Selami Öztürk: “Aday gösterilmesem de varım...”
 Kadir Toprakkaya

Selami Öztürk: “Aday gösterilmesem de varım…”

Selami Öztürk: “Aday gösterilmesem de varım…”
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, 2014 yerel seçimlerinde adaylık sürecine yönelik net konuştu: “Kararı parti kurulumuz belirleyecek. Ancak aday gösterilmesem de yazıhanemi taşırım, partinin çeşitli kollarında ya da STK’larda yararlı olmaya çalışırım.”

Yerel seçim rüzgarlarının fırtınaya dönüştüğü son günlerde, CHP’nin kalesi olarak anılan Kadıköy’ün son 20 yılına belediye başkanı olarak damgasını vuran Av. Selami Öztürk, Fikirtepehaber röportajında gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. Öztürk’ün yanıtları arasında şu başlıklar yer aldı:

“KADIKÖY, AVRUPA’NIN EN İYİ KENTİ OLACAK…”

Belediye başkanının görevi, insanların kentte mutlu yaşamasını sağlamak ve kenti ileriye taşımaktır. Temiz sokaklar, ulaşım, bunlar gündeme gelmeden yapılmalı… Belediye başkanının kendi adına eser yapması zor değil. Kadıköy gelişti, önemli bir mesafe kat etti denilecek bir belediye başkanı olmak istiyorum. Birkaç eserle binaya ismim anılsın istemiyorum. Çünkü 20 yıldır Kadıköy’de yapılan her şey benim dönemimde… Kültür merkezlerinden, evlendirme dairesinden belediye binasından, hepsi eser bunların… Bir tek eser ile anılmak doğru değil… Önemli olan halkın yaşam kalitesi ne kadar arttı, halk ne kadar rahat etti ya da ne kadar çile çekti? Belediye başkanlığına başladığımda hava kirliliği had safhadaydı, hava kirliliği bitti. Kurbağalıdere’de büyükşehir çalışıyor, yarın öbür gün bitirirse biz de rahatlayacağız. Önemli sorunlarımız halloluyor. Kadıköy, önümüzdeki dönem Avrupa’nın en iyi yaşayan kenti konumuna gelmelidir. Kadıköy, şu an İstanbul’un en iyi kenti… Avrupa’nın da en iyi kenti konumuna gelmelidir.

“PİŞMANLIĞIM OLMADI…”

Aklıma gelen bir şey yok, yapamadığım bir şey yok. Ancak yetkilerimi aşamadığım konular var. Ulaşım sorunu, otopark sorunu hala çözülmedi. Ancak Kadıköy’de işlerin bittiği anlamına gelmiyor. Pişmanlık duyduğum bir şey yok, yapmamız gereken çok iş var.

KENTSEL DÖNÜŞÜM…

Kadıköy’de yapılan aslında kentsel dönüşüm değil. Kentsel dönüşüm, bir bölgenin yaşayabilecek insan sayısının tespiti ile sağlık, hukuk, sosyal ve her alanda ihtiyaçlarını karşılayacak kent yaratmaktır. Şimdi yapılan ise eskileri yıkıp yenileri yapmaktır. Fikirtepe’de yapılan, yerinde dönüşümdür. Dokunsan yıkılacak binalar var, bunların yerine çağdaş ve bugüne yakışır, çevreye uyumlu binalar yapılması lazım…

“EMSAL ARTIŞI TALEBİMİZ ONAY BEKLİYOR…”

Kadıköy’de emsal artışına yönelik taleplerimizi, bölüm bölüm Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderiyoruz. Ankara asfaltından denize kadar olan, Kadıköy’ün hemen hemen yüzde 80’ini kapsayan bölüm, bir yıla yakındır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bekliyor. 2,07 emsalin 2,50’ye yükseltilmesine dair emsal artışı talebimiz onay bekliyor. Kadıköy’de 1000’in üzerinde rapor almış bina var. Şu anda 300’ün üzerinde de inşaat var. Çok yoğun inşaatlardan vatandaşlar şikâyet ediyor. Bir sokakta 2-3 inşaat yapılıyor. Bu bir dönüşüm olduğu için artık herkes bu sıkıntıları biraz çekecek. Ama inşaat yapanlar da çevreye saygılı olacaklar. Bence iyi bir ivme kazandık, ancak emsal teklifimiz kabul edilirse bu ivme daha da artar. Yine binaların pis sularının arındırılması ve sulamada kullanılmasına yönelik teklif getirdik. 50 haneyi geçen yerler çöp alanı olarak, muhakkak yeraltı konteyneri kullanacak.

“EMEKLİLİĞİ DÜŞÜNMÜYORUM…”

Belediye Başkanı adayı gösterilmezsem, muhakkak bir STK’da ya da partinin herhangi bir kademesinde yine görev alma çabası içerisinde olurum. Bilgi ve deneyimim ile topluma faydalı olmaya çalışırım. Yazıhanemi taşırım, otururum orada… Emekliliği düşünmüyorum, her halukârda çalışmanın kendim için de iyi olacağını düşünüyorum, köşeye çekilemem…

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir