Kadir Toprakkaya

Samy Ertan, 10 yıllık sahne deneyimini taçlandırdı…

Samy Ertan, 10 yıllık sahne deneyimini taçlandırdı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dikkat çeken sahne performansı ile Türkiye genelinde geniş fan kitlesine ulaşan Samy Ertan’ın, “Acele olmasından ise, sabırla kalitesi için çabaladım” dediği ilk albümü “Nihayet”, müzik piyasasında yerini aldı. Sahnede devleşen başarılı müzisyen, Kadıköy LIFE’a konuştu…

Çocukluğundan bugüne gelen sahne ve müzik deneyimlerinin, sanatsal çalışmalarına etkisini nasıl değerlendiriyorsun?

Sahne benim hayatımda neredeyse hep vardı. Lise yıllarımda, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda oyunculuğa adım attım. Ancak oyunculuk yaptığım sırada fark ettim ve yeteneğime de güvenerek, asıl yapmak istediğim şeyin müzik olduğuna karar verdim. Bundan sonra yaptığım çalışmalar, sesimi ve kendimi sahneye hazırlamak yönünde oldu. Kısa süreli şan dersleri aldım. Tüm bu süreçler, bugün geldiğim noktada olmam için bana büyük katkı sağladı.

İlk albümünde çalıştığın isimler ve albümün hakkında düşüncelerin?

Musicom etiketi ile çıkan “Nihayet” isimli albümüm, üç şarkılık bir maxi single… “Çok Zor” isimli şarkımız Yıldız Tilbe imzalı… Daha önce kendisinin seslendirdiği şarkıyı yeniden düzenledik. “Aşk Bahçem” ve “Gücüm Kalmadı”nın sözleri Sezgin Işık’a, bestesi ise bana ait… Türkiye’de adı duyulan çok önemli müzisyenlerle çalıştık. “Aşk Bahçem’”e sevgili Elif Karlı ile düet yaptık. Çok içime sinen bir çalışma oldu.

Maxi Single oluşturma sürecinde neler yaşadın?

Albüm çalışmalarında en çok zamanı repertuar oluşturma süreci alıyor. Uzun zamandır şarkı araştırması içerisindeydim. “Aşk Bahçem” ve “Gücüm Kalmadı”, sevgili Sezgin Işık’tan internet aracılığı ile ulaştı. Şarkıların enerjisine çok inanırım. Her iki şarkının da enerjisi, bu şarkıların albümde yer alması gerektiğine inandırdı.

Yıldız Tilbe’nin şarkılarını çok beğenirim ve yapacağım ilk albümde mutlaka sevgili Yıldız’dan bir şarkı okumak istiyordum. “Çok Zor”, en beğendiğim şarkılarından birisiydi. Yıldız Tilbe de ricamı kırmadı ve şarkıyı yeniden yorumladım. Stüdyo aşamaları ve sonraki tüm süreçler zor, yorucu ama bir o kadar da keyifli geçti. Bir yandan sahne yaparken, bir yandan albümü hazırlıyordum. Bu nedenle temposu yüksek günler geçirdim.

Albümüne ilk tepkileri nasıl değerlendiriyorsun?

Uzun yıllardır sahnede olan biri olarak, beni sevenlerden sürekli albüm yapmam konusunda istekler alıyordum. Bu albüm çalışmasıyla ilgili sevenlerimden çok olumlu geri dönüşler aldım ve almaya devam ediyorum. Bana verdikleri destek, albüm ile birlikte katlanarak devam etti.

‘Sahne tozu yutmak’ kavramının, sanatçının başarısındaki payını nasıl değerlendiriyorsun?

Bu kavrama kesinlikle çok inanıyorum. İyi bir sahne sanatçısı olabilmek için ilk basamaktan başlayarak, sahne ile ilgili tüm süreçlerden geçmek gerekiyor. Ülkemizde üst yerlere gelmiş büyük isimlere baktığınızda, hepsinin adım adım ve zorlu yollardan geçerek bugünkü noktaya geldiklerini görebiliyoruz. Bu nedenle kalıcı olmanın yolu, sahnenin tozunu yutmaktan geçiyor, tabi ki yetenekli iseniz!

Fanların ile bağını nasıl yorumluyor, fanların ile iletişimde hangi platformları kullanıyorsun?

Fanlarım ile iletişimimi en yüksek düzeyde tutuyorum. Güncel olarak kullanılan tüm sosyal mecralarda yer alıyorum. Twitter profilim twitter.com/samyertan, benim şahsi profilim… Facebook’ta ise bir hayran sayfam var. Beni takip etmek isteyenler facebook.com/samyertan adresinden ulaşılabilirler. Bu sayfayı menajerim kontrol ediyor. Benimle ilgili tüm gelişmeleri bu sayfadan paylaşıyoruz. Yine Youtube’da da “samyertan” ismi ile ulaşıp, klibimizi ve sahne görüntülerimizi izleyebilirler. Ayrıca tüm bu adreslerime www.samyertan.com web sayfamdan ulaşabilirler.

Ekibinde hangi isimler yer alıyor?

Menajerliğimi Kerem Ateş yapıyor. Kendisi benden daha fazla Samy Ertan oluyor bazen… Sosyal medyadaki tüm profillerimi ve web sitemin tüm güncellemelerini Serkan Bilgin yapıyor. Sahnenin ön tarafında görünen ben olsam da, doğru ekiple yapılan tüm işler mutlaka başarılı sonuçlar getiriyor.

Son olarak sevenlerine mesajların?

Müzik benim için “hayat” demek… Ömrümün sonuna kadar, “10 yıldır olduğu gibi” sahnede olmak ve sevenlerime şarkılarımla ulaşmak istiyorum. Sevenlerimizin desteği ve alkışları, biz sanatçıların yaşam kaynağıdır. Onların eksikliğini yaşamamak ümidi ile bugüne kadar verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir