy-life-dergisi-2

Smileistanbul Ortodonti

Smileistanbul Ortodonti

Smileistanbul Ortodonti

Smileistanbul Ortodonti

]]>
https://www.kadikoylife.com/smileistanbul-ortodonti-sevgisi-cocuklari-guldurdu/feed/ 0
CKM’de Alzheimer Konferansı https://www.kadikoylife.com/ckmde-alzheimer-konferansi/ https://www.kadikoylife.com/ckmde-alzheimer-konferansi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:48 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18476 Türk Alzheimer Vakfı ve Akasya Yaşlı Bakım Merkezi, Alzheimer hastalığını enikonu masaya yatırıyor. 15 Aralık Perşembe günü saat 10:30’da Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu’nda gerçekleşecek olan “A’dan Z’ye Alzheimer, Riskler ve Alınması Gereken Tedbirler” başlıklı konferansı mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

KONUNUN UZMANLARI KONUŞMACI OLARAK KATILACAK…

Alzheimer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Engin Eker, Prof. Dr. Turgut Göksel, Prof. Dr. Vecdet Tezcan, Uzman Dr. Gülüstü Salur’un konuşmacı olarak katılacakları konferansın konuları ise şu şekilde: Alzhemer’da Risk Faktörleri, Kalp ve Beyin İlişkisi, Sağlığımız İçin Hareketli Yaşam, Yaşlanmaya Hazırlanmak.

GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR HASTALIK…

Yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, zamanla hafıza ve konuşma özelliklerinin yitirilmesine neden olan, ilerleyen süreçte tüm organların iflas etmeye başlamasını beraberinde getiren “yavaş yavaş ölme” durumu olarak bilinen Alzheimer, ne yazık ki günümüzde tedavisi bulunabilen bir hastalık değil. Geri dönüşü olmayan bu hastalık, yakınları için çok ciddi sabır gerektiriyor. Kişiyi adım adım yakın çevresinden, sonra kendinden uzaklaştıran, bir süre sonra da mevcut yaşamla ilgili anıların teker teker silikleştiği, en sonunda insanın kendini dahi tanımakta güçlük çektiği nörolojik bir hastalık türü olarak dikkat çekiyor. Çoğunlukla psikiyatrik hastalıklarla karıştırılabiliyor. Unutkanlıkla başlayan bir hastalık olarak kendini gösteriyor. Unutkanlık ile beraber beceri kaybı görülüyor ve kişilik özellikleri değişim gösteriyorsa daha dikkatli olmak gerekiyor. İlerleyen dönemlerinde hasta artık kendisine dahi bakamayacak duruma gelir. Yatağa bağımlı hale gelebilir ve günlük ihtiyaçlarını karşılayamayarak, tamamen bağımlı bir hasta pozisyonuna dönebilir.

Almanya’da yayınlanan Adige Panorama Dergisi, son sayısında yaşlı bakımı turizmi ve Alzheimer konusuna dikkat çekerek, farkındalık yarattı…

]]>
https://www.kadikoylife.com/ckmde-alzheimer-konferansi/feed/ 0
İKL kızları basketbolda 1. Bölge Şampiyonu oldu https://www.kadikoylife.com/ikl-kizlari-basketbolda-1-bolge-sampiyonu-oldu/ https://www.kadikoylife.com/ikl-kizlari-basketbolda-1-bolge-sampiyonu-oldu/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:48 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18481 İstanbul Kadıköy Lisesi’nin Kız Basketbol Takımı, Kadıköy’de uzun ve yorucu bir maratonun ardından 1. Bölge Şampiyonu olarak okullarına kupa ile döndü.

Geçmişte birçok başarıya imza atarak seslerini Avrupa’da duyuran, Moda’nın tarihi okulu eski Kadıköy Kız Lisesi’ndeki ablalarının yolunda ilerleyen genç sporcular, beden eğitimi öğretmenleri Zehra Sormageç ve çalıştırıcıları okulun eski mezunlarından Kerem Aşıcı’nın yönetiminde, okul aile birliği ve camianın da büyük desteğiyle ilk başarılarını, finalde en zor engel olan Fenerbahçe Koleji’ni 44-42’lik skorla geçerek kazandı.

Maç sonu okullarına kupa ve madalyalarla dönen başarılı sporcular, törende arkadaşları ve öğretmenlerinin alkışları ile taçlandırıldı. İstanbul Kadıköy Lisesi takımına birinciliği kazandıran sporcular şu isimlerden oluşuyor: Nazlı Şavlak, Melis Duman, Pelin Ünlü, Pınar Zor, Mina Ekal, Şerife Çelik, İrem Ünlü, İlayda Bekdemir, Ecenaz Olcay, Ece Saygut, Doğa Tok, Buse Türkeri, Selin Erhan, Ülkü Çoban.

Spor ve sanat, eğitim-öğretim ile iç içe… İşte güzel olan da bu… Hangi okul ve hangi öğrenci olursa olsun, onların mutluluğunu görmek değil mi amaç… Eğitimciler ve ailelerin de görevi bunları sağlamak. Bu etkinlikleri destekleyenlere kocaman bir alkış…


]]>
https://www.kadikoylife.com/ikl-kizlari-basketbolda-1-bolge-sampiyonu-oldu/feed/ 0
Kadıköy Lisesi basketbolda hızlı başladı https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-basketbolda-hizli-basladi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-basketbolda-hizli-basladi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:45 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18447 İlçemizin köklü kurumlarından İstanbul Kadıköy Lisesi Erkek Basketbol Takımı, sezona yine hızlı başladı.

Maltepe Spor Salonu’nda Özel Derya Öncü Lisesi ile karşılaşan İstanbul Kadıköy Lisesi, baştan sona üstün götürdüğü mücadeleyi rahat bir şekilde kazandı. Salondan 62-18’lik farklı bir skorla ayrılan İKL’nin antrenörleri Cüneyt Gülşen ve Kerem Aşıcı ile beden eğitimi öğretmeni Zehra Sormageç, takımın performansından hayli memnun kaldılar.

Okulun aynı zamanda eski öğrencilerinden de olan Kerem Aşıcı; "Her yıl üstüne bir şeyler katarak hedefimize yavaş ancak emin adımlarla ilerliyoruz" derken, Zehra Sormageç ise önümüzdeki maçlardan umutlu olduklarını ve gidebilecekleri yere kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Sezona hızlı başlayan İstanbul Kadıköy Lisesi Erkek Basketbol Takımı, şu oyunculardan kurulu: Kadir Kurt, Yasir Avlı, Ömer Taha Hoca, Görkem Şen, Burak Temur, Utku Binkanat, Ayhan Cem Akan, Yiğit Acar, Serkan Memiş, Erdoğan Aslan, Mehmet Sert, Alperen Kar, Mustafa Efe Gülcan.
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-basketbolda-hizli-basladi/feed/ 0
Fenerbahçe Spor Kulübü Ataşehir Temsilciliği kuruldu https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-spor-kulubu-atasehir-temsilciligi-kuruldu/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-spor-kulubu-atasehir-temsilciligi-kuruldu/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:45 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18453 Fenerbahçe Spor Kulübü’nün faaliyetlerini tanıtmak ve kulübe yeni üyeler kazandırmak misyonu taşıyan Fenerbahçeliler Derneği’nin Ataşehir Temsilciliği faaliyete geçti. Başkanlık görevini Semih Selimoğlu’nun üstlendiği oluşum, ilk toplantısını 2 Aralık Cuma günü yaptı.

YEREL BASIN VE MUHTARLAR KATILDI…

Ataşehir Sahan’da kahvaltı şeklinde gerçekleşen buluşmaya, yerel basın ve Ataşehir’in yerel temsilcileri ile muhtarlar katıldı. Ataşehir’de 2009-2014 döneminde Belediye Meclisi Başkanlığı görevini yapan, bu dönemde Fenerbahçe’nin Ataşehir Temsilciliği görevini üstlenen Semih Selimoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda Fenerbahçe’yi yalnızca bir spor kulübü, hatta bir futbol takımı olarak algılamanın doğru olmayacağı dile getirildi.

Fenerbahçe Spor Kulübü

HER KONUDA ÜLKESİNE HİZMET EDEN KURUMSAL BİR YAPI…

Selimoğlu, konuşmasının devamında şunları ifade etti: “Fenerbahçe, Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana ülkesini seven, yalnızca spor ile değil aynı zamanda pek çok sosyal proje de dâhil olmak üzere her konuda ülkesine hizmet etmekte olan kurumsal bir yapıdır. Bizi yalnızca bir spor kulübü, hatta bir futbol takımı olarak algılamak yanlış olur.”

Fenerbahçe Spor Kulübü

İŞ, SANAT VE SİYASET ÇEVRELERİNDEN BİRÇOK İSİM…

Fenerbahçe Ataşehir Temsilciliği’nin yapılanmasında iş, sanat ve siyaset çevrelerinden pek çok önemli ismin yer aldığı bilgisini de paylaşan Semih Selimoğlu; “Aramızda Nejat Ulugöl, Tolga Günaydın, Servet Tuna Aydın, Veysel Diker, Bülent Şakrak, Yavuz Seçkin, Burak Sergen, Şahin Gönülcü, Mustafa Külfakı, Mehmet Hulki Oktay, Kalender Özdemir, Orhan Çerkez, Kemal Sinmez, Kerem Bozyayla, Selman Altınkaymak, Kadri Kabakçı, Hünkar Akkuş gibi isimler yer alıyor. Güzel işler yapacağız” dedi.

Fenerbahçe Spor Kulübü

DOSTLUK ve BARIŞIN EGEMEN OLDUĞU BİR SPOR ORTAMI…

Buluşmaya, Fenerbahçeliler Derneği Başkanı İlyas Bulcay da katıldı. Ataşehir Temsilciliği’nin ilk toplantısının yerel basın ve muhtarlarla yapılmasını değerli bulduğunu belirten Bulcay; “Fenerbahçe Spor Kulübü olarak muhtarlarımızla bağlantılı olmamız çok yerinde olacaktır. Özellikle çocuk ve gençler arasında sporun yaygınlaştırılması adına son derece olumlu neticeler alabileceğimizi düşünüyorum. Bu kapsamda sosyal anlamda yapılacak çok şey var” şeklinde konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-spor-kulubu-atasehir-temsilciligi-kuruldu/feed/ 0
Dev derbide gülen taraf yok! https://www.kadikoylife.com/dev-derbide-gulen-taraf-yok/ https://www.kadikoylife.com/dev-derbide-gulen-taraf-yok/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:45 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18456 Spor Toto Süper Lig’in 13. haftasında Ülker Stadyumu, oynadığı son 5 maçı kazanan Fenerbahçe ile son şampiyon Beşiktaş’ın karşılaşmasına ev sahipliği yaptı. Taraftarlar derbiden beklediğini bulamadı, maç golsüz berabere sonuçlandı. Beşiktaş, Fenerbahçe ile 0-0 berabere kalarak yine liderlik şansını değerlendiremedi.

Fenerbahçe Teknik Direktör Dick Advocaat, Beşiktaş derbisinde takımında değişiklik yapmadı. Kazanan 11’i değiştirmeyen Hollandalı teknik adam kalede Volkan Demirel’i oynatırken; savunma dörtlüsünü Şener Özbayraklı, Martin Skrtel, Simon Kjaer ve Hasan Ali Kaldırım’dan oluşturdu.

dev-derbi-fenerbahce-besiktas-ta-gulen-taraf-yok-1

KARA KARTAL NAMAĞLUP YOLUNA DEVAM EDİYOR…

Beşiktaş, Fenerbahçe ile berabere kalarak rakibiyle 4 puanlık farkı korumayı bildi. Siyah-beyazlı takım 29 puana ulaşırken, Fenerbahçe puanını 25’e yükseltti. Sarı-lacivertliler ile berabere kalan siyah-beyazlı takım, namağlup yoluna devam ediyor. Bu sezon Süper Kupa’da Galatasaray ile normal süresi 0-0 ve uzatma bölümü 1-1 biten maç dahil olmak üzere 20. resmi mücadelesine çıkan Beşiktaş, rakiplerine yenilmedi. Galatasaray mücadelesinin ardından 19 resmi mücadeleye çıkan siyah-beyazlı takım, 10 galibiyet ve 9 beraberlik aldı.

dev-derbi-fenerbahce-besiktas-ta-gulen-taraf-yok-3

ŞENOL GÜNEŞ YİNE GALİBİYET YÜZÜ GÖREMEDİ…

Siyah-beyazlı takımın tecrübeli teknik direktörü Şenol Güneş, Fenerbahçe karşısında Kadıköy’de ligde bir kez daha galibiyet sevinci yaşayamadı. Güneş, ligde sarı-lacivertlilere karşı deplasmanda oynanan 19 maçta da çalıştırdığı takımları galibiyete ulaştıramadı. Tecrübeli teknik adam, 28 yıllık teknik adamlık kariyerinde 6 ayrı takımla Kadıköy’de çıktığı lig maçlarında 14 yenilgi ve 5 beraberlik aldı. Güneş yönetimindeki takımların, Kadıköy’deki gol atamama serisi ise 7 maça çıktı.

dev-derbi-fenerbahce-besiktas-ta-gulen-taraf-yok-4

GÖKHAN GÖNÜL’E BÜYÜK TEPKİ…

Fenerbahçeli taraftarlar, sezon başında sarı-lacivertlilerle sözleşme yenilemeyip Beşiktaş’a transfer olan eski futbolcuları Gökhan Gönül’e büyük tepki gösterdi. Gönül, 9 yıl formasını giydiği ve ilk kez rakip olarak geldiği Kadıköy’de büyük bir tepkiyle karşılaştı. Fenebahçeli taraftarlar, hazırlattıkları ve üzerinde Gökhan’ın resmi olan 100 dolarları, sahaya ısınmak için çıkan milli futbolcunun üzerine doğru attı. İlk 11’de forma giyen futbolcu, sarı-lacivertli taraftarların uzun süreli küfürlü tezahüratlarına da maruz kaldı.

dev-derbi-fenerbahce-besiktas-ta-gulen-taraf-yok-5

STOCH, EMENİKE E SALİH KADRODA YOK…

Sarı-lacivertlilerin teknik direktörü Advocaat, 3 önemli ismi 18 kişilik maç kadrosuna dahil etmedi. Advocaat, Van Persie’yle bu sezon takımın en skorer iki isminden biri olan Emmanuel Emenike’nin yanı sıra UEFA Avrupa Ligi’nde Zorya karşısında gol atan Miroslav Stoch ile genç futbolcu Salih Uçan’ı kadroya almadı.

dev-derbi-fenerbahce-besiktas-ta-gulen-taraf-yok-6

TRİBÜNLER YİNE TIKLIM TIKLIM…

Sarı-lacivertli taraftarlar, Galatasaray derbisinde olduğu gibi Beşiktaş karşısında da Ülker Stadı’nın tribünlerini tıklım tıklım doldurdu. Derbinin bütün biletlerini tüketen sarı-lacivertli futbolseverler, tribünlerde boş koltuk bırakmadı.

dev-derbi-fenerbahce-besiktas-ta-gulen-taraf-yok-7

]]>
https://www.kadikoylife.com/dev-derbide-gulen-taraf-yok/feed/ 0
Kadıköy Lisesi’nin kızları ilk 16’da https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesinin-kizlari-ilk-16da/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesinin-kizlari-ilk-16da/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:45 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18459 Bir dönem Kadıköy’e Avrupa derecesi getirmiş Kadıköy Kız Lisesi Kız Basketbol Takımı, şimdilerde İstanbul Kadıköy Lisesi olarak aynı hedefe kitlenmiş bir altyapı oluşturuyor.

Geçen yıl ilk adımını atan köklü kurum, bu sene de sezona iyi başladı. Beden eğitimi öğretmeni Zehra Sormageç ve antrenörleri Kerem Aşıcı, belirledikleri hedef yolundaki sonuçlardan ve mücadeleden umutlu.

Son olarak Faik Somer Spor Lisesi’ni 42-40 mağlup eden İstanbul Kadıköy Lisesi, İstanbul’da ilk 16 ‘ya kaldı. Takımı başarıya taşıyan sporcular şu isimlerden oluşuyor: Nazlı Şavlak, Melis Duman, İrem Ünlü, Pelin Çoban, Pınar Zor, Mina Erkal, Şerife Çelik, İlayda Pekdemir, Ecenaz Olcay, Ece Saygut, Doğa Tok, Buse Türkeri, Selin Erhan.
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesinin-kizlari-ilk-16da/feed/ 0
Kadıköy’de kritik derbi https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-kritik-derbi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-kritik-derbi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:45 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18444 Spor Toto Süper Lig’in 13. haftasında Kadıköy, Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanacak kritik derbiye ev sahipliği yapacak. Ülker Stadyumu Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde 3 Aralık Cumartesi günü yapılacak karşılaşma öncesi iki takım da hazırlıklarını sürdürürken, derbiye ilişkin ilginç detaylar kamuoyuna yansıdı.

İki takım arasında oynanan son 21 karşılaşmada ilk golü atan takım, sadece 2 kez yenildi. Rekabette 19’u Süper Lig, biri TFF Süper Kupa, biri de Türkiye Kupası olmak üzere son 21 randevuda öne geçen takım, sahadan 2 kez mağlup ayrıldı. Bu karşılaşmalarda skorda öne geçen taraf 15 kez kazandı, 4 kez berabere kaldı.

ŞENOL GÜNEŞ, KADIKÖY’DE 28 YILDIR GALİBİYETE HASRET…

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, 28 yıllık kariyerinde Kadıköy’deki lig maçlarında galibiyet sevinci yaşayamadı. Teknik direktörlük kariyerinde çalıştırdığı 6 ayrı takımla Fenerbahçe’ye konuk olduğu 18 maçın 14’ünü kaybeden ve 4 beraberlik alan Güneş yönetimindeki Trabzonspor, Boluspor, Antalyaspor, Sakaryaspor, Bursaspor ve Beşiktaş, lig maçlarında Kadıköy’den galibiyetle ayrılma başarısı gösteremedi. Şenol Güneş, geçen sezon kariyerinin tek şampiyonluğunu yaşadığı Beşiktaş ile de Kadıköy’den eli boş döndü. Siyah-beyazlılarla geride kalan sezonu Fenerbahçe’nin önünde şampiyon bitiren Güneş’in öğrencileri, Ülker Stadı’nda sarı-lacivertlilere 2-0 yenildi.

fb-bjk-derbi

GÖKHAN GÖNÜL İÇİN AYRI BİR YERİ VAR…

Beşiktaş’ın Spor Toto Süper Lig’in 13. haftasında Fenerbahçe ile yapacağı derbi maç, Gökhan Gönül için de özel geçecek. Sezon başında Fenerbahçe’den Beşiktaş’a transfer olan 31 yaşındaki başarılı futbolcu, derbi mücadelesinde görev alması halinde siyah-beyazlı formayla eski takımına karşı ilk kez Kadıköy’de oynayacak. Fenerbahçe ile sözleşmesinin sona ermesinin ardından Beşiktaş ile 4 yıllığına imza atan sağ bek Gökhan Gönül, 9 sezon sonra farklı bir formayla eski takımına karşı sahaya çıkmanın heyecanını yaşayacak.

DERBİ GOLLERİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜ YABANCI OYUNCULARDAN…

Fenerbahçe-Beşiktaş derbilerinde son dönemde gollerin büyük bölümü yabancı oyunculardan geldi. 92 yıllık rekabetteki son 26 randevuda filelere giden toplam 75 golden 58’inde yabancıların imzası bulunuyor. İki takım arasındaki 21’i Süper Lig, 3’ü Türkiye Kupası, 2’si de TFF Süper Kupa olmak üzere son 26 resmi maçta Fenerbahçe’nin 44 golünden 34’ünü, Beşiktaş’ın ise 31 golünden 21’ini yabancı futbolcuları kaydetti. Bu arada, Fenerbahçeli Kuyt ve Kjaer ile Beşiktaşlı Tosic de birer kez kendi kalesine gol atma şanssızlığını yaşadı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-kritik-derbi/feed/ 0
Dünyanın en ateşli derbisi https://www.kadikoylife.com/dunyanin-en-atesli-derbisi/ https://www.kadikoylife.com/dunyanin-en-atesli-derbisi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:36 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18402 Fenerbahçe’nin sahasında ezeli rakibi Galatasaray’ı ağırladığı dev dünya derbisi öncesi Kadıköy, yine rengarenk manzaralara bezendi. İlçenin bir türlü yeterince aydınlatılamayan sokakları, derbinin ateşi ile ışıl ışıl oldu.

Türkiye’nin birçok ilinin yanı sıra pek çok ülkeden Kadıköy’e akın eden taraftarlar, ezeli rakiplerin karşılaşmasını izleyebilmek için yoğun çaba sarf etti. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Kadıköy’de yüzlerce polis görevlendirildi, bir helikopter stadyum çevresinde sürekli uçuş yaptı, beraberinde birçok drone da güvenliği denetledi.

Yoğurtçu Parkı'nda meşalelerin oluşturduğu manzara işte böyleydi...

Yoğurtçu Parkı’nda meşalelerin oluşturduğu manzara işte böyleydi…

DÜNYANIN SAYILI DERBİLERİ ARASINDA…

Fenerbahçe ile Galatasaray’ın her karşılaşması, dünyada parmakla sayılan dev derbiler arasında gösteriliyor. Bu nedenle Türkiye’nin yanı sıra birçok yabancı medya mensubu da derbilerde yerini alıyor. Derbiler Kadıköy’de esnaf için “bayram” iken, ambulanslar ve sağlık görevlileri için ise işkence demek…

İşte Kadıköy Life Dergisi’nin 2016 derbisi için görüntülediği karelerden bazı ayrıntılar…

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-4

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-3

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-11

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-6

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-2

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-7

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-8

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-10

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-15

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-13

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-1

fenerbahce-galatasaray-derbi-mac-2016-kadikoy-life-dergisi-14

]]>
https://www.kadikoylife.com/dunyanin-en-atesli-derbisi/feed/ 0
Halk adamı Ali Koç vatandaşla omuz omuza https://www.kadikoylife.com/halk-adami-ali-koc-vatandasla-omuz-omuza/ https://www.kadikoylife.com/halk-adami-ali-koc-vatandasla-omuz-omuza/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:32 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18358 Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi Ali Koç vatandaşların arasına girdi, sevgi gösterisine içtenlikle karşılık verdi. Gelecek dönemde Fenerbahçe’nin başkanlığına aday olacağını açıklayan Koç’un çok özel anlarını, sadece Kadıköy Life Dergisi görüntüledi.

Fenerbahçe-Manchester United maçı için Ülker Stadyumu Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’ne protokol girişi yapmaya hazırlanan Ali Koç, taraftarların sevgi gösterisine kayıtsız kalmadı. UEFA Avrupa Ligi A Grubu 4. maçında, korumalar eşliğinde saniyeler içerisinde kapılardan giriş yapacak iken aracından inip direkt taraftarların arasına karışan Koç, ilk düdüğe sayılı dakikalar kalmasına rağmen sevenleriyle renkli anları tercih etti.

ali-koc-halkin-adami-taraftarlar-arasina-girdi-sicak-karsilama-fenerbahce-kadikoy-life-dergisi-6

PASOLİG KUYRUĞUNU BIRAKIP ALİ KOÇ’A KOŞTULAR…

Son günlerde Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yeni başkanı olma ihtimali sık sık gündeme gelen ve tartışma konusu haline dönüşen Ali Koç’un sevenlerine mütevazi yaklaşımı, taraftarların sevgisinin artmasındaki ana etken olarak görülüyor. Son olarak Kadıköy Life Dergisi’nin görüntülediği çok özel anlarda onlarca taraftarın saatlerce beklediği pasolig kuyruğunu bırakıp özçekim için yanına geldiği anlar, Kadıköy’ün spor arenasında “hafızalardan silinmeyenler” arasında yerini alacak.

ali-koc-halkin-adami-taraftarlar-arasina-girdi-sicak-karsilama-fenerbahce-kadikoy-life-dergisi-1

ali-koc-halkin-adami-taraftarlar-arasina-girdi-sicak-karsilama-fenerbahce-kadikoy-life-dergisi-2

ali-koc-halkin-adami-taraftarlar-arasina-girdi-sicak-karsilama-fenerbahce-kadikoy-life-dergisi-3

ali-koc-halkin-adami-taraftarlar-arasina-girdi-sicak-karsilama-fenerbahce-kadikoy-life-dergisi-4

ali-koc-halkin-adami-taraftarlar-arasina-girdi-sicak-karsilama-fenerbahce-kadikoy-life-dergisi-5

Ali Koç

]]>
https://www.kadikoylife.com/halk-adami-ali-koc-vatandasla-omuz-omuza/feed/ 0
Fenerbahçe, Kadıköy’ü İngilizlere dar etti! https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-kadikoy%c2%92u-ingilizlere-dar-etti/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-kadikoy%c2%92u-ingilizlere-dar-etti/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:32 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18359 UEFA Avrupa Ligi A Grubu 4. maçında İngiliz rakibi Manchester United’ı sahasında ağırlayan Fenerbahçe; “Burası Kadıköy. Buradan çıkış yok” dedi. Sarı-lacivertliler, İngilizleri Ülker Stadyumu Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nin yeşil çimlerine gömdü, 2-1’lik skorla ikinci sırada yer aldı.

Karşılaşmada düdük çaldıktan sadece 2 dakika sonra Fenerbahçe, Moussa Sow’un röveşatası ile ilk golü buldu, İngilizler şok oldu. Kıran kırana mücadelenin ardından  sarı-lacivertliler, 59. dakikada Jeremain Lens’in sağ çaprazda serbest vuruşuyla rakip fileleri ikinci kez havalandırdı. Fenerbahçe, büyük moral bulduğu maçta önemli avantaj kazanmış oldu. Manchester United’ın tek golünü ise 89. dakikada Wayne Rooney attı.

fenerbahce-kadikoyu-ingilizlere-dar-etti-7

KADIKÖY’DE SERİ 8 MAÇA ÇIKTI…

Fenerbahçe, Avrupa kupalarında Kadıköy’deki yenilmezlik serisini 8 maça çıkardı. Sahasındaki son yenilgisini geçen sezon UEFA Avrupa Ligi’ndeki Molde (3-1) maçında alan Fenerbahçe, daha sonra çıktığı 8 Avrupa kupası maçında 7 galibiyet ve 1 beraberlikle yenilgi yüzü görmedi. Fenerbahçe, Ülker Stadı’ndaki son 6 maçında da galip gelmeyi başardı.

fenerbahce-kadikoyu-ingilizlere-dar-etti-6

İNGİLİZLERE KARŞI 8 YIL SONRA KAZANDI…

Sarı-lacivertliler, İngiliz takımlarını karşısında 8 yıl sonra galip gelmeyi bildi. İngiliz ekiplerine karşı son galibiyetini 2 Nisan 2008’de UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde Chelsea karşısında (2-1) alan Fenerbahçe, daha sonra oynadığı 6 maçı da kazanamadı. Bu 6 maçta 5 yenilgi, 1 beraberlik alan sarı-lacivertliler, Manchester United karşısında aldığı galibiyetle bu hasretine son verdi.

fenerbahce-kadikoyu-ingilizlere-dar-etti-5

SOW 1.185 GÜN SONRA…

Moussa Sow, Avrupa kupalarında bin 185 gün sonra gol atma sevinci yaşadı. Avrupa kupalarında son golünü Fenerbahçe formasıyla 6 Ağustos 2013’te, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Salzburg’a kaydeden tecrübeli futbolcu, 3 yılı aşkın bir süre sonra Avrupa arenasında tekrar gol atma başarısı gösterdi. Sow ayrıca, 1 yıl aradan sonra döndüğü Fenerbahçe formasıyla bu sezon Kadıköy’de ilk golünü attı. Kadıköy’de son olarak geçen sezon Süper Lig’in ilk haftasındaki Eskişehirspor maçında ağları havalandıran golcü futbolcu, Ülker Stadı’nda 447 gün sonra gol attı.

fenerbahce-kadikoyu-ingilizlere-dar-etti-4

TARAFTARDAN MÜTHİŞ DESTEK…

Fenerbahçeli taraftarlar, 90 dakika boyunca takımlarına destek verdi. Maçın hiçbir anı susmayan ve takımlarını destekleyen taraftarlar, maçtan sonra ise büyük bir coşku yaşadı. Bu sezon Kadıköy’ü ilk defa dolduran sarı-lacivertli taraftarlar, maçtan sonra uzun süre tribünleri terk etmeyerek galibiyeti kutladı.

fenerbahce-kadikoyu-ingilizlere-dar-etti-3

fenerbahce-kadikoyu-ingilizlere-dar-etti-2

Fenerbahçe

]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-kadikoy%c2%92u-ingilizlere-dar-etti/feed/ 0
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde Karaciğer Nakli Merkezi açıldı https://www.kadikoylife.com/yeditepe-universitesi-hastanesi%c2%92nde-karaciger-nakli-merkezi-acildi/ https://www.kadikoylife.com/yeditepe-universitesi-hastanesi%c2%92nde-karaciger-nakli-merkezi-acildi/#comments Mon, 02 Jan 2017 12:46:32 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18360 Pek çok ilk’leri sağlık sektörüne kazandıran Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, Anadolu Yakası için bir ilk’e daha imza atarak Karaciğer Nakli Merkezi’ni hastaların hizmetine açtı. Hastane yönetimi, 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası içerisinde Karaciğer Nakli Merkezi’nin de tanıtılması amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde 2 Kasım günü gerçekleşen basın toplantısının açılış konuşmasını, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Faruk Yencilek yaptı. Sözlerine dünyada ve Türkiye’de organ naklinin tarihçesi hakkında bilgi vererek başlayan Yencilek, rakamlarla karşılaştırmalarda bulundu. Dünyada 1954’te ilk başarılı böbrek naklinin yapıldığını aktaran Faruk Yencilek, Türkiye’de ise ilk böbrek naklinin 1975 yılında, ilk kadavradan böbrek naklinin de 1978’te gerçekleştirildiğini söyledi.

ORGAN BAĞIŞI ORANLARI HALA YETERSİZ…

Prof. Yencilek, ülkede organ nakli yapan çok iyi yetişmiş uzmanların olduğunu vurgulayarak; “Hastalarımıza tüm gelişmiş ülkelerde uygulanan tedavi protokollerinin aynısı uygulanıyor. Organ nakli gerekliliği olan tüm hastalarımız, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nin deneyimli ekip ve merkezinde sağlıklarına kavuşabilecek” dedi. Basın toplantısına Yeditepe Üniversite Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Halit Yerebakan da katıldı. Türkiye’de her yıl binlerce kişinin organ nakli için sıra beklerken hayatını kaybettiğini belirten Yerebakan; “Bugün farkındalık artmış olsa da, organ bağışı oranları hala yetersiz düzeylerde” şeklinde konuştu.“UYGUN ORGANIN BULUNMASI SÜRECİNDE ZAMANLA YARIŞIYORUZ”

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde faaliyete geçen Karaciğer Nakli Merkezi’nin  Direktörü Doç. Dr. Onur Yaprak ise, toplantıya katılan hastaların teşhis ve ameliyat süreci hakkında bilgi verdi. Yeni açılan Karaciğer Nakli Merkezi’nde vatandaşların ücretsiz olarak organ nakli olabileceğini vurgulayan Yaprak, hastanın nakil aşamasına kadar zorlu bir süreç geçirdiğine işaret ederek; “Son çare olarak nakil aşamasına gelen hastalarımız için uygun organın bulunması sürecinde zamanla yarışıyoruz. Nakil ihtiyacı olan hastalarımızın ikinci şansı, organ bağışı yapmayı kabul eden sağlıklı bireylerin veya hayatını kaybeden birinin ailesinin elinde” açıklamasında bulundu.

OĞULDAN BABAYA GEÇEN İKİNCİ HAYAT…

Toplantıya yakın zamanda organ bağışı ile hayata tutunan Hayri Kaçar ve Recep Şenol da katıldı. Organ bağışı ile sağlıklarına kavuşan Kaçar ve Şenol, nakil öncesi ve sonrası yaşadıklarını paylaştı. Oğlunun böbreğiyle sağlığına kavuşan 57 yaşındaki Recep Şenol, 25 yıllık diyabet hastası olduğunu, bu rahatsızlığına bağlı böbrek yetersizliği nedeniyle 2012’den itibaren diyalize girmeye başladığını anlattı.

Karaciğer Nakli Merkezi

“BİR TEK OĞLUM VAR, ÖNCE KABUL ETMEDİM”

Hastanenin kadavra bekleme listesindeyken uygun organ bulunamaması nedeniyle 29 yaşındaki oğlunun böbrek donörlüğü için gönüllü olduğunu dile getiren baba Şenol; “Bir tek oğlum var, önce kabul etmedim. Ancak Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’ne geldim. Hocalarımızın beni yönlendirmesiyle burada böbrek nakli olmaya karar verdim. Doktorlarımız tüm koşulların ameliyat için uygun olduğuna karar verdi. 20 Temmuz’da nakil oldum. Şu an sağlık durumum ve böbrek fonksiyonlarım iyi. Herkes şu an yürümeye korkuyorken ben koşuyorum. Çok çok iyiyim. Günlük 2 kilometre yürüyorum. Yiyeceğim ve içeceğime dikkat ediyorum. Şu ana kadar dışarıdan kesinlikle bir şey yiyip içmedim. Ne kadar mutlu olduğumu sözle ifade etmek çok zor. Hocalarımız sayesinde iyiyim” diye konuştu.

“ÖNCE ALLAH’A, SONRA DA HOCALARA GÜVENDİM”

Başarıyla karaciğer nakli gerçekleştirilen bir başka hasta Hayri Kaçar’ın sözleri, toplantıya katılan basın mensuplarını hayli etkiledi. Şeker hastalığına yakalandığını, sonraki süreçte nakil için hastaneye gelip karaciğer nakli olduğunu dile getiren Kaçar; “Önce Allah’a, sonra da hocalara güvenerek ameliyat masasına yattım. Ameliyatım çok başarılı geçti, şu an çok iyiyim. Başta hocalarım olmak üzere emeği geçen herkese minnettarım” dedi.

Karaciğer Nakli Merkezi

“NAKİL OLMASAYDIM HAYATTA OLMAYACAKTIM”

Sabah Gazetesi Sağlık Editörü Didem Seymen de basın toplantısına hem gazateci, hem de hasta kimliğiyle katılan isimler arasındaydı. Doğuştan böbrek hastası olduğunu ve 2006 yılında kendisine kadavradan böbrek nakli yapıldığını dile gtirerek sözlerine başlayan Seymen; “15 yaşında diyalize girmeye başladım ve çok zorlu bir süreç geçirdim. Nakil olmasaydım, muhtemelen hayatta olmayacaktım. Çünkü pek çok komplikasyon, diyaliz tedavisi sırasında görülüyor. Diyaliz bir tedavi yöntemi, belki bir süre idare edebiliyorsunuz. Diyaliz, umuda ve mutluluğa giden yolda sabırla beklenen ve aşmamız gereken bir dönem. Çok duyarlı bir toplumuz, ama kadavra organ bağışı maalesef yetersiz. Bizler de bu konuda çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz. Ben de organlarımı bağışladım” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE ORGAN NAKLİ BEKLEYEN 26 BİN HASTAMIZ VAR”

Basın toplantısının sonunda organ bağışının önemine değinen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Faruk Yencilek, Türkiye’de organ bağışıyla ilgili şu bilgileri verdi: “2015 yılında Türkiye genelinde bin 969 adet beyin ölümü saptandı. Bunların 470 tanesinin yakınları, organ bağışında bulundu. 2015 yılında 3 bin 204 böbrek nakli (2 bin 534’ü canlıdan 670’i kadavradan), bin 216 karaciğer nakli (871 canlıdan, 345 kadavradan) 89 kalp, 30 akciğer, 7 pankreas, 6 ince bağırsak nakli yapıldı. 2016 Nisan ayı itibariyle Türkiye’de organ nakli bekleyen toplam 25 bin 798 hastamız var. Bu hastalarımız için zamanında organ bulunamazsa hepsini ne yazık ki kaybedebiliriz. 22 bin 579 kişi böbrek, 2 bin 274 kişi karaciğer, 672 kişi kalp, 271 kişi pankreas, 2 kişi ince bağırsak nakli olmak için bekliyor.”

Karaciğer Nakli Merkezi]]>
https://www.kadikoylife.com/yeditepe-universitesi-hastanesi%c2%92nde-karaciger-nakli-merkezi-acildi/feed/ 1
Fenerbahçe-Alanyaspor mücadelesine turizmciler damgasını vurdu https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-alanyaspor-mucadelesine-turizmciler-damgasini-vurdu/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-alanyaspor-mucadelesine-turizmciler-damgasini-vurdu/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:22 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18292 Sarı lacivertliler, Kadıköy’de evinde Aytemiz Alanyaspor’u ağırladı. Fenerbahçe’nin 5 futbolcusundan yoksun çıktığı karşılaşmada Mehmet Topal’ın golünün ardından rakip futbolcu Candeias, takımı Alanyaspor’a 1-1 beraberliği getirdi.

Fenerbahçeli Turizmciler Komitesi, 100 kişilik taraftar grubuyla maça çıkarma yaptı. TOURMAG Turizm Dergisi ve Kadıköy Life Dergisi Yönetim Kurulu’nun da aralarında bulunduğu grup, maçı saniyesi saniyesine takip etti.

Fenerbahçe-Alanyaspor

TARAFTAR BASTIRDI, STAT ADETA YIKILDI…

İlk gol ile 36. dakikada öne geçen Fenerbahçe, 59. dakikada fileleri havalanınca maçı sahasında 1-1’lik skorla teslim etti. İyi günde de kötü günde de takımının yanında olan birçok taraftar ile birlikte Fenerbahçeli Turizmciler Komitesi, maç sırasında bol bol fotoğraf paylaşarak Kadıköy’e destek istedi.

Fenerbahçe-Alanyaspor

Fenerbahçe-Alanyaspor

]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-alanyaspor-mucadelesine-turizmciler-damgasini-vurdu/feed/ 0
Caferağa’da Uluslararası Veteranlar Turnuvası https://www.kadikoylife.com/caferagada-uluslararasi-veteranlar-turnuvasi/ https://www.kadikoylife.com/caferagada-uluslararasi-veteranlar-turnuvasi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:22 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18296 Spor ve sanat, bizleri besleyen damarlar… Ülkemizde bu alanlara gönül verenler ne kadar çok, aşağı yukarı belli… Çoğu kimse futbol ile yatıp, futbol ile kalkıyor. Amatörlük deseniz basketbolun ayrıcalığıydı. Nerede? Şimdi adeta bu iki spor dalı sektöre dönüştü.

Küresel bir boyutu var ya işin, artık amatörlük biraz da bireyselliğine bağlı kişinin. Yaşam biçimi olmuş ve kendi yaşamına anlam katan etkinlikler içinde yer almış bazı bireyler… Mutluluklarına hangi yaşta olurlarsa olsun bir taçlandırma katmak amaçları. Kenara çekilmeden, yaşama küsmeden yaşama sevincini sürdürmek ne güzel…

Geçen yıl Uluslararası Veteranlar Masa Tenisi Turnuvası’nın 16.’sını izlemiştim. Bu yıl Kadıköy REXX’teki Filmekimi gösterimi arasındaki bir zaman diliminde yine Caferağa’daydım. 17. Uluslararası Veteranlar Masa Tenisi Turnuvası, 15-16 Ekim 2016 tarihlerinde düzenlendi. Tribünler yine heyecanlı, maç sırası gelen anons ediliyor ve tribünden salona. Maçların biri bitiyor, diğeri başlıyor. Kim kazanmış, kaybetmiş, dereceler… Hiç önemli değil.

Bu arada Fenerbahçe Veteranlar Masa Tenisi Derneği’nin bu turnuvaya verdiği önem için yürekten alkışlıyorum. Yaşamımıza anlam katan hemen her etkinliğin adresi Kadıköy! Sen hiç yaşlanmayacaksın. Bir alkış da Kadıköy ve Kadıköy’e anlam katanlar için...

]]>
https://www.kadikoylife.com/caferagada-uluslararasi-veteranlar-turnuvasi/feed/ 0
Darıca Yarı Maratonu, tüm renkleriyle tarihe geçti https://www.kadikoylife.com/darica-yari-maratonu-tum-renkleriyle-tarihe-gecti/ https://www.kadikoylife.com/darica-yari-maratonu-tum-renkleriyle-tarihe-gecti/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:20 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18266 5. Uluslararası Darıca Yarı Maratonu, unutulmaz anlarıyla Körfez’e damgasını vurdu. 11 ülkeden 253 atlet ve halk koşusunda da en az 5 bin kişinin aynı anda ter döktüğü zorlu parkur kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına mükemmel anlarla hafızalara kazındı. Ünlülerin de katılımıyla magazinin kalbinin attığı saatlerde Kocaeli’nin Darıca ilçesi, kadınlarda milli atlet Esma Aydemir ve erkeklerde Kenyalı Samuel Ndiritu’nun zaferiyle sonuçlandı.

Türkiye genelinden yoğun ilginin olduğu geleneksel koşuda kendisi de atlet olan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Kocaeli’ye bağlı ilçenin her geçen gün büyüyen dinamiklerine dikkat çekerek, TOURMAG Turizm Dergisi’ne değerlendirmelerde bulundu.

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-13

HER YER KIRMIZI BEYAZA BÜRÜNDÜ…

Her yaştan vatandaşın ellerinde Türk bayrakları ile sokaklara aktığı etkinlikte profesyonel ve amatör sporcular; “Birlikte güçlüyüz, biz biriz, tekiz” mesajı verdi. 15 Temmuz darbe şehitlerinin de anıldığı etkinliğin finalinde ise ödül töreni gerçekleştirildi. Darıca Kaymakamı Ömer Karaman ve Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz da, protokolde hediye ve plaketleri sundu.

Muhteşem organizasyonun mimari Darıca Belediye Başkanı, gün içerisinde onlarca ulusal ve yerel medya mensubuna röportaj verdi.

Muhteşem organizasyonun mimari Darıca Belediye Başkanı, gün içerisinde onlarca ulusal ve yerel medya mensubuna röportaj verdi…

ÜNLÜLERE YOĞUN İLGİ…

Semiha Yankı, Asena, Nuri Alço, Survivor Hakan Hatipoğlu ve Gizem Özdilli’nin de katılım gösterdiği etkinlikte ünlüler, vatandaşların çok yoğun ilgisine kayıtsız kalmadı; saatlerce fotoğraf çektirdi, tişört imzaladı. Ünlü magazin gazetecisi Nurcan Sabur’un organizasyonuyla ünlülerin geniş zaman ayırdığı Darıca, Türkiye genelinden medya mensuplarının yakın markajındaydı.

Nuri Alço, gününün önemli kısmını hayranlarına imza atmak ve fotoğraf çekilmekle geçirmek zorunda kaldı.

Nuri Alço, günün önemli kısmını hayranlarına imza atmak ve fotoğraf çektirmekle geçirmek zorunda kaldı…

HAYRAN KİTLELERİ BİR AN OLSUN YANLARINDAN AYRILMADI…

Yakışıklılığı ile genç kızların sevgilisi Hakan Hatipoğlu, sahnede kendisine takdim edilen çiçeği isteyen bir hayranını kırmadı, çiçeği bayan fanına verdi. O anlarda sevinçten çığlıklar atan hayranlarının birçoğu, fotoğraf çektirmek için sıraya girdi. Asena fanları da bir an olsun boş durmadı, ünlü isim ile bir araya gelebilmek için yoğun çaba harcadı. Nuri Alço, Semiha Yankı ve Gizem Özdilli fanları da protokol önünde yığılınca, izdiham oluşmaması için görevliler harekete geçti. Başarıyla gerçekleştirilen etkinlikten geriye, spor ile kitlelerin buluşturulduğu başarılı organizasyonun yansımaları kaldı.

Spor ile sosyal yaşam birleşince, ortaya renkli görüntüler çıktı. Asena, her dakika fanlarının markajındaydı.

Spor ile sosyal yaşam birleşince, ortaya renkli görüntüler çıktı. Asena, her dakika fanlarının markajındaydı…

Duayen Magazin Gazetecisi Nurcan Sabur, bir etkinlikte daha kitleleri bir araya topladı.

Duayen magazin gazetecisi Nurcan Sabur, bir etkinlikte daha kitleleri bir araya topladı…

Her yaştan sporcu, yarı maraton için Darıca parkurunda yerini aldı.

Her yaştan sporcu, yarı maraton için Darıca parkurunda yerini aldı…

"Start" öncesi hatıra fotoğrafı alındı ve ardından Darıca ile dünyayı kucaklaştıran, işte bu kareler ortaya çıktı...

“Start” öncesi hatıra fotoğrafı alındı ve ardından Darıca ile dünyayı kucaklaştıran, işte bu kareler ortaya çıktı…

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-1

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-6

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-3

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-4

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-39

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-8

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-12

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-11

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-20

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-21

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-24

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-22

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-17

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-16

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-18

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-15

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-19

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-35

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-38

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-26

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-27

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-28

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-29

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-30

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-31

darica-uluslararasi-yari-maraton-yapildi-kosuldu-dereceler-darica-kocaeli-istanbul-tourmag-turizm-dergisi-32

]]>
https://www.kadikoylife.com/darica-yari-maratonu-tum-renkleriyle-tarihe-gecti/feed/ 0
Selçuk Yula anısına, bir Galatasaraylıdan https://www.kadikoylife.com/selcuk-yula-anisina-bir-galatasaraylidan/ https://www.kadikoylife.com/selcuk-yula-anisina-bir-galatasaraylidan/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:09 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18218 Birkaç yıl önceydi, Fenerbahçeli bir öğrencimle karar almıştık. Ben Galatasaray, o da Fenerbahçe formasıyla bir fotoğraf çektirecektik. Sınıftaki tahtayı fon yaptık, üzerine de "Ezeli rekabet, ebedi dostluk" yazdık. Sonra o kareyi bir yazıyla taçlandırıp, bu sayfalarda sizlerle paylaşmıştım.

Tribünlerin ikiye ayrıldığı, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarının yan yana sıralanıp tribüne girdiği, birbirlerine esprili sloganlarla takıldığı, hiç kimsenin bir diğerine saldırmadığı centilmenlik dolu günler… Çok da geçmişte değil. Bir Galatasaraylı olarak Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda Rıdvan ile Tanju’yu sezon açılışında izlemek, Galatasaraylı Büyük Mehmet’i, Ziya Şengül’ün çalıştırdığı Fenerbahçe’de sarı-lacivertli formayla izlemek…

Yılmaz, Nedim, Ogün, Alpaslan, Datçu ve adını buraya sığdıramayacağımız nice Fenerbahçeli değerli sporcuları izlemekten gurur duyan bir Galatasaraylı olarak gördüm kendimi. Ve Selçuk Yula… Kendine özgü çalımları, Almanya, Sarıyer, Galatasaray maceraları, yorumculuğu ile hep saygı duyduğum bir Fenerbahçe aşığı. Ülkemizde yetişen değerleri, üzerindeki formaların rengine göre değerlendirip çoğu kez ötekileştirmek ne acı… Oysa son zamanlarda sahalarımızda eksikliğini hissetmiyor muyuz o güzel insanların yeteneklerini.

6 Ağustos 2013, Feneryolu’nda bir berberdeyim. İskender Bey, "Duydun mu hocam? Selçuk Yula hayatını kaybetmiş" diyor. Hemen aklıma daha önce geçirdiği bir rahatsızlık geliyor. "Kalpten mi?" diye soruyorum, "Evet" diyor. Bir Galatasaraylının anılarında yer eden Selçuk Yula da yok artık. Bayram öncesi önce İnal Batu, ardından Selçuk Yula…

Anlamsız çekişmeler, fanatizm nereye kadar? Hepimiz farklı renklerde ama aynı havayı soluyan, bu ülkenin çocuklarıyız. Yavaş yavaş bir şeyler eksiliyor. Değerlerin yaşarken kıymetini bilelim. Çok geç olmadan ve pişmanlıklar yaşamadan birbirimizi kucaklayalım.

Başınız sağ olsun Fenerbahçeliler ve tüm sporseverler…

Güle güle Selçuk Yula…

]]>
https://www.kadikoylife.com/selcuk-yula-anisina-bir-galatasaraylidan/feed/ 0
Fenerbahçe, Kadıköy’de zirveye oturdu https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-kadikoy%c2%92de-zirveye-oturdu/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-kadikoy%c2%92de-zirveye-oturdu/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:06 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18184 Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi A Grubu 2. haftasında Hollanda’nın Feyenoord takımını 1-0 yenerek Kadıköy’de liderlik koltuğuna oturdu. Ülker Stadı’nda oynanan maçın ilk yarısını 18. dakikada Emmanuel Emenike’nin golüyle 1-0 önde kapatan sarı-lacivertliler, soyunma odasına rakibine pozisyon vermeden gitti. İkinci yarıda da üstünlüğünü koruyan Fenerbahçe, sahadan 3 puanla ayrıldı.

Grubun diğer maçında Manchester United’ın Zorya’yı 1-0 yenmesiyle Fenerbahçe, ikinci haftada grupta zirveye yerleşti. Sarı-lacivertlilerin 4 puanla lider olduğu grupta Feyenoord ve Manchester United, 3’er puanla sıralandı. Ukrayna ekibi Zorya ise 1 puanla son sırada yer aldı. Sarı-lacivertliler, gruptaki 3. maçını 20 Ekim’de İngiltere deplasmanında Manchester United ile oynayacak.

fenerbahce-kadikoyde-zirveye-oturdu-6

FEYENOORD’UN SERİSİ KADIKÖY’DE BİTTİ…

Sezona çok iyi bir başlangıç yapan Feyenoord’un 9 maçlık galibiyet serisini Fenerbahçe bitirdi. Bu sezon Hollanda Ligi’nde geride kalan 7 haftada puan kaybı yaşamayan Feyenoord, UEFA Avrupa Ligi’ne ise İngiliz ekibi Manchester United’ı devirerek başladı. Hollanda Kupası’nda da oynadığı tek maçı kazanan Feyenoord, 9 maçlık galibiyet serisini Kadıköy’de devam ettiremedi. Fenerbahçe’ye 1-0 kaybeden Hollanda ekibi, bu sezon 11. maçında ikinci yenilgisini aldı. Feyenoord, sezon başında Hollanda Süper Kupası’nda PSV’ye yenilmişti.

fenerbahce-kadikoyde-zirveye-oturdu-5

EMENİKE, FEYENOORD’U BOŞ GEÇMEDİ…

Sarı-lacivertlilere galibiyeti getiren golü atan Emenike, üst üste 3. maçında da fileleri havalandırmayı başardı. Fenerbahçe adına sezonun en formda ismi olan Emenike, Kasımpaşa ve Gaziantepspor’dan sonra Feyenoord maçını da boş geçmedi. Maçın 28. dakikasında Ozan Tufan’ın pasında topu şık bir vuruşla ağlara yollayan Nijeryalı futbolcu, bu sezon 10. resmi maçında 6. golünü kaydetti. Emenike, Avrupa’daki bu sezon gol sayısını ise 4’e çıkardı.

fenerbahce-kadikoyde-zirveye-oturdu-4

VAN PERSİE İLK KEZ…

Fenerbahçe’nin Hollandalı yıldız futbolcusu Robin van Persie, profesyonel hayatına başladığı eski takımı Feyenoord’a karşı kariyerinin ilk sınavını verdi. Karşılaşmanın 77. dakikasında Emenike’nin yerine oyuna dahil olan Hollandalı futbolcu, maçta kaldığı sürede etkili olamadı.

fenerbahce-kadikoyde-zirveye-oturdu-3

KADIKÖY’DE SERİ 7 MAÇA ÇIKTI…

Fenerbahçe, Avrupa kupalarında sahasında yenilmezlik serisini 7 maça çıkardı. Sahasındaki son yenilgisini geçen sezon UEFA Avrupa Ligi A Grubu’ndaki Molde (3-1) maçında alan Fenerbahçe, daha sonra çıktığı 7 Avrupa kupası maçında 6 galibiyet ve 1 beraberlik alarak yenilgi yüzü görmedi. Sarı-lacivertliler, bu maçlarda 11 gol atarken, kalesinde sadece 2 gole izin verdi.

fenerbahce-kadikoyde-zirveye-oturdu-2

HASAN ALİ AYAKTA ALKIŞLANDI…

Fenerbahçe’nin sol beki Hasan Ali Kaldırım, Feyenoord karşısında gösterdiği performansla beğeni topladı. Savunmanın yanı sıra hücum hattında da yaptığı presle taraftarın alkışını alan Hasan Ali, 76. dakikada değişiklik istedi. Hasan Ali yerini İsmail Köybaşı’na bırakırken, tribündeki bütün taraftarlar ayağa kalkarak milli futbolcuyu alkışladı.

fenerbahce-kadikoyde-zirveye-oturdu-7

DEMBA BA TRİBÜNDEN İZLEDİ…

Beşiktaş’ın eski futbolcusu Demba Ba, karşılaşmayı tribünden izledi. Vatandaşı ve yakın arkadaşı Moussa Sow’u izlemek için Ülker Stadı’na gelen Ba’ya sarı-lacivertli taraftarlar büyük ilgi gösterdi. Geçen sezon Beşiktaş’tan ayrılarak Çin’in Shanghai Shenhua takımına transfer olan Demba Ba, Fenerbahçeli taraftarların fotoğraf çektirme istediğini geri çevirmedi.

Fenerbahçe

]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-kadikoy%c2%92de-zirveye-oturdu/feed/ 0
Uzmanlar, “Vertigo’ya Pratik Yaklaşım” toplantısında buluştu https://www.kadikoylife.com/uzmanlar-%c2%93vertigo%c2%92ya-pratik-yaklasim%c2%94-toplantisinda-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/uzmanlar-%c2%93vertigo%c2%92ya-pratik-yaklasim%c2%94-toplantisinda-bulustu/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:06 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18191 Vertigo (baş dönmesi), yaşamımızda pek çok kişiyi etkileyen önemli bir sorun. Kısaca “vücudun denge sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesi” olarak tanımlanan hastalığın nedenlerini araştırmak için, uzmanlar ve sağlık kurumları tarafından yoğun çaba harcanıyor.

Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Bayındır Sağlık Grubu, 2009 yılından beri konuyu yakından takip ediyor ve her yıl düzenli olarak toplantılar düzenleyerek, uzmanlarla birlikte gelişmeleri değerlendiriyor. “Vertigo’ya Pratik Yaklaşım” başlığı altında yapılan buluşmaların yedincisi İstanbul’da gerçekleştirildi. 1 Ekim Cumartesi günü DoubleTree by Hilton Moda’da düzenlenen toplantıya, yurtiçi ve yurtdışından olmak üzere çok sayıda uzman katıldı.

“TIBBİ ETİĞE ve BİLİME ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Sabah saat 09.00’da başlayan “Vertigo’ya Pratik Yaklaşım” toplantısına, Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Sevgin, toplantının hazırlanmasında emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek; “Tıbbi etiğe ve bilime çok önem veriyoruz. Türkiye İş Bankası kuruluşu olarak nitelikli ve tam zamanlı hekim kadromuz ve sağlık destek personelimizle çalışmaktayız. Bildiğiniz gibi ‘Vertigo’ya Pratik Yaklaşım’ markası, Bayındır Sağlık Grubu adına tescilli bir markadır ve bu konuda sorumluluk bilinci, özveri ile çalışmalar yapılmaktadır” dedi.

“PROF. DR. NURİ ÖZGİRGİN’E TEŞEKKÜR BİR BORÇ BİLİYORUM”

Buluşmalar için yoğun çaba harcayan isimlerden birinin de Bayındır Sağlık Grubu KBB Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin olduğunu dile getiren Sezai Sevgin,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Huzurlarınızda kendilerine şahsım ve kurumum adına teşekkür bir borç bildiğimi açıklamak isterim. Burada çok değerli bilim insanlarımız var. Üniversitelerden katılan uzmanlar var. Hepiniz gelişmeleri değerlendirecek, deneyimlerinizi paylaşacaksınız ve kutsal gördüğüm hekimlik mesleğine, insan sağlığına katkı sağlayacak bilgileri tartışacaksınız. Bir teşekkürüm de bu toplantının gerçekleşmesine koşulsuz katkı veren, başta Abbott olmak üzere Erişçi ve Say markalarınadır.”

uzmanlar-vertigoya-pratik-yaklasim-toplantisinda-bulustu-4

VESTİBÜLER TIPTA ÖNEMLİ İLERLEMELER KAYDEDİLİYOR…

“Vertigo’ya Pratik Yaklaşım” toplantılarının bir anlamda mimarı da olan Prof. Dr. Nuri Özgirgin, yedinci buluşmanın moderatörlüğünü de yaptı. Her yıl olduğu gibi Vestibüler Bilim’in güncel gelişmelerinin ülkemizin çok değerli bilim insanları tarafından bu toplantıda paylaşıldığını, özellikle son yıllarda ülkemizde vestibüler tıp alanında önemli ilerlemeler kaydedildiğini dile getiren Özgirgin, Vertigo hakkında şu bilgileri verdi:

BAŞ DÖNMESİNİN BİRÇOK NEDENİ VAR…

“Baş dönmesinin birçok nedeni var, nörolojik veya iç kulakla alakalı olabilir. Toplumun yüzde 35-40’ını etkileyebilen bir rahatsızlık. Özellikle yaşlılarda önemli boyutlara ulaşabiliyor. Baş dönmesinin, hastayı yatağa düşürerek gözlerini dahi açamayacak şiddetle olabileceğini, zaman zaman kayma hissine yol açabileceğini ya da göz kararması şeklinde görülebileceğini hatırlatmak isterim. Baş dönmesinin basit bir sorun olarak algılanmaması gerekir. Çok genel bir terimdir, farklı nedenlerden kaynaklanan çeşitli tipte baş dönmesini içine alır.”

Bayındır Sağlık Grubu KBB Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin: “Halk arasında baş dönmesi denilen durum, tıpta ‘vertigo’ olarak isimlendiriliyor. Çok farklı nedenlerden kaynaklanan çeşitli tipte baş dönmesini içine alır. Dolayısıyla, yalnızca ‘baş dönmesi’ yakınması ile bir sonuca ulaşabilmemiz mümkün değil.”

Bu yıl yedincisi düzenlenen “Vertigo’ya Pratik Yaklaşım” toplantısına, Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin de katıldı. Sevgin, yaptığı konuşmada tıbbi etik değerler ve bilimin ışığında, nitelikli ve tam zamanlı hekim kadrosu ile hizmet verdiklerini dile getirdi…

Bayındır Sağlık Gurubu tarafından organize edilen ve DoubleTree by Hilton Moda’da gerçekleşen toplantıda konuşmacı olan bilim insanları, Kadıköy Life objektifleri tarafından bu hatıra karesinde buluştu. Prof. Dr. Nazım Korkut, Prof. Dr. Nuri Özgirgin, Prof. Dr. Şinasi Yalçın, Prof. Dr. Neşe Çelebisoy, Doç. Dr. Orhan Yılmaz, Prof. Dr. Mete Kıroğlu ve Prof. Dr. Enis Alpin Güneri…

1 Ekim Cumartesi günü DoubleTree by Hilton Moda'da düzenlenen toplantıya, yurtiçi ve yurtdışından olmak üzere çok sayıda uzman katıldı.

1 Ekim Cumartesi günü DoubleTree by Hilton Moda’da düzenlenen toplantıya, yurtiçi ve yurtdışından olmak üzere çok sayıda uzman katıldı…

]]>
https://www.kadikoylife.com/uzmanlar-%c2%93vertigo%c2%92ya-pratik-yaklasim%c2%94-toplantisinda-bulustu/feed/ 0
Unutkanlığa “bilişsel aktivite”li çözüm https://www.kadikoylife.com/unutkanliga-%c2%93bilissel-aktivite%c2%94li-cozum/ https://www.kadikoylife.com/unutkanliga-%c2%93bilissel-aktivite%c2%94li-cozum/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:06 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18201 Halk arasında basit tanımıyla unutkanlık olarak adlandırılan demanslar, günlük yaşam aktivitelerinde bozulmaya neden oluyor. İlerlemesi halinde ise, kişi yardıma gereksinim duyar hale gelebiliyor. 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü sebebiyle unutkanlıkla mücadelenin önemine dikkat çeken Bayındır Hastanesi’nde, bu süreçlerin yavaşlatılması amacıyla medikal tedaviye ek olarak, çeşitli bilişsel aktiviteleri içeren rehabilitasyon programları uygulanıyor.

Alzheimer başta olmak üzere demansların tümü kronik seyirli, beyinde yıkımla birlikte kişinin bilişsel fonksiyonlarında kayba sebep olan ilerleyici hastalıklar. Demans başlayan bir kişide mesleki performans, hobiler, ev işleri, mali işlerde bağımsızlık, sıradan aygıtların kullanımı, kendine bakım gibi günlük yaşam aktivitelerinde kayda değer bir bozulma görülüyor. Bellekte belli belirsiz problemlerle başlayıp bilişsel kayıpların zamanla artması ile hasta günlük işlevlerinde bile yardıma gereksinim duyar hale geliyor. Bu hastaların çoğuna ilerleyen dönemlerde yakınları tarafından bakım veriliyor. Bayındır Hastanesi İçerenköy Nöroloji Bölümü Uzmanı Dr. Melek Kandemir, bu süreçlerin yavaşlatılması amacıyla medikal tedaviye ek olarak uygulanan Bilişsel Aktivite Programları’nın olumlu sonuç verdiğini söylüyor.

bilişsel aktiviteHAYATA TUTUNMAK İÇİN…

Mevcut ilaç tedavileri ile hastalığın ilerlemesi geciktirilebiliyor ve kısmen bellek ile diğer yetilerde düzelme sağlanabiliyor. Ancak son yıllarda Alzheimer hastalığı başta olmak üzere, demansif süreçlerin yavaşlatılması ve yaşam kalitesinin korunması amacıyla medikal tedaviye ek olarak, hastanın becerilerini/belleğini korumak, fonksiyonelliğini artırmak ve günlük yaşam aktivitelerini sürdürebilmesini sağlamak amacıyla çeşitli bilişsel aktiviteleri içeren rehabilitasyon programlarının da uygulanması sürece olumlu etki sağlıyor. Bu Bilişsel Aktivite Programları’ndan biri Bayındır Hastanesi bünyesinde nörolog, psikiyatrist ve psikologdan oluşan bir ekip ile uygulanıyor. Bu programda unutkanlık şikayeti ile başvuran kişi nörolog tarafından değerlendiriliyor, gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, kişi uygun ise Bilişsel Aktivite Programı için yönlendiriliyor. Rehabilitasyon programlarında kişinin hastalığın gidişatı boyunca henüz etkilenmemiş bölgelerini korumak ve bu bölgelerin işlevlerini hasarlı işlevlerin telafisi için kullanmak amaçlanıyor. Böylece kişinin mümkün olan en iyi işlev düzeyi korunmuş oluyor. Yıkımın yavaşlatılması, kişinin var olan becerilerinin geliştirilerek daha uzun süre bağımsız işlev görür durumda kalması, ev veya dış mekanda karşılaşılabilecek sorunların azaltılması, kişinin sosyal aktivitesinin artırılmasının sağlanması amaçlanıyor. Sık karşılaşılan içe kapanma ve izolasyon gibi ruhsal çöküntülerden hastanın korunması, bakım veren kişilere bağımlılığının geciktirilmesi, bakımevine geçişin geciktirilmesi sağlanmış oluyor. Ayrıca, hastaların bir yandan kayıplarının acısını (bilişsel aktivitelerindeki kayıp) yaşarken bu tür bir yöntem ile hala bir şeyler yapabileceklerini görmelerinin, hayata tutunmaları açısından güçlü bir motivasyon sağlaması bekleniyor. Bu amaçlar doğrultusunda; Bilişsel Aktivite Programları’nda bireysel ve grup psikoterapi görüşmeleri ve aile destek grupları düzenleniyor.

Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Bayındır Sağlık Grubu bünyesinde hizmet veren Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi Nöroloji Bölümü Doktoru Uzm. Dr. Melek Kandemir, yöntemi şöyle anlatıyor: “Alzheimer İnovasyon Enstitüsü bünyesinde hazırlanmış olan Ashby Memory Method, son yıllardaki bilimsel çalışmalar sonucunda geliştirilmiş bir yöntem. Program birçok ülkede uygulanmakta olup, ekibimiz tarafından kültürümüze uyarlandı. Bu sayede AM metodunun Türkiye’deki ilk ve tek servis sağlayıcısı olarak Bayındır Hastanesi refere edilmektedir.”

KİŞİYE ÖZEL UYGULAMA…

Uzman Psikolog Şencan Taşkale, Bilişsel Aktivite Programı’nda kişiye özel bir uygulama yapıldığını belirtiyor. Öncelikle hasta ve yakınları ile görüşülerek hastanın ne durumda olduğu, geçmiş yaşantısı ve ilgi alanları öğreniliyor. Her hastanın bilişsel durumu, eğitimi, ilgi alanı farklı olduğundan uygulanacak her seans o kişiye özel olarak, onun kapasitesine uygun, ilgisini çekecek ve dikkatini sürdürebileceği egzersizlerden oluşturuluyor. Bireysel olarak uygulanan her bir seans 45-60 dakika sürüyor, hastanın durumuna göre haftada 1-2 seans yapılıyor. Sekiz haftalık bir programın ardından değerlendirme yapılıyor ve hastanın fayda gördüğü düşünülürse devam ediliyor. Bu aktivite programında; bilişsel uyarım, görselleştirme çalışmaları, hatasız öğrenme, ipucuna bağlı öğrenme, aralıklı hatırlama gibi egzersizler yapılıyor. Bakım veren kişiler ya da aile bireyleri de eğitilerek, hastaya verilen ev egzersizi dökümanları üzerinden çalışmaları sağlanıyor. Bilişsel Aktivite Programı’na ek olarak, bireysel ve grup psikoterapi görüşmeleri ve aile destek grupları planlanıyor. Özellikle grup terapileri paylaşım, karşılıklı destek, kaygı ve üzüntülerin dışa vurulması, hastalık ve götürüleri ile başa çıkmanın geliştirilmesine imkan sağlıyor. Bu terapilerde hastalar sadece uzman yardımı değil, aynı sorunu yaşayan grup üyelerinin de desteğini alıyor. Grup psikoterapi seanslarının 7-10 kişilik gruplardan oluşması ve belli aralıklarla toplanılması hedefleniyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/unutkanliga-%c2%93bilissel-aktivite%c2%94li-cozum/feed/ 0
Engelli gencin tasarımlarına Fenerbahçe’den talep https://www.kadikoylife.com/engelli-gencin-tasarimlarina-fenerbahce%c2%92den-talep/ https://www.kadikoylife.com/engelli-gencin-tasarimlarina-fenerbahce%c2%92den-talep/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:46:04 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18175 Fethiye ilçesinde yaşayan Fenerbahçe taraftarı bedensel engelli Ulaş Yöntem’in (24) tasarladığı havlular, gelecek yıl Fenerium mağazalarında satışa sunulacak.

Amatör olarak tasarım işleri yapan Yöntem’in yaptığı çizimler, Fethiyespor taraftar grubunun dikkatini çekti. Taraftar grubu, Yöntem’den Fethiyespor için forma tasarlamasını istedi. Yöntem’in tasarladığı forma, 2014-2015 futbol sezonunda Fethiyespor’un iç saha forması oldu.

Taraftar grubundan Şenol Özçakıcı’nın yönlendirmesi üzerine Fenerbahçe için de forma, havlu ve tişört tasarlayan Ulaş Yöntem’in çizimlerinden havlu tasarımı beğenildi. Fenerium Genel Müdürü Mümtaz Karakaya, Yöntem’e havlu tasarımlarının gelecek yaz kreasyonlarına dahil edilip, üretiminin gerçekleştirileceğini bildirdi. Tişört tasarımlarının da güzel olduğu, ancak üzerilerinde bazı değişiklikler yapılırsa daha iyi olacağı belirtildi.“ALLAH’TAN BAŞKA BİR ŞEY DİLEYEMEZDİM”

Yöntem, gazetecilere yaptığı açıklamada engelli bir kişinin İspanya’da Barcelona’nın forma numarasını tasarladığını duyduğunu ve bundan ilham aldığını söyledi. Tasarımlarını amatör olarak yaptığını anlatan Yöntem; “Çizimleri yaptım ve gönderdim. Bir umutla bekledim ve umut dolu mesaj geldi. Fenerium Genel Müdürü Mümtaz Karakaya, maillime cevap vererek tasarımlarımı çok beğendiğini söyledi. Çok mutlu oldum, Allah’tan başka bir şey dileyemezdim. 2017 yaz sezonunda yapmış olduğum havlular Fenerium mağazalarında satılacak” dedi. Yöntem, koyu bir Fenerbahçe taraftarı olduğunu, hayata tutunma sebebinin de sarı-lacivertli takım olduğunu kaydetti.

“KADIKÖY’E BİR KEZ OLSUN GİDEYİM”

Tasarımlarını kulübün kabul etmesinin kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Ulaş Yöntem; “Dünyanın en büyük takımına tasarım yaptım. Yıllardır merak ediyorum. Kadıköy’e gitmek, futbolcularla tanışıp bir maç izlemek istiyorum. Hep söylediğim bir söz vardır. ‘Cennete gitmeyeyim ama Kadıköy’e bir kez olsun gideyim.’ En büyük hayalim bu” diye konuştu.

engelli-gencin-tasarimlarina-fenerbahceden-talep (2)

]]>
https://www.kadikoylife.com/engelli-gencin-tasarimlarina-fenerbahce%c2%92den-talep/feed/ 0
Fenerbahçe Spor Kulübü Kadıköy Şubesi’ne Turizmciler Komitesi https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-spor-kulubu-kadikoy-subesi%c2%92ne-turizmciler-komitesi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-spor-kulubu-kadikoy-subesi%c2%92ne-turizmciler-komitesi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:59 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18152 Taraftarlarıyla olan iletişimini şubeleşerek sürdürme kararı alan Fenerbahçe Spor Kulübü, bu yolda büyük başarılar elde edecek gibi görünüyor. Bunun son örneklerinden biri Fenerbahçe SK Kadıköy Şubesi’nde gerçekleşti.

Duayen hukukçularımız arasında gösterilen İlyas Bulcay başkanlığındaki şube bünyesinde Turizmciler Komitesi oluşturulma kararı alındı. İlk toplantısını 22 Haziran Çarşamba günü yapan Fenerbahçeli Turizmciler Komitesi, ilkelerini belirlemek için ortaya atılan önerileri topladı. Kulübe gönül vermiş taraftarlar ile Fenerbahçe arasında bir köprü misyonunun üstlenilebileceğinin de tartışıldığı toplantıda, “Hedef 1 Milyon Üye” kampanyasına katkılar da gündeme geldi.

Turizmciler Komitesi

TURİZMCİLER KOMİTESİ, İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ…

Turizmciler adına TURSAB Asya Yürütme Kurulu Başkanı Selim Okur, Ekinoks Turizm’den Semih Selimoğlu, TOURMAG Turizm Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Kadir Toprakkaya ve Ulugöl Otomotiv Filo Yöneticisi Nejat Ulugöl’ün katıldığı toplantıya; Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından ise Kadıköy Şube Başkanı İlyas Bulcay ile birlikte Hedef 1 Milyon Üye Koordinatörü Ece Köprek, Proje Yöneticisi Miraç Çam, İletişim Sorumlusu Sadık Soyluer ve Satış Sorumlusu Selin Aktaş katıldı.

Turizmciler Komitesi

]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-spor-kulubu-kadikoy-subesi%c2%92ne-turizmciler-komitesi/feed/ 0
Kadıköy Şifa Hastanesi satılıyor https://www.kadikoylife.com/kadikoy-sifa-hastanesi-satiliyor/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-sifa-hastanesi-satiliyor/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:59 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18158 Kadıköy’ün donanımlı ilk özel hastanesi olma özelliğini elinde bulunduran Kadıköy Şifa Hastanesi satılıyor.

Adını 1930’lu yıllarda Moda’nın çıkmaz sokakların birinden alan ve ilk temelleri Kadıköy Şifa Çıkmazı Sokağı’nda atılan Şifa Hastanesi’nin şimdilerde el değiştirmek üzere olduğu konuşuluyor. 1970’li yıllarda Kadıköy’ün donanımlı ilk özel hastanesi olma özelliğini de taşıyan hastane, özellikle doğum konusundaki şöhretiyle biliniyor.

YENİ PATRONU HÜSNÜ ÖZYEĞİN OLACAK…

Kadıköy Şifa Hastanesi’nin yeni sahibinin FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin olması bekleniyor. Rekabet Kurumu’na Kadıköy Şifa Hastanesi hisselerinin tamamının Florence Nightingale tarafından devralınması için başvuru yapıldığı, onaylanması durumunda Kadıköy ve Ataşehir’de bulunan iki hastanenin Florence Nightingale çatısı altına geçmesi bekleniyor. FİBA Holding, iki yıl önce Florence Nigthingale Hastane Grubu’na yüzde 50 oranında hisse ile ortak olmuştu.

Kadıköy Şifa Hastanesi

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-sifa-hastanesi-satiliyor/feed/ 0
Fenerbahçe, Kadıköy’de siftahı yaptı https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-kadikoy%c2%92de-siftahi-yapti/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-kadikoy%c2%92de-siftahi-yapti/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:54 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18138 Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig’in 5. haftasında Gaziantepspor’u 2-1 yenerek, bu sezon sahasında ilk 3 puanını aldı. Sarı-lacivertliler, bu sezon seyircisi önünde çıktığı 3. lig maçında ilk kez galibiyet sevinci yaşadı. Kayserispor’la 3-3 berabere kalıp Bursaspor’a 1-0 yenilen Fenerbahçe, iki maç aradan sonra Kadıköy’de galip geldi.

Ülker Stadı’nda oynanan karşılaşmanın ilk yarısında çok sayıda pozisyona giren sarı-lacivertliler, bunlardan sadece birini değerlendirdi ve 22. dakikada Emmanuel Emenike’nin golüyle soyunma odasına 1-0 önde gitti. İkinci yarıda temposu düşen Fenerbahçe, 80. dakikada şok bir gol yedi. Gaziantepspor’un Nabil Ghilas ile bulduğu gol sevinci çok sürmedi. Sarı-lacivertliler, 86. dakikada Josef de Souza’nın golüyle 3 puanı zor da olsa hanesine yazdırdı. Bu galibiyetle Fenerbahçe 5. hafta sonunda puanını 7’ye yükseltirken, Gaziantepspor 5 puanda kaldı.

fenerbahce-kadikoyde-siftahi-yapti-1

LENS’TEN ASİSTLERE DEVAM…

Fenerbahçe’nin yeni transferi Jeremain Lens, asistlerine devam etti. Geçen hafta Kasımpaşa maçında atılan 5 golün 2’sine asistleriyle imza atan Lens, Gaziantepspor karşısında da etkili oldu. Fenerbahçe’nin kazandığı iki golde de duran topu kullanan isim olan Lens, hanesine 2 asist daha yazdırdı. Emenike ve De Souza’nın kafayla attıkları gollerin ortasını yapan Lens, 3. maçında 4. asistini yaptı.

fenerbahce-kadikoyde-siftahi-yapti-3

EMENİKE’NİN ETKİLİ FORMU DEVAM EDİYOR…

Fenerbahçe’nin Nijeryalı futbolcusu Emenike, Gaziantepspor maçında da etkili futbolunu sürdürdü. Sezona çok iyi başlayıp UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Monaco’ya iki maçta 3 gol atan Emenike, 5 maçlık suskunluğunu geçen hafta bozmuştu. Kasımpaşa karşısında 1 gol atıp 2 asist yapan Emenike, Gaziantepspor maçını da boş geçmedi. Karşılaşmanın 22. dakikasında perdeyi açan golü kaydeden Emenike, bu sezon toplamda gol sayısını 5’e çıkardı.

fenerbahce-kadikoyde-siftahi-yapti-4

DE SOUZA’NIN KADIKÖY’DE İLK LİG GOLÜ…

Fenerbahçe’nin Brezilyalı futbolcusu Josef de Souza, ligde Kadıköy’de ilk kez gol sevinci yaşadı. Karşılaşmanın 86. dakikasında sarı-lacivertlilere galibiyeti getiren De Souza, daha önce ligde deplasmandaki Kasımpaşa maçlarında iki gole imza atmıştı.

Fenerbahçe

]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-kadikoy%c2%92de-siftahi-yapti/feed/ 0
Tatil sonrası çocuğumuzu okula nasıl hazırlayacağız? https://www.kadikoylife.com/tatil-sonrasi-cocugumuzu-okula-nasil-hazirlayacagiz/ https://www.kadikoylife.com/tatil-sonrasi-cocugumuzu-okula-nasil-hazirlayacagiz/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:50 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18112 Çocuğumuzu tatil keyfinden okula geçiş sürecine nasıl hazırlamamız gerektiğiyle ilgili birkaç öneri sunmak isterim sizlere. Bu sürece nasıl hazırlanmalıyız? Nelerden kaçınmalıyız veya ebeveyn olarak bizim üzerimize düşen görevler nelerdir? Ders zili çalmadan dikkat edilmesi gerekenlerin üzerinden geçmekte fayda olacağını düşünüyorum.

Okulların açılmasına ramak kala öğrencilerimizin tatilden okula hazırlık sürecine alıştırılması gerekiyor. Okulun ilk günlerinin hem öğrenciler hem de sizler için zor geçmesini istemiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Oyun zamanlarının programlanmasından uyku düzenlerine, ödevlerinin tamamlanmasından televizyon kullanım süresine kadar dikkat edilmesi gerekenler sayesinde okul sürecine hazırlanmak mümkün. Bu hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

1- ÖDEVLERİN TAMAMLANMIŞ OLMASI ONLARI MUTLU EDER…

Yaz tatili ödevleri verildiyse bunların son güne, son haftaya bırakılmadan yaptırılmış olması gerekir. Şimdiye kadar ödevini yapmayan çocuklarımızın ödevlerini bitirecek şekilde planlama yapmalarını sağlamak ve son güne bırakmadan ödevlerini tamamlatmak önemli. Ödevini yapan öğrencilerin okulun ilk günü kendini daha mutlu hissederek ve kendine daha da güvenerek okula gittiğine şahit olacaksınız.

2- OKUL MALZEMELERİNİN TAMAMLANMASINI BERABER YAPIN…

Çocuğunuzun sorumluluk duygusunu geliştirmesiyle beraber okul sürecine alıştırmanın bir diğer yolu okul çantası, kırtasiye eksiklikleri, forma vs. gibi ihtiyaçların tespitini beraber yapmanız ve hazırlıklarınızı beraber tamamlamanızdır. Hazırlık süresince sorumluluk duygusunu tetikleyeceğiniz gibi okul heyecanını da arttıracaksınız.

3- UYKU SAATLERİNİN DÜZENE GİRMESİNİ SAĞLAYIN…

Tatil süresince esnekleşen uyku saatlerini okullar açılmadan düzene sokmak gerekir. Okul dönemindeki uyku düzenine geri dönmek için okulların açılmasını beklemeden birkaç gün öncesinden uyuma, uyanma saatlerinin düzenlenmesi gerekir. Okulun ilk günü zor uyanan öğrenciler uykuya ihtiyaç duyacakları için mutsuz olacaklar, uykuya devam etmek isteyecekler ve okula gitmek istemeyeceklerdir.

4- DENGELİ BESLENMEK SON DERECE ÖNEMLİDİR…

Aileler ne kadar dikkat etse de tatillerde çocukların beslenme düzeninde de bozulmalar olabilir. Tatil zamanlarında ev yemeğinden uzaklaşılıp, daha fazla hazır yiyecekler tüketildiği bir gerçek. Çocukların günde 4 öğün sağlıklı yemeklerden oluşan beslenme düzenlerine geri döndürülmeleri gerekiyor. Fast food, hızlı atıştırmalıklar, şekerli yiyecekler, bozuk yeme düzeninden uzaklaşmalılar.

tatil

5- TELEVİZYON VE TABLET SAATLERİNİN DÜZENLENMESİ…

Televizyon izleme, tabletle oynama süreleri kurallı olan çocukların bile yaz aylarında özgürlükleri daha fazla olmakta. Okulun açılmasıyla beraber düzene girmesi gereken konulardan biri de televizyon-tablet zamanlarıdır. Gün içinde kullanımını sınırlandırmanız gerektiği gibi; kitap okumaya, etkinlik-faaliyet yapmaya, sohbet saatleri düzenlemeye ya da arkadaşlarıyla oyun oynamaya teşvik etmeniz önemlidir.

6- OKULLA İLGİLİ OLUMLU DÜŞÜNCELERİNİZİ İFADE EDİN…

Okul açılmadan önce çocuğu motive edecek ve okulu olumlamasına neden olacak cümleler kurmanız çok önemli. Okulunu, öğretmenini, arkadaşlarını sevmesi için yönlendirmeli, herhangi bir sorunu olduğunda mutlaka sizinle paylaşmasını, tüm problemlerin çözüme ulaşabileceğini, kendisine hem ilişkileri konusunda hem akademik olarak başarılı olacağına dair güvendiğinizi söyleyin.

7- DİNLENMESİNE İZİN VERİN…

Tatilin son birkaç günü evinizde zaman geçirmeniz, çocuğunuzun hazırlıklarını yapması için fırsat tanımanız önemli. Ev dışında geçireceğiniz zaman dilimi hem çocuğunuz için yorucu olabilir, hem de hazırlıklarıyla kendinin ilgilenmesinin fırsatını engellemiş olursunuz.

8- ÇOCUĞUNUZ OKULA YENİ BAŞLIYORSA AYRICA DİKKAT ETMELİSİNİZ…

Eğer çocuğunuz ilk kez okullu olacaksa sizden ayrılmak istemeyebilir. Bu nedenle çocuğunuzla sohbet ediyor olmak, sizden ayrılmakla ilgili kaygı duyuyorsa duygularını ifade etmesini sağlamak, okulla ilgili motive edici şeyler söylemek önemlidir. Çocuğun negatif duygularının olmasının okula gidiş kararını değiştirmeyeceğini bilmesini sağlamalısınız. Bu dönemde çocuğunuz çok ağlayabilir. Sizin de sabırlı, tutarlı ve kararlı bir tutum sergilemeniz sürecin kısalmasını sağlayacaktır.

9- ÖNCE SİZ KENDİNİZİ HAZIR HİSSETMELİSİNİZ… 

Okulun ilk günü en az çocuğunuz kadar gergin ve kaygılı olabilirsiniz. Okulda oyalanmamanız, çocuğunuzu öğretmenine teslim edip, okuldan ayrılmanız sizin için de rahatlatıcı olacaktır.

Yeni eğitim ve öğretim döneminin tüm öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz için güzel günlerle geçmesi dileklerimle…

Atifet Pekcan POYRAZ

]]>
https://www.kadikoylife.com/tatil-sonrasi-cocugumuzu-okula-nasil-hazirlayacagiz/feed/ 0
Sağlık turizminde dev işbirliği https://www.kadikoylife.com/saglik-turizminde-dev-isbirligi/ https://www.kadikoylife.com/saglik-turizminde-dev-isbirligi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:50 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18117 Türkiye’de sağlık turizminin gelişmesi yönünde çalışmalarını sürdüren Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Bayındır Sağlık Grubu, turizm sektörünün gelişimine katkıda bulunan meslek birliği TÜRSAB ile sağlık hizmetleri konusunda işbirliği yaptı. İki grubun güç birliği kapsamında Bayındır Sağlık Grubu, yurt dışından gelecek hastalara ve TÜRSAB üyelerine sağlık hizmeti sunacak.

Kaliteli sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması vizyonu ile yola çıkan Bayındır Sağlık Grubu ile turizm sektörünün gelişimine katkıda bulunan meslek örgütü Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) arasında güç birliği yapıldı. İki grup arasında yapılan anlaşma ile Türkiye’de sağlık turizminin gelişmesine yönelik önemli çalışmalar yürüten Bayındır Sağlık Grubu, yurtdışından gelecek olan hastalara işbirliği kapsamında hizmet verecek. Bunun yanı sıra TÜRSAB’ın acentaları, 30 bini aşkın çalışanı ve 1. derece akrabaları, Bayındır Sağlık Grubu hizmetlerinden avantajlı olarak faydalanacak.

SAĞLIK TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKI

İşbirliği ile ilgili konuşan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy; Türkiye’nin coğrafi konumu, doğal güzellikleri, sahip olduğu tam donanımlı hastaneler ve uygun fiyatlı tıbbi hizmetleriyle sağlık turizmi açısından avantajlı konumda olduğuna dikkat çekerek; “Türkiye sağlık turizminin parlayan yıldızı. Bu alanda çok önemli ve değerli çalışmalar yapılıyor. Aynı zamanda sağlık turizmi, özellikle de bugünlerde Türkiye için önemli bir gelir kaynağı. Bayındır Sağlık Grubu ile imza attığımız bu anlaşma, sağlık turizminin daha da ilerlemesi ve altyapı organizasyonlarının daha düzenli hale gelmesi açısından önemli katkılar sağlayacak” dedi.

HİZMETLERİN KALİTESİ VE REKABET GÜCÜ ARTACAK

Türkiye İş Bankası iştiraki olan Bayındır Sağlık Grubu’nun uzun yıllardır sağlık turizminin güvenilir ve katma değerli gelişmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü hatırlatan Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin ise; “Sağlık turizmi alanında yıllardan bu yana biriktirilmiş tecrübemiz ve modern tıbbı yakından takip eden ihtisaslaşmış nitelikli kadrolarımızla hizmet vermekteyiz. Bu kapsamda TÜRSAB ile yaptığımız işbirliğine büyük önem veriyoruz. Yaptığımız işbirliği ile ülkemizin bu konudaki potansiyelinin tanıtımına katkı sağlamak, bizim için ayrı bir kıvanç vesilesi. Bu işbirliği sağlık turizminin organizasyon altyapısının iyileşmesini, belli bir standarda gelmesini sağlayacak ve verdiğimiz hizmetlerin kalitesi ve rekabet gücü daha da artacak. TÜRSAB ailesine hizmet vermekten de büyük mutluluk duyacağız” şeklinde konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/saglik-turizminde-dev-isbirligi/feed/ 0
Kadıköy’de duygusal randevu https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-duygusal-randevu/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-duygusal-randevu/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:50 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18121 UEFA Avrupa Ligi A Grubu ikinci maçında 29 Eylül Perşembe günü sahasında Hollanda’nın Feyenoord takımıyla karşılaşacak Fenerbahçe, maçın hazırlıklarına Can Bartu Tesisleri’nde yaptığı antrenmanla devam etti. Kadıköy’deki mücadele, aynı zamanda duygusal bir maça sahne olacak. İki takımda görev alan bazı isimleri, Ülker Stadı’nda enteresan bir maç bekliyor.

Fenerbahçe’nin Hollandalı futbolcusu Robin van Persie, ilk kulübü Feyenoord’a karşı oynama şansı beklerken; sarı-lacivertli formayı 3 yıl terleten Dirk Kuyt, Kadıköy’de bu sefer rakip olarak sahaya çıkmaya hazırlanıyor. Sarı-lacivertlilerin teknik direktörü Dick Advocaat ile Feyenoord Teknik Direktörü Giovanni van Bronckhorst arasında da özel bir bağ bulunuyor. Advocaat, futbolculuk döneminde çalıştırdığı Giovanni’nin teknik direktörlüğünün ilk yılında ise kendisine danışmanlık yaptı. Fenerbahçe’nin yardımcı antrenörü Mario Been de 2009-2011 yıllarında Feyenoord’un teknik direktörlüğünü üstlendi.

fenerbahce-feyenoord-kadikoyde-duygusal-randevu-5

VAN PERSİE’NİN İLK KULÜBÜ FEYENOORD…

Maçı ilginç hale getirecek bir başka durum ise, Fenerbahçe’nin kadrosundaki Hollandalı isimler olacak. Sarı-lacivertlilerin geçen sezon kadrosuna kattığı Van Persie, Feyenoord karşısında forma şansı bulması durumunda değişik bir heyecan yaşayacak. Hollanda futbolunun en önemli isimleri arasında adını yazdıran Van Persie, profesyonel kariyerine Feyenoord’da başladı. 3 sezon formasını giydiği Rotterdam temsilcisiyle UEFA Kupası zaferi yaşayan Van Persie, Feyenoord’da gösterdiği başarılı performansla 21 yaşında İngiltere’nin dev kulübü Arsenal’e transfer oldu. Kariyerine daha önce Arsenal ve Manchester United takımlarıyla Feyenoord’a karşı resmi maç oynamayan Van Persie, altyapısında da forma giydiği Hollanda ekibine karşı ilk kez sahaya çıkmak için şans bekleyecek.

fenerbahce-feyenoord-kadikoyde-duygusal-randevu-4

KUYT TEKRAR KADIKÖY’DE…

Van Persie kadar karşılaşmanın önemini en fazla hisseden isim şüphesiz Dirk Kuyt olacak. Liverpool’dan sarı-laciverlilere 2012 yılında transfer olan Kuyt, kısa sürede Fenerbahçeli taraftarların sevgisini kazandı. Fenerbahçe’de birer lig şampiyonluğu, Türkiye Kupası ve TFF Süper Kupa kazanan Kuyt, sözleşmesini yenilemeyip geçen sezon başında yetiştiği kulüp olan Feyenoord’a geçti. Sarı-lacivertli takımın son 2 yılda kadrosuna kattığı 3 Hollandalı futbolcu için aracı bile olan Kuyt, Kadıköy’e tam 488 gün sonra bu sefer rakip olarak sahaya çıkacak.

fenerbahce-feyenoord-kadikoyde-duygusal-randevu-3

ADVOCAAT ESKİ ÖĞRENCİSİNE KARŞI…

Fenerbahçe Teknik Direktörü Advocaat ile Feyenoord Teknik Direktörü Van Bronckhorst, yıllar sonra bu sefer rakip olarak aynı sahaya çıkacak. Hollanda tarihinin önemli savunmacıları arasında yer alan Van Bronckhorst, futbolculuk döneminde hem kulüp hem de milli takım kariyerinde Advocaat’ın öğrencisi oldu. Advocaat ile Van Bronckhorst’un yolu, ilk kez 1998 yılında İskoçya’da kesişti. İskoçların ünlü kulübü Glasgow Rangers’ın teknik driektörlüğünü yapan Advocaat, göreve başlamasıyla Hollandalı ismi takımına transfer ettirdi. Advocaat ve Van Bronckhorst, iki sezon üst üste İskoçya Ligi’nde şampiyonluk sevinci yaşadı.

fenerbahce-feyenoord-kadikoyde-duygusal-randevu-2

FENERBAHÇE’DE 6 HOLLANDALI, FEYENOORD’DA 1 TÜRK…

Fenerbahçe’nin teknik ekibi dahil kadrosunda 6 Hollandalı, Feyenoord’un ise 1 Türk isim bulunuyor. Sarı-lacivertlilerin teknik direktörü Advocaat ve yardımcıları Been ile Pot’un yanı sıra futbolcular Van Persie, Gregory van der Wiel ve Jeremain Lens, ülkelerinin takımlarına karşı sahaya çıkacak. Feyenoord’un ise kadrosunda 1 Türk futbolcu var. Hollanda ekibinin genç oyuncusu Bilal Başacıkoğlu, alt yaş kategorilerinde Türk Milli Takımı’nın formasını giydi.

fenerbahce-feyenoord-kadikoyde-duygusal-randevu-6

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-duygusal-randevu/feed/ 0
Kadıköy’de 43 yıllık hasret bitti https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-43-yillik-hasret-bitti/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-43-yillik-hasret-bitti/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:47 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18096 Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Fransa 1. Lig ekibi Monaco’yu 2-1 yenerek, tur için büyük avantaj yakaladı. Sarı-lacıvertliler, Fransız ekiplerine karşı 43 yıl sonra iç sahada galip gelerek, bu hasretine de son vermiş oldu.

Ülker Stadı’nda oynanan maçta sahneye Nijeryalı forvet Emmanuel Emenike çıktı. Nijeryalı forvetin 39. dakikadaki golüyle öne geçen Fenerbahçe, Radamel Falcao’nun 42. dakikada fileleri havalandırmasına engel olamayınca ilk yarı 1-1 bitti. İkinci yarıda 61. dakikada Emenike’nin şık golüyle bir kez daha öne geçen Fenerbahçe, üstünlüğünü koruyarak sahadan 2-1 galip ayrıldı.

kadikoyde-43-yillik-hasret-bitti (3)

SARI-LACIVERTLİLER TUR BİLETİNE YAKIN…

Fenerbahçe ile Monaco arasındaki rövanş maçı, 3 Ağustos’ta Monaco’da oynanacak. Sarı-lacivertli takım, rövanşta kazanması veya berabere kalması durumunda adını play-off turuna yazdıracak. Fenerbahçe, 2 veya üzeri gol atıp tek farklı kaybetmesi durumunda da tur biletini kapacak. Monaco’ya ise gol yemeden alacağı tek farklı galibiyetin yanı sıra iki ve üzeri farklı galibiyetler de tur için yeterli olacak. Rövanş mücadelesinde normal sürenin 2-1 Monaco’nun üstünlüğüyle tamamlaması durumunda karşılaşma uzatmaya gidecek. Uzatmada gol olmaması halinde ise, tur atlayan takımı seri penaltı atışları belirleyecek.

kadikoyde-43-yillik-hasret-bitti (5)

EMENİKE’DEN MUHTEŞEM DÖNÜŞ…

Geride kalan sezonu kiralık olarak başka takımlarda geçiren Emenike, Fenerbahçe’ye güzel bir dönüş yaptı. Geçen sezonu kiralık olarak Birleşik Arap Emirlikleri ekibi El Ein ve İngiltere temsilcisi West Ham United’da geçiren Emenike, yeniden döndüğü Fenerbahçe’de ilk resmi maçında 2 gol atmayı başardı. Nijeryalı forvet, sarı-lacivertli formayla 456 gün sonra gol sevinci yaşadı. Emenike, Fenerbahçe formasıyla son olarak Ziraat Türkiye Kupası’nda 28 Nisan 2015’te oynanan maçta Bursaspor’un ağlarını havalandırmıştı. Nijeryalı forvet, bu maçtan önce Kadıköy’deki son golünü ise 31 Ağustos 2014’te Kardemir Karabükspor karşısında atmıştı. Emenike, resmi maçlardaki son golünü de West Ham United formasıyla 21 Şubat’ta İngiltere Federasyon Kupası’nda Blackburn Rovers karşısında kaydetmişti. Öte yandan, karşılaşmanın ikinci yarısında oyundan çıkan Emenike’ye taraftarlar büyük sevgi gösterisinde bulundu.

kadikoyde-43-yillik-hasret-bitti (4)

ERTUĞRUL’A TARAFTARLARDAN DESTEK…

Kariyerindeki ilk Avrupa Kupası maçına çıkan ve Monaco’nun golünde topu kontrol edemeyen Fenerbahçe’nin kalecisi Ertuğrul Taşkıran’a taraftarlar destek verdi. Maçın 42. dakikasındaki pozisyonda Ertuğrul’un sektirdiği topu Falcao, filelerle buluşturdu. Yediği hatalı golden sonra morali bozulan Ertuğrul’a sarı-lacivertli taraftarlar sahip çıktı. Taraftarlar, golden sonra ve devre arasında Ertuğrul Taşkıran lehine tezahüratlarda bulundu.

kadikoyde-43-yillik-hasret-bitti (2)

ÖN ELEMEDEKİ GALİBİYET HASRETİ BİTTİ…

Fenerbahçe’nin, UEFA Şampiyonlar Ligi ön elemesinde 4 maçlık galibiyet hasreti sona erdi. Bu aşamada oynadığı son 4 maçtan 3 yenilgi ve bir beraberlikle ayrılan sarı-lacivertliler, şanssızlığını Monaco karşısında kırdı. Fenerbahçe, Monaco maçından önce UEFA Şampiyonlar Ligi’nde bu aşamada 2013-2014 sezonu play-off turunda Arsenal’a 3-0 ve 2-0 yenildi. Geçen sezon ise 3. ön eleme turunda Shakhtar Donetsk’le sahasında 0-0 berabere kalan Fenerbahçe, deplasmanda rakibine 3-0 yenilerek kupa dışında kalmıştı. Sarı-lacivertli ekip, bu aşamada Monaco maçından önceki galibiyetini 2013-2014 sezonu 3. ön eleme turunda Avusturya’nın Salzburg takımını 6 Ağustos 2013’te 3-1 yenerek elde etmişti.

kadikoyde-43-yillik-hasret-bitti (1)

43 YILLIK HASRET BİTTİ…

Fenerbahçe, Fransız ekiplerine karşı 43 yıl sonra iç sahada galip geldi. Son olarak 7 Kasım 1973’te Nice’i İstanbul’da 2-0 yenen sarı-lacivertliler, daha sonra Fransız ekipleriyle seyircisi önünde oynadığı 6 maçı da galip bitirememişti. Sarı-lacivertliler, Monaco’yu 2-1 yenerek bu hasretine son vermiş oldu.

kadikoyde-43-yillik-hasret-bitti (7)

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-43-yillik-hasret-bitti/feed/ 0
Sağlık alanında doğru bilinen yanlışlar https://www.kadikoylife.com/saglik-alaninda-dogru-bilinen-yanlislar/ https://www.kadikoylife.com/saglik-alaninda-dogru-bilinen-yanlislar/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:47 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18103 Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Halit Yerebakan, sağlık alanında sık yapılan hatalara, doğru bilinen yanlışlara değindi. Günlük hayatta hem kendimiz hem de sevdiklerimizin sağlığı için uyguladığımız ama aslında yanlış olan, hatta bazen de zarar veren davranışları sizler için sıraladık:

 1. Kahvaltı obeziteyi önleyen bir öğündür.

Hurafedir! Kahvaltı, obeziteyi önleyen bir öğün değildir. Kahvaltı, gün içinde önemli bir öğündür. Ancak kahvaltıda ne tükettiğiniz de bir o kadar önemlidir.

 1. Akşam 20.00’den sonra yemek yemek, kilo almanıza sebep olur ve yedikleriniz yağ olarak depolanır.

Hurafedir! Geç yemek yemek, uyku düzeninizi bozar ve reflü problemine sebep olabilir. Akşam yediğiniz yemek direkt yağa dönüşmez. Ancak akşam yemek yiyenler, genelde yağlı ve ağır gıdalar aldıkları için kilo alıyorlar. Hafif ve sağlıklı yediğiniz takdirde kaçta yediğinizin önemi yoktur.

 1. Zayıflamak ve az yemek midenizi küçültür.

Hurafedir! Midenin küçülmesi yalnızca ameliyat ile olur.

 1. Yağlanmaya (bedensel yağ oranınızın artmasına) sebep olan yediğiniz yağlı besinlerdir.

Hurafedir! Sağlıklı yağlar, beslenmenizin yüzde 30’unda olmalıdır. Ancak trans ve satüre yağlardan uzak durun.

 1. Saçları kestirmek, saçların daha hızlı uzamasına ve daha gür çıkmasına yardımcı olur.

Hurafedir! Yapılan araştırmalara göre kesilen saçlar, daha hızlı ya da gür uzamıyor. Kıl genetiği değişmiyor. Saçlarınızı bakım yaparak gürleştirebilirsiniz.

 1. Eğer zehirli bir şey içerseniz hemen kusmanız gerekir.

Hurafedir! Kusmaya çalışmak, içilmiş olan zehirli maddenin yemek borusundan ikinci kez geçerek zarar vermesine neden olur.

 1. Çok yakından televizyon izlemek, gözlerin bozulmasına sebep olur.

Hurafedir! Televizyonu yakından ya da uzaktan izlemenin görme bozukluğuna sebep olduğunu gösteren herhangi bir bulgu bulunmamıştır.

 1. Günde 4 saat uyku bana yetiyor diyorsanız, sizin için yeterlidir. Ayrıca, hafta sonları eksik kalan uykularınızı fazla uyuyarak tamamlayabilirsiniz.

Hurafedir! Uyku sonradan telefi edilemez. İdeal uyku 6-7 saattir.

 1. Erişkinlerin bebeklere göre daha fazla sayıda kemikleri vardır?

Hurafedir! Bebeklerde yetişkinlere göre daha fazla kemik vardır. Bebek büyüdükçe bazı kemikler birbirine kaynar ve sayı azalır.

 1. Travma-kaza sonrası kanayan bir kol veya bacak ile karşılaştığımızda, hemen o uzuvda kanamanın üstünde bir seviyeye bez parçası bağlayarak turnike uygulamanız gerekir.

Hurafedir! Kanayan yaranın üzerine temiz bir bez ile bastırmak gerekir. Eğer kopan bir uzuv söz konusu ise en son çare olarak turnike yapılır.

 1. Hamilelik süresince iki kişi için yemek yemeli ve bu sebeple bebeğinizin iyi gelişmesi için her gün en az 1000 kalori fazladan almak gerekir.

Hurafedir! Anne adayı sağlıklı ve dengeli beslendiği takdirde, hamileliğin 20. haftasına kadar ek bir enerji alımına gerek duymaz. Bu nedenle “İki kişilik beslenmeliyim” gibi düşünüp, ihtiyacınızdan yemek fazla yemeyin.

 1. Anne karnında bebek ne kadar büyük ise o kadar sağlıklıdır.

Hurafedir! Bebeklerin normal doğum kilosu 2.800 ile 3.500 gram arasında olmalıdır. Daha yüksek kilolar, bebeğin ileri yaşlarda kalp büyümesi, şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarına yol açar.

 1. Şekerli yiyecekler çocukları hiperaktif yapar.

Hurafedir! Şeker, bedeni bir enerji kaynağı olarak besler. Ancak çocukları hiperaktif yapmaz.

 1. Tırnak batması (ayak tırnakları) durumunda tırnağınızın köşe kenarlarını keserek tırnak batmasını önleyebiliriz.

Hurafedir! Tırnak köşelerini kesmek, tırnağın daha geriden batmasına sebep olur.

 1. Hiper Tansiyon (yüksek tansiyon) hastalığı ilaç ile tamamen tedavi edilebilir.

Hurafedir! İlaçlar tansiyonu kontrol altında tutar, ancak tamamen iyileşmesine sebep olmaz.

 1. Anne sütü ile beslenen bebeğinizin sıvı ihtiyacını karşılamak için mutlaka su da içirmemiz gerekmektedir.

Hurafedir! Anne sütü bebeğin tüm ihtiyacını karşılar.

 1. Gastroözafageal reflü (reflü hastalığı), mide asitinin çok fazla olmasından kaynaklanır.

Hurafedir! Mide içeriğinin, özofagusa geri kaçması sonucunda oluşur.

 1. En doğru (sağlıklı) uyku pozisyonu için bebeğinizi sağ yanına yatırmalısınız.

Hurafedir! Bebeğin en doğru yatış pozisyonu sırt üstü olmalıdır. Yatakta oyuncak, yastık vs. bulundurmayın. Sırt üstü yatmanın bebek ölümlerini azalttığını gösteren birçok araştırma mevcut.

 1. Anne sütü, çocuğunuzun ileride obez olmasını engeller.

Hurafedir! Obezite, sonradan edinilen yeme-içme alışkanlıklarına göre olur.

 1. Yaşlandıkça uyku ihtiyacı azalır.

Hurafedir! İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu uyku miktarı değişmez. Ortalama 7-8 saattir.

 1. Maden suları böbrek taşına sebep olur.

Hurafedir! Maden suları, doğal kaynak suları minerallerden zengindir. Maden suları böbrek taşına sebep olmaz, ancak kahverengi gazlı içecekler sebep olur.

 1. Eğer çiğnediğiniz sakızı yutarsanız mide-bağırsaklara yapışır ve senelerce orada kalabilir.

Hurafedir! Yapılan son araştırmalar, sakızın temel maddesini oluşturan kimyasalların yüzde 50’sinden fazlasını vücudun tanımadığını gösterdi. Dolayısıyla vücut tanımadığı her maddeye yaptığı gibi dışkı ile atar.

 1. Yumurtada çok fazla kolesterol bulunur.

Hurafedir! 1 yumurtada 200 mg kolesterol bulunur. Yumurta her gün 1 adet tüketebilirsiniz. Yumurtanın içindeki kolesterol gıda ağırlıklı olduğu için günde 2 tanesi zararlı değil.

 1. Hapşırdığınızda kalp atışınız durur.

Hurafedir!  Hapşırırken karın içi basınç arttığı için hava ciğerlerden güçlü bir basınçla çıkar. Aynı şekilde kalbe giden damarlarda kan basıncı artar ve kalbin gevşedikten sonraki dinlenme süresi milisaniye ölçeğinde uzar. Yani kalp çok çok kısa bir süreliğine duruyormuş gibi olur, ancak bu kalbin durması değil dinlenme süresinin uzamasıdır.

    25. Hamileyken saçlarınızı boyamak bebeğinize zarar verir.

Hurafedir! Hamileyken saçlarınızı boyamak bebeğinize zarar vermez.

]]>
https://www.kadikoylife.com/saglik-alaninda-dogru-bilinen-yanlislar/feed/ 0
Kıskandırmayın kardeşimi! https://www.kadikoylife.com/kiskandirmayin-kardesimi/ https://www.kadikoylife.com/kiskandirmayin-kardesimi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:43 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18069 Kardeş kıskançlığı, aile içinde en sık yaşanan problemlerden biridir. Kıskançlık duygusu, ebeveynin ”sevdiği tek kişi” olma isteğinden kaynaklanır. Kıskançlık doğal bir duygudur ancak, aynı zamanda acı da verir. Medicana International İstanbul Hastanesi Uzman Klinik Psikologu Melis Çekiç Gülloğlu; kardeş kıskançlığının aile, sosyal ve okul hayatı üzerindeki etkileri konusunda önemli bilgiler verdi:

Büyükler küçükleri kıskanabildiği gibi, küçükler de büyükleri kıskanabilir. Örneğin büyükler küçükleri onlara daha çok ilgi gösterildiği yönünde kıskanırken, küçük çocuklar da büyükleri kıskanır çünkü; küçük çocuk pek çok şeyi yapamazken (yürümek, koşmak, istediği nesneyi istediği anda alabilmek vb.) büyük kardeşin pek çok şey yapabildiğini görmek, küçük çocukta kıskançlık yaratabilir ve bunları kaldırmak kolay olmaz.

KISKANÇLIĞIN AÇIK BELİRTİLERİ…

Çocuklardaki kıskançlığın açık belirtileri şu şekildedir: Kabuslar görmeye başlaması, gece altına kaçırmaya başlaması, ortalığı kırıp dökmeye başlamak-öfke patlamaları, tırnak yemek, kendi saçlarını yolmak, yemek yememek, içe kapanmak, eskiden yaptığı ve keyif aldığı aktivitelere karşı isteksizlik, baş ağrısı-mide bulantısı, cilt lekeleri.

KISKANÇLIK BELİRTİSİ GİZLİ DAVRANIŞLAR…

Çocuklardaki kıskançlığın belirtisi olan gizli davranışlar ise şu şekildedir: Sürekli rekabet halinde olması veya tüm performans gerektiren yarışmalardan kaçınması, sürekli girişken ve popüler olmaya çalışma veya kendine güvensiz ve başkalarına itaatkar olma. Kayıtsız veya fazlasıyla cömert olma veya insafsızlık ve açgözlülük. Unutulmamalıdır ki kardeş kıskançlığı evrensel ve doğal bir duygudur ve çocuklar kardeş kıskançlığı yaşadıkları için cezalandırılmamalı ve ”kötü bir çocuk olarak adlandırılmamalı.

SUÇLAMAK VE CEZALANDIRMAKTAN KAÇININ…

Çocuğu bu doğal duygusundan ötürü suçlamak ve cezalandırmak son derece yanlıştır. Çocuğun kardeşini büyük ve değişmez bir mutluluk içinde kabul etmesini ve sürecin peri masalı gibi geçmesini beklemek doğru değildir. Öncelikle doğumdan önce bir kardeş geleceği abartılmadan ve törensiz bir şekilde söylenmelidir. Anne karnı belirginleştikten sonra yeni gelecek olan bebeği beraber sevmek ve bu çalışmaları yaparken annenin çocuğunu yakınında tutması ve ona dokunması çok önemlidir. Yeni gelecek kardeş için onun dikkatini çekebilecek alışverişler yapmaktan kaçınılmalıdır. Kardeş doğmadan önce büyük çocuğun yatak odasının, anne ve baba yatak odasından uzun süre önce ayrılmış olması gerekir.

KARDEŞ DOĞDU, PEKİ ŞİMDİ NASIL DAVRANMALIYIZ?

Büyük çocuğun annesiyle doğumun hemen ardından değil, anne rahatladıktan sonra görüşmesi çok daha iyi olacaktır. Çünkü annesini bitkin ve hasta halde görmesi, bebeği veya kendisini suçlamasına sebep olabilir. Kardeş ile ilk karşılaşması ebeveynin kucağında değil, bebeğin kendi yatağının yanında olmalıdır. Gerekirse kardeşten gelen güzel bir ”merhaba” hediyesi kardeşi rahatlatabilir. Anne bebeği emzirmeye başladığında bir kolunda bebeğin, diğer tarafında ise büyük çocuğun olması önemlidir. Annenin bebeği emzirirken bir taraftan onunla sohbet etmesi onu çok mutlu edebilir.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kiskandirmayin-kardesimi/feed/ 0
Türkiye’nin tek resmi pist bisikleti yarışı başlıyor https://www.kadikoylife.com/turkiye%c2%92nin-tek-resmi-pist-bisikleti-yarisi-basliyor/ https://www.kadikoylife.com/turkiye%c2%92nin-tek-resmi-pist-bisikleti-yarisi-basliyor/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:43 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18076 Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşecek olan Türkiye’nin tek resmi pist bisikleti yarışı Malt Crit, 16 Temmuz Cumartesi günü üçüncü kez start alacak.

“Veledrom” kültürünü yaygınlaştırmak için Türkiye’nin tek faal veledromu olan Maltepe’de düzenlenecek Malt Crit’e katılım, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ücretsiz. Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşecek yarışta bu sene 8 resmi kategori dışında işitme engelli çocukların mücadele edeceği “Paralimpik”, anaokulu öğrencilerinin yarışacağı “Taytay”, katlanır bisiklet sahiplerinin yarışacağı “Aç-kapa” gibi kategoriler de yer alacak.

turkiyenin-tek-resmi-bisiklet-yarismasi-basliyor (3)

BEYLİKDÜZÜ’NDEN MALTEPE’YE BİSİKLET TRENİ…

Festivalde Türkiye’de yeni veledromların yapılması ve veledromun ne olduğunu duyurabilmek için Beylikdüzü’nden Kadıköy’e, Kadıköy’den Maltepe’deki veledroma “Bisiklet Treni” olarak adlandıran bir bisiklet sürüşü organize edilecek. Saat 13.00’de Beylikdüzü’nden başlayacak olan Bisiklet Treni, Sirkeci’den arabalı vapur ile Harem’e, oradan da Haydarpaşa Garı önüne geçecek. Haydarpaşa Garı’nda verilecek molanın ardından istikamet Maltepe Veledrom olacak.

MALT CRIT HAKKINDA…

Malt Crit, İstanbul Anadolu Yakası’ndaki “Maltepe” ilçesinden ve “Criterium” kelimelerinden türetilmiştir. Herhangi bir kişiye ya da kuruma ait olmayan bir topluluk inisiyatifidir. Logosunda bulunan yeşil zincir; “Dünyayı koru, bisiklete bin!” felsefesinden yola çıkılarak oluşturulmuştur. Türkiye genelinde düzenlenen tek resmi pist yarışı organizasyonudur. Maltepe sınırları dâhilinde olmak koşuluyla yılda bir kez yapılması ve uluslararası marka bilinirliğinin arttırılması hedeflenmektedir. Ayrıca, UCI kuralları çerçevesinde Türkiye Bisiklet Federasyonu, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İBB ve diğer yetkin kurumlardan gerekli izinler alınarak, Maltepe sahilinde bulunan velodromda düzenlenmektedir. Etkinliklerde genel güvenliği, alana özel izinle davet edilmiş olan emniyet birimleri sağlamaktadır. Ortaya çıkabilecek kazalara karşı bir adet tam donanımlı ambulans alandaki yerini almaktadır. İlk yarış 2014 yılında başlamıştır. 2015 yılında ikincisi düzenlenen organizasyonun 2016 yılında daha geniş yarışçı ve seyirci kitlesine ulaşması hedeflenmektedir. Kadrosu genişletilerek, organizasyon öncesi ve sonrası hem basılı mecralarda hemde sosyal mecralarda daha etkin yer almaya başlamıştır.

turkiyenin-tek-resmi-bisiklet-yarismasi-basliyor (2)

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/turkiye%c2%92nin-tek-resmi-pist-bisikleti-yarisi-basliyor/feed/ 0
Bayındır İçerenköy Hastanesi’nden bölgesindeki muhtarlara iftar daveti https://www.kadikoylife.com/bayindir-icerenkoy-hastanesi%c2%92nden-bolgesindeki-muhtarlara-iftar-daveti/ https://www.kadikoylife.com/bayindir-icerenkoy-hastanesi%c2%92nden-bolgesindeki-muhtarlara-iftar-daveti/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:40 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18060 Bayındır İçerenköy Hastanesi, bölgesindeki muhtarlara iftar daveti verdi. 28 Haziran Salı akşamı The Green Park Hotel Bostancı’da gerçekleşen davete, Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin ile birlikte İçerenköy Hastanesi’nden bazı doktorlar katıldı.

Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin’in “Hoşgeldiniz” konuşmasıyla başlayan gecede Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe ilçelerinden gelen muhtarlara, hastanenin Medikal Direktörü Dr. Cem Talas tarafından 26 branşta hizmet veren Bayındır İçerenköy Hastanesi hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Bayındır İçerenköy Hastanesi

Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin…

TIBBİ ETİK KURALLAR, OLMAZSA OLMAZIMIZDIR…

Türkiye olarak sağlık standartlarımızın yükselmesi yolunda büyük çaba harcayan ve pek çok kuruma da örnek olan Bayındır Sağlık Grubu’nun çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Müdür Sezai Sevgin; “Tıbbi etik kurallar, bizler için olmazsa olmazlarımızın başında gelmektedir. Türkiye İş Bankası iştiraki bir sağlık grubuyuz. Büyük ve önemli bir sorumluğumuz var. Tıbbi tanıya ulaşabilmek bakımından ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Her işlem sadece gerektiği kadar, ne eksik ne de fazla yapılmaktadır” dedi.

Bayındır İçerenköy Hastanesi

Sezai Sevgin: “Muhtarlar, vatandaşlarımızla aramızdaki köprünün ayaklarını oluşturuyor.”

MUHTARLAR, MAHALLELERİN KILCAL DAMARLARIDIR…

Muhtarların son derece işlevsel özellikleri olduğunu dile getiren Sevgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muhtarlarımız, mahallelerin kılcal damarlarıdır. İhtiyacımız olan bilgilerin vatandaşlarımızla paylaşılmasında önemli bir köprü görevi üstlenmektedirler.”

Bayındır İçerenköy Hastanesi

Bayındır İçerenköy Hastanesi Medikal Direktörü Dr. Cem Talas: “Kısmi SGK anlaşması olan bir hastaneyiz.”

KISMİ SGK ANLAŞMALI BİR HASTANEYİZ…

İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkan Yardımcısı Hüseyin Uzun’un da katıldığı iftar davetinde muhtarların vatandaş adına sordukları soruları cevaplandırmak, Bayındır İçerenköy Hastanesi Medikal Direktörü Dr. Cem Talas’a düştü. En çok sorulan soru ise “SGK anlaşmalı bir hastane misiniz?” oldu. Kalp Damar Cerrahisi, Kardiyoloji ve Tıbbi Onkoloji’de SGK anlaşmasının olduğu bilgisini yanıtını veren Talas; “Kalp Damar Cerrahisi operasyonlarında ve Kemoterapi uygulamalarında hiçbir şekilde, hiçbir ad altında fark almıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bayındır Sağğlık Grubu (5)

Buluşmaya katılan uzmanlar arasında, Bayındır İçerenköy Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı ve Tıbbi Hizmetler Direktör Yardımcısı Prof. Dr. Tayfun Gürpınar da vardı. Gürpınar, Bayındır İçerenköy Hastanesi’nin “ilk yaşlı dostu hastane” olduğunu ve her hafta Çarşamba günleri hastalara bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini ifade etti…

Bayındır İçerenköy Hastanesi

İftar davetine Bayındır İçerenköy Hastanesi Başhekimi Dr. Üzeyir Yerdelen ile birlikte Prof. Dr. Hilmi Tokmakoğlu (Kalp Damar Cerrahi), Prof. Dr. Nedim Aban, Dr. Tufan Hacıahmetoğlu (Genel Cerrahi), Prof. Dr. Tayfun Gürpınar (Üroloji), Dr. Elif Ünlü Gedik (Kadın Hastalıkları ve Doğum), Dr. Cüneyt Ocak (Göz Hastalıkları) ve Dr. Ali Kaya (Dahiliye) da katıldı…

]]>
https://www.kadikoylife.com/bayindir-icerenkoy-hastanesi%c2%92nden-bolgesindeki-muhtarlara-iftar-daveti/feed/ 0
“Yaşasınnn” diyeceksiniz! https://www.kadikoylife.com/%c2%93yasasinnn%c2%94-diyeceksiniz/ https://www.kadikoylife.com/%c2%93yasasinnn%c2%94-diyeceksiniz/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:35 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18032 Gelecek yıl Kadıköylülere sağlık alanında hizmet vermeye başlayacak İstanbul’un en donanımlı hastanesi hakkında detaylı bilgi almak için, markanın kurumsal iletişiminden sorumlu iki ismi Kalamış By Esat’ta konuk ettik.

Medicana Sağlık Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Kurtuluş Okutan ve Medya Müdürü Meltem Depecik bir yandan sorularımızı yanıtlarken, diğer yandan da hedefleri hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

NELER ÖĞRENDİK NELER…

Okutan ve Depecik’ten öyle güzel şeyler öğrendik ki, bir tanesi bile “Yaşasınnn” dedirtecek. Örneğin, tam donanımlı ve bir anlamda butik hizmet verecek olan Medicana Kadıköy Hastanesi’nde SGK geçerli olacak. Moda, Fenerbahçe, Kalamış, Kızıltoprak, Feneryolu gibi semtlerden yürüyerek gelebileceğiniz bu hastanede “bekletilmemek”, kurumun olmazsa olmaz hedefleri arasında yer alıyor.

İrem Babalık, Kurtuluş Okutan, Meltem Depecik, Canan Toprakkkaya, Kadir Toprakkaya ve Hüsnü Babalık…

İki iletişim uzmanından bilgileri almamızı kolaylaştıran unsurlardan biri de By Esat’ın olağanüstü lezzetleriydi…

]]>
https://www.kadikoylife.com/%c2%93yasasinnn%c2%94-diyeceksiniz/feed/ 0
Fenerbahçe, yeni hocasıyla Kadıköy’de iyi başladı https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-yeni-hocasiyla-kadikoy%c2%92de-iyi-basladi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-yeni-hocasiyla-kadikoy%c2%92de-iyi-basladi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:35 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18036 Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi play-off turu ilk maçında İsviçre’nin Grasshoppers takımını Kadıköy’de 3-0 yenerek tur için avantaj yakaladı.

Ülker Stadı’nda oynanan karşılaşmanın ilk yarısında girdiği pozisyonlardan sadece birini değerlendiren sarı-lacivertliler, 4. dakikada Aatıf Chahechouhe’nın golüyle soyunma odasına 1-0 önde gitti. Maçın ikinci yarısında 72. dakikada Miroslav Stoch ile farkı 2’ye çıkartan Fenerbahçe, aynı futbolcuyla 90+1’de bir gol daha buldu. Sahadan 3-0 galip ayrılan temsilcimiz, UEFA Avrupa Ligi’nde gruplara kalma yolunda büyük avantaj sağladı. Karşılaşmanın rövanşı, 25 Ağustos Perşembe günü İsviçre’nin Zürih kentinde oynanacak.

fenerbahce-yeni-hocasiyla-kadikoy-de-iyi-basladi (8)

ADVOCAAT GALİBİYETLE BAŞLADI…

Fenerbahçe, yeni teknik direktörü Dick Advocaat ile çıktığı ilk maçtan galibiyetle ayrıldı. Vitor Pereira’nın yerine göreve getirilen ve geçtiğimiz gün resmi sözleşmeye imza atan Hollandalı teknik adam, ilk sınavından başarıyla çıktı.

fenerbahce-yeni-hocasiyla-kadikoy-de-iyi-basladi (4)

STOCH 4 YIL SONRA…

Fenerbahçe’nin Slovak futbolcusu Stoch, sarı-lacivertli formayla 4 yılı aşkın bir süre sonra rakip fileleri havalandırdı. Geride kalan 3 sezon başka takımlarda kiralık olarak geçiren Stoch, Grasshoppers karşısında 67. dakikada Chahechouhe’nın yerine girdi ve etkili bir oyun ortaya koydu. Rakip fileleri iki kez havalandıran Slovak futbolcu, Fenerbahçe formasıyla 1.572 gün sonra gol kaydetti. Son olarak 29 Nisan 2012’de Süper Final Şampiyonluk Grubu’nda Beşiktaş’a gol atan Stoch, ilk önce 72. dakikada sahneye çıktı ve takımının 2. golünü kaydetti. Stoch, maçın uzatma anlarında ise şık bir gole imza attı. Slovak futbolcu, uzak mesafeden attığı şık golle takımının farklı galibiyetinde başrol oynadı. Gollerden sonra formasındaki Fenerbahçe armasını öpen Stoch’un bu hareketi tribünlerin de alkışını aldı. Taraftarlar, uzun süre Stoch lehine tezahürat yaptı.

fenerbahce-yeni-hocasiyla-kadikoy-de-iyi-basladi (6)

CHAHECHOUHE İLK GOLÜNÜ ATTI…

Fenerbahçe’nin Sivasspor’dan transferi Chahechouhe, sarı-lacivertli forma altında ilk golünü attı. Monaco maçlarında sonradan oyuna giren, bu karşılaşmada ise ilk 11’de sahaya çıkan Faslı futbolcu, 4. dakikada İsviçre ekibinin filelerini havalandırarak Fenerbahçe’yle ilk gol sevincini yaşadı.

fenerbahce-yeni-hocasiyla-kadikoy-de-iyi-basladi (1)

TARAFTARLAR OYNANAN FUTBOLU BEĞENDİ…

Fenerbahçeli taraftarlar, takımlarının oynadığı futbolu beğendi. Sarı-lacivertli taraftarlar, hücum ağırlıklı futbol oynayarak bol pozisyona girip 3-0 kazanan takımlarını sık sık alkışladı. Taraftarlar, en büyük desteği ise Salih Uçan’a verdi. Hem hücumda hem de savunmada etkili bir oyun ortaya koyan Salih’in futbolu beğeni topladı. Maçtan sonra futbolcular, kendilerini maç boyu destekleyen tribünleri gezerek galibiyeti kutladı.

fenerbahce-yeni-hocasiyla-kadikoy-de-iyi-basladi (7)

KADIKÖY’DE YENİLMEZLİK DEVAM EDİYOR…

Fenerbahçe, Ülker Stadı’ndaki yenilmezlik serisini 27 maça çıkardı. Kadıköy’de son olarak UEFA Avrupa Ligi’nde 17 Eylül’de Molde’ye 3-1 yenilen Fenerbahçe, o tarihten sonra seyircisi önünde üç kulvarda da yenilgi yüzü görmedi. Yaklaşık bir yıldır sahasında yenilmeyen sarı-lacivertliler, 27 maçlık seride 23 galibiyet ve 4 beraberlik aldı. Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarındaki iç saha yenilmezlik serisi de 5 maça çıktı. Fenerbahçe, Molde yenilgisinden sonra taraftarı önünde Avrupa maçlarında 4 galibiyet alırken, 1 kere de berabere kaldı.

Fenerbahçe]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-yeni-hocasiyla-kadikoy%c2%92de-iyi-basladi/feed/ 0
Prof. Dr. M. Necmettin Pamir’e Altın Madalya https://www.kadikoylife.com/prof-dr-m-necmettin-pamir%c2%92e-altin-madalya/ https://www.kadikoylife.com/prof-dr-m-necmettin-pamir%c2%92e-altin-madalya/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:31 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=18021 Dünyanın sayılı beyin cerrahlarından Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Necmettin Pamir, Avrupa-Asya Nöroşirurji Akademisi’nin 1984’ten beri verilen 5. Altın Madalya’sının sahibi oldu.

Dünyanın sayılı akademik beyin cerrahisi topluluğu olan, Avrupa ve Asya’dan 50’şer aktif üyesi bulunan Avrupa-Asya Nöroşirürji Akademisi’nin (Academia Eurasiana Neurochirurgica) 1984’ten beri verilen 5. Altın Madalya’sının sahibi, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı – Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. M. Necmettin Pamir oldu. Beyin cerrahisinin gelişimine katkılarından dolayı Academia Eurasiana Neurochirurgica’nın Altın Madalya’sını almaya hak kazanan Pamir; “Bu ödül akademinin en yüksek şeref payesidir. Benim açımdan çok sevindirici ve gurur verici” diye konuştu. 1984 yılında kurulan ve her iki yılda bir toplantı yaparak üst düzeyde beyin cerrahisindeki sorunları tartışan Avrupa-Asya Beyin Cerrahisi Akademisi’nde geçmişte genel sekreterlik ve başkan yardımcılığı yapan Prof. Dr. M. Necmettin Pamir, 2007-2009 yılları arasında da akademiye başkanlık yapmıştı.

BEYİN CERRAHİSİNE BÜYÜK KATKI…

Bir dönem Türk Nöroşirürji Derneği Başkanlığı’nı yürüten; Amerikan, Alman ve Dünya Nöroşirürji Akademilerinde üyeliği bulunan, 17 ulusal ve uluslararası derneğin üyesi olan Prof. Dr. M. Necmettin Pamir’in nöroşirürji üzerine 200’ün üzerinde uluslararası, 100’den fazla ulusal dergilerde yayınlanmış çalışması bulunuyor. Bugüne dek 175 uluslararası ve 385 ulusal kongre bildirisi ile 35 uluslararası ve 57 ulusal konferansa katılımda bulunan Pamir, dünyanın sayılı beyin cerrahlarının arasına alındığı Amerikan Beyin Cerrahi Akademisi’nde de görev aldı. 1953 doğumlu olan Prof. Dr. Necmettin Pamir, American Academy’e Prof. Dr. Gazi Yaşargil’den sonra girebilen ikinci Türk beyin cerrahı.

GENÇLERE 3 ÖNEMLİ MESAJ…

Dünyada her alanda olduğu gibi tıp alanında da ilerlemenin ve yeni bilgilerin ortaya çıkmakta olduğunu belirten Prof. Dr. Necmettin Pamir; “Gençlere en büyük tavsiyem hangi dalı seçerlerse seçsinler meraklı olmalarıdır, düşünmeleridir, çalışmalarıdır ve evrensel bilgiye katkıda bulunmalarıdır” dedi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/prof-dr-m-necmettin-pamir%c2%92e-altin-madalya/feed/ 0
Bosphorus’ta barışa kucak açtı, Kadıköy’e ödülle döndü https://www.kadikoylife.com/bosphorusta-barisa-kucak-acti-kadikoye-odulle-dondu/ https://www.kadikoylife.com/bosphorusta-barisa-kucak-acti-kadikoye-odulle-dondu/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:28 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17986 İstanbul, Bosphorus, İnek Geçidi, dünyalar güzeli… Günlerdir Bosphorus 28. Kıtalararası Yüzme Yarışmaları’nın yapılmasını bekliyordum.

Uzun bir süredir Burhan Felek Galatasaray Yüzme Havuzu’nda 6.5 kilometrelik parkuru ne kadar bir sürede kaydedeceğinin hesaplarını yapıyordu Kadıköylü eğitimci F. Rennan Karaca. Çocukluğunun ilk yılları Boğaz’ın sularında geçmişti. Ve sonrası Feneryolu… Amacı bu kez daha da anlam kazanmıştı bu zor günlerde; "Barışa kulaç atmak"

İşte bu amaçla yola çıktık Kadıköy’den sevgili eşimle. Nereden bilebilirdim ki Kadıköy’e bir ödülle dönüp bunu yazıya dökeceğimi. Önce Beşiktaş, motorla Kuruçeşme… Tam bir festival havasında, Kuruçeşme Parkı müthiş. Samsung 28. Uluslararası Bosphorus Kıtalararası Yüzme Yarışması’nda her yaştan katılımcılar var. 6.5 kilometrelik bir parkur. 55 ülke ve 800 civarında (kayıt yaptıran) yabancı, toplam ise 2 bin civarında katılımcı.

Tribünler… Vapurla Kanlıca’ya geçen ve oradan yarışa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın işaretiyle başlayan yüzücüler… Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, yarışın bitiminde ödül törenini hemen yapıyor. Genel klasmanda Erkekler’de Ömer Tara, Kadınlar’da  Nilay Erkal birincilik ipini göğüslüyor. Biz de F. Rennan Karaca’nın kendi kategorisindeki ikincilik madalyasını ve etkinlik haberini taşıyoruz Kadıköy’e.

Çok güzel bir ülkede, kentte yaşıyoruz. Barışa o kadar çok kucak açmaya ve yol almak için o kadar kulaç atmaya ihtiyacımız var ki. En güzel ödül o bize; "İki yakada da kardeşlik"]]>
https://www.kadikoylife.com/bosphorusta-barisa-kucak-acti-kadikoye-odulle-dondu/feed/ 0
Medicana Çamlıca’ya “Yılın En Quality Sağlık Kuruluşu” ödülü https://www.kadikoylife.com/medicana-camlica%c2%92ya-%c2%93yilin-en-quality-saglik-kurulusu%c2%94-odulu/ https://www.kadikoylife.com/medicana-camlica%c2%92ya-%c2%93yilin-en-quality-saglik-kurulusu%c2%94-odulu/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:24 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17974 Quality of Magazine Dergisi’nin düzenlediği 7. Yıl Quality Ödül Töreni’nde yılın “En Quality” isimleri, ödülleri ile buluştu. Sanat, medya ve iş dünyasından önemli isimlerin katıldığı törende “Yılın En Quality Sağlık Kuruluşu” ödülü, ikinci kez Medicana Çamlıca Hastanesi’nin oldu.

Quality of Magazine Dergisi’nin düzenlediği “Quality of Magazine 7. Yıl Quality Ödül Töreni”, 31 Mayıs Salı gecesi Suada’da gerçekleşti. Sağlık Kuruluşu kategorisinde Medicana Çamlıca Hastanesi, “Yılın En Quality Sağlık Kuruluşu” ödülüne layık görüldü. En Quality ödüller arasında “Yılın Sağlık Kuruluşu” ödülünü alan Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü Murat Kaya, şunları ifade etti:

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞARAK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ…

“Quality of Magazine ailesinin bizi bu ödüle layık görmesi, hastanemiz için büyük gurur kaynağıdır. Bu tip ödüller, aynı zamanda insanlara farklı sorumluluklar getiriyor. Bu sorumlulukları üzerimizde fark ediyoruz ve her geçen gün sağlık ile ilgili gece gündüz çalışarak büyümeye devam ediyoruz. Yeni yaşında Quality of Magazine Dergisi’ne başarılar dileriz.”

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/medicana-camlica%c2%92ya-%c2%93yilin-en-quality-saglik-kurulusu%c2%94-odulu/feed/ 0
8. Irmak Spor Şenliği sona erdi https://www.kadikoylife.com/8-irmak-spor-senligi-sona-erdi/ https://www.kadikoylife.com/8-irmak-spor-senligi-sona-erdi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:15 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17904 Özel Irmak Okulları, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında her yıl geleneksel olarak düzenlediği Irmak Spor Şenliği’nin sekizincisini gerçekleştirdi.

Farklı branşlarda Irmak Okulları’nı temsil eden sporcu öğrencilerin, diğer özel okullar ve devlet okulları sporcu öğrencileriyle kaynaşmalarını sağlamak, sporun evrensel boyutlardaki sevgi, dostluk ve fair play ilkelerinin benimsenmesine katkıda bulunmak amacıyla her sene 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında yapılan Irmak Spor Şenliği; bu sene de 10-12 Mayıs tarihleri arasında tenis, basketbol, voleybol ve futsal branşlarında gerçekleştirildi. Irmak Spor Şenliği’ne İstanbul çapındaki  özel okullar ve devlet okullarından toplam 250 sporcu öğrenci davet edildi.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ…

12 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Irmak Spor Şenliği kapanış töreninde tenis, basketbol, voleybol ve futsal branşlarında derece alan okulların öğrencilerine ödülleri verildi. 8. Irmak Spor Şenliği’nde dereceye giren okullar ise şu şekilde gerçekleşti:

Irmak Spor Şenliği

Voleybol Sonuçları:

1- Irmak  Anadolu Lisesi

2- Galatasaray Lisesi

3- Moda Kadıköy Teknik Meslek Lisesi

Futsal Sonuçları:

1- Özel Mimar Sinan Anadolu Lisesi

2- Irmak  Anadolu Lisesi

3- Moda Kadıköy Teknik Meslek Lisesi

sekinizci-irmak-spor-senligi-sona-erdi (2)

Basketbol Sonuçları:

1- Hisar Okulları

2- Irmak Anadolu Lisesi

3- Özel İstek Semiha Şakir Lisesi

Tenis Sonuçları:

8 YAŞ ERKEK 

1- Kaan Aygün- Özel Anakent İlkokulu

2- Eren Erdönmez – Mehmet Akif Ersoy İlkokulu

8 YAŞ KIZ

1- Asya İbradi- Özel Anabilim İlkokulu

2- Alisa Morsallı – Ataşehir Yönder İlkokulu

sekinizci-irmak-spor-senligi-sona-erdi (3)

10 YAŞ ERKEK

1- Demir Dinçer – İELEV Özel İlkokulu

2- Mehmet Efe Çehreli – Özel Eyüboğlu İlkokulu

10 YAŞ KIZ

1- Çağla Benian – Özel Anabilim İlkokulu

2- Yağmur Acar- Özel Anakent İlkokulu

12 YAŞ ERKEK

1- Ata Akıncı – Işık Ortaokulu

2- Balkan Yağmur – Işık Ortaokulu

sekinizci-irmak-spor-senligi-sona-erdi (1)

12 YAŞ KIZ

1- Eda Gündüz – Özel Anakent Ortaokulu

2- Nil Servet Kalkavan – Özel İstek Barış Ortaokulu

14 YAŞ ERKEK

1- Kaan Ek  – Özel Üsküdar SEV Ortaokulu

2- Emre Kutlu – Özel İstek Barış Ortaokulu

14 YAŞ KIZ

1- İdil Aslı Turası – İELEV Özel Ortaokulu

2- Ceren Bingül – İELEV Özel Ortaokulu

16 YAŞ ERKEK

1- Alp Tugay – Özel Irmak Anadolu Lisesi

2- Mert Filizay – Kadıköy Anadolu Lisesi

16 YAŞ KIZ 

1- Bilge Özgen – Özel İstek Semiha Şakir Lisesi

2- Merve Eda Bekiroğlu – Özel İstek Semiha Şakir Lisesi

sekinizci-irmak-spor-senligi-sona-erdi (4)

]]>
https://www.kadikoylife.com/8-irmak-spor-senligi-sona-erdi/feed/ 0
Fenerbahçe’de sevginin yanına hüzün, gurur ve saygı da eklendi https://www.kadikoylife.com/fenerbahce%c2%92de-sevginin-yanina-huzun-gurur-ve-saygi-da-eklendi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce%c2%92de-sevginin-yanina-huzun-gurur-ve-saygi-da-eklendi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:15 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17905 THY Avrupa Ligi final maçında Fenerbahçe, CSKA Moskova karşısında 21 sayı geriden gelerek uzatmalara götürdüğü karşılaşmada 101-96 mağlup olarak ikinci oldu. Maçın Sloven hakemi Damir Javor, yaptığı kritik hatalarla maçın kaderine büyük etki etti.

Ancak bu Fenerbahçe Basketbol Takımı için, Türkiye için çok daha başka şeyler ifade ediyordu. Sarı-lacivertliler, Türk basketbol tarihinde bir ilki gerçekleştirdi ve Avrupa’nın en büyük ikinci takımı oldu. İşte Fenerbahçe taraftar sitesi Antu.com tarafından “Mücadelenizle gurur duyuyoruz” başlığı ile hazırlanan teşekkür metni:

ÖYLE BİR SEVGİ Kİ TARİF EDİLMEZ…

Öyle bir sevgi ki tarif edilmez. Stat önlerinde kar kış deplasmanlarda dilimizden dökülüyor yıllardır. Şimdi orada sevginin yanına hüzün, gurur ve saygı da eklendi. Yıllarca her branşta çubuklunun peşinden koşarken o formayı giyenlerden tek bir şey istedik: Bizim kadar hissedin, o forma için mücadele edin. O çağrı, hiç bu kadar yürekten karşılık bulmamıştı bunca yıldır. Bir adam ve öğrencileri sesimizi duydu, yüreğini ortaya koydu. Hiç hamaset yapmadılar, forma öpmediler.

ÇALIŞTILAR, ÇALIŞTILAR, ÇALIŞTILAR…

Çalıştılar, çalıştılar, çalıştılar. Disiplini ve işine saygıyı hayatında en öne koymuş adamı dinlediler. Takımı her zaman kendilerinden önde tuttular. 30’ar sayı ortalamasıyla oynadıkları takımdan gelip 40 dakikayı bölüştüler. Biz uzun süredir omuz omuzayı bile layıkıyla yapamıyorduk ya hani; onlar hep sahada omuz omuza verdiler, birbirlerinin sırtını kolladılar. Bir maç, iki maç değil, formayı giydikleri her maç birer emekçiydiler. Çirkinleşmeden, ama sonuna kadar savaşarak. Birbirlerinin önüne geçmeye çalışmadan, ama hep ileri giderek. Karakterlerini yeteneklerinin önüne tutarak bugünlere geldiler. 50 yaşında insanları koltuklarda zıplattılar. Milyonlarca evde bütün aileyi masalara çıkardılar, heyecanı ve gururu bir arada yaşattılar. Zaman zaman yalnız bıraktık onları, dert etmediler.

fenerbahce-basketbol-avrupa-ligi-final-basarisi (4)

TERLERİNİN SON DAMLASINA KADAR MÜCADELE ETTİLER…

Çalıştılar, çalıştılar, çalıştılar. Ayağım kopsa oynarım edebiyatı yapmadılar, sakat dizlerini sürüye sürüye sahaya çıkıp gösterdiler. Bir kişi eksilseler, 5 kişilik oynadılar. Kendilerini yerlere atmadılar, rakibe saygısızlık yapmadılar. Berlin’in tüm meydanlarında başı dik dolaştıysak binlerce kişi, bunu tek tek ve hep birlikte onlar sağladılar. En imkansız yerlerden döndüler, en yapılmazları yaptılar. Son şampiyonu ezip geçtiler, nice şampiyonlara sahayı dar ettiler. Ve son gün, yine son topa kadar, terlerinin son damlasına kadar oradaydılar. Tüm hücreleriyle hepimiz için sahadaydılar. 21 sayı gerideyken bile umutsuzluğa kapılmadıysak, bu bize verdikleri güvenle oldu. Yine geri geldiler, ama insafsız düdükleri geçemediler. Varsın o kupayı almasınlar. Varsın resmi tarihte hatırlanmasınlar. Bugünden sonra artık hepsi başımızın tacıdır. Bugünden sonra artık hepsi gururumuzdur. Obradoviç, Ömer Onan, Bogdanoviç, Sloukas, Vesely, Udoh, Datome, Kaliniç, Antiç, Dixon, Hickman, Melih, Barış, Ercan, Egehan… Yardımcı hocalar, antrenörler, masör, tercüman, fizyoterapist, malzemeci, basın sorumlusu… Unuttuğumuz herkes…

BİZE YAŞATTIKLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…

Sizinle gurur duyuyoruz. Laf olsun diye, teselli bulalım diye değil, Ayetullah Bey’den bugüne hizmeti geçmiş herkes adına… Bu forma için yola düşmüş herkes adına… Evlerinde defalarca mutluluktan ağlattığınız herkes adına gururluyuz. Hiçbir kupadan sizin verdiğiniz onuru almadık, kimseyi sizin kadar sevmedik. Bize yaşattıklarınız için teşekkürler. Formanın hakkını verenler asla yalnız kalmaz!..

Fenerbahçe

fenerbahce-basketbol-avrupa-ligi-final-basarisi (1)

]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce%c2%92de-sevginin-yanina-huzun-gurur-ve-saygi-da-eklendi/feed/ 0
Hemşirelik Haftası kutlanıyor https://www.kadikoylife.com/hemsirelik-haftasi-kutlaniyor/ https://www.kadikoylife.com/hemsirelik-haftasi-kutlaniyor/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:12 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17889 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hemşirelik Haftası, Anadolu Yakası’nın çeşitli sağlık kurumlarında da bir dizi etkinlikle kutlanıyor.

Hemşirelik Haftası

Bayındır İçerenköy Hastanesi, bu kutlamalara düzenlediği mini bir farkındalık konferansı ile katılırken; İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ise “Değişimin Yüzü Hemşirenin Gücü” temalı bir sempozyum düzenledi. 

Hemşirelik Haftası
Hemşirelik Haftası kutlamalarına katılmak üzere Ankara’dan gelen Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin: "Hemşirelik tüm insanların sağlığını korumayı, sürdürmeyi, bozulan sağlığın tedavi ve iyileştirilmesinde destek sağlamayı amaçlayan kutsal bir meslektir. Kutluyorum."

HOŞGÖRÜ, SABIR VE ÖZVERİ…

Kadıköy Life Ailesi olarak kutlamalar kapsamında konuk olduğumuz Bayındır İçerenköy Hastanesi’ndeki farkındalık temalı konferans, son derece etkiliydi. Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin’nin de katıldığı buluşmada bir konuşma yapan grubun Hemşire Hizmetleri Müdürü Gülizar Göl; “Bizler Bayındır Sağlık Grubu hemşireleri olarak profesyonel sağlık hizmeti sunumu gerekliliklerini önemsiyor ve uyguluyoruz. Bu bağlamda hoşgörü, sabır, özveri gösterip emek veren bütün hemşireleri kutluyor, haftamız kutlu olsun diyorum” dedi.

Hemşirelik Haftası
Bayındır Sağlık Grubu Hemşire Hizmetleri Müdürü Gülizar Göl: "Bizler profesyonel hemşireler olarak doğumdan ölüme tüm insanların yaşamını hissediyor, gereksinimlerine göre bakım hizmeti veriyoruz."

KENDİN OL, HAYATI KEŞFET…

Sunuculuk görevini Mine Ramadanoğlu’nun üstlendiği etkinliğin bir de konuşmacı konuğu vardı; Davranış Bilimleri Uzmanı Polat Doğru. Sosyoloji alanında yüksek lisans mezunu olan ve özel ilgi alanına giren davranış bilimleri konusunda uzmanlaşarak eğitim danışmanlığı yapan Doğru’nun mutluluk üzerine yaptığı 40 dakikalık konuşması büyük ilgi gördü. “İletişim becerileri üzerinde çalışıp, kadın-erkek ve ana-baba ilişkilerinde kendimizi geliştirince öfke ve stresle nasıl başa çıkacağımızı fark ediyoruz” şeklinde konuşan Polat Doğru; “Böylece özgüvenimiz sağlamlaşıyor ve başarıya ulaşmanın önü açılıyor. Yaşamda dengemizi bulunca da mutlu olmak için özgür kalıyoruz” diyerek, konuklara bir anlamda “anahtar” verdi.

hemsirelik-haftasi-kutlaniyor (6)
Polat Doğru’nun 40 dakika süren konuşması, konuklardan tarafından büyük bir dikkatle izlendi…
hemsirelik-haftasi-kutlaniyor (7)
"Dünyada farklı ülkelerde yapılan sayısız çalışmada, insanların hayattaki olmazsa olmazının mutluluk olduğu saptanmıştır" diyen Polat Doğru, "O halde neden bu uğurda çaba harcamıyoruz?" sorusunu sordu…
hemsirelik-haftasi-kutlaniyor (3)
Bayındır İçerenköy Hastanesi’nin 6. katındaki konferans salonunda gerçekleşen etkinlik, hemşireler kadar doktorlar tarafından da ilgiyle izlendi…
hemsirelik-haftasi-kutlaniyor (5)
Hemşirelik Haftası kutlamaları kapsamında Bayındır İçerenköy Hastanesi hemşirelerinden Ahmet Salim Özkaya, "Hemşirelikte İlkler" başlıklı bir sunum yaptı..
hemsirelik-haftasi-kutlaniyor (8)
Davranış Bilimleri Uzmanı Polat Doğru’nun 40 dakika süren "Mutluluk" başlıklı sunumunun ardından, kendisine Gülizar Göl tarafından bir plaket verildi…
Hemşirelik Haftası
Programın sonunda hemşirler ve yöneticiler, Kadıköy Life objektifleri için bu hatıra karesinde buluştu…
Hemşirelik Haftası
“Değişimin Yüzü Hemşirenin Gücü” temalı sempozyum, Pendik Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapıldı. Sempozyuma Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu Hasta, Çalışan Hakları ve Güvenliği Daire Başkanı Fatıma ŞAHİN, İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN, İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Kemal MEMİŞOĞLU, Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbı Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Memet Taşkın EGİCİ, Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı Dr. Aşkın AYVAZ, İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Yakup ÇAĞ, İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı Op. Dr. Yavuz BAŞTUĞ, İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkan V. Dr. Mustafa Önder TURA, Adalar İlçe Sağlık Müdürü Dr. Güliz ÜLKÜ, birçok sağlık yöneticisi ve sağlık çalışanı katıldı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/hemsirelik-haftasi-kutlaniyor/feed/ 0
SONOMED, başarılarıyla adından söz ettiriyor https://www.kadikoylife.com/sonomed-basarilariyla-adindan-soz-ettiriyor-2/ https://www.kadikoylife.com/sonomed-basarilariyla-adindan-soz-ettiriyor-2/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:12 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17890 Kadıköy’ün sağlıkta gözbebeği SONOMED Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı, bir yandan sağlıkta dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, diğer yandan elde ettiği ödüller ve sertifikalarla gururlandırıyor.

Son olarak İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ödüllendirilen SONOMED’e teşekkür belgesi, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak tarafından takdim edildi.  SONOMED kurucularından Dr. Ayhan Cingi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA…

“Bu teşekkür belgesini kurumumuza emeği geçen tüm arkadaşlarımız adına aldık. Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Akreditasyon Kuruluşu JCI tarafından onaylanarak kabul görmüştük. Şimdi de İl Sağlık Müdürümüzün takdirlerine layık olmak, bizleri daha da motive etti. İnsanlara daha iyiyi, daha güzeli sunmak bizim için bir görevdir, sorumluluktur. Sonomed, hem tıbbi görüntüleme hem de tıbbi laboratuvar hizmetleri sunumunda gerek en son teknolojiyi takip ve uygulamada, gerekse de en deneyimli işgücü ile sektörün ülkemizde zaten lideri olduğu gibi, dünya markası olma yolunda da doğru ve emin adımlarla ilerlemeye devam edecek.”

DENETİMDEN GEÇEN SAĞLIK KURULUŞLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ…

9 Mayıs Pazartesi günü İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Özel Teşhis ve Tedavi Merkezleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonucunda ruhsata ve hizmete esas denetimlerde hiç ceza almamış ve sağlık hizmetini yürürlükteki mevzuatlara uygun olarak veren özel sağlık kuruluşlarına teşekkür belgelerini takdim etti. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Op. Dr. Atilla Yıldırım ve Şube Müdürü Nergis Gedik Yılmaz tarafından yerinde yapılan ziyaret sonucunda Anadolu Yakası’ndan teşekkür belgesi almaya hak kazanan özel sağlık kuruluşları arasında Özel Kartal Kızılay Tıp Merkezi, Özel Dünya Göz Tıp Merkezi (Feneryolu), Özel Sonomed Biyokimya Laboratuvarı (Kadıköy), Özel Sonomed Görüntüleme Merkezi (Kadıköy) yer aldı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/sonomed-basarilariyla-adindan-soz-ettiriyor-2/feed/ 0
Kuanitra Holingsvorth, Medicana’da sağlık kontrolünden geçti https://www.kadikoylife.com/kuanitra-holingsvorth-medicana%c2%92da-saglik-kontrolunden-gecti/ https://www.kadikoylife.com/kuanitra-holingsvorth-medicana%c2%92da-saglik-kontrolunden-gecti/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:12 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17892 Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi ekiplerinden Yakın Doğu Üniversitesi BGD’ye transfer olan 27 yaşındaki ABD asıllı Türk basketbolcu Kuanitra Holingsvorth, Medicana Çamlıca Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçti.

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı ile Türk Milli Basketbol Takımı’nda forma giyen ve kadın basketbolunun en önemli oyuncularından biri olan Holingsvorth, takımı ile 2016 yılında Türkiye Ligi Şampiyonluğu’nu, 2015-2016 yıllarında Türkiye Kupası’nı, 2013-2014-2015 yıllarında ise Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanma başarısını gösterdi.

Kuanitra Holingsvorth

PERFORMANS VE DAYANIKLILIĞI HEKİMLERİ ŞAŞIRTTI…

Kuanitra Holingsvorth’un yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir sağlık problemi olmadığı belirlendi. Holingsvorth’un sağlık durumu ile yakından ilgilenerek bilgi veren Medicana Çamlıca Hastanesi Check Up Hekimi Dr. Gökay Bilgin; “Kuanitra Holingsvorth geniş kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçti. Yapılan tetkiklerde sağlık durumunun çok iyi olduğunu gözledik. Efor sırasında göstermiş olduğu üstün performans ve dayanıklılığı da bizleri çok şaşırttı” dedi. Hastane yöneticilerinden, doktorların ve personelin ilgisinden son derece memnun olan Holingsvorth, Dr. Gökay Bilgin ve tüm ekibe teşekkür ederek hastaneden ayrıldı.

Kuanitra Holingsvorth

Medicana Çamlıca Hastanesi Check Up Hekimi Dr. Gökay Bilgin, kadın basketbolunun önemli isimlerinden Kuanitra Holingsvorth’un yapılan tetkikler sonucunda sağlık durumunun çok iyi olduğunu ifade etti…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kuanitra-holingsvorth-medicana%c2%92da-saglik-kontrolunden-gecti/feed/ 0
Fenerbahçe’den Kadıköy’de buruk kapanış https://www.kadikoylife.com/fenerbahce%c2%92den-kadikoy%c2%92de-buruk-kapanis/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce%c2%92den-kadikoy%c2%92de-buruk-kapanis/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:12 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17896 Fenerbahçe, şampiyon takımın belirlendiği Spor Toto Süper Lig’in 33. haftasında konuk ettiği Gençlerbirliği’ni 2-1 mağlup ederek, iç sahasındaki kapanışı 3 puanla yaptı. Aynı saatlerde oynanan diğer maçta ise Beşiktaş, rakibi Osmanlıspor’u kendi sahasında 3-1 mağlup ederek, ligin bitimine bir hafta kala şampiyonluğunu ilan etti.

Bu sezon Ülker Stadı’nda çıktığı 17 maçın 14’ünü kazanan, 3 karşılaşmada berabere kalan sarı-lacivertliler, ligde 2015-2016 sezonunun iç sahada yenilmeyen tek takımı oldu. Aynı zamanda iç sahadaki yenilmezlik serisini 23 maça çıkararak, Kadıköy’de lig maçlarında son yenilgisini 23 Şubat 2015’te Akhisar Belediyespor karşısında 2-1’lik skorla alan Fenerbahçe, daha sonra seyircisi önünde yaptığı 23 maçta 19 kez kazandı, 4 maçı ise berabere bitirdi.

100. GOL VAN PERSİE’DEN GELDİ…

Fenerbahçe’nin bu sezon resmi maçlarda 100. golü Van Persie’den geldi. Sarı-lacivertli takımın 38. dakikadaki ilk golünü atan Hollandalı futbolcu, 75. dakikada da takımının bu sezon resmi maçlardaki 101. golünü kaydetti. Fenerbahçe, bu galibiyetle puanını 73’e yükseltti. Sarı-lacivertli takımın iç saha maçlarında kazandığı puan ise 45 oldu. Sarı-lacivertliler, Süper Lig’in 34. ve son haftasında deplasmanda Medicana Sivasspor ile karşılaşacak.

13 YIL SONRA BİR İLK…

Sarı-lacivertlilerin kalesini Spor Toto Süper Lig’de bir maçta yaklaşık 13 yıl sonra yabancı kaleci korudu. Gençlerbirliği maçında Fabiano Ribeiro’nun görev aldığı Fenerbahçe’de, bundan önce bir lig maçında forma giyen yabancı kaleci Robert Enke olmuştu. Enke, 2003-2004 sezonunun ilk haftasında, 10 Ağustos 2003 tarihinde İstanbulspor’a 3-0 yenildikleri mücadelede görev yapmıştı. Fabiano, bu sezon daha önce Ziraat Türkiye Kupası ve Avrupa maçlarında görev almıştı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce%c2%92den-kadikoy%c2%92de-buruk-kapanis/feed/ 0
Kadıköylü kadınlara ücretsiz kanser testi https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-kadinlara-ucretsiz-kanser-testi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-kadinlara-ucretsiz-kanser-testi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:09 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17868 İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Kadıköy Belediyesi arasında yapılan anlaşma ile artık Kadıköy’de yaşayan kadınlar, HPV DNA testini belediyenin üç sağlık merkezinde ücretsiz yaptırabilecek.

En sık görülen sağlık sorunlarından biri olan serviks (rahim ağzı) kanserinin erken teşhisinde Kadıköylü kadınlara müjdeli bir haber var. Artık bu kanseri önceden belirleyebilen ve özel sağlık kurumlarında yüksek fiyatlarda yapılan tarama testi, Kadıköy Belediyesi’nin sağlık merkezlerinde ücretsiz yaptırılabilecek. Konu ile ilgili bilgi veren İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şube Müdürü Uzman Dr. Soner Sabırlı, bir kadının hayatı boyunca yaptırması gereken kanser taramalarını şöyle sıraladı:

– 20 yaşına gelen genç bir kadın, mutlaka ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapmalı. Çünkü meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türü.

– 30 ve 65 yaş arasındaki kadınlar da her 5 yılda bir rahim ağzı kanseri testi yaptırmalı. HPV DNA testi de burada devreye giriyor. Eskiden bu taramada pap smear testi yöntemi kullanılıyordu (ki hala kullanılıyor). Ancak HPV DNA, daha yeni ve etkin bir tarama yöntemi. Smear testinin yılda bir yapılması tavsiye edilirken, HPV DNA testini beş yılda bir yaptırmak yeterli. Yine smear’da yanlış sonuç ihtimali vardı, ancak HPV DNA’da böyle bir risk yok.

– 40 ile 69 yaş arasındaki kadınlar, her iki yılda bir mamografi çektirmeli.

– 50 yaşına gelen kadınlar (ve erkekler), her bir yılda kalın bağırsak kanseri testi yaptırmalı.

SAĞLIĞINIZA DEĞER VERİN, 10 DAKİKANIZI AYIRIN…

Dr. Sabırlı, dünyada başka ülkelerde de kullanılan HPV DNA testinin İstanbul’daki 4 bin aile hekimliği biriminde ücretsiz yapıldığını anımsatarak; “Bu hizmeti yaygınlaştırmak amacıyla ilçe belediyeleriyle işbirliği içindeyiz. Kadıköy de bunlardan biri oldu. Bu testi Kadıköy Belediyesi’nin sağlık birimlerinde ücretsiz olarak yaptırabilirler” dedi ve Kadıköylü kadınlara şu çağrıyı yaptı: “Benim bir şikâyetim yok, neden bu testi yaptırayım diye düşünmesinler. Zaten bir sorun olmadan yaptırmak lazım ki başlarına üzücü şeyler gelmesin. Hiç acı vermeyen, zor olmayan, kısa bir işlem. Kadıköylü kadınların kendi sağlıklarına değer vererek, 10 dakikalarını bu işleme ayırmalarını bekliyoruz.”

HPV NEDİR?

Kadınlarda görülen rahim ağzı kanserlerinin HPV (Human Popilloma Virüs) adı verilen bir virüsün enfeksiyonu nedeniyle geliştiği, bu etkenin vücuda yerleştikten 5-6 yıl sonra rahim ağzında hücresel bozukluklara neden olduğu, enfekte olan kişilerin bir kısmında 10 yıl içerisinde kansere yol açabileceği uzmanlarca tespit edildi.

HPV TESTİNİN SMEAR’DEN FARKI…

Klasik smear testi ile kıyaslandığında HPV DNA testlerinde, kanseri erken dönemde (hatta henüz gelişme aşamasındayken) tespit etme oranı daha yüksek. Bu yöntemde DNA teknolojisi kullanılıyor. Kişilerden alınan örneklerden HPV’nin olup olmadığı, varsa hangi genotipe ait olduğu tespit ediliyor. HPV yönünden pozitif olan kişilerde aynı örnek üzerinde refleks smear da çalışılıyor. Sonuç, 10 gün içerisinde kişiye bildiriliyor.

13 BİN KADINA KANSER TESTİ YAPILDI…

Kadın sağlığına özel önem veren Kadıköy Belediyesi’nin sağlık merkezlerinde, kadın kanserleriyle ilgili meme ve rahim ağzı kanseri alanında çalışmalar yapılıyor. Bugüne dek belediyenin sağlık merkezlerinde toplam 13 bin kadına, smear testi hizmeti ücretsiz olarak sunuldu. HPV-DNA testi Kuyubaşı’ndaki Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği, Dumlupınar’daki Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi ile Yeldeğirmeni’ndeki Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniği olmak üzere üç merkezde ücretsiz olarak yapılmaya başlandı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-kadinlara-ucretsiz-kanser-testi/feed/ 0
Kadıköy’de dev derbi https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-dev-derbi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-dev-derbi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:07 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17846 İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu, Spor Toto Süper Lig’de 20 Kasım Pazar günü Ülker Stadyumu Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisi öncesinde aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda sezonun ilk yarısı sonuna kadar oynanacak Süper Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve Avrupa kupası maçlarında alınacak güvenlik tedbirleri konuşuldu.

Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Metin Doğan, Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Alper Narman, Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Ahmet Ürkmezgil ve Bursaspor Genel Müdürü Erhan Başoğlu’nun katıldığı ve yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından 4 kulübün yetkilisi de basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

GALATASARAY SEYİRCİSİ 5 SENE SONRA KADIKÖY’E GELECEK…

Fenerbahçe Kulübü’nü temsil eden Metin Doğan, derbi maçla ilgili şunları kaydetti: “Kadıköy’de oynayacağımız bir dünya derbisi var. Beş sene sonra ilk defa Kadıköy’e Galatasaray seyircisi gelecek. Gönül ister ki bu dünya derbisi, fair-play sınırları içerisinde oynansın. Galatasaray’ı stadımızda misafir edeceğiz. Sadece futbolun konuşulduğu bir maç olması temennisinde bulunuyoruz. Üç büyük camia olarak ortamın gerilmemesi adına lütfen dikkat edelim. Fenerbahçe Kulübü olarak Galatasaray ve Beşiktaş’ı Kadıköy’de çok iyi bir şekilde ağırlayacağız.”

derbi

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-dev-derbi/feed/ 0
Aziz Yıldırım’a anlamlı ziyaret https://www.kadikoylife.com/aziz-yildirim%c2%92a-anlamli-ziyaret/ https://www.kadikoylife.com/aziz-yildirim%c2%92a-anlamli-ziyaret/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:07 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17853 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan vatandaşların yakınları ve gaziler, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ı kulüp merkezinde ziyaret etti.

Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, ziyarette Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Fenerbahçe Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, Fatih Şube Başkanı Yahya Uğur ve Kadıköy Şube Başkanı İlyas Bulcay’ın da hazır bulunduğu belirtildi.

FENERBAHÇE MÜZESİ’Nİ GEZDİLER…

Başkan Yıldırım ve Mahmut Uslu, Fenerbahçe-Kayserispor maçını izlemek için stada gelen 15 Temmuz şehitlerinin yakınlarına baş sağlığı, gazilerine ise geçmiş olsun dileğinde bulundular. Ziyaretin ardından Fenerbahçe Müzesi’ni gezen 15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerinin, daha sonra maçı izlemek için tribündeki yerlerini aldıkları aktarıldı.

Aziz Yıldırım

]]>
https://www.kadikoylife.com/aziz-yildirim%c2%92a-anlamli-ziyaret/feed/ 0
İstanbul Korfbol Spor, Türkiye Şampiyonu oldu https://www.kadikoylife.com/istanbul-korfbol-spor-turkiye-sampiyonu-oldu-2/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-korfbol-spor-turkiye-sampiyonu-oldu-2/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:07 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17857 Kadıköy ilçesinde 2010 yılından itibaren faaliyet gösteren İstanbul Korfbol Spor Kulübü, 2015-2016 sezonunda büyük bir başarıya imza atarak Türkiye Şampiyonu oldu.

Çalışmalarını Moda’daki İstanbul Kadıköy Lisesi kapalı spor salonunda yürüten İstanbul Korfbol Spor Kulübü’nün oyuncularının çoğunluğu da bu okulda öğrenim gören ve mezun olanlardan oluşuyor. Kadroda Kadıköy Kız Meslek Lisesi ve değişik üniversitelerdeki öğrenciler de yer alıyor.

KADIKÖY’E BİR ŞAMPİYONLUK DAHA…

Bu sezonda ilk olarak grup birinciliğini kazanan İstanbul Korfbol Spor Kulübü, finalde Haydarpaşa’yı 22-14 yenerek Türkiye Şampiyonu oldu. Kadıköy ilçesine bu zaferi getiren kulübün çalıştırıcılığını, Elif Arifağaoğlu ve Emrah Aksümer yapıyor. Takımı şampiyonluğa ulaştıran kadro ise şu sporculardan oluşuyor: Ali Barış Çolak, Buse Türkeri, Işıl Zaza, Mert İskender, Yaren Akdeniz, Orhun Babaoğlu, Hilal Pehlivan, Buket Ünal, Batuhan Kısa, Yağız Karagöz, Pınar Zor, Elif Zeynep Kutlu, Utku Burbut, Zeynep Kaya, Utku Apaydın, Pelin Ünlü.

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-korfbol-spor-turkiye-sampiyonu-oldu-2/feed/ 0
Senin bağışın, başkasının hayatı! https://www.kadikoylife.com/senin-bagisin-baskasinin-hayati/ https://www.kadikoylife.com/senin-bagisin-baskasinin-hayati/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:03 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17826 Medicana Çamlıca Hastanesi, kemik iliği arayan hastalara umut olmak için Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğiyle hayata geçirilen Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) ile “Senin Bağışın, Başkasının Hayatı” projesinde bir araya geldi.

Medicana Çamlıca Hastanesi, Kızılay ve TÜRKÖK işbirliği kapsamında yürütülen bağış kampanyası; 21 Nisan Perşembe günü hastane içerisinde kök hücre bağışı ve bilinci konusunda verilen eğitim semineri ile başladı. TÜRKÖK yetkilileri tarafından, yeni kurulan bu sistem ve merak edilen soruların yanıtlandığı seminere hastane yöneticileri ve çalışanları yoğun ilgi gösterdi.

KÖK HÜCRE, KAN VE ORGAN BAĞIŞI İÇİN SEFERBER OLDULAR…

Medicana Çamlıca Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan da konunun önemine dikkat çekmek için kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Dr. Gürkan, Tıp Fakültesi’ne öğrenci olarak başladığı dönemlerde kan ihtiyacının çok daha fazla olduğunu hatırladığını ve Türk Kızılayı’nın bu konudaki her girişimine destek verilmesi gerektiğini ifade etti. Gürkan ayrıca, yeni hayata geçirilen kök hücre bağışı yöntemiyle kemik iliği bekleyen ve ciddi kısmı çocuklardan oluşan bir hasta grubunun tedavi fırsatı yakalayabileceği için daha fazla katılımcı ile sistemin desteklenmesi gerektiğini belirtti. 22 Nisan Cuma günü hastane önünde konumlandırılan Kızılay Bağış Aracı ile devam eden organizasyonda hastane yöneticileri, çalışanları, doktorları, hasta ve hasta yakınları başta olmak üzere bağışta bulunmak isteyen tüm halk; kök hücre, kan ve organ bağışında bulundu.

BAĞIŞLANAN HER KAN, HAYATA TUTUNAN ÜÇ İNSAN…

Daha öncesinde de birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almış olan sanatçı Nadide Sultan, hayat veren bu projenin önemine dikkat çekmek için en büyük destekçilerden biri oldu. Ünlü sanatçı, kampanya öncesinde Medicana Çamlıca Hastanesi Diyaliz Merkezi’ni ve organ nakli olmuş olan hastaları ziyaret ederek, onlar ile sohbet etme fırsatı yakaladı. Ziyaretler sırasında Nadide Sultan ve ziyaret ettiği hastalar arasında birçok kez duygu dolu anlar yaşandı. Böbrek nakline girmesine dakikalar kala ziyaret edilen hasta Arif Kalkan (alıcı) ve Asım Kalkan (verici); Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan, Op. Dr. Ahmet Denizli, Nefroloji Uzmanı Dr. Can Kinalp ve Nadide Sultan’ın moral konuşmaları ile nakil öncesi duygulu anlar yaşadı. Böylesine anlamlı bir projede yer aldığı için mutlu olduğunu söyleyen ünlü sanatçı; kök hücre, kan ve organ bağışında bulundu.

Ünlü sanatçı Nadide Sultan, hayat veren bu projenin önemine dikkat çekmek için en büyük destekçilerden biri oldu…

Medicana Çamlıca Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan da konunun önemine dikkat çekmek için bağışta bulunan isimler arasında yer aldı…

Böylesine anlamlı bir projede yer aldığı için mutlu olduğunu söyleyen ünlü sanatçı; kök hücre, kan ve organ bağışında bulundu…

]]>
https://www.kadikoylife.com/senin-bagisin-baskasinin-hayati/feed/ 0
Sağlık ve bilişim sektörü buluşuyor https://www.kadikoylife.com/saglik-ve-bilisim-sektoru-bulusuyor/ https://www.kadikoylife.com/saglik-ve-bilisim-sektoru-bulusuyor/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:01 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17811 Türkiye’de özel sağlık sektörünün öncülerinden olan Bayındır Sağlık Grubu ile bilişim kültürünü yaygınlaştırma vizyonuyla önemli bir sivil toplum öncü hareketi olan Türkiye Bilişim Derneği, sağlık hizmetlerinde işbirliğine imza attı. İki grubun da önem verdiği bu beraberlik, sağlık ve bilişim sektörünü bir araya getirecek.

26 Nisaglik-ve-bilisim-sektoru-bulusuyor (1)san 2016 tarihinde Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İ. İlker Tabak arasında imzalanan anlaşmayla derneğin 12 bini aşkın üyesi; Bayındır Sağlık Grubu’na bağlı hastaneler, tıp merkezi ve diş kliniklerinden özel imkanlarla yararlanabilecek.

KORUYUCU-ÖNLEYİCİ KONTROL VE TEDAVİLERİN ÖNEMİ BÜYÜK…

Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin, işbirliği ile ilgili açıklamasında Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Bayındır Sağlık Grubu’nun tam zamanlı çalışan, nitelikli hekim kadrosu ile sorumlu, güvenilir, kanıta dayalı, kaliteli hizmet anlayışı ile daha yaygın mahiyette çeşitlendirilmiş kitlelerle temasta olacağını ifade etti. Koruyucu-önleyici kontrol ve tedavilerin, erken teşhis imkanı yaratmasının yanı sıra olası işgücü kayıpları, yaşam kalitesi ve toplum sağlığı açısından da önemli olduğunu vurgulayan ve bu anlaşmanın büyük önem taşıdığını belirten Genel Müdür Sevgin, 12 bin üyeli bu büyük kurumun birinci derece yakınları ile birlikte sağlığının kendilerine emanet olmasının gururunu yaşadıklarını belirtti.

“İŞBİRLİĞİMİZ HAYIRLI OLSUN”…

Kaliteli ve güvenilir sağlık hizmeti hedefiyle Bayındır Sağlık Grubu’nu tercih ettiklerini belirten Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İ. İlker Tabak ise; “Bayındır Sağlık Grubu ile değerli dernek üyelerimizin kaliteli ve güvenilir sağlık hizmeti almalarını sağlamak amacıyla bir işbirliğine imza attık. Tüm üyelerimiz için anlaşmanın hayırlı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/saglik-ve-bilisim-sektoru-bulusuyor/feed/ 0
Dalyan Club’da Yaz Okulu kayıtları başladı https://www.kadikoylife.com/dalyan-club%c2%92da-yaz-okulu-kayitlari-basladi/ https://www.kadikoylife.com/dalyan-club%c2%92da-yaz-okulu-kayitlari-basladi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:45:01 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17816 İstanbul’un en nezih ve köklü kulüplerinden Dalyan Club’da Yaz Okulu için kayıtlar başladı. Üç dönemden oluşan Yaz Okulu programında birinci dönem 20 Haziran-22 Temmuz tarihleri arasında başlayacak.

Ana branşlarda tenis ve yüzme bulunan Dalyan Club Yaz Okulu’nun yan branşlarında ise sanat, resim, masa tenisi, dans ve dramanın yanı sıra anasınıfları için voleybol, mini futbol, satranç ve badminton aktiviteleri yer alıyor. Dalyan Club Yaz Okulu’nun ikinci dönemi  25 Temmuz-19 Ağustos, üçüncü dönemi ise 22 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. 5-15 yaş aralığındaki çocukların katılabileceği Yaz Okulu hafta içi 5 gün olarak programlandı.

İSTER TAM, İSTER YARIM GÜN…

Kendi branşlarında profesyonel eğitmenler tarafından eğitim alacak öğrenciler, kendi yaş gruplarına göre ayrılarak ders görecek. 09.00-16.30 saatleri arası olan Yaz Okulu’nda isteyenler için yarım günlük program da uygulanabiliyor. Ayrıntılı bilgi için (0216) 348 58 41 numaralı telefonu arayabilir ya da www.dalyanclub.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

]]>
https://www.kadikoylife.com/dalyan-club%c2%92da-yaz-okulu-kayitlari-basladi/feed/ 0
Kadıköy’de yenilmezlik devam ediyor https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-yenilmezlik-devam-ediyor/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-yenilmezlik-devam-ediyor/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:58 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17785 Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig’de Kayserispor ile 3-3 berabere kaldı ve 2. haftada da galibiyet alamadı. Ülker Stadı’nda oynanan karşılaşmada ilk yarıda karşılıklı goller atıldı. Sarı-lacivertliler, 30’da Simon Kjaer, 44’de Ozan Tufan’la; Kayserispor ise 27 ile 45+1. dakikalarda Welliton’la goller bulunca ilk yarı 2-2 berabere sonuçlandı.

İlk yarıda 38. dakikada Kjaer’in atılmasıyla 10 kişi kalan Fenerbahçe, 90+1. dakikada Ufuk Budak’ın golüyle tekrar yenik duruma düştü. Maç böyle bitecek derken Alper Potuk, 90+3. dakikada sahneye çıktı ve Fenerbahçe’ye 1 puan kazandırdı.

Fenerbahçe

11 YIL SONRA EN KÖTÜ BAŞLANGIÇ…

Fenerbahçe, 11 yıl sonra ilk kez Süper Lig’in ilk iki haftasında galip gelemedi. Sarı-lacivertliler, son olarak 2005-2006 sezonuna ilk iki maçta galibiyetsiz başladı. Fenerbahçe, söz konusu sezonun ilk iki haftasında Gençlerbirliği ile deplasmanda 0-0, Diyarbakırspor ile 2-2 berabere kalmıştı. Sarı-lacivertliler, daha sonraki 10 sezonda da ilk iki haftanın birinde galibiyet çıkarmayı başarmıştı.

kadikoyde-yenilmezlik-devam-ediyor (3)

TARİHİ YENİLGİDEN ALPER KURTARDI…

Bu sezon 59.’su oynanan Türkiye’nin en üst düzey futbol liginde Fenerbahçe, hiçbir sezona iki yenilgi alarak başlamadı. Takımı tarihi yenilgiden Alper Potuk kurtardı. Alper, 90+3. dakikada attığı golle sarı-lacivertli takımın tarihinin en kötü başlangıcını yapmasını engelledi.

kadikoyde-yenilmezlik-devam-ediyor (4)

KADIKÖY’DE YENİLMEZLİK DEVAM ETTİ…

Son dakikada alınan 1 puanla Fenerbahçe, Kadıköy’deki yenilmezlik serisini de devam ettirdi. Ülker Stadı’nda oynadığı son 28 resmi maçta sarı-lacivertliler, 23 galibiyet 5 beraberlik aldı. Fenerbahçe, Süper Lig’deki yenilmezlik serisini de 24 maça yükseltti.

kadikoyde-yenilmezlik-devam-ediyor (5)

İLK GOL KJAER’DEN…

Sarı-lacivertlilerin bu sezon Spor Toto Süper Lig’deki ilk golüne Danimarkalı stoperi Kjaer imza attı. Karşılaşmanın 30. dakikasında şık bir frikik golü kaydeden Kjaer, sarı-lacivertli forma altında 3. kez gol sevinci yaşadı. Kjaer, geçen sezon da Süper Lig’de iki kez rakip fileleri havalandırmıştı. Öte yandan, bu sezon Fenerbahçe’de ilk asisti yapan oyuncu ise Volkan Şen oldu. Volkan, Ozan Tufan’ın 44. dakikada attığı golün asistini yaptı.

kadikoyde-yenilmezlik-devam-ediyor (6)

VOLKAN DEMİREL’E ADVOCAAT ENGELİ…

Sarı-lacivertlilerin kazandığı son serbest vuruşta gol aramak için rakip ceza sahasına gitmek isteyen kaleci Volkan Demirel’e Teknik Direktör Advocaat izin vermedi. Volkan rakip yarı alana gittiği anda çok sinirlenen Hollandalı teknik adam, Volkan’a bağırarak kalesine dönmesini istedi. Bunun üzerine sarı-lacivertlilerin kaptanı kalesine geri döndü.

kadikoyde-yenilmezlik-devam-ediyor (7)

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy%c2%92de-yenilmezlik-devam-ediyor/feed/ 0
Uluslararası Prens Adaları Yüzme Şampiyonası sona erdi https://www.kadikoylife.com/uluslararasi-prens-adalari-yuzme-sampiyonasi-sona-erdi/ https://www.kadikoylife.com/uluslararasi-prens-adalari-yuzme-sampiyonasi-sona-erdi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:58 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17788 Kınalıada Su Sporları Kulübü’nün organize ettiği 32. Uluslararası Prens Adaları Yüzme Şampiyonası sona erdi.

Kınalıada Su Sporları Kulübü Başar Acarlı Tesisleri’nde gerçekleştirilen ve iki gün süren şampiyonaya Türkiye’den 27, Azerbaycan ve Bulgaristan’dan birer takım katıldı. Son gün yarışlarının ardından Kayseri Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) ekibi, takımlar klasmanında şampiyonluğa ulaştı.

prens-adalari-yuzme-yarismasi-sona-erdi (2)

YAKLAŞIK 300 SPORCU MÜCADELE ETTİ…

Şampiyonanın ev sahibi Kınalıada Su Sporları Kulübü ikinci olurken, Fenerbahçe üçüncü sırada yer aldı. Yaklaşık 300 sporcunun mücadele ettiği şampiyona sonunda yarışmaların prensesi Fenerbahçe’den Sezin Eligül, prensi ise ENKA’dan Kaan Özcan seçildi.

Prens Adaları Yüzme Şampiyonası

HER SENE DAHA İYİYE GİDEN BİR ORGANİZASYON…

Kınalıada Su Sporları Kulübü Genel Kaptanı Tolga Acarlı, organizasyonun her sene daha iyiye gittiğini söyledi. Organizasyonla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Acarlı, şampiyonanın 32 yıldır düzenlendiğini hatırlatarak; “Birçok ülkeden sporcuları ağırlıyoruz. Prens Adaları ve İstanbul için özel bir yarış. Bu sene Bulgaristan ve Azerbaycan’dan takımlar geldi, 300’den fazla sporcu yarıştı. Her sene daha iyiye giden bir organizasyon. Uluslararası Prens Adaları Yüzme Şampiyonası, Avrupa Yüzme Federasyonu’nun etkinlik takviminde de yer alıyor” diye konuştu.

prens-adalari-yuzme-yarismasi-sona-erdi (5)

FARKLI KITALARDAN GELEN SPORCULAR YARIŞTI…

Şampiyonayı, Kınalıada Su Sporları Kulübü’nün kurucu başkanı olan babası Başar Acarlı’nın başlattığını belirten Tolga Acarlı; “Çok fazla ülkeyi ağırladık. Dünyanın farklı kıtalarından gelen sporcular oldu. Takımları çok güzel bir ortamda ağırlıyoruz. Keyifli bir yarışma oluyor” ifadelerini kullandı.

prens-adalari-yuzme-yarismasi-sona-erdi (4)

]]>
https://www.kadikoylife.com/uluslararasi-prens-adalari-yuzme-sampiyonasi-sona-erdi/feed/ 0
Kadıköy Lisesi Yelken Takımı şampiyon! https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-yelken-takimi-sampiyon/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-yelken-takimi-sampiyon/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:58 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17792 Eskinin Silahtarağa Elektrik Santrali, şimdilerde ise Santralistanbul Kampüsü olarak eğitim öğretim veren Bilgi Üniversitesi, birkaç yıldır Haliç’in mavileşen sularında Liseler Arası Yelken Şampiyonası düzenliyor. Bu yıl 17 Nisan tarihinde yapılan yarışmada birinciliği Kadıköy ilçesinin köklü kurumlarından İstanbul Kadıköy Lisesi kazanırken; ikinciliği Ziya Kalkavan Denizcilik Lisesi, üçüncülüğü ise yine Kadıköy’den Saint Joseph Lisesi kazandı.

KADIKÖY’Ü GURURLANDIRDILAR…

Kafile başkanlığını Okul Aile Birliği Başkanı Filiz Çobanoğlu’nun yaptığı İstanbul Kadıköy Lisesi Yelken Takımı’nı zafere taşıyan ve her biri önemli kulüplerimizde yer alan sporcular, kupalarını okul bahçesinde düzenlenen bir törenle Okul Müdürü Mustafa Yavuz ve Beden Eğitimi Öğretmeni Elif Arifağaoğlu’nun elinden aldı. Takımı başarıya ulaştıran ve Kadıköy’ü gururlandıran öğrenciler şu şekilde: Ali Çobanoğlu (kaptan), Ali İsandros Gürbüz, Tan Deniz Baki, Baran Günal ve Berke Öztümer.

Fotoğraflar: Ozan Bilgin & Filiz Çobanoğlu

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-yelken-takimi-sampiyon/feed/ 0
Kedi ve köpeğinize güvenle sarılın! https://www.kadikoylife.com/kedi-ve-kopeginize-guvenle-sarilin/ https://www.kadikoylife.com/kedi-ve-kopeginize-guvenle-sarilin/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:58 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17794 Türkiye’de sağlığın öncü kurumlarından Bayındır Sağlık Grubu uzmanları, halk arasında “kistik hastalık” diye tabir edilen Kist Hidatik hastalığından korunmak için evcil hayvanlara mutlaka üç ayda bir antiparaziter Kist Hidatik uygulaması yapılması gerektiğini vurguluyor.

Hayvanlarda Kist Hidatik uygulaması kedilerde enjeksiyon yoluyla, köpeklerde ise enjeksiyon ve tablet yoluyla yapılabiliyor. Evde 12 yaş altı çocuk veya hamile bir birey varsa, bu uygulamanın iki ayda bir uygulanması öneriliyor. Beslenmesi çiğ olan ve sokağa sık çıkan hayvanlarda Kist Hidatik riski yükselirken, beslenmesi kuru mamayla yapılan ve ekseriyetle evde bakılan hayvanlarda bu risk oldukça azalıyor. Kist Hidatik hastalığının tanımını ve belirtilerini, Bayındır Söğütözü Hastanesi Radyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Okan Akhan şöyle özetliyor:

KİST HİDATİK NEDİR?

Halk akedi-ve-kopeginize-guvenle-sarilin (1)rasında kedi ve köpekten bulaşan hastalık olarak bilinen Kist Hidatik, bir parazitin sebep olduğu ve sıkça rastlanan bir hastalıktır. Kist Hidatik; özellikle hastalıklı olan küçükbaş (koyun gibi) hayvanlarda, hastalıklı olan organların uygun imha edilmemesi nedeniyle insanların yiyeceğine, özellikle sebzelere bulaşan, kirli sularla geçen ve barsak sisteminden karaciğere ilerleyip, buraya yerleşen bir hastalık. Bu hastalık yüzde 65 oranında karaciğerde, yüzde 25 oranında akciğerde, yüzde 10 oranında ise vücudun her türlü organ ve dokusuna yerleşir. Genellikle karaciğere yerleştikten sonra kistik yapıların ortalama 1 yıl içerisinde 1 cm civarında büyüdüğü iddia edilir. Bu konu ile ilgili görüşler farklı, ancak 6-7 cm çapa gelen kistik bir lezyonun yaklaşık en az 5-6 yıllık bir geçmişinin olması gerekir.

HASTALIĞIN KLİNİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalık, yerleştiği organa göre bulgu verebilir. Karaciğere yerleştiği zaman çevre organ ve yapılara baskı söz konusuysa, bazı bulgular ortaya çıkabilir. Karının sağ üst kadranında ağrı olabilir. Eğer safra yollarına baskı yapıyorsa ya da safra yollarına patlayıp açılmışsa, buna bağlı sarılık tablosu ile hasta gelebilir. Ancak vakaların neredeyse yüzde 75’inde hiçbir klinik bulgu olmadan hastalık varlığını sürdürebilir. Ortaya çıkan klinik bulgulara göre hastanın değerlendirmesini yapmak gerekir. Klinik bulgu vermeyen kistlerin başka amaçla yapılan Ultrasonografi ve Bilgisayarlı Tomografi gibi tetkiklerde tesadüfen saptanması söz konusu.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Tedavi yöntemi olarak genelde cerrahi ve ilaç tedavisi yöntemleri uygulanıyor. Cerrahi yöntemde maalesef ölüm, komplikasyon, hastalığın tekrarlaması riski ve hastanede kalış süresi yüksek. İlaç tedavisinde ise başarı oranı yüzde 50, hastalığın tekrarlama oranı da iki yıl içerisinde yüzde 25. Son olarak; yatış süresinin daha az olması, ölüm ve nüks etme oranlarının düşüklüğünden dolayı Perkütan tedavisi hastalara daha çok avantaj sağlıyor. Perkütan tedavisini, basitçe kistin ciltten boşaltımı olarak açıklayabiliriz. Özellikle üreyen kız veziküller için ekibimizce geliştirilen MoCaT tekniği, ameliyatsız olarak kistin kateter aracılığıyla boşaltılması esasına dayanıyor. MoCaT tekniğinin diğer yöntemlere göre avantajı, kız vezikül içeren alt tiplerde hastalığın tekrarlama oranının diğerlerine nazaran daha düşük olmasıdır.

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/kedi-ve-kopeginize-guvenle-sarilin/feed/ 0
Dünyaca ünlü raketler Amerikan Hastanesi güvencesinde https://www.kadikoylife.com/dunyaca-unlu-raketler-amerikan-hastanesi-guvencesinde/ https://www.kadikoylife.com/dunyaca-unlu-raketler-amerikan-hastanesi-guvencesinde/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:58 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17795 Amerikan Hastanesi, 18 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında iki hafta boyunca sürecek olan TEB BNP Paribas İstanbul Cup ve TEB BNP Paribas İstanbul Open turnuvalarının resmi sağlık sponsoru oldu. Amerikan Hastanesi, sponsorluk kapsamında iki hafta boyunca dünyaca ünlü raketlere sağlık hizmeti verecek.

Vehbi Koç Vakfı bünyesinde kâr amacı gütmeyen özel bir sağlık kurumu olarak 1920 yılından bu yana faaliyet gösteren Amerikan Hastanesi, İstanbul’da düzenlenecek ve dünyaca ünlü tenisçileri ağırlayacak olan TEB BNP Paribas İstanbul Cup ve TEB BNP Paribas İstanbul Open’ın resmi sağlık sponsoru oldu. Amerikan Hastanesi, organizasyon alanında kuracağı çadırda iki hafta boyunca ünlü raketlere sağlık hizmeti sunacak.

TENİS ŞÖLENİ YAŞANACAK…

TEB BNP Paribas İstanbul Cup ile 18-24 Nisan tarihlerinde kadın tenisinin yıldızları, 25 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde TEB BNP Paribas İstanbul Open ile dünyanın önde gelen erkek tenisçileri şampiyonluk mücadelesi verecek. İki hafta boyunca sürecek turnuvalarla Türkiye’de tenis şöleni yaşanacak. Garanti Koza Arena’da 6 gün sürecek olan ve dünya çapında 32 kadın tenisçinin raket sallayacağı TEB BNP Paribas İstanbul Cup, 18-24 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. Türkiye’de ilk ATP World Tour turnuvası olan TEB BNP Paribas İstanbul Open’da ise 28 raket, toprak kortta mücadele edecek. Koza WOS Arena’da 25 Nisan-1 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleşecek olan TEB BNP Paribas İstanbul Open’da, dünyaca ünlü erkek tenisçilerin ve tenis severlerin sağlığı Amerikan Hastanesi güvencesinde olacak.

]]>
https://www.kadikoylife.com/dunyaca-unlu-raketler-amerikan-hastanesi-guvencesinde/feed/ 0
Fenerbahçe, Mersin’i ağır yaraladı https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-mersini-agir-yaraladi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-mersini-agir-yaraladi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:56 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17768 Süper Lig’de 29. hafta, Fenerbahçe için büyük bir avantajla kapanırken Mersin İdman Yurdu, Kadıköy’de tarihi bir yara aldı. Sarı-lacivertliler, rakibini 4-1’lik skor ile ligden düşme hattına sokarken, lig şampiyonluğu yarışında Beşiktaş ile puan farkını tekrar 5’e indirdi.

Ülker Stadyumu Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde Volkan Şen’in iki, Fernandao ve Robin van Persie’nin birer golleriyle Fenerbahçe, rakip ağları 4 kez havalandırdı. Mersin İdman Yurdu’nun tek golü ise Güven’den geldi. Gözler, lig sonuna doğru diğer karşılaşmalara çevrildi.

fenerbahce-mersin-kadikoy-life-dergisi

]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-mersini-agir-yaraladi/feed/ 0
MedAmerikan’dan Anneler Günü’ne özel tavsiyeler https://www.kadikoylife.com/medamerikan%c2%92dan-anneler-gunu%c2%92ne-ozel-tavsiyeler/ https://www.kadikoylife.com/medamerikan%c2%92dan-anneler-gunu%c2%92ne-ozel-tavsiyeler/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:51 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17757 Hamilelik, içerisinde birçok duyguyu barındıran, aslında annenin psikolojik olarak tekrar doğabildiği bir süreç. Bu süreç, ebeveynlerin her ikisi için de bir bebek sahibi olmayı düşünmeye başladıkları andan itibaren oluşmaya başlar. Zaman içerisinde bebek sahibi olmakla ilgili hayallerin ve kaygıların, anne ile babalığı şekillendirdiği gözlemlenir.

MedAmerikan Tıp Merkezi doktorlarından Pedagog Güzide Soyak, eşler arasında iletişim ve ilişkinin destekleyici olmasının büyük önem taşıdığına değinerek; eşinin desteğini hisseden bir annenin duygu durumunun ve bebekle kurduğu ilişkinin iyi yönde geliştiğinin gözlemlendiğini belirtti. Çok özel bir dönem olan hamilelikte çiftlerin dayanışması, bebeğin gelişimine de olumlu yansıyor.

Doğumla birlMedAmerikan-Tip-Merkezi-Doktoru-Pedagog-Guzide-Soyakikte ilk günlerde görülen ve annelik hüznü olarak tanımlanan, ilk 10 gün içerisinde geçen bir süreç yaşanabildiğini söyleyen Pedagog Güzide Soyak; huzursuzluk, artan kaygı hali, ağlama krizleri ve değişen duygu durumlarının bu dönemde sıklıkla gözlemlenebildiğini, bu dönemin doğum sonrası “uyum süreci” olarak adlandırıldığını ifade etti. Soyak, açıklamalarının devamında şunları ifade etti:

HER AĞLAMA, BİR SIKINTI AĞLAMASI DEĞİLDİR…

“Birçok anne bebeklerini her ağladığında kucaklarına alıp almamaları konusunda kararsız kalırlar. Bebeğin ağlamasının tedirginlik yaratması normaldir, fakat her ağlama bir sıkıntı ağlaması değildir. Ağlamaların bir ihtiyaç doğrultusunda olup olmadığını anlamak için deneme-yanılma süreci kullanılabiliyor. Bebeği tanımaya başladıktan sonra bu kaygının da azaldığı gözlemleniyor. Kucakta olmak sadece bebek için değil, anne için de anlam taşır. İhtiyaçları zamanında karşılanan ve rahatlayan bebeğin, bakım veren ebeveyni ile temel güven duygusunu oluşturduğu gözlemleniyor. İhtiyaçları karşılanan bebeklerin rahat, huzurlu ve iletişime açık olmaları, bu sürecin sağlıklı geliştiğini gösterir. Bebekler, yaşamın ilk yıllarında temelleri atılan sosyal ilişki kurma ve sürdürme becerisini ebeyenlerin ile kurdukları ilişki üzerinden öğrenirler. Anne ve bebek arasındaki göz teması, gülümseme ilk adımlardır. İlk bebeklik döneminde anneye duyulan ihtiyacın sonraki yıllarda azalması da beklenen bir durumdur.”

OYUN, ÇOCUK GELİŞİMİ AÇISINDAN KRİTİK ÖNEME SAHİP…

İlk 3 yaş içerisinde gelişen, bağımlı olmaktan bağlı olmaya geçişi hazırlayan bu dönemin ebeveynlerin tutumu ile şekillendiğini aktaran Güzide Soyak, bundan sonraki süreçleri ise şöyle anlatıyor: “Yanında annesi olmadan hiçbir yerde kalamayan, bütün ihtiyaçlarının annesi tarafından karşılanmasını isteyen, en ufak bir zorlanmaya tolerans göstermeyen çocuk haline dönüşürler. Kontrol ve kısıtlama duygusu, bir süre sonra anneyi de zorlayan bir duygu haline dönüşür. Çatışmamak, bağımlı ilişkileri oluşturmamak için çocuğun kendini tanıma ihtiyacına destek vermek, stres yaratan durumları çözümlemesini beklemek, onun gelişimine faydalı olacaktır. İyi anne, baba olmak bebeğin yerine düşünmek ve bütün karşılaştığı zorlukları onun yerine aşmak olmamalı. Yine çocukların dünyasını anlamak, ilişkiyi güçlendirmek için oyunu kullanmanın ne kadar kıymetli bir yöntem olduğu unutmamalı. Oyun, çocuğun gelişimi içerisinde ilgi ve becerilerini keşfetmesi, duygularını ifade edebilmesine yardım eden en önemli yoldur. Çocuklar, arkadaşları ve ebeveynleri ile kurduğu oyunlarda onları gözlemleyerek, iletişim kurarak, bazen sırasını bekleyerek ve yöntemler geliştirerek bilişsel, duygusal ve sosyal becerilerini güçlendirir.

SAĞLIKLI ANNE, BABA, ÇOCUK İLİŞKİSİ KURUN…

Bazı anne, babaların çocukları ile ilişkilerinde sınır koyamadığı, onların kırıklık yaşadığı durumlarda gösterdikleri tepkileri karşılamada tahammülsüz davrandıkları gözlemleniyor. Tüm anne ve babalar çocuklarının özgüvenli, sevgi dolu ve kendilerine has bir kimlikle büyümesi arzusu içerisindedir. Çocuğun farklılıklarına saygı göstermek, tutarlı ve dürüst ebeveyn olmak, kendisi ile ilgili olumlu algı geliştirmesine neden olacaktır. Sağlıklı anne-baba-çocuk ilişkisi sonucunda özgüvenli, sınırlarını bilen; bilişsel, sosyal ve duygusal gelişiminin olumlu geliştiği çocuklar oluşacaktır.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/medamerikan%c2%92dan-anneler-gunu%c2%92ne-ozel-tavsiyeler/feed/ 0
Kadıköy Lisesi Kız Basketbol Takımı şampiyon! https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-kiz-basketbol-takimi-sampiyon/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-kiz-basketbol-takimi-sampiyon/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:48 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17728 Okullarımızda eğitim-öğretim ve sınavlar sürerken; gençlerimiz sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklerde de yoğunlaşıyor. Bir yandan sergiler, paneller, kitap günleri ve müzik dinletileri gerçekleştirilirken, diğer yandan da sportif karşılaşmalar düzenleniyor.

Kadıköy İlçesi Liseler Arası Erkekler ve Kızlar Basketbol Şampiyonaları’nda bu sezon iddialı bir kadro kuran İstanbul Kadıköy Lisesi Kız Basketbol Takımı, son iki maçında Suadiye Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi’ni 51-24 ve Erenköy Kız Anadolu Lisesi’ni de 43-34 yenerek şampiyon oldu.

Beden Eğitimi Öğretmeni Zehra Sormageç ile Coach Kerem Aşıcı’nın çalıştırdığı İKL Kız Basketbol Takımı’nda şampiyonluğa imza atan öğrenciler ise şu şekilde: Ece Saygut, İrem Ünlü, Pelin Ünlü, Doğa Tok, Melike Mutlu, Şerife Çelik, Melis Duman, Işıl Zaza, Pınar Zor, Buse Türkeri, Elif Zeynep Kutlu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-lisesi-kiz-basketbol-takimi-sampiyon/feed/ 0
O pankartlar işte böyle yapılıyor! https://www.kadikoylife.com/o-pankartlar-iste-boyle-yapiliyor/ https://www.kadikoylife.com/o-pankartlar-iste-boyle-yapiliyor/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:48 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17734 Teknolojinin getirdiği kolaylıklar mı, saatlerce süren el emeği ve yorgunluk mu? El emeği ve doğallığı tercih eden 1907 UNİFEB üyeleri, Fenerbahçe geleneğini sürdürüyor. Yoğurtçu Parkı’nda heyecanla gerçekleştirilen pankart hazırlama çalışmasına konuk olduk.

Öncelikle bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı var: Sarı-lacivert aşkını yüreğinde hisseden 1907 UNİFEB üyesi Marmara Üniversitesi öğrencileri, tüm boya ve malzemeleri harçlıklarından arttırarak alıyor. Sonrasında ciddi bir çalışmayı gerektiren devasa afiş, saatler süren çabanın sonucunda ortaya çıkabiliyor. Türkiye genelinde 50’nin üzerinde üniversitede Fenerbahçeliler, 1907 UNİFEB çatısı altında toplanmış durumda.

MİLYONLARIN RESMİNİ TİTİZLİKLE YAPIYORLAR…

Hem Fenerbahçe’nin karşılaşmalarında hem de özel etkinliklerde açılan pankartları yapmak sabrı, titiz çalışabilmeyi ve yeteneği gerektiriyor. Muşambanın üzerine yatırılan bez afiş, önceden belirlenen hatlarda boyanıyor. Ortalama 4 saat süren çalışmanın sonucunda ise bir tasarım harikası ortaya çıkıyor. Fenerbahçe’nin karşılaşmalarında ve Marmara Üniversitesi’nde belirli dönemlerde gerçekleştirilen toplantılarda açılan pankartlar, ekranlarda milyonlarca taraftarın favorilerinden.

TARAFTAR GRUBUNDAN ÖTE, SOSYAL BİR EKİBE DÖNÜŞTÜLER…

“Pankart bahane, dostluk ve arkadaşlık şahane” dedirten mükemmel ekip çalışmasını birçok platforma taşıyan 1907 UNİFEB Marmara Üniversitesi Okul Sorumlusu Berkhan Kap; “Biz bir aile gibi olduk. Fenerbahçe ruhunun çatısı altında birleşmek, enerjimizi artırarak okul ve günlük hayatımıza pozitif katkı sağlıyor” dedi.

HER 10 KASIM’DA ANITKABİR’E ÇIKARMA YAPIYORLAR…

UNİFEB olarak her 10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ortalama 5 bin kişi ile birlikte çıkarma yapan grup, Türkiye’nin önde gelen aktif sivil toplum örgütü platformları arasına girdi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/o-pankartlar-iste-boyle-yapiliyor/feed/ 0
Caddebostan’da Plaj Futbolu Turnuvası https://www.kadikoylife.com/caddebostan%c2%92da-plaj-futbolu-turnuvasi/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan%c2%92da-plaj-futbolu-turnuvasi/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:48 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17741 İstanbul’da 11 yıldır aralıksız düzenlenen İstanbul Lale Festivali, bu yıl da start verdi. Binlerce İstanbullu ve şehir dışından gelen vatandaşlar festivale katılım gösteriyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 11. Lale Festivali, renkli ve eğlenceli etkinliklerle İstanbul’da kutlanacak. Festival kapsamında ikincisi düzenlenecek Lale Plaj Futbolu Turnuvası, 10-16 Nisan tarihleri arasında Caddebostan Dalyan Parkı’nda gerçekleştirilecek.

8 TAKIM KATILIYOR…

Turnuvaya Doğuş, Beykent, İstanbul Bilgi, Türk-Alman Üniversiteleri ile Beykoz Lojistik M.Y.O., Çubuklu Spor Kulubü, İdealtepe Spor Kulubü ve Gülsuyu Spor Kulübü olmak üzere toplamda 8 takım katılacak.

]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan%c2%92da-plaj-futbolu-turnuvasi/feed/ 0
Bahar yorgunluğuna doğru beslenmeyle veda edin… https://www.kadikoylife.com/bahar-yorgunluguna-dogru-beslenmeyle-veda-edin/ https://www.kadikoylife.com/bahar-yorgunluguna-dogru-beslenmeyle-veda-edin/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:46 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17716 Soğuk ve kasvetli kış aylarının yerini bıraktığı ılık ve canlı bahar aylarında insan metabolizmasında oluşan bazı değişiklikler, beraberinde yorgunluğu da getiriyor. Isınan havalarla birlikte birçok kişide özellikle halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi ortak şikayetler görülüyor ve bu yakınmaların temeli bahar yorgunluğuna bağlanıyor. Üstelik önlem alınmaması durumunda bu yorgunluk kronikleşebiliyor.

Özel Bayındır Kavaklıdere Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Örün İncekara, yaşam şeklinde ve beslenme alışkanlıklarında yapılacak birkaç küçük değişikle bahar yorgunluklarını azaltıp, yazı daha rahat karşılamanın mümkün olduğunu söyledi. Diyetisyen İncekara, öncelikle kışın yapılan beslenme hatalarını düzene sokarak, yazı daha formda bir vücutla karşılamanın mümkün olduğunu vurguladı “Bağışıklık sisteminizi güçlendiren, vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayan doğru bir beslenme programıyla bahar yorgunluğunun üstesinden gelebilirsiniz” diyen İncekara, bahar yorgunluğuna karşı beslenme reçetesi yazdı:

KAHVALTIYLA ZİNDE KALIN: Uzun süreli zindelik hissi için güne kahvaltısız başlamayın Tam buğday ekmeği ve yağsız peynirle hazırlanmış bir tostun yanı sıra yulaf, yağsız süt ve meyveyle hazırlanmış yağ oranı düşük, lif oranı yüksek bir kahvaltı sizi öğle saatlerine kadar tok tutmak için iyi birer alternatif olabilir.

ÖĞÜN ATLAMAYIN: Her 3-4 saatte bir, düzenli öğün yapmaya çalışın. (Azami günde 5-6 öğün mutlaka yapın)

KIZARTMA MİDEYİ YAKAR: Kızartma ya da yağlı besinler mide yanmasına neden olabilir, sindirim problemi yaşatabilir. Beslenmenizde bu tip gıdalara yer vermeyin.

HAMUR İŞİ HALSİZ BIRAKIR: Karbonhidrat oranı düşük beslenme alışkanlığı halsizliğe neden olur. Mutlaka her öğünde sebze, meyve ve tahıl tüketmeye özen gösterin

TATLI KRİZİNİ TARÇINLA BASTIRIN: Gün içinde tatlı krizleri yaşıyor, saldırırcasına yiyor ve akabinde yine uyku hali çöküyorsa, glisemik indeksi düşük gıdalardan oluşan bir ara öğünü ihmal etmeyin. Örneğin; yağsız süt veya yoğurtla birlikte lif oranı yüksek bir meyveyi karıştırabilir, yanında biraz da tarçın kullanarak kan şekerlerinizi dengede tutabilirsiniz

MAKARNA UYKU GETİRİR: Öğününüzün temelini makarna, tatlı, patates kızartması gibi kan şekerinde anormal dengesizliklere yol açan besinler oluşturuyorsa, bu uyku haline yol açabilir. Bu gıdaların yerine düzenli sebze ya da et tüketiminiz daha enerjik olmanıza yarar sağlar

ALKOL KİLONUZA KİLO KATAR: Alkol tüketmemeye özen gösterin. Merkezi sinir sistemini baskılayan alkol, birkaç saat sonra aşırı yorgunluğa yol açmasının yanı sıra kışın alınan kiloların daha da artmasına neden olabilir.

İLAÇLI MEYVE YORGUNLUK YAPAR: Mevsimine uygun meyve ve sebzeleri tüketmeye çalışın. Tarım ilaçları ve pestisitlere maruz kalan sebze ve meyveleri arıtmaya çalışan vücudumuz, bir süre sonra yorgunluk sinyalleri vermeye başlıyor. Bu nedenle mevsiminde yetişen sebze ve meyvelere yer verin

SUSAMADAN SU İÇİN: Mutlaka düzenli için, susamayı beklemeden su tüketin Suyu tek başına tüketmek zor geliyorsa, suyun içerisine taze meyve parçaları, nane, limon, kabuk tarçın ekleyin. Şekersiz olarak meyvenin kendi tadıyla pişmiş kompostolar, limonata, ayran, kefir ve soda en doğru seçimlerdir. Çay, kahve gibi kafeinli içecekler su kadar etkin değildir Unutmayın ki, aşırı kafeinli içecek tüketimi vücut suyunu azaltabilir.

YEŞİL ÇAYLA RAHATLAYIN: Yeşil çayda bulunan kateşin adlı antioksidan maddenin kilo kaybını hızlandırdığı, vücudun rahatlamasına yardımcı olup, metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalarca desteklenmektedir Günde 2 fincan yeşil çayı mümkünse limonlu içmeye çalışın

YÜRÜYEREK D VİTAMİNİ ALIN: Kış aylarında özlediğimiz güneşi her gördüğünüzde, mutlaka D vitamini depolamak için dışarı çıkıp yürüyüş yapın. Unutmayın ki en iyi D vitamini kaynağı güneş.

YORGUN DÜŞMEMEK İÇİN TAKVİYE ÖNERİLERİ…

Bahar yorgunluğunu aşarken bu süreci kısaltacak doğal besinlerin yanı sıra hekim önerisiyle birtakım öğelerle de beslenme desteklenebilir:

 • Magnezyum, potasyum, çinko: Doğru planlanmış bir magnezyum, potasyum, çinko destek programı iyi sonuç verebilir.
 • B grubu vitaminleri: B kompleks vitaminleri; karbonhidrat metabolizması, enerji üretimi ve vücuttaki diğer metabolik reaksiyonlarda, zihinsel yorgunluk ve streste, bağışıklık sistemini güçlendirmede, anemide, büyümede, sinir sistemi, kalp ve cilt sağlığında oldukça önemli bir gruptur Özellikle B12 vitamini bağışıklık sistemini destekleyerek kan hücresi üretimini artırır
 • C vitamini: Böbrek üstü bezini destekler, bağışıklığı güçlendirir.
 • Ekinezya: Yorgunluk sorunu olanlarda, özellikle bağışıklık sistemi sorunlarının eşlik ettiği gözlenirse bu bitkisel destekten de yararlanılabilir
 • Ginseng: Enerji verici etkileri nedeniyle çok yaygın kullanılan bir bitkisel destektir.

ÇİLEK YİYİN, MIŞIL MIŞIL UYUYUN.

]]>
https://www.kadikoylife.com/bahar-yorgunluguna-dogru-beslenmeyle-veda-edin/feed/ 0
Gebelik diyabetine dikkat!.. https://www.kadikoylife.com/gebelik-diyabetine-dikkat/ https://www.kadikoylife.com/gebelik-diyabetine-dikkat/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:43 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17698 Şeker hastalığı olmayan bir kadında gebeliğin 5. ayından sonra ortaya çıkan ve doğumdan bir süre sonra şekerin düşmesiyle tanımlanan gebelik diyabeti, anne ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Medicana Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Leyla Ercan, anneden bebeğe geçen yüksek şeker ve ona bağlı bebekte salgılanan insülinin bebek sağlığı üzerindeki etkilerini açıkladı.

Gebelik döneminde ortaya çıkan diyabetin anne sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu açıklayan Dr. Leyla Ercan, riskleri şu şekilde özetledi:

•    İri bebek doğumuna bağlı derin doğum yırtıkları ve buna bağlı kanamalar
•    Amnios suyu fazlalığına bağlı erken doğum
•    Yüksek tansiyon
•    İri bebek nedeniyle sezeryan doğum zorunluluğu
•    Annede tekrarlayan idrar yolları ve vajinal enfeksiyonlar
•    İleriki yıllarda kalıcı şeker hastalığı

BEBEĞİN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR…

Dr. Ercan; “Gebelik sırasında çıkan şeker, en çok bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. İri bebek doğumuna bağlı yaralanmalar (normal doğumda omuz takılması ve ona bağlı kalıcı kol felçleri ve spastik bebek), kalp hastalığı, anne karnında ani ölüm, doğum sonrası solunum sıkıntısı ve şeker düşüklüğü, uzayan yenidoğan sarılığı gibi ciddi sağlık problemleri yaşanmaktadır” şeklinde konuştu.

HANGİ GEBELER ŞEKER RİSKİ ALTINDA…

•    Birinci derece yakınlarında şeker hastası olanlar
•    Daha önce gebelik diyabeti geçirenler
•    35 yaş üstü gebeler
•    Gebelikten önce kilolu olanlar ve gebeyken fazla kilo alanlar
•    Daha önce iri bebek doğuranlar (3.800-4.000 gr üzerinde )
•    Mevcut gebelikte bebek kilosu ve suyu fazla olanlar
•    Daha önce sebepsiz ölü doğum yapanlar ve anomalili düşük yapanlar
•    Şekeri yükselten ilaç kullananlar
•    Sık idrar yolu ve vajinal enfeksiyon geçirenler

Bu grup gebeler, ilk muayenede değerlendirilir. Şeker kontrolü normal çıkarsa tüm bu gebeler ve diğer tüm gebeler, 24-28 haftalar arasında gebelik şekeri yönünde 50 gr-75 gr, gerekirse 100 gr’lık yükleme testleri ile kontrol edilmelidir.

TEDAVİ İÇİN DİYET VE SPOR ÖNEMLİ…

Öncelikle diyet ve spor düzenlenir, takipleri istenilen seviyeye inmezse ilaç (insülin) eklenir. Gebelik diyabeti, doğumdan 6 hafta sonra giderek kaybolur. Beslenme ve yaşam biçimine dikkat etmeyenlerde, ileriki yıllarda kalıcı şeker hastalığı gelişebilir.

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/gebelik-diyabetine-dikkat/feed/ 0
Caddebostan koşusu için kayıtlar başladı… https://www.kadikoylife.com/caddebostan-kosusu-icin-kayitlar-basladi%c2%85/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-kosusu-icin-kayitlar-basladi%c2%85/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:43 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17699 Caddebostan’da 5 Haziran Pazar günü saat 09.34’te gerçekleşecek Nike Women Victory Tour kadın koşusu için başvurular başladı.

Bu yıl bireysel katılımın yanı sıra ilk kez ekip olarak da katılınabilen koşuda, 5 km ve 10 km’lik iki farklı parkur seçeneği bulunuyor. Nike’ın antrenörleri ve koşu koçlarının önderliğinde ücretsiz gerçekleştirilecek hazırlık antrenmanları ve tüm etkinliklerin takvimine markanın sitesinden erişilebiliniyor.

KATILIMCILARI SÜRPRİZLER BEKLİYOR…

5 Haziran’da gerçekleştirilecek koşuya 18-24 yaş arası katılımcılar 30 TL, 24 yaş üstü katılımcılar ise 50 TL karşılığında firmanın sitesinden kayıt olabiliyor. Kaydolan her katılımcıya, yarış tişörtü ve kendileri için hazırlanan özel yarış kiti hediye ediliyor. Takım olarak kaydolan katılımcıları ise sürprizler bekliyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-kosusu-icin-kayitlar-basladi%c2%85/feed/ 0
Tüp mide ameliyatı ile obezite artık kabusunuz olmasın! https://www.kadikoylife.com/tup-mide-ameliyati-ile-obezite-artik-kabusunuz-olmasin/ https://www.kadikoylife.com/tup-mide-ameliyati-ile-obezite-artik-kabusunuz-olmasin/#respond Mon, 02 Jan 2017 12:44:38 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=17657 Günümüzde obezite ameliyatları çok sık yapılmakta. Ameliyat sonrası hastaların çok büyük kısmı kilo verebilmekte. Ancak uzun vadede kilo vermeyi devam ettirmek ve tekrar kilo almamak için nelere dikkat etmeli? Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Gülüm Altaca bilgilendirdi. Gelsin sorular…

Ameliyat sonrası erken dönem çok mu zor?

Tüp mide ameliyatlarında geride çok küçük bir mide bırakıyoruz. Hastanın ameliyattan önce yeteri kadar bilgilendirilmesi, en az 2 kez cerrahi ve 2 kez diyetisyen muayenesi ve aynı zamanda psikiyatrik durumunun da psikiyatri muayenesi/ psikolog değerlendirmesi ile kontrol altında olması, ameliyat sonrası durumunu çok etkiliyor. Cerrah ve diyetisyenin yaptıkları bilgilendirmeler ve psikolojik olarak gerekli destekle ameliyata yeteri kadar hazır hastalarımızda, ameliyat sonrası kusmalar hiç olmuyor. Ancak hasta bu ameliyatın ne olduğunu, nasıl yapıldığını tam anlamamışsa, midesinin kapasitesini zorlayacak şekilde ve alması gerekenden daha erken sürelerde fazla miktarlarda yemeye ya da içmeye başlarsa tabi ki kusmaları olabilir. Yeterli eğitimi almışsa, bu süreci aslında kendisinin yönetmesi gerektiğinin bilincindeyse ve yeterli hekim, diyetisyen ve psikolog desteği varsa, hastanın kusması için bir sebep yoktur.

İştahım olduğu halde yemek yiyemeyecek miyim?

Ameliyat sırasında çıkartılan midenin içinde, iştahı uyaran hormonların salgılandığı bir bölüm de çıkmış olmaktadır. Böylece bu bölüm vücuttan çıkartıldığında, bu hormonun işlevi başka organlar tarafından üstlenilene kadar geçen süre (genellikle 6 ay) boyunca hastanın iştahı da olmuyor. Yani hastanın iştahı çok ama midesi küçük değil, öyle olsa bu ameliyatlar ancak bir işkence gibi algılanırdı. Aksine, hastanın iştahı da azaldığından, tüp midesi ile beslenmesi o kadar da zor olmuyor, zaten fazla bir şey yemek istemiyor. Ancak yanlış anlaşılmasın, bu hastalar bir günde toplamda normal ve hiç ameliyat olmamış kişiler kadar sıvı ve kalori ihtiyaçlarını alabiliyorlar ama bir anda değil de, sıvılarını sürekli yudum yudum içmelerini, katı gıdalarla sıvıları karıştırmamalarını ve katı gıdaları da iyice çiğneyerek tüketmelerini öneriyoruz.

Ya tekrar kilo alırsam?

Tüp mide ameliyatları sonrasında kişinin kaliteli bir yaşam sürebilmesi için beslenme disiplinine yine dikkat etmesi gerekiyor. Kişinin, hekiminin, diyetisyeninin ve psikoloğunun kanatları altında olması ve hem ameliyat öncesi hem ameliyat sonrası eğitimlerinin sürmesi gerekiyor. Bu sayede kişi sistemi ve doğru beslenmeyi de öğrenmiş ve uzun vadede öğrendiklerini yaşam biçimi haline getirmesinin gerekliliğini özümsemiş oluyor. Bu farkındalıkla tüp mide ameliyatlı bir bireyin tekrar kilo alması mümkün değildir. Ancak tüp mide ameliyatları sonrası takip altında olmayan, diyet ve egzersizleriyle ilgili önerilere uyamayan hastalar kilo alırlarsa, yine multidisipliner bir yaklaşımla tekrar ameliyat da olabiliyorlar.

Obezite sadece kilolu olmak mıdır, yoksa obez kişilerde başka hastalıklar da oluyor mu?

Erişkin kadın ya da erkekte vücut kitle indeksi  (VKİ)  30 ‘un üzerindeyse, kişi obezdir. VKİ 35 ve üzeri ciddi obezite olarak değerlendirilir. (VKİ hesaplaması: Ağırlık/ kişinin boyunun karesi [kg/m2]) Aşırı kilo kişilerin diyabet, hipertansiyon, inme, lipid metabolizması bozuklukları, metabolik sendrom, uyku apnesi, kanser, alkolik olmayan karaciğer yağlanması gibi bazı hastalıklara yakalanma riskini artırır.  Bunun önüne geçilebilmesi için diyet, tıbbi tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri önerilmekte, ancak bireyler kilo vermede her zaman başarılı olamayabilmektedirler. Bu nedenle obezite cerrahisi ortaya çıkmış ve kilo vermede ve yukarıdaki ciddi hastalıkların önlenmesinde ya da ilerlemesinin durdurulmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Obezite cerrahisi kimlere yapılır, belirli ölçütleri var mı?  “Bana obezite ameliyatı yapar mısınız?” diyen herkes için bu ameliyatlar mümkün mü?

Obezite cerrahisi şu hastalara yapılmaktadır: Beden kitle indeksi VKİ ≥ 40 kg/m 2 olanlarda; VKİ: 35–40 kg/m2 arası ve eşlik eden hastalıkları varsa (burada kast edilen her hastalık değil, kilo fazlalığından doğan metabolik bozukluklar, kalp damar hastalıkları, ciddi eklem rahatsızlıkları ve obeziteyle ilişkili psikolojik problemlerdir).

Yalnızca kilo durumuna mı bakılıyor ameliyat için? Yoksa başka ölçütler de var mı?

Obezite ameliyatı yapılabilmesi için kişinin uygun bir tıbbi bakım almış olması gerekiyor. Bu şekilde bir bakım ve tedavi ile hasta geçmişte kilo kaybında başarısız olmalı ya da kilo verdiği halde bunu uzun süre koruyamıyor olmalıdır. Yani her kilolu kişi doktora ve diyetisyene gitmediği halde gelip de obezite ameliyatı olmak isterse, ona bu ameliyatı yapamayız. Hastanın tıbbi olarak değerlendirilmesi, hormonal bozukluklardan tutun da varsa diyabetinin kontrol altına alınması vb gibi çok aşamalı bir tıbbi yönetim içinde olması gerekli. Bu şekilde dahi kilo veremeyen hastalar obezite ameliyatı olabiliyorlar.

Diyabetik hastalar ya da diğer metabolik hastalıklar obezite ameliyatından yarar görüyor mu?

Tip 2 Diyabet geri dönüşü olan bir hastalık olarak görülmelidir. Obezite cerrahisinin Tip 2 Diyabet’in ilerlemesinin durdurulması için yararlı olduğu kesinlikle kanıtlanmıştır. Obezite cerrahisi ile ameliyattan sonra insülin ya da oral antidiyabetik dozlarında azalma olmakta ya da ilaç ihtiyacı ortadan kalkmaktadır.  Obezite cerrahisi kilo vermede ve yukarıda söz ettiğimiz yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması, kolesterol yüksekliği gibi ciddi hastalıkların önlenmesinde ya da ilerlemesinin durdurulmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır.

]]>
https://www.kadikoylife.com/tup-mide-ameliyati-ile-obezite-artik-kabusunuz-olmasin/feed/ 0