Şahkulu Sultan Vakfı'ndan Kütüphanecilik Haftası'na özel etkinlik
 Pınar Baltacı

Şahkulu Sultan Vakfı’ndan Kütüphanecilik Haftası’na özel etkinlik

Şahkulu Sultan Vakfı’ndan Kütüphanecilik Haftası’na özel etkinlik
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Şahkulu Sultan Vakfı, 54. Kütüphanecilik Haftası’na özel “Alevi Bektaşilikte Kütüphanelerin Rolü” isimli bir panel düzenledi. Şahkulu Alevi Bilgi Merkezi Kütüphane Sorumlusu Yusuf Karaman’ın moderatörlüğünü üstlendiği panele konuşmacı olarak, Marmara Üniversitesi Bilgi Belge Yönetimi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Güssün Güneş ve müzisyen-yazar Muharrem Temiz katıldı. Etkinlikte özellikle “Şahkulu Alevi Bilgi Merkezi (Kütüphanesi) ve Çalışmaları” üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi.

AKİF HAMZAÇEBİ: AYDINLANMAYA HİZMET EDEN TÜM ÇALIŞMALAR DEĞERLİDİR…

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, Şahkulu Sultan Vakfı Başkanı Mehmet Çamur ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaşın katıldığı panelin açılış konuşmasını yapan Mehmet Çamur, kitabın ve kütüphanenin önemi üzerine örnekler vererek, Osmanlı’da matbaanın ve kütüphanenin tarihine dair önemli detaylar üzerinde durdu. Ardından söz alan Akif Hamzaçebi ise kitabın ve kütüphanenin hoşgörüdeki önemine dikkat çekerek; Yunus Emre, Hacı Bektaş ve Hazreti Ali’den örnekler verdi, aydınlanmaya hizmet eden çalışmalara verilen desteğin önemine vurgu yaptı.

DR. GÜSSÜN GÜNEŞ: KÜTÜPHANELER, BİR YÖNÜYLE SOSYALLEŞME MERKEZİDİR…

Şahkulu Kütüphanesi’nin ilk oluşum döneminde de yer alan Dr. Güssün Güneş, Türkiye’de genel olarak okuma ve kütüphane alışkanlıklarına vurgu yaparak şunları aktardı: “Kütüphaneler, aynı zamanda sosyalleşme merkezleridir. Alevi Bektaşi araştırmalarında Şahkulu Kütüphanesi önemli bir merkezdir. Bu çalışmayı daha da güçlendirmek ve büyütmek gerekir.”

MUHARREM TEMİZ: NEFESLER OLMADAN ALEVİLİK OLMAZ…

“Alevi Nefesleri ve Yazılı Kaynakları” üzerine konuşan Muharrem Temiz de “Nefesler olmadan Alevilik olmaz” vurgusu yaptı ve şu konulara dikkat çekti: “Kaybolmuş, kaybolmaya yüz tutmuş eserlerin yeniden ortaya çıkartılması ve dokümantasyonların oluşması için Alevi kurumlarına büyük görev düşüyor. Bu çalışmada görev almaya hazırım.” Temiz, konuşmasını bitirdikten sonra nefesleri kapsayan kısa bir dinleti yaptı, ardından kendisinin derlediği “Arguvan Deyişleri” isimli kitabını imzaladı.

Şahkulu Sultan Vakfı

Bunu paylaş:
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir