Saint-Joseph Fransız Lisesi'nden Çin'de büyük başarı
 Kadir Toprakkaya

Saint-Joseph Fransız Lisesi’nden Çin’de büyük başarı

Saint-Joseph Fransız Lisesi’nden Çin’de büyük başarı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi, 2016 yılından bu yana permakültür ilkelerini uygulayarak geliştirdiği “Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi” projesi ile Çin’de inovasyon alanında çok özel bir ödülün sahibi oldu.

Shaanxi Kadın Federasyonu, Xi’an Kadın Federasyonu ve Xi’an Beilin Üniversitesi Endüstriyel İnovasyon Bölgesi Yönetim Komitesi tarafından düzenlenen The Second Silk Road Women’s Innovation Design Competition’da (İkinci İpek Yolu Kadın İnovasyonu Tasarım Yarışması) yüksek eğitim kurumları, tasarım firmaları ve araştırma şirketleriyle rekabet eden Saint-Joseph Fransız Lisesi öğrencileri, “Green Living” (Yeşil Yaşam) kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

Fenerbahçe Parkı

İLK GÜNDEN İTİBAREN BİRÇOK ORTAMDA TAKDİR GÖRDÜ…

Girişimcilik faaliyetleri ve inovasyon çalışmaları için kadınların cesaretlendirilmesi amaçlanan bu yarışmada, Coğrafya Öğretmeni Şükran Toy ve Permakültür Kulübü öğrencilerinin elde ettiği başarıyı değerlendiren İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi Müdürü Paul Georges, Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle hayata geçirilen Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi Projesi’nin ilk günden itibaren birçok ortamda takdir gördüğünü belirtti. Saint-Joseph Fransız Lisesi öğretmenleri, öğrencileri ve velilerinin yanı sıra çevre okullardan, sivil toplum kuruluşlarından ve çeşitli meslek gruplarından gönüllülerin de bu projeye büyük destek verdiklerini dile getiren Georges, geliştirdikleri sanal gerçeklik uygulaması ile Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’nin yurt içi ve yurt dışında ziyaretçilere açıldığının altını çizdi.

GÖNÜLLÜ BİR HAREKETE DÖNÜŞTÜ…

Sürdürülebilir yaşam alanları kurgulamak için gönüllü bir harekete dönüşen ve teknoloji ile farklı bir boyuta taşınan bu projenin, Çin’de inovasyon tasarımı alanında çalışan kuruluşların da dikkatini çektiğini kaydeden İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi Müdürü Paul Georges; “Sürdürülebilirliğin yanı sıra yardımlaşmayı, kent bahçelerinde birlikte çalışmayı ve doğal bahçeciliği ön plana çıkaran Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi Projesi ile Permakültür Kulübü öğrencilerimiz, bu yarışmaya davet edildiler ve ‘Green Living’ (Yeşil Yaşam) kategorisinde birinci oldular. Okulumuzun Permakültür Kulübü tarafından yapılan çalışmaların güzel sonuçlar verdiğini ve öğrencilerimizin motivasyonlarının arttığını görmek mutluluk verici. Bu ödülün okulumuzdaki yeni projeler için ilham kaynağı olmasını diliyorum” diye konuştu.

TABİAT ANANIN ZENGİNLİKLERİNE ODAKLANAN BİR EĞİTİM POLİTİKASI…

Paul Georges, Saint-Joseph Fransız Lisesi’nin çağın ihtiyaçlarını göz önüne bulundurarak yenilenmeyi desteklediğini, sürdürülebilirlik, girişimcilik ve inovasyon gibi kavramlara oldukça önem verdiğini vurgulayarak; “Bir eğitimci ve İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi‘nin müdürü olarak tabiat ananın zenginliklerinin keşfini, sürdürülebilir kalkınmayı, yenilenebilir enerjilerin kullanımını ve israf ile mücadeleyi ön plana çıkaran bir eğitim politikasının uygulamaya konulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu kurum projemizin inovasyon bölümüne de dahil ettik. Zira, tıpkı bilişim teknolojileri gibi bu alanın da geleceğin konularının başında geldiği inancındayız” dedi.

Saint-Joseph Fransız Lisesi

BİR DÖNÜMLÜK ARAZİDE 50 ÇEŞİT SEBZE VE MEYVE…

Önce okul bahçesinde, ardından Fenerbahçe Parkı’nda Kadıköy Belediyesi’nin özel olarak tahsis ettiği bir bölümde bahçecilik çalışmaları yapan Saint-Joseph Fransız Lisesi Coğrafya Öğretmeni Şükran Toy ve Permakültür Kulübü öğrencileri, farklı yaş ve meslek gruplarından birçok gönüllü ile birlikte bugün, bir dönümlük arazide elli çeşide yakın sebze ve meyve yetiştiriyor.

EĞİTİM İLE SANAL GERÇEKLEŞTİĞİN BİRLEŞTİĞİ İLK PERMAKÜLTÜR PROJESİ…

İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi, geçtiğimiz yıl Aralık ayında Fenerbahçe Parkı Toplululuk Bahçesi’ni VR (sanal gerçeklik) teknolojisi ile buluşturarak, Türkiye’de eğitim ve sanal gerçekliğin birleştiği ilk permakültür projesine imza attı. Android ve iOS işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlardan Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’ni gezme fırsatı sunan mobil uygulama da büyük ilgi gördü.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir