Sokak köpeği bu kez fena saldırdı
 Kadir Toprakkaya

Sokak köpeği bu kez fena saldırdı

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Nedeni henüz tam olarak bilinmese de, yolda kağıt toplayıcısı gören sokak köpeklerinin aniden havlamaya başladığına birçok kişi şahit olmuştur. Tarihi Kadıköy Çarşısı’nda sokak köpeği bu kez havlamakla kalmadı, kağıt toplayıcısının çuvalını parçaladı. Metropollerde geri dönüşüm yönetiminin başarıyla gerçekleştirilememesi, insanlık dışı manzaralarla birlikte her kesimde ciddi rahatsızlığı beraberinde getiriyor.

Kadıköy Life objektiflerine yansıyan o anlarda kağıt toplayıcısı, çuvalının parçalanmaya başlaması ile birlikte panikledi. Köpeklerde intikam duygusunun, bazen sert bir şekilde açığa çıkabildiği biliniyor. Geçtiğimiz aylarda Sakarya’da yaşanan olayda bir araya gelen sokak köpekleri, bir otomobilin tamponunu saniyeler içerisinde parçalamıştı.

sokak köpeği

YEMEKLERİNİ Mİ KISKANIYORLAR?

Sokak köpeklerinin binlerce insan arasında ayrım yaparak, kağıt ve plastik toplayanları gördüğü gibi saldırı pozisyonuna geçmesinin nedeni tam olarak bilinemiyor. En kuvvetli tahmin ise; çöplerden ve atık yiyeceklerden beslenen sokak köpeklerinin, kağıt toplayıcılarının sürekli çöp konteynerlerini karıştırırken yemeklerini de almak istediğini sanmaları nedeniyle tepki gösterdiği olarak düşünülüyor. İnternet ortamındaki birçok blog ve yorumda ortaya çıkan diğer bir kuvvetli tahmin de, kişilerin arkasındaki devasa çuvalın bir cisme benzetilerek korku ve kaygıyı beraberinde getirmesi.

sokak köpeği

GERİ DÖNÜŞÜM REZALETİNDE İKİ GERÇEK…

Kadıköy gibi merkez ilçeler başta olmak üzere İstanbul’un tamamında, insani koşullardan uzak kağıt ve plastik atık toplayıcılığı günden güne yaygınlaşıyor. Metropollerde belediyelerin toplum düzenini sağlamaması, planlama yapamaması, geri dönüşüm çalışmalarını göstermelik olarak belirli bölgelerde ve kurum binalarında gerçekleştirerek kısıtlı seviyede tutması, çöp atıklarını koordine edememesi, şehirden uzaklaştırılıp modern tesislerde ayrışımını sağlayamaması, sorunun üzerine gitmemesi ve milyonların gözleri önünde insanların çöpleri karıştırarak hayatını kazanmaya çalışmasını sadece yasaklama yolu ile önlemeye çalışması, kalıcı çözüm sunmaması nedeniyle dram büyüyor. Bir yanda insanlık çöpten ekmeğini kazanmaya çalışırken, yanı başında insanlar lüks ve refah içerisinde aynı karede yer alabiliyor. Sorunun diğer bir boyutu ise, kayıtdışı gerçekleşen iş sahasında kağıt toplayıcılığının art niyetli kişiler tarafından maske olarak kullanılmasıyla metropolde güvenlik sorunun oluşturulması. En basitinden, bazı kesimlerce kağıt toplayıcılığı görünümü ile çuval ile restoranların yanına yaklaşıp para istendiği, dilencilik yapıldığı da kayıtlarda yer alıyor.

sokak köpeği

sokak köpeği

sokak köpeği

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir