30. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı sona erdi
 Nusret Karaca

30. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı sona erdi

30. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı sona erdi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın otuzuncusu, İstanbul Boğazı’nda büyük ilgiyle gerçekleşti. 20 Temmuz Cuma günü başlayan parkur tanıtımı ve etkinliklerin ardından 22 Temmuz Pazar günü 30. kez düzenlenen yarışmanın anısına, bütün katılımcıların adının yazıldığı tişörtler satışa sunuldu. 55 ülkeden 2 bin 400 kişinin katıldığı bu büyük maraton için yüzücüler Kuruçeşme’de buluşarak, saat 09.00’da Şehir Hatları vapurları ile yarışın başlayacağı Kanlıca’ya gittiler. Yüzücülerin olduğu vapuru basın teknesi takip etti, gazeteciler bu anı ölümsüzleştirdi. Saat 10.00’da başlayan yarışa, başta İstanbullular olmak üzere birçok ülkeden katılımcı ve izleyiciler yoğun ilgi gösterdi.

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme

Yarışma erkek, kadın ve yaş gruplarına göre 12 kategoride gerçekleşti. Erkekler genel klasmanda KKTC’den Doğukan Ulaç, 46 dakika 58 saniye ile birinci; Türkiye’den Erge Can Gezmiş, 47 dakika 14 saniye ile ikinci; ABD’li Alexander Kostich ise 47 dakika 41 saniye ile üçüncü oldu. Kadınlar genel klasmanda Türk Hilal Zeynep Saraç, 50 dakika 30 saniye ile birinci; Buse Topçu 50 dakika 40 saniye ile ikinci; ABDli Amy Dantzler de 50 dakika 50 saniye ile üçüncü oldu. Kazananlar, ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın ellerinden aldılar. Engelli sonuçlarına göre Uğurcan Özer, 53 dakika 59 saniye ile birinci; Necmi Kaan Çavuşer 55 dakika 3 saniye ile ikinci; Melih Onur Şırlak ise 1 saat 6 dakika ve 23 saniye ile üçüncü oldu.

“BARIŞA KULAÇ ATMAK”

Yarışmacılardan F. Nazan Göğen, 29 yıldır yarışmaya katılırken; 28 yıldır yarışmaya katılan 88 yaşındaki Levent Aksüt, Boğaz’ın sularında çocuğu ve torunu ile birlikte kulaç attı. Yarışmaya Kadıköy’den üçüncü kez katılan ve ilk yarışında kendi kategorisinde 2. olan eğitimci Fatma Rennan Karaca, katılış amacını yine “Barış’a kulaç atmak” olarak vurguladı.

ÜZÜCÜ HABER GELDİ…

30. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı‘nda ne yazık ki acı bir olay da yaşandı. Yarışma bittikten sonra Boğaziçi Olimpiyat Komitesi web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından üzücü bir haber geldi. Saat 12.15’te bitiş noktasına 500 metre kala bot tarafından denizde rahatsızlandığı tespit edilen ve hastaneye kaldırılan yarışmacı Mehmet Baykal’ın hayatını kaybettiği duyuruldu ve başsağlığı dileğinde bulunuldu.

    

Bunu paylaş:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

One Response to 30. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı sona erdi

 1. Yalçın Aydemir Temmuz 25, 2018 at 6:04 pm

  Dünyadaki sıradışı, eşi benzeri olmayan, avrupa ve asyayı birleştiren dünyanın incisi Istanbul Boğaziçi 30.Kıtalararası Yüzme Yarışı bu yılda benim için bir başkaydı.Neden derseniz, çok değerli Lise hocam Nusret Karaca ve değerli eşleri hanımefendi organizasyondaydılar. Nusret hocam basın görevlisi, değerli eşleri ise bu yıl 3.kez yarışmacı olarak katıldılar. Müzik evrensel bir dildir denir evet ancak sporda bence evrensel bir dildir. Spor da din, dil, ırk, cinsiyet, yaş, engel ayırımı olmaksızın, bari adına atılmış çok önemli adımdır. Bu anlamda dünya barışı adına Türkiye, Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı organizasyonu ile çok büyük bir iş başarıyor ve fark yaratıyor. Türkiye’mizin dünyaya tanıtımını yapma, turizmide özendirme bağlamında, organizasyonda bugüne kadar emeğî geçen herkese çok teşekkür eder, Nusret hocamı ve değerli eşlerini tekrar kutlarım. Daha nice organizasyonlarda buluşmak temennisiyle. Saygı, sevgi, sağlık ve barış dileğimle.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir