Sertaç Kayserilioğlu'ndan 10 Kasım Özel Sergisi
 Deniz İhsan Taşdelen

Sertaç Kayserilioğlu’ndan 10 Kasım Özel Sergisi

Sertaç Kayserilioğlu’ndan 10 Kasım Özel Sergisi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Tepe Nautilus, Atatürk’ün ölüm yıldönümüne özel, Ata’nın daha önce hiç görülmemiş şahsi eşyaları ve dokümanlarını R. Sertaç Kayserilioğlu’nun “Gözlerini Kapadı, Bütün Dünya Ağladı” isimli sergisinde ziyaretçileriyle buluşturuyor. Sergide; 10-20 Kasım 1938 tarihli Atatürk’ün ölüm ilanlı ilk gazete baskısının aslı, 10 Kasım 1938 gününden itibaren yaşananlar ve yazılı basından yankıları, İstanbul ve Ankara’daki cenaze törenleri ve Anıtkabir’e nakli ile ilgili fotoğraf ve gazeteler bulunuyor.

R. Sertaç Kayserilioğlu koleksiyonuna ait Atatürk’ün özel not defteri, kartviziti, kokartları gibi kişisel eşyalarının yanı sıra Atatürk’e ait ıslak imzalı askeri özel yazışmalar ve özel askeri mektuplar da bu özel sergide yer alıyor. Ayrıca, 1920-1938 yıllarına ait “Atatürk ve Bayrak” baskılı eski tebrik ve bayram kartları, erken Cumhuriyet döneminde kullanılmış Ata resimli ilk paralar, madalyalar, resimli obje ve dokümanlar, Atatürk’ün büyük eseri Nutuk’un altın varaklı ilk taş baskısının aslı, daha önce görülmemiş Atatürk’e ait özel fotoğraflar sergileniyor.

YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR…

Tepe Nautilus 1. Kat alanında 26 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek sergiye katılımın hayli yoğun olduğunu dile getiren Kadıköy Life Dergisi köşe yazarı, araştırmacı-koleksiyoner R. Sertaç Kayserilioğlu; “Öncelikle Tepe Nautilus’un bu özel sergiyi ziyaretçilerine açması beni son derece mutlu etti. Sergiye çok büyük bir katılım var. Hafta içi okullar da otobüslerle ziyarete gelecek. Ben de her gün burada olacağım ve onlara hem Atatürk’ün hayatını, hem de 10 Kasım çerçevesinde Atatürk’ü ve Cumhuriyet’in kuruluşunu anlatacağım” şeklinde konuştu.

“BU SERGİ, BANA VERİLMİŞ BİR GÖREVDİR ESASINDA”

Mühim olanın toplamak değil, halk ile paylaşmak olduğunu vurgulayan Kayserilioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Biz koleksiyonerlerin görevi, toplanılan şeyleri halka iade etmektir. Halk ile ya sergi açarak ya da kitap yazarak buluşuyoruz. Bunu yaptığınız zaman faydalı bir koleksiyoncu oluyoruz. Ben diğer koleksiyonlarımı da paylaşıyorum ama Atatürk gibi, bayrak gibi, vatan gibi öyle ögeler vardır ki, bunlar zaten vatana millete mâl olmuş şeylerdir. Bunları paylaşmaktan başka türlü bir şey yapılamaz. Dolayısıyla bu sergi, bana verilmiş bir görevdir esasında. Yüzlerce sergi açtım, fakat Çanakkale Sergisi, 10 Kasım Sergisi ya da Cumhuriyet Sergisi benim için çok daha başka anlamlar taşıyor. Çünkü içinden vatan, bayrak ve Atatürk geçiyor.”

Sertaç Kayserilioğlu 10 Kasım Sergisi

Tepe Nautilus, 10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıldönümüne özel, Ata’nın daha önce hiç görülmemiş şahsi eşyaları ve dokümanlarını R. Sertaç Kayserilioğlu’nun “Gözlerini Kapadı, Bütün Dünya Ağladı” isimli sergisinde ziyaretçileriyle buluşturuyor…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir