Şevket Çoruh'tan Kadıköy'e 17 milyon TL'lik yatırım
 Ceyhun Diribaş

Şevket Çoruh’tan Kadıköy’e 17 milyon TL’lik yatırım

Şevket Çoruh’tan Kadıköy’e 17 milyon TL’lik yatırım
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ünlü sinema ve dizi oyuncusu Şevket Çoruh, kendi yatırımıyla İstanbul’un kültür-sanat hayatına kazandırdığı Kadıköy’deki tiyatrosu Baba Sahne’yi, 10 yıl önce hayatını kaybeden usta oyuncu Savaş Dinçel’in 75. doğum gününde açtı. Çok sayıda ünlü ismin katıldığı gecede Baba Sahne’nin perdelerini, Dinçel’in torunu ve öğrencilerinin çocukları açtı.

Sunuculuğunu Şevket Çoruh’un yakın dostu, Savaş Dinçel’in eski öğrencilerinden İlker Ayrık’ın üstlendiği açılış gecesinde, usta oyuncunun doğum günü sahnede kutlandı. Öğrencileri sahnede, Dinçel’in “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” oyununda seslendirdiği ve sözleri kendisine ait olan “Bir Sanatkar Asla Ayı Değildir” şarkısını söyledi, sonrasında doğum günü pastası kesildi.

Şevket Çoruh

22 YILLIK BİRİKİMİNİ BABA SAHNE’YE YATIRDI…

Yıllardır tiyatro açmayı planlayan Şevket Çoruh’un 22 yıllık birikimini Baba Sahne’ye yatırdığı; 17 milyon TL’ye mal olan tiyatro için 7 klasik otomobilini ve 3 evini satıp, 7 milton TL de kredi çektiği ifade edildi. Birçok ünlü ve sanatseverin katıldığı açılışta konuşan Çoruh; “Bugün Savaş Dinçel’in 75. yaş gününü kutluyoruz. Aynı zamanda sahnemizi ona armağan ediyoruz. Burası artık Savaş Dinçel Salonu. Burada hep birlikte büyük bir aileyiz. Hedefimiz çok daha büyük salonları hayata kazandırmaktır. Kendimizi yetim hissetmemek için tiyatronun adını Baba Sahne koyduk” dedi.

baba sahne

SAVAŞ DİNÇEL ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU…

Hayli yoğun bir katılımın dikkat çektiği açılışta Baba Sahne’nin her iki girişi, Şevket Çoruh’un sanatçı dostlarından gelen çiçeklerle adeta çiçek bahçesine döndü. Kadıköylülerin de yoğun ilgi gösterdiği açılışta kapıda saatlerce bekleyen hayranları, sevdikleri sanatçılarla fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi. Savaş Dinçel için özel olarak hazırlanan video gösteriminin ardından, her yıl aynı tarihte Müjdat Gezen Sanat Merkezi öğrencileri tarafından tiyatro alanında verilen Savaş Dinçel Ödülleri de 10. kez sahiplerini buldu.

MÜJDAT GEZEN, FESİNİ ŞEVKET ÇORUH’A DEVRETTİ…

En İyi Kadın Oyuncu seçilen Demet Evgar, ödülünü Mustafa Alabora’dan alırken; En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Aliye Uzunatağan, Erdal Beşikçioğlu adına menajerine takdim etti. En İyi Yazar ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanan Ferhan Şensoy oyunu nedeniyle geceye katılamazken, ödüllerini Şensoy adına Ortaoyuncular’ın müdürü Mustafa Gültekin aldı. Gecede ayrıca Müjdat Gezen, İsmail Dümbüllü’nün tulûat fesini Şevket Çoruh’a devretti. Gezen, Kadıköy’e böyle güzel bir salon armağan ettiği için Çoruh’a teşekkür etti.

TAPUDA “TİYATRO” OLARAK KAYITLI TEK MÜLK…

Tapuda “tiyatro” olarak kayıtlı tek yer olma özelliği taşıyan Baba Sahne, binanın müteahhiti Mustafa Ekşioğlu tarafından tiyatro sahnesi olarak yapılmış ve tapuya bu şekilde kaydettirilmiş. İlk kez 1967 yılında Yıldırım Önal Kadıköy İl Tiyatrosu adıyla oyunların oynandığı mekanda daha sonra Abdurrahman Palay, Nezih Tuncay, Ani İpekkaya-Çetin İpekkaya gibi birçok usta isim sahne aldı. İlerleyen dönemlerde sinema, atari salonu, oyun alanı olarak yeniden düzenlenen ve kullanılan mekanın mülkünü Şevket Çoruh, 27 Mart 2015 tarihinde Dünya Tiyatro Günü’nde satın aldı. Mekanı ilk röleve çizimlerine uygun olarak, asıl yapım nedeni olan tiyatroya dönüştürmeyi hedefleyen ünlü oyuncu, böylece İstanbul’a 232 koltuk kapasiteli muhteşem bir salon kazandırdı. Baba Sahne; iki fuaye alanı, kafeteryası, özenle hazırlanan teknik altyapısı, havalandırması, (PA) ses sistemi, ışık sistemi ve ekipmanıyla tiyatro oyunlarının yanı sıra İstanbul’un kapalı konser alanları arasında da yerini alacak.

Bunu paylaş:
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir