Sokakta bir kişi kalmadığında, insanlaşacağız!
 Kadir Toprakkaya

Sokakta bir kişi kalmadığında, insanlaşacağız!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Bir yanda devasa bütçelerle inanılmaz projeler hayata geçiriliyor, diğer yanda bu projelerin yanı başında insanoğlu, varlık içerisinde yokluk çekiyor. Sebebi ne olursa olsun sonuç olarak evsizler, her saniye sokakta insanlığını unutuyor; yanı başından geçerken dramı istemli-istemsiz olağan algılayan kitleler ise “Nereye gidiyoruz” sorusunu beraberinde getiriyor.

Nüfusu 18 milyona yaklaşan İstanbul’da Şefkat-Der tarafından yapılan bir araştırmada, evsiz sayısının 7-10 bin arasında olduğu verilere yansıdı. Türkiye genelinde ise evsiz sayısının 70 binden fazla olduğu düşünülüyor. İstanbul’un alışılagelmiş manzaraları arasına giren insanlık dramları, metropolit ve karma yapısı bulunan Kadıköy’ün Rıhtım’dan Bostancı’ya hemen her kesiminde dikkat çekiyor. Kadıköy Life Dergisi’nin objektiflerine son görüntüler ise, Halitağa Caddesi’nden yansıdı.

sokakta-bir-kisi-kalmadiginda-insanlasacagiz-5

18 MİLYON KİŞİ, 10 BİN TALİHSİZ KİŞİYE SAHİP ÇIKAMIYOR MU?

İstanbul’da yoğun kar yağışları ve soğuklar etkili olduğunda evsiz vatandaşlar sokaklardan toplanarak, spor salonları ve kapalı tesislere dolduruluyor. Saç ve tırnak kesimleri yapılan, yıkanan, yedirilip içirilen evsiz vatandaşlar, yağışlar bitince yeniden “Sokaklar yine sizin” dercesine bırakılıyor. “18 milyona yakın nüfusuyla İstanbul’da milyonlar barındırılabilirken; sadece 10 bin civarında banklarda, parklarda, metruk binalarda ve kuytu köşelerde insanlık dışı koşullarda yaşayanlar nasıl oluyor da kaderine terk edilebiliyor” sorusu, nesnel bir yanıt bekliyor.

sokakta-bir-kisi-kalmadiginda-insanlasacagiz-4

RADİKAL VE KALICI ADIMLAR ATILMALI…

İstanbul’da her geçen gün yükselen ve içerisinde binlerce kişinin yaşayabildiği devasa projeler, yapılar dikkat çekiyor. Peki evsizleri barındırabilecek, eğitim ve yetilerini geliştirebilecek, sosyal yaşama kazandırabilecek büyük bir sosyal tesis, İstanbul’da insanlık dramının çözümü olamaz mı? Bu noktada büyük bir projenin oluşmasının gerekliliği her geçen gün artıyor. Kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon ve ciddi bir planlama, kalıcı çözümü getirebilecek ihtimallerden sadece biri.

sokakta-bir-kisi-kalmadiginda-insanlasacagiz-3

BELEDİYELER HALKININ MUTLULUĞUNU DÜŞÜNÜYORSA, ÖNCE SOKAKLARA BAKMALI!

Birçok kurum ve kuruluşun arasında sadece yerel yönetimler adına düşündüğümüzde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve megakentin 39 ilçe belediyelerinin “Sokakta Bir Kişi Bile Kalmayacak” ortak çalışmasını hayata geçirmesi halinde, çeşitli süslemeler ve estetik projeleriyle her yıl güzelleştirilmeye çalışan İstanbul, insanlık adına bir kere de gerçekten güzelleşmiş olabilecek. Belediyelere ayrılan milyar dolarlık devasa bütçeler ve doğru planlamanın önemi düşünüldüğünde, evsizler için kalıcı bir sıcak dokunuş hiç de zor gözükmüyor. Doğru ve ortak planlamanın önemi, bir kez daha ortaya çıkıyor.

sokakta-bir-kisi-kalmadiginda-insanlasacagiz-2

HEM İNSANLIK, HEM DE GELECEK ADINA MECBURUZ…

Sokaklarda donarak, ıslanarak ve hastalanarak ölen insanlar… Ölmemek için uykusuz gecelerin ardından gündüz saatlerinde banklarda yırtık ve eski elbiseleri ile uyumaya çalışırken evsizlerin yanı başından geçen her tepkisiz insan, vicdanların bir kez daha kararmasına neden oluyor. İstanbul’da ve Türkiye’de bir nesil, “gözleri önünde yok olan, insani koşullarını yitirmiş evsizlerin içler acısı halini olağan algılama” yanlışlığı ile yetişiyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir