Şair Mustafa Öneş vefat etti
 Nusret Karaca

Şair Mustafa Öneş vefat etti

Şair Mustafa Öneş vefat etti
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Şair, şiir tarihçisi ve eleştirmen Mustafa Öneş, hayata gözlerini yumdu. Üsküdar Çiçekçi’deki evinde ölü bulunan Öneş’in cenazesi, Şişli Camii’nde 27 Ocak Cuma günü öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Mustafa Öneş, edebiyatın değişik bir yüzüydü. Belki de bu, yüzünde bilindik acılı bir tebessümden de belli oluyordu. Kendi halinde, üretken ve sevecen bir dosttu. Birkaç ay önce Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki kafenin bahçesinde paylaşmıştık aynı masayı. Türkiye Yazarlar Sendikası’ndan (TYS) aşağıdaki e-posta geldi en son onunla ilgili. Oysa Kadıköy’de ne etkinliklerde birlikte olmuştuk. Birer birer ayrılıyor güzel insanlar aramızdan, Kadıköy eksiliyor… TYS tarafından yayınlanan duyuru mesajı şu şekilde:

“Şiirimize 60’lardan bugüne eleştirileriyle, incelemeleriyle önemli katkılarda bulunan yazarımız Mustafa Öneş’i yitirdik. Edebiyata şiirle başlayan Öneş’in şiirleri ve eleştiri yazıları Varlık, Yelken, Alan 67, Soyut, Papirüs gibi dergilerde yayımlandı. Yeni Dergi Eleştiri Yarışması’nda Mehmet H. Doğan ile paylaştığı ödülden sonra eleştiriye yönelen Mustafa Öneş’in Şair / Şiir Yazılar, Şiirsiz, Şiir Kuşatması adlı eleştiri-inceleme kitaplarıyla Tekne Kazıntısı adlı, Tülay Ferah ile ortak bir şiir kitabı bulunuyor.

Bir söyleşisinde Öneş, eleştiri anlayışını şöyle açıklıyordu: Eleştirmenin, dolayısıyla eleştirinin yeterlik ölçüsünün, dili, konuya yaklaşım yetkinliği, çözümleme aşamasında ortaya koyduğu yaratıcı katkı, üzerine eğildiği yapıtla bağlantısını yitirmeden okura özgür bir çalışma sunabilmiş olmasına da bakılmalıdır. Özetlersek, Türkiye’de eleştirinin niceliği değil, niteliği tartışmaya açılmalıdır.”

Sözcükler içinde uyusun…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir