Selamiçeşme Köprüsü nihayet yıkılıyor

Betonları dökülen kolonlarda dışarı çıkan paslanmış demirler, Kadıköylüleri iyiden iyiye kaygılandırıyordu. Bağdat Caddesi’ne direkt giriş çıkışı olacak modern alt geçit, güvenli ulaşım imkanını da beraberinde getirecek…

 Cenay Toprakkaya

Selamiçeşme Köprüsü nihayet yıkılıyor

Selamiçeşme Köprüsü nihayet yıkılıyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün Göztepe ve Feneryolu mahalleleri arasında sınır teşkil eden Mustafa Mazharbey Sokak üzerinde bulunan Selamiçeşme Köprüsü, 1 Şubat Çarşamba gününden itibaren yaya ve araç trafiğine kapatılarak yıkılacak. Marmaray Projesi kapsamında yıkılacak olan köprünün yerine, projesi Kadıköy Belediyesi tarafından çizdirilen alt geçit inşa edilecek.

Kadıköy Life Dergisi’nin defalarca gündeme getirdiği Selamiçeşme Köprüsü’ne ilişkin Kadıköy Belediyesi; mevcut köprünün kullanım ömrünü doldurduğunu, güncel deprem güvenliği standartlarına uygun olmadığını ve engelliler için erişimin mümkün olmadığını belirterek, Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden köprünün yıkılarak yenilenmesini talep etmişti. Bakanlık ve İBB tarafından uygun görülen talep sonrası, Marmaray Projesi kapsamında köprünün yıkımı için çalışmalar başlatıldı.

Selamiçeşme Köprüsü

Selamiçeşme Köprüsü’nün hemen hemen tüm taşıyıcı kolonlarındaki derin çatlaklar, Kadıköy Life özel haberi ile kitlelere duyuruldu. Bölgede kentsel dönüşüm nedeniyle kamyonların ve ağır iş makinelerinin sık sık köprüyü kullandığı dönemde hasar belirtileri iyiden iyiye artınca, Karayolları ekipleri tarafından inceleme başlatıldı…

GEÇİCİ YOL ÜZERİNDEN TRAFİK SAĞLANACAK…

Köprü yıkımı nedeniyle ana arter statüsündeki Mustafa Mazharbey Sokak’ın taşıt ve yaya trafiği, yaklaşık 20 metre ötede inşa edilecek çift şeritli geçici yola verilecek. Geçici yol, yıkılan eski yaya köprüsünün terk ettiği alana yapılarak, Güzel Sokak ile Kültür Sokak’ı bağlayacak ve bu sokaklar ana arter görevi üstlenecek. Geçici yolun trafiğe açılmasının ardından Selamiçeşme Köprüsü’nün yıkımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2017-3-2 sayılı kararı kapsamında başlayacak. Çalışmanın tamamlanması için 180 günlük bir süre öngörülüyor.

Selamiçeşme Köprüsü

Betonları dökülen kolonlarda dışarı çıkan paslanmış demirler, Kadıköylüleri iyiden iyiye kaygılandırıyordu. Bağdat Caddesi’ne direkt giriş çıkışı olacak modern alt geçit, güvenli ulaşım imkanını da beraberinde getirecek…

PAZAR ALANI DÜZENLENİYOR…

Bölgede pazartesi günleri kurulan semt pazarı, ilave düzenlemeler ile Kültür Sokak’taki varlığına devam edecek. Eyüppaşa Sokak, Bahçeler Sokak ve kısmi olarak da Kumbaracılar Sokak ise çıkmaz sokak haline gelecek. FB1 nolu İETT otobüs hattının güzergâh üzerindeki Özgürlük Parkı Durağı, Trafik Amirliği Durağı ve Mustafa Mazharbey Durağı iptal edilecek, hat mevcutta GZ1 hattı ile aynı güzergahı paylaşarak, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi üzerinden çalıştırılacak.

Selamiçeşme Köprüsü

BİSİKLET YOLU VE ENGELLİ ERİŞİMİNE UYGUN ALT GEÇİT…

Projesi Kadıköy Belediyesi tarafından çizdirilen yeni alt geçit, engelli erişimine uygun olacak ve bisiklet yolu da yapılacak. 6 ayda tamamlanması öngörülen proje ile ilgili Kadıköy Belediyesi çalışanları bölgede bilgilendirme çalışması yaptı. 1 Şubat’ta yıkılacak köprü nedeniyle alternatif ulaşım güzergâhlarının olduğu broşürleri bölgede dağıtan belediye çalışanları, yeni yapılacak alt geçit hakkında da bilgi verdi.

Selamiçeşme Köprüsü

ALTERNATİF YOLLAR…

Geçici trafik sirkülasyon planına göre eskiden tek yön olan ve Bağdat Caddesi’ne iniş sokağı olan Güzel Sokak, çift şeritli olarak düzenlenecek ve sokakta park yapılması önlenecek. Bağdat Caddesi’nden Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’ne çıkmak isteyen sürücüler, Güzel Sokak’tan giriş yapabilecek. Alternatif olarak da Tuğrul Sokak-Gülden Sokak-Mehmet Seyda Sokak-Ayazma Sokak güzergâhını kullanabilecekler.

Selamiçeşme Köprüsü

Bunu paylaş:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

2 Responses to Selamiçeşme Köprüsü nihayet yıkılıyor

 1. Mert Ocak 31, 2017 at 1:29 pm

  Yanlış hatırlamıyorsam bu köprüyü japonlar yapmıştı

  Cevapla
 2. Haluk Hatipoğlu Ocak 31, 2017 at 10:15 pm

  Selamiçeşme köprüsünün kapatılması, Bağdat cad. Fahrettin K. Gökay cad. Arasındaki trafikte büyük sıkıntı yaşatacak, çünkü bağlantıyı sağlayan alternatif köprüler Kızıltoprak ve stadın karşısına rastlayan köprülerde şu anda trafiğe kapalı. Üç geçidi birden aynı anda kapatmanın mantığını anlayabilmiş değilim. Tren yolu 3 yıldır inşatta, köprüleri yenilemek şimdimi akıllarına geldi. Pek ala bu sürede bu köprüler rahatlıkla yapılabilirdi. Bu nasıl bir program anlayışıdır??

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir