Kadir Toprakkaya

Selami Öztürk, Silivri’de Başbuğ’u ziyaret etti…

Selami Öztürk, Silivri’de Başbuğ’u ziyaret etti…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Ergenekon Davası’nda müebbet hapisle cezalandırılan eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’u cezaevinde ziyaret etti.

Başkan Öztürk, ziyaret sonrası resmi sayfasında bir fotoğraf paylaştı. Selami Öztürk’ün fotoğraf ile ilgili “sade ve anlamlı” yorumu dikkat çekti. Başbuğ ile yaklaşık 2 saat görüşen Kılıçdaroğlu ise, görüşme sonrasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

“SUÇSUZ”...

Kılıçdaroğlu, Zafer Haftası dolayısıyla Başbuğ’u ziyaret ederek bayramını kutladığını belirterek, “Bizim tarihimizde ilk kez bir Genelkurmay Başkanı yargılandı ve tutuklandı. Sayın Başbuğ bir vatansever, bayrağını ve ülkesini seviyor, insanını seviyor. Demokrat bir insan, demokrasiye saygılı bir insan… Görev yaptığı süre içinde olabildiğince görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştı” şeklinde konuştu.

“KANIT YOK”…

Başbuğ’un suçlu olduğuna inanmadığını ve herhangi bir suç işlemediğini söylediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, olaylara bakıldığında da Başbuğ’u suçlu gösterecek hiçbir kanıtın olmadığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, Başbuğ’un “Ben ülkem için çalıştım. Ülkem için çaba harcadım. Yasaların bana tanıdığı görevleri olabildiğince iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım” dediğini aktararak, haklı olduğunu ve bu görüşüne katıldığının altını çizdi.

“MORALİ YERİNDE”…

Başbuğ’un moralinin ve sağlığının iyi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Başbuğ’un kendisine yöneltilen suçlamaların haksız olduğunu bildiğini, vicdanının rahat olduğunu söylediğini belirtti. Kılıçdaroğlu, Başbuğ’un kendisine “Eğer suçlu olsaydım, zaten böyle konuşamazdım. Adaleti her zaman, her yerde savunuruz. Adaletin karşısında boynumuz kıldan ince” dediğini belirterek, adaletin toplum vicdanında kabul görmesi ve yargılamaların önyargılı olmaması gerektiğini ifade etti.

“HERKES YARGILANABİLİR, ANCAK ADALET İLE…”

Herkesin yargılanabileceğini, ancak bunun adalet içinde olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Adaletin kolay bir şey olmadığını hepimizin kabul etmesi lazım… Toplumun ortak vicdanının, ‘Bu kararda bir adalet vardır’ diye kabul etmesi lazım… Bunların olmadığı çok açık ve gerçek… Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan alıyorsunuz, Genelkurmay Başkanı yapıyorsunuz. Emekli olduktan sonra da ‘Sen terör örgütünün üyesisin’ diyorsunuz. Bu işin bir siyasi sorumlusu yok mu? Sen bu kişiyi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirirken, Genelkurmay Başkanı yaparken haberin yok muydu? Gerçekten kabul edeceğimiz bir suçlama değil… Herkesin vicdanını yeniden sorgulaması lazım. Bu olayın çözülmesi lazım. İnsanların boş yere hapiste tutulmaları bizi de, sokaktaki insanı da rahatsız ediyor.”

 

 

Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA) 

http://www.aa.com.tr/tr/haberler/222495–kilicdarogludan-cezaevindeki-ilker-basbuga-ziyaret

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir