Söğütlüçeşme İstasyonu meclis gündeminde!
 Deniz İhsan Taşdelen

Söğütlüçeşme İstasyonu meclis gündeminde!

Söğütlüçeşme İstasyonu meclis gündeminde!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yenileme projesi nedeniyle seferleri durdurulan ve yıllardır atıl durumda olan Haydarpaşa-Gebze banliyö hattında son aylarda fiziki değişim dikkat çekse de, defalarca ertelenen çalışmalar neticesinde harap hale gelen istasyonlar tepki çekmeye devam ediyor. Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Gebze-Halkalı arasındaki banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistemin yenilenmesi projesinin akıbetini TBMM gündemine taşıyarak, Söğütlüçeşme İstasyonu’nun harap hale gelmemesi için neden önlem alınmadığını ve istasyonun adeta yağmalanmış hale gelmesine neden izin verildiğini sordu.

Milletvekili Gürer, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede; “Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından, TCDD mülkiyetinde Gebze-Halkalı arasındaki demiryolu hattında 1998 yılından beri yürütülmekte olan Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistem yenilenmesi projesinin ne zaman tamamlanması düşünülmektedir” şeklindeki sorunun yanıtlanmasını istedi.

Söğütlüçeşme

BAKAN ARSLAN: ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta söz konusu projenin bakanlıklarına bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü belirtti. Marmaray Projesi’nin 29 Ekim 2013 tarihinde tamamlanarak hizmete açıldığını hatırlatan Bakan Arslan; “Marmaray Projesi’nin devamı niteliğinde olan Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi; İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler (CR3 Sözleşmesi) işinde ise Bakırköy İstasyonu Kalıcı Hat Tesis Alanları, Küçükçekmece Arkeolojik Kazı Alanı ve Ayrılık Çeşmesi Geçici Geri Dönüş tesisi vb. süresi dahilinde teslimi yapılamayan sahalar gibi yükleniciye kayda değer süre uzatımı hakkı doğuracak hususlar nedeni ile 2019 yılının çok ötesine sarkması muhtemel işlerin tümüne ait tamamlanma tarihini 31.12.2018 olarak kesinleştirmek üzere yüklenici ile mutabakat sağlanmış olup, çalışmalar hızlandırılarak devam etmektedir” dedi.

Söğütlüçeşme

SÖĞÜTLÜÇEŞME’DE SÖKÜM İŞLEMLERİ BİTTİ, YENİDEN İNŞA BAŞLADI…

Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve elektromekanik sistem yenilenmesi projesinin halen devam ettiğini ve bu nedenle Söğütlüçeşme İstasyonu’nun tren trafiğine ve yolcu hizmetlerine kapalı olduğunu bildiren Bakan Arslan; “Söğütlüçeşme İstasyonu, ‘Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi; İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler (CR3 Sözleşmesi)’ işi kapsamında mevcut yerinde sökülüp yeniden inşa edilecek olup, söküm işlemleri tamamlanmış ve yeniden inşa çalışmalarına başlanılmıştır. Çalışmaların tamamlanmasına müteakip Söğütlüçeşme İstasyonu, YHT ve diğer banliyö ile yolcu trenleri için kullanılabilir hale getirilecektir” ifadelerini kullandı.

Söğütlüçeşme

MAĞDURİYET HALA DEVAM EDİYOR…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise şu açıklamalarda bulundu: “KİT komisyonunda TCDD’yi Sayıştay raporları ile birlikte dikkate alarak inceliyoruz. Süreçte yaşanan eksikler ve yanlış uygulamalar var. TCDD, İstanbul-Ankara-Konya YHT’den ibaret değil, yapılması gereken çok iş var. Halen tek hat ulaşımı yüzde 90’larda. Bu arada personel sayısında ciddi düşme var, TCDD’deki sorunlar biliniyor. İstanbul kent içi ulaşımda banliyö tren seferleri çok önemli bir ulaşım olanağıydı. 19 Haziran 2013 tarihinde seferler durduruldu. 31 Ocak 2012’den beri Haydarpaşa Garı’ndan tren kalkmıyor. İki yılda biteceği söylenmişti, 5 yıl geçti. Söğütlüçeşme İstasyonu, viyadük üzerine kurulmuş olan TCDD bünyesindeki tek istasyondu. Yakın sayılacak dönemde yapıldı, kullanım dışı kalması ile harap hale geldi. Neden istasyonun tahrip olması seyredildi, bunu anlamak mümkün değil. Trafik çilesi yaşanan İstanbul’da yüzbinlerce insan taşıyan banliyö treninin yıllardır sürüncemede kalması kabullenilemez. Bu defa verilen söz tutulup, 2018 yılı sonunda yol yapılıp hizmete girsin. Bir nebze de olsa İstanbul’un ulaşım sorunu azalsın.”

Söğütlüçeşme

ESNAF İŞİNİ KAYBETMİŞ DURUMDA…

Çalışmalar sırasında kapatılan yollar sebebiyle kullanım dışı kalan alanda esnaf işini kaybetmiş durumda. 22 esnafın kepenk kapattığı, yayaların metrobüse gitmek için yoldan geçmeye çekindikleri bir durum söz konusu. “İş yerlerimizden olduk, hala kira ödemeye devam ediyoruz” diyen esnaf, bu durumdan şikayetçi. “Tinerciler buralara yuvalandılar. Bu yolu kullanan kadınları taciz ediyorlar. Yaya geçidi var ama kullanılamaz halde. Üst caddede geçişler sırasında kaza meydana gelmesi an meselesi” diyerek söze devam eden Söğütlüçeşme esnafı; “Hep yapılacak deniyor, yıllardır bekliyoruz, en ufak bir gelişme yok” şeklinde konuştu.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir